Hakenkruisen geklad op Keulse synagoge 597 km Koningin Juliana SCHROOT- FRAUDE: ZESTIEN MILJOEN ELLENDIGE ECHO UIT ZWARTE DAGEN DADERS GEARRESTEERD Bom in Algiers Vrijheid volgde op doodvonnis KROESJTSJEF: WEL TOPMAAR MET OP 27 APRIL Jongen (12) afgelegen vermoord in volkstuin mening Duitse openbare diep geschokt Viering van 1 mei zit in de weg BANKROOF IN BARCELONA IN DEN HAAG TE HOREN Wilde geruchten in New Delhi Binnen 24 uur Lübke gekwetst In de stilte Felle reactie Belgische collaborateurs Wandelende diëtiste viel 35 kilo af NIET MOEILIJK Rockefeller wil niet MIDDEN MEI? VERHEUGD Explosie in goudmijn Opgegraven Duitse automobilisten verongelukt Scherp Joods protest tegen voorgenomen vrijlating van Nazi's Uitputting bedreigt Franse expeditie in Ned. Nieuw-Guinea Maandag 28 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Zo hebben twee jonge Duit sers de nieuwe synagoge van Keulen toegetakeld: afschuwe lijke opschriften en haken kruisen werden er in de Kerst nacht opgekladderd. Als in de dagen van weleer Van onze correspondent BONN, Twee jonge leden van de nazistisch georiënteerde Deutsche Reichspartei, de kantoorbediende Paul Schonen (25) en de bakkersknecht Arnold Strunk, hebben donderdagavond laat, vlak voor Kerstmis, de nieu we synagoge en het eveneens nieuwe verzetsmonument in Keulen besmeurd en beklad. Grote hakenkruizen schilderden zij met zwarte verf op de muren van de synagoge; eronder zetten zij de afschuwelijke woorden, die herin nerden aan de dagen vol antisemitistische uitspattingen der nazi's: „Duitsers eisen: Joden eruit!" De deur van de synagoge besmeurden de vandalen met rode verf. Zwarte verf kliederden de jeugdige verfterroristen ten slotte over het monument voor de slachtoffers van het Hitlerregiem op de bekende Keulse Hansaring. Alom in de bondsrepubliek heeft de ontheiliging van de synagoge en het monument verontwaardiging veroor zaakt. Daarvan getuigen o.a. bood schappen van president Lübke en bondskanselier Adenauer aan de Jood se gemeente in Keulen. Ook op andere wijze kwamen er prampte reacties: er werd intensief naar de daders gezocht met succes! Voorts werden de voorzitter van de afdeling Keulen van de Deutsche Reichspartei en verscheidene andere personen gearresteerd. Zij worden Vandaag verhoord. Schonen en Strunk werden binnen $4 uur na hun ellendige daad gearres teerd. De zeventienjarige Keulse h.b.s.-er Rath was de eerst, die in de Kerstnacht geconfronteerd werd met de hakenkruisen op de synagoge. Hij waarschuwde direct de politie, die in vijf minuten ter plaatse was. Het tweetal neo-nazi's is niet bepaald vlekkeloos te werk gegaanhet had een verfpot laten staan en op die verfpot vond men al gauw vingerafdrukken en een handelsmerk. Dit laatste bracht de politie in contact met een verfwin- kel, waarvan de eigenaar een nauw keurige beschrijving van de twee ko pers van enkele potten verf wist te geven. Op de avond van Eerste Kerstdag kon de minister van binnenlandse za ken van NoordrijnlandWestfalen, Dufhues, via radio en televisie dan ook meedelen, dat daders waren ge grepen. De bakkersknecht bekende di rect. Hij noemde als mededader Schó nen, die evenwel stijf en strak ont kende. Beiden zijn wegens oplichting al eens veroordeeld. In de kamers van de twee jonge mannen is een hoeveelheid nazi-lec- tuur gevonden; in Strunks kamer bo vendien een pistool. Bondspresident Lübfee telegrafeerde naar de Joodse gemeente in Keulen, dat het Duitse volk slechts in een vre dige stemming en met wederzijdse achting samen met de Joden wil le ven; hij toonde zich persoonlijk ge kwetst door de schandalige daad der jonge neo-nazi's. Minister van binnenlandse zaken Schroder zei: De regering betreurt de schanddaad smartelijk. Adenauer tele grafeerde: Met afschuw heb ik van de ellendige daad gehoord, die niet ai- leen door mij, maar door alle beschaaf de Duitsers wordt veroordeeld. Veel telegrammen uit het gehele land kwamen beide Kerstdagen bij de Joodse gemeente van Keulen binnen en uit alle telegrammen klonk afschuw van de publieke