INSEKTEN ETEN ONS OP! I KAPPIE en de KONINGSRUIL Maandag 28 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Viervijfde van alle leven is insekt T anks in straten van Kandahar Spaanse diplomaat zwaarder gestraft 600.000.000 Chinezen kaartenmaker^ BZSEE!mm>y FLITS GORDON in het j heelal -'ISSO Speurwerk Stok Geniepig Op Utrechtse rotonde zes gewonden Jack Dunkley liiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii Steeds sterker Voorrangsfout had dood ten gevolg Uit de kerken Schrikwekkend toekomstbeeld Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. Zal de mens liet op den duur, zelfs wanneer hij al le gevaren van A- en H-bommen weet te ontlopen, afleggen tegen het nietige diertje dat insekt heet? Die vraag houdt met de dag meer geleerden over de gehele wereld bezig. Extra complicatie bij dit fascinerende probleem is nog wel, dat mèt de massale aanpak de vliegende, kruipende en springen de beestjes onverwoestbaarder ble ken. Hoe giftiger een insekticide (verdelgingsmiddel) bleek te zijn, hoe sterker de overlevenden onder de insekten zich tegen dit middel toonden te kunnen verweren. Zo dat we op hetzelfde moment dat de mens op grootscheepse wijze het insekt ging bestrijden, eigen lijk een gevecht zijn begonnen waarvan de einduitslag steeds on zekerder wordt. Terecht zegt men bij htst laboratorium voor insekti- cïdenonderzoek te Utrecht dan ook dat het noodzakelijk is alle men selijke hersens op dit punt te ge bruiken daar we anders nooit meer uit het insektenproblcen zul len raken. Vandaar dat met Utrecht als centrum, een wereld wijd gekoppeld onderzoek aan het groeien is dat mogelijk eens be langrijker zal blijken dan enige topconferentie. Het insekt dartelt langer over deze aardbodem rond dan vrijwel elk an der levend wezen. De monsterachtig Om vierhonderd gevangenen KARATSJI iAP UPI). Tanks van het Afghaanse leger patrouilleren in de stad Kandahar, nadat er in het begin van de week relletjes waren uitgebro ken. Een ambtenaar en twee militairen werden daarbij gedood, aldus berichten die de laatste dagen in Pakistan zijn ontvangen. In de stad is een uitgaans verbod van kracht. Wat precies de oorzaak was van de ongeregeldheden is niet bekend. Men weet alleen dat er door een grote me nigte werd betoogd voor de vrijlating van 400 gevangenen De gouverneur van Kandahar zou. met een aantal vooraan staande burgers uit de stad zijn ge vlucht, nadat men had gedreigd hen te vermoorden. Een theater en drie win kels werden door de betogers in brand gestoken. Eigen nieuwsdienst MADRID. Een 31-jarige Spaanse diplomaat, die onlangs drie jaar gevan genisstraf kreeg wegens activiteiten te gen het regiem van Franco, is bij een hernieuwde berechting tot acht jaar veroordeeld. Aldus verluidde zaterdag in Madrid. Er was door de militaire autoriteiten tot een tweede proces tegen de diplo maat. Julio Ceron Ayuso. en een groep medestanders besloten, omdat men de vonnissen tegen deze mensen te mild achtte. Ook de straffen tegen de helpers van Ayuso werden verzwaard. Zij allen wer den ervan beschuldigd de communisten te hebben geholpen bij het voorbereiden van een mislukte staking. Een lid van het Britse Lagerhuis, de' socialist Robert Edwards, die het twee de proces tegen Ayuso als waarnemer wilde bijwonen, is dat onmogelijk ge maakt. Toen hij donderdagmorgen z:jn hotel in Madrid uit liep. werd hij door politiemannen meegenomen en twaalf uur lang verhoord. Tenslotte liet men hem vrij. Hij kreeg ,,de raad" Spanje onmiddellijk te verlaten. Edwards vocht tijdens de Spaanse bur geroorlog aan de zijde der republikeinen. Het bewind van Franco veroordeelde hem later bij verstek ter dood. Ook de tor wordt steeds sterker grote oerdieren voelden al de venijni ge prikken van vlieg en mug en de mens stuitte -sinds zijn -ontstaan op horden insekten die hem het leven zuur maakten. Dat het insekt behoort tot de oudste levende wezens bewezen de vondsten van twintig miljoen ja ren oude brokken barnsteen. Keurig ingebed in deze verharde, fossiele hars zijn vliegjes en mugjes aange troffen die nauwelijks verschillen van degene die we heden ten dage om de honingpot zien zwermen. De mens, die door zijn optreden menig natuurlijk evenwicht verstoor de, gaf het insekt de ongevraagde kans zich steeds meer te vermenig vuldigen Volgens schattingen van ge leerden bestaat ongeveer viervijfde deel van alle levende wezens op dit moment uit insekten. Ruim een mil joen verschillende, soorten vliegen, muggen, kevers, mieren en luizen staan opgeprikt in kastjes en met eigen Latijnse benamingen vermeld in de wetenschappelijke lijsten. Elk jaar weer worden ettelijke honderden nog onontdekte beestjes aan die immense verzamelingen toegevoegd en voorlopig is er geen kijk op, dat het einde in zicht is. Daarbij blijken de insekten onuit roeibaar te zijn. Naast hun beslist niet geringe intelligentie (wordt de mier niet ten voorbeeld gesteld?) dan ken zij dat aan hun onbegrijpelijke teeltkracht. Een bladluis bijvoorbeeld produceert in enkele tientallen gene raties een gewicht aan nakomelingen dat zwaarder is dan alle zeshonderd miljoen Chinezen bij elkaar. Die ette lijke miljarden van miljarden luisjes worden in luttele maanden tijd op de aardbodem gepoot en wee de mens, wanneer hij niet een dam tegen deze overstelpende vloeden weet op te wer pen. Om de zaak ingewikkelder te ma ken dient deze dam ook lekken te be zitten. De uit ons oogpunt nuttige in sekten moeten gespaard blijven in de verdelgingsslag. De horden ..onnutten" vormen evenwel het vraatzuchtigste leger dal over deze aarde rondkruist. Zij zetten hun kaken in letterlijk al les en ruwweg becijferd verdwijnt een derde deel van het door de mens ge teelde voedsel in hun magen. kele sterke exemplaren de slachting en die schiepen in korte tijd een na komelingschap welke zeker zo groot in getal is als voordien. Bovendien vreten deze nieuwe vliegen rustig een doos DDT-poeder leeg zonder zelfs maar een aasje buikpijn te krijgen, laat staan er hun hachje bij in te schieten. De natuurlijke selectie, een van de meest essentiële eigenschappen van de levende natuur, heeft het dus tot op heden steeds kunnen winnen van de met insekticiden aanvallende mens. Dat maakt juist het probleem zo fas cinerend en angstaanjagend. Met het proberen van een middel alleen, de meest gebruikte methode om een in sekticide te testen, komen we er niet meer uit. Vandaar dat in het Utrecht se laboratorium op rationele en we tenschappelijke wijze thans wordt ge zocht waardoor een bepaald insekt in staat blijkt de aanval met een zeker insekticide te doorstaan. De kustvaarder Borelly uit Delfzijl, die ten noordoosten van Stockholm bij de vuurtoren Kofoten aan de grond was gelopen en lek was geslagen, is zater dagavond vlot getrokken door het Zweed se bergingsvaartuig Atlas. Vrijwel de gehele deklast hout is overboord gegooid om het schip minder diep te doen liggen. 132 .Spreek alleen fluisterend," waarschuwde zij, terwijl ze de kaars op de grond zette en het kruikje opende. Ze zette het aan zijn lippen en gulzig dronk hij het leeg. Dal de wijn vergif of verdo vende middelen zou kunnen bevat ten kwam niet bij hem op. Dood was hij waardeloos voor zijn kwel geest, levend kon hij hem nog al tijd het geheim van de Al-Kemal openbaren. ,,Wat bedoelde ge gisteren toen ge zei dat het verstandiger zou zijn met u samen te werken?" vroeg zij. ,.Ik ben nu eerste navigator in dienst van prins Henry," verklaar de hij. „Hij zal zeker iemand stu ren om mij te zoeken als ik niet terugkeer." „Beloont hij u goed? Ik bedoel heeft hij u veel geld en een