SCHROOTFRAUDE KOSTTE C=sr) RUIM 16 MILJOEN STARFIGHTERS! ONTHÜLLINGWÖP 6 JANUARI Vallende kraan miste tank Tussenrapport van Hoge Autoriteit bevestigt onze publikaties Schandaal omvat meer dan 270.000 ton RUSSEN OP ZUIDPOOL Weer nota van China aan Indonesië Stortzee slaat jong echtpaar van boord Keus van regering voor nieuwe luchtvloot: KIND LAG IN VUILNISBAK Geen rijverbod na gebruik van drank WEGPIRAATJE Gedeputeerden: kantine in Sleen werd compleet café-restaurant Voorbarige politie heeft spijt De Bilt: guurder KOUDER PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND SCHIEDAMSE WERF ONTSNAPTE AAN VEEL GROTERE RAMP Geen finesses Afhankelijk Medewerking SPANNING TUSSEN PERZIË EN IRAK CEYLON-THEE NAAR NEDERLAND MET VERLOPEN PAS NAAR OOSTENRIJK Zoontje stal geld - moeder nam het VOOR ZESDE KEER EEN TWEELING -J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: ül 100-2317. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendjjk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,50 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, i5e jaargang No. 4445 Maandag 28 december 1959 Van onze speciale verslaggever Er is met meer dan 270.000 ton schroot gefraudeerd. Op deze onvoorstelbare hoeveelheid is naar zeer voorzichtige schatting meer dan zestien miljoen gulden ten onrechte subsidie betaald, welk be- bedrag in de zakken van de fraudeurs is verdwenen. Dit staat in het tussenrapport van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Ivolen en Staal en daarmee worden onze publikaties van de laatste maanden volkomen bevestigd. Bij herhaling hebben wij op de ruïneuze gevolgen van de schrootfraude gewezen. Nog zeer onlangs hebben wij gemeld, dat voorzover thans bekend kan zijn, de fraude meer dan 250.000 ton omvat, waarmee is geknoeid en waarvoor miljoenen ten onrechte zijn betaald. Gevolg gevend aan de toezegging om nog dit jaar een overzicht te geven van de stand van het onderzoek, heeft de Hoge Autoriteit thans dit tussenrapport aan het Europese parle ment voorgelegd. Bij het openbaar maken van dit rap port verstrekte de heer B. van der Esch. chef van het kabinet van de heer D. J. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, ons enkele nadere informaties. Hij wees er op, dat het rapport nog maar globale resultaten bevat van het onderzoek dat onder toe zicht van de Hoge Autoriteit wordt verricht door het Zwitserse accoun tantskantoor Fiduciaire Suisse. Om ver schillende redenen is in dit rapport niet afgedaald in details. De controles zijn nog niet in alle zes aangesloten landen bij de E.G.K.S. even ver gevorderd. Het is niet gelukt het onderzoek in een gesloten front uit te voeren. Er is daarom nog geen inzicht in welk land van de E.G.K.S. het meest is geknoeid. De Hoge Autoriteit acht het onder de huidige omstandigheden ook niet juist om alles tot in finesses te publiceren, omdat er nog verscheidene processen tegen de Hoge Autoriteit aan de gang zijn. Fabrieken in de zes landen die door de schrootfraude gedwongen wa ren meer contributie aan de vereve- ningskas te betalen, vorderen dit geld terug, sommige op grond van de aan klacht dat de Hoge Autoriteit die de verantwoording draagt, zich schuldig zou hebben gemaakt aan dienstfouten. Het rapport is voorlopig en onvolle dig, aldus werd ons gezegd. Er moet nog een eindrapport komen, maar men is het er nog niet over eens in welke vorm dit zal gebeuren. Gedacht wordt aan een jaarlijks terugkerend over zicht in een apart hoofdstuk in het algemene jaarverslag. Hoewel het onderzoek nog lang niet ten einde is, voldoet de Hoge Autori teit zeer formeel