GENÈVE" VERTROEBELD kwart miljoen op Scherpe uitval na rode aantijging Verduistering van Si™"' Eisenhower: toch verder OLIEBOLLEN MET EEN DOEL Sterfbed bekend overleg over kernwapens Dorpsnotabel misbruikte vertrouwen WITTE DOOD SLAAT TOE REISFONDS VOOR OUDERS VAN EMIGRANTEN De Bilt: Wind SLAPER NAM MUIZENHAP BERGEN LIET BESLAG LEGGEN OP 214 WONINGEN ZOONTJE STAK VUURPIJL AF Twee jongetjes in brandende kist Regering ziet af van Raad IJmond VRAAG NAAR SPATLAPPEN PROFESSOR GEHULDIGD DOOR HONDERDEN „BLAUWE BABY'S" Melk mag duurder PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND voor restauratie van de gemeentetoren Geschokt Tien jaar In boerderij Initiatief via Wereldomroep Verslagenheid Inzameling VERGISSING KOST DODE EN GEWONDE Het weer overal Nederlandse bedrijven willen meebouwen aan Starfighter Merkivaardige reünie te Lyon Sparta 9 en 16 maart tegen de Schotten Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009: bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeiiwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van f Ir— 15e JAARGANG No. 4447 Woensdag 30 december 1959 Meliskerke Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Er is geen uitzicht op spoedige resultaten vau de Geneefse conferentie over een verbod van proeven met kern wapens. De Amerikaanse regering herneemt nu het recht zo nodig die proeven te hervatten. President Eisenhower, die dit gisteren bekend maakte, wijt het uitblijven van resultaten aan de conferentietafel in Genève aan „de onwil van de zijde van de in politiek opzicht geleide Sowjetrussische deskundigen, serieuze wetenschappelijke aandacht te wijden aan de doeltreffendheid van het gebruik van seismografen voor de opspo ring van ondergrondse kernexplosies". Deze scherpe uitval van president, Eisenhower komt neer óp de officiële Amerikaanse reactie op de onlangs in Genève door bedoelde Sowjetrussische deskundigen geuite beschuldiging datj hun Amerikaanse collega's opzettelijk-1 cijfers in een rapport over die kwestie 1 zouden hebben vervalst. Door die be- j schuldiging is volgens Eisenhower de j sfeer aan de conferentietafel in Genève vertroebeld. Weerlegging Eisenhower kondigde aan dat de Ame rikaanse regering die ongehoorde be schuldiging zal weerleggen met de open baarmaking van uitvoerige delen van het stenografisch verslag over hetgeen over die kwestie werd gezegd in de conferentie van deskundigen. Niettemin zat Amerika blijven deelne men aan de politieke conferentie over een verbod van proeven met kernwapens, die nu al veertien maanden duurt. Dit in weerwil van de slechte indruk die de Russische aantijging in Washington heeft gemaakt. Mocht Amerika besluiten de proeven met kernwapens te hervatten dan zal dat besluit niet uitgevoerd worden al- j vorens het openbaar is gemaakt. De verklaring over de mogelijkheid van een hervatting van de Amerikaanse proeven is eigenlijk alleen maar een for- maliteit omdat de vrijwillig, door Ame- rika aangegane verplichting, geen proe ven te nemen, op 31 december van dit jaar afloopt. Geen termijn Er is geen nieuwe termijn gesteld. Amerika heeft zich nu dus geschaard bij Engeland en de Sowjetanie, die de proe ven al eerder voor onbepaalde tijd heb ben gestaakt. Zolang Amerika zich blijft onthouden van het nemen van proeven toet kern wapens zal men in laboratoria échter blijven werken aan de vervolmaking van kernwapens. De Russische beschuldiging waarop president Eisenhower reageerde hield in dat de Amerikaanse deskundigen in hun wetenschappelijk rapport over de betrekkelijke aantoonbaarheid van on dergrondse proeven cijfermateriaal had den opgenomen dat met zou kloppen met eerder gepubliceerde gegevens. In het Amerikaanse rapport zouden de Russi sche deskundigen overigens veel fouten hebben ontdekt. Na dreigement De Russische beschuldiging werd ge publiceerd nadat de conferentie van des kundigen op een