Meer eenheid in de Zeeuwse visserij- organisatie gewenst Melkleverantie bleef gelijk op Walcheren KRIS 36-a.s Kersttentoonstelling van konijnen te Goes door Zeeland Ka Vee Wee Georganiseerd overleg Landbouwschuur ingestort Afscheid bij De Twentsche Bank Prof. de Klerk: Pers geeft tendentieus beeld van puberteit Opleiding Verbouwd postkantoor in Wissenkerke heropend Kerstconcert van Feike Asraa te Kapelle Motorbakfiets botste tegen bestelauto Twee botsingen in Vlissingen „Kerkelijk leven" Raad Kortgene vergadert Sociale voorzieningen Reinigingsrecht naar boven in Noordgouwe Bromfietsers botsten, een zwaargewonde Botsing op haven terrein Raad Drieivegen bijeen Wethouder Van Melle opende expositie DAUPHINE Meer dan halve eeuw in de muziek Aanleg riolering aanbesteed Ideëenbus in Wolf aartsdijk Schip voer op V ondelingeplaat Sint Maartensdijk voert schooïmelkvoorziening in Zeeuwse kerstsalon Schoorsteenbrand in Middelburg „Amicitia", Kloetinge geheel verbouwd Onderlinge Hulp bij een St. Maartensdijk wachtte vergeefs op brandweer... Bevorderingen bij de belastingen Raad Ellewoutsdijk Mej. M. A. Keukelaar hartelijk gehuldigd G. Weijns overleden Burgerlijke stand Maandag 28 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES Ongetwijfeld men in de kringen van de Zeeuw se visserij over het jaar 1959 niet te klagen. Het is een jaar geweest met een alleszins gunstige ont wikkeling, waarbij door de geo grafische ligging van Zeeland in de eerste plaats aan de export gedacht moet worden. Goede vangsten, uitstekende kwaliteit en een gunstige export-positie zijn factoren, die een zekere voldoe ning kunnen waarborgen. Niettemin blijven belangrijke vraagstukken de aandacht trek ken en het is vooral de delta-wet die in dit verband een zorgenkind blijft. Gebrek aan eenheid in de Zeeuwse organisatie zou de toe komstige belangen aanzienlijk kunnen schaden. Met name de toepassing van artikel acht van de delta-wet, het artikel dat de vergoedingen regelt, wordt door belanghebbenden allerminst en thousiast tegemoet zien. En voorts eist het visserij-on derwijs, speciaal met het oog op het vestigingsbeleid van de rege ring, de grootste aandacht. Los gezien van de deltawerken ont wikkelt de Zeeuwse visserij zich gun stig, hoewel dit niet te danken is aan het binnenlands verbruik. Het zijn voor- ai de exportgebieden Frankrijk en Duits land geweest die de grootste afnemers waren. Overigens is het te betreuren dat de visserij-organisatie nog niet tot een eenheid is uitgegroeid. Het is nl. wel duidelijk dat de oester- en mosselcul tures door de deltawerken dodeljk wor den bedreigd. Weliswaar verlopen de proeven bij Wemeldinge goed, maar de vraag blijft klemmen waar de nieuwe kweekgronden moeten komen. Ais de deltawerken gerealiseerd wor- heeft'den zullen dus twee essentiële vragen van belang zijn. In de eerste plaats de vraag hoe de visserij behouden moet worden, en in de tweede plaats, hoe zal men artikel acht van de deltawet toe passen. Dit artikel regelt nl. de vergoeding voor mensen die van hun broodwinning beroofd zouden worden. Verontrustend is het dan ook dat de commissie die belast is met de uitvoe ring van artikel acht uitsluitend uit ambtenaren bestaat. De belanghebben den zijn niet vertegenwoordigd en de kans is niet uitgesloten dat over hen maar zonder hen wordt beslist. Daarom is het wenselijk dat de organisaties een adres richten tot de regering, maar bij dit alles is eenheid van optreden uiteraard van het grootste belang. gen die een vernieuwing van haven en vloot betreffen liggen voor Breskens kansen. Vooral ook met het oog op de visserij-industrie. Overigens brengt de uitbreiding van de territoriale wateren vooral voor i scherpe dingen gezegd over de sensa- Nederland grote gevaren met zich mee.tionele en vaak aanvechtbare publika- De visgronden worden nauwer, terwijl ties, die een onjuiste voorstelling geven Van een medewerker ARNHEM. In de voortgezette al gemene vergadering van de christelijke mulo-onderwijzers heeft prof. dr. L. de Klerk als inleiding op zijn referaat Een tweede vraagstuk, dat al evenzeer van dominerende betekenis is betreft de opleiding van het visserij-personeel. Het is te verwachten dat de vestiging in de toekomst aan een bepaalde basiskennis zal worden gekoppeld. De binnenvaart- cursussen zijn in dit verband van on voldoende draagkracht omdat zij zich in hoofdzaak bepalen tot het nautische ge deelte. De opleiding van de visserij- scholen is breder. Nu loopt de Zeeuwse visserij-school niet onbevredigend, maar met name de deelneming vanuit Breskens kon veel groter zijn. In het algemeen is de visserij ook in Zeeland achterop gekomen. Vloot- vernieuwing is daarom van het grootste belang. De schepen dienen ook inge richt te zijn voor de kustvisserij. Opvallend is in dit verband het voortvarende beleid van het gemeen tebestuur van Breskens. In de