aan de toezegging om nog dit jaar resultaten bekend te maken van het onderzoek naar de schrootfraude. Daarmee wil de Hoge Autoriteit tevens aangeven, dat men in de Europese samenwerking in staat is „het onkruid te wieden in eigen tuin". Overigens zijn de bevoegdheden tot onderzoek maar beperkt. De Hoge Autoriteit en de Europese gemeenschap beschikken niet over een eigen justitie apparaat. De bevoegdheid tot onder zoek gaat in wezen niet verder dan de schrootverwerkende fabrieken (staal industrie). In de schroothandel, waar juist werd gefraudeerd, hebben de controlerende ambtenaren geen toe gang. Men kan geen mensen onder ede horen, men mist de bevoegdheid tot politieel optreden, men kan de admi nistraties niet in beslag nemen en men kan deze administraties niet aan een onderzoek onderwerpen. Voor al dit werk is de Hoge Autori teit geheel afhankelijk van de mede werking van de regering en justitie in de zes aangesloten landen. De Hoge Autoriteit kon daarom in alle gepleeg de fraudegevallen slechts naar een be gin van bewijs zoeken, waarna het verdere onderzoek moet worden over gelaten aan de regering en justitie van het betrokken land. Op grond van de gevonden bewijzen zijn thans reeds in verscheidene lan den aanklachten ingediend tegen de fraudeurs Bij het onderzoek was men ook af hankelijk van de medewerking van het O.C.C.F.. de organisaties van staalfa brieken, die de kas heeft beheerd De Hoge Autoriteit is over deze medewer king tevreden. In het rapport wordt gesteld, dat door die medewerking een aantal frauduleuze handelingen aan het licht zijn gekomen. In totaal werd een onderzoek inge steld naai 5.485.490 ton schroot dat uit Amerika werd ingevoerd; 1.888.178 ton die uit derde landen werd ingevoerd en 8o5.348 ton schroot dat van gesloop te schepen afkomstig was. Op deze bijna negen miljoen ton schroot is sub sidie verleend Gemiddeld werd vijftien tot twintig dollar per ton betaald als een surplus boven de vastgestelde prijs BABY ACHTERGEBLEVEN Van één onzer verslaggevers ROTTERDAM In de Golf van Bis- oaje, waar een vliegende storm heerst, worden sinds gisteravond aan boord van de Nederlandse kustvaarder Deo Gloria de ruim dertigjarige eerste ma chinist Jos. F. M. Krul uit Breda en zijn echtgenote, mevrouw H. Krul-Wevers vermist. H'un zoontje van negen maan den is nog aan boord. Het vermoeden is, dat beiden over boord zijn geslagen toen omstreeks half zeven 's avonds Het "Schip achterop door een zware stortzee werd getroffen. Wel licht heeft deze golf hen meegesleurd, VERMIST Kapitein A. Huizing uit Groningen heeft zich over de kleine ontfermd. Hij deelde dat gisteravond mee in een radio- telefonisch gesprek met de Delfzijlse car gadoorsfirma Wijnne en Barends, die het het vorige jaar gebouwde schip met een draagvermogen vafl ongeveer achthon derd ton exploiteert voor de eigenaar H. Boll. De coaster bevond zich toen ter hoogte van La Roebelle. De vermissing van de jonge zeeman en zijn vrouw was kort tevoren gecon stateerd. 's Morgens had de scheeps agent nog een telegram ontvangen, dat alleen het passeren van Gibraltar meldde op de reis met stukgoed van de Deo Glo ria van Genua naar Avonmouth en Lon den. VERGEEFS Aan boord kwam men tot de veront rustende ontdekking toen men het echt paar niet aantrof in zijn hut. De machi nist had vrije wacht. Overal werd ver geefs naar hen gezocht. Toen de kapitein besloot zijn treurige bevinding aan de reder door te geven, ondervond hij nog enige vertraging doordat de radioinstal latie niet goed functioneerde. Machinist Krul voer pas vier maanden op dit schip. Zijn gezin