volledige mislukking was uitgelopen en al was geëindigd. De Sowjetunie had pas toegestemd ln bespreking van het rapport nadat Ame nka had gedreigd een einde aan het kernwapenoverleg te zullen maken in dien de Sowjetunie bleef weigeren er aandacht aan te schenken. Het westen wilde met het door de Russen in discrediet gebrachte rapport aantonen dat ondergrondse kernproeven niet altijd onderscheiden kunnen worden van natuurlijke aardschokken. De Russen hielden vol dat dat wel kan en beriepen zich daarbij op een deskundigenrapport uit 1958. Zij doen dit nog steeds. Bewijzen Amerika en Engeland zyn, om verder bewijsmateriaal te verzamelen, onlangs begonnen aan een serie ondergrondse explosies in verlaten mijnen, waarvoor zy „gewone" explosieven gebruiken. Krijgen de westelijke deskundigen ge lijk, dan zal de Sowjetunie moeten er kennen dat ook wat ondergrondse proe ven betreft internationaal toezicht op naleving van een verbod van proeven met kernwapens nodig is. Om die controlekwestie draalt name lijk alles, en juist daarover kunnen oost en west het in Genève na veertien maan den confereren nog steeds niet met el kaar eens worden. LONDEN De 49-jarige Brit Andrew Leech, woonachtig in Newcastle, slaapt altijd met zijn mond open. Zo ook in de nacht van maandag op dinsdag. Het was donker in 's heren Leech' slaapkamer. Zo donker, dat een vermetele muis het waagde in de kamer te komen. Opeens zag het muisje een groot gat. Een pracht van een huis voor een muis, moet het hebben gedacht. De muis kroop naar binnenDat had een onverwachte reactie tot gevolg; de muis voelde zich opgenomen door een machtige beweging en werd door een donkere gang ge perst! Het was de mond van mister Leech waar het beestje in te recht was gekomen. De wakker geschrokken slaper was onmid dellijk begonnen te slikken, toen hij wat in zijn mond voelde trip pelen. In doodsangst schoot de heer Leech een jasje aan en een broek over zijn nachtgewaad en rende de straat op naar een zieken huis. Daar liet men hem een aan tal anti-muispillen slikken en I zout water drinken. Het was spoedig stil in zijn maag. ROTTERDAM. In het ketelhuis van de elektrische centrale aan de Waalha ven in Rotterdam viel gistermiddag de 42-jarige schilder H. van der Kruit uit de Pimpernelstraat in Rotterdam van een hoogte van vijftien meter. Hij was op slag dood. Van onze correspondent ASSEN. Bij de Coöpera tieve spaar- en voorschotbank Boaz in het Drentse dorp Rui- nerwold is een grootscheepse fraude ontdekt, die een bedrag van een kwart miljoen gulden omvat. De kassier van de bank, die aan de verduistering schul dig is, de 71-jarige J. M., is juist de vorige week overleden. Kort, voor zijn verscheiden had M. bekend. Hij voerde een dubbele boek houding bij de administratie van de spaarpenningen. Vooral kleine spaar ders in het dorp zijn door de fraude zwaar gedupeerd. De kassier, die sedert 1946 weduw naar was, stond bij de dorpsgemeen schap van drieduizend zielen in hoog aanzien. Het volledig vertrouwen dat hij genoot, verwierf M. zich in de vele functies die hij bekleedde. Hij kon wijzen op een 36-jarige staat van dienst als wethouder van de gemeente Ruiner- wold, was jarenlang lid van de Provin ciale Staten van Drente, ouderling in de Gereformeerde kerk van Ruiner- wold, bestuurslid van de meest uiteen lopende organisaties en drager van verscheidene onderscheidingen. Daar naast voerde hij een groot landbouw bedrijf. De tijding van de fraude heeft het dorp zwaar geschokt. Nog zijn er die geloven in de rotsvaste betrouwbaar heid van de kassier. De boekhouding van de bank wierp echter een ander licht op zijn persoon. Zijn ziekte, die zich half november openbaarde, leidde tot zijn ontmaske ring. Toen immers kon M. niet langer zijn kassiersdiensten een middag per week vervullen. De voorzitter van het bankbestuur, de heer G. de Roo, zou, zo werd afgesproken, de honneurs