regelin- WISSENKERKE. Burgemeester J. van Halst heeft het geheel verbouwde en gemoderniseerde postkantoor her opend. De burgemeester zag het in lich te kleuren geschilderde kantoor als een grote aanwinst voor de gemeente. De directeur van het postkantoor, de heer J. Verbaken, sprak eveneens zijn vreug de uit over de vernieuwing die het kan toor onderging. Bij deze korte plechtig heid waren verder nog aanwezig de heer R. Slotema, timmerman, en de heer J. A. van Pagee, schilder, die bei de aan het kantoor werkten. KAPELLE De belangstelling voor het gehouden orgelconcert in de Herv. Kerk door de bekende orgenist Feike Asma, was deze "keer iets' minder dan bij de vorige concerten, wat vooral ook wel veroorzaakt zal zijn door het bij zonder ongunstig weer. De ongeveer 250 aanwezigen hebben echter kunnen genieten van bijzonder fraai orgelspel. Het concert begon met samenzang van gezang 1 vers 1 en 2. Daarna speelde Feike Asma trio gezang 7 „Op U Mijn Heiland, blijf ik hopen" van FI. Gortemulder. Voorts werd uitgevoerd de kerstsuites no. 1 en no. 2 beiden van Jan Zwart. Verder was er samen zang van „Daar ruist langs de wolken" en „Daar is uit 's werelds duistere wolken". Ook voerde Feike Asma uit Pastorale van A. Guilmant. TERNEUZEN. Een bestelauto, be stuurd door D. C. P. die met een kalm gangetje door de Leeuwenlaan reed, greep de motorbakfiets van P. D. die van rechts uit de Emmalaan kwam. De bakfiets werd enkele meters mee- geduwd, waardoor het rechtervoorwiel afknapte. Vele flessen, die de bakfiets als bagage meevoerde, overleefden de botsing niet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. En dat mag een wonder heten, want op de bakfiets wa ren ook twee kinderen gezeten. VLISSINGEN. Doordat H., de be stuurder van een personenauto te laat bemerkte, dat de voor Ihem rijdende be stelauto, bestuurd door P. uit Bres kens, een zijstraat insloeg botste hij met zijn wagen in de Scheldestraat te gen de achterzijde van de bestelauto. Beide auto's werden beschadigd. Op de hoek Hendrikweg-Edisonweg verleende de wielrijder D. uit Vlissin gen geen voorrang aan de auto, ril et aan het stuur H. uit Kapelle. D. werd aangereden, maar liep geen verwondin gen op. Zijn fiets werd beschadigd. THOLEN De Hervormde vereniging .Kerkelijk Leven" is, naar het bestuur mededeelt, een vereniging van rechtzin nig Hervormde leden op confessionele grondslag. Het bestuur schrijft ons, dat de vereniging in 1952 is opgericht om de volgende reden: ,Gezien de toenemende onkerkelijkheid in de Gemeente Tholen besloot in 1952 een groep Hervormden van confessionele richting tot oprichting van de Hervormde Vereniging „Kerkelijk Leven", met het doel om mensen die van de Hervormde Kerk dreigen te vervreemden, door de prediking op gereformeerde bonds grond slag, op te vangen en aldus voor de Kerk te behouden. Tot dit doel worden eens per 14 dagen diensten gehouden, met als voor gangers rechtzinnig Hervormde predikan ten. Door de geestelijke nood waarin velen verkeren, wordt bij ons Bestuur van ver schillende zijden aangedrongen deze dien sten op Zondag te houden, aangezien hier door meerdere mensen in de gelegenheid komen om hieraan deel te hebben. Velen zijn op een drordeweekse avond om diverse redenen vaak verhinderd. In dertijd verzochten wij de Kerkeraad van de Herv. Gemeente Tholen om b.v. één keer per maand een confessioneel predi kant te laten optreden, doch hieraan werd nimmer gevolg gegeven, zodat wij nood gedwongen zelf naar een lokaliteit moeten uitzien, jammer tot op heden zonder re sultaat. Uit bovenstaande explicatie zal het U wel duidelijk zijn, dat zodra in de Nederl. Herv, Kerk te Tholen ook rekening wordt gehouden met een minderheid, de Her vormde Vereniging Kerkelijk Leven" ter stond opgeheven wordt." De vereniging heeft ons dit geschreven naar aanleiding van de kop, die boven het raadsverslag van Tholen was ge plaatst. Hierin werd gesproken van een vrijzinnige vereniging. Deze zeer betreur de vergissing is ontstaan als gevolg van verkeerde informatie, die de redactie ontving van een lezer. KORTGENE. De raad vergadert woensdag. De agenda vermeldt de vol gende punten: verkiezing bestuur Maat schappelijk Hulpbetoon, opheffing com missie noodwet ouderdomsvoorziening en subsidie aan de Federatie Nazorg bui tengewoon lager onderwijs. bovendien de kustgebieden af en toe met rust gelaten moeten worden. De mosselkwekerij heeft een voortva rend jaar achter de rug. Men kreeg de beschikking over honderd nieuwe perce len, hoewel hiervoor uit het mosselkwe- kersfonds goed werd betaald. Er werd maar liefst 400.000 gulden op tafel ge legd als tegemoetkoming aan de garna lenvisserij. Belangrijk is tenslotte dat er sociale voorzieningen komen. Vooral in de gar nalenvisserij is dit van enorm belang omdat de knechten in deze bedrijven deelnemers zijn, en geen werknemers in de zin van de wet. Uiteraard