Christelijk Organisatieleven Met Satchmo de trap op T PHILIPS MILITAIR GEHEIM wapen-feiten Paus voorzitter van wereld-christendom A€ Drievoudige noodsituatie in uitgebr. lager onderwijs Stratum Meteoor veroverde de eerste plaats Moordenaar was veelbelovend man der wetenschap Offers mochten niet baten b tm GRAMMOFOONS met micron-precisie WEÊDEPIJLERiONS WEER EUROPOORT IS GEEN Internationaal zaalhandbaltornooi te Goes Oude weduwe stierf in brandend huis Uitspraak over ex-Knil- militairen uitgesteld OECUMENISCHE PATRIARCH VAN CONSTANTINOPEL Oosters-orthodoxe visie op kerkelijke eenheidsstreven JuMleumactie Geschenken T' <*n jaar getracht Sa lu rishockje Mijnarbeiders Adviesraad Nienwe bestuurders Elbe op eigen kracht naar Honoloeloe „Schitterend" nieuws Philips grammofoons nu met diamantnaaid I mm Rusland bouwt grootste zwembad ter wereld HONDERDEN DODEN IN AMERIKA Waarom niet Maandag 28 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 GOES. Tweede Kerstdag or ganiseerde de handbalvereniging Tonido uit Goes een groot inter nationaal zaalhandbaltornooi in de veilinghallen. Het tornooi is uitstekend geslaagd. Mooi en goed zaalhandbal, zoals vorig jaar, kregen de bezoekers echter niet te zien. Vorig jaar werd de Zweedse ploeg Malmö kampioen. Deze ploeg was nu niet present, de heren finale van poule A en B ging tussen Grün Weiss uit Duits land en Stratum Meteoor uit Eindhoven, die na een zenuwslo pende wedstrijd eindigde in het voordeel van laatstgenoemd team. De finale bij de heren in poule C en D ging tussen Sasja uit Antwerpen en Stratum Meteoor 2. fn deze wedstrijd ging Sasja met de eer strijken. Bij de dames werden geen finales gespeeld Het zevental, dat de meeste punten ver zamelde, werd kampioen. In poule A ging het tussen Walcheren en Stratum Meteoor. Walcheren stond twee punten voor op Stratum. De Vllssingers wonnen op het nippertje met 32 en dat was juist genoeg om op de eerste plaats te eindigen. In poule B bij de dames had het ze vental van Volharding uit Goes weinig tegenstand en werd onbedreigd winnaar van deze poule. Om de vijfde en zesde plaats bij de heren, poule A en B, werd fel gestreden door Walcheren en Volharding. Volhar ding won met 1211. Om de derde en vierde plaats werd gevochten door de beide Goese ploegen Hellas en Tonido, Eigen nieuwsdienst IJLST. De 74-jarige weduwe Boots- ma uit IJlst is daar donderdagmiddag in haar brandende huis gestorven, ver moedelijk door een hartverlamming. Mevrouw Bootsma was hulpbehoevend. Zij kon nauwelijks lopen en was daar om gewoon om op een stoel door haar kamer te schuifelen. Daarbij is ze ge vallen en heeft ze een petroleumtoestel omver getrokken, waardoor de vloer vlam vatte. Buren merkten de brand en droegen de vrouw naar buiten, maar ze was toen al overleden. "De brand was vrij gauw geblust. welke strijd eindigde in het voordeel van Tonido (137>. Na afloop van de wedstrijden reikte voorzitter A. de Leeuw de prijzen uit. De eerste prijs bij de heren ging naar Stratum uit Eindhoven en Sasja uit Ant werpen. de tweede prijs naar resp. Grn Weiss& uit Frankfort en Stratum II, de derde prijs naar Tonido en Nep- tunus. De prijzen in de „damesafdeling" vielen als volgt: eerste prijs Walcheren, Vlissingen, tweede prijs Hellas, derde prijs Stratum; poule B: eerste prijs Vol harding, tweede prijs Neptunus, Yerse- ke en derde prijs Be Fair, Breda. DEN HAAG. Het gerechtshof in Den Haag heeft nog geen uitspraak ge daan in 'jet geding over de status van de Ambonezen, die in het voormalige KNIL hebben gediend. De zaak is aanhangig gemaakt door