Vandaag uitnodigingen aan het Kremlin 11960: HET JAAR VANr TOPCONFERENTIES WESTELIJKE LEIDERS ZIJN HET EENS Meningsverschillen Frankrij k - Amerika nog niet opgelost Loonakkoord havenarbeid Leeuwen ontsnapt Advocaat kreeg hartaanval Ondergrondse kernproef kan worden De Bilt: kouder PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Na hort geding tegen omroepverenigingen Mysterieuze diefstal uit Batavus-f abriek Zie verder pag. 4 Skorzeny niet gewenst op Britse hodem Volgorde Eind april Voor alummiumbedrijven in Amerika nieuwe c.a.o. HET WESTEN HOUDT VOL CONSTERNATIE IN DIERENPARK Bakkersoorlog in Haarlem ten einde Laatste veteraan uit Amerikaanse burgeroorlog (117 jaar) overleden TWEELING GEBOREN IN VOLLE ZEE =J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwen dijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e jaargang No. 4442 Maandag 21 december 1959 Eigen nieuwsdienst ARNHEM De advocaat van het weekblad TV, mr. J. W. F. Donath, is zaterdagmiddag na het kort geding dat de vijf omroepverenigingen tegen het weekblad TV hadden aangespan nen om alle programmapublicaties in TV stop gezet te krijgen, door een hartaanval getroffen. Twee uur achtereen had hij gepleit en om half twee verliet hij met zijn cliënten de villa aan de Velperweg te: Arnhem, waar de rechtbank is ge- vestigd. Hij begaf zich naar het hotel Royal waar hij echter direct zijn echt genote opbelde met het verzoek hem snel met de auto te komen halen. Nauwelijks was mevrouw Donath: met haar echtgenoot in de wagen weggereden of hij kreeg een hart- aanval. Zij bracht hem zo snel moge- lijk naar een hartspecialist, die mr. Donath ijlings een injectie toediende. Er trad in diens toestand enige ver- L betering in, doch voorlopig zal hij vol komen rust moeten houden. Delen overgeslage" Reeds tijdens het pleidooi, dat kort na elven begon, voelde hij zich ge durende hel laatste half uur onwel worden, maar liet daarvan niets blijken. Het noopte hem evenwel grote delen van zijn nota over te slaan. Aan het einde van zijn pleidooi lanceerde mr. Donath een tegenaanval van het weekblad TV. Hij diende bij MACMILLAN Van onze correspondent PARIJS. Vandaag zullen de am bassadeurs te Moskou van de Verenigde Staten, Groot-Britannië en Frankrijk de heer Kroesjtsjef uitnodigingen overhan digen voor het bijwonen van een top conferentie, te houden in april in de Franse hoofdstad. Het zal, als Kroesj tsjef ten minste op het voorstel van het Westen ingaat, de eerste zijn van een reeks topconferenties, achtereenvolgens te houden in Moskou, Londen en Wash ington. Vandaag zullen de uitnodigingen worden gepubliceerd, evenals een slot communiqué over de Parijse besprekin gen. DE GAULLE Eigen nieuwtdienst HEERENVEEN In de Batavus- fabrieken te Oudeschoot bij Heeren veen hangt sinds zaterdagmorgen een sfeer van argwaan en verden king. De nacht daarvoor is er uit de kluis een bedrag van twintigduizend gulden gestolen door iemand, die bijzonder goed op de hoogte moet zijn geweest van de omstandigheden op het kantoor van de rijwiel- en bromfietsf abriek. Vrijdagavond was het gestolen be drag in loonzakjes in de kluis gelegd om de ochtend daarna te worden uit betaald. De sleutel van de kluis werd oudergewoonte aan een spijker op een van de afdelingen gehangen door de loonadministratie. De politie is aan het onderzoek be gonnen met een scherpe ondervra ging van allen, die de bewuste avond en nacht in het bedrijf zijn geweest. Daar er geen sporen zijn gevonden van inbraak zoekt men de dader in de kring dergenen, die het bedrijf op hun duimpje kennen. LOS van alle agendapunten is te Parijs komen vast te staan dat de topconferentie van april door andere bijeenkom sten aan de top zal worden ge volgd. Eisenhower, Macmillan en De Gaulle zijn ervan over tuigd, dat de problemen waar over de Grote Vier (Amerika, de Sowjetunie, Frankrijk en Engeland) zich te beraden heb ben, niet binnen een paar da gen kunnen worden opgelost en dat er meer bijeenkomstep in de loop van het volgende jaar nodig