opinie over de daad. Het directoraat van de Centrale raad voor de Joden in Duitsland te Düsseldorf publiceerde de volgende verklaring: Bij de synagogegemeente Keulen en bij het directoraat zijn uit de openbaarheid talrijke getuigenissen van sympathie en protest tegen de jongste zelfbezoedeiing van de Duitse naam binnengekomen, niet alleen van staatslieden maar ook van een Nobel prijswinnaar. De ellendige daad, die de vrede van deze dagen verstoort, richt zich uiterlijk tegen het Jodendom, zij keert zich in hoge mate tegen de Christelijke liefde, voor alles tegen het aanzien van het Duitse volk. De daders hebben van het hoogste Chris telijke feest misbruik gemaakt, om in de stilte van de nacht haat en verach ting voor de menselijke waardigheid tot uitdrukking te brengen. Het is nood lottig om in het jaar 1959 symbolen te bezweren die aan de novemberdagen van 1938 herinneren. (Toen ging de oude synagoge van Keulen in vlam men op de nieuwe werd in septem ber ingewijd). De Deutsche Reichspartei, waartoe de beide daders behoorden, nam uiter lijk twee maatregelen: de partijleiding schrapte Schonen en Strunk van de ledenlijst en zette het bestuur van de afdeling Keulen van de partij tijdelijk af Maar zowel de partijvoorzitter Memberg, als de afgezette afdelings voorzitter te Keulen putten zich nog tijdens de Kerstdagen uit in verontschuldigingen, Beiden wezen er op dat Schonen en Strunk de laatste jaren geregeld in Oost-Duitsland wa ren en daarom misschien commumsü- sche agenten zouden kunnen zijn. Verder werd van de zijde van de Deutsche Reichspartei, de tijdens ver kiezing.-: acties van de laatste jaren het nazi-ideaal nog altijd verkondigde, alleen gezegd, dat in de grond van de zaak de beide daders slachtoffers zijn van de regering in Bonn! De Westduitse pers reageerde fel op het gebeuren in Keulen. Bild am Sonn- tag schreef: De beschaafdheid van het volk mag niet door een paar smeer lappen bezoedeld worden. Belangrijk is voor onze veiligheid vast te stellen hoeveel van dergelijke keldermot-ten in de vochtige en donkere hoeken van de politiek nog werkzaam zijn. De Kölnische Rundschau eist een radi cale opruiming van hen, die vandaag de dag nog proberen het nationalisti sche vergif onder de Duitse jeugd te strooien, terwijl zij zichzelf beroemen op hun wandaden van gisteren NEW DELHI. De wildste geruch ten deden tijdens de Kerstdagen in New Delhi de ronde over grote Chinese troe penconcentraties langs de noordelijke grenB van Indië. In de New York Ti mes had daar een en ander over ge staan. De Chinezen zouden fortificaties hebben aangelegd die tegen felle koude bestand zijn. Er werd zelfs al gesproken van een Chinese inval in Nepal, een der staten tussen Indië en Tibet, waar China de grenzen van garandeert. Een officiële woordvoerder van de Indische regering verklaarde zaterdag daar niets van te weten. Ook van troepenconcentraties wist men in New Delhi niets. Premier Nehroe verzekerde zaterdag nogmaals dat zijn land geen Chinese agressie zal tolereren. De grenzen zul len ten koste van alles worden verde digd. ALGIERS (Reuter) Op het mo ment, dat een drukke winkelstraat in Algiers de middag voor kerstmis vol was met winkelende mensen, ontplofte een helse machine in een geparkeerd staande auto. Twee personen, onder wie een meisje van zeven jaar, stierven onmiddellijk; veertig personen werden min of meer zwaar gewond. Een Europees meisje, twee Franse po- litie-agenten en een Algerijn werden in Setif, in het oosten van Algerije, ge wond toen daar voor een bioscoop een granaat ontplofte. BRUSSEL (Reuter) Twee Beleen die kort na de oorlog wegens collabo ratie met de Duitsers ter dood veroor deeld waren, zijn op vrije voeten ge steld. Dit maakte het Belgische minis terie van justitie op Eerste Kerstdag bekend. De twee mannen zijn Hendrik Elias, oud-leider van de rechtse Vlaamse na tionalistische beweging, en Frans Hcl- lebaut, leider van het Waalse legioen, dat aan Duitse zijde tegen de Sowjet- unie vocht. De vonnissen tegen Elias en Heuebhut werden indertijd