Stel u voor dat HIER brand kwam aaptenmakei% Onderwijs tussen de zwammen I JAMPIE DE NATUUR KAPPIE en de KONINGSRUIL Uit de kerken P. W. RUSSEL'S VIERHONDERD PAAR OUDERS KLAGEN AAN JUNKER+ RUH Onrust rond huis van Willy Brandt Kerken protesteren samen tegen zondagsarbeid Boeken vallen uiteen Van muur tot muur Drie fonteintjes Een ramp f 8 maanden geleden j FLITS GORDON in het heelal Dan Barry OOM BAZURKA en 1 f W. Lohman 1 ARSÈNE LUPIN JACQUES BLONDEAU 1 DE I TINTELS Jack Dunkley Waterval" in en om uw huis Woensdag 23 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 In de bergruimte voor landkaarten en boeken zitten de zwammen op de muurHet vocht druipt bijna zicht baar naar beneden 1959: uiv kind zit op een Vlo in Leiden met een walmende, stinkende en roet rondwerpende potkachel. Eén moderne schoolbank stond er in die klas. Moet u eens op die andere banken letten Vlak naast de houten trap staat, beneden, een van de drie middeleeuwse fonteintjes, bestemd voor driehonderd kinderen. Oftewel: 100 kinderen voor één wasbak je. 130 Zo eenvoudig was het dus, be sefte Andrea en hij verwenste zijn onnozelheid om niet van het be gin af te vermoeden, dat Mattei zulk een strategie zou aanwenden om in het bezit te komen van de Al-Kemal, waarvan hij met zijn kennis van scheepvaart en han del tenvolle de waarde besefte. Per slot van rekening had Andrea hem al eens een moordenaar ach ternagezonden zelfs op de reis naar het eiland Arguin, wat hem toch voldoende waarschuwing had moeten zijn. Het feit dat zijn half broer het geheim zo heftig begeer de, dat hij hem niet wilde doden, voegde een nog dreigender noot toe aan een situatie, die bijna het hoogtepunt was genaderd. ,,Wat hebt ge hierop te zeggen?" vroeg Mattei, terwijl Angelita on verstoorbaar haar lokken borstel de. „Wat zal er met mij gebeuren indien ik u het geheim openbaar?" vroeg Andrea. „Dat heb ik al gezegd", zei Mat tei ongeduldig. „Uw leven in ruil voor uw geheim!" „Hoe zal ik weten, dat gij u aan de overeenkomst zult hou den?" Mattei haalde de schouders op. „Ge hebt mijn woord. Dat moet u voldoende zijn." „Uitstekend" zei Andrea. „Ik zal u het werktuig geven." Hij begon zijn tuniek los te ma ken maar onmiddellijk zette Mat tei hem de punt van de dolk weer op de borst. „Probeer geen kunstjes!" waar schuwde Mattei. „Ik zou u het liefst doden!" Andrea wilde alles verhinderen wat zijn halfbroer zou kunnen er geren. Toen hij nog een kind was, had hij vaak gezien hoe Mattei levende huisdieren had gedood, als hij om een of andere futiliteit in woede was ontstoken. „Wat ge zoekt zit verborgen in een linnen gordel rond mijn mid del", verklaarde Andrea kalm. „Ik ben ongewapend." Behoedzaam gmg Mattei wat achteruit en hij keek toe hoe An drea de linnen gordel losmaakte. Hij haalde de Al-Kemal te voor- Üi ff ANK G-. SLAUGHT€. m schijn en overhandigde die aan zijn halfbroer. „Ik had dit aan Prins Henry wil len schenken, opdat alle zeevaren den het werktuig zouden kunnen gebruiken", verklaarde hij. „Nu is het uw eigendom." „Dat vod!" schreeuwde Mattei woedend, terwijl hij de Al-Kemal uit Andrea's hand rukte. „Ziet ge me voor een krankzinnige aan?" In een vlaag van razernij, menend dat Andrea hem probeerde te be dotten, draaide hij zich om. Hij smeet de Al-Kemal in het vuur. Toen wendde hij zich weer tot Andrea en zette hem weer de dolk op de borst. „En nu geeft ge me het ware werktuig. Geloof niet dat ik zo dwaas ben me te laten afschepen met een blok hout en een stuk koord", schreeuwde Mattei, tril lend van woede. „Wat ge zo even hebt vernield noemt men