Geen dam meer bij Fréjus Verdachte glunderde te vroeg Schaduw over welkom bezoek van Boudewijn Atlantische conferentie mondde uit in weinig zeggend communiqué Traangas nodig tegen woelige demonstranten Prijsverlaging door vrijere loonvorming? SPROOKJESREIS NAAR SPROOKJESHUWELIJK SPECIALE BRIGADE VOOR AMSTERDAMSWALLETJES' Zuid-Afrika boycotten De Bilt: Wind t DE GAULLE ONTROERD IN RAMPSTAD Mariner viel vijf doden Achter schermen Korporaal gedood bij oefening ultimatum voor Frankrijk APARTE WET VOOR TWEE KINDEREN Bajonet op geweer Doorbroken LAATSTE NIEUWS Teleurgesteld Loyaal OP NIEUW-GUINEA K.V.P.-wethouder vraagt ontslag Rustend verpleegster bij autobotsing gedood Kopstukken uit onderwereld zitten vast Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREÜKER Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e jaargang No. 4440 Vrijdag 18 december 1959 VERWARRING IN DE KONGO Van onze correspondent PARIJS De dam van Fréjus waarvan het doorbreken aan meer dan vierhonderd mensen het leven heeft gekost, zal niet worden her bouwd. Generaal de Gaulle, die de getroffen stad gisteren heeft bezocht na zijn terugkeer uit Afrika, heeft dat als eerste te horen gekregen uit de mond van de prefect en de bur gemeester van de vier plaatsen, die door de dam van water werden voor zien. Drinkwater De prefect en de burgemeesters, die voor de moeilijkheid zitten dat zij een nieuwe bron voor water moeten zien te vinden, hadden eerst uren lang vergaderd met deskun digen, die zich in het algemeen uit spraken voor het opnieuw bouwen van de dam. De bestuurderen uit de streek echter hadden het laatste woord en dat luidde: nooit meer een dam op deze plaats. Reservoirs Daar er tegen het begin van het nieuwe toeristenseizoen weer een redelijke voorziening met drink water moet zijn, besloten zij, een reeks kleine reservoirs te laten bouwen, die, zelfs wanneer zij plot seling zouden leeglopen, toch geen ramp zouden kunnen veroorzaken. President de Gaulle heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Zuid franse stad Fréjus, die op 3 december door een ramp werd getroffen. De Gaulle bezocht samen met de burgemeester van Fréjus (links) de begraafplaats waar zij diep ontroerd enige tijd bij het massagraf toefden. Eigen nieuwsdienst DOESBURG De 21-jarige dienstplichtige korporaal J. C. M. van Riel uit Tilburg is woensdag avond bij een nachtelijke oefening in de buurt van Doesburg door een schot met een zogenaamde losse patroon getroffen en gedood. Het schot werd afgevuurd uit het ge weer van een lid van de Nationale reserve, dat meedeed aan de oefe ning. De 427-ste compagnie Van Heutsz-mo biel. het onderdeel van de korporaal, oefende bij de brug over de IJsel. Bij de noordelijke oprit liep de korporaal tegen het als vijand fungerende lid van de Nationale reserve op. Die had zijn met een losse patroon teen huls met een cordietlading. afgesloten door wat lak) geladen geweer in de aan slag, de vinger aan de trekker. Bij de botsing met de korporaal ging het geweer af. Het schot trof hem recht in het hart. Van onze correspondent PARIJS Een in algemene en weinig zeggende termen ge steld communiqué vormt het slot van de driedaagse Atlan tische conferentie. Achter de woorden van dit stuk gaat de onenigheid schuil die, in weer wil van alle eraan bestede woorden, is gebleven. Het schijnt dat generaal Norstad op de geheime militaire bespre kingen de moeilijkheden heeft samengevat in woorden die men moeilijk anders dan als een ultimatum, in het bijzonder gericht tot Frankrijk, kan be schouwen. Zijn woorden zouden erop neerko men, dat hij geen kans ziet, de ver antwoordelijkheid voor de veiligheid van Europa te dragen, wanneer er geen eenmaking plaats vindt van op perbevel en strijdkrachten. En dat is wat Frankrijk niet wenst te aanvaar den. Men is het wel eens geworden over een paar punten die zullen moeten worden besproken op de topconferen tie tussen Eisenhower, Kroesjtsjef, de Gaulle en Macmillan, die\ in het voorjaar gehouden zal worden. van het Westen bijeen om over de top conferentie te beraadslagen. Dan zal ook Eisenhower zijn veelbesproken ontmoe ting hebben met de Gaulle. Eisenhower heeft gisteren nieuw zout in de Franse wonde gewreven door in Tunesië zijn handtekening te plaatsen onder een communiqué waarin wordt gezegd dat