WIM SONNEVELD LAAT JOHNNY KRAAYKAMP UIT BLAZEN h/ücogHaczegt.fódoeêt... DU JARDIN' Uit de kerken KAPPIE en de KONINGSRUIL HUWELIJKS FILM UIT TEHERAN Gastheer in drie weekendshows Wartenmakers Dinsdag 29 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Loonsverhoging voor zee varenden goedgekeurd Auto te water - echtpaar kwam om Hoge belangstelling voor de Gijsbreght Jack Dunkiey S WIM SONNEVELD ■wordt gastheer van de weekend show van de Avro in februari, maart en april. ..Ik zal het met plezier eens proberen", vertelt hij opgewekt. „Eerlijk gezegd hen ik doodsbang voor de televisie, want het medium kan een artiest maken en ver moorden, maar zo drie show- tjes. dat lijkt me wel leuk, mo gelijk en gezellig". Sonneveld kent de weekendshow zo als Johnny Kraaykamp erin optreedt, niet. Met zijn cabaret Rim-ram stond hij de zaterdagavonden op de planken en zijn kennis van deze televisieshow reikt niet verder dan hetgeen hij ervan heeft gehoord van zijn „spionnen", zoals hij dal zelf uitdrukt. Een bezwaar is dat niet, want Wim Sonneveld heeft eigen ideeën en is van plan de weekend show een Sonneveld-jasje aan te trek ken. „Ik heb veel bewondering voor Kraaykamp". zegt hij, „maar iedereen werkt op zijn eigen manier. Hij imi teert mij niet en niemand vraagt mij om in zijn voetsporen verder te gaan Heus ik kan alle kanten op". Geen uitverkoop In Amsterdam houdt Wim Sonneveld op het ogenblik audities waarvan hij de beste resultaten in de drie hem toe gewezen weekenshows hoopt te intro duceren. Hij gaat werken met zes dan sers en zes danseressen, zes vocalisten en een aantal wisselende gasten. Dure buitenlandse sterren denkt hij niet aan te trekken, want Sonneveld ziet daar eenvoudig het nut niet van in. „Waarom veel geld uitgeven voor een buitenlandse naam die het meren deel van de kijkers toch niets zegt?", vraagt hij zich af. „Het lijkt mij 't beste om echt gewono Nederlands te doen en een amuse mentsprogramma te ontwerpen met als grootste kenmerk de onvervalste niet door het buitenland beïnvloede Hol landse gezelligheid". Onder „gezelligheid" verstaat Sonne veld de leuke voor alle kijkers ver staanbare liedjes, even tueel een fijn meezin- gertje, kleine inter viewtjes, conferences en sketches, bij voorkeur zaken die op het toneel niet best .overkomen maar met behulp van de camera's wel het gewenste effect sor teren. „Omdat zoveel televi siekijkers nooit bij mij in het theater geweest zijn, kan ik veilig af en toe wat materiaal uit mijn cabaretprogram ma's brengen", zegt Sonneveld. En even la ter geruststellend la chend: „Nee, ik maak er geen gemakkelijke uitverkoop van oude succesteksten van maar als ik de keuze heb tussen 'n matige nieuwe tekst of een oud num mer met bewezen suc ces, wel dan is die keuze gauw gemaakt." Na 3 januari heeft Sonneveld zijn handen vrij voor radio- en televisie werk. Tot die datum brengt hij zijn ca baret Rim-ram en daarna werpt hij zich op de weekendshow, twee shows voor de B.B.C., waarmee hij een contract heeft, in maart en april, en korte toernees door Scandinavische landen en Afrika. „Tussentijds kom ik nog als gast var Artiestencafé (28 februari) en ook nog een keer voor dc televisie van de KRO." In de maanden dat Sonneveld het gastheerschap van de weekendshow voor zijn rekening neemt, krijgt Johnny Kraaykamp gelegenheid om even uit te blazen, aandacht te besteden aan zijn eerste eigen nachtclub in Amsterdam en teksten te verzamelen voor de maand mei. als hij de weekendshow weer van Sonneveld over zal nemen NED. HERV. KERK Aangenomen naar Nijverdal H. J. van I Druten te Driebergen, naar Breukelen L. •J. Balje te Vijfhuizen. Bedankt voor Boskoop (toez.) A. Kaas tra te Oosthem, voor Raamsdonksveer J. van 't Ende te Noordeloos. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuidland A. G. Baayen te Zuid-Beyerland, te Westeremden J. C. van Egmond, kand. te Rijnsburg, te Kootwijkerbroek P. S. Veldhuizen, kand. te Sliedrecht. Aangenomen naar Landsmeer J. van Wattem te Midwolde (Old.). Bedankt voor Werkendam (2e pred. pl.) S. Hoekstra te H.I. Ambacht. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Midwolda (Old) H. U. Westerterp te Wormerveer, die be dankt voor Doesburg. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Amsterdam-C. M. Blok te Rijssen en C. Molenaar te Leiden. Beroepen te Moerkapelle A. F. Hon- koop te Goes. DEN HAAG (ANP). Het College van rijksbemiddelaars heeft zijn goed keuring gegeven aan de voorstellen tot verhoging van de lonen, zoals die door de Raad van bestuur voor de zeevaart, mede namens de betrokken organisaties van werknemers, waren ingediend. De kerstroos of Helleborus kan nu buiten bloeien, doch dan moet men het jweer wel een beetje mee hebben. De kerstroos is geen echte tuinroos; ze be- hoort zelfs niet eens tot de familie van de roosachtigen, doch tot die van de boterbloemachtigen. De tere, witte bloe men; de Helleborus orientalis moet men dan bestellen. Ze groeien het best op een licht schaduwplekje en bij voorkeur in een kleiachtige grond. 133 Onder het raam was het sche merdonker. Hij schoof met het ge zicht door het stof en hij moest een hoestbui onderdrukken toen hij in ademde. Tot elke prijs moest hij alles nalaten wat de aandacht van de lakei boven aan de keldertrap zou kunnen trekken. Moeizaam schoof Andrea heen en weer over de stoffige vloer onder het raam, steeds iets verder van de muur af. En toen het licht be gon te verdwijnen zonder dat hij de scherf had gevonden, begon hij de moed te verliezen. Hij was dwaas geweest hier ook maar op te hopen, hield hij zichzelf voor, want misschien was dat ruitje al jaren geleden gebroken en waren de scherven al lang opgeveegd. En toen juist toen hij, over mand door pijn en vermoeidheid, het zoeken maar wilde opgeven, prikte er iets in zijn kin.. Nauwe lijks durvende hopen dat hij had gevonden wat hij zocht, boog hij zijn nek om zijn hoofd zover op te heffen dat hij kon zien, wat het was. Half onder het stof glinster de een stuk glas. Daar hij niet in het halfdonker met zijn gebonden handen naai de scherf wilde tasten, waarbij hij het risico zou lopen dat hij haar verder weg zou duwen, trachtte Andrea haar met zijn mond te pakken te krijgen. De scherpe kanten sneden enkele malen in zijn lippen, voordat hij de scherf vast had. Met de scherf tussen de lippen kroop hij langzaam terug naar het midden van de vloer waar het wat lichter was. Nu moest hij het probleem op lossen hoe hij de scherf zou ge bruiken. De beste manier zou na tuurlijk zijn die ergens in een barst in de stenen vloer vast te zetten en er dan net zo lang met de koorden over te schuren tot ze doorgesneden zouden worden. Maar zoveel tijd had hij niet eer het helemaal donker werd en hij kon zich niet veroorloven de scherf in de duisternis kwijt te raken. Vertwijfeld greep hij haar tus sen zijn vingers en heen en weer «is»- tUWMULI schommelend op zijn gezicht de pijn was ondragelijk begon hij het touw dat zijn enkels bond door te zagen. Hij moest dit op het gevoel doen, daar zowel zijn handen als zijn enkels achter hem waren gebonden en het kostte hem ontzettend veel moeite. Maar hij putte moed uit de omstandig heid dat, als zijn voeten maar eenmaal bevrijd waren, hij wel een manier zou kunnen vinden om ook de touwen rond zijn polsen door te snijden. Geheel in beslag genomen