de Al-Kemal", zei An drea. „Arabische zeekapiteins ma ken die ook van glas, porselein of zelfs uit hoorn. Deze had ik van hout vervaardigd." Mattei keek naar het vuur. Het houten blok was al bijna verkoold. „Ge liegt", zei hij, doch zijn stem miste overtuiging. „Dat vod, zoals gij het noemde, heeft mij de weg gewezen van Gui nea naar Lagos," zei Andrea, „en ook van het eiland Antillia naar de Aqores". Mattei keek naar het vuur, waar de resten van de Al-Kemal nog smeulden. En met snijdende min achting zei Angelita tot haar echt genoot: „Gij dwaas Andrea zou dat ding heus niet in een speciale gordel op zijn lichaam hebben ver borgen als het niet zo kostbaar was Uw afschuwelijke humeur heeft ons maar weer eens parten ge speeld!" „Ik zal een nieuwe Al-Kemal ma ken," beloofde Andrea, „als ge mij de zekerheid verschaft, dat ik niet zal worden gedood. Maar uw woord alleen is daarvoor niet vol doende." „Gooi hem in de kelder," her haalde Mattei. „En bind zijn han den aan zijn voeten vast of neen, breng de touwen hier, ik zal het zelf doen". De lakeien haalden stevige tou wen en Mattei beval Andrea op de grond te gaan liggen. Hij gaf zijn dolk aan de man, die hij Angelo had genoemd en bond behendig Andrea's polsen aan elkaar. An drea herinnerde zich een oud kunst je van de slavenmarkt, en spande zijn spieren, zodat de touwen los zouden zitten als hij ze weer ont spande, maar Mattei was van de ze praktijk op de hoogte en trok de touwen zo strak aan, dat ze hem in het vlees sneden. Zelfs toen Andrea de spanning van zijn spieren wilde verminderen, kon hij zijn polsen nauwelijks bewegen en het leek wel uitgesloten dat hij ooit zijn handen uit de touwlussen zou kunnen bevrijden. (Wordt vervolgd) Advertentie GASFORNUIZEN reeds varwf f 284.- tm piekfijns keuken met 'n LEIDEN Ruim driehon derd kinderen en tien lera ren verkeren elke dag zes uur in lijfsgevaar. Elk moment kan er links of rechts een pla fond naar beneden komen; op z'n minst zitten er dan zo'n der tig kinderen onder het puin, in één klap. Dat gebeurt allemaal in de openbare Ulo-school aan de Pieterskerkstraat in Leiden. Een school uit 1861, over een goed jaar een eeuw oud dus. Gistermiddag heb Ik die school be zocht en een van de leraren heeft me er rondgeleid. Uit dat bezoek is één ding heel zeker bij mij komen vast BERLIJN (Reuter). Een Westber- lijnse politieman, die belast is met de bewaking van het huis van Willy Brandt, de burgemeester van Berlijn heeft gis ternacht vier schoten gelost op twee mannen, die in de tuin bij het huis rondzwierven. De mannen wisten te ontkomen on danks de speurtocht, die met speurhon den werd ingezet. De bewaking van het huis was eind vorige week verscherpt, omdat burge meester Brandt een dreigbrief had ont vangen. PUTTERSHOEK De kerkeraden van de hervormde gemeente en de ge- j reformeerde kerk te Puttershoek hebben contact opgenomen met de directie van de suikerfabriek in verband met het voornemen om gedurende de raffinage- campagne zondagsarbeid te doen ver richten. De kerkeraden hebben hiertegen prin cipiële bezwaren, temeer waar de zon- dagsarbeid huns inziens niet noodzake- j lijkerwijs uit het produktieproces voort- i vloeit. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiui i ,'i 'j&m v 'Jt&SÊT' :.;X .