Verheugende ontwikkeling van Zeeuwse fruitteelt BLOEIEND SPORTLEVEN IN ZEELAND GROTE VERSCHILLEN IN OPBRENGSTEN Goede oogsten en meestal ook goede opbrengsten Stijging bij de koeien en schapen; teruggang bij paarden en varkens Ir. Van Hennïk komt tot de conclusie Meubelfabriek te Zuidzande gaat uitbreiden Bijzondere editie van het gemeenteblad Koudekerke Scheepvaart door brug Sluiskil gestremd Doelmatige veevoeding steeds meer onderkend Ondanks gebrekkige verbindingen en gemis aan zalenzivembadenenz. Autobus tegen auto ZEEUWSE LANDBOUW: Luizen Regelingen voor het kamperen? Cadzand koopt een nieuwe brandspuit C.J.B.T.B. vergaderde Donderdag 31 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 DE FRUITTEELT in Zeeland heeft de laatste jaren een verheugende ontwikkeling door gemaakt en het is te verwachten, dat deze ontwikkeling zich in de toekomst voortzet. Tot deze con clusie komt ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent, toen wij hem naar de resultaten van de afgelopen tien jaar vroegen. Het areaal is uitgebreid, de produk- tie vertoonde een stijging en de fruitteler legt zich meer toe op het kweken van een kwaliteits- produkt. Bovendien heeft de fruit teelt in Zeeland het afgelopen de cennium enkele zeer goede jaren gekend. De produktiestijffing: vertoont in Zee land een gunstig: beeld, in tegenstel ling tot andere delen van ons land, waar sprake is van een dalende ten dens. Wilt U een verklaring hiervoor? Ir. Van Hennik heeft de stellige Veroudering van de boomgaarden. Men heeft geen voldoende aandacht geschon ken aan de verjonging. En dat is in Zeeland juist wel gebeurd. Over het algemeen zijn de Zeeuwse fruitkwekers erg vooruitstrevend, zei de consulent. Slechts 30 pet. van. het boomgaard areaal is ouder dan 20 jaar. Natuur lijk, de ramp van 1953 heeft veel scha de berokkend aan de boomgaarden, waardoor het noodzakelijk was veel jong „goed" in te steken. Door deze regel matige verjonging hadden de Zeeuwse kwekers gemiddeld redelijke oogsten. GOEDE OOGST Verwacht wordt, dat volgend jaar het niveau van 1952 is bereikt, wat be treft het areaal. Het kan thans zo ge zegd worden: vanaf 1958 is er meer inge plant dan gerooid, hetgeen neerkomt op een uitbreiding van oppervlakte boom gaard van 80 a 100 ha. overtuiging, dat zo omstreeks 1965 een produktie wordt gehaald van 60 miljoen tegen ƒ40 miljoen in de ja ren 1949—1952. Hij schrijft deze ver hoging toe aan de regelmatige ver jonging en ook aan de verbetering van de cultuur. De financiële resultaten zijn veelal gunstig geweest; 1957 bijv. was een top jaar en 1958 is ook goed te noemen. In 1959 werd omgezet 43 miljoen kg en 1958 44 miljoen met een geldelijke op brengst van tesp. ƒ20 miljoen en ƒ15 miljoen. DROOGTE Het jaar 1959, met als hoogtepunten de opening van het nieuwe proefstation in de Wilihelminapolder en het jaarlijks weerkerende fruitcorso te Goes, werd gekenmerkt door de abnormale droogte. Ter illustratie: in de periode mei-sep- tember viel er 135 mm regen, normaal 304 mm. De appels en peren hebben practised geen last gehad van de droog te, maar de kleinfruitteelt heeft veel geleden. In deze sector was er dan ook een kleine oogst. Ir. Van Hennik somde voorts enkele belangrijke aspecten van de afgelopen jaren op. Hij noemde allereerst de spil- aanplant. Aan deze vorm geeft de Zeeuwse fruitteler de voorkeur. In steeds meer jonge boomgaarden zijn deze spillen te vinden. Verder memo reerde hij de sterke vereenvoudiging van het sortiment. De teelt wordt hoofd zakelijk geconcentreerd op enkele ras sen: Cox's (30 pet.), Golden Delicious (30 pet.), James Grieve (12 pet.). Pe ren zijn wat minder ingeplant, maar dat gaat toch ook de goede kant op. De ziektebestrijding breidt zich ver der uit. Dit punt staat in het centrum der belangstelling. Gezocht wordt naar een vereenvoudiging van het spuitsche- ma. Of