een van de Zuidmolukse organisaties in ons land, en aan het gerechtshof voorgelegd met de eis. dat het Konink rijk de Nederlanden de voormalige mi litair van het KNIL Sahetapy als Ne derlands militair buiten dienst zal er kennen. De uitspraak in het geding zou don derdag vallen, maar de presiden' van het gerechtshof heeft besloten die uit te stellen tot 14 januari om tien uur 's morgens. Advertentie Van onze correspondent GRONINGEN. Het drama in de Bleekerstraat in Groningen woensdag avond vermoordde daar de 43-jarige pro fessor dr. H. de V. zijn 23-jarige vrien din Anna Hoogeveen heeft niet al leen in de kringen van de Groninger universiteit, waar beiden werkten, maar tot over onze grenzen ontsteltenis ver oorzaakt. De dader, die na de moord de hand aan zichzelf sloeg, genoot op we tenschappelijk gebied een wereldnaam door zijn theorie van de ouderdomsbe- paling met radio-actieve koolstof. Dank zij die theorie, die hem tot een der meestbelovende jonge hoogleraren had gemaakt, heeft hij van tal van his torische en prehistorische vondsten met grote nauwkeurigheid de ouderdom kun nen vaststellen. De hoogleraar heeft na zijn daad (hij stak het meisje met twee beitels dood) cyaankali ingenomen; het vergif doodde hem, toen hij werd vervoerd naar het ziekenhuis. Het is komen vast te staan, dat hij kort geleden een Groninger medi cus heeft geraadpleegd na een geestelij ke stoornis. Van een medewerker BEIROET. „Als alles geregeld is keert het leiderschap terug naar Ro me". Deze opmerkelijke uitlating heeft het Libanese blad Al Anwar opgete kend uit de mond van niemand minder dan de oecumenische patriarch van Constantinopel, Athenagoras, die in een interview met dat blad de weg schetste die de kerkelijke eenheidsbe weging in de loop van de jaren zou gaan. De patriarch blijkt in dat vraag gesprek even oecumenisch als zijn titel klinkt, al betekent die heel iets anders en stamt hij uit de tijd waarin de zetel van Andreas wereldwijde betekenis had, die later overschaduwd werd door de invloed van de Romeinse bisschoppen op de stoel van Petrus. Rondreis voor synode PATRIARCH Athenagoras is voor het eerst sinds hij tien j-aar geleden zijn ambt aanvaardde uit zijn resi dentie tegenover Istanboel vertrokken op rondreis door de oosterse kerken, die hem als geestelijk hoofd erken nen. Zijn werkelijke jurisdictie mag dan beperkt zijn tot de paar honderd duizend Griekse christenen in Turkije, zijn invloed reikt verder. Tegen het komende voorjaar roept hij op Rho- dos een synode voor de hele Griekse orthodoxie samen. Daarvoor brengt hij dezer dagen persoonlijk de uitnodi ging naar de patriarchen wier zetels evenals die van Rome in de oude tijden gelijke rang hadden met die van Constantinopel. maar nu nog slechts geringe betekenis hebben: Je ruzalem. Alexandrië (Kairo) en Anti- ochië (Damascus). Deze rondreis betekent meer dan be leefdheid aan (bijna) gelijken. Er komt in uit hoe belangrijk de Rhodi- sche synode wordt geacht. Als belang rijkste agendapunt wordt genoemd een nieuwe opzet van de herderlijke zorg in de oosterse orthodoxie, maar men zal niet ver mis tasten door er een orthodoxe demonstratie in te zien tegen het grote concilie en de Romein se synode van Johannes XXIII. In ver band hiermee vestigt men er de aan dacht op, dat vertegenwoordigers van de Russische orthodoxie aanwezig zul len zijn, hoewel deze kerken nagenoeg geen band meer met Constantinopel hebben. Via Wereldraad ORTHODOX zelfbewustzijn is de pa triarch niet vreemd en van de po sitie van Rome's bisschop (die o.m. als titel voert „patriarch