Ê&WHk LAZEN WE DE KOP: ..Chess man sterft op 19 februari". We vragen ons af of het nu werkelijk.zo ver zal komen. Deze man, die in de elf en een half jaar na zijn veroordeling kans heeft gezien zijn terechtstelling acht maal uit te stellen, is op z'n minst genomen een opmerke lijke figuur. Zelden zal in de ge schiedenis een man opgedoken zijn die bereid was zo lang en zo vasthoudend voor zijn leven te vechten. Wat dat laatste betreft heeft hij we kunnen het eerlijk toege ven onze sympathie verworven en wellicht ook verdiend. De strijd die hij, op de rand van de afgrond, met taaie verbe tenheid heeft gevochten zal in de geschiedenis van het recht onge twijfeld een plaats hebben ver overd. Intussen is het opmerkelijk dat de strijd om het bestaan voor Chessman in letterlijke zin een strijd voor het leven is geworden. In zoverre is Chessfrian een pro totype dat ons iets te leren heeft. Ook voor ons is de strijd om het bestaan een strijd voor ons le ven, en niet een strijd voor een goed salaris. Maar wie in die strijd Het Le ven niet kent als de ware over winningsbron, moet noodzakelijk het onderspit delven. Het is belangrijk dit vooruit te beseffen. WEERSLAG De treden van de brandtrap zijn zo smal, dat er niet eens een hele voet op kan staan. te staan: zou er ooit van z'ïl leven, door welke oorzaak ook, brand uitbre ken in die Ulo-school in de Pieterskerk straat in Leiden, dan gebeurt er een ramp. Aan de buitenkant valt het wel mee, zo op het eerste gezicht. Een oud ge bouw, denkt men. Maar zet niet twee stappen naar binnen, want dan ziet u iets anders. Dan ziet u de vocht, die tientallen vierkante meters, op alle verdiepingen, door de muren heen slaat. Dan ziet u de zwammen, die hier en daar op de muren groeien. Op sommige plek ken wordt de specie gewoon wegge vreten door de vocht en in de boeken bergplaats vallen de banden van de boeken uiteen. Maar binnen in die Ulo-school ziet u meer. Daar zijn elf klaslokalen, die wellicht tot de somberste, de verve lendste, de ongezondste en de naar- geestigste behoren in Nederland. Grote ijzeren potkachels staan er in de hoe ken. ,,Op maandag is er bijna geen les te geven; dan zijn de kachels net aangemaakt en zitten we in de rook en de stank, omdat de rookkanalen niet willen trekken. Voortdurend wordt er aan die rookafvoer gewerkt", zo vertelde me een leraar. Ik stapte binnen in klasse 4 a en vroeg, waarom de gordijnen er tussen de kieren van de ramen gestopt wa ren. ,,Dat doen de leerlingen", hoorde ik, omdat ze vergaan van de tocht. Overal tocht het in dit gebouw. Als het even flink waait buiten, dan is het hier een herrie van rammelende deuren en ramen, daar hebt u geen idee van. Kijk, de tussendeuren tussen de klassen zetten we dan vast met grote, oude liniaals". üp de bovenste verdieping waren twee timmerlieden bezig met het pla fond. Een onbeschrijfelijke bende op de grond: men had het hele plafond eruit gehakt, nadat er in de gangen stukken naar beneden waren gekomen en nu werd een tijdelijke voorziening getroffen met zachtboard. Men liet mij een andere klas zien, die nog het originele plafond had. De barsten liepen van muur tot muur, dwars boven de klas en hier en daar kon men een vinger tussen zo'n barst steken. ,,Als dat naar beneden komt, omdat er bijvoorbeeld boven kinderen door een andere klas hollen, dan ge beuren er ongelukken", aldus de leer krachten. En die andere klassen, waar tijdelijk dat board-plafond in zit? Wel, dat board trekt krom als de kachel ge stookt wordt en dan vliegen de spij kertjes eruit. Dat gebeurt zo tijdens de lessen: dan is het ineens tik-tik- tik en tien spijkertjes komen op de banken of de hoofden van de leer lingen terecht. melkfabriek, waar het lossen en laden een dergelijk lawaai maakt, dat de leraren staan te schreeuwen voor de klas om zich verstaanbaar te maken. „Ziet u al die nattigheid boven de trap?", werd me