dit kan is nu nog een vraag. De kleinfruitteelt heeft zich in de laatste jaren enorm uitgebreid, ook in de nieuwe gebieden. Zo is bijv. de produktie van fram bozen vertienvoudigd, en van bramen verdubbeld. De aardbeienteelt heeft zich sterk gewijzigd. Het is meer een verfijnde teelt (van vroege rassen) geworden, hetgeen zeer succesvol ver loopt. Ook deze teelt heeft zich sinds 1952 verdubbeld. Een stimulans hier bij vormt het kleinfruitteeltproefsta- tion in Kapelle. Ir. Van Hennik zei tot slot, dat de fruitteelt in het kader van de Euromarkt goed is vol te houden. ,,Naar mijn mening gaat de Zeeuwse fruitteelt een goede toe komst tegemoet. De gunstige ont wikkeling van de laatste jaren zal zich ongetwijfeld continu eren." ZUIDZANDE. In. een verbazingwek kend tempo breidt een meubelfabriek, die in 1949 in Zuidzande als een een manszaakje is begonnen, zich uit. In 1949 begon de heer Dronkelaar in een gara ge met het maken van meubels. Aan vankelijk vulde hij zijn dag met het re pareren van stoelen, tafels en kasten. Na verloop van enige tijd kreeg hij ech ter enkele winkelbetimmeringen te ma ken en daarna begon hij, samen met enkele inmiddels aangenomen vaklieden, met de fabricage van naaimachinekas- ten. Voor deze kasten bleek goede af zet te zijn. vooral in België en Frank rijk. Het bedrijf trok daarna naar Brcs- kens, doch keerde naderhand toen weer terug naar Zuidzande, waar het nu aan de Provinciale weg is gevestigd. In het bedrijf, dat nog voortdurend groeit en een flink gevulde orderportefeuille heeft werken nu 27 mensen. Behalve naairAa- chinekasten worden ook wandmeubelen. slaapkamers, stoelen en tafels gemaakt. In het album van de heer Dronkelaar be vindt zich een briefje van H.K.H. Prin ses Beatrix, die opgetogen was over een prachtig tafelkastje, dat hij voor haar maakte. Het bedrijf beschikt over een aantal toonkamers, waarin het vakman schap van de heer Dronkelaar en zijn personeel te bewonderen valt. Het is noodzakelijk, dat het bedrijf op nieuw wordt uitgebreid. Naast de fabriek is een bulldozer bezig met het voorbe reidende werk voor de uitbreiding: een hal van 420 vierkante meter, waarin nieuwe machines komen en een railsys teem, waarover de produkten getrans porteerd kunnen worden. De uitbreiding, die thans op stapel staat, zal ook gele genheid bieden de expositieruimte te vergroten. KOUDEKERKE. In verband met het vijf en twintig jarig jubileum van burgemeester J. L. Dregmans heeft men i besloten een bijzondere editie van het j gemeenteblad te laten verschijnen. j Ditmaal niet een eenvoudig gestencild blaadje, maar een keurig gedrukt num-1 mer dat met een aantal foto's werd ver lucht. Vijf en twintig jaren heeft burge- meester Dregmans de gemeente Koude- kerke gediend en het is de verdienste I van dit aantrekkelijke nummer van het] gemeenteblad dat verschillende episoden uit deze kwart eeuw belangrijke en minder belangrijke nog eens in het licht gesteld worden. Een goede greep was het ook om de rede, die de burgemeester bij zijn in stallatie op 4 januari 1935 uitsprak in z'n geheel op te nemen. Ongetwijfeld zal deze editie bij velen niet zonder meer in de lectuurbak geworpen worden om later spoorloos te verdwijnen. Integen deel, er zal ruime en ook verdiende aan dacht aan worden besteed. De Zeeuwse veestapel in de afgelopen 10 jaar De vaart door de oostelijke door- vaartapening van de brug voor ge woon en spoorwegverkeer te Sluiskil zal op donderdag 7 jan-uari nan 13 uur tot 18 uur, en op vrijdag 8 januari van 14 tot 19 uur volledig zijn gestremd. De binnenscheepvaart en kleine zee vaart dient gedurende die tijden nan de westelijke doorvaartopeningen ge bruik te maken, en deze met zeer ge ringe vaart te passeren. Dit in verband met de plaatsing van een grijperkraan op de Cokesfabriek te Sluiskil. Deze plaatsing zal door een drijvende bok geschieden, zodat