maakte de reis mee, omdat de Deo Gloria voorlopig geen Nederlandse haven zou aanlopen. Een verwrongen massa staal eens een trotse kraan op de scheepswerf Wilton-Fijenoord in Schiedam blokkeert na een windstoot op Tweede Kerstdag de Admiraal de Ruyterstraat. Huwelijksreis uitgesteld TEHERA N(Reuter, UPI) Het vertrek van de Sjah van Perzië en koningin Diba naar de Kaspische Zee voor hun huwelijksreis, is al twee maal uitgesteld. Dit geschiedde in ver band met de gespannen toestand langs de grens met Irak. Zoals bekend eist dit land een strook grondgebied van Perzië langs de Sjatt- el-Arab, in de nabijheid van de olieraf finaderij van Abadan. Engeland en Amerika hebben Perzië de raad gege ven de zaak vooralsnog niet te hoog op te nemen Deze landen zijn bevreesd dat de olieafvoer uit Abadan onderbro ken zal worden. Perzië en Irak hebben de laatste dagen weer nieuwe verster kingen naar het grensgebied gestuurd. In Teheran overheerst de mening dat tiet geschil met Irak op vriendschappe lijke manier uit de wereld geholpen kan worden De overheid schijnt het parool te hebben uitgegeven zo min mogelijk opschudding te verwekken en alles te doen om de betrekkingen met Irak te verbeteren. Van een onzer redacteuren DEN HAAG. Het is de Star- fighter geworden. De Nederlandse regering heeft besloten tot aanschaf fing van dit toestel ter vervanging van de thans in gebruik zijnde jacht vliegtuigen voor de luchtverdediging en de jagerbommenwerpers van de Nederlandse tactische luchtstrijdkrach ten. De Nederlandse industrie zal bij de produktie in ruime mate worden ingeschakeld. De Fokkerfabrieken zul len Lockheed F 104 G Starfighter in groten getale in licentie gaan bou wen. België denkt nog Voordat de keuze op dit toestel is gevallen is nauw overleg gepleegd met de Belgische luchtmacht. Een defini tief besluit is in België echter nog niet genomen. Het Belgische kabinet heeft zijn beslissing uitgesteld tot 11 janu ari Een commissie, die werd samengesteld uit leden zowel van de Nederlandse als van de Belgische luchtmacht heeft verschillende Amerikaanse en Euro pese vliegtuigtypen onderzocht. Men is er daarbij van uit gegaan, dat het te kiezen toestel geschikt moest zijn voor offensieve taken, maar ook moest kunnen worden gebruikt bij de lucht verdediging. Eenheid Tot dusver zijn voor deze verschil lende taken steeds verschillende typen in gebruik geweest, nl. de Republic F 84 F Thunderstreak voor de offensieve doeleinden en de North American F 86 K Sabre en de Hawker Hunter voor de luchtverdediging. Het aanschaffen van een vliegtuig, dat voor beide taken gebruikt kan worden was nodig om van een kleine luchtmacht een zo nuttig mogelijk operationeel effect te kunnen verkrij gen. Beperking van het aantal vlieg tuigtypen, dat bi] een luchtmacht in gebruik is, heeft bovendien nog het voordeel, dat het vliegend en technisch personeel makkelijker te herscholen is en dat de bevoorrading met reserve onderdelen eenvoudiger is. Ook Duitsland De gecombineerde Nederlands-Bel gische commissie achtte ten slotte de Starfighter het meest voor deze beide taken geschikt. Behalve haar zuiver technische eigenschappen heeft het gekozen toestel als voordeel, dat de Duitse en de Canadese luchtmachten reeds hun keuze erop heben laten vallen. Dit maakt een vergaande stan daardisatie mogelijk Men hoopt ten departemente de eerste toestellen eind 1961 of begin 1962 in gebruik te kunnen nemen. Zowel de directie van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse vliegtuigen- fabriek Fokker op Schiphol als van de maatschappij voor vliegtuigbouw N.V. Aviolanda te