Voor welvaart in Zeeland moet worden gestreden MONACO Trouw aan het doel komt elke tegenslag te boven Geen wonderboom PRINCE Goede belangstelling voor agrarisch onderwijs V.S.V. RUKT OP IN DE TWEEDE KLAS Met de YE 62 naar de oesterpercelen GEDEPUTEERDEN HEBBEN GELOOF EN VERTROUWEN Adjudant Boogert nam afscheid Woensdag 30 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 KERNEN WERKNEMERS BESTUURSVORM ZW j| Rood Wit Dry 2."V jj PROEFVAART VAN NIEUWE KOTTER Bezivaarschrift tegen uitbreidingsplan van Terneuzen Tekort op uitgaaf Provinciale Almanak ZANGKOREN GAVEN UITVOERING Van de wal in de sloot Chr. Ulo Middelburg Ned. damkampioen DE De meest doordachte sigaret Vrachtwagen viel om Weinig vakkennis bij landarbeiderszoon Vernieuwing vloot gaat gestaag door Zeeuivse Tafeltenniscompetitie Verbetering gym-lokaal duurder dan geraamd Tachtig procent Streekplan breidelt grond speculaties niet Tjoba naar mikrokorfbal- kampioenschappen OUDEJAARSREDE VAN BURGEMEESTER MIDDELBURG. Gedeputeerde Staten hebben geloof en ver trouwen in de toekomstmogelijkheden van Zeeland. Daarbij denkt het college schrijven Ged. Staten aan Provinciale Staten niet in de eerste plaats aan de groei van bestaande of het vestigen van nieuwe industriële bedrijven in de aangewezen kerngemeenten of daarbuiten, doch gaan de gedachten van het college in de eerste plaats uit naar de ontwikkeling van het Westerscheldebekken, overigens een ontwikkeling op lange termijn. Gedeputeerde Staten merken op dat de interesse voor het Sloe- plan groeit, ook in de kring der ondernemers, doch tevens waar schuwen Gedeputeerde Staten in hun schrijven aan Provinciale Staten voor de gedachte dat de ontwikkeling tot stand kan komen als een wonderboom. De groei zal gestaag voortgaan. Nu is het, aldus Ged. Staten, nog de tijd van ploegen en zaaien, van geloof en vertrouwen, om straks, mogelijk na jaren, te aanschouwen en te oogsten. Niettemin hopen Ged. Staten, dat de huidige generatie nog getuige zal zijn van een gunstige ontwikkeling in Zeeland. Hoewel de belangstelling voor het Sloeplan toeneemt, zullen on dernemers voor binnendijks op te richten vestigingen hun plan nen niet uitwerken, zolang er niets anders te zien is dan water, schorren en slikken. Van serieuze onderhandelingen over industriële vestiging binnen dijks kan pas sprake zijn, menen Ged. Staten, wanneer de bedij- kingsplannen in uitvoering zijn. Met het ontsluiten van het gebied zal dan tevens een aanvang zijn te maken, m.a.w. de wegenaan leg en de spoorwegaansluiting zal uit het stadium van het ma ken van plannen zijn gekomen De energie- en watervoorziening zal zich dan moeten aftekenen. De problemen van bouwrijpma- ken van industrieterreinen, die van de volkshuisvesting en zoveel andere meer zullen dan ook een meer concrete vorm hebben aan genomen. Er zal voor het verwezenlijken der plannen moeten worden gestreden. De strijd zal niet gaan van overwinning tot overwinning, er zal vaak tegenslag zijn. Daarom juist spreken Gedeputeer de Staten van geloot en vertrouwen. Trouw aan het gestelde doel zal elke tegenslag te boven komen. Het Westerscheldebekken omvat echter meer dan het Sloeplan. In het bijzonder wijzen Gedeputeerde Staten in dit verband op de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen. Plannen om hier tot een verdergaande ontwikkeling te geraken nemen vaster vormen aan. De gemeenteraad van Terneuzen besloot evenals de provincie deel te nemen aan het oprichten van de n.v. Haven van Terneuzen. De daarbij betrokken ge meentebesturen streven naar samen werking voor het tot stand brengen van een afvalwaterleiding. Voor deze sa menwerking is een gemeenschappelijke regeling in wording. Ook overigens komt de samenwerking in Zeeuwsch- Vlaanderen tot een verblijdende