de oostelijke doorvaartopening van de brug op genoemde tijden geblokkeerd zal zijn. Het paard ondervindt steeds meer concurrentie ran de tractor. Dit beeld is in Zeeland reeds aan het verdwijnen. DE rundveestapel is in Zeeland in de afgelopen tien jaar met ongeveer 15 a 20.000 stuks vee toegenomen. Bij de meitel ling van dit jaar konden 96.000 runderen, verspreid over 6000 Zeeuwse bedrijven, worden gesig naleerd. Opvallend is echter, dat de melkveestapel niet in kwanti teit vooruit is gegaan. In de ja ren 19491950 waren er in Zee land 21000 melkkoeien, nu schom melt dit cijfer tussen de 19000 en 20000. Een gedeeltelijke verklaring hiervoor kan worden gevonden in het feit, dat In Den Haag slaagde de heer A. Smal- legange, vroeger te Biezelinge voor eerste stuurman grote handelsvaart. Mej. A. Zegers te Kapelle behaalde aan de Nijenburg te Baarn het diploma maatschappelijk werkster, richting jeugd leidster. In het afgelopen seizoen werden op de haven te Colynsplaat 8.939.821 kg suiker bieten aangevoerd. Tien jaar sportaktiviteiten in de engte van een kleine ruimte te vangen is een schier onmogelijke taak. Zelfs in Zeeland, dat in ver gelijking met andere provincies toch nog steeds op bijna alle fron ten een achterstand bezit. Toch zullen we pogen enkele ontwikke lingen aan te geven, met name in die sporten, die in het afgelo pen decennium een vooruitgang hebben geboekt. Causerie over betekenis van Landbouwschap VEERE. Voor de C.B.T.B. heeft op een goed bezochte vergadering de heer G. J. de Jager uit Anna Jacobapolder, voorzitter van de gewestelijke raad van het Landbouwschap, een interessante causerie gehouden over het Landbouw schap. Een geanimeerde bespreking volgde. 0 In de Hervormde gemeente te St. An- naland werd als ouderling herbenoemd de heer P. J. van de Repe. De herbenoeming van de heren G. J. Breas Pzn en D. Hen- drikse, respectievelijk als ouderling en diaken is niet conform een door de synode genomen besluit. Voor deze heren moet derhalve dispensatie worden aangevraagd bij het breed moderamen. Is goedkeuring ontvangen dan zal de bevestiging van de drie ambtsdragers plaats vinden. KAPELLE. In het Dijkwel nabij de splitsing naar de Biezelingseweg is een autobus van de A.M.Z. in botsing geko men met een luxe auto bestuurd door de heer J. W. de J. uit Kapelle. Er ontstond vrij grote schade, doch persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De heer de J. moest linksaf en hield daarbij in voor een tegenligger. De achterop komen de bus reed daarop in op de auto. De buspassagiers moesten uitstappen en wer den met een andere bus verder vervoerd. Wanneer we het zaterdagvoetbal in Zeeland bezien, dan moet worden ge- konstateerd, dat het spelpeil zeer ze ker omhoog is gegaan, in elk geval in de top. Een belangrijke oorzaak hier van is gelegen in het feit, dat enige jaren geleden besloten werd tot instel ling van een vierde klasse zuid. Vier Zeeuwse topclubs promoveerden naar deze klasse, waarbij zich dit jaar Ril- landia aansloot. Hierdoor ontstond in Zeeland een doorstroming naar boven, die echter het volgend seizoen, wil zij gezond blijven, had moeten worden doorgevoerd. Wij bedoelen hier dan de instelling van een derde klasse zuid, waarin de sterkste clubs van Zeeland en West- Noord-Brabant zouden worden ingedeeld. De competitieleider heeft echter anders beslist: hij acht de tijd hiervoor nog niet rijp. Reeds enige keren hebben wij op de onjuistheid van dit standpunt ge wezen. Niettemin, het feit is daar. De instelling van de vierde klasse hadi echter tot gevolg, dat het Zeeuwse za terdagelftal aan kracht inboette, om dat de meeste spelers uitkwamen in teams, die naar die vierde klasse pro moveerden. Dat was een stapje terug, doch stellig is er met intensieve trai ning het materiaal ervoor is inder daad aanwezig en met een grote do sis zelfvertrouwen spoedig