gevraagd. Ik zag het. „Daar hebben we een urinewaterval gehad, toen de buizen van toilet en- zoverder gingen lekken en alles naar beneden kwam". Hygiëne kunt u ook verder niet vin den in die Leidse Ulo. Voor die drie honderd leerlingen in dit antieke ge bouw bestaan er zo, open en bloot op de gangen drie ouderwetse fon teintjes. Bovendien nog een handjevol toiletten, die doodgewoon stinken en die bij een beetje vorst al bevroren zijn. Kijken op hun werk kunnen leer lingen en leraren moeilijk, maar het buitenlicht komt sporadisch binnen door de hoge smalle raampjes en het kunstlicht is niet voldoende. Meer lam pen erbij? Kan niet, want daar is het lichtnet niet op gebouwd en dan slaat de boel door. Maar nu het levensgevaarlijke. Het hele trappenhuis in die bejaarde school is van hout. De gangen en de vloeren in de klassen zijn van hout. De plafonds maakt men nu gedeeltelijk van board. Mocht hier ooit iemand een siga rettenpeuk laten vallen, dat staat die hele school in een minimum van tijd in lichterlaaie en dan is er geen blus sen aan. Wat dat aangaat is een rode brandblusser, die ik hoven ergens in een gang zag, een lachertje. Ja, er is een ijzeren brandtrap, aan de buitenkant. Maar wat voor een. De treden van die trap liggen volkomen verkeerd. Ik heb het gisteren zelf ge probeerd. Je breekt bijna je nek als je gewoon naar beneden wilt lopen, omdat die treden teveel boven elkaar zijn gebouwd. En bij een brand wordt er niet gewoon en voorzichtig gelopeh, maar dan vliegen van twee en drie hoog een paar honderd kinderen die trap af. Dat er in zo'n geval doden en tiental len gewonden vallen is net zo zeker als dat het gisteren dinsdag was. Beneden aan die trap ligt een klein plaatsje, waar de fietsenrekken van de leerlingen staan. Dat plaatsje staat als de lessen gegeven worden stamp vol. „Door die kier daar kunnen ze dan vluchten voor de brand, u voelt wel dat het een paniek en een ramp wordt", wees mij een leraar. Vierhonderd ouders van leerlingen van deze Leidse Ulo hebben nu be sloten, dat de maat vol is. Zij hebben 1 gezamenlijk een motie aangenomen, waarin zij hun verontrustheid uitspre- S ken over „de zeer slechte staat waarin j i= het schoolgebouw verkeert, een zo j SE slechte staat, dat er zelfs lijfsgevaar voor de kinderen en de .eerkrachten is". ^||Ht|IIM,MHMHn,n„ Die vierhonderd ouders dringen er bij de minister van O. K. en W. en bij zijn collega van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid op aan thans eindelijk de vereiste rijksgoedkeuring te ver lenen die nodig is om met de bouw van een nieuwe school te kunnen beginnen. De aanvraag daartoe is ingediend op 13 april 1959 ËilllllllllllllllllllHIIIIIII door Fnijmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' ptiiiitiiiiiiiiiiiiiiunitiitttiiiiiin - door iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiii |iiiiiiiiiiiniiHiiiiininimnitiHn 1 door h Vrij naar 1 Maurice Leblanc pHIIIIflIIIIIIUftllillllllillllllllllt 'EM de SEiD£t.eTTERS.d£U F,» N DB STEEN VAN DE KAMER DER UOF— FÉRSN GEGRIFT, ZNN DESBSIhJ-- US.TTERSVAN UOFFEREN ENFRtj— FO&S&. DE ENIGS HEGELDie JKNIETBE' GRldPNOG MAAREENS GRONDIG BESTU DEREN door lliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirmiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiitiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiimniitiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! DEN HAAG Tot burgemeester van de gemeente Roosendaal en Nispen is met ingang van 16 januari benoemd de heer J. P. Godwaldt, burgemeester van Etten en Leur. nog Die kachels worden