Martelgang van Hette eindigde met de dood maastrichts PRINCE MONACO VIERJARIG ZOONTJE LEEFDE VREEMDELING IN KINDERRIJK ALS GEZIN Brandende vliegtuigen op blok huizen C hefarme ,4 AMERIKAANSE TROEPEN BINNEN VIER JAAR UIT MAROKKO K2r TWEEDE KAMER VERWACHT SNELLE MAATREGELEN Eis tegen ontaarde oudersvijf jaar beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Woensdag 23 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. 5 Tot hij niet meer kon Pap en jenever Stelselmatig Ter bescherming w Vergeten vreemdeling Stijgende spanningen „Bij hem wel" .Hij wou niet Een rust... Geen verschil „Niet aan te tonen" Feestdagen eet dagen.,, vlekkendagen .7? verwijdert vlekken - zonder kringen! SPANNING STIJGT AAN PERZISCH- IRAAKSE GRENS DE WALLETS-AFFAIRE Vier arrestanten blijven gevangen Verkopers handelden buiten kassa om j RADIO Zeker zestig doden in Rio de Janeiro Meisje mag trouwen met overleden verloofde DE Eisenhower belooft Mohammed V: 1 Vijf procent meer voor grondpersoneel K.L.M. Nieuwe burgemeester voor Roermond Minister over briefcensuur op Nw.-Guinea Belastingfaciliteiten hulpfonds droogteschade FARAH DIB A KONINGIN Van onze speciale verslaggever UTRECHT. Wat moet er zijn omgegaan in een mens voordat hij er toe komt om zijn kind, dat argeloos in hem zijn vertrouwen heeft gesteld, ten dode te mishandelen? Welke duivelse roerselen moeten hem hebben bezield toen hij besloot zo grof de meest elementaire wetten van natuur en men selijke samenleving te schenden Deze vragen klonken onuitgesproken met obsederende herhaling op uit het relaas, dat gisteren de hele dag de gemoederen in de propere zittingzaal van de Utrechtse rechtbank bezig, hield. Daar stonden een jongeman en vrouw uit het Veluwse gehucht Voorthuizen terecht, zo op het oog redelijke men sen, die men in het oppervlakkige da gelijkse leven niets onoirbaars zou heb ben toegedicht. Zij heette Catharina, hij Hans. Strak voor zich uitstarend hoorden zij de officier van justitie, mr. P. V. J. Roseam Abbing, aan toen deze de akte van beschuldiging tegen hen voordroeg: mishandeling met dodelijk gevolg van hun vierjarig zoontje Hette. Het stond in koele ambtelijke taal neergeschreven en de officier las het zonder emotie voor. Catharina en Hans hadden de kleine Hette in de paar ja ren van zijn korte leven herhaaldelijk geschopt, tot bloedens toe met een eind hout geslagen, hem in een teil en was machine met ijskoud water gezet, hem aan handen en voeten gebonden op de keukenvloer te slapen gelegd, en hem om hem uit te putten dagelijks urenlang in de tuin van hun huis laten ronddraven. Op 17 juni jl. hadden de strafmaatre gelen zo noemden Catharina en Hans het een culminatiepunt bereikt: Hans had Hette 's ochtends vroeg omdat hij 's-nacht in zijn bedje had geplast met een stok op de billetjes geranseld tot het jochie niet meer kon staan en hem toen ongekleed naar buiten gejaagd. Zijn kleertjes had hij hem nagesmeten. De kleine jongen wankelde op zijn kor te beentjes over de plavuizen in de tuin viel, stond op, trachtte zich aan te kleden en viel weer. Zijn ouders za gen vanuit het huis hoe het kinder drama zich afspeelde. Geen van beiden greep in. Na verloop van tijd had Hans Hette binnengehaald en hem pap gevoerd, maar het jongetje deed zo vreemd. Het viel in een diepe slaap en leek wel be wusteloos te zijn. Hans gaf het twee lepels bessenjenever. Hette deed even zijn oogjes open en viel opnieuw in slaap. Later bleek de sluimer het voor portaal van de dood te zijn geweest. Toen 's avonds de huisarts kwam kijken was het jongetje overleden. De genees heer weigerde een verklaring af te geven dat het kind een