ont wikkeling. De gronden voor het geloof en ver trouwen vatten Gedeputeerde Staten kort samen. De aan het zeeverkeer gebonden in dustrie zoekt in de jongste tijd allerwe- ge de kust zo dicht mogelijk te nade ren. In het zeeverkeer is er een ten dens tot vergroting van de schepen. De ruimte om hiervoor geschikte havenge bieden te stichten is zelfs in Nederland beperkt. De in het Westerschelde-bekken lig gende mogelijkheden mogen daarom uit een oogmerk van nationaal belang niet verwaarloosd worden. De economische samenwerking in Europees verband accentueert de gun stige ligging van het bekken. De uitvoering van het Deltaplan zal in belangrijke mate het gebrek aan verbindingen opheffen. In afwachting daarvan hebben Gedeputeerde Staten tijdig de vraag in studie genomen, op welke wijze door deze verbindingen nut kan worden getrokken van reeds ge reedkomende dammen voor het gehele plan zal zijn tot stand gebracht, zijn voornemens de Staten daarmede, zo mogelijk in de zomerzitting 1960. in kennis te stellen. Als hun voorlopige mening delen zij mede dat de bestuurs vorm een samenwerking van verschil lende lichamen zal betekenen. Het in het leven te roepen lichaam zal zo mo gelijk trachten de nodige gronden voor industrievestiging te verwerven. Het orgaan van dat lichaam zal daartoe het initiatief hebben te nemen. Inmiddels hebben zij echter reeds omtrent de mo gelijke verwerving dezer gronden be sprekingen gevoerd met Rijksinstanties. Domeingronden kunnen echter slecht bij de wet in eigendom worden over gedragen. In welke vorm rechten op de ze gronden moeten worden verkregen zal mede samenhangen met de vraag, welke zakelijke rechten op industrieter reinen door de ondernemers voor be drijfsvestiging worden nodig geacht. Wat overigens de ontwikkeling .van het Westerscheldebekken aangaat blij ven Gedeputeerde Staten diligent. De uit te voeren kanaalwerken zijn voor de kanaalzone van grote betekenis. Ech ter zal deze uitvoering enige jaren ver gen, De vestiging en uitbreiding van be drijven op de z.g. Axelse vlakte heeft de volle aandacht van Gedeputeerde Staten. De adviseur voor industrialisatie be schikt over inzicht, ervaring en contac ten, die voor het tot ontwikkeling bren gen van het Westerscheldebekken van groot belang zijn. Het E.T.I. verleent daarbij belangrijke diensten. Zo nodig worden daarnevens de gegevens en ken nis van het provinciale apparaat te zij ner beschikking gesteld. Gedeputeerde Staten overwegen de vraag op welk tijd stip dr. ir. F. Q. den Hollander zijn vi sie op de verdere industrialisatie van de provincie kan mededelen aan de Sta ten. Van de 44 aangewezen kerngemeenten bevinden er zich 4 in Zeeland. De rege ring heeft bewust gestreefd naar een ze kere mate van centralisatie van indus triekernen. Als regel zal een conglome raat van bedrijven andere bedrijven aantrekken. In zekere mate heeft de kernaanwijzing ten opzichte van andere gemeenten discriminatie tot gevolg. In de praktijk is echter ook gebleken, dat een bedrijf wordt gevestigd buiten een kern en met vestigingsfaciliteiten van Rijkswege wijzen Ged. Staten op de in aanbouw zijnde conservenfabriek te Ka- pelle. Voor beide vestigingen hebben Ge deputeerde Staten, zowel als het E.T.I. zich beijverd. In beginsel zijn de te verlenen vesti gingsfaciliteiten beperkt tot de aangewe zen kerngemeenten. In hoeverre daarop uitzonderingen mogelijk zijn zal de prak tijk uitwijzen. Op dit punt t wordt met het desbetreffende ministerie contact onderhouden. Vast staat evenwel reeds dat slechts ingeval doorslag gevende ar gumenten kunnen worden aangevoerd dit kan bijdragen tot verbetering van de infrastructuur der kerngemeen ten. Wat Zeeland aangaat zijn voor 1960 uitgewerkte plannen van de gemeente besturen door Gedeputeerde Staten