zullen zijn. Het is trou wens bekend, dat Kroesjtsjef er ook zo over denkt. Vinogradof, de Russische ambassadeur te Parijs, die gisteren naar Mos kou is vertrokken, heeft dat enige tijd terug nog met na- Mr. J. V. F. DONATH de Arnhemse rechtbank de eis in, dat de omroepen hun boycot wat betreft de radioprogramma's zullen staken en het weekblad onverwijld alle infor maties zullen gaan verstrekken. Mr. P. M. Witteman had namens de omroepen betoogd, dat „T.V." in strijd met de auteurswet de programma's eenvoudigweg overneemt. Mr. Donath stelde dat de program magegevens door eigen journalistieke nieuwswerving worden verzameld, wat niet strijdt met de auteurswet en dat deze zaak niet kan worden af gedaan in een kort geding. Daarop kwam hij tot bovengenoemde eis in reconventie. LONDEN (UPI) „Ik ben een doodgewone burger en een zakenman met belangen in Spanje en Dublin". Dit zei Otto Skorzeny, de man die in de tweede wereldoorlog Mussolini be vrijdde uit gevangenschap en mee voerde naar Duitsland. Skorzeny arriveerde zaterdagavond op London Airport, op doorreis van Madrid naar Dublin. De Britse autori teiten verboden hem het vliegveld te i verlaten. Hij mag Brits grondgebied i niet betreden. Stevig bewaakt moest Skorzeny in een afgesloten ruimte wachten tot zijn vliegtuig verder ging. Het was overigens al de tweede keer binnen een maand, dat Skorzeny dc toegang tot Engeland werd geweigerd Van onze correspondent PARIJS. Veel werk is er te Pa rijs door de Vier van het Westen eigenlijk niet verricht en naar het schijnt hebben hun gesprekken zich tot algemeenheden bepaald. Tevreden scheen eigenlijk alleen Adenauer, die van Eisenhower de toezegging moet hebben gekregen, dat de regeling van de kwesties Berlijn en Duitsland on verbrekelijk aan elkaar verbonden zul. len blijven. De meeste verwachtingen heeft men gehad van de gesprekken onder vier ogen, die Eisenhower en de Gaulle zouden hebben en tijdens welke, zo hoopte men, wellicht de Frans-Ameri kaanse meningsverschillen over het ge brek aan loyale Franse medewerking aan de Navo en het zich onthouden door de Verenigde Staten van steun aan Frankrijk tijdens de stemming over de Algerijnse resolutie in de Verenigde Naties uit de weg zouden kunnen wor den geruimd. Op zijn minst had men verwacht dat de openhartige uitwisse ling van argumenten tot klaarheid zou leiden. Het heeft er tot nu toe alle schijn van, dat men geen stap verder is ge komen. Eisenhower heeft, nadat Herter hem in de trein, die hen van Toulon naar Parijs iraeh-t, uitvoerig had inge licht en hem had gewezen op de geva. ren van een te vlug toegeven aan de Gaulles verlangens zaterdagochtend de koe onmiddellijk bij de horens gevat. KRITIEK GEVRAAGD Hij heeft de Gaulle gevraagd met zijn kritiek op tafel te komen en het Fran se staatshoofd heeft hem daarop ver zocht Amerika's positie in de Algerijnse kwestie duidelijk te maken. In zijn ant woord heeft Eisenhower hem er in de eerste plaats aan herinnerd, dat hij de Gaulle tijdens zijn vorige bezoek aan Parijs duidelijk had laten blijken, dat de Verenigde Staten bereid waren Frankrijk te steunen. Daarvoor was het echter nodig, dat Frankrijk zelf in de Verenigde Naties zijn standpunt zou verdedigen en dat het ook van zijn kant, zij het niet in het openbaar, toe nadering tot de Algerijnse nationalisten zou hebben gezocht om te komen tot onderhandelingen over een staken van het vuren. Geen van beide is gebeurd. In de tweede plaats kon Amerika niet «temmen tegen een resolutie, die van zelfbeschikkingsrecht spreekt. Het heeft dus de enige mogelijke weg geko zen en zich van stemming onthouden, ook al omdat het de landen van Noord- Afrika en van het Midden-Oosten niet tegen zich wil innemen. OUD ARGUMENT Daarna kwam de Navo ter sprake. De Gaulle is daarbij met een oud ar- gement moeten aankomen: het groot ste deel van het Franse leger vecht in Algerije en in Europa zijn slechts enke le divisies beschikbaar. Wanneer het Algerijnse probleem is opgelost en de tijd is gekomen om de divisies, die