natuurlijke dood was gestorven. Niet dat hij onmiddel lijk sporen van geweldpleging waar nam, maar de ouders wilden hem niet aan de kleine Hette laten komen en ze gedroegen zich niet zoals normale ouders dat aan het sterfbed van hun kind plegen te doen. De volgende dag nam de politie het het lijkje van Hette in beslag en de gerechtelijke pathaloog-anatoom dr. J. Zeldenrust constateerde een ernstige hersenbloeding. Verder nam hij op het hoofdje, de hals en op de armpjes en beentjes van Hette sporen van geweld waar. Het kind was voorts, zo stelde hij vast, broodmager. Volgens hem moest dat het gevolg zijn van een stel selmatige ondervoeding. De ouders, tegen wie de officier van justitie gistermiddag een gevangenis straf van vijf jaar en een voorwaarde lijke ter beschikking stelling van de regering voor ieder eiste, zaten er on wezenlijk rustig bij toen dit alles en nog meer werd onthuld. Steeds weer dook de vraag op: wat bezielde hun toen zij het zover lieten komen? Catharina en Hans hadden elkaar in in 1955 voor het eerst ontmoet. De vrouw, die toen 26 jaar was, had zes kinderen uit een huwelijk waarover juist een scheiding was uitgesproken. Ze woonde in Nijkerk en was bang dat haar eerste man haar nog eens zou be zoeken en haar zou mishandelen. Op aanraden van de moeder van Hans nam Catharina haar intrek in Voorthuizen. Haar man had op de fabriek van Hans' vader een werktuigbouwkundig in genieur gewerkt en zodoende was er een zekere relatie gegroeid. Hans bood aan om ter bescherming van de jonge vrouw bij haar in huis te slapen. Advertentie Aan de oevers van de maas Daar. staan nu de uitgestrekte fa briekscomplexen van de N.V. Sphinx-Céramique, waarin ruim 4000 mensen werken aan de ver vaardiging van MAASTRICHTS AARDEWERK 125 Jaar geleden legde Petrus Re- gout hier de grondslag van de aarde werk-industrie. Sedertdien is Maas tricht in de hele wereld bekend als de aardewerkstad. Volgens de aloude! geheime pro- cédé's wordt ook het modern Maas trichts aardewerk hier gemaakt. Sterk van kwaliteit, hoog van glans, mooi van vorm, aantrekkelijk van kleur en decoratie. Kortom waardewerk 1 AARDEWERK maar dan natuurlijk van d» N.V. KONINKLIJKE SPHINX-CÉRAMIQUE V/H PETRUS REGOUT MAASTRICHT Hij was net zo oud als zij en al spoedig groeide er tussen de twee jonge mensen een romance, die in 1958 overging in een huwelijk. Er kwamen kinderen, de derde werd enkele maanden geleden geboren. Toen Hans in 1955 bij Catharina in trok, was de kleine Hette .net zeven maanden oud. Het kind was anders dan de anderen. Het had een bruine huidskleur en zwart haar. De natuur lijke vader, een Surinamer of Indo nesiër, liet niets van zich horen. Vol gens de rapporten die gisteren op de terechtzitting ter sprake kwamen, hechtte Hans zich bijzonder aan Hette. Hij was een pienter kind en Hans ver wachtte veel van hem. De jonge stiefvader bleef echter niet ongeschokt in zijn waardering toen bleek dat Hette wat moeilijk reageerde op de thuiskomst van zijn broertje André, een debiel jochie, dat een tijd lang in een inrichting was verpleegd. Uiteraard werd aan André meer be langstelling geschonken dan aan de andere kinderen. Hette, die om zijn huidskleur door zijn moeder toch al als buitenbeentje werd behandeld hij mocht niet in de zon spelen omdat hij anders nog bruiner zou worden kon de plotselinge overgang van Benjamin tot vergeten vreemdeling niet aan. Hij ging, hoewel hij zindelijk was, weer in zijn bedje plassen en 's nachts maakte hij voortdurend lawaai. Hij hield zijn ouders en broertjes uit de slaap en in het huis van Hans en Ca tharina werd de sfeer met de dag meer gespannen. Hans