gewijzigd in gevange nisstraffen. Elias is volgens mededelin gen in Brussel naar Nederland vertrok ken voor een medische behandeling. Hij is om gezondheidsredenen voorwaarde lijk vrijgelaten. Hellebaut en Elias hebben met be paalde voorwaarden ingestemd, voor zij de gevangenis verlieten. g* Na haar Spartaanse prestatie, een wandel tocht in één ruk van Edinburgh naar Londentvas een pop in Spartaans kostuum teel het meest passende geschenk datmevrouw Barbara Moore kreeg. Zij bewonderde het in een Londens zieken' kuis tcaar zij op kraehten moest komen in dé kerstdagen. LONDEN Premier Kroesj- tsjef heeft de uitnodiging van de westelijke grote mogendhe den voor een topconferentie in Parijs aanvaard maar kan niet akkoord gaan met de voorge stelde datum, 27 april. Hij kan in verband met de voorberei dingen van de een-mei-viering niet uit Moskou weg. In plaats van de voorgestelde datum beeft Kroesjtsjef de westelijke grote mogendheden de keuze uit twee an dere data 21 april en 4 mei ge laten, maar daarbij over het hoofd ge zien dat beide het westen onwelgeval lig zullen zijn. Omstreeks 21 apnl valt het offi ciële bezoek van president de Gaulle aan Washington en op 3 mei begint in Londen de conferentie van premiers van het Britse gemenebest. Het ziet er, nu Kroesjtsjef blijkbaar de zo fel door hem begeerde topcon ferentie minder belangrijk acht dan de traditionele een-mei-viering, niet naar uit dat het westen zijn plannen zal wijzigen. DEN HAAG (ANP). Nieuws van een gewapende overval op het bijkan toor van de Banco Central te Masnou bij Barcelona, die om half acht 's avonds op Eerste Kerstdag werd ge pleegd. was eerder in Den Haag be kend dan bij de politie in Barcelona Mevrouw Rosita Roig stond in bet postkantoor var» Masnou met haar in Den Haag studerende zoon te te lefoneren. toen zij ooggetuige was van de overval. Haar zoon werd zo oor getuige Enige met pistolen gewapende man nen kwamen het bijkantoor van de bank, dat tegenover het postkantoor ligt, binnen en dwongen de bankbe diende de handen in de lucht te ste ken Daarna graaiden zij zoveel pese ta's weg als zij maar te pakken kon den krijgen. NEW YORK lAP.I - Nelson Rocke feller de gouverneur van de staat New York heeft verklaard dat hij afziet van de kandidatuur var de Republikeinse partij voor het Amerikaanse president schap. Het besluit is definitief, en een aan bod voor het vice-presidentsohap zal hij evenmin aanvaarden. Al moet het overleg tussen Washing ton, Londen en Parijs over vaststelling van een datum die Kroesjtsjef wel welgevallig is nu weer op gang ge bracht worden, toch is daar gunstig gereageerd op Kroesjtsjefs bereidheid, naar Parijs te komen. En terecht, want het zal niet moeilijk vallen een na 1 mei vallende datum te vinden die de goedkeuring van beide partijen kan wegdragen. In westelijke diplomatieke kringen acht men het waarschijnlijk dat de j voorgestelde reeks topconferenties om streeks het midden van mei in Parijs; kan gaan beginnen. De vaststelling van de datum zal op diplomatiek niveau geregeld worden, vermoedelijk in Moskou. In het begin van deze week kan denkelijk al het antwoord van de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk op de Sowjetrussische tegenvoorstel len verwacht worden. In afwachting daarvan zetten de westelijke grote drie hun voorbereiding op de komende top conferentie rustig voort. Het antwoord uit Moskou, maar een bladzijde, werd op de eerste kerstdag in Moskou door de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gro- myko, overhandigd aan de ambassa deurs van de drie westelijke grote mogendheden. Et staat in dat Kroesjtsjef er zeer verheugd over is dat de westelijke grote drie graag van tijd tot tijd per soonlijk met hem op het hoogste niveau de internationale politieke vraagstuk ken willen bespreken in de hoofdste den van elk van de vier landen Kroesjtsjef sprak in zijn antwoord de hoop uit het het niet moeilijk zal zijn tot eenstemmigheid te geraken over een datum voor de eerste topconfe rentie in Parijs. LONDEN (Reuter) De 56-jarige