Papendrecht hebben hun grote voldoening uitgesproken over het besluit van de regering de Neder landse industrie bij de produktie van de Starfighter in te schakelen. Josephine Baker vraagt het PARIJS (UPI). Kort voor de kerst dagen is in Parijs een pasgeboren jon getje in een vuilnisbak gevonden. Reeds op tweede kerstdag heeft Jose phine Baker medegedeeld dit kindje te willen adopteren. Lukt haar dit, dan zal de jongen haar elfde aangenomen kind zijn, en de naam ,.Noël" (het Frans voor Kerstmis) krijgen. COLOMBO (Reuter). Nederland heeft aangeboden Ceylon-thee af te ne men voor binnenlands verbruik. Te vens heeft ons land de gehele Neder landse theeverkooporganisatie ter be schikking van Ceylon gesteld om het verbruik van Ceylon-thee op de Euro pese markt te stimuleren. DEN HAAG. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft al meer dan een kwart miljoen gulden ontvangen yoor de slachtoffers van de ramp te Fréjus. Op girorekeningnummer 22.000 van bet Rode Kruis was donderdag al 250 626 gulden gestort. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De 'regering zal geen verbod uitvaardigen tot het besturen van motorruigen na het gebruik van alcoholhoudende drank. De controle op het nakomen van zulk een verbod is vrijwel onmogelijk en het bestaat dan ook in geen van onze buurlanden. De ministers Beerman en Korthals, die dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Lankhorst meedelen, menen dat de wegenver keerswet al een redelijke maatstaf geeft voor het vervolgen en het ver oordelen van bestuurders van motor rijtuigen, die door het gebruik van al coholhoudende drank een gevaar zijn op de weg. De bewindslieden herhalen nog eens dat een objectieve beoorde ling zoals mogelijk zou zijn bij de bloedproef op medische bezwaren '.s afgestuit. I- WORMS (VOOR HERSTEL I7V BUITENLAND): eerst overleg met adviseurs. Wij hebben de heer L. Worms, die in 1957 de schrootfraude aan het licht heeft gebracht, het interimrapport van de Hoge Autoriteit, thans twee jaar na zijn aangifte uitgebracht aan het Europese Parlement, laten lezen De heer Worms is op het ogenblik voor her stel van gezondheid in het buitenland. Hij ont hield zich van directe commentaar en wil over leg plegen met zijn adviseurs. De heer Worms heeft het voornemen om op woensdag 6 januari onthullende mededelingen te doen op een persconferentie voor de Neder, landse en internationale pers op zijn bedrijf te Dordrecht, dat door de schrootfraude al twee jaar stilligt. Bij die gelegenheid zal de heer Worms ook zijn commentaar geven op het schrootrapport. VLUCHTELING IN DAVOS Een van de drie directeuren van de Zeeuwse Metaal Mij, de heer B. M uit Den Haag. die ien nauwste betrokken is geweest bil de schroot fraude en die voor omkoping van een ambte- naar is veroordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf, geniet op het ogenblik van de winter sport te Davos in Zwitserland. De heer B. M. is direct na zijn veroordeling uit ons land ge vlucht en was sindsdien onvindbaar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Nederlandse toeris ten kunnen binnenkort ook naar Oosten rijk reizen met een paspoort, dat hoogs tens vijf jaar is verlopen. Voorheen eis te Oostenrijk een geldig paspoort. De verruiming van de grensbepalin gen is wederkerig en geldt ook voor Oostenrijkers die Nederland komen be zoeken. De regering heeft een wetsontwerp bij de Staten-Generaal ingediend tot goedkeuring van de overeenkomst. ROTTERDAM De rechtbank te Rotterdam faeeft de 35-jarige mevrouw M A. M M. uit Waddinxveen don derdag tot tien maanden gevangenis straf