had een eigen fa briekje opgericht, maar de zaken gin gen bij gebrek aan commercieel in zicht niet bepaald voor de wind. Ca tharina verzon een erfenis van 30.000 gulden die haar te wachten stond, maar het geld bleef uit. Er verschenen deurwaarders aan de deur. Daar kwam nog bij dat Catha rina althans zo zeggen het de rap porten niet kon dulden dat Hans veel uit huis was. De jongeman zelf was echter ook niet afkerig van de huiselijkheid. Hij was eerder een kind mannetje, dat wat verdrukt onder moe ders vleugels vandaan was gekomen, dan een volwaardige kostwinner. Dit alles bij elkaar maakte de atmosfeer in het grote jonge gezin in Voorthuizen schier ondragelijk. Hans en Catharina maakten ruzie met elkaar, hun ouders, hun vrienden, vervreemden op den duur totaal van de kleine gemeenschap waarin zij leefden. De kleine Hette begreep van dit al les niets en eiste voortdurend meer aan dacht van zij-n ouders op. „En zo", zei Hans zelf gisteren, „gingen we er lang zamerhand toe over hem lijfelijk te straffen". „U noemt dat lijfelijk straffen", zei de president, mr. V. J. A. van Dijk, „maar de officier heeft daar een an dere kwalificatie voor". Hij bracht een voorval ter sprake dat zich tien dagen voor 'het overlijden van Hette had afgespeeld. Hans had toen in het bos achter zijn huis naar André lopen zoeken, en vond in de zandbak Hette, die er vredig lag te slapen. In plotselinge razernij trapte Hans op het jongetje in en hij sloeg hem waar hij hem raken kon. Het jochie had de nacht te voren de hele familie met huilen en lawaai wakker gehou den. „Dat deed hij uit wraak", zei Hans gisteren tegen de rechters. President: „Wraak? Bij zo'n klein kind?" Hans: „Bij hem wel". President: „Zo zou ik er maar niet over praten". Even later kwam een van de straf fen ter sprake, die Hans voor Hette had uitgedacht: zout op het brood. Deze tuchtiging werd toegediend als het jongetje in zijn bedje had geplast. Hans vond het gisteren niet zo gek. „Per slot at Hette ook graag mosterd op zijn brood, dat vond hij lekker", zei hij. 9* De jonge vader schopte zijn stief zoon ook voortdurend als die bij het hollen om het huis niet voortwilde. Hans beriep zich er gisteren op, dat de huisarts hem had aanbevolen om het kind te vermoeien. Dan zou het beter slapen en zijn ouders niet uit de slaap houden. De president wilde we ten waarom hij het kind had geschopt. Het werd immers doodmoe? Hans: „Hij wou niet". President: „U ziet dat almaar als een excuus hè, dat wakker houden". Hans reageerde met een twijfelend gebaar. Plotseling schoot de president, die bot dan toe de zitting met uiterste be heersing had geleid, uit: „Noemt u dit een behandeling van een kind, dat nog geen meter hoog is, zo groot maar" en hij wees ter hoogte van de rechters- tafel. Mr. Van Dijk confronteerde Catha rina met een uitlating die zij tijdens een bezoek aan Hans in het huis van bewaring had gedaan. Ze had hem toen toevertrouwd: „Eigenlijk is het een rust dat Hette er niet meer is". Voor het overlijden van het jongetje, zo wist even later een politie-getuige uit Voorthuizen te vertellen, had Ca tharina tegen een vriendin over Hette gezegd: ,.'t Is je kind, maar je zou hem wel dood kunnen slaan". Twee vroegere dienstboden van Ca tharina kwamen gisteren verklaren, dat zij bij haar waren weggegaan om dat het jochie zo mishandeld werd. Ze konden het niet meer aanzien, maar in plaats van naar de politie te lopen. bleven ze zwijgen. Eén van hen, Hen- drika, had Hette wel een lief jonge tje gevonden. Hij werd alleen niet aar dig behandeld. Toen ze op een dag te gen Catharina daarover iets zei, ant woordde die: „Als je hem zo