mooi huis gegeven?" „De Prins leeft eenvoudig, even als zij die hem dienen. Maar in dien gij mij bevrijdt zal ik u het Palazzo Bianco in Venetië schen ken." „Wat verlangt ge om mij te be vrijden?" vroeg hij. Ze keek hem even aan, kennelijk de beide zijden van de toestand overwegend: de toekomst met hem tegen hetzelfde vooruitzicht met Mattei. „De helft van wat het werktuig u oplevert" zei ze ten slotte. „En dan het Palazzo Bian co in Venetië." Die voorwaarden waren beter dan Andrea had durven verwach ten als hij haar ten minste kon vertrouwen. Op dat punt was hij niet gerustgesteld. Slechts van één ding was hij zeker: of ze hem dan later zou laten doden en dan alles voor zichzelf te nemen zou niet afhangen van haar gevoelens voor hem, maar wat haar het meest zou opleveren. „Natuurlijk moet ge allereerst Mattei dóden," voegde zij er aan toe. „Om dan gevangen te worden genomen wegens moord?" „Ik zal verklaren dat ge me kwaamt bezoeken om familieaan gelegenheden te bespreken en dat Mattei op de loer lag en trachtte u te vermoorden." „Wat zijt ge van plan?" vroeg hij, zonder op haar woorden in te IS /r «S&SSSSilg gaan. Zoals hij al hoopte be schouwde zij het als vanzelfspre kend dat geen man de belofte van haar gunst zou kunnen weerstaan. „Vanavond zal alleen Dominic op wacht staan" zei ze snel. „Hij heeft zekere redenen om mij van dienst te willen zijn, dus daarom zal hij mij niet beletten u te be zoeken ogenschijnlijk met het oogmerk u te winnen voor Mattei's doeleinden. Ik zal uw touwen door snijden en u een dolk bezorgen. Later kunt ge dan Dominic bin nenroepen en In de loop van de morgen kwam Mattei, samen met de grofge- bouwde Angelo. Zijn zwaard had hij verwisseld voor een lange zweep. „Hebt ge besloten te doen wat ik wens?" vroeg hij onmiddellijk na zijn binnentreden. „Laat mij eerst vrij," zei An drea. „Dan ga ik onmiddellijk naar Lagos en stuur u een nieuwe Al-Kemal." „Ziet ge me voor een zot aan?" En Mattei sloeg hem zo hard hij kon met de zweep, tot zijn krach ten hem begaven. Je liegt, dat was de Al-Kemal niet." Laat in de mid dag werd hij gewekt door een licht straal, die hem recht in de ogen scheen. Menend dat het Angeïita was, die hem kwam bevrijden en dat hij haar niet had horen binnen komen, rolde hij zich snel om, maar hij zag onmiddellijk dat hij nog steeds alleen was. Er was maar één raampje van glas in lood en hij zag dat er een gat in zat, ongeveer zo groot als een duim. Daardoor was die lichtstraal gevallen. Waarschijnlijk hadden de jongens dat ruitje stukgegooid met stenen. Het zou ongeveer gelijk liggen met de begane grond buiten de kelder, meende hij, maar het lag bijna twee meter boven de keldervloer. Het dikke glas liet maar weinig licht door. Hij rolde zich om en keek naar de lichtplek die de zon nestraal door het gat op de muur wierp. Opeens kreeg hij een inval. Een inval, die hem met zoveel hoop vervulde, dat hij bijna zijn pijn vergat. Als die glasscherf naar binnen was gevallen, dan moest die nog op de grond onder het raampje liggen, want de kelder maakte niet de indruk, dat die de laatste tijd was schoongemaakt. En met die glasscherf zou hij mis schien die touwen kunnen doorsnij den Geen acht slaande op de pijn, rolde, kroop en schoof Andrea naar de muur met het raampje. Te oordelen naar de hoek van de invallende lichtstraal had hij nog iets meer dan een uur daglicht, wat betekende dat hij snel te werk zou moeten gaan, indien hij het plan, dat zich in zijn geest vormde, wilde uitvoeren. Allereerst moest hij die driehoekige glasscherf vin- «den. Op zijn buik schommelend be woog Andrea zich langzaam heen en weer onder het raampje, terwijl hij vaak zijn kin of zijn neus tegen de vloer stootte als hij zich te snel bewoog. Scherpe pijnscheuten vlijmden door zijn handen en voe