van het westen"), zoals deze die zelf voelt en laat voelen, moet Athenagoras niets hebben. Niettemin zegt hij over de oecumeni sche ontwikkeling merkwaardige din gen. Waarbij uiteraard niet vergeten mag worden, dat dit interview ver taald is in het Engels en door de redactie van de Londense Daily Tele graph wel bekort zal zijn. „Wij werken thans voor de eenheid in de oosterse kerken", zei de patriarch. En daarmee bedoelde hij een nauwe re band tussen de Griekse en Russi sche kerken niet alleen, maar ook met afgescheiden kerken als de nestoria- nen en met de oosterse kerken, die onder Rome's supervisie een aange paste oosterse liturgie vieren. De volgende fase zou dan zijn de We reldraad van kerken hierbij in te slui ten, waarna men ten slotte zou trach ten de oosterse en de westerse kerk in het algemeen te verenigen. „Dan," aldus de patriarch, „zullen wij zijne heiligheid de paus uitnodigen de geboorte van dit stuwende wereldge beuren te zegenen. Ik ben er zeker van dat zijne heiligheid gaarne dit gedeelte van de wereld zal bezoeken, dat de geboorteplaats van het chris tendom is". Daarmee zijn de aanspraken van de bisschop van Rome uiteraard niet ge honoreerd. De patriarch zag hem meer als natuurlijke voorzitter van een herenigd wereld-christelijk lichaam. En de titel „zijne heiligheid" wordt door allerlei vooraziatische bisschop pen gebezigd. Islamitische eerbied EEUWEN lamg zijn de patriarchen niet veel meer geweest dan een soort nederige kadi's voor de administratie van de christenen in het Turkse rijk. Nu er voor het eerst weer een in het buitenland komt, wordt hij merk waardigerwijs met de grootste eerbied ontvangen door de opvolgers van de sultan in de delen van diens uiteen gevallen rijk. In de Arabische landen hebben de mohammedaanse autoritei ten hem veel eerbewijs gebracht, ook de Egyptenaar Nasser. En tevens heeft hij onderweg veel ontmoetingen gehad met nuntii en internuntii van Vaticaanstad en met van Rome af hankelijke bisschoppen. II-.„.l«..lrSnnV-n>ii>imetaalnijverheid heeft een boekje laten Herdenkingsnummer drukken, waarin de salarissen en lonen Het kaderblad van het Chr. Nat. Vak verbond „Evangelie en Maatschappij" is in een bijzonder gewaad verschenen In kleurendruk en geïllustreerd met tal van fraaie foto's wordt een ver zicht gegeven van de jubileumviering van het CNV te Utrecht. Voorts zijn tai van bijdragen uit andere bladen opge nomen, waarin over het gouden feest wordt geschreven. Een bijzonder mooi nummer, dat uitstekend dienst kan doen als documentatie. Ter gelegenheid van het gouden feest van het CNV werd een actie gevoerd voor net algemeen ^ociaal f-on.is Draagt Elkanders Lasten welk fonds vroeger zoveel zegenrijk werk heeft verricht voor de t.b c.-bestrijding. Niet minder dan honderdvijftigduizend gulden is er bijeengebracht en het einde van de ac tie is nog niet in zicht. Onlangs nam de Christelijke Bedrijfs- bond voor de metaalnijverheid en elek trotechnische industrie een nieuw kan toor in gebruik. Uiteraard werd een actie onder de leden gevoerd om gelden bijeen te brengen teneinde geschenken te kunnen aanbieden. Ondanks de tal rijke inzamelingen, die er reeds liepen, bracht deze cadeau-actie ruim 3500 op. E- no*' st^pdF 'een collectieve ar beidsovereenkomst voor de beambten 'i A tien iar r. wordt er voor deze mensen gewerkt, maar alsmaar komen er moeilijkheden. Een advies van de Stichting van de Arbeid ligt thans bij het Co'le^e var Rijksbemiddelaars. Hoofdbestuurder W. Vonkeman vindt het nu -v tjo Er is een schrijven naar het College gegaan, waarin er de na druk op is gelegd, dat sinds 1947 de po sitie van de beambten klein-metaal niet behoorlijk is geregeld en dat men than? verwacht, dat deze zaak eindelijk eens met sr.