thans daar zijn gestationeerd, terug te roepen naar het moederland, zou over de unificatie (dat is het woord dat na de jongste Atlantische vergadering in plaats van integratie is gekomen) kun nen worden gesproken. De Gaulle heeft laten doorschemeren, dat er mogelijk reeds thans een Ame rikaans-Franse commissie zou kunnen worden gevormd, of desnoods een com missie. waarin ook Engeland zitting heeft, om de Franse positie binnen de Navo te onderzoeken. Eisenhower, in casu het Amerikaanse opperbevel, ge voelt eigenlijk bijzonder weinig voor een dergelijke commissie met een reeks subcommissies, vergaderingen, moge lijkheden tot tegenstellingen, enz. enz. Het enige voordeel ervan zou liggen in de omstandigheid, dat het een noodop lossing zou zijn en dat althans tot be gin mei. wanneer de conferentie aan de top zal worden gehouden, de een heid van het Westen wellicht naar bui ten kan worden gehandhaafd. Veel nut heeft zoiets ook weer niet, omdat de Sowjetunie van alle moeilijk heden natuurlijk genoeg op de hoogte is en er gebruik van zal maken om zijn traditionele bondgenoot Frankrijk naar zich toe te trekken. Kroesjtsjefs reis naar Frankrijk is daar al een symp toom van en bovendien zal de Gaulle die visite zeker met een reis naar Rus land beantwoorden. OPNIEUW De woordvoerders van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken hebben in hun persconferenties (twee per dag) zich alle moeite gege ven om het te laten voorkomen, alsof er geen spanning tussen de Verenigde Staten en Frankrijk bestaat en zij heb- druk aan de Gaulle laten we ten. De besluiten die de Westelijke leiders in de afgelopen dagen heb ben genomen, zijn zonder veel moei te of wrijving tot stand gekomen. Dat geldt vooral voor de agenda van de topconferentie zoals het Westen die wenst te zien. Wat de Russen ervan zullen zeggen, moet natuurlijk nog blijken. De volgorde dient naar Westelijk inzicht te zijn: 1. ontwapening, 2. Duitse kwestie inclusief Berlijn, 3. niet-inmenging in binnenland se kwesties van andere landen, 4. hulp aan onvoldoende ontwik kelde gebieden. Ten aanzien van het tweede punt van die agenda moet Adenauer (hij kwam met Eisenhower mee terug uit Ramhouillet in diens auto en hij heeft daarna nog met hem gespro ken in het woonhuis van de Ame rikaanse ambassadeur waar Eisen hower logeert) uitermate tevreden zijn. Hetgeen betekent dat hij ervan overtuigd is dat de beide kwesties. Berlin en Duitsland, in ieder geval in verband met elkaar zullen wor den behandeld en dat het Westen voorlopig afziet van het aanbren gen van wijzigingen ten ongunste van Duitsland in het statuut van Berlijn. De Engelsen schijnen daar anders over te denken. Zij vinden dat er iets te zeggen zou zijn voor een tus sentijdse oplossing voor Berlijn. Maar zij hebben zich nauwelijks verzet omdat zij weten dat Kroesj tsjef de kwestie-Berlijn waarom eigenlijk alles is begonnen heus wel ter sprake zal brengen en dat niemand hem dat kan beletten. Evenmin kunnen de Westelijken weigeren erop in te gaan, wanneer hij het vraagstuk afzonderlijk ter sprake brengt. Daarom is het nog de vraag of Adenauers vreugde niet wat voorbarig is. De topconferentie zal tussen 20 april en de eerste dagen van mei worden gehouden. Kort ervoor zul len er nog verscheidene belangrijke dingen gebeuren: in maart brengt Kroesjtsjef zijn bezoek van veertien dagen aan Frankrijk, van 5 tot 8 april gaat de Gaulle naar Londen en in het midden van april zal de Franse president een officieel be zoek aan de Verenigde Staten brengen. Bovendien zal er tussen al deze bezoeken door nog een Atlantische conferentie worden gehouden om streeks 10 april. Die zal, evenals nu, worden gevolgd door de samenkomst van de Westelijke Grote Vier en men hoopt dat het rapport van de Amerikaanse commissie-Coolidge (door Eisenhower benoemd om de ontwapeningskwestie te bestuderen) dan gereed zal zijn. CHICAGO (AP) De Amerikaanse vakbond van arbeiders in de staalin dustrie heeft met vijf aluminiumbedrij' ven overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, volgens welke de lonen voor een periode van drie jaar met ca. 0,30 per uur zul len stijgen. De nieuwe c.a.o. geldt voor 37.500 werknemers bij de Aluminium Co. of America, de Reynolds Metals Co., de Kaiser Aluminium Chemical Corp., Orma Corp. en Olin-Mathieson Chemic al Corp. Staatssecretaris Calmeyer heeft zater dag in de legerplaats Oirschot een mo nument onthuld ter nagedachtenis van de militairen van het Nederlandse deta chement van de Verenigde Naties, die in Korea zijn gesneuveld. ben de nadruk gelegd op de persoonlij ke vriendschap tussen de beide staats hoofden. Dat kan allemaal het feit niet ver doezelen, dat er een ernstige crisis is in de Navo, en dat Frankrijk daarvan in eerste instantie de oorzaak is. Do Gaulle heeft opnieuw een grote verant woordelijkheid op zich geladen en het maakt daarenboven dat men de komen de topconferentie eigenlijk met zorg te gemoet dient te zien. Het glanzende voertuigje dat u hier ziet is een automaat op wielen. Stop er een muntstukje intrap het pedaal in en roetsj, weg schiet het. De automatisering dringt steeds verder doorook in de we reld van het vermaak. Het blonde meisje aan het stuur is zo ingespannen bezig botsingen te vermijden (of te veroorzaken?) dat zij alleen oog heeft voor de andere wagentjes. Dat meisje is prinses Annede oudste dochter van koningin Elizabeth van Enge' land. Wat een plezier had ze, samen met haar broertjeprins Charles. Eerst naar het circus met zijn clowns, acrobaten wilde dieren en wat al niet meeren toen, alsof het niet op kon, ook nog de kermis op. Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, zal op 21 januari een bezoek brengen aan Kairo en dan o.a. de kwestie ter sprake brengen van de vaart door het Suez- kanaal van schepen met Israëlische la dingen aan boord. Eigen nieuwsdienst LONDEN. De Verenigde Staten en Engeland zijn er niet in geslaagd de Sowjetunie ervan te overtuigen, dat het onmogelijk is ondergrondse proeven met kernwapens in alle ge vallen te onderscheiden van aard schokken. Zolang de drie grote kern wapens bezittende mogendheden het op dit punt oneens blijven, kunnen zij niet tot overeenstemming gera ken over een algemeen verbod van proeven met kernwapens, het doel waarnaar zij aan de conferentietafel al ruim een jaar streven. De Verenigde Staten en Engeland heb ben. omdat de Sowjetunie in de vruchte loos gebleken tweede conferentie van deskundigen volhield dat ondergrondse proeven wel van aardschokken te onder scheiden zouden zijn en dat de door het westen verlangde controle daarom niet nodig zou zijn, besloten voor meer be wijsmateriaal te zorgen. Daarom zijn in die twee landen in het afgelopen weekeinde in verlaten mijnen flinke hoeveelheden TNT tot ontploffing gebracht. Voor Amerika was dat het be' gin van een tweede serie ondergrondse ontploffingen, voor Engeland het begin van de eerste serie. Met deze explosies wil men in beide landen duidelijk aantonen dat schokgol ven die worden veroorzaakt door explo sies in ondergrondse holten tien maal zo zwak zijn als schokgolven die worden veroorzaakt door even krachtige onder grondse explosies in gesteenten. Zij stel len op grond van de resultaten van de eerste serie Amerikaanse ondergrondse explosieproeven, dat de schokgolven van een in een ondergrondse ruimte veroor zaakte kernexplosie op grote afstand niet op volle kracht met seismografen waarneembaar zijn en dus gemakkelijk te verwarren met zwakke aardschokken. In een Engelse lood-mijn bij Glenrid- ding bracht men op 300 meter diepte on geveer duizend kilo TNT tot ontploffin In vijf waarnemingsposten, ingericht tussen enkele honderden meters en 65 kilometer van de mijn. werden de schok golven gemeten met zeer gevoelige in strumenten. In een zoutmijn bij Winfield, in de Amerikaanse staat I-ouisiana, bracht men op 250 meter d een hoeveel heid van 45 kilo TN'i lot ontploffing. Ook daar werden de schokgolven op verschillende afstanden van de mijn zorgvuldig gemeten. De resultaten van deze nieuwe