veroordeeld omdat zij van haar zoontje door hem gestolen geld had aangenomen. Nieuw record in zicht LONDEN (Reuter, UPI). Een Sow- jetrussische expeditie heeft op de twee de kerstdag de geografische zuidpool be reikt na een tocht van drie maanden over een afstand van 2690 kilometer. De Russen zijn voornemens na een oponthoud van enige dagen in de Ame rikaanse basis op de zuidpool hun tocht dwars over het zuidpoolgebied voort te zetten. Hun einddoel is het poolstation Lazaref in Koningin Maud-land, het Noorse deel van het zuidpoolgebied. Dë Russen zullen dan ruim 5950 kilometer hebben afge legd. Dat zal dan de langste tocht zijn die ooit dwars over het zuidpoolgebied is gemaakt. ROTTERDAM De sleepboot Ba- rendszee van L. Smit en Co heeft op Eerste Kerstdag zeshonderd mijl ten oosten van Halifax tijdens ruw weer het Zwitserse m.s. Regina (11.000 brt) op sleeptouw genomen omdat het met een gebroken stuurinrichting ronddreef. De Barendszee zette met de Regina, die op weg was van Galveston naar Hamburg, koers naar Halifax. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een dikke miljoen gulden schade veroorzaakte op Tweede Kerstdag, 's avonds kort na negen, een enorme windstoot, die twee grote kranen op de scheeps werf Wilton-Fijenoord te Schiedam omver blies. Een groot geluk was het, dat de top van de grootste kraan in haar val rakelings op het terrein van Gulf Oil een tank miste met een miljoen liter gasolie. Op zijn minst een zware, dagenlang durende brand bleef door dit toeval uit. Werfdirecteur ir. B. Wilton hoorde zaterdagavond een zware dreun. Korte tijd later besefte hij uit een telefoon gesprek, wat er op zijn bedrijf was gebeurd meer dan een kilometer verder! De gekapseisde kranen stonden langs het bouwdok, waarin in een record tempo het passagiersschip Victoria was verbouwd. Een etmaal tevoren was het gereed gekomen en uitgevaren naar Le Havre. Het waren een pas tweeënhalf jaar oude kraan met een hefvermogen van veertig ton, die dertig meter hoog reikte en een eigen gewicht had van ruim vijfhonderd ton, en een oude vijf- tientons kraan: ongeveer twintig meter hoog en zelf circa honderdvijftig ton wegend. Losgeivaaid De oudste kraan was er speciaal neergezet om behulpzaam te zijn bij de snelle verbouwing van de Victoria. Zij stond op dezelfde baan als de zware kraan, de eerste aan de ingang en de tweede bij de kop van het dok- De hevige windstoot moet de oude kraan door haar rem hebben gedrukt, zodat zij ging rijden driehonderd meter verder naar de zware kraan, die behalve door een rem ook nog ver ankerd was met een stalen pen van acht centimeter dik en meer dan een halve meter lang. Gewicht en snelheid van beide kranen werkten vervolgens samen bij het afrukken van de bouten, waarmee de stootblokken aan het eind van de rails uit het beton werden gerukt Het enige geluk daarbij was, dat de linker bout het eerder begaf dan de rechter. Waren zij beide tegelijk ge broken, dan waren de kranen terecht gekomen bovenop de tanks van Gulf Oil, nu zeilde de zware kraan er aan de rechter kant precies naast. In de val schoot het twee ton wegende hijs- blok los en belandde zonder enige schade aan te richten tussen twee ge bouwen van de oliemaatschappij. Weg versperd Intussen was ongerief genoeg veroor zaakt. De geknakte kranen lagen name lijk dwars over de Admiraal de Ruyter straat, die de enige toegangsweg is naar Swarttouw's constructiewerkplaatsen en machinefabriek, en naar de scheepswerf Nieuwe Waterweg. De Schiedamse brandweer ging toezicht houden en de sproei-instalaltie van de boordevolle gasolietank werd in werking