^d wordt afgehandeld. Wachten maar, aldus de heer Vonkeman. Het berekenen van het salaris of het loon is tegenwoordig een uitermate in gewikkelde zaak Velen komen er zon der deskundige bijstand niet meer uit De Christelijke Bedrijfsbond voor de netjes staan opgesomd. Geen moeilijkhe den meer en ieder krijgt waarop hij recht heeft. De Protestants Christelijke Mljnwer- kersbond is één van de kleinste vakor ganisaties, die bij het CNV is aangeslo ten. Er wordt echter enthousiast gewerkt en vergaderd in het rooms-katholieke zuiden. Ook bij de onderhandelingen over lonen en arbeidsvoorwaarden spreekt men een belangrijk en gezag hebbend woordje mee. Tezamen met de rooms-katholieke mijnwerkersbond werd een schrijven gericht aan de Mijn Indus- trieraad, waarin op een bepaalde ach terstand in de lonen werd gewezen. Op 28 december komen de brieven van de mijnwerkersbonden in de raad ter spra ke. De Nationale Christen Onderofficieren vereniging heeft dezer dagen tijdens een hoofdbestuursvergadering te Amersfoort de Adviesraad Technisch Personeel geïnstalleerd. De raad bestaat uit de heren G. Landman, K Oosterveen en S. Wiersma, terwijl het hoofdbestuurslid de heer K. de Jonge als voorzitter zal optreden. De raad heeft tot taak de le den, die behoren tot het technisch per soneel van het leger van advies te die nen. De Ned. Chr Bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid maken zich op een jubileumvergadering te gaan vieren. Echter, voor die tiid zal een spe ciale bondsbestuursvergadering worden gehouden om in een aantal bestuurs- vacatures te gaan voorzien. De herin G. Holmer en H. v. d. Heijden naderen 3e pensioengerechtigde leeftijd, terwijl in enkele andere opengevallen plaatsen =vn»"" nieuwe 'eden benoemd moetc-n worden. Voor de jubileumvergadering, die begin volgend jaar plaatsheeft, hoopt men urner -m'tnlliff 'e zijn. Gepensioneerden De NCBO zai in lanuari. zoa ids werd aangekondigd, overgaan to' ie in stelling van een vakgroep voor gepen sioneerden. Er zal voor de instelling van deze vakgroep een tussentijdse schriftelijke verkiezing worden gehou den. HONOLOELOE De Nederlandse sleepboot Elbe is thans op eigen kracht op weg naar Honoloeloe. Duikers van de Amerikaanse sleepboot Moctobi heb ben de tros uit de schroef van de Elbe verwijderd. De Nederlandse sleper wordt morgen in Honoloeloe verwacht. Hij zal daar in een dok worden geïnspecteerd, voordat wordt beslist welke sleepreis daarna zal worden ondernomen. Het vliegkampschip Guadalcanal is opgepikt door de Canadese sleepboot Sudburry II. Het vliegkampschip Mission Bay was al eerder door de Clyde in touw genomen. Beide slepen zijn nu op weg naar Tokio voor de sloop. ISTANBUL (A.N.P.). De woensdag te Genève gespeelde beslissingswedstrijd NiceFe- nerbahce voor een plaats in de kwartfinales van het voetbal- tornooi om de Europa-beker voor clubs heeft aan talrijke Turkse schapen het leven ge kost. Enige dagen voor de wedstrijd kwam een grote schare suppor ters van Fenerbalice naar Istan bul om daar voor de overwin ning van hun favorieten twin tig schapen te offeren. Vervol gens deden de in cup-stemming verkerende muzelmannen hun gebeden in de blauwe moskee en nog dezelfde dag vertrok een kolonne van 20 autobussen met supporters naar Genève. De tweede voorzitter van de Turk se Voetbalbond, Aaga Erosan, beloofde de spelers een premie van 2000 Turkse ponden (onge veer 