bete kent dit voor de gezinnen den groot ge vaar, Het is dan ook te wensen dat hierin spoedig verbetering zal komen, al za! een van de eerste consequenties zijn dat men aanstuurt op grotere be drijven. Bij de enorme last van de sociale voor zieningen zouden de kleine snipperbe- drijfjes nauwelijks het hoofd boven het (vis) water kunnen houden. NOORDGOUWE Zonder discussie heeft de gemeenteraad zich verenigd met het voorstel van B. en W. om de rechten van het ophalen van hnlsvnil te verhogen tot een bedrag van 1.12 per emmer per jaar, ingaande 1 januari 1960. Deze verhoging is noodzakelijk vanwege de hogere exploitatiekosten van de reinigingsdienst Duiveland. Het verzoek om een subsidie van 8 cent per inwoner aan de federatie na zorg B.L.O. werd tot de volgende ver gadering aangehouden. Na een uitvoe rig debat besloot de raad de gemeen tewoning Kloosterweg B 20b te verhu ren aan het gezin van de heer W. M. Blom. In het bestuur van de gemeen telijke instelling voor maatschappelijke zorg werd herkozen de heer P. Boone en gekozen werd de heer M. v. d. Ouden in de vacature Van 't Veer. Goedgekeurd werd de begroting 1960 van deze instelling, met een gemeente lijke subsidie van 7.000. De raad besloot, na uitvoerige be sprekingen en toelichting van de voor zitter, burgemeester M. A. van Wijk, een gedeelte straatwerk aan de noordring van de kom der gemeente te doen her- bestraten, conform de prijsopgaaf van de aannemer D. Rentier. Zonder hoofdelijke stemming werd ten slotte de begroting 1960 vastgesteld. De heer M. v. d. Oud-en (soc.) wees in de rondvraag op het verkeer, dat tij dens begrafenisplechtigheden maar „doorraast". De burgemeester zegde onderzoek toe. De heer Flikweert (ar) betreurde het, dat het ziekenhuis nog steeds leeg staat. ZUIDDORPE, Aan de vooravond van het kerstfeest kwam de heer K. uit Axel en de heer H. lüt St. Jansteen per bromfiets tegemoet gereden op het fiets pad langs de Kinderdijk. De heer H. passeerde enkele voor hem rijdende fietsers, terwijl K. naderde. Met een hevige klap vlogen beide bromfietsers tegen elkaar. In zorgwek kende toestand moest H. naar het zie kenhuis te Sluiskil worden vervoerd. van wat hij noemde de „huidige oul- tuurpubertelt". Door een negatief beeld te geven van incidenten en kleine groe pen wordt via de pers de „algemene mening" van brede kringen i' ons volk beïnvloed. Waardoor ontstaat die vaak tenden tieuze publiciteit? Prof. De Klerk vond, dat de wijze waarop de kritiek op op voeding en onderwijs wordt geuit drin gend nader onderzoek nodig heeft. En hij dacht hierbij vooral aan de oplei ding, de vanning en de zedelijke verant woordelijkheid van de gemiddelde ver slaggever. Intussen bedoelt hij daarmee natuurlijk niet de vrijheid tot kritiek aan te tasten. Overigens gaat ook een aantal weten schappelijke of wetenschappelijk bedoel de publikaties wel mank ten deze. Al deze publikaties beschrijven het hui dige puberteitsbeeld. Het is opvallend dat de school zich met die beschrijvin gen nog maar weinig heeft bezig gehou den. Als het beeld dat pers en litera tuur geven juist is, dan moet de school toch wel met al die verschijnselen in aanraking komen. Misschien is zij zélf wel een van de veroorzakende factoren. Het is de vraag of de school het van buiten gegeven puberteitsbeeld kan aan vaarden en of zij het ook aantreft. Prof. De Klerk is vervolgens uitvoerig op deze vraag ingegaan. Daarbij liet hij uitkomen, dat het tegenwoordige ulo, ge zien in het geheel van het voortgezette onderwijs, een wel niet geheel erken de, maar niettemin dominerende plaats Inneemt ten aanzien van de vragen op het gebied van de cultuurpuberteit. VLISSINGEN, Op het terrein aan de binnenhaven botste een auto met aan het stuur J. uit Arnemuiden tegen de wagen, bestuurd door J. uit Mid delburg. De aanrijding ontstond door dat de eerste niet voldoende rei'ïts hield terwijl de tweede niet voldoende uitweek. De naast J. zittende M. uit '.iet Ambonezenwoonoord in Souburg liep een beenbreuk op en werd naar het zie kenhuis overgebracht. MIDDELBURG Onder voorzitterschap van de heer S. Simonse te St. Laurens hield de Coop. Zuivelfabriek „Walcheren" haar najaarsvergadering. In zijn openings woord constateerde de voorzitter dat 1959 voor de Walcherse veehouders in zijn al gemeenheid niet bijzonder naledig is ge weest. De produktenverkoop was zeer goed te noemen en de samenwerking met de melkslijters op Walcheren uitstekend. Tot zijn spijt moest de voorzitter mede delen, dat ae direkteur, de heer M. A. v. Varik, die dit bedrijf gedurende 31 jaar heeft geleid, met vervroegd pensioen gaat. Dit jaar traden 41 nieuwe leden toe: 33 hiervan traden in de plaats van leden die hun boerderij hebben overgedaan of zijn overleden, een lid was tot nu toe leverancier niet-lid, terwijl zes leden toe traden, die voor het eerst melk gingen leveren. Het erelid J. Lampert