door zijn moeilijke werk was Andrea zich slechts vaag bewust gewor den van wat gesmoorde geluiden buiten, het doffe geratel van een rijtuig en wat vaag rumoer van stemmen. Maar verder gebeurde er niets wat zijn hoop op redding groter kon maken, en hij had het te druk om er bij stil te staan. Hij voelde juist dat hij vorderde toen hij buiten stemmen hoorde en de sleutel in het slot werd om gedraaid. Nauwelijks had hij tijd om de scherf in zijn handpalm te verbergen en zich op zijn zij te laten rollen toen de deur openging. Mattei kwam binnen, gevolgd door Angelo die een brandende kaars droeg. Het was nu bijna ge heel donker. Andrea zag tot zijn grote opluchting dat zijn halfbroer nu geen zweep bij zich had, zoals die morgen. Mattei stak zijn hand omhoog en Andrea zag dat zijn gezicht heel strak stond. ,,Hebt gij zo even iets gehoord?" vroeg hij. ,,Een rijtuig meen ik. Hoezo?" „Uw vriend Cadamosto schijnt, naar wij al vermoedden, gewetens wroeging te krijgen. Hij zag mij hier in Lissabon en ging naar La gos om u te waarschuwen." An drea besloot de rol te spelen van de gevangene, die nu alle hoop heeft laten varen. Mattei mocht in geen geval vermoeden, dat hij zelf een ontsnappingsplan had. „Als ik dat had geweten," zuchtte hij, „had ik kunnen roepen „Ik betwijfel of ze u zouden heb ben gehoord," zei Mattei wiens gezicht nu minder grimmig stond. „Maar ik neem geen enkel risico. Cadamosto is geen dwaas en hij kan wel vermoeden dat we u hier gevangen houden. Vanavond zult ge per rijtuig naar de boerderij worden vervoerd, die aan een tan te van Angelita toebehoort. Als uw vrienden dan morgenochtend terugkomen zal zij hen het huis laten doorzoeken. Daarna gaan ze terug naar Lagos." (Wordt vervolgd) ALKMAAR De heer en mevrouw G. Vergaay uit Anna Paulowna zijn zon dagavond laat met hun auto bij Alk maar in het Noordhollandsch kanaal ge raakt en om het leven gekomen. Me vrouw Vergaay is verdronken. Haar man werd bewusteloos uit het water ge haald en overleed later. De 63-jarige heer Vergaay bestuurde de auto. Op de Helderseweg bij Alk maar is de wagen geslipt, over de kop geslagen en in het kanaal gereden. imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Als het lente uordt, gaat Wim Sonneveld de gasten ontvangen in de Weekend- show. Het is niet de eerste keerdat Sonneveld de magische ogen van camera's op zich gericht zal zien. Hij heeft dat in Hollywood al vele malen gehad. En televisiecamera's kent hij ook. Die van de BBC. Maar de Nederlandse zijn nieuw voor hem en ook het huiskamer publiekdat hem vanuit makkelijke stoelen op hel scherm zal gadeslaan. 402 m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber; 7.10 Gram: 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram: 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgen- dnst; 11.00 Gram; 11.15 Het conflict, hoor spel; middag 12.30 Land- en tuinb meded: 12.33 Kamer- ork en -koor: 12.37 Oudejaarsdienst: 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad, praatje; 13.20 Gram; 13.30 La Somnambula. opera (Gram); 15.30 Zangrecital; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; avond 18.00 RegeringsuitzSerie: plaats en func tie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen; VI Westers investeringsbeleid in Afrika, door ir K van Bottenburg, hoofd van het documentatiebureau van de afdeling tropische producten (dl II); 18.10 Gram; 18.15 Spectrum van het Christelijk organi satie- en verenigingsleven, lezing; 18.30 Le ger des Heils-kwartier; 18.45 Boekbespr; 19.00 Nws en weerber; *9.