Tunesië en de Verenigde Staten het betreuren dat er nog geen oplossing is gevonden voor het Algerijnse vraag stuk. Men kan er staat op maken dat het onderhoud tussen de Franse en de Amerikaanse president een onplezierig beloop zal hebben wat ook in een eventueel officieel communiqué erover moge worden gezegd. Deze punten zijn: Ontwapening; Duitsland en de daarmee verbonden kwestie van de status van Berlijn; de betrekkingen tussen Oost en West in het algemeen; internationale hulp aan landen die achtergebleven zijn. Men ziet. dat de kwestie Berlijn als tweede punt is opgenomen. Dat is om goed te laten uitkomen, dat het een punt is dat door de Russen als het be langrijkste naar voren is geschoven en dat door het Westen niet als zodanig wordt beschouwd. Verder is overeengekomen, dat de topconferentie tussen Oost en West vooraf zal worden gegaan door een nieuwe Atlantische bijeenkomst, waar op de laatste hand zal worden gelegd aan de agenda, zoals die door het Westen wordt voorgesteld. Zaterdag komen de regeringsleiders Commissieprecedent Van onze Haagse redactie DEN HAAG In een afzonder lijk wetsontwerp heeft minister Beerman voorgesteld twee kinde ren, de twaalfjarige Reginald Schuilenberg en zijn elfjarig zusje Jannine die de Indonesische natio naliteit bezitten, het Nederlander schap te verlenen. De vader van de kinderen was Nederlander, maar opteerde voor de Indonesische nationaliteit, op 21 december 1951. Hierdoor kregen de kinderen ook deze nationaliteit, ongeacht het feit, dat het huwelijk door. echtscheiding drie maanden tevoren was ontbonden. De kinde ren wonen met hun moeder sinds 1957 in Nederland. Ingenomen De commissie uit de Tweede Kamer, die de wetsontwerpen over nationalisatie behandelt, is met het voorstel van de minister zeer inge nomen. Zij vraagt de bewindsman echter, waarom hij deze kinderen wel voor het Nederlanderschap wil voordragen en hij in andere volgens de commissie precies gelijk- liggende gevallen een tegenge stelde houding aanneemt. Dit geval ziet de commissie dan ook zeker als een precedent. Zij wil graag van minister Beerman vernemen of hij inderdaad voor kinderen van Indonesische nationa liteit een andere gedragslijn gaat volgen. De commissie zou dit ten zeerste toejuichen. Eigen nieuwsdienst STANLEYSTAD Te midden van de grootst denk bare verwarring heeft de jonge koning Boudewijn gisteren zijn intrede gedaan in Stanleystad, dat nog maar kort geleden het toneel was van bloedige onlus ten. Als een voorbeeld van rust en kalmte ging hij te midden van het tumult zijn weg, links en rechts groetend en handen drukkend, terwijl op slechts enkele meters afstand demonstraties van uiteenlopend karak ter werden gegeven. Helaas is de aankomst van de vorst voor de zenuw achtig geworden politie aanleiding geweest, gebruik te maken van traangasgranaten. Toen een grote menigte Kongolezen dreigde het kordon om de koning te doorbreken, durfde de politie niet langer met fors optreden te wachten en nam zij haar toevlucht tot traangas. Geschoten is er gelukkig niet. De verwarring heeft geheerst van het ogenblik af, dat het vliegtuig landde op het vliegveld van Stanley stad. De politie en de militairen, de laatsten met de bajonet op het geweer, moesten de koning beschermen tegen de onafzien bare menigte inheemsen die probeerde zo dicht mogelijk bij hem te komen. In één adem werden allerlei leuzen ge schreeuwd. Het „leve de koning" en het „Loemoem.ba moet vrij" klonken uit dezelfde kelen. Groepen Belgen juichten de koning toe, terwijl tegelijkertijd werd geschreeuwd om afscheiding van België. KONING BOUDEWIJN Van onze Haagse redactie DEN HAAG Van de zijde van het ministerie van econo mische zaken is bevestigd dat met een aantal bedrijfstak ken besprekingen worden ge voerd over mogelijke prijsver lagingen. In de Tweede Kamer had staatssecre taris Roolvink deze mogelijkheden aan gekondigd, die een uitvloeisel zijn van de vrijere loonvorming. Komt een bedrijfstak immers met een voorstel tot loonsverhoging dat hoger ligt dan het college van rijksbemiddelaars als maximum kan aanvaarden, dan wordt onderzocht of de blijkbaar aanwezige „ruimte" kan worden gebruikt voor een prijsverlaging. Het departement van economische zaken is echter terughoudender in zijn mededelingen dan de staatssecretaris, die