875 gulden) als zij Nice zouden verslaan. Het heeft allemaal niet mogen batenOndanks de offers, de gebeden en de beloofde extra premie gingen de spelers van Fenerbahce in het door de aan houdende regen in een zwembad herschapen stadion te Genève met 51 ten onder. Het legioen Turkse supporters aanvaardde stilletjes de terugweg Deze harde en bijzonder zuivere naalden geven uw platen langere levensduur, geven u sprankelende „schitterende" klank. Alleen Philips biedt u micron- precisie én diamant in uw grammofoon. - Dit is de grammofoon voor Jonge mensen! Je neemt hem mee naar je kamer, naar vrienden - en waar een stopkontakt is heb je muziek... Want deze lichte koffer bevat platenspeler, versterker èn luidspreker! Het belangrijkste: deze elektro» grammofoon brengt Philips techniek en micron-precisie garantie voor hét gaafste geluid! I itt; ft f:' ITrj ■ih ■tlA»T.' Philips elektro-grammofoons vanaf f 148.- AG 9119 f 244.—Elefctro-grammofoon met platenspeler AG 2009. Stereo-aansluiting. Ingebouwde kwaliteitsversterker. Groot geluidsvolume. Afzonderlijke continue klankkieurregelaats voor hoge en lage tonen. Luid spreker gemonteerd in afneembaar deksel. Modern uitgevoerde, afwasbare koffer. Afmetingen: 400 x 240 165 mm. MOSKOU, (ANP) „Het grootste zwembad ter wereld"; zo kondigt een Russisch blad het zwembad aan, dat volgend iaar in Moskou gebouwd zal worden: 36.000 Russen zullen er dage lijks een bad kunnen nemen. Het bassin krijgt een inhoud van 24.000 kubieke meter. De wateropper vlakte bedraagt 13.000 vierkante meter. Het zal een rond bad worden met een Voorzitter Tigchelaar bij chr. mulo-onderwijzers: Mammoetwet „sjibboleth" voor kabinetseenheid ARNHEM Naar drie kanten kan van een noodsituatie voor het christelijk mulo gesproken worden: allereerst natuurlijk het personeelstekort, daarnaast het gebrek aan schoolruimte en ten slotte de interne situatie van de mulo-scholen, die door het func tieverlies van het lager onder wijs voor grote nauwelijks doordachte problemen gesteld worden. Zeer vele vakantiehou dende mulo-onderwijzers kregen in het Arnhemse Musis Sacrum dit sombere beeld voorgehouden door hun voorzitter, de heer Joh. Tigchelaar. Het aantal vakatures in chr. mulo- scholen bleef dit jaar vrijwel constant op ruim tweehonderd. Men moet zich hierop niet verkijken, aldus de heer Tigchelaar; nog steeds moet een groot gat gevuld worden waardoor het ge vaar dreigt van lapmiddelen en onver antwoorde benoemingen, waarbij goede bedoelingen de drijfveer tot minder goede besluiten zijn. Camouflage van werkelijke nood achtte de voorzitter uit den boze, evenals valse gerustheid. De geboortehausse is nu bij het ulc aangekomen. Nu na jaren van ach- en wee-geroep het lager onderwijs deze leerlingenpiek blijkt te hebben kunnen verwerken (maar hoe?), meent men dat het ulo dezelfde elasticiteit zal kun nen vertonen. Maar dan worden drie dingen vergeten. Het gebrek aan personeel is niet ai- leen een gevolg van de geboorteplek, het komt ook voort nlt de procentuele toeneming van de belangstelling voor voortgezet onderwijs, diameter van 130 meter. Doorat 00k voor het v.h.m.o. de be- Het wordt geheel overdekt en op het langstelling sterk gestegen is, trekt dit platte dak kunnen de zwemnwrs m de laatste onderwijs zeer veel ulo-leer- zomer een zonnebad nemen. Het is de krachten aan, waardoor bij het ulo de vroeger tot de kern van de grondschool behoorde laat het l.o. thans over aan het voortgezet onderwijs: de selectie, het „leren leren" om niet meer te noe men. En omdat ook hier een noodtoe stand dreigt, roept