lief vindt, neem jij hem dan mee". Het andere meisje, Arigje, vond Hette een zachtmoedig jongetje, maar het werd veel meer geslagen dan de andere kinderen. „U had iets tegen het kind", voegde de president Catharina gisteren plot seling fel toe. De jonge vrouw sprak voör de eer ste en laatste maal gedurende de hele zitting duidelijk verstaanbaar. „Nee", antwoordde ze afgebeten. „Het is een van de ellendigste drama's die ik ooit in mijn loopbaan heb mee gemaakt", zo begon gistermiddag de officier van justitie na een urenlang getuigenverhoor zijn requisitoor. Hij wilde geen differentiatie toepassen in de straf, die hij tegen ieder van de ouders eiste. De vrouw is bijzonder schuldig, omdat zij mee heeft gedaan aan de ergerlijke behandeling van haar kind, zo redeneerde hij. De man had echter meer daadwerkelijk tot de catastrofale ontwikkeling bijgedragen. De psychia trische rapporten drie in getal die over hem en zijn vrouw waren uit gebracht, spraken over Hans als een levensvreemde zwakke, weerloze figuur, die tegenover een zenuwarts de volgen de reactie op de dood van Hette had gegeven: „Over een jaar of tien komt hij wei weer eens terug als hij een beetje over zijn moeilijkheden heen is gegroeid". Deze uitlating sloeg op een voor Tans aannemelijke reïncarnatie van het jochie. De officier van justitie geloofde niets van dat levensvreemde en weerloze. Het is een fagade, waarachter wel degelijk begrip voor het gebeurde schuil gaat, zo vond hij. Misschien steekt achter die onschuldige gevel ook nog wel een flinke dosis sadisme. De verdediger en verdedigster van Hans en Catharina, mr. Vermeulen en mevrouw mr. Felhoen KraalOtto, be lichtten ieder vanuit hun standpunt het aandeel van hun cliënten aan de dood van Hette. Mr. Vermeulen zag Catharina vooral als de kwade genius, die met haar hysterie Hans aan zich had gebonden en hem tot zijn daden had aangespoord. Deze zienswijze kwam hem na het eind van de zitting gistermiddag op een fikse ruzie met Catharina te staan: „U hebt mij heel erg onrechtvaardig behandeld", zo voegde ze de raadsman van haar man toe. Hans zat bij die woorden wisseling geslagen voor zich uit te kijken. Voor zijn vrouw, die niet in arrest is genomen, bestond hij niet. Mr. Felhoen pleitte vrijspraak voor Catharina. Toen de laatste mishande ling op 17 juni werd gepleegd, lag zij in bed. Tenslotte was het causaal ver band tussen haar bestraffingen het dompelen in ijskoud water had ze op gezag van anderen altijd beschouwd als een therapie tegen bedwateren en de dood van Hette niet aan te tonen, zo redeneerde zij Toen mr Felhoen be toogde dat haar cliënte dolveel van haar man hield, ontstond er enig mis prijzend gerucht op de publieke tribune, waar half Voorthuizen bijeen zat ge groept om dit hoofdstuk uit het drama mee te beleven. De dorpelingen waren even tevoren door de president met een vlijmscherp „stilte" tot de orde geroepen, toen uit hun midden tijdens het pleidooi van Hans' raadsman plotseling een applaus opklonk. De mensen uit het Veluwse gehucht zaten erbij met gezichten als of zij altijd alles wel geweten hadden. Maar ze hadden gezwegen toen in hun midden een weerloos kind openlijk werd mishandeld. Ze hadden er wel over geroddeld. Niemand ging echter naar de politie. Zal ooit iemand de afgronden kunnen peilen, die gisteren in de Utrechtse rechtzaal zijn bloot gelegd? De recht bank zal op dinsdag vijf januari zeg gen wat er moet gebeuren. De psychia trische hoogleraren, die gisteren als getuigen-deskundigen verklaarden dat zij het echtpaar verminderd toereken baar achten, vinden een gevangenis straf zinloos. Maar één van de rechters vroeg: „Geldt dat volgens u eigenlijk niet altijd?" en de president van de rechtbank merkte voorkomend op: „Ten slotte zitten wij hier om de wet toe te passen". Advertentie tube 1.95 spuitbus 5.95 TEHERAN (Reuter) In allerijl werden dinsdag militaire versterkingen van het Perzische leger naar de grens met Irak gezonden, speciaal naar het gebied van de Sjatt-el-Arab, voor een deel grensrivier tussen beide landen. Er is de laatste weken een zeer gespannen toestand ontstaan in deze streek, nadat Irak aanspraken liet gelden op enkele kilometers Perzisch grondgebied in de omgeving van de stad Abadan, bekend om zijn grote olieraffinaderij. Tanks, zware artillerie en afdelingen luchtdoelgeschut arriveerden dinsdag uit het binnenland in de omstreden grensstrook, die tot dusver slechts door weinig omvangrijke onderdelen van het Perzische leger werden bewaakt. „We houden rust. Perzië overweegt het dispuut met Irak voor te leggen aan de Verenigde Naties. Enige incidenten in het betrok ken grensgebied hebben de betrekkingen tussen de twee landen de laatste weken snel doen verslechteren. „Irak houdt vast aan zijn rechten", zei de Iraakse premier, generaal Kas- sem, gisteren voor de radio. „Maar," aldus voegde hij hier aan toe, „we zul len niet ons toevlucht nemen tot geweld voor alle andere mogelijkheden zijn uit geput." Kassem weet de kritieke toe stand aan de Perzisch-Iraakse grens aan „provocaties van Perzische zijde." Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De rechtbank van Amsterdam heeft de gevangenhouding bevolen van R. de V. met zijn echtgenote en van J. van 't H. en F. K„ die vorige week door de zedenpolitie werden gear resteerd op verdenking van het gelegen heid geven tot ontucht en het daar een beroep van maken. De raadslieden van de arrestanten zullen van die beslissing in beroep gaan bij het gerechtshof. De echtgenoten van Van 't H. en K„ die ook waren gearresteerd, zijn voorlopig vrijgelaten. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, die de gevangenhouding had gevorderd, is van plan de zaken van de verdachten zo vlug mogelijk voor de rechtbank te brengen. Advertentie DEN HAAG (ANP) Anderhalf jaar lang hebben twee verkopers in een Haagse herenmodezaak ten eigen bate goederen verkocht, meestal voor de helft van de prijs en altijd voor een rond bedrag. Bij de indiensttreding van een nieuwe verkoper kwamen hun prak tijken aan het licht; zij zijn door de Haagse politie aangehouden. Het waren de 23-jarige L. van R. uit Den Haag en de 29-jarige J. W. M. van der P. uit Voorburg. De mannen hebben bekend zich voor een waarde van drieduizend gulden te hebben toegeëigend, maar de werkge ver geeft op een schade van achtdui zend gulden te hebben geleden. Naar zijn zeggen hebben de verkopers behal ve kleine stukken ook achttien kostuums buiten de kassa om verkocht. De ver kopers ontkennen dat. De R. was met deze verkoop begon nen. hetgeen Van der P. al spoedig ont dekte. Hij sloot zich direct bij zijn col lega aan en zij deelden de winst voor taan samen. DONDERDAG 24 DECEMBER HILVERSUM I, 402 M ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Gram; NCRV: 10. r Gram; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Gewijde muz. middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Gram; 12.25 V d boeren; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Kerstboodschap door Z.H. Paus Joannes XXIII; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Licn- te muz; 13.40 Amus muz; NCRV: 14 00 Gram; 14.3o Avondrust, hoorsp; 15.00 Orgelconcert; 15.30 Kerstliederen; 10.