proe ven gaan, zodra zij in wetenschappelijke rapporten zijn verwerkt, naar Genève tvaar de Amerikaanse en Engelse gede legeerden ze ter verdere discussie aan de Russen zullen voorleggen. De Sowjetunie maakte zich gisteren bij monde van Semjon Tsarapkin van het Amerikaans-Engelse streven naar controle op ondergrondse kernproeven af met de smalende opmerking, dat dat streven alleen maar een vertragingsac tie was. Tsarapkin, die het vorige jaar als po liticus deelnam aan de eerste conferen tie van deskundigen over deze kwestie en zijn handtekening plaatste onder het rapport dat Amerika en Engeland nu aanvechtbaar achten, zei: Zonder deze Amerikaans-Engelse theorie zouden we binnen een week een verdrag kunnen sluiten. Tsarapkin zette een stok achter de deur. Wij moeten haast maken met een verdrag, zei hij, omdat het aantal lan den met kernwapens zich spoedig zal uitbreiden en de zaak dan veel ingewik kelder zal worden. Hij liet niet blijken op welke landen hij doelde. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Over de collectie ve arbeidsovereenkomsten voor ha venarbeiders, toezichthouders, tech nisch personeel en personeel in koel en vrieshuizen in de havens van Am sterdam en Rotterdam is overeen stemming bereikt voor een verlenging voor twee jaar. Bij de herziening van deze contrac ten is op grond van de gedifferen tieerde loonpolitiek besloten de huur- bijslag van augustus 1957 in het loon te verwerken en daarnaast de uurlo nen (met inbegrip van de huurbij- slag) per 1 januari 1960 met vijftien cent te verhogen. Voor de laagste loongroepen betekent dat een verho ging van vijf procent; voor de hoge re loopt het percentage af tot vier a vier-en-half procent. Voor zover in de havens niet in ta rief wordt gewerkt, zal de toeslag, die bij een voorgaande wijziging werd vastgesteld, nu als tariefdervingstoe- slag worden aangepast aan de nieu we loonopbouw. Werkgevers, werknemers en verte genwoordigers in het koopvaardijbe- drijf hebben overeenstemming be reikt over de verwerking van de huur- bijslag 1957 in het loon en een ver hoging van het aldus verkregen loon met zes procent ingaande 1 januari 1960 bij een contractsduur van ander half jaar. In deze verhoging is niet begrepen de loonsverhoging, die als gevolg van de algemene maatregelen van de re gering met betrekking tot de verho ging van huur- en melkprijs op 1 april 1960 kan worden verwacht. Van een onzer verslaggevers RHENEN Veertien dagen was de leerling-oppasser Van Oers (18) zaterdag in dienst bij Ouwehands dierenpark in Rhenen, toen hij de sensatie beleefde die elke oppasser in een dierenpark in zijn hele loop baan probeert te vermijden; hij stond oog in oog met een ontsnapte leeuw. Het gebeurde zaterdag om ongeveer één uur. Van Oers had een boter hammetje zitten eten in het mens- apenhuis; toen hij dat verliet kwam hij de leeuw tegen. De leeuw zo bleek even later was één van de vier die de vrijheid hadden verkozen. Door een zwakke plek in de rotswand van hun terras waren de leeuwen uitgebroken. De consternatie die zij veroorzaakten was groot. OP HET DAK Van Oers was zo snel hij kon op het dak van een van de parkgebouwen geklommen. Even later voegden zich enkele andere oppassers en de enige bezoeker op dat moment, een Rhe- nense schooljongen, bij hem. De chef van het park, de heer L. Radema. nam eerst nog de nodige maatregelen. Toen hij een leeuw tegenkwam (de vier vluchtelingen hadden zich over het park ver spreid), rende hij terug en sloot de hekken Op dat moment kwamen de heer A. Ouwehand (44) en zijn zwager, de heer J Baars (41) in hun auto aan rijden. Directeur Ouwehand parkeer de zijn wagen vlak voor de neus van de kwispelstaartende tweejarige leeuw Johnny. DE KLUTS KWIJT „Ik zat even te overwegen wat te doen," vertelde de heer Ouwehand ons na het avontuur.. „De ontsnapte leeuwen waren namelijk dezelfde, die in april onze roofdierenverzorger Frits Verbrugge bijna hadden ver- slonden. De man was pas twee dagen bij ons in dienst en was de kooi bin nengestapt. Ik