overleed dit jaar. DRIEWEGEN. De gemeenteraad vergadert morgen. Aan de orde komen onder andere de navolgende punten: re kening burgerlijk armbestuur 1958, be groting Armbestuur 1960, gemeente-be groting 1960, vuilnisophaaldienst en de vervoerkosten voor bezoek aan het con sultatiebureau te Ellewoutsdijk. GEEN FRUITVEILING KAPELLE. In verband met het feit dat er weinig fruit meer in voorraad is, terwijl de telers er ook niet veel voor voeen om in deze laatste week van het jaar te ruimen, heeft het bestuur van de veiling in Kapelle-Biezelinge besloten om de fruitveiling op 30 december te laten vervallen. Er zal op die dag alleen groen te worden geveild. De eerstkomende fruit veiling is op 6 januari. AUTOMATISERING TELEFOON OP THOLEN THOLEN Het ligt in de bedoeling van de P.T.T. eind februari tot automatisering van de telefoondienst op het eiland Tho len over te gaan. Tot en met 5 december 1959 werden door de veehouders op Walcheren geleverd 18.201.950 kg melk en 2.432 kg room, samen bevattende 694.564 kg melkvet. Als voor- schotprijs werd hiervoor betaald ƒ4,678.124 dit is 25,68 per 100 kg. Het gemiddelde vetgehalte van de melk is 3,81 procent. Over hetzelfde tijdvak in 1958 werd 37.683 kg melk minder ontvangen. Praktisch ge sproken was de leverantie dus gelijk. Door de droogte liep het vetgehalte nog al uiteen. De fabriek heeft de abortus-bestrijding gesubsidieerd, waardoor 115 dieren kon den worden opgeruimd. In totaal werd 21.300,uitbetaald. Walcheren is thans nagenoeg vrij van abortus-vee. De produktenverkoop en de detailhan del vertoonde een verdere stijging van ir flessen verpakte waar in plaats van los Het inleggeld voor nieuwe leden were op nihil gesteld voor 1960. De balans e exploitatie-rekening wezen een voordeli' bruto-saldo aan per 12 september j.l. va- ruim 610.000— zodat uit de eigen mid delen nog een nabetaling van plm. 2r cent per kg melk zal kunnen geschieder De heren H. J. Volkers, bestuurslid e- K. Janse, lid van de Commissie van Toe zicht, werden met bijna algemene stem men herkozen. Advertentie C.B.T.B. St. Laurens bijeen ST. LAURENS De C.B.T.B. hield een ledenvergadering. Tijdens deze 'bijeenkomst sprak de heer A. Vin gerling, adjunct-secretaris van de C.B.T.B., over het onderwerp „Mens in een technische wereld". Na de pauze vertoonde de heer Vingerling kleuren dia's over de C.B.T.B.-reis naar Zwit serland. LUCHTVERING PRIJS V.A. 5650,- AMSTERDAM (ANP) Door de Amsterdamsche Bank, de Banque de la Société Générale de Belgique en de Deutsche Bank is opgericht Euralliance, Société de Gestion d'Investment. Trusts in Luxemburg. De gezamenlijke ven nootschap stelt zich ten doel de op richting en het beheer van beleggings fondsen en het uitgeven van participa- tiebewijzen daarvan. VLISSINGEN. De Commissaris van politie te Vlissingen maakt bekend, dat in het tijdvak van 16 tot 22 december 1959 de navolgende voorwerpen als gevonden aan zijn bureau 2ijn gedeponeerd: Diverse rijwielen en, autopeds, grijze ballpoint, beige dameshandschoen, 1 brui ne klacé herenhandschoen (rechter), shawl, zwarte gebreide shawl, etui met vulpen en vulpotlood, grijze heren-glacé, grijs kinderwantje, diverse sleutels, grijze kin- derwant, zwart gebreide heren-hand- schoeenen, Idnderwanten rood-groen, wit te das, grijs gebreide handschoen, fiets- sleuteltje, en dat aldaar inlichtingen zijn te bekomen van de adressen, alwaar de navolgende voorwerpen zijn te bevragen: Diverse sleutels, zakmes. 1 paar heren handschoenen maat 8(4. plank waarop 2 lengtedriehoeken zijn bevestigd, groene vulpen, monsterboekje, zakkam 3 fo+o's (met babv). ketting met twee ringeties. heren polshorloge, merk „Mentor", wan tjes geel-bruin, diverse kinderwantjes. BORSSELE De 70e verjaardag van de heer W. Schipper Jzn. is op een bijzondere wijze gevierd. Dat mocht ook wel want de heer Schipper was een dezer dagen ook 55 jaar onafge broken lid van de muziekvereniging. Een respectabele tijd die o.a. op zijn verjaardag werd gehonoreerd met een serenade. Vele geschenken mocht de jubilaris in ontvangst nemen. WOLFAARTSDIJK In 't raadhuis is aanbesteed het leggen van een riolering te Oud-Sabbinge. Dit werk zal uitgevoerd worden in D.C.A.W .