weer een sterk representatief Zeeuws elftal op de been te brengen. De korfbalsport mocht zich ook in een vooruitgang verheugen, hoewel en kele clubs de strijd tegen het bestaan niet langer konden volhouden. Daaiv naast werden weer andere verenigin gen opgericht. Een bijzonder probleem blijft echter voldoende aanvoer van de jeugd. Op het ogenblik komen nog an dere vraagstukken voor de ZKB om de hoek kijken. Van de landelijke zij de stelt men pogingen in het werk meer Zeeuwse clubs op het ogen blik is dat alleen Swift 1 uit Middel burg in de landelijke competitie on der te brengen. Maar en dat geldt voor elke tak van sport, die in Zee land wordt beoefend de reiskosten zijn voor praktisch alle Zeeuwse sport verenigingen te hoog en de reizen vaak te lang. Dit punt zal dus nog terdege studie vereisen. De zaalhandbalsport floreert in Zee land, al betreuren we het, dat deze be perkt blijft tot Middelburg en Goes, waaraan het zalengebrek stellig ook de bet zal zijn. De gelegenheid om de sport goed te kunnen beoefenen geldt in nog veel grotere mate voor de zwem mers en zwemsters, die het in Zeeland nog altijd zonder overdekt zwembad moeten doen. Van een grootscheepse uitbouw van de Zeeuwse zwemsport is dan ook helaas nog geen sprake. Do mineren blijven hier nog steeds De Bruinvis in Sas ^an Gent en Luctor in Middelburg. In de atletiek zit enige verbetering, hoewel het aantal uitblinkers dun ge zaaid is. De Middelburger Hein Cujé (EMM) houdt echter de Zeeuwse kleu ren buiten onze provincie keurig hoog, wat tot voor kort ook gold voor Willy Bakker-Cijsouw (Marathon) uit Vlissin- gen. In de wielersport daarentegen begint Zeeland steeds meer mee te tellen. De ren- en toerclub „Theo Middelkamp" heeft een aantal zeer prominente ren ners in haar gelederen, die elk voor zich in staat zijn het de beste Nederlandse rijders bijzonder lastig te maken. Een bewijs voor de kracht van deze club is het tot twee keer toe halen van de Ne derlandse kampioenstitel. Dat de wie lersport in Zeeland meer belangstelling krijgt is ook te danken aan het feit, dat er in onze provincie steeds weer ac tieve mensen zijn, die zich de moeite willen getroosten een koers te organi seren. In de sektor van de gymnastiek telt Jaap van de Sande, de trainer-gymnast van Astrow uit Souburg, nog steeds vol op mee, al is hij nu door Willy Jae gers uit Bocholtz naar het derde (lan delijke) plan verwezen. Nel Fritz uit Vlissingen blaast eveneens haar partij tje in het keurkorps nog mee. Wat de landelijke ruiters betreft, de prestaties Hans Bostelaarde bekende Zeeuwse lange-af standloper, die nu al zoveel jaren in de schaduw van Hein Cujé zijn sintel baantjes trekt en door de duinen crosst. van de heer L. P. H. v. d. Slikke uit Nieuw- en St. Joosland, bewegen zich nog steeds in stijgende lijn. Zijn voor beeld stimuleert de jeugd in Zeeland. HET jaar 1959 zal voor de landbouw geboekstaafd wor den als het jaar van de grote droogte. Als één der gevolgen van deze langdurige droogtepe riode kan genoemd worden het grote verschil in opbrengst per bedrijf. Voor de ene boer zijn de cijfers fantastisch goed en voor de ander bedroevend slecht. De verschillen zijn in de laatste ja ren nog nooit zo groot geweest als in 1959. De laat gezaaide gewassen hebben het meest geleden van de droogte. Dat verklaart ook de grote verschillen, want de wintertarwe bijv. heeft he lemaal geen last gehad van de droog te. Per perceel waren de opbrengsten zelfs zeer verschillend. Met name bij de voorjaarsgewassen waren de con trasten zeer groot. De produkten. die laat gezaaid zijn, gaven, gemiddeld, een mindere opbrengst te zien van vijftig pet. Ter illustratie enkele cij fers: bieten 10 tot 55.000 kg. aardap pelen 10 tot 35.000 kg, uien 8 tot 25.000 kg, erwten 2 tot 4000 kg. De stambonen waren heel slecht. Dit jaar hebben de boeren ook veel hinder ondervonden