waarnemen. Reeds toen de eerste spaarder, die geld wilde opnemen, zich aan het loket van de plaatsvervangend kassier meld de, bleek de zaak niet te kloppen. Het tegoed dat de boekhouding van de bank aanwees, was aanzienlijk lager dan het spaarbankboekje aangaf. Enkele stëekproeven wezen al gauw uit, dat de vervalsing zich niet tot dit ene boekje beperkte. Een groot onderzoek volgde met als trieste uitslag, dal een bedrag van rond 240.000 verdwenen was. Intussen was de toestand van M. dus danig verergerd, dat hij naar het zie kenhuis in Meppel moest worden ge bracht. Direct tijdens het eerste ver hoor in hel ziekenhuis bekende de kassier dat hij gedurende een periode van tien jaar de bank en de spaarders had opgelicht. De bedstee in zijn woning in Ruiner- wold wees de patiënt aan als de plaats waar zich het betrouwbare deel van de boekhouding bevond. Deze paperassen hoofdzakelijk kaarten, waarop de spaartegoeden juist waren aangegeven nam M. mee wanneer de accountant zijn jaarlijks controlebezoek bracht. Hij verwisselde ze dan voor de fraudu leuze. Op zijn ziekbed gaf M. aan mr. J. G. Nysingh. advocaat en procureur te Zwolle, die door het bestuur inderhaast om advies was gevraagd, volmacht te beschikken over zijn nalatenschap. MELISKERKE. Burgemeester G. A. Adelaar heeft in de gisteren gehou den gemeenteraadsvergadering meege deeld, dat rijksgoedkeuring is ontvan- i gen voor de resVauratie van de gemeen- - tetoren. Met de uitvoering zal 4 januari a.s. worden begonnen. Van Ged. Staten is voorts goedkeu- 1 ring binnengekomen voor de aankoop en ruiling van grond, nodig voor de bouw van de zuiveringsinstallatie. B. en W. kregen machtiging van de raad om voor een bedrag van 43.975 de bouw van deze installatie te gunnen aan de laagste inschrijver, de firma De Oude te Biervliet. De Chr. Volksbibliotheek kreeg een subsidie van 40. In de rondvraag be steedde de heer W. de Buck (a.r.) o.m. aandacht aan de bouw van bejaarden woningen in het uitbreidingsplan. Na brede besprekingen werd het College van B. en W. opgedragen een plan te laten maken voor de bouw van deze wo ningen. Toon Hermans dacht niet meer aan de knakworstjes uit Sonaansee, toen hij uit handen van HettJ Blok oliebollen kon krijgen onder grote belangstelling van Mary Dresselhuys. Dit schouwspel was gisteren op de Dam te Amsterdam waar te nemen, waar enkele bekende artiesten olie bollen verkochten ten bate van de reumabestrijding. Van onze correspondent ALKMAAR Voor de president van de rechtbank te Alkmaar, mr. A. D. van Regteren Altena, heeft gisteren een kort gedmg gediend dat de aannemersfirma A. C. Balke te Baarn aanhangig had gemaakt tegen de gemeente Bergen. De gemeente had namelijk met toestem ming van mr. Van Regteren Altena beslag laten leggen op 214 woningen (of woningen in aanbouw) van de aanne mersfirma. Van de huizen staan er 160 in Alkmaar en 54 in Bergen. Mr. W. Nije uit Utrecht eiste namens de aannemersfirma onmiddellijke ophef- Mevrouw, uw huis brandt Van onze correspondent UTRECHT. Een ongewoon felle maar korte brand heeft gisterochtend consternatie verwekt op de Spring weg in Utrecht. Uit een bovenhuis sprongen plotseling grote, vurige tongen naar buiten. De brandweer slaagde erin binnen tien minuten een eind te maken aan een dreigende catastrofe. De vrouw die in het bovenhuis woonde, stond beneden met iemand te praten toen plotseling een man tegen haar zei: „Mevrouw, uw huis staat in brand" Onmiddellijk rende de verschrikte bewoonster de trap op om haar vier kinderen te redden. Toen zij beneden kwam, riep een juffrouw, dat er nog een kind op zolder moest zijn Met gevaar voor hun leven stormden de brandweer lieden de trappen op om talrijke mei board afgeschoten kamertjes op zol der te onderzoeken Nog terwijl zii bezig waren zich door de vlammen een weg te banen, klonk van buiten de roep, dat het kind terecht was. De moeder van de