men om onderwijs vernieuwing. Maar krijgt die vernieu wing zo wel een eerlijke kans? Hoe kan het ulo zijn peil handhaven om inderdaad op te leiden voor de maatschappelijke functies waarheen het zijn leerlingen wil leiden? Al deze vragen vormen tezamen een werkpro gram voor ten minste tien jaar. En dan zijn er nog andere vragen die in christelijke kring nog maar nau welijks zijn doordacht: het vraagstuk van de verhouding tussen kerk en schooi, dat vooral bij het voortgezet on derwijs voor tal van vragen stelt, die men niet mag ontlopen. Uit het openingswoord van de heer Tigchelaar noteerden wij verder zijn vrees dat het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs (de „mammoetwet") verwordt tot een poli tiek sjibboletih waarvan het voortbe staan van het kabinet afhangt. Die in druk heeft althans de kamerdiscussie over de al of niet bindende „afspraak" bij de kabinetsformatie gemaakt. De heer Tigchelaar gaf uiting aan zijn vrees, dat door deze hele discussie de mogelijkheden van een zakelijk debat wel erg beperkt zijn. De vereniging zal trachten samen met het sociologisch instituut van het Convent van chr. sociale organisaties een onderzoek in te stellen naar de mo tivering van de schoolkeus door de ouders. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. B. en W. van Rot terdam hebben de raad verzocht een krediet van ruim vijftien miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de uitvoe ring van het tweede gedeelte van de eerste fase van plan Europoort, alsme de een krediet van twee miljoen gul den voor de bouw van een spuisluis in de afsluitdam van het Brielse Meer. De uitvoering van het eerste gedeelte van de eerste fase van het plan-Euro poort is thans zo ver gevorderd dat de terreinen bestemd voor de op- en over slag van olieprodukten veelal op hoog te zijn gebracht. Ten aanzien van de verhuur van deze terreinen zijn nog onderhandelingen gaande, maar voor meer dan de helft van de oppervlakte is reeds in principe overeenstemming bereikt met gegadigden. Gebleken is dat ook ten westen van het Spuikanaal behoefte is aan ligplaat sen voor tankschepen en aan petroleum- terreinen. Daarom luiden B. en W. thans het tweede gedeelte van de eers te fase in: het gereedmaken van de ter reinen ten westen van het Spuikanaal, het doortrekken van het zeekanaal door Rozenburg en het dempen van het Spui kanaal. De demping van het Spuikanaal maakt de bouw van een spuisluis in de afsluitdam van het Brielse Meer nood zakelijk. In de doorspoeling van het Brielse Meer kan tijdelijk worden voor zien door het graven van een nieuw kanaaltje en het aanbrengen van een hevelinstallatie. DEN HAAG. De N.V. Bouwstoffen v.h. A. E. Braat stelt per 15 januari een onveranderd interim-dividend van 5 betaalbaar. Over 1958 werd in het ge heel 14 uitgekeerd en over 1957 12 bedoeling dat ze dan 's winters binnen blijven. Daartoe wordt de temperatuur constant op 26 graden gehouden... NEW YORK (Reuter) - Elk. -icht minuten kwam er in de Verer'sci Sta ten tijdens he' Kerstweck-ind" iemand om het leven als gevolg van ongeluk ken Zondagm'ddaa bedrr g he' aantal doden voor zover bekend 401. Van dit aantal werden 3?r mens. bij verkeerso 'gelukken gedood Vorig aar om deze tijd verloren 599 mensen het leven in een vakantieperiode van vier dagen. personeelschaarsle weer groter wordt. Overigens moet men volgens de heer Tigchelaar niet denken. dat de zgn. „elasticiteit" van hei lager onderwijs dat onderwijs geen kwaad gedaan heeft. Het kind is daar vaak het kind van de rekening geworden. Bij het ulo constateren wij