gesteld, voordat 's nachts om twee uur twintig werfmensen aan de slag gingen om de weg vrij te maken door het gekreukelde staal in stukken te branden en weg te slepen. De machinefabriek Hensen werd direct voor het herstel ingeschakeld. Zij had enkele jaren geleden de zware kraan voor ruim zeshonderdduizend gulden gebouwd. Zulk een nieuwe kraan zou nu rond acht ton gaan kos ten, maar waarschijnlijk kunnen van het gekapseisde gevaarte nog onder delen van de ouderbouw en van de elektrische en mechanische installaties gebruikt worden. De oude kraan heeft echter met één klap de waarde van oud ijzer gekregen. Van onze correspondent APELDOORN De Apeldoornse politie heeft (na een wilde jacht) een vrouwelijke wegpiraat aangehouden. Zij kreeg vier processen-verbaal: één wegens het negeren van een stoplicht, één wegens het doorrijden ondanks het stopteken van een politieagent, één wegens het overschrijden van de maximum-snelheid en één omdat zij een bromfiets bereed, terwijl zij nog geen zestien jaar was. Het wegpiraatje was dertien jaar en had op de (ge leende) brommer een snelheid van zestig kilometer per uur bereikt... Een kleine personenauto heeft don derdagmiddag in Soest de bejaarde heer J Schele uit die plaats overreden toen hij onvoorzichtig overstak. De over- I redene is later overleden. Van onze correspondent ASSEN. De burgemeester van Sleen, de heer S. J. van Royen, is voor een maand uit zijn functie ge schorst omdat zijn beleid wat betreft de bouw van een kantine met kleed hokjes op het terrein van het sport park te Veenoord er volkomen naast is geweest, zo zeggen Gedeputeerde Staten van Drenthe. De raad van Sleen had daar indertijd 14 000 gulden voor uitgetrokken maar de kantine groeide uit tot een vol waardig café-restaurant, dat minstens een ton méér moet hebben gekost. Het College van gedeputeerde Staten van Drenthe, aat de Durgemeester heeft geschorst, heeft de raad van Sleen donderdag in A^sen nader inge licht over zijn beweegredenen. „Het is gebleken dat de gang van zaken met betrekking tot de bouw en de financiering van het restaurant met kleedkamers op het terrein van het sportpark te Veenoord volkomen in strijd is geweest met administratief- comptabele regelen en de grondbegin selen voor behoorlijk bestuur. Deze zaak. mede gezien in het licht van reeds eerder aan de dag getreden zeer ernstige bestuurlijke tekortkomingen liggen aan het schorsingsbesluit ten grondslag," aldus het college. De schorsing is op 18 december Inge gaan. De minister van binnenlandse zaken moet beslissen over het al of niet aanblijven van burgemeester Van Royen. PEKING (Reuter, UPI). Commu nistisch China heeft bij Indonesië op nieuw aangedrongen op onmiddellijke besprekingen over de positie van de Chinese onderdanen in Indonesië. In een nota, die de Chinese minister van bui tenlandse zaken Chen yi aan zijn Indo nesische ambtsgenoot Soebandrio heeft laten overhandigen, wordt de hoop uit gesproken dat Indonesië in het overleg ï»l toestemmen „met het oog op de ernst van de toestand en in het belang van het behoud van de vriendschappe lijke betrekkingen tussen beide landen". Tussen China' en Indonesië zijn ge schillen gerezen door een Indonesisch decreet, waarbij het buitenlanders wordt verboden op het platteland kleinhandel te bedrijven. Chen verwierp in zijn nota de Indonesische beschuldiging dat Chi nese diplomaten de Chinezen in Indone sië hadden aangezet tot verzet tegen de maatregel. In zijn nota wees de Chinese minis ter er op, dat de overzeese Chinezen over het algemeen vlijtige mensen zijn, die in wezen verschillen „van de kolo nisten die door oorlogsboten worden ge steund en andere landen plunderen". In Djakarta worden inmiddels berich ten ontkend als zou er een overleg tus sen Indonesië en Indië zijn geweest om te pogen tot een gezamenlijk standpunt jegens Rood-China te komen. Wel heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta la ten doorschemeren dat Indonesië „een gedachtenwisseling" met Indjë heeft ge had over de buitenlandse politiek van communistisch China. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft in de nacht van de Eerste op de Tweede Kerstdag een 27-jarige classificeerder en een 35-jarige chauf feur gearresteerd, die zouden hebben geprobeerd op de Haarlemmerdijk twee oude mannen te beroven. Volgens de verklaringen van de slacht offers is de afpersing als volgt in zijn werk gegaan: De overvallers hielden eerst een bejaarde café-bezoeker, die op weg was naar huis aan, gaven hem een klap en eisten geld van hem. Toen de aangevallene zieh hevig verzette, spoedden de mannen zich naar de over kant van de Haarlemmerdijk, waar eveneens een bejaarde heer moeizaam zijn weg naar huis zocht. Hem zouden ze op de grond geworpen hebben. Het slachtoffer riep om hulp en een toeval lig passerende surveillancewagen reken de het tweetal in. De arrestatie trok nogal enige aan dacht. Verscheidene getuigen dienden zich aan. De agenten van de surveillan ceauto zonden hen echter naar huis met de mededeling dat hun verklaringen niet nodig waren. De chauffeur en de classificeerder zeggen nu echter dat het helemaal niet hun bedoeling was om een beroving te plegen. Ze hadden wat gedronken, en waren „op een geintje uit". De politie heeft nu de naar huis gezon den getuigen hard nodig, want tegen over de verklaringen van de beschonken „overvallers" staan de verklaringen van twee evenzeer beschonken „slachtoffers" Eigen nieuwsdienst NEW YORK. De 38-jarige nege rin Ernest Kittelberger heeft de dag voor Kerstmis aan een tweeling het leven geschonken. Dit was de zesde keer, dat zij een tweeling ter wereld bracht. De eerste drie paar tweelingen stier ven kort na de geboorte. Twee andere paren zijn vier en tien jaar oud Het ziekenhuis in Rochester, waar de moe der en de zeer prille wereldburgers liggen, meldde, dat moeder en kinde ren zich in voortreffelijke positie be vinden. Een Amerikaanse arts heeft uitge rekend, dat de kans voor een moeder zesmaal achtereen een tweeling ter wereld te brengen één op de 433.626.201.009 is. Anders gezegd: er is weinig kans op, maar het kan. Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselende be wolking en nu en dan buien. Krachtige en aan de kust nu en dan stormachtige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Min der zacht. MIESJE: Ik vond het toch ai niet zo zacht. 29 december: zon op 8.48, zon onder 16.35; maan op 7.53. maan onder 16.51. Van onze weerkundige medewerker Een witte Kerst hadden in Europa alleen het noorden van Scandina vië, Finland en grote delen van Rusland, elders overheerste het zachte weer. In ons land werd op Tweede Kerstdag plaatselijk elf graden gemeten; daarbij bereikte de wind tijdelyk stormkracht. Het is te verwachten, dat de depressie boven Schotland zich naar de Noodzee zal verplaatsen en dat de koudere lucht, die aan de achterzijde van deze depressie over de Oceaan en de Britse eilan den naar het zuiden stroomt, van ochtend ook ons land zal bereiken. Bjj de buien zal dus nu een daling van de temperatuur komen: de wind zal tjjdeljjk krachtig of storm achtig bljjven. Het weer krjjgt nu dus een echt guur karakter.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1