-verband. De laagste inschrijver was de firma Gebr. De Oude te Biervliet, voor perceel I f 185.600 en voor perceel II f220.000. De hoogste "W. J. Verjaal te Scharen- dijke, voor perceel I f 210.00 en voor per ceel II f250.000. De raming was: perceel f 183.700, perceel II f 229.814. De gunning is aangehouden. Busje contra motorcarrier MIDDELBURG Op de Loskade vond een aanrijding plaats tussen een busje en een motorcarrier, die gela den was met melkprodukten. De bestuur der van het busje, E. K. M. W. uit Waarde, reed achteruit zonder de motorcarrier te zien. Deze behoorde toe aan G. M. uit Middelburg. Bü de aanrijding ontstond schade aan de melkprodukten. Beide voertuigen werden licht beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De collecte ten bate van de actie 4xZ.N„ die werd gehouden op de jubi leumavonden van de Chr. Meisjesclub „Martha" te Zoutelande, bracht ruim 81 gulden op. In Colijnsplaat werd een bejaarden middag gehouden onder leidmg van mevrouw Veldman-Key. De heer Bult huis vertoonde een filmstrip. De afdeling Colijnsplaat van de N.C.V.B. vergaderde o.l.v. mevrouw Veldman-Key. De avond werd gevuld door een liturgie en het voordragen van enkele gedichten. De heer J. Veerhoek te Wemeldinge, controleur bij de Algemene Inspectie dienst van het Ministerie van Landbouw en Visserij, is benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van het Korps Rijkspolitie. De driedaagse hazenjacht in Sint Maartensdijk leverde een vette pot op. Er werden in totaal 307 hazen gevangen. 0 De heer S. Wiebrens te Brulnisse slaagde voor het examen vakdiploma detailhandel melk. Bij het achteruitrijden met zijn be stelauto heeft C. uit Middelburg in de Margrietlaan te Vlissingen een lichtmast geramd. De paal viel dwars over de rijweg. De bestelauto werd beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de vacature P. J. Verburg is tot diaken van de Ned. Herv. Gemeente te 's-Heer Hendrikskinderen gekozen de heer Abr. Corstanje. De heer P. van de Woestijne, onder wijzer aan de chr. school te Bruinisse is per 1 april a.s. in gelijke functie be noemd aan de school met de bijbel te Opheusden. De heer Van de Woestijne kwam op of -uber 1946 naar Bruinisse. 9 De nieuwe wijkverpleegster zuster A. van der Meyde, zal op 15 januari haar werk aanvangen in Brulnisse. MIDDELBURG. Bij besluit van het algemeen bestuur der Stichting Ver pleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland zijn de leden benoemd in de op grond van het rechtspositiereglement gevorm de commissie voor het georganiseerd overleg. Het zijn de heren mr. J, J. Moolenburgh en als diens plaatsvervan ger Ch. J. Gillissen-Verschage, J. van Tuinen en als diens plaatsvervanger mej. dr. A. H. A. Bakker, D. M. Ver mei en als diens plaatsvervanger mevr. S. M. Karelse-Enter. Tot voorzitter der commissie is be noemd de heer J. J. van Melle en als diens plaatsvervanger de heer A. Schip per. Deze leden zijn lid van het stich tingsbestuur. Verder is verzocht aan de Chr. Bond van Overheidspersoneel en de Alg. Bond van Ambtenaren om een lid aan te wij zen, die hun organisatie in de commis sie zal vertegenwoordigen, terwijl nog een of twee vertegenwoordigers van het personeel der stichting aangewezen die nen te worden. Als leden en plaatsvervangende leden van het scheidsgerecht zijn benoemd mr. H. B. Bouwman, plaatsvervanger mr. J. de Vries en J. J. Claas, plaats vervanger A. J. Kaland. Tot voorzitter van het scheidsgerecht wordt aanbevolen mr. W. K. H. Diele- man en als diens plaatsvervanger mr. J. G. van der Burgt. In dezelfde vergadering van het alge meen bestuur werden ter voorziening van enkele vacatures herkozen mevr. S. M. Karelse-Enter en de heren C. P. Bosselaar, A. J. Berenpas en Ch. J. Gillissen-Verschage, terwijl dr. R. Ver meer uit Goes werd benoemd in de plaats van ds. H. M. Strating, die zijn bestuursfunctie wegens drukke werk zaamheden heeft neergelegd. GROENE KRUIS HIELD LEDENVERGADERING 's-HEER ARENDSKERKE. De plaatselijke afdeling 's-JHeer Arendsker- ke 's-Heer Hendrikskinderen van het Groene Kruis hield onder voorzitter schap van dr. A. J. Zonnevylle de jaar lijkse algemene ledenvergadeing in ca fé de Tol. De aftredende bestuursleden, de heren J. Beenhakker en C. Rijk, wer den herbenoemd. In de vacature ont staan door het bedanken van de heer M. Schipper werd gekozen de heer W. A. Smit. Als leden van de kascommissie voor 1959 treden op de heren P. K. Pol derdijk en M. Kole. De voorzitter me moreerde voorts het feit dat de afde ling het komende jaar zijn vijftig ja rig bestaan beleeft. In plaats van met kolen zal het badhuis in het vervolg met oliestook worden verwarmd. De gemeen te stelde voor deze nieuwe verwarmings installatie een crediet van 2500 gulden beschikbaar. De heer Jac. de Schipper werd aangewezen als vice-voorzitter. GOES. Met een vriendelijk en hartelijk toespraakje heeft wethouder J. J. van Melle (bij verhindering van burgemeester H. K. Michaelis) donderdagavond de tentoonstelling van konijnen, pluimvee en cavia's officieel ge opend, Deze expositie is geduren de de Kerstdagen in zaal Krijger gehouden. Zoals altijd heeft de Goese pluimvee- en konijnenfokkersvereniging; Zeel an- dia", welke vereniging tevens haar 35- jarig bestaan vierde, weer voor een uit stekende tentoonstelling gezorgd. Keurig verzorgd in fraaie kooien waren de die ren voor iedereen te bewonderen. Naar de kenners ons vertelden waren er prachtige exemplaren bij. De deelname aan deze tentoonstelling had de stoutste verwachtingen overtroffen: niet minder dan 470 inzendingen. Wethouder Van Melle, die vergezeld was van zijn collega J. H. Roose, zei WOLFAARTSDIJK De raad heeft besloten een ideeënbus voor de inwoners in te steilen. Deze bus krijgt een plaats in de hal van het gemeentehuis. In de ad viescommissie werden benoemd de heren C. Almekinders, K. de Kam en J. Wijga. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten, waar in zij meedelen de begroting 1960 goed te keuren. Tot bestuurslid van de instelling maat schappelijke zorg werd gekozen de heer D. Vleugel Sr. Een subsidieverzoek van het Humanistisch Thuisfront werd afge wezen. In principe werd voorts besloten toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling huisvuilophaaldienst met 'n aan tal gemeenten uit Zuid-Beveland. Het zal nodig zijn hiervoor uniforme emmers aan te schaffen. in zijn speech, dat het gemeentebestuur zeer verheugd en dankbaar was over de activiteit en de zelfwerkzaamheid der vereniging. Het is de taak van het ge meentebestuur om in dezen stimulerend werkzaam te zijn. En zeker, als de ge hele streek er bij betrokken wordt, al dus de heer Van Melle. De heer Van Melle voelde zich geluk kig met het feit, dat er nog liefde voor het dier bestaat. „Wij mogen hierin ook de grootheid van de Schepper zien." Overigens was men in de kring der konijnenfokkers zeer verheugd over de intense belangstelling van de stedelijke ovei'.ieid. De voorzitter van „Zeelandia", de heer D. Katsman, liet in zijn begroe tingswoord zich waarderend uit aan het adres van het gemeentebestuur. Hij memoreerde in het kort de ge schiedenis van de vereniging. En ver telde, dat Zeelandia thans een bloei periode doormaakt. „Wij vormen een van de grootste verenigingen van Zee land." Ten slotte bood hij dr. A. A. Elzer- man, dierenarts, het ere-Iidmaatschap aan, die deze benoeming onder dank aanvaardde. Verder voerden het woord de heren J. Boers, namens het hoofdbestuur van de Ned. Konijnenhond en namens de afdeling Noord-Beveland; de heer J. Vermeulen, voorzitter van de afdeling Zeeland en de heer A. Clement, voorzit ter van de zustervereniging „Nut en Sport" te Middelburg. WEMELDINGE. Het ongeveer 70< ton grote motorschip „Invotra 21" is op Tweede Kerstdag op de Vondeling plaat gelopen. Vanuit Wemeldinge voer het bergingsvaartuig Walrus ter assisten tie uit, maar de kapitein van „Invotra 21" wees echter alle hulp van de hand. Hij slaagde er in bij vloed het vaart'-'g op eigen kracht vlot te krijgen en zette de reis naar België voort. SINT MAARTENSDIJK. De ge meenteraad heeft besloten tot de invoering van schooïmelkvoorziening over te gaan. Driehonderd leerlingen van de beide lagere scholen en de kleuter school komen hiervoor in aanmerking. De bijdrage van de gemeente voor de melkvoorziening bedraagt rond 250 gul den per jaar. De inventaris van de Christelijke School wordt uitgebreid met enige leerlingen-sets en leermiddelen. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten wordt weer een geldlening aan gegaan, ten bedrage van 125.000 gulden. Ook het door de stedebouwkundige, de heer Wesselo, opgestelde plan voor de Pluimpot en omgeving werd bespro ken. Daar men het industrieterrein wil laten zoals het is, moet dit plan eerst nog worden besproken met de herver kavelingscommissie. MIDDELBURG mr. dr. Mes, lid van Ged. Staten heeft de „Zeeuwse Kerstsalon 1959", de tentoonstelling van werken van de leden van de Stichting- Zeeuwse Beel dende Kunstenaars, officieel geopend. De MIDDELBURG. In de woning van C. P. G. in de Nieuwstraat ontstond een schoorsteenbrand. De brandweer was spoedig ter plaatse om het vuur te doven. De schoorsteenmantel en enig binnen werk van de schoorsteen bleek van hout te zijn vervaardigd. Dit hout heeft naar alle waarschijnlijkheid door oververhit ting vlam gevat. De commandant van de brandweer heeft alle houtwerk laten slo pen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Advertentie hUUWUAttl VICTORY! v-ctOO een lichte sigaar voor tmtmCt. BIERVLIET, In de nacht van za terdag op zondag, toen de storm ook westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen teisterde, is de landbouwschuur van de heer H. Cijsouw uit de Tuinstraat te Biervliet ingestort. De materiële schade aan de schuur en de daarin opgeborgen land bouwwerktuigen is groot. Voorstel aan de raad KLOETINGE. De gemeenteraad is tegen woensdagavond acht uur in open bare vergadering bijeen geroepen. De agenda telt 27 punten. Er zijn o.m. voorstellen om over te gaan tot de al gehele verbouw van het gemeentelijke verenigingsgebouw „Amicitia", annex gymnastieklokaal en hiervoor de beno digde gymnastiektoestellen aan te schaffen, om ingaande 1 september 1960 uit de gemeenschappelijke regeling in zake de verdeling van kosten van de Zeeuwse Muziekschool te treden, om de subsidie aan de muziekvereniging „Ex celsior" ingaande 1 januari 1960 te ver- hogen van 250 tot 400 per jaar, om expositie is ondergebracht in de vleeshal ^e heer F. P. Versprille, commies ter van het stadhuis. Vele belangstellenden gerneente-secretarie als waarnemend GOES. Op 30 december 1959 neen de heer H. C. van Krieken afscheid al: mededirekteur van De Twentsche Bank N.V., Goes, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van Krieken is Zeeuw van geboorte en is afkomstig uit Vlissingen. Na zijn H.B.S.