gun stig geadviseerd. Verwacht wordt dat de regering hierop spoedig zal beslissen. Voor verbetering in de Sociale en Cul turele sector en voor de recreatie kun nen rijksbijdragen worden verleend. Door tal van omstandigheden, niet in het minst ook door een sterke toene ming van liet recreatieve verkeer, zijn de provincie en de daar voorhanden mogelijkheden in binnen- en buitenland meer bekend geworden. Ook in de kring der ondernemers is de belangstelling voor het gewest groeiende. Van belang is ook de Zeeuwse werk nemer. Deze heeft in het algemeen een goede naam. De industriële mentaliteit van de werknemers is gunstig. Het on derwijs in het algemeen, het technisch onderwijs in het bijzonder, maakt de laatste jaren een verheugende ontwik keling in de provincie door. De openbare voorzieningen ontwikke len ziëh in een voor vestiging van be drijven gunstige richting. Ook aan de complementaire vestigingsvoorwaarden wordt aandacht gewijd. Wat de bestuursvorm voor het tot ontwikkeling brengen van het Sloepro- ject aangaat zien Gedeputeerde Staten binnenkort een ontwerp van de daar voor ingstelde commissie tegemoet. Zij Advertentie PIISIIIlllBlIlIi1™! imiinilulllllllllllllllSMIIli! GOES. In kringen van het Landbouwschap bestaan ernstige bezwaren tegen het uitbreidings plan van de gemeente Terneu zen. Ondanks een destijds door het College van B. en W. gedane toezegging, werd het Landbouw schap bovendien niet in het voor overleg betrokken. Thans heeft men de moeilijk heden, mede namens een aantal betrokken grondeigenaren, ver vat in een bezwaarschrift, waar in men de gemeenteraad vraagt het uitbreidingsplan in de huidige vorm niet te steunen. Het bezwaar richt zich in hoofdzaak tegen de grote oppervlakte cultuurgrond die een eventuele uitbreiding van de in dustrie in beslag gaat nemen. Niet min der dan 150 ha zullen aan het uitbrei dingsplan ten offer vallen. Het moge dan zo zijn aldus het be zwaarschrift dat de verwachtingen ten aanzien van industrievestiging door bepaalde personen en diensten in opti mistische zin worden omschreven, de praktijk heeft toch zeer duidelijk bewe zen dat een dergelijk optimisme mis plaatst is. Geconstateerd moet immers worden dat de naoorlogse jaren in hoofdzaak een uitbreiding van de bestaande indus trieën te zien gaf. Wat de vestiging van nieuwe industrie betreft kan slechts van een minimale toename gesproken worden. In bepaalde gevallen zijn dan ook gronden aange kocht voor industrie-vestiging, zonder dat tot op heden enig positief resultaat merkbaar is. De aanwijzing van de gemeente Ter neuzen als ontwikkelingskern en de ko mende verbreding van het kanaal mo ge daarin hopelijk enige verandering brengen, maar vooralsnog staat vast dat de verwachtingen niet al te hoog moe ten worden gespannen. Naar de mening van de georganiseer de Landbouw is het thans opgestelde plan dan ook veel te groot van opzet, en zeker niet in overeenstemming met de bestaande en de te verwachten be hoefte aan industrieterrein. Advertentie MIDDELBURG. Uit het antwoord van Gedeputeerde Staten op de opmer kingen, die in de afdelingsvergaderingen van Provinciale Staten zijn gemaakt naar aanleiding van de begroting 1960 van de provincie blijkt dat de uitgave van de Provinciale Almanak voor Zeeland een tekort oplevert. De provincie geeft een subsidie, gelijk aan dit tekort. Over 1958 was dit f 531,55 en over 1959 is een sub sidie vari 1082,63 verleend. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiniiiiifuiiiMiMiiiiiiiiiiiiininiiiiii KAPELLE, In het gemeentehuis heeft adjudant B. Boogert van de rijks politie groep Kapelle, maandagmiddag afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij werd in hartelijke bewoordingen toege sproken door: De districtscommandant majoor A. J. van Thiel, adjudant Buck- viel uit 's Heer Arendskerke namens de groepscommandanten, burgemeester H. G. van Suylekom namens de burge meesters, wachtmeester M. C. Slootma- ker namens de groep Kapelle en door de heer Joh. Borrie uit Goes, vertegen woordiger van de Algemene Ned. Poli tiebond. OOSTKAPELLE, Het chr. gemengd koor ,,Sursum Corda" en het. jeugdkoor Jonge Stemmen" hebben in de geref. kerk een gecombineerde uitvoering ge geven, waarbij góede belangstelling be stond. Het jeugdkoor bracht onder lei ding van de heer W. Gast een cantate ten gehore en „Stirsum Corda" voerde o.l,v. de heer J. Suurmond het orato rium ,,'s Heilands geboorte" uit, alsme de ,,Geistliches Lied" van Mendelsohn. Medewerking verleenden voorts: mevr. S. Maas-Rotte, sopraan, mej. R. van den Ha ge, piano, ds. S. de Groot, har monium, A. Maljaars declamatie en R. Jobse. orgel. SCHOONDIJKE In de avonduren heeft de bestuurder van een luxe per sonenauto, dhr. B. C. uit Oostburg blijk baar erge moeilijkheden gehad met net vinden van de juiste weg. Vermoedelijk is het de bedoeling van C. geweest om de Tragelweg in te rij den, maar inplaats daarvan koos hij de nabijgegen Magdalenaweg, met het ge volg dat auto plus bestuurder uiteinde lijk voor een gesloten weidehek kwamen te staan. Ook het draaien van de auto verliep niet zoals dat behoort, want inplaats van op de weg te blijven reed de auto de naast de weg gelegen vaart in. Een voorbijganger die in het late uur ter plaatse passeerde zag tot zijn verba zing de auto in de vaart liggen terwijl de lampen nog brandden. De bestuurder was uit de wagen ge klommen en had kans gezien da kant van de vaart te bereiken. Een hond die eveneens in de auto zat was door d« baas, die blijkbaar veel haast had en na het ongeval spoorloos bleek te zijn, vergeten. g$i Verfijnde Amerikaanse tabakken en 50 jaar Europese ervaring zijn in deze sigaret Verenigd... EEN LAURENS PRODUCT OEN HAAG Lenden Brussel Gsnive Wiesbaden Eüsabethville Montreal Rio de Janeiro ST. PHILÏPSLAND. Maandagvoor middag reed een chauffeur van de firma J. van Poortvliet te Oud-Vossemeer met zijn vrachtauto van de oprit aan de Oost- dijk te St. Philipsland. Hierbij raakte hij met zijn wielen in de zachte berm met het gevolg dat de wagen wegzakte en om viel. Met behulp van een tractor werd de wagen recht getrokken. Behalve materiele schade liep dit ongeval goed af. Met ingang van het nieuwe jaar zal het huisvuil in Aagtekerke met een speciale vuilnisauto worden opgehaald. Voor zover nodig zijn de bewoners van nieuwe em mers voorzien. DR. C. GALAN IN HET ZEEUWS TIJDSCHRIFT: GOES Over het geheel ge nomen volgt in Zeeland een vrij imposant aantal leerlingen een of andere vorm van agrarisch on derwijs. Dag- en cursus-onderwijs tezamen tellen bijna 2000 leerlin gen. Op een totaal van ongeveer 25.000 agrarische arbeidskrachten is dit een redelijke belangstelling, aldus schrijft dr. C. de Galan in het Zeeuws Tijdschrift. In geografisch opzicht is de zwakke plek Oost Zeeuwsch Vlaanderen, waar zowel het dag- als het cursusonderwijs weinig belangstelling genieten. Op Tho- len is de belangstelling voor het dagon derwijs eveneens gering, maar dit wordt gedeeltelijk gecompenseerd door een groot aantal cusisten. West Zeeuwsch Vlaanderen neemt relatief evenmin een gunstige positie in, maar de belangstel ling kan daar wel voldoende genoemd worden. Belangrijker Is de geringe belangstel ling voor het land- en tninbouwonder- wijs van de zijde van de landarbeiders. Op grond van weliswaar niet geheel vaststaande gegevens mag toch de con clusie getrokken worden dat nog geen 15 procent van alle leerlingen uit land arbeiderskringen afkomstig is. Vooral YERSEKE. In een regelma tige cadans ploegde de Yerseke 62, de nieuwe, ruime en solide kotter van schipper