kinderen ver telde later, dat vermoedelijk het af schieten van een vuurpijl door haar zoontje de oorzaak van de brand was geweest LONDEN (Reuter) Grote delen van Europa en Noord-Amerika kampen thans met overstromingen, sneeuw stormen en lawines. Tenminste zeven mensen verloren de afgelopen dagen het leven in het Alpengebied van Zwitserland en Oostenrijk. Zij allen werden bij het skiën door lawines overvallen. In sommige delen van het Franse Alpengebied is het zwaarste pak sneeuw sinds mensenheugenis geval len. Op tal van plaatsen ligt de sneeuw bijna drie meter hoog. Veel winter sportplaatsen kunnen alleen ten koste van de grootste moeite bereikt worden. De vrij hoge temperaturen en een krachtige wind doet het gevaar voor nieuwe lawines nog toenemen in het gehele Alpengebied. Alleen al in de Oostenrijkse provincie Tyrol raakten sinds de Kerstdagen veertien mensen door sneeuwmassa's bedolven. Vier er van bleken overleden toen men ze uit groef. Twaalf kinderen die gisteren in de bergen bij Salzburg aan het skiën wa ren, werden eveneens door een neer stortende sneeuwlawine getroffen. Twee werden gedood, de anderen kon den worden gered. In een berghut bij Montreux vond men gisteren de ontzielde lichamen van drie mensen, die kennelijk door een sneeuwstorm waren overvallen en volkomen uitgeput in de hut waren (beland. Het waren een man met zijn vrouw en dochtertje. Het zuidwesten van Frankrijk kampt met overstromingen: de Garonne en de Lot zijn buiten hun oevers getreden. Het kasteel Milandes, waar de tien door Josephine Baker geadopteerde kinderen wonen, is van de buiten wereld afgesneden. Ook in Portugal ondervindt men last van hoog water. Zware sneeuwstormen teisteren ook het Midden-Westen van fing van het beslag met het recht op schadevergoeding voor de er door gele den schade. De raadsman van de ge meente Bergen, mr. E. C. Zeiler, drong aan op handhaving van het beslag; later deed hij een voorstel tot een compromis. De moeilijkheden tussen de aanne mersfirma en de gemeente waren ont staan naar aanleiding van een financie ringskwestie. De gemeente heeft in fe bruari voor 285.000 gulden bouwgrond verkocht aan de aannemersfirma. Die betaalde 32.000 gulden direct en deed bij wijze van afbetaling van het restant van de koopsom afstand van de door het Rijk in het vooruitzicht gestelde bouw- premies. Volgens de gemeente Bergen nu is de prijs waarvoor de aannemersfirma tien van de huizen heeft verkocht aan het Reactorcentrum Nederland, en waar voor zij daarom nog achttien gaat -er- kopen, zo hoog dat de uitbetaling van de bouwpremies de betaling voor de bouwgrond dus van de aannemer aan de gemeente gevaar gaat lopen. Om dat de aannemer weigerde van de ver koop af te zien heeft de gemeente toch beslag laten leggen op de onroerende goederen van de aannemer in Alkmaar er. Bergen. Mr. Nije 'stelde dat de vrees van Bergen ongegrond is en dat de premies beslist wél uitgekeerd zullen worden omdat de koopprijs daarvoor niet maat gevend is. Door de overeenkomst over de financiering kan de gemeente de koopsom nooit rheer in contanten vorde ren, aldus mr. Nije, die meende dat de aannemer niets heeft gedaan waardoor de betaling van de premies in gevaar zou kunnen komen. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Op Nieuwjaarsdag zullen alle Nederlanders in den vreemde die naar de Wereldomroep luisteren, een belangrijk verzoek te horen krijgen. Hun zal de vraag worden gesteld: Wilt u medewerken aan het tot stand komen van een nationaal reisfonds, waaruit de reizen kunnen worden bekostigd van ouders van emigranten naar hun kinderen? Doel van het plan is: de ban-d te ver stevigen tussen de bijna 500.000 emi granten die sedert 1945 uit Nederland vertrokken en de ouders of andere fa milieleden die in Nederland achterble- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een twaalfjarig Am sterdams jongetje is