van de vi rusziekten, die veroorzaakt worden door een heel klein beestje, dat luis heet. Deze ziekte heeft zich in 1959 in sterke mate laten gelden. Het is practisch onmogelijk om het pootgoed vrij te houden van de luis. Ep volgend jaar worden de naweeën merkbaar bij dit pootgoed. Dat is juist het ver velende van de situatie; 1959 zal daarom niet alleen als een droog jaar maar ook als een luizenjaar bekend blijven. De bestrijding van de luis kon ech ter wel beter aangepakt worden dan in voorgaande jaren. Toen was men er nog niet zo op ingesteld. Eigenlijk is het vreemd, maar door de droogte is het gehalte van de suikerbiet erg meege vallen. De aardappelen worden gauw ge remd in de groei. Er waren geen ziek ten, maar wel veel doorwas. In feite is 1959 een bijzonder jaar geweest en niet te vergelijken met an dere jaren. Gerekend over de laatste tien jaar mag wellicht toch de conclu sie worden getrokken (en dan zeer in het algemeen gesproken)dat het de Zeeuwse boer niet slecht is gegaan. In de meeste gevallen goede opbreng sten en ook nog wel goede prijzen. Uit zonderingen zijn er natuurlijk altijd. Intussen zet de mechanisatie in de landbouw zich voort. Het paard is bij na verdwenen van de boerderij. Juist in de droge periode van 1959 heeft de landbouwer kunnen nagaan, wat zijn machines waard waren. De combi ne draaide dag en nacht en bij de bietenoogst hebben de machines ook niet in de schuur gestaan. Door deze voortschrijdende mechanisatie zijn er ook minder arbeiders nodig. In de laat ste twintig jaar is de arbeidsbezetting op de grote bedrijven gemiddeld tot de helft gereduceerd. PRATEN OPER PREEK RILLAND. De leden van de Gere formeerde Kerk zullen eens per maand, na de middagdienst, bij elkaar komen om te praten over de preek en eventueel andere zaken. De eerste bijeenkomst is reeds gehouden, die uitstekend ge slaagd is. Ds. Ph. Stoffels hoopte, dat. dergelijke contacten een traditie zullen worden. MIDDELBURG. Door het college van Gedeputeerde Staten is de vraag overwogen of bij provinciaal reglement regelingen dienen te worden gesteld voor het kamperen. Het rijk heeft ech ter ook regelingen in voorbereiding, doch vlot niet erg met de werkzaam heden. Daarom zullen Ged. Staten be vorderen dat bij gemeenteverordening dit onderwerp op een voldoende en zo veel mogelijk uniforme wijze wordt ge regeld. Mocht zulks in de praktijk niet op snelle wijze verbetering brengen, dan zullen Ged. Staten niet aarzelen de Staten voor te stellen deze materie bij provinciale verordening geheel of ten dele te regelen. Ten aanzien van een eventuele rijks regeling zal voorts afgewacht moeten worden, of en in hoeverre daarbij aan vullende bevoegdheid wordt gelaten aan gemeente en-of provincie. Het kamperen in caravan, tent enz. neemt hand over hand toe. De voorhan den kampeerterreinen zijn vaak overbe last. De sanitaire voorzieningen laten in vele gevallen te wensen over. Van een rechtstreekse bemoeiing van het provin ciaal bestuur met deze terreinen is geen sprake. Niettemin wenden Gede puteerde Staten hun invloed aan hier tot een meer redelijk te achten toestand te geraken. Het laat zich aanzien, dat het zoeken van recreatie in Zeeland in de toe komst nog zeer sterk zal toenemen. Me de daarom hebben Gedeputeerde Staten een recreatie-commissie ingesteld, die onder leiding van één hunner leden haar werkzaamheden heeft aangevangen. Voor de planologische aspecten van dit vraagstuk is aan de desbetreffende dienst een adviescommissie voor de re creatie verbonden. De provinciale ge zondheidsraad schenkt aandacht aan de daarmede samenhangende problemen van de volksgezondheid. CADZAND. In de gemeenteraads vergadering hebben B. en W. medege deeld de exploitant van een kampeer terrein te hebben aangespoord voorzie ningen te treffen voor een betere outil lage. Voor verbetering van het gymnastiek lokaal werd