de prijsverlagingen op korte termijn in het vooruitzicht stelde. Het ministerie gaf te kennen, hangende de lopende besprekingen, nog geen enkele mede deling te kunnen doen. HONOLOELOE (AP) Het Ameri kaanse vliegkampschip Bonhomme Ri chard en de torpedobootjager Richard S. Edwards hebben vannacht eerder d'an verwacht de Nederlandse sleepboot Elbe bereikt, die in de Stille Zuidzee haar twee slepen had verloren en daar na om assistentie had gevraagd. Nog terwijl het volkslied werd ge speeld en allen die in enige officiële functie aanwezig waren, stram in de houding stonden, doorbraken de dei nende menigten het kordon. Onver stoorbaar bleef koning Boudewijn in de houding staan tot de laatste klanken van de Brabangonne waren verstorven. Daarna liep hij rustig voort, groetend wie gegroet wilde worden en zich niets aantrekkend van enkele vijandi ge demonstraties. Even onverstoorbaar is hij getuige geweest van het gebruik van traangasgranaten. Hij scheen vast besloten, zijn eigen weg te volgen. Later, toen de koning veilig en wel was aangekomen zij het na een stormachtige rit door de stad in het huis van de gouverneur van de Oost provincie, marcheerden menigten Kongolezen op naai de gevangenis van Stanleystad. Het schijnt dat kwaadwil- lenden onder de eenvoudige bevolking het gerucht hadden verspreid dat de koning .speciaal uit België was overge komen om persoonlijk te zorgen voor de invrijheidstelling van Loemoem- ba, een van de leiders van de Kongo lese nationale beweging, die destijds is gearresteerd na de bloedige relletjes in Stanleystad. Het spreekt vanzelf dat daarvan geen sprake was. Het schijnt trouwens dat Loemoemba tijdig naar een andere ge vangenis is overgebracht. Maar het ge volg was, dat tienduizenden Kongolezen zich hevig teleurgesteld gevoelden over het bezoek van de koning. Niettemin dromden zij later op de dag samen in de cafés, om feest te vie ren. Daaruit blijkt, hoe moeilijk het is om de indruk te schatten die het plot selinge bezoek van koning Boudewijn op de inheemse bevolking heeft ge maakt. In het algemeen mag men zeg gen, dat ingenomenheid met de reis van de vorst overheerst. Het gebruik van traangas en de vele arrestaties die de politie gisteren heeft verricht, werpen echter een schaduw over de vreugde die bij de meerderheid van de Kongo lezen heerst. Dat huldebetuigingen aan de koning die samenvielen met de eis dat de Kongo afgescheiden moet wor den van België, vloeien voort uit de aard van het volk. Het is zeker dat de koning zeer gezien is bij de inheemse bevolking. In het paleis van de gouverneur heeft de koning later op de avond een rede gehouden, waarin hij zei: ,,Het is thans de zaak de wettige aanspraken van de bewoners van de Kongo te be grijpen en in te willigen en hun de ontgoochelingen van een wilde evolutie te besparen." De koning voegde hieraan toe dat België zonder aarzelen heeft gerea geerd op deze fase: „spontaan en edelmoedig heeft het Kongo tot de onafhankelijkheid geroepen' Koning Boudewijn vervolgde: „Loy aal komt België zijn belofte na vol gens de werkwijze, ingegeven door ervaring en het belang van een ieder. Het wil Kongo geen voorafgaande ge formuleerde oplossingen opleggen, maar koestert de wens dat de Kongo instellingen schept, die aangepast zijn aan de plaatselijke gewoonten en ge bruiken en die beantwoorden aan de behoeften van het land. Dergelijke grondige hervormingen brengen grote problemen met zich mee. Het wel slagen hangt af van rust, goede trouw en het verlangen om hecht en duur zaam werk te verrichten". Eigen nieuwsdienst FAK FAK Een Martin Mariner van de Koninklijke marine is gister morgen bij Fak Fak op Nederlands Nieuw-Guinea neergestort; vijf van de acht inzittenden kwamen daarbij om het leven. De drie geredden zijn gewond, maar hun toestand is redelijk. Het vliegtuig was op een pa- trouillevlucht boven Nieuw-Guinea. De laatst opgegeven positie van het toestel was noordwest van Fak Fak, in de Vogelkop. Daar is het ook dat aan het begin van de Maecluer golf, een olievlek is gesignaleerd. De opsporings- en reddingsdienst van de Koninklijke marine heeft op die plaats ook een drijver en een dinghy gezien. Eén van Hr. Ms. oorlogsschepen is al op de plaats van het ongeluk aangekomen. De namen van de slachtoffers zijn: luitenant-ter-zee vlieger