gisteren in levens gevaarlijke toestand in het ziekenhuis opgenomen nadat- hij een met teerpapier beklede kist, waarin hij met een twee jaar jonger vriendje op het terrein van de Maatschappij Nederland aan het spe len was. in brand had gestoken Het vuur plantte zich dermate snel voort, dat er voor de jongens geen ontkomen meer aan was. Een magazijnknecht van de Maat schappij Nederland, de 26-jarige A. Ha- mersveld. redde hen uit de plotselinge vlammenzee. Alleen de twaalfjarige knaap bleek buitengewoon ernstige ver wondingen te hebben opgelopen. Zijn vriend kwam er met de schrik al. SOEVA. FIJI-EILANDEN (UPI> - Het Nederlandse lijnschip Oranje heeft op de Stille .Oceaan, waai het met duizend Australiërs aan boord een pleziertocht maakt, te kampen met zware zeeën. De Oranje vaart aan de rand van een gebied dat wordt beroerd door een wer- leiscieieii uun 'relstorm die al een grote ravage heeft Ho Vorort«mngericht op de Nieuwe Hebriden en die ae verenigae Fiji-eilanden bedreigt. Bij'dê Tedërij van de OrSnje, de Maat- daar onderweg gestrand. Negen men-j so[,appjj Nederland, was gisteravond sen verloren het leven als gevolg van g€ell bericht over moeilijkheden van het Ihet slechte weer. schipontvangen MASSAAL Het plan is nog in een beginstadium. Grondslag ervan is de overweging dat het vele Ouders verdriet doet, te moeten overwegen dat zij hun geëmi greerde kinderen wellicht nooit zullen terugzien. Natuurlijk zijn individuele reizen altijd mogelijk, maar die zijn kostbaar. Met een massaal spaarsys teem zouden, a-ldus de overweging, de mogelijkheden groter worden, met een massaal reissysteem de kosten per hoofd lager. PRIL PLAN Het nog prille plan heeft van een aantal vooraanstaande Nederlanders die erover werden geraadpleegd reeds gun stige reacties gekregen. Het hangt ech ter voor een groot deel af van de re acties die na de uitzending door de Wereldomroep op 1 januari zullen bin nenkomen van de Nederlanders in den vreemde,, of hier inderdaad verder met kans van slagen op door kan wor den gegaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De regering heeft het drie jaar oude wetsvoorstel voor de vorming van een Raad voor de IJmond ingetrokken. De raad was bedoeld ter be vordering van een evenwichtige ontwikkeling van de gemeenten Heemskerk, Velsen en Beverwijk. Het voorstel werd door de Tweede Kamer echter met weinig enthou siasme ontvangen. Ook in de drie gemeenten voelde men niet veel voor de instelling van het boven- gemeentelijke orgaan. Minister Toxopeus wil nu de samenvoeging bereiken van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk. Dat is nodig in verband met de stichting van de nieuwe stad op de huidige grens tussen beide gemeen ten. Verder zal de grens tussen Velsen en Beverwijk zo worden ge corrigeerd. dat de hoogovens geheel binnen de grenzen van Velsen komen te vallen. Gedeputeerde Staten van Noord- ïolland hebben bezwaar gemaakt eeen de samenvoegine van Bever wijk* er, Heemskerk Daarom is nu een begin gemaakt met de procedure op grond van artikel 165 van de Gemeentewet, dat samenvoeging in dergelijke gevallen mogelijk maakt. Gasoline voor gasolie Op de vraag op welke wijze hij het verduisterde geld had besteed, was M's enige bescheid: „Ik heb het in mijn boerderij gestoken". Hij ontkende hardnekkig bij de ver valsing van de boekhouding hulp van anderen te hebben gehad. Mr. Nysingh, die de verhoren afnam, lijkt dit hoogst onwaarschijnlijk. „Daarvoor moet men over een hoogst fijnzinnig raffinement beschikken", oordeelt de advocaat. M.'s overlijden volgde spoedig. De dag voor Kerstmis werd hij begraven; op verzoek van de nabestaanden twee getrouwde kinderen op uiterst sobere wijze. Slechts de Gereformeerde predikant van het dorp sprak een enkel woord. Het eenvoudige karakter van de be grafenis van xo een vooraanstaande figuur uit het dorp ontging evenwel niet de vele