ten daar de gespannen koorden de bloedsomloop weer belemmerden, maar hij durfde niet te rusten. Hij was er zeker van dat zijn enige kans om in leven te blijven was gelegen in het vinden van die glasscherf. (Wordt vervolgd) HjllllllllllllllllllllllHIIII door OATlS'TEiNoe.DBMACHIN6J |<AM6R IS GETROFFEN, wej KUNNEN NIET5TAR~ TEN. Op dit terrein heeft de Nederlandse instelling, eepresultaat geboekt dat alom in de wereld verbazing heeft ge wekt. Het wist na veel, speurwerk vast te stellen, dat één bepaalde genetische factor de aanwezigheid van een en zyme veroorzaakte. De giftigheid van een fosforinsekticide werd nu veroor zaakt door de mate, waarin het dit enzyme aantastte. Geen nood, zei het gen, dan maak ik gewoon een ander enzyme en dat kan dan wel de giftige stof afbreken. Op zich dus het gewone aanpassingsverschijnsel dat elk le vend wezen aan de dag weet te leg gen. Meestal gaan er echter duizenden en miljoenen jaren overheen voordat die aanpassing een natuurlijke verworven heid is geworden. Dat is dan te wij ten aan het feit, dat niet voldoende specimina voorhanden zijn. Bij de in sekten zijn er evenwel telkens meer dan genoeg. Vandaar dat elke in- sektensoort telkens weer door de na tuurlijke selectie de aanvallen met in sekticiden te boven weet te komen. Het onderzoek naar de werking van het insekticide op het insekt vormt het speciale terrein van het Utrechtse la boratorium. Dit vergt telkenmale veel tijd, veel werkkracht en veel vernuft. Ook elders in de wereld worden dit soort onderzoekingen, meestentijds met de huisvlieg als proefdier, onderno men. Algemeen is men tot het inzicht gekomen, dat voor deze onderzoekin gen alle beschikbare hersens gemobi liseerd dienen te worden. Dit besef noopt tot een grote inter nationale samenwerking om doublures te voorkomen. Vandaar dat het Neder landse laboratorium voor insekticiden- onderzoek het initiatief genomen heeft tot de jaarlijkse uitgave van een boekwerk, waarin de op dat moment in gang zijnde onderzoekingen in het kort staan vermeld. Een twintigtal landen levert reeds bijdragen voor de samenstelling van dit boekwerk. Wie het ontvangen wil, en dus ingelicht wil worden van de stand der onder zoeken in vele landen, dient een bij drage te leveren. Met 'leze stok achter de deur (of zo u wilt: beloning in het vooruitzicht) hoopt men binnen enkele jaren alle geleerden in de gehele wereld te be reiken. Mogelijk dat dank zij deze bundeling van krachten de mens de overwinning op het nietige, maar o zo geniepige insekt kan belialeu. Van onze correspondent UTRECHT. Bij een botsing tussen twee auto's op de rotonde de Beren kuil aan de buitenkant van Utrecht op de weg naar De Bilt zijn gisteravond zes mensen gewond, waarvan drie zeer' ernstig. uit- De hotsing werd veroorzaakt door de zelfde moment zijn over de gehele aH*° .Xa?Tx^e Van Doorn, wereld vele honderden vliegtuigen in^ie Utrecht kwam en de weg naar de lucht met hetzelfde doel. En in la- Pe Bllt, °P Wllfe njden. De wagen slip- boratoria van industrieën en rijksin- IJ® fn ^.warH ^wars voor de auto van stanlies buigen chemici zich over bor- familie K. uit Barendrecht terecht. De bestuurder daarvan kon een botsing niet meer voorkomen. Van de inzittenden van de eerste auto werden mevrouw Van V. en een doch tertje zeer ernstig gewond, van die van Bovendien streeft het insekt elk an der levend wezen in geniepigheid voorbij. De anophelesmug, waarvan tweehonderd variëteiten voorkomen, infecteert een zesde deel van de mens heid met malaria. Elke tien minuten sterft op deze aarde een mens aan de slaapziekte, opgelopen door de beet van een onnozele tsetsevlieg. Alle in sekten tezamen, zo beweren vele me dici, veroorzaken de helft van de sterf te onder de mensheid. Daarmee wordt elke tot nu toe gestreden oorlog be paald humaan naast de stille strijd die het insekt tegen ons voert. De mens van zijn kant voert de strijd bij lange niet zo stille. Met ron kende motor rijdt de boer tegenwoor dig zijn boomgaard of groenteveld bin nen om insekticiden te spuiten. Op dit- 41.