dr. Barbara Moore is de avond voor kerst in Londen aangekomen na een voetreis van 597 kilometer van Edinburg naar Marble Arch in Londen. De in Rusland geboren diëtiste, die getrouwd is met de beeldhouwer Henry Moore, zakte in elkaar toen zij haar doel had bereikt. Zij is tijdens haar tocht, die zeven dagen duurde, 35 kilo afgevallen. Mevrouw# Moore heeft de kerst dagen in een ziekenhuisbed doorge bracht Zjj nuttigde slechts datgene wat zij ook gedurende haar reis had verorberd: noten, vruchten en melk. Het traditionele kerstdiner liet zij onaangeroerd. Mevrouw Moore zou vanmorgen het ziekenhuis verlaten indien haar voeten, die zeer onder de marathon- wandeling hadden geleden, weer in staat waren dienst te doen. Barbara zei bereid te zijn een wandeling om de wereld te maken. Koningin Juliana heeft op Eerste Kerstdag over beide radiozenders de volgende rede uitgesproken TERWIJL u bij uw radio zit, moge ik u voorstellen, samen innerlijk af te stemmen op de golflengte, waarop de boodschap van het kerstfeest te beluisteren is. De inhoud daarvan is, geloof ik, het enige, wat in nuchtere werkelijkheid de problemen van ons bestaan kan saneren, en ons de zin van het leven kenbaar maken. Zou dat ook niet een reden zijn, dat Kerstmis als een zo algemeen groot feest wordt gevierd Over een week wensen wij elkaar een gelukkig nieuw jaar toe geluk door gezondheid, jeugd, lang leven, materiële welstand, maatschappelijk succes; geluk in het huiselijk leven in voltallige eigen kring, door liefde, door vriendschap en waardering van medemensen, door vrije ontplooiing van zijn talenten, door vervulling van zijn illusies, door 't voelen van enthousiasme ergens voor. Misschien denkt men dan ook aan: geluk door 't vervallen van las tige eigenschappen, van complexen, van confliften, van verleidingen en van wroegingen. Er is zoveel nodig om een aards bestaan compleet en ideaal te maken. Hoewel, we zouden niet weten, hoe we met dit alles aan moesten, zonder dat we daarbij ook de spanning beleefden van strijd en overwinning Die zal evenwel niet komen te ontbreken, want de ervaring leert ons dat het een illusie is, dat enig sterveling dit 1-januari-ideaal var» aards geluk ooit volledig bereikt hoe wij ook ons best doen, of zouden doen, als enkeling of als gemeenschap om het voor onze medemens of voor onszelf te verwezenlijken. Maar toch voelen wij, als een heimwee, dat ergens het paradijs ligt, waar dat ideaal bestaat. En naarmate er in ons leven aan ontbreekt, kennen wij de diepten van het leed. Naarmate ervan in vervulling gaat ervaren wij de hoogten van het geluk. - MET KERSTMIS wensen wij elkaar zij 't vanuit een doolhof van hulst en sparregroen toch eigenlijk toe; geluk door een voorspoedig geestelijk leven. Zodra we afgestemd zijn op wat het kerstfeest als nieuws berichten uitzendt, vernemen wij, dat heel het kleingeestige, verminkte en angstige leventje, dat wij hier op aarde hebben geconstrueerd, en waar onze ziel bij moet inwonen, niet kan blijven bestaan. Want wij worden uitge nodigd, deel te nemen aan de overvloeiende volheid van dat leven, waarnaar onze zielen heimwee hebben, en waarvan het andere op zijn best maar een afschijnsel is. Dat leven bestaat niet alleen uit wat wij het hiernamaals noemen, maar is inderdaad het ideaal, ook voor deze aarde gesteld. Durven wij die uitnodi ging aan te nemen, dan mogen wij, ondanks ons eigen slechte beheer tot nog toe, die volmaakte wereld hier helpen waar maken. Strijd en spanning gaan zo hand in hand met een echter, waarder levensgeluk. De vrede, waar wjj voor vechten, is dan al bij voorbaat in ons hart, We beluisteren: „Men noemt hem: Wonderbare Raadsman, Sterke God, Eeuwige Vader, Vredevorst". En volgen wij Zijn raad, dan ontvangen we de sleutel, waarmee we uit onze eigen, nauwe, behuizing kunnen geraken, maar dat is dan ook de enige, die bestaat. En die is, dat „ik" altijd van minder belang is dan .jij", „ik" komt altijd het laatst aan bod, heeft de laagste prioriteit. Want onze medemens is ons toevertrouwd. Samen moeten wij