een extra crediet van dui zend gulden toegestaan. De raad besloot een nieuwe brand spuit aan te kopen. De prijs bedraagt 28.000 gulden. De heren P. C. de Bruij- ne en I. de Hullu (beiden C.H.) stem den tegen. Zij vonden de brandspuit voor Cadzand te duur en bepleitten sa menwerking tussen gemeenten op ge bied van de brandbestrijding. De begroting 1960 werd vastgesteld. De gewone dienst heeft een tekort van 11.548,—. De heer J. Kools-Luteijn is van plan vier ha. cultuurgrond in exploitatie te brengen als bouwterrein. Hij wil de daarvoor noodzakelijke werken voor ei gen rekening uitvoeren en daarna bouw terrein aan aannemers verkopen. Er zul len ongeveer zestig woningen gebouwd kunnen worden. De gunning voor de bouw van het eerste blok van zes wo ningen is afgekomen. Op kosten van de heer Kools-Luteijn zullen straten en rio leringen worden aangelegd. De hiervoor benodigde grond zal echter eigendom worden van de gemeente, die de grond kocht voor het symbolische bedrag van een gulden. Het betreft in totaal 11.500 vierkante meter. er op veel bedrijven een toenemende animo viel waar te nemen voor de vleesvoortbrenging. De laatste tijd is er evenwel weer de tendens, dat het aan tal melkkoeien stijgende is, wat stellig zijn oorzaak vindt in het hogere inko men in gezinsverband. De ontwikkeling van het mechanisch melken doet hier ook zijn invloed gelden, hoewel deze evolutie in Zeeland nog maar zeer lang zaam op gang komt. met name op Walcheren. Wij tekenden deze gegevens op uit de mond van ir. W. L. Harm- sen, rijksveeteeltconsulent voor Zee land, die ons meedeelde, dat er op het ogenblik 150 bedrijven in onze provincie zijn, waarin met melkmachines wordt gewerkt. Ir. Harmsen voorziet een uit breiding hiervan met als nevenontwikke ling een toeneming van de rundveesta pel op de gemengde bedrijven, waar bij men zich meer op de melkerij toe legt en dus ook op ae fokkerij. Ki. -verenigingen Het streven naar veeverbetering valt overal in Zeeland waar te nemen, het coöperatief centraal stierenstation van de zes k.i.-verenigingen in onze provin cie is hier het bewijs van. Dit station kan nu al heel vlot met de natuurlijke dekking konkurreren. Bijna de helft van de Zeeuwse veehouders is thans lid van zo'n k.i.-vereniging. De voorlichting poogt eveneens de boeren te stimuleren hun vee bij het stamboek te doen in schrijven, waardoor een betere afzet van het fokvee wordt gewaarborgd. Een belangrijke vooruitgang in de af gelopen tien jaar boekte ook de melkpro- duktencontrole. Er is een gestadige groei van het aantal te kontroleren koei en te konstateren. Betrekkelijk nieuw is het eiwitonderzoek in de melk, aan welk onderzoek 10 pet. van de melkkoeien is onderworpen. Melkproduktie Ir. Harmsen verklaarde, dat de melk produktie op een zeer goed peil is ge komen. Hij verheelde echter niet, dat er hier en daar nog verbeteringen no dig zijn, zoals in Zeeuws-Vlaanderen. Een sterke concentratie en organisatie is hier gewenst om het hoofd te kunnen bieden aan zuivelondernemingen van buiten Zeeland, die in dit gewest 30 pet. van de te leveren melk voor hun rekening nemen. De betekenis van een doelmatige veevoeding wordt de laatste jaren steeds meer onderkend. Het werk van het provinciaal veevoederbureau is hierdoor veel omvangrijker geworden. Hier en daar in Zeeland zijn veevoe derkernen opgericht ter bevordering van meer intensieve en rationele vee*- voeding. In 1958 waren er 15 kernen met 725 deelnemers. Het schaap vertegenwoordigt een ze kere waarde aan wol en vlees. Dit gaan de Zeeuwse veehouders steeds meer in zien en daarom is er een stijging in de schapenstapel: van 10.000 naar 15.000. Sinds 1956 worden er in Goes bloeiende schapententoonstellingen georganiseerd. De varkenshouderij daarentegen geeft een teruggang te zien, hoewel het diep tepunt volgens ir. Harmsen al is gepas seerd. Op het