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gitaarens; 20.10 Strijkork; 20.30 Int geluksketen 1959; 21.00 Retour Vancouver, klankb; 21.30 Gewijde muz; 22.00 Literair overz; 22.10 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Zaal- sportuitsl; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Platennws; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. ochtend VARA; 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.55 V d vrouw; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram. VPRO; 10.00 De ver anderende kerk i d veranderende wereld, lezing. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 Dit is Uw leven middag DEN HAAG Acht ministers en een staatssecretaris zullen op nieuw jaarsdag de opvoering van Gijsbreght van Aemstel in de Amsterdamse Stads schouwburg bijwonen. De excellente toeschouwers zijn de ministers De Quay, Korthals, Beer man, Toxopeus, Visser, Van Aartsen, De Pous en Marijnen. en staatssecre taris Scholten. Voorts zullen aanwezig ziin de com missaris der Koningin in Noord-Hol land, leden van beide Kamers JOHNNYKRAAYKAMP drie maanden rust radio vandaag DINSDAG. Top Taptoe" televisie vandaag DINSDAG Alexander Mackend- rick, de regisseur van de voortreffe lijke films ..Whisky galore" en „Man- dy", maakte ook de hoofdfilm van vanavond: ..The Maggie" (20.30). ..Maggie" is de naam van een ta- meJijk wrakke boot, die voor een i riikc Amerikaan een kostbare lading i moet vervoeren. Als de afzender hoort, wat er allemaal aan de Maggie man keert, gelast hij de kapitein om ter stond terug te keren. Maar die kapi tein is een koppige Schot, en een hoogst vermakelijke strijd is het ge volg. Vlaanderen: film-thriller „De man van 1997" (20.40): 21.15 binnenlands1 jaaroverzicht; 21.55 literair program ma. België Frans vertoont een uitste-' Internationale Tip een programma van de'West'duitse omroep, dat u vanavond op Hilversum 2 kunt beluisteren (20.05). Tot de medewerkende voca listen behoren de Duitser Paul Kuhn. de Engelse King Brothers, de Fran- gaise Rose Mania, en uit ons eigen land Rita Reys en Willy Alberti. Hilversum 2 biedt verder ,.Ga er eens even voor zitten" (19.05), en een scène uit „Dantons dood", gespeeld door Ko van Dijk (21.50). Hilversum 1: 19.40 Licht te verte ren; 21.30 André Meurs en Herbert overz. Joeks op zoek naar de Man van het Jaar. Het vierde strijkkwartet van Wil lem Pijper kunt u om tien over half elf beluisteren in een uitvoering door het Hekster Kwartet en Schu berts beroemde Forellenkwinlet klinkt om kwart over elfbeide laatste uitzendingen over Hilver sum 2. 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Lichte muz; 13.00 Nws en tentoonst agenda; 13.20 Orgel en zang; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Gram; 14,20 Omr ork; 15.00 V d kind; 17.00 Tafelklavier; 17.15 Dansmuz; avond 18.00 Nws, comm en act; 18.30 Lichte muz; 18.55 VARA-Varia; 19,00 V d kind: 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gram; 20.30 Chafne du bonheur; 21.00 Promenade ork en list; 21.45 Voordr: 21.55 Cello en piano; 22.20 Keuren en kiezen, comm; 22.30 Nws; 22.40 Kinderkoor; 23.00 Tussen mens en nevel vlek, lezing; 23.15 Jazzmuz; 23.35 Gram; 23.55—24.00 Nws. DRAADOMROEP 4e LIJN 18.00—20.00 Gram pl Lichte muziek, ó.a. Willy Schobben, Erwin Halletz. Harry Be- lafonte, Russ Conway. Perry Como, Rose mary Clooney. TELEVISIE NEDERLAND NTS: 17.00 Int jeugd journ, KRO: 17.10 17.40 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weer- •erz. VARA: 20.20 Terugblik op 1959. le zing; 20.40 Kunstoverz; 21.10 Licht progr; 21.50 Ruimtevaart of luchtkasteel, gesprek DUITSLAND 17.00 V d kind; 17.10 V d jeugd; 17.35— 18.05 Praatje; (Regionaal progr: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR18.45 Hier und Heute. NDR: 19.25 Sehpferdchen zeigt: Een; cheque van meer dan 1 miljoen. WDR. 19.25 Intermezzo: Testvlucht.) 