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Strijkork en soliste; 16.50 Gram; 17.00 V d ieugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Ork muz en zang. avond 18.15 Sportrubriek; 18.30 Gewijde muz; 18.50 Sociaal perspectief; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Polit praatje; 20. Volkskerstzang; 21.00 Gram; 21.15 Vocaal ens.; 22.00 Periodieken para- d; 22.10 Koper-ens en orgel; 22.30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl; 22.45 Kerstnacht dienst; 23.45 Gram; 23.55—24.00 Nws; KRO 0.001.30 Pontificale Nachtmis. HILVERSUM II, 298 M ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 V d vrouw; 11.15 Gram middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram: 13.2(4 Metropole ork; 13.55 Beursber; 14.00 Cello en piano; 14.30 Skieën zonder tranen, praatje; 14.50 Vrouwenkoor; 15.05 Logboek 1948; 15.50 Gram; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Hammondorgelspel; 17.15 V d jeugd; 17.45 Hoornenens. avond 18.00 Nws; 18.15 V d jeugd; 18.30 Lich te muz; 18.55 V d kind; VPRO: 19.00 Kerstfeest v d kind; AVRO: 20.00 Nv/s 20.05 Kamerork en soliste; 21.00 Taurus en Scylax (Hij die verscheurt), hoorsp; 21.55 Gram; 22.05 Jazzmuz; 22.30 Nws en beursber v New York; 22.40 Journ; 23.00 Gram; 23.55 Nws; 24.00—Oi.oo Kerstnacht dienst. TELEVISIE RIO DE JANEIRO (Reuter) Voor de vierde keer dit jaar is Brazilië door een ernstige vliegramp getroffen. Twee vliegtuigen stortten gisteren na een botsing in Rio de Janeiro brandend neer op een blok huizen: gevreesd wordt dat tenminste 60 mensen het leven hebben verloren. Vier huizen zijn geheel verwoest, drie voor het grootste deel. Vreselijke dood De ramp begon toen boven de stad een Braziliaans passagiersvliegtuig van het type Viscount invloog op een klein militair toestel. De Viscount had 32 mensen aan boord, onder wie een baby. Zij allen kwamen om toen het vliegtuig op de huizen neerstortte. De piloot van het militaire vliegtuig- Advertentïe Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3,50 PARIJS (UPI) De achttienjarige Irene Jodar uit het door het water ge troffen Zuidfranse plaatsje Fréjus, zal toch kunnen trouwen met haar verloof de André Captra, die bij de ramp om het leven kwam. Bij een poging zijn aanrtaande schoon ouders te redden werd André op de avond van de tweede december door het water verzwolgen. De Franse wet stond alleen toe, dat verloofden posthuum trouwen met op het slagveld gesneuvelde militairen. Op grond daarvan werd het verzoek van Irene Jodar aanvankelijk afgewezen Toen president de Gaulle vorige week Fréjus bezocht deed Irenr een persoon lijk beroep op het Franse staatshoofd zijn invloed aan te wenden teneinde de wet ook op haar van toepassing te la ten zijn. De Franse nationale vergadering heeft nu de wet zodanig geamendeerd, dat NEDERLAND NTS: 2.00 Journ en weeroverz; VARA: 20.20 De wereld van vandaag, lezing; 20.30 Samenzang v kerstliederen; 20.50 De grasharp, TV-spel; NTS: 23.45—1.15 Eurovisie: Nachtmis i. Eisenstadt, Oosten rijk. DUITSLAND 11.00—11.35 Uitdeling v Kerstgeschenk ken; 16.00—16.40 Rep; 16.40—17.15 TV-ver- telling (Regionaalprogr; NDR: 19.0019.45 Die Nordschau; WDR: 19.0019.45 Hier und Heute); 20.00 Kerstconc; 20.15 TV- spel; 21.15 Kerstplatenboek; 23.45 Nacht mis (Eurovisie: Overn v d Oostenr TV); BELGIË VLAAMS 17.0018.00 V d jeugd; 19.00 V d jeugd: 19.30 L'Arbre de Joie; 20.00 Journ; 20.30 ?0MOVTV Ue° TI* KemtaVO^TüfBaXi ue wc. zuuamg gaarne,lueeiu, uat -y. ne': 23.40 Wanneer de lampjes branden.. president de bevoegdheid krijgt toe- fis wij gisteren meldden ook at 23.45 Eurovisie: Overn Oostenr TV: Hoog- stemming te geven voor alle huwelijken trekbaar voor de loonbelasting en de ml». tussen