begrafenisbezoekers, die niets wisten van de malversaties. Het gaf voedsel aan de meest sensationele geruchten. Nu het dorp enigszins met de zaak op de hoogte is, is de verslagenheid groot. Van alle kanten worden pogin gen in het werk gesteld het verlies voor de spaarders zoveel mogelijk te beperken. Vandaag wordt surséance van betaling aangevraagd. Tot een fail lissement zal het vermoedelijk niet komen, want er worden onderhande lingen gevoerd over een overdracht aan een andere bankinstelling. Men hoopt het tekort voor een be langrijk deel uit de nalatenschap van de kassier te kunnen dekken. Toch zullen de spaarders vermoedelijk een veer van ongeveer 25 procent moeten laten. Eigen nieuwsdienst ALMELO Bij het ontploffen van een olietank op het terrein van de textiel fabriek Nijverdal ten Cate in Almelo, kwam gistermiddag omstreeks half vijf de 23-jarige J. A. van Straaten uit Woudrichem om het leven en liep zijn dertigjarige plaatsgenoot A. Muilenburg ernstige brandwonden op. De heer Van Straaten was bezig aan de onderkant van de tank te lassen. De heer Muilenburg smeerde de binnenkant met gasolie in. Daarbij raakte zijn voor raad gasolie op en er werd nieuwe gehaald. Men gaf echter bij vergissing gasoline mee. Toen daarmee verder werd gesmeerd, ontstond de ontploffing. Door de luchtdruk boog de bodem van de tank uit en werd de heer Van Straaten doodgedrukt. De heer Muilen burg moest met verwondingen aan zijn voeten in het ziekenhuis worden opge nomen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Matige tot krach tige en langs de Waddenkust tijde lijk stormachtige westelijke wind. Opklaringen, maar ook hier of daar een bui. Over het alge meen iels lagere middagtemperaturen. MIESJE: Waar is dat recept van die oliebollen toch? max. neer- 1= temp. slag in gr. 7-1911. wind.C. in mm Helsinki sneeuw ONO -4 1 Stockh. mist NNO 3 0.4 Oslo sneeuw stil 1 0.4 Kopenh. zw.bew. ZZW 5 0 Aberdeen regen zzo 7 4 Londen regen zzw 10 6 A'dam regen zzw 8 0.2 Brussel regen z 7 2 Luxemb. regen zw 5 1 Parijs regen z 7 8 Bordeaux regen w 13 11 Grenoble regen O 9 0.1 Nice zw. bew. NNW 15 0 Berlijn geh. bew. wzw 6 0.1 Frankf. geh. bew. zzw 7 0.1 München geh. bew wzw 7 3 Zürich zw. bew. zzw 5 3 Genève regen wzw 7 0.1 Locarno onbew- O 10 1 Wenen geh. bew WNW 7 0 Innsbruck z\v. bew. stil 3 1 Belgrado onbew. ZW 8 0 Athene onbew. stil 16 0 Intussen bestaan in het dorp plannen voor een geldinzameling om de gedu peerden tegemoet te komen. Ruiner- wold staat bekend als een van de kapitaalkrachtigste dorpen. Er staan boerderijen als kastelen en 'een bepaal de streek wordt dan ook niet voor niets Het gouden eind genoemd. De beter gesitueerden brachten hun geld evenwel bij banken in Meppel onder. Nu de fraude ontdekt is en het geld verdwenen, vragen velen zich af of de controle wel doelmatig is geweest. Vraagt men het bestuur van de bank of er nooit steekproeven zijn genomen, dan luidt het antwoord: Daar was nooit aanleiding voor. Wij vertrouwden M. volledig. Dit vertrouwen is bij veel dorpelin gen en spaarders nog steeds aanwezig. Een bewijs hiervoor is dat slechts en kel ennaar hun persoonlijke schade zijn komen informeren. De meesten le ven voort in de twijfelmoedige veron derstelling. dat sprake moet zijn van een afschuwelijke vergissing. Tegen 1 januari.... Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met ingang van 1 januari moeten de meeste auto's volgens wettelijk voorschrift spat- lappen aan de achterspatborden hebben. Het voorschrift is al lan ge tijd bekend, maar nu de da tum van ingang nadert, blijken velen er nog niet aan te hebben voldaan. Op het laatste ogenblik loopt het storm bij de garages om nog voor 1 januari de spatlappen gemonteerd te hebben. Tal van bedrijven kunnen hieraan niet meer voldoen. Spatlappen voor twee zeer bekende merken wa ren uitverkocht en nieuwe voor raad moet ijlings worden geïm porteerd. Bij