D. J. Sinke jen Zn., gistermiddag door de vrij rustige golven van de Ooster- schelde. Op weg naar de oester percelen. Aan boord bevond zich een uitgebreid gezelschap, dat gehoor had gegeven aan de uit nodiging om de proefvaart van de nieuwe Yerseke 62, die luistert naar de welluidende naam Dési- rée, mee te maken. Weer een. vaart leidde naar de Waddenzee, waar nieuw schip wei d toegevoegd aan de laatste mosselen werden gehaald, de Zeeuwse vissersvloot. De YB Het schip heeft tijdens deze lange Over de reling van Ye. 62 maakt de eigenaar van het schip, de heer D. Sinke een praatje met burgemeester A, C. Willemsen, die na de proefvaart reeds vaste grond onder zijn voelen heeft. vochten" worden. Daarnaast moet de overheid alles in het werk stellen om de bedrijven in stand te bonden. De bur gemeester uitte deze woorden als een diepe hartewens. De heer C. Pekaar. voorzitter van de vissersvereniging, prees de onderne mingsgeest van de familie Sinke. „Als een trots zeekasteel ligt de Ye 62 in de haven". Hij bood voor de roef een barometer aan. Verder voerden het woord de heren A. van Splunter, namens het aan- en afvoer kantoor van visserijprodukten, A. C. Drinkwaard, bioloog te Wemeldinge en P. N. A. de Klerk, te Kruispolderhaven, de bouwer van het schip. Het was overigens niet de eerste tocht van de nieuwe Ye 62. De eerste 1 van de Chr. Ulo-schooi Olmenlaan is schooldamkampioen van Nederland ge- =j worden. De vijf dammers zijn: Cees van 2 heb ik gelezen, dat er nog bijgeloof j Eenennaam, Aart Walraven. Nico van is. Op de eerste pagina van de sj Eenennaam. Ad Sinke en Adri van de krant stond een bericht over een Broeke. In mei van dit jaar heeft dit team 62 vormt momenteel het grootste schip van de vloot in Yerseke, ja, zelfs een van de grootste van de gehele Zeeuwse vloot. Met jdeze grote schepen is het bijna MIDDELBURG. - Het schoolteam onm°gelijk de haVen binnelUte jongetje uit de Indische stad Abo hai. Het knaapje, dat ernstig ziek was, droeg de voornaam Boelganin, doch toen deze naam werd veran derd in Kroetjtsjef, voelde de jon gen zich kiplekker. Waarom de ouders de voornaam van hun jon- in hel door de Middelburgse damclub georganiseerde schooldamtomooi het Zeeuws jeugdkampioenschap behaald. Ook het Zuid Nederlands jeugdkampioen schap stond op hun naam. In Utrecht, waar om het kampioenschap van Ne gen wijzigden? Wel, op advies van Slderland werd gedamd, toonde het team sterrenwichelaars en waarzeggers, die verklaarden, dat aan de naam Boelganin ongeluk verbonden was. Dat stond in de sterren te lezen. Kolder, zegt u. Allemaal kolder. Aan sterrenwichelarij doen wij niet en waarzeggers houden we buiten de deur. Christenen houden zich bij Gods Woord, zeggen u en ik. Bij Gods Woord En bij de Nederlandse dames bladen en geïllustreerde bladen, die horoscopen afdrukken. zich sterk. CADZAND, In de hedenavond te houden raadsvergadering komt de be- groting 1960 aan de orde. B. en W. ver zoeken de raad voorts het krediet voor de verbetering van het gymnastieklo kaal met duizend gulden te verhogen. De raad stelde reeds achtduizend gul den beschikbaar, doch de verbouwings- Waaiorn worden in vMlChnste kosten blijken hoger te zuilen worden iuke gezinnen bladen met derge- ]dan wa ;eraamd iijke „voorspellingen toch gelezen? s Natuurlijk, mevrouw, u slaat die S T, bladzij „voorspellingen uit de ster- g f link bedrag VOOr r re JUS reMaa°7waarom laat ti dan toch in 3' KORTGENE. Door de bevolking van vredesnaam toe dat onze geest en 11 het eiland Noord-Beveland (7000 inwoners! 