een levende en een dode. 1 vennootschapsbelasting. je wist zich met zijn parachute in vei ligheid te stellen. Als een onontwarbare kluwen kwamen beide vliegtuigen in een zee van vlam men op de woningen neer. Duidelijk zag men lichamen uit de Viscount vallen. Gisteravond vreesde men dat tenminste 30 mensen een vreselijke dood hebben gevonden in de huizen waar de vlieg tuigen op neerstortten, In een ervan be vonden zich zes kinderen; ze worden vermist. Koortsachtig werd in de puin hopen naar de slachtoffers gezocht. Op de Avenue Brasil, de brede hoofd verkeersweg naar het internationale vliegveld van Rio de Janeiro, lag een groot aantal lijken, zo vertelden oog getuigen. Daar is de ramp geschied. Tal van voorbijgangers werden door in het rond vliegende stukken van de bran dende vliegtuigen getroffen. Bij drie ongelukken met vliegtuigen die eerder dit jaar in Brazilië voorkwa men, verloren 76 mensen het leven. LEEUWARDEN Op de rijksweg onder Oldenholtwolde is gistermorgen de 53-jarige heer A. Scherer uit Beverwijk, die bij het Hoogovenbedrijf in IJmuiden werkt, om het leven gekomen doordat zijn auto op de gladde weg slipte en tegen een vrachtauto botste. De meest doordachte sigaret - Verfijnde Amerikaanse tabakken en 50 jaar Europese ervaring zijn in deze sigaret Verenigd... EEN LAURENS PRODUCT BEN HAAG Lenden Brosse) Genêve Wiesbaden Elisabethvltle Montreal Rio de Janelr» CASABLANCA (Reuter) In de onmiddellijke toekomst zullen de voor bereidingen voor de terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit Marokko beginnen. Dit verzekerde president Eisenhower gisteren koning Mohammed V van Marokko. De Ame rikaanse president bracht dinsdag een kort bezoek aan Marokko, voor hij laat in de avond per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrok. Tegen eind maart 1960 zal de evacuatie van de basis Ben Slimane, een der vier, in gebruik bij de Amerikaanse strate gische luchtmacht, voltooid zijn, bleek gisteren in Casablanca. Tegen het einde van 1963 zullen alle Amerikanen Marokko verlaten hebben. LAATSTE ETAPPE Uit het communiqué dat werd uitgege ven na de besprekingen van Eisenhower en de Marokkaanse vorst bleek, dat zij" o.m. over Algerije hebben gesproken. Zij zijn verheugd over de vooruitgang die is geboekt op de weg naar een vreedzame regeling van het vraagstuk-Algerije, door dat de twee betrokken partijen het be ginsel van zelfbeslissing hebben aan vaard. Met Eisenhowers vertrek uit Casa blanca was de laatste etappe van zijn SCHIPHOL (ANP) De basisionen en -salarissen voor het grondpersoneel van de K.L.M. in Nederland zullen met vijf pet. worden verhoogd. Het College van rijks bemiddelaars heeft deze verbetering, die de directie van de K.L.M. en de drie sa menwerkende vakbonden van personeel in de burgerluchtvaart waren overeen gekomen, goedgekeurd. De nieuwe loonschalen zullen gelden van 1 januari 1960 af. Voor de periode van 1 november tot en met 31 december 1959 zal het voordelig verschil tussen de oude en de nieuwe lonen en salarissen in een bedrag ineens worden verrekend. Mr. Höppener benoemd ROERMOND Mr. R. G. A. Höppe ner, oud-staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is benoemd tot burgemeester van Roermond. De benoeming gaat 1 januari in. Voor de oorlog is mr. Höppener raads lid en later wethouder van Roermond geweest. Vlak na de oorlog was hij er korte tijd waarnemend burgemeester. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Gisteren hebben minister mr. Toxopeus en staatssecre taris mr Bot in een besloten verga dering van de Tweede Kamer-commis sie voor Nieuw-Guinea het rapport van de commissie-Witsen Elias over de onwettige briefcensuur in Nieuw- Guinea nader toegelicht. De Tweede Kamer zal dit rapport naar alle waarschijnlijkheid niet in openbare behandeling nemen. De ver wachting is gerechtvaardigd, dat de DEN HAAG. Giften aan het hulp fonds droogteschade landbouw zijn, be halve voor de inkomstenbelasting - zo- maatregelen die de regering denkt te treffen naar aanleiding van de in het rapport vervatte adviezen, niet lang op zich zullen laten wachten. Overbodig Deze gang van zaken maakt het over bodig, dat de Tweede Kamer zich nu in het openbaar hierover uitspreekt. Het kan altijd nog gebeuren bij de behande ling van de begroting van Binnenlandse zaken aan het einde van het volgende jaar. Bij deze gelegenheid zullen dan niet alleen het rapport, maar ook de daaruit voortvloeiende beslissingen aan het oordeel van de Kamer worden on derworpen, hoewel altijd nog tussentijds, indien de Kamer daartoe aanleiding mocht vinden, de gelegenheid bestaat. Ingewikkeld De materie, waarbij uiteraard de be veiliging van dit gebied in het bijzonder betrokken is, is bijzonder ingewikkeld, zodat maatregelen niet binnen enkele weken zullen afkomen. Minister Toxopeus en staatssecretaris Bot beraden zich thans op dit stuk, waarbij zij zich ook bedienen van dé adviezen van gouverneur dr. Platteel, die gisteren ook bij het overleg in de Tweede Kamer-commissie aanwezig was. reis naar elf landen in Europa, Azië en Afrika volbracht. Ook de laatste dag was er een vol gejubel, zonneschijn en harte lijkheid, die alles scheen te overtreffen wat Eisenhower op zijn reis had mee gemaakt. Per vliegtuig kwam het Amerikaanse staatshoofd gistermorgen in Marokko aan op de Amerikaanse basis Nouasseur bij Casablanca. Hp had aan het ontbijt in Madrid generaal Franco nog gesproken. VEELVULDIGE SALVO'S Koning Mohammed V wachtte Eisen hower op; samen reden de twee staats hoofden naar de stad, door dichte hagen Marokkanen. Duizenden Berbers te paard stonden langs de route geschaard. Zij vuurden salvo na salvo af uit hun antieke geweren toen hun koning met president Eisen hower langs kwam. Het lawaai was oor verdovend. Schril klonk het gegil van de vrouwen, voor een groot deel met de sluier voor, door het geknal heen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Fa,rah Diba. sinds maandag de vrouw van Sjah Moham- 0:1 Rczah Pahlevi, is door haar hu welijk Perzië's nieuwe koningin. Al is haar echtgenoot Sjah-in-Sjah, hetgeen z?.?gen koning der koningen dus eigenlijk: keizer - zij is koningin van het land. Dit hebben bij uitstek deskun digen ons verzekerd. Over de tweede! vrouw van de Sjah I prinses Soraja, weri I destijds in de kran ten meestal gespro ken als keizerin maar dat is niet ge bruikelijk. Men heeft' het altijd over de Sjah meestal niet ij keizer en zijn ko ningin. Ook de am ba-ssadeur van Perzic in ons land spreek altijd van „notre roi". onze koning. Daar entegen heet de di- Koningin Farah plomatieke vertegenwoordiging van Per zië in Nederland officieel Ambassade imperial, dus wel degelijk keizerlijke ambassade. Of koningin Farah zal worden ge kroond, kon men gisteren op de ambas sade van Perzië in Wassenaar niet zeg gen. Het is wel waarschijnlijk, dacht men. Vooral omdat haar echtgenoot de Sjah zelf ook nog niet gekroond is, hoe wel hij al staatshoofd is sinds 1941. Zijn vader trad in september van dat jaar af. Door oorlogsomstandigheden was een kroning in 1941 niet mogelijk. Volgend jaar, wanneer men in Per zië het 2000-jarig bestaan viert van de dynastie, wordt de Sjah gekroond. Er zuilen dan in Perzië grote feesten wor den gehouden. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5