drie andere even bekende merken is de drukte zo groot, dat de garages de orders niet kunnen uitvoeren voor zes janua ri. Het monteren van de spatlap pen is een werkje, dat ongeveer een uur in beslag neemt. Het ziet er dus naar uit dat op 1 januari nog vele auto's zonder deze nuttige aanhangsels zullen rijden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Functionarissen van het ministerie van economische zaken en van het ministerie van defensie hebben gisteren een oriën terende bespreking gehouden met enige leidinggevende figuren van Nederlandse bedrijven, die zouden kunnen worden betrokken bij de vervaardiging van Starfighterjacht- vliegtuigen voor de Nederlandse Koninklijke luchtmacht. Fokker en Philips zijn ten sterkste geïnteresseerd geweest bij de bespre kingen, evenals de fabriek National F.M. in België. De Belgische onderneming heeft vooral belang bij de produktie in licentie van de motoren van de Star fighter. Het aandeel van F.M. in het produktieschema kan echter, zo is gisteren bij de besprekingen geble ken, pas op juiste waarde worden geschat als vast staat welke keuze de Belgische regering voor de aan schaf van straaljagers zal doen. 77J Van onze correspondent PARIJS Vierhonderd vrolijke, ge zonde jongens en meisjes met van dank baarheid stralende ogen, zijn gisteren in Lyon toegerend op professor Paul Santy, de 72-jarige hartchirurg van het zieken huis Edouard Herriot. Het was de grote reünie van vier honderd „blauwe baby's", met een gat in hun hart geboren kinderen, uit Frank rijk, Italië en Zwitserland die hun leven te danken hebben aan de ingrijpende ope raties van prof. Santy en zijn assistenten. Gisteren kwamen zij allen bijeen, in een grote eikenhouten hal even buiten Lyon. waar zij onder een grote, verlichte kerst boom de grijze professor opwachtten. De jongste was een baby van twee maan den, de oudste was Josette Dominici, die 21 is. Hun ouders hadden een jaar lang gespaard om de trein- en vliegbil- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De data van de bei de wedstrijden voor de kwartfinales van het tornooi om de Europese Voet balbeker voor dlubs tussen Sparta en Glasgow Rangers zijn bekend. Op woensdagavond 9 maart (aanvang 8 uur) speelt Sparta in het Stadion Feijenoord tegen de Schotten; de re turnontmoeting wordt op 16 maart in Glasgow gehouden. jetlen te kopen, nadat de secretaris van prof. Santy hen had geschreven over het geheime plan hem eer te bewijzen. Ook aanwezig waren een honderdtal kin deren die binnenkort nog geopereerd moeten worden. Prof. Santy stond bij de deur, met de tranen in zijn ogen. Hij stak allen zijn banden toe en zei: „Mes enfants", toen de kinderen hem kwamen omhelzen. Het ene na het andere presentje werd onder aan de kerstboom voor hem neergelegd. „Ik voel me als een soort omgekeerde kerstman" glimlachte de professor. „Dit feest betekent de kroon op mijn werk. Ik kan bijna geen woorden vinden. Maar wat bet mooiste is, dat ai deze andere 100 kinderen, die ik nog moet opereren, van daag een enorme riem onder hun nog zwakke harten hebben gekregen. Wij hebben besloten een vereniging te vor men van alle kinderen die deze operatie hebben ondergaan. Het enige treurige is dat een klein meisje dat ik heb geope reerd er niet bij kan zijn. Dat was twaalf jaar geleden en dit jaar is zij gestorven." Wat de professor echter niet zei was dat hij ruim duizend operaties heeft vervuld die allen zijn geslaagd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Met ingang van de eerste maandag in het nieuwe jaar mag de melkprijs in het hele land worden verhoogd met maximaal twee cent, ge rekend boven de op 1 juli van dit jaar geldende prijs. De toestemming van staatssecretaris Veldkamp betreft zo wel losse melk als melk in flessen met inbegrip van gesteriliseerde melk, kar nemelk en melkprodukten

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1