1 onze gezinnen verpestende lectuur 2 - ;verd spontaan voor hulp aan Freius een fin uw tafel komt' bedrag bijeengebracht van 3376.54, welk p hedrag aan het gemeentebestuur van Fre- IIIIII!1!1lllllimi1IUIIIItI1l1llf1imiinil(IIII!nilIIIIIIIIIItlIIIIf1IIIIIIIII1 jus zal worden overgemaakt. komen. Burgemeester A. C. Wil lemsen sneed maar al te graag het havenprobleem aan tijdens de receptie na afloop van de proef vaart. Het was wel koud, zo midden op de grauwe Oosterschelde, maar toch kwam ieder onder de bekoring en indruk van dit prachtige schip. En het was echt niet de kou. die de aanwezigen naar de war me roef dreef. In dit moderne vertrek was het bovendien erg gezellig. Een zeer comfortabel verblijf voor de be manning van de Ye 62. De genodigden, onder wie burgemeester Willemsen met de wethouders D. van Boven en C. J. v. d. Velde en de gemeentesecretaris de heer H. J. de Jager, vertegenwoordigers van de visserijpolitie en verschillende autoriteiten uit de visserijwereld, had den dan ook vele woorden van lof voor dit moderne vaartuig. Het verschil met de Cornells, de oude YE 62, is dan ook wel erg groot. Tijdens de receptie in hotel Nolet fe liciteerde burgemeester de familie Sinke dan ook hartelijk met deze nieuwe aan winst. ..Wat gij verlangd hebt, is U ge schonken. En dat moet U grote voldoe ning schenken". De burgemeester was eigenlijk blij, dat het gezelschap geconfronteerd iverd met het havenprobleem. Hij meende, dat deze liaven voor deze schepen totaal ongeschikt is. En daarom: met alle mid delen moet voor een nieuwe haven „ge tocht met een lading van 60.000 kg mosselen aan boord, waarbij men ook nog een storm op het IJsselmeer kreeg te verwerken, aan de verwach tingen voldaan. Het schip meet 84 brt en heeft een motor van 165 pk. Bovendien beschikt het vaartuig over een echolood en een verstelbare sehroefinstallatie. Intussen gaat de vernieuwing aan de Zeeuwse vissersvloot onverminderd voort want ook de vissers gaan met hun tijd mee. Steeds meer nieuwe schepen verschijnen in de haven. En de Ye 62 is heus niet de eerste. Het vaartuig is wei de grootste: de Yerseker vissersvloot *«lt nog twee van dergelijke schepen. -Hn echter van iets kleiner formaat VLXSSINGEN. Het is een rustige week voor de Zeeuwse tafeltenniscompetitie ge worden. De enige wedstrijd in de eerste klasse was de ontmoeting Wilno ISla Raak I die met de cijfers 73 eindigde. Wondergem kreeg in deze wedstrijd van Van Boven zijn eerste nederlaag te incas seren. Verder verloor Van Sluys van Strelis en v. d. Kuijl. Jacobs die al zijn partijen won bleek ditmaal de sterkste man in de Slaraakse gelederen. De stand na deze wedstrijd ziet er voor de eerste klasse nu als volgt uit: Sla Raak I 7 7 0 0 14 50—20 W. van Zoelen I 7 5 1 1 11 52—18 Wilno I 7 3 2 2 8 33—37 Goes 6 1 4 1 6 30—30 Sorry III 7 2 2 3 6 36—34 Sorry II 6 1 3 2 5 32—38 Sla Raak II 5 0 0 5 0 12—38 W. van Zoelen II 5 0 0 5 0 545 In de tweede klasse is VSV nu in de Een gulden per inwoner van Groede onvoorzien GROEDE. De gemeenteraad verga dert woensdagavond en zal o.a. de be groting voor 1960 behandelen. Er is een post onvoorzien van 2318,72. dat is ruim een gulden per inwoner. B. en W. achten dit bedrag voldoende, schrijft het college aan de raad. Raadsagenda Wemeldinge WEMELDINGE. De gemeenteraad van Wemeldinge komt vanavond om 8 uur in het gemeentehuis in openbare verga dering bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel om de rijksregeling tot ver hoging van de kindertoelage of kinder- beslag over het vierde kwartaal 1959 van toepassing te verklaren voor het gemeen- tepersoneel; een voorstel tot verhuring van de woningwetwoningen Bierweg 19 en Prinses Julianastraat 50 aan respec tievelijk A. P. Bolle en J. F. Bolle; een voorstel tot benoeming van een afgevaar digde en een plaatsvervangend afgevaar digde naar de in 1960 te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Waterleiding-maatschappij „Zuid- Beveland": voorstel tot benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur met in gang van 1 januari 1960 ter voorziening in de vacature J. Mieras (niet herkies baar); voorstel tot het verlenen van een krediet van 550,-voor het maken van een plan tot de aanleg van een speelter rein door de Ned. Heide Maatschappij; voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening over 1958 en aanbie ding van de gemeentebegroting voor 1960. volle opmars. Twee klinkende overwin ningen brachten haar deze week een niet te verwaarlozen puntenwinst. Als eerste moest Wilno 11 met 8—2 de vlag strijken. Door de twee verloren partijen van in valler Bek van VSV kon Wilno II het nog tot de twee schamele puntjes brengen. Ook Spirit kon niet verhinderen dat de winst in Middelburg bleef. Invaller Bek (voor Lutgerhorst) verloor ook hier twee partijen, die samen met het verloren dubbelspel Spirit de 7—3 neder laag bracht. In de derde gespeelde wed strijd, tussen Wilno III en PTT I konden de PTT-ers met de hakken over de sloot (64) van de Polen winnen. W. Schroe- vers van Wilno won drie maai, terwijl de zes punten van PTT I verdiend werden door Rober twee maal, De Groot twee maal en Meyers een maal. Het dubbelspel bracht tenslotte de definitieve PTT-zege. De stand: Sorry IV 7 PZEM 6 VSV 7 4 Wilno II 7 3 PTT 7 3 Spirit 6 2 Wilno II 7 2 W. van Zoelen III 7 0 in verband met de eisen van vakbe kwaamheid die in de toekomst zullen worden gesteld, en gezien de grote be hoefte die aan deze arbeidkrachten zal blijven bestaan, is dit teleurstellend te noemen. Een stimulans in dit verband voor aankomende landarbeiders is daar om van het grootste belang. Gezien de grote belangstelling voor het tuinbouw-onderwijs aldus dr. Ga lan lijkt op Tholen en op Zuid Beve land plaats te zijn voor een lagere tuin bouwschool, dus naast de reeds bestaan de te KapeEe. Op grond van het huidige schoolbe zoek van boeren- en tuinderszoons mag worden aangenomen dat in de toekomst zeker meer dan 80 procent van de agrarische bedrijfshoofden een dagschool voor land- en tuinbouwon- derwijs zal hebben gevolgd. Op Schou wen Duiveland en Walcheren zal dit percentage vermoedelijk aanzienlijk hoger 1 ggen, in Oost Zeeuwsch Vlaanderen en op Tholen echter ge ringer. Het genoemde percentage ligt ver boven het huidige, zodat de con clusie gemaakt mag worden dat het schoolbezoek belangrijk is toegenomen. In 1955 bleek n.l. nog dat ongeveer 40 procent van de Zeeuwsche bedrijfshoof den agrarisch onderwijs hadden gevolgd. Met dit percentage verkeert Zeeland in de onderste regionen van de provincie- lijst in Nederland. Weliswaar speelde de geografische verbrokkeling van de pro vincie een rol waardoor het schoolbe zoek werd bemoeilijkt, maar de belang stelling voor het land- en tuinbouwon- derwijs was kennelijk toch niet groot. Het onderwijs-percentage van dc mee werkende boerenzoons blijkt evenwel op het Nederlandse gemiddelde te liggen, waarbij het dagonderwijs relatief gun stig naar voren komt. Op het gebied van het land- en tuinbouw-onderwijs is dus in Zeeland in één generatie een ach terstand omgezet in een voorsprong. Is dus in dit opzicht een bevredigende vooruitgang te bespeuren, geheel onbe vredigend is het met de opleiding van de landarbeiders gesteld. Van hen bleek in 1952 nog geen 20 procent voortgezet onderwijs te hebben gevolgd. En bij de jongere generatie is dit maar weinig beter. Zeeland steekt wat dit betreft wel ongunstig tegen de overige provincies af. De landarbeiderszoons zouden veel meer onderwijs moeten gaan volgen dan zij thans doen. Ongetwijfeld houdt hun ge ringe belangstelling verband met het la ge prestige van het landarbeidersberoep. Bovendien is een zekere negatieve selec tie in die zin aanwezig, dat degenen die in staat zijn tot het volgen van voort gezet onderwijs, niet bij voorkeur het landbouwonderwijs