het doel nastreven, zo mogelijk samen het bereiken. Doch door het stompzinnige lawaai van onze eigen zenders zo niet stoorzenders hebben wij het voor elkaar haast al te moeilijk gemaakt die goede golflengte te vinden, waarop we de klare zin van alles kunnen horen. Velen zijn dan ook deze golflengte bijster geworden of geven het zelfs op, die ooit nog terug te zoeken. In wat wij, in onze schuldige benepen heid. zien als ons eigen belang, zetten wij „ik" voorop en verbergen aldus vaak het doel van het leven voor onszelf en anderen. OVERAL en altijd waar iemand het aangedurfd heeft, te blijven afstem men op de goede golflengte, zal hij gemerkt hebben, dat er een kracht over hem kwam, die hem als hulp tegemoet gezonden werd. In wiens leven daagt niet meest bij verrassing en tot zijn verwondering, één keer de zekerheid: maar ik ben vrij, niemand kan mijn wezenlijke ik schaden, als het maar niet op zichzelf is gericht (en is dat gevoel bij sommigen nog niet gekomen, dan hoop ik dat het nog komt). Dat gevoel is een heilig goed, dat men tot iedere prijs zou willen bewaren en dat niemand ons kan afnemen. En wat rnen ooit wél in zijn leven heeft afgestaan of moeten ontberen daarvan weet men dan dat er een honderdvoudige vergoeding voor bestaat. Leeft men evenwel met een onzuiver ingesteld ontvangtoestel, of luistert men naar ik-propaganda, dan straft zich dat ergens eens. Het is alsof men aan zijn levensdoel werkte met een defect instrument. Hoeveel men er ook mee doet, en er mee bereikt eens gaat 't wegens foute constructie mis in 't openbaar of in stilte. Onze eigen omgeving toont ons dit aan in 't klein, de geschiedenis in 't groot. Aan de andere kant zien we maar al te vaak pogingen tot iets waarlijk constructiefs, uit zuivere instelling voorkomende, breken op een muur ge bouwd van onbegrip, onwil en zelfzucht. Zo vallen er steeds op aarde weer martelaars voor een goede zaak. Maar eenmaal bezwijken deze fout gefun deerde muren onder voortdurende aandrang. Want het goede is altijd ge zond, en het kwade vertoont altijd kwalen en moet het tenslotte opgeven OVER de goede golflengte horen we uitsluitend goed nieuws. Dat is ook heel normaal, want het gaat daar om het doel van ons aller leven boven deze wereld uit te stijgen. In de ruimte daarbuiten mogen we veel verwachten. Verwachten doen we altijd zoveel van de toekomst; laten we het meer overschakelen op de ruimte. Ik bedoel hier niet het mikken op de maan en de verdere schepping, hoe spannend ook, maar alles open gooien voor de uitstraling van de Schepper. Zo kan een ieder een nieuw schepsel worden. Er zijn hoopgevende tekenen. Groeiden ze niet in zo groten getale; waren ze niet vaak zo klein, maar toch zo levenskrachtig, zoals al wat de groei nog voor zieh heeft; vertoonden ze niet zoveel verscheidenheid van vorm en kleur ze zouden geen hoop wekken. Maar waarom zouden deze tere plantjes de afgetrapte aarde niet eenmaal overdekken met hun groen? Het is hun neiging dat te doen en naar elkaar toe te groeien, elkaar te vinden. Die plantjes zijn toch tenslotte ontstaan uit een innerlijke drang, die, voor zover zuiver en echt, leidt tot gemeenschap met God en mensen. Ver schillen belemmeren niet, de ander in liefde-tot-de-naaste te benaderen en te zoeken naar dat, wat verbindt, en dat belangrijker te achten dan dat wat scheidt. Ik weet uit ervaring, hoe bevrijdend deze ontmoetingen in onderlinge waardering kunnen zijn. Iedereen draagt iets bij. en er ontstaat iets wat vruchtbaar blijkt, We kunnen ons immers tijdelijk met anderen wel ver bonden voelen in hoogte- of dieptepunten van vreugde of leed, maar, voor alle dag en altijd, alleen maar in de liefde. »v 7TJ MOETEN vooruit Het nieuwe jaar, dat komt, zegt ons dat. Maar bovenal zegt de boodschap van Kerstmis het wil die worden uitge voerd. Laat ons luisteren en het moment aangrijpen: want uit het tegenwoordige ontstaan alle toekomstige momenten. Wij leven in een keiharde werkelijkheid vraag het maar aan de jonge mensen die soms inderdaad als een kei op ons hoofd