-tijd te Middelburg en 's-Gravenhage, begon hij zijn loopbaan bij de Bank bij de firma Ledeboer en Co. te Almelo en was daarna werk zaak bij De Twentsche Bank N.V., Am sterdam en de Provinciale Bank van Limburg. In 1923 werd hij prokuratiehouder van de Limburgse kantoren van De Twent sche Bank. Op I mei 1931 volgde zijn benoeming bij De Twentsche Bank te Goes, waar aan hij ruim 28 jaar lang zijn krachten heeft gewijd. De heer Van Krieken is bovendien pen ningmeester van de Doopsgezinde Ge meente te Goes. BRUINISSE. De varkenshoudersver eniging Onderlinge Hulp hield de jaar vergadering in Het Centrum. De voor zitter, de heer L. Stoel verheugde zich in zijn openingswoord over de gezonde financiële toestand der vereniging. Wel vermindert het aantal huisslachtingen, maar er zijn nog genoeg varkenshou ders om de vereniging in stand te hou den, aldus de heer StoeL Uit het verslag van de secretaris-pen ningmeester, de heer M. Beekman, bleek, dat de vereniging 59 leden telt (vermindering van acht leden). Aan schadevergoeding moest 167,64 uitgekeerd worden. Het nadelig saldo over het boekjaar 1959 bedroeg 10.84. De premie werd voor 1960 vastgesteld op ƒ1.per maand per varken. De heren W. H. Okkerse en L. E. van Popering werden tot bestuurslid herko zen. Aanrijding in Lange Delft MIDDELBURG. Omstreeks tien uur m de morgen parkeerde R. B. uit Goes zijn personenauto in de Lange Delft. Hij verliet de wagen en toen hij twintig mi nuten later terugkwam bleek die te zijn aangereden. Spatbord en bumper waren beschadigd. Van de dader is echter geen spoor te bekennen. De politie stelt een onderzoek in. Eindles brandweercursus OOSTBURG In hotel „De Een hoorn" werd de eindles van de brand weercursus gehouden. Voor de slot- avond van deze tweejarige cursus, be stemd voor de leden van de vrijwillige brandweren in West-Zeeuws-Vlaande- ren, bestond een grote belangstelling. Aan de cursus hadden 25 personen deelgenomen. Namens de aanwezige burgemeesters sprak de heer P. F. van Hootegem van Sluis er zijn voldoening over uit, dat de brandweermensen de tijd hebben willen opbrengen voor het volgen van deze cursus. Ook voerden het woord de heer P. Catseman uit Aardenburg, hoofd van de B.B. en de heer P. de Vuijst, brandweercomman dant te Oostburg, die namens de cur sisten de docent, de heer G. Kortus, in specteur van de rijksbrandweerinspectie uit Breda, een boekenbon aanbood. Nieuwe huisvuilemmers ARNEMUIDEN Met ingang van het nieuwe jaar zal het huisvuil met een speciaal daa voor bestemde auto worden opgedaa'd. Thans is de gehele gemeente reeds van nieuwe emmers voorzien. woonden de openigsplechtigheid, die mu zikaal werd opgeluisterd door het Zeeuws Kamerorkest onder leiding van Francois Olivier, bij. De voorzitter van de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars, ir. J. Ph. L. Petri, zei in zijn welkomstrede dat de Stichting hoopt, dat deze tentoonstelling het begin van een traditie zal zijn. Het ligt in de bedoeling ieder jaar een kerstsalon te openen, waardoor de Zeeuwen regelmatig kennis kunnen maken met de nieuwste produkten van de kunstenaars uit de pro vincie. Dit jaar heeft men enkele gasten laten meeëxposeren. Het zijn de uit Den Haag afkomstige schilder Rinus van der Neut, die zich onlangs in Veere vestigde, de Middelburgse fotograaf Wim Riemens, die ook werkt aan het Zeeuws Fotoboek, en mejuffrouw Hamelink uit Sas van Gent, die met enkele bronzen plastieken is vertegenwoordigd en aan de academie te Gent haar opleiding heeft gehad. Voorts deelde de voorzitter mede, dat enkele leden van de Stichting zich bereid verklaarden lessen in schilderen en boet seren te geven. Het zijn de schilders Andries Minderhout en Henk Kooger te Middelburg. Het Zeeuws Kamerorkest onder leiding van Frangois Olivier luisterde de opening op met twee werken van Vivaldi. Naast de reeds genoemde gasten expo seren de schilders Henk Kooger, A. W. Duvekot, Jan Jongschaap, Thea Spieren burg, Andries Minderhout, Piet Bulthuis, Antoine Mes en de beeldhouwers Ad en Peter de Jong. De expositie blijft tot 3 januari open, gemeentesecretaris aan te wijzen, om de leden van de woonruimte-adviescom missie te herbenoemen, en om de heer J, Q. C. Lenshoek eervol ontslag te ver lenen als lid van het Burgerlijk Arm bestuur (ter voorziening in deze vaca ture hebben B. en W. op de voordracht geplaatst: B. M. van Nieuwenhuijze en J. van de Velde). MIDDELBURG. De controleurs A. van 's Rijks