kiezen. MIDDELBURG Naar aanleiding laties op Schouwen-Duiveland Ged Sta- van opmerkingen, gemaakt door leden ten delen nog mede dat het streekplan van Provinciale Staten bij het afdelings- voor Schouwen-Duiveland binnenkort in 6 0 1 12 56—14 4 1 1 9 40—20 9 41—29 7 31—39 7 28—42 5 25—35 4 33—37 1 16—54 onderzoek van de begroting 1960, delen Gedeputeerde Staten mede dat specula tie in gronden in zich ontwikkelende streken een zeer oud verschijnsel is. De ervaring heeft geleerd, dat het vast stellen van uitbreidingsplannen nader hand van streekplannen op zichzelf dit euvel niet breidelt. Leden van Prov. Staten hadden gewezen op grondspecu- GOES Zaterdag 2 januari wordt in de Jaarbeurshallen te Utrecht een tor nooi gehouden met als inzet de titel van landskampioen microkorfbal voor zater dagmiddagclubs. Oorspronkelijk zou dit eerst plaats vinden eind febr. I960 doch in het verband met het feit, dat de jaarbeurshallen dan niet beschikbaar wa ren moest dit tornooi vervroegd "wor den. Omdat de Z.K.B. de microkampi oen 1959-60 momenteel nog niet bekend is werd door het bestuur van de Z.K.B. de microkanipioen van het vorige sei zoen, Tjoba 1 uit 's Heer Hendrikskin deren, naar dit tornooi afgevaardigd. Ais tegenstanders in dit tornooi krijgt Tjoba te doen met de microkampioe- nen van de Noord Hollandse, de Over ijsselse en de Goois-Utrechtse Korfbal- bond. Tjoba is in dit tornooi zeker niet kansloos en wij rekenen voor de groen- witteno pe ene ervolle plaats indittor- Utrechtse Korfbalbond. Tjoba is in dit vuui ounuuwcii-nuiveiana DinnenKori lm fornooi zeker niet kanslees en va» re tie commissie van de planologische L niet kansbDoseinwij re- dienst zal worden behandeld. De ge-| ^Sfpïaatsln dTtöraooi °P 66 meentebesturen in de streek zullen wor-! V0Ue p!aats ,P d!t t0™00'- den ingeschakeld. BRUINISSE. Op de drempel van het jaar 1959 vandaag namelijk zal de gemeenteraad nog bijeenkomen. Naast een oudejaarsrede die de burgemeester zal uitspreken, stellen b. en w. de raad voor een subsidie van 150 gulden toe te kennen aan de sportvereniging Kwiek. Verder zal men spreken over de verhuur van de schuren in de Padjes (voorheen van het bedrijf M. M. Verkamman) aan diverse personen voor een totaal bedrag van 780 gulden per jaar. De sportvereniging Kwiek zal voorts vertegenwoordigers benoemen in de com missie sportzaken. Gelegenheid zal tenslotte worden gege ven om te spreken over de uitvoering van de onderhoudswerken en over de lig plaatsen in de haven. Op het gemeentehuis te Aagtekerke is een nieuwe sirene voor de brandweer ge plaatst. 9 De collecte voor de vluchtelingen uit Oost-Europa welke gehouden is op het Kerstfeest van de Geref. Zondagschool te Colijnsplaat, bracht 44,20 op. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 28-12 Spa. Monte Bustelo, Ned. Kitty, Dts. Anchen Peeters, 29-12 Zwe. Svanholm, Eng. Boston Trader, Vlissingen vertrokken 28-12 Ned. Tarzan, Ned. Helena, Ned. Wim 2, Ned. Velox, Ned. Victory, Spa. Monte Bustelo, Ned. Ella, 29-12 Zwe. Svanholm, Dts. Anke Pahl, Ned. Geert Bodewes, Dts. Kate Olt- mann, Ned. Lindesingel, Dts. Margarethe Reckmann, Ned. Catharina-W. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. sche pen) 28-12 Tim (v. Hansweert), Bevesier, Audacia, Eemsmond, 29-12 Sandenburgh, Pacific, Kieldrecht, Gepasseerd naar Zee (Ned. schepen) 28-12 Olive, Hecuba, Peter Swenden, Eagle 29-12 Gaasterkerk, Maars- bergen, Albert-V, Loppersum, Mariekerk, Albireo, Eenhoorn, Borneo, Martinistad. HOOG WATER: woensdag 30 december 1959: Vlissingen: 1.42 u., 2.14 m.; 14.06 u., 2.36 m Terneuzen: 2.15 u., 2.28 m.; 14.37 u., 2.50 m Wemeldinge: 3.37 u., 2.00 m.; 15.59 u., 2.02 m. Zierikzee: 3.14 u., 1.74 m.; 15.38 u., 1.76

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3