neerdreunt. Maar richt dat hoofd weer op, en zet door. Wie laat zich uit het veld slaan? Is het niet juist aan de tegenslagen dat men groeit? Te mogen leven is ook, er zich doorheen mogen worstelen. Moeilijk zijn de lange grauwe stukken leven, en het zwaarst tillen wij er aan, als er iets is dat onze kracht onder mijnt. Wat in de aanvang licht leek, blijkt later soms een bovenmenselijke opgave. Maar wie het einddoel haalt, die heeft iets gedaan voor de wereld en voor zijn medemensen. Voor hem is er het eeuwige kerstfeest. Hij kan omroepen, dat de Zaligmaker is gekomen voor hem, en er aan toevoegen: „Vreest niet. want ziet. Ik verkondig u grote blijdschap, die al den volke wezen zal". KAAPSTAD (Reuter) - In een goud mijn bij Welkom in Zuid-Afrika zijn bij een explosie 24 mensen om het leven ge komen. De reddingswerkzaamheden moesten worden begonnen met het herstel van de apparatuur, die de ventilatie in de mijn moet regelen Bij de explosie was die machine vernield Men beeft het nieuws over de exnlosie die woensdag g"beurde geheim gehou den. omdat men niet wist hoeveel men sen zich in de mijn bevonden op het ogenblik van het ongeluk. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Op een afgele gen complex volkstuinen aan de Laanslootseweg te Rotterdam is de twaalfjarige Jan Uitenbogerd uit de Justus van Effenstraat op Tweede Kerstavond op gewelddadige wijze om het leven gebracht. Weinige uren nadat zondagmorgen zijn lijk was gevonden arresteerde de politie een 21-jarige buurtbewoner, die bekende de jongen te hebben gewurgd toen deze zich verzette tegen niet nader te noemen handelingen. De dader zal vandaag ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het was zondagmorgen omstreeks elf uur dat spelende kinderen onder het spoorwegviaduct over de opgebroken Laanslootseweg in een draglinespoor een bergje aardkluiten ontdekten waaruit een hand en een gedeelte van een on derarm staken. Eerst dachten zij dat het een onderdeel van een étalagepop was, maar toen zij tot bun afschuw bemerk ten dat zij zich daarin hadden vergist, waarschuwden zij ijlings een voorbijgan ger die op zijn beurt de 'politie alar meerde. De recherche van het bureau Marco- niplein stelde vast dat de dood al vele uren eerder moest zijn ingetreden en nadat ook het parket onder leiding van de officier van justitie, jhr. mr. F A. Groeninx van Zoelen, een onderzoek ter plaatse had mgesteld, werd het stoffe lijk overschot verder opgegraven en overgebracht naar de sectiekamer van de rivierpolitie. Toen eenmaal de identiteit van het slachtoffer was vastgesteld werd een nader onderzoek ingesteld in de buurt van de ouderlijke woning Daa»-bi.i ont ving de recherche aanwijzingen dat het jeugdige slachtoffer zaterdagavond voor het laatst was gezien in gezelschap van een in de buurt wonende 21-jarige ha venarbeider C. J. V., die al eerder met de zedenpolitie in aanraking zou zijn ge weest. V. werd nog dezelfde avond opge spoord en meegenomen naar het bu reau Marconiplein waar hij bij zijn eerste verhoor een volledige bekentenis aflegde. Zaterdagavond had hij zijn slachtoffer achterop zijn fiets meegeno men naar een cafetaria en vervolgens meegelokt naar het afgelegen complex volkstuinen aan de tijdelijk voor alle verkeer afgesloten Laanslootseweg. Daar had hij getracht de jongen over te halen tot onzedelijke handelingen. Toen hij daarbij op verzet stuitte, had hij het ventje met zijn banden gewurgd. Uit vrees voor ontdekking vervoerde hij het lijk met zijn fiets naar het verder op gelegen viaduct, waar hij het in een draglinespoor begroef, met de gedachte dat het daar later onder het aan te brengen wegdek zou geraken, zodat zijn misdrijf voorlopig niet aan het licht zou komen. GRENOBLE. ANP Drie Duitse au tomobilisten, die de weg aan 't verken nen waren met het oog op de aanstaan de rallye de Monte Carlo, hebben het leven verloren toen hun wagen slipte op een modderig weggedeelte bij St. Lau rent du Pont in de buurt van Grenoble en in het riviertje Guers terecht kwam. De wagen sloeg om en het duurde ver scheidene uren voordat gendarmes en brandweerlieden er in geslaagd waren de lichamen van de drie inzittenden op de oever te brengen. De slachtoffers waren de Düsseldorf- se indnstriepl Wetnke. diens echt genote en Kamer Gierich. Meinke en Gierich zouden in een Mer cedes aan de Rallye de Monte Carlo deelnemen, met startplaats Frankfort. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. „Van Joodse en inzonderlijk van Zionistische zijde dient zeer nadrukkelijk en zeer ern stig te worden geprotesteerd tegen het feit, dat de Nederlandse regering ernstig overweegt enkele in Nederland en naar Nederlands recht gestrafte oorlogsmisdadigers het verdere uitzit ten van hun straf hier te lande kwijt te schelden. Deze oorlogsmisdadigers zullen toestemming krijgen naar Duits land te gaan, hetwelk in feite hun invrijheidstelling betekent", zo schrijft de redactie van De Joodse wachter in het jongste nummer van dit or gaan van de Nederlandse Zionisten bond. „Aangezien het in onze bedoeling ligt, dat dit protest ook door de Ne derlandse autoriteiten zal worden ge hoord, willen wij ons standpunt in de ze zo klaar mogelijk stellen. Enige der mannen, wier vrijlating thans overwogen wordt, hebben zich op zo danig gruwelijke wijze aan de Joden, dat wil zeggen aan het Joodse volk, vergrepen, dat het Zionistische plicht is de stem te verheffen, nu deze vrij lating aan de orde komt. Er is nie mand in Nederland. Jood of geen Jood, die niet weet wat een Aus der Fiinte en een Lages misdreven heb ben. Het gaat hier om ..gewone" niet- politieke misdadigers, om mensen die gemoord hebben engros. Het gaat om genociden, om mannen die duizenden en tienduizenden de dood in hebben gezonden, op het enkele motief dat zij Joden waren Hun moorden was moor den puur, een l'art pour l'art. Men kan in dit verband van vergevingsge zindheid niet meer spreken. Het blad besluit: „Nog is het tijd. Nog kan het vreselijk kwaad verhoed worden. Mogen zij in wier hand de beslissing ligt, wel weten en zich er van bewust worden, dat er ogenblik ken zijn, waarop er niet getwijfeld kan worden en dat er voornemens zijn, die nimmer mogen worden uitge voerd". Vervolg van pag. 1 Over het uit Amerika ingevoerde schroot zegt het rapport, dat de docu menten daarvan in orde waren. Van het uit derde landen ingevoerde schroot is reeds vastgesteld, dat daar van ten minste 99.000 ton op basis van vervalste documenten of zonder vol doende documentatie verevening is betaald. Aan deze hoeveelheid moet nog 60.000 ton worden toegevoegd, waarvoor twijfelachtige documenten zijn overgelegd, zodat het zeer waar schijnlijk is, dat ook daarvoor ten on rechte subsidie is betaald. De controle ten aanzien van dit derdelanden schroot is nog niet ten einde. Meervoudig gebruik Ten aanzien van het seheepssloop- schroot zijn zo uiteenlopende misbrui ken aan het licht gekomen,dat daar voor slechts zeer voorlopige cijfers kunnen worden verschaft. De Hoge Autoriteit zag zich genoodzaakt hierbij de hulp in te roepen van de nationale overheidsinstanties. De resultaten van die onderzoekingen in de zes landen zijn nog niet bekend. Het is daarom niet uitgesloten, dat in deze sector nog belangrijke wijzigingen kunnen komen. Op grond van de bekende gegevens staat nu wel vast dat met ten minste 62.400 ton schroot van sloopschepen is gefraudeerd. In ieder gevai is al ont dekt, dat over deze hoeveelheid onvol doende documenten konden worden overgelegd. Ook werd in tal van ge vallen het meermalen gebruik van de zelfde documenten gesignaleerd, wat betekent, dat verscheidene schepen op papier meermalen werden gesloopt. Voorts waren volgens de overgelegde documenten schepen gesloopt, die hele maal niet in Lloyd's Register voorko men, terwijl in andere gevallen werd ontdekt, dat een zo groot verschil be stond tussen de datum waarop het schroot werd geleverd, de documenten werden afgegeven en de datum waarop het schip werd gesloopt, dat onmoge lijk nog van een reële zaak kon wor den gesproken. Aan deze hoeveelheden moet nog 50.000 ton worden