overigens met cokes gestookt en u moogt raden naar de stof, het roet, de walm en de gloeiende stukken cokes, die naar buiten vallen en op de houten vloer terecht komen. De banken in de klassen staan bijna óp elkaar en de leerlingen zitten hutje- mutje opgepakt. Eigenlijk telt die Ulo vierhonderd leerlingen, maar vier klassen zijn een half uur verderop in een andere school ondergebracht. Wan neer leerlingen en leraren moeten rouleren dan begrijpt u het gemak van dit alles wel. IHUnillllllllllliniHItllllllHIIIIinilllllHtlfflfflfflfflmiHIHIIIfflntll voor aan de straat, vlak tegenover een De bonte klimop groeit lang niet zo snel als de gewone groenbladige, dat is eigenlijk geen wonder ook; alle bont- bladerigheid is in feite min of meer een ziekteverschijnsel. De bonte klimop kan ook wel een beetje meer warmte hebben als de gewone groenbladige; een matig verwarmde kamer of een nor maal verwarmd vertrek is wel goed Het is nuttig in die droge omgeving de Overigens ligg;en er enkele klassen!blaadjes dagelijks even met lauw waterkoning. te besproeien. 54. Kappie kreeg het inboorlingenop perhoofd onmiddellijk te spreken. ..Klachten?" vroeg de wilde. ,,Wis en waarachtig! Een hele laad- lijst!" riep Kappie uit. Toen wees hij op Libertien. die er zelfs op flinke afstand zeer opgewon den uitzag. ,,Maar die lange dunne daar heefi wel de meeste klachten!" vervolgde hij „Hij vindt niet dat hij behandeld wordt met de nodige onderscheiding Wel, wel.. antwoordde de neger- ,En waarin onderscheidt hij zich dan wel van de anderen?" ,,Het is onze.... eh, het is de koning van Opdol!" verklaarde Kappie. Verrast sloeg het opperhoofd de nan- den ineen. „Kwili-kwalaEn dat vertelt ge me nu pas? Een echte blankenkoning?!" Kappie knikte. ..Maar u moet niet alle vorsten over één kam scheren....!" antwoordde hij. „Koning Libertien is wel een bijzonder lastig exemplaar'" De heerser maakte een vergoelijkend gebaar. „Ik ben zelf ook niet de gemakke lijkste...." erkende hij. „Maar in elk geval zal ik zorgen, dat de koning van Opdol behandeld wordt volgens waardigheid." Een kort bevel en de kooi werd voor Libertien ontsloten. „Dat was van korte duur. heren." sprak deze. naar buiten stappend. „Ik zal zien, wat ik fhans voor u kan doen.. Baron de Fricandelle echter, staarde hem twijfelend na. „Bedenk Sire, de vrijheid is een breekbaar ei!" waarschuwde hij nog. „En vrijheid zonder Protocol is een ei zonder schaal...." NED. HERV. KERK Beroepen te Sloten, Fr.: A. F. Ver- heule, kand. te 's-Graveland. Aangenomen naar Hoogeveen (vac. J. W. Beerekamp): M. van den Bosch te Nigtevecht. Bedankt voor Rhoon: (2e pred. pl.): P. Holst te Rotterdam-Charlois. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Soest: C. M. v. d. Loo te Dordrecht. Examens: Aan de Theologische Ho- j geschool te Kampen slaagden voor het kand. examen de heer E. C. Kim te Groningen en voor het prop. examen de heer W. D. Omta te Ems (N.O.P.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer: J. M. Visser te Dokkum. Bedankt voor Huizen: N. H.: B. Bij- leveld te Noordeloos. Z1ïn j BOND VAN VRIJ EVANG. GEM. Aangenomen naar Oude-Pekela: D. J. I. van Wijck te Gouda. ROTTERDAM Het College van rijks bemiddelaars heeft de nieuwe c.a.o. voor de havenbedrijven goedgekeurd. Met in gang van 1 januari krijgen de havenar beiders, toezichthouders, het technisch personeel en het personeel in koei- en vrieshuizen in de havens van Amster dam en Rotterdam een verhoging van vijftien cent per uur (met inbegrip van de huurbijslag)

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2