ogenblik knorren in Zee land 22.000 varkens. De laatste jaren streeft men ook naar een veredelings- proces, waarbij vooropstaat in ver band met de vraag een goed volvle- zig slachtvarken. De paarden ondervinden een zware konkurrentie van de tractie. De paar- denstapel daalde in tien jaar van 19.000 tot 10.000. Op kleine bedrijven is het hou den van een paard evenwel nog econo misch. Kwalitatief staat Zeeland altijd nog op de eerste plaats. SEROOSKERKE. Een door de heer A. Maljaars gehouden inleiding over het onderwerp „de arbeid", leverde stof voor een uitvoerige bespreking tijdens een uit stekend bezochte vergadering van de C.J. B.T.B. Na de pauze gaf de heer W. Wouter commentaar op de laatst gehouden kal- ver-fokwedstrijd die werd gewonnen door de heer L. Wattel van de afdeling Wal cheren. Tweede werd de heer A. Mal jaars met een gelijk aantal punten. Tevens werd ae traditionele declamatie wedstrijd gehouden die werd gewonnen door de heer J. de Buck. Tot diaken in de Ned. Herv. Kerk te Waarde is gekozen de heer Joh. Blok met ingang van 1 januari. RECREATIE Zeeland heeft wind in de zeilen Er worden al voorbereidingen ge troffen voor het nieuwe vakantiesei zoen. Voor de zomer 1960, wanneer er in Zeeland nog meer toeristen zullen komen dan er dit jaar zijn geweest. Het jaar 1960 wordt een top, zoals ook 1959 een topjaar was. Wie had tien jaar geleden kunnen denken, dat Zeeland overstroomd zou worden door vakantiegangers, afkom stig van heinde en ver, uit eigen land niet alleen, ook uit Duitsland, België, Frankrijk, Zweden, Enge land, ja zelfs uit Amerika Goed, Zeeland was tien jaar geleden ook al in trek bij de vakantiegangers. Vooral de kop van Schouwen en ook Walcheren, maar de massale in tocht, die we dit jaar hebben gezien, nee, dat had men toch in de jaren vijftig niet durven dromen. Dat de recreatieve evolutie in Zee land zo stormachtig is geweest en nog steeds is, valt niet in de laatste plaats te danken aan het feit, dat onze pro vincie gedurende de laatste vijf jaren bijzonder sterk in de landelijke belang stelling is komen te staan. Het Delta plan is er gekomen en dit plan, wan neer het eenmaal verwezenlijkt zal zijn. biedt ongekende mogelijkheden voor de recreatie. Op deze mogelijkheden wordt nu reeds vooruitgelopen. Honderden Duitsers ko men nu al naar Zeeland. Westelijk Schouwen kreeg de grootste toeloop te verwerken en de verwachting is. dat dit in 1960 nog vcei sterker zal zijn. Een teken aan de wand is hier de gerucht makende kwestie van de grondspecuia- ties. Walcheren ontving ook een grote stoot toeristen. En wanneer straks de dammen in Veerse Gat en Zandkreek er zullen liggen en er een Zeeuws binnenmeer zal zijn geschapen, zullen stellig nog meer vreemdelingen de Zeeuwse zo merhuisjes, bungalowtjes en vakantie huizen komen bevolken, om nog maar te zwijgen van de vele kampeerterrei nen. Ook Zeeuws-Vlaanderen met name dan het westen ontwikkelt zich steeds meer tot een recreatiege bied van betekenis. De gemeentebestu ren hebben er al de handen ineen ge slagen om daardoor een meer ver antwoord en aangepast vakantiebeleid te kunnen voeren. Op Walcheren is men bezig om het zgn. sociaal toe- risme in betere banen te leiden. Dan I is er nog Noord-Beveland, dat sinds I kor', een graantje meepikt en dit vol gend jaar in nog grotere mate zal doen. De stroom toeristen ging echter nieti alleen naar de stranden, de duinen en de bossen. Ook de oude stadjes, als Veere, Brouwershaven en Sluis, trokken vele bezoekers. En dan niet te verge- De meeste toeristen komen naar de stran den en de bossen, maar er zijn nog meer plekjes in Zeeland, die de moeite van hei opzoeken waard zijn. Zoals het grote binnenplein in Borssele ten de ..Miniatuur" in Middelburg. Zee land heeft op het gebied van de recrea tie de wind in de zeilen!

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11