belastingen, A. D. Grims, J. S. Hoek en J. A. van Liere, allen werkzaam ter inspectie belastingen te Middelburg, zijn met ingang van 1 juli 1959 bevorderd tot hoofdcontroleur. ELLEWOUTSDIJK Op woensdag 30 december a.s. des middags om half drie komt de gemeenteraad in openbare ver gadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. vaststelling begroting 1960, behandeling van enkele subsidieverzoeken, herbenoe ming leden woonruimteadviescommissie, benoeming twee leden van het burgerlijk armbestuur, het nemen van een principe besluit tot deelname in de gemeenschap pelijke regeling tot het ophalen van huis vuil en de beëdiging van mej. M. W. van Wijngen als waarnemend gemeente-secre taris. BIERVLIET. Tijdens de kerst feestviering van de Hervormde zondag school is mej. M. A. Keukelaar, die vijf tig jaar als leidster aan de zondag school is verbonden, door de voorzitter der zondagschoolvereniging, ds W. S. Evenhuis in warme bewoordingen toe gesproken. Ds. Evenhuis overhandigde een fraaie kinderbijbel, alsmede een bijbels vertelboek. Bromfietser reed tegen geparkeerde wagen VLISSINGEN. Tijdens hevige slag regens reed de bromfietser Van de W. uit Vlissingen tegen een geparkeerd staande auto in de Aagje Dekenstraat. De regen ontnam het zicht. De brom fietser werd ernstig aan het gezicht gewond en in het St. Josephziekenhuis opgenomen. SINT MAARTENSDIJK. Tijdens het verwisselen van een gasfles ont stond in „De Gouden Leeuw" bij de familie Steketee een binnenbrand. Ver-Wastpoider, moedelijk gebeurde deze verwisseling te dicht bij de kachel. Hoewel de brand weer onmiddellijk werd gealarmeerd verscheen deze niet, de auto was kapoi Teen actieve personen met brandslan gen te hulp snelden bleken ook deze Scheepvaart Vlissingen VLISSINGEN. Aangekomen: 2312: He lena, Essenburg, Caland, Ella, Mees, Cre- mer, Helen. Success, Tarzan, Velox, Vic tory. Europa, Adm. De Ruyter; 24—12 Celebes, Alpha, Bestwood, Rose; 25—12: Ko- n, Saxon Star, Norse Commander, 2812: Margarethe R-eckmann. Vlissingen vertrokken: 2—12: cess, 2412: Europa, Bestwood, 2812: Saxon Star. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. sche- Pxeni: 2J~12: Oosterburgh, Roe, 28 Willem stad, Zeeland met sleep, Hilda; 24—12* Olive, Dita Smits, Wim Caland, Suc- 2512: Rose, Eagle, Vivi. Hado, Lindesingel, Martinistad r-5 l2: Tero. Overijssel, Alblassercijk. Ber "Tvud.a. A'.bfreo, Nederland. Ador, Mariekerk Steenbergen, Kleine Beer. Albert Willem Maarsbergen, Hoogvliet. 26-12: Hecuba G-e .".sseera n<aa> zee (Ned. schepen) 23 -12- Wymers. Kinderdijk. Prins Willem 3, Ys- AXEL. Op Eerste Kerstdag is de 61-jarige heer G. Weijns uit Axel tij dens bezoek bij een bevriende arts te Den Haag plotseling onwel geworden en overleden. Een hevige hartaanval maak te een eind aan zijn leven. De heer Weijns was een der hoofdfiguren uit ♦\et voormalig verzet in Zeeland. Hij is ook lid geweest van het tribunaal. onbruikbaar, [nmidde1 hadden de bewo-j Kaap Sint Vincent Wartena. Nieuwehr ners de brand reeds zelf geblust. Er r1~7\2: Abbedijk, Mado 3,_ Friendship was materiële schade en een zoon en i Leopo-ldskerk, Oosterburgh, dochter van het gezin hepen lichte brandwonden op. (mar, Zaankerk, Isola, Kleine Beer. 'sdtijk Wil le- Taha BERGEN OP ZOOM. Ge-boren: Mon:- que, dv. H. van Manie-van E'lswijk; Desi ree, dv. G. Kuper-Boenders: Robertus. zv A, van Loenhout-Borm; Francisca, dv. F. de Bruijn-Joosen; Johanna, dv. F, Albert-Hop- maws; Aloysia, dv. J. Satter-Nirijten; Theo dora, dv. P. van Bellen-Valckx; Francina, dv. F. Sebregts-de Graaf; Hermanns, zv. H. Heijns-Havermans; Monique, d'v. A. Vos- Longeveld; Geertruida, dv. J. Vaders-van We zel; Cornelia, dv. C. v. d. Boom-Jonkers: Kees, zv. J. van Wijngaarden-Zanda; Gerar- da, dv. J. Bruiis-de Wit; Jacobus, zv. W. van Vliet-Nuijten. Ondertrouwd: C. Huijgens, 36 j. en J. Haas, 37 J. de Waal, 32 j. en C. van Haperen, 29 j.; W. van Reijen, 21 j. en C. v. d. Burgt, 21 j. Getrouwd'; G. Wesseünk, 28 j. en M. Schip per, 24 j.; J. Baljeu, 28 j. en A. Minder- houd, 28 j. Overleden: J. Nelemans, 86 j., geh. gew. met J. Mol; Ph. Aertsen, 18 j., zv. R. Aert- sen van Nispen; A. Remmers, 80 j., gen- gew. met P. Schoonen; J. Janvier, 37 j., zv. J. Janvier-v. d. Kasteele: J. Bernaards, 69 j., geh. gew. met C. van Dorst. GOES. Geboren: Cornells J., zv. J. D. de Raad en N. M. Elenbaos; Johanna J. A., dv. L. van Gescele en A. C. v. d. Dries 's-Heerenhoek; Catharina C. M., dv B. van Holst en C. M Strack van Sohijndel; Adri- aroa F. Th. A. dV. A M v~-n Tüburt en S B. de Wijs Ondertrouwd: Trim;e Burger, 32 j. en L G. v. d Heijda:: j P de Keijzer. 24 j. en S. M. de Keijzer, 21 j. Gehuwd: J L. Nch*-V •'Si en C M. v d* Dries, 18 j. Overled-Ai.: E J. Timmer.r.an, wed. Magielate, 84 j.; P. A. Hoots mans, ongen., 68 j.; A. A. Leenhouts, wedn. v. I». P. d* Vos, 80 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3