toegevoegd waarop ten onrechte subsidie werd betaald, omdat de taxaties van de hoeveelheid schroot die van een schip bij de sloop kon worden verwacht veel te hoog waren. Wat men tekort kwam, werd dan aangevuld met het goedkopere binnenlandse schroot, waarop dan extra twintig dollar per ton werd bij gepast. Aangifte Dit hele onderzoek is op gang ge komen, nadat de Nederlandse schroot- handelaar L. Worms in november 1957 aangifte had gedaan, dat over onge veer 21.000 ton schroot teveel vereve ning was betaald. Vier maanden na deze aangifte, in maart 1958 gaf de voorzitter van het vereveningsfonds, de heer R. P. Bentz van den Berg, op dracht een onderzoek in te stellen. Zes maanden daarna besloot de Hoge Autoriteit zelf de leiding van dat on derzoek in handen te nemen. Dit onder zoek is nog niet afgelopen. Tegelijker tijd wordt gewerkt aan de voorberei ding van de controle op de uitbetalin gen die zijn gedaan tussen mei 1957 en 30 juli 1958, in welke periode nog eens over een hoeveelheid van 4.800 000 ton subsidie is betaald. Ondertussen worden pogingen in het werk gesteld hier en daar het teveel betaalde terug te vorderen Deze acties worden ten zeerste belemmeid, daar bijvoorbeeld de elf Duitse fabrieken hun medewerking daaraan heoben ge weigerd omdat hun eis, dat de schul digen aan de schrootfraude niet moch ten worden aangewezen, niet kon wor den ingewilligd door de Hoge Autori teit. De advocaat-generaal bij het Hof van justitie van de Europese gemeen schap heeft inmiddels de goede trouw van de fabrieken aangenomen Hij on derschrijft de stelling dat de fabrieken konden menen dat zij recht hadden op de subsidies. Anderzijds wordt vast gesteld, dat de Hoge Autoriteit het recht heeft het teveel betaalde terug te vorderen, maar niet van de fabrie ken. De Hoge Autoriteit zal zijn eisen elders moeten stellen. (Dit is al ge deeltelijk gedaan, o.a. bii de Neder landse regering - red. A.D.). fiiipp les De uitspraak van het Hof over deze kwestie zal beslissend zijn voor de andere aanspraken op terugbetaling. Het Hof heeft in een andere zaak (Meroni-arrest) gesteld, dat de Hoge Autoriteit sommige bevoegdheden wel kan delegeren, maar niet de beslissende bevoegdheden zoals het uitbetalen van de subsidies. Daarin is de Hoge Autori teit te ver gegaan. Aan de andere kant hebben de fabrieken, die via een eigen organisatie de kas hebben beheerd te veel vertrouwen gehad in de schroot- handel. De omvang van de geconsta- teerde frauduleuze handelingen toont onweerlegbaar aan, aldus het rapport, dat een bepaald aantal sehroothande- laren het vertrouwen heeft misbruikt. De Hoge Autoriteit stelt, dat hii j voortaan zelf de financiële voorzienin- l gen zal treffen. De omvangrijke schroot- fraude is een les geweest, zij het een dure les die ettelijke miljoenen heeft gekost. De Hoge Autoriteit hoopt, dat deze les nut zal afwerpen voor de Euro pese gemeenschap. PARIJS (AP) De Franse expeditie, die een keten van bergen in Nederlands Nieuw-Guinea onderzoekt, kampt met bijzonder slechte weersomstandigheden De leider. Pierre-Dominique Gaisselu heeft getelegrafeerd dat twee dragers het leven hebben verloren. Alle leden tiio" verschijnselen van uitput ting; zij hopen dat aan de bron van de rivier Prinses Marijke per parlchute gelaten V°°r he" konden worden neer- ce?egeWk{tiezHel7 een. belangrijk sue- toe°oekt. zij is er in geslaagd on een hoogte van 3500 meter ien nog n?et betreden rotsbarrière te nemen Het fs steten bMng noor<Jwaarts door te stoten over een gebied dat nog niet in kaart is gebracht. Tegen het einde van non" u? u°iïpt Gtaisseau met zijn man nen m Hollandia aan te komen. negende schaakpartij van de twee- wereldtittel tussen de Rus- 5na Vt» (kampioene) en Zvory- nin °P Eerste Kerstdag werd af gebroken, is in remise geëindigd De Bykovaf ta voordek van De Nederlandse atleet Künen is op Eerste Kerstdag derde geworden m een cross te Leuven (België). Winnaar werd de Belg Roelants, die de 8 km aflegde in 23 min en 23 sec.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5