20.00 Nws; l 20.25 Lezing: 21.00 Jaaroverzicht 1959. BELGIë VLAAMS 19,00 Lekenmoraal en filosofie; 19.30 Nws; 20.00 Sportoverzlcht 1959: 20.30 Speelfilm; 22.00 V d vrouw: 22.30 Nws en journ. BELGIë FRANS 19,00 Protest uitz; 19.30 Jeu des métiers: 20.00 Journ; 20.35 Télé-Match: 21.35 Lectu res pour tous: 22.25 Wereldnws. IilllllllllillliililiiiiiiillililiiiliiiH !Piiiii!iiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiimiiiiiii!iiiiiiiiiiiniiiiii!iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM)iii!iiiimmiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiNii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiii|jj kende Franse film van Christian Jacque: „Si tous les gars du monde" (20.00). Daarna de Ballets de Cuevas. in Stravinsky's „De nachtegaal van de Keizer van China" (22.05). Vanavond brengt de Duitse tele visie de herhaling van het televisie spel: „Die Lorbeermaske" van Heinz Coubier, een op de Griekse oudheid geïnspireerde parodie. De staatssecretaris van O., K. en W. zal op 7 januari de Professor van der Leeuwprijzen 1959 uitreiken aan de componisten Hendrik Andriessen en Ru- dolf Escher. Advertentie 57. Het viel niet mee, voor de schip breukelingen van de Kraak om te wen nen aan hun nieuwe staat. Velen van hen hadden de tijd gedood met klagen en mopperen, maar dat begon spoedig te vervelen. Toen begonnen zij prettige herinneringen op te halen, maar daar werden zij nog droeviger van! Slechts Baron de Fricandelle nam geen deel aan de gesprekken: rusteloos ijsbeerde hij door de kooi. ,,Ik ben er meer dan ooit van overtuigd, dat ik onmisbaar hen! De koning heeft een grote fout ge maakt met mij uit te schakelen en het Protocol af te dankenmompelde hij aldoor. En hij verloor zich in ge peins over de zegeningen van zijn vroe ger ambt. Het werd etenstijd. Dat had een wel kome afleiding kunnen zijn, maar aan gezien de gevangenen werd voorgezet, wat de pot der inboorlingen schafte, werd het voedsel een bron van nieuwe klachten. „Koning Libertien kookte nog beter!" riep Okki uit. „Wat een snertbrij is dit! Ik eet nog liever zeewier!" De maat roerde kokhalzend in zijn schotel. „Mis-misschien is dit wel ons galgemaalsprak hij treurig. Inmiddels hadden zich rond de kooien een flink aantal krijgers verzameld, die hun maaltijd al lang naar binnen had den. Zij begrepen niets van het getalm der blanken. „Kijk wal een vreemde manier van eten!" kwebbelden zij in hun lands taal. „Wat kijken blanken treurig als zij eten, hé?" Die belangstelling was teveel voor Ba ron de Fricandelle. „Afstand moet er zijn." sprak hij af- keurend. „Hier moet een eind aan ko men!" HILVERSUM. Als enig filmjour naal ter wereld is het Nederlandse journaal van Polygoon in de gelegen heid geweest opnamen te maken van de bruiloft van de sjah en de nieuwe koningin van Perzië. De cameralieden Piet Ruis en Joop Burcken zijn een week ir Teheran ge weest. Zii hebben veel in de stad ge filmd en '.ïeoben ook opnamen gemaakt van koningin Farah in de woning van een oom van de vorstin. Uit de grote hoeveelheid materiaal is een kleurenfilm van ongeveer een kwar- 1 tier samengesteld, die vanaf donderdag vertoond wordt in de Cineac-theaters in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. De film zal ook in België, Frankrijk en Duitsland worden vertoond. LEIDERDORP. De 22-jarige heer W. J. van Zoest uit Nieuwkoop is gis termorgen om acht uur met zijn motor tegen de achterkant van een onverlicht op de weg zijnde boerenwagen aange reden. Hij overleed ter plaatse.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2