de litte kens in de aanvangsklassen. De voorziening in de schoolruimte heef' bepaald geen gelijke tred gehou den met de groei van het ulo Sinds 1951 kreeg het ulo er 40 pet. aan scholen (niet aan schoolgebouwen) bij en niet minder dan 70 pet. aan .cer- lingen. De grote internf zorg van het ulo is thans het feit, dat het lager onderwijs in de laatste jaren een ernstig functie verlies heeft ondergaan. Veel van wat ''oor L. van Wallenbur De Hoge Raad van Adel heeft het wapen der gemeente Zierikzee op 31 juli 1817 als volgt samengesteld: pijnde van keel, beladen met een klimmende leeuw van sabel, het schild gedekt met een kruis en verzeld ter wederzijde van een 3, alles van goud". Zoals bekend zijn keel en sabel de heraldische benamingen voor respectievelijk rood en zwart. Naar de herkomst van het Zierikzeese stadswapen kan slechts worden gegist. Het oudst be kende zegel dateert uit 1259 en vertoom reeds de leeuw. Denkbaar is, dat graaf Willem 1 van Holland dit wapen aan Zierikzee heeft geschonken bij diens bezoek in 1203. Ook is de veronderstelling geuit, dat de zwarte leeuw in het Zierikzeese wapen zijn ontstaan dankt aan de Vlaamse invloeden, die hier in de vroege Middeleeuwen werkzaam waren. Zeer merkwaardig zijn de bij het wapen behorende ornamenten de beide drieën en het kruis. Van oudsher vormden zij daarvan essentiële bestanddelen. UET WEER is dit jaar nietrws voor de voorpagina geweest. Benken- de stormen begeleidden de eerste pasjes van de prille baby 1959. Toen kwam de mist met records naar dichtheid en lengte. Nog sen sationeler waren echter de records die de zomer bracht: droogte, zon en warmte. Midden in die romer die vakantiegangers in de ze vende hemel en boeren in zak en as bracht kwam „ergens uit het buitenland" een schokkende voor spelling: Volgend jaar wéér zo'n zomer. Het was niet zomaar eett meneer die dat zei. Neen, het was iemand met .orof." en ..dr." voor zjjn (niettemin onbekende) naam. In Nederland dacht men toen: „Waarom kan De Bilt dat non niet? Waarom kunnen onze meteorologen het weer van volgend jaar niet voor. spellen?" Geruchten deden de rondo onder de weernieuwsgierigen die de Enkhuizer almanak niet geloofden en toch wilden weten of zij in 1960 te juli of in augustus met vakantie moeten gaan. „Het weer is in Nederland een militair geheim," zo klonk het. En het klonk niet eens onlogisch: Gesteld dat De Bilt ons nn voorrekende dat het zonnetje wel wil schijnen in de tweede week van meustus I960 en dat er dan slechts „hier en daar" een bultje regen zou vallen, dan -on ?eI andere agressor natuurlijk n„..- tweern weekje van augustus uitkiezen om ons land te overrompe len Daarom zou De Bilt niet op len de termijn voorspellen Toen wi; die sugoestie aan dr. H. 'f'' Kate, adjunct-directeur van het KNMI in De Bilt hadden overge bracht was hij niet zo'n klein beetje verbaasd. „We kunnen het eenvoudig niet," zei hij. „Trouwens, die voor speiling uit het buitenland over de zomer van volgend jaar is beslist niet uit een meteoro'ogische koker geko men." Wat de meteorologen wel knnnen (en in Du'tsland, Frankrijk, Amerika en andere la-den ook wel doen) is het weer voor een volgend^ maand voorsne'I-n D 'Roland 's daarmee vrij ver, maar kan het nog niet voor hon derd r.-oo-nt. In Eng-'and is het veel moeilijker. In Nederland zit men er zo'n beetle tussen in. „Wanneer wij hier op lange ter mijn zouden voorspellen maakten wij teveel vergissingen. Daarom doen we het niet," aldus dr. Ten Kate. „Mi. I'taire geheimen? Kom nou."

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4