houd echter altijd iedere oppasser voor, dat een leeuw niet gevaarlijk is, als hij weet te ontsnappen. Hij is dan de kluts kwijt, meer niet. Ik vond, dat ik dat maar eens moest bewijzen LIKKEBAARDEND De heer Ouwehand bewéés het. Eerst alleen, later met hulp van andere oppassers, kreeg hij de vier leeuwen weer in hun hok. Dat ging vrijwel zonder incidenten. Eén stond er lik kebaardend bij een wit schaap, een ander liep het runderverblijf bin nen, weer een ander stond op zijn achterpoten bij een vogelkooi, de vierde liep in de speeltuin rond, maar alle lieten zich „min of meer gewillig" opsluiten. Eigen nieuwsdienst HAARLE. Vandaag herstellen vier grote en middelgrote bakkerijen in Haar lem de oude broodprijzen. Daarmee komt een einde aan de al geruime tijd durende broodoorlog. Verwacht wordt dat ook de andere bakkerijen vandaag de prijzen van 41 cent voor een wit brood en 37 «cent voor een bruin brood herstellen. Zaterdag is het ministerie van econo mische zaken van de gunstige wending in de Haarlemse broodoorlog op de hoog te gebracht. Vermoedelijk zullen onge veer vijftien zg. kleine bakkers, die in dertijd als reactie op de zegeltjes-actie van de n.v. Vermaat hun broodprijzen 'verlaagden, de lage prijzen handhaven. De tegenzin tegen de verlaging van de broodprijs werd de laatste weken in Haarlem steeds sterker gevoeld. Ener zijds begon men onder de indruk te ra- ken van de verliezen, die verscheidene bedrijven leden, anderzijds kwam men tot de conclusie dat de handhaving van de lage broodprijzen in Haarlem het voor het ministerie van economische za ken moeilijk zou maken de verhoging van de broodprijs toe te staan, waar de bakkerij stichting dezer dagen om heeft verzocht. WASHINGTON (Reu ter) Met Walter Wil liams is de laatste over levende van de Ameri kaanse burgeroorlog, die woedde van 1861 tot 1865, heengegaan. Hij stierf zaterdag op 117- jarige leeftijd. Williams diende als fouragemees- ter bij een brigade uit Texas. Het was in Texas hoofdstad Houston dat hij de laatste adem uit blies. Walter Williams heej: geen schot gevuurd tij dens de bloedige strijo tussen Noord en Zuid Hij moest er voor zorgen dat de meestal honger lijdende manschappen van zijn brigade te eten en te drinken hadden. Walter zocht vee en dat slachtte hij. Eens vroeg een jour nalist de bejaarde vete raan wat hij als foerier eigenlijk deed in het leger. „Wat bedoel je wat een foerier deed? Ik stal voedsel, dat deed ik" luidde zijn kernachtig antwoord. Williams werd de laat ste jaren overladen mei eerbewijzen. Elk jaar werden op zijn verjaar dag parades gehouden herhaaldelijk liet de pre sident der Verenigde Staten zich prijzend ovei de oude militair uit. De laatste jaren was Williams enige malen zwaar ziek, maar telkens kwam hij er weer boven op. Toen hij in novem ber 117 jaar werd, zat hij rechtop in bed te eten, terwijl buiten een orkest van oorlogsvete ranen een mars speelde die uit zijn jonge jaren dateerde. Zien en horen kon hij bijna niet meer; ook was Williams zo goed als verlamd. Viermaal had de taaie oud-militair longontste king het laatste jaar van zijn teven. Dagen ichtereen werd hij kunstmatig gevoed, Williams maakte deel uit van het leger der zuidelijken. De burger oorlog kostte honderd duizenden het leven. Eigeri nieuwsdienst AMSTERDAM. Aan boord van het m.s. Johan van Oldenbarnevelt van de stoomvaartmaatschappij Nederland, dat onderweg is van Bermuda naar South ampton, is vrijdagavond een tweeling geboren. De ouders, de heer en me- j vrouw Clark, zullen in Southampton van I boord gaan. De kinderen meisjes, met de namen Barbara Johanna en Elisabeth Juliana en de moeder ma ken het goed. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Wisselende be wolking met plaat selijk enkele buien. Aanvankelijk krachtige, later tot matig afnemende zuidwestelijke wind. Lagere tem peraturen. MIES JE: Daar is het nu winter voor. 22 december: zon op 8.46, zon onder 16.30; maan onder 12.21. u

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1