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiirniiitriiHiiiiiiiiitiiiMiiiiiti!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit!iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiitiiiiiiitiunitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii<itiiiiiMiiituiiiiiiiiiiiiiiiiiHj reiende kolven waarin een nieuw, nog I giftiger verdelgingsmiddel wordt sa mengesteld. In het dal van de Eufraat komt misschien een grote stuwdam. De Sowjet- ^russische organisatie Techno-export zal een bouwplan uitwerken. Techno-export heeft al een contract daarover gesloten met het Syrische deel van de Verenigde Arabische republiek. Het ligt in de be doeling dat het te vormen stuwmeer water voor de bevloeiing van 200.000 hectaren zal leveren. Met die insekticiden heeft de mens aanvankelijk onbewust een zeer ge vaarlijk terrein betreden. Insekten be zitten een tot vertwijfeling brengend resistentie-vermogen. Zo leerde b.v. een Deense ervaring vlak na de oor log De Denen dachten met het won dermiddel DDI eens en voor goed al hun nationale vliegen te verdelgen Het hele land werd volgespoten en inder daad kon men aanvankelijk bij schep- penvol de dode vliegen opruimen. Maar hier en daar overleefden en- de tweede auto mevrouw K. tr n Van onze correspondent OSS De 36-jarige heer H van Haaren uit Oss heeft op een wegkruising daar in de buurt gistermiddag met zijn motor geen voorrang gegeven aan een personenauto. Hij werd door de auto gegrepen en overleed later aan zijn ver wondingen. NED. HEEV. KERK Beroepen te Ee. Fr.: A. F. Verheule. kand. te 's-Gravenhage. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Grijpskerk: H. J. Heinen te Oude- en Nieuwe-Bildtziji; te Dirks- horn en te Munnekeburen: A. v. d. Zwaag, kand. te Groningen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Holwerd-Blija: B. Homan te Ameland, die dit beroep ook aannam. 56. De woedende kreten, die Liber- tien III uitstiet, moest Kappie allemaal uit het Opdols vertalen. Bij iedere uit roep van Libertien schudde de eiland- vorst verbijsterd het hoofd „Uw koning maakt veel tam-lam!" sprak hij tenslotte. „Dat begrijp ik niet! Ik heb hem toch met onderscheid behandeld hij heeft een ereplaats, apart van de anderen, hij hoeft niet te regeren, want ik zorg voor zijn on derdanen.. wat wil hij nog meer" „Laat me vrij! Zeg dat hij mij vrij moet laten!" brulde op dat moment Libertien door de tralies. Kappie vertaalde „Vrij? Wanneer is iemand vrij?" vroeg de inboorling nieuwsgierig. „Dat is iets. wat ik in beschaafde streken zeker heb vergeten te leren...." Kappie herhaalde de vraag in het Op- dols. „Ik weet het metgaf Libertien somber ten antwoord. „Ik heb in mijn leven nog nooit vrijheid gekend De koning der wilden haalde zijn schouders op. „Nu dan," sprak hij. „Hoe kan hij iets vragen, waarvan hij niet weet wat het is?" De heer A. W. J. van der Woude te RETRANCHEMENT is benoemd tot adspi- rant bij de Gemeentepolitie te Rotterdam. De collectes die in het vierde kwar taal 1959 te RETRANCHEMENT zijn ge houden voor „Kinderzorg" te MIDDEL BURG, hebben in totaal 64,17 opge bracht. Te Westkapelle is voor de Hervormde Kerkbouwactie een bedrag van 4.196,— opgehaald, terwijl aan girostortingen een bedrag van 620,— is binnengekomen, to taal dus 4.816, De totale aanvoer van suikerbieten op het station Ellewoutsdijk bedroeg dit jaar 1.852.70Ü kg. Met ingang van 1 januari is te Aagte. kerke benoemd tot kleuterleidster mei, L. Louwerse te Serooskerke (W).

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2