der eerste klasse J. Adriaanse, luitenant ter-zee vlieger tweede klasse o.c. H. K. Bertram, sergeant vliegtuig maker telegrafist A. J. Warns, kor poraal vliegtuigmaker constabel A. T. G. van Baaien en vliegtuigmaker constabel der eerste klasse A. W. van Loon. Gered werden luitenant-ter-zee eerste klasse G. P. Slikker, sergeant- vliegt! ligmaker G. Th. D. M. de Bruijn en korporaal-vliegtuigmaker motormonteur E. A. Koelhuis. De Martin Mariner is een twee- motorig amfibievliegtuig. Dit onge luk is het vierde met een Martin Mariner sinds de Koninklijke marine vliegtuigen van dit type in gebruik heeft. Drie eerdere onge lukken gebeurden bij Merauke (bij het opstijgen, alle inzittenden kwames om het leven) ,bij Abadan (bij het landen, ook toen geen over levenden) en te Goa (eveneens bij het lanaen, geen overlevenden). Door eigen partij verstoten Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM In een verkla ring die hij gisteravond aflegde in de vergadering van de raad van Bergen op Zoom heeft mr. Gerritse (K.V.P.) aangekondigd als wethouder en als raads lid zijn ontslag te zullen indienen. Kort voordat de behandeling van de begroting begon, was er geëist dat hij zijn zetel als wethouder af zou staan. De oorzaak van dit alles ligt in de gang van zaken bij de verkiezingen van wethouders voor Bergen op Zoom in 1958. Mr. Gerritse was toen niet door zijn partij, maar door andere raadsleden, onder wie toch nog drie leden van de K.V.P.tot wethouder gekozen. De af deling van de K.V.P. was daar toen zeer boos over en royeerde de drie leden en mr. Gerritse, Het partijbestuur wijzigde die beslissing van mr. Gerritse in een berisping. Ondanks dat bleef er in de afdeling van de K.V.P. toch iets broeien en dat heeft nu dus tot de ontslagaanvrage geleid. Deze mand gele tulpen uit Aals meer, met trots getoond door de Haarlemse bloemenmeisjes Corrie (links) en Toto, gaat naar Perzië om daar luister bij te zetten aan de bruiloft van de Sjah. Record aantal Duitse en Franse auto's PARIJS (Reuter, UPI) In de eerste elf maanden van dit jaar heeft de West- duitse automobielproduktie alle records gebroken. In deze periode werd nl. een produktie bereikt, die met 1.560.000 wa gens 13,7 pet. boven die van de overeen komstige maanden van 1958 ligt. De ex port beliep 50,2 pet. (v.j. 48,8 pet.) van het totaal. In Frankrijk was het al net zo. Daar werd in de eerste elf maanden een produktie bereikt, van 1.157.598 auto's te gen 1.023.515 in de overeenkomstige pe riode van 1958. Hierbij waren 980.850 (v.j. 837.328) personenwagens. De stijging is voornamelijk het gevolg van vraag uit de Verenigde Staten. Het miljoenste huis dat sinds 1948 in West-Duitsland wordt gebouwd, zal nog dit jaar worden opgeleverd.^ Dit jaar werden in de bondsrepubliek 580.000 wo ningen gebouwd. ruit gevallen. Hij wilde samen met de twee kornuiten die hij bij zich had, doorlopen, maar de wachtmeester hield hem aan en wilde zijn naam weten. Hij wist evenwel heel goed met wie hij te doen had. „Je weet toch wie we zijn", had de verdachte gezegd. te gaan, begon hij de verdachte te trappen en te slaan en toen de jonge man desondanks niet op de vlucht sloeg, hanteerde hij zijn gummi knuppel. Eigen nieuwsdienst DORDRECHT Een wachtmeester van de rijkspolitie in 's-Gravendeel, die gisteren als getuige in een zaakje voor de Dordtse politierechter móest verschijnen, moet wel verbaasd zijn geweest toen de. politierechter felle verwijten tot hem richtte in plaats van tot de verdachte. Het optreden van de politieman ontlokte de verdediger mr. G. van Tricht zelfs de uitroep: „Leven we j hier in een rechtsstaat of in een politiestaat?" De wachtmeester had dan ook een! De verdedigei sprak bijtend: „Die nogal vreemde opvatting van zijn taak ruit was van de burgemeester en dat,in het hart had aangehoord, raakte gehad. De verdachte was begin no- is natuurlijk een andere ruit dan van'weer wat van zijn goede stemming i vember, op weg naar huis na een be-iemand anders." De burgemeester hadkwijt toen hij werd veroordeeld tot Izoek aan een café, door een venster-1 de officier van justitie zelfs een kran-vijftig gulden boete. teknipsel gestuurd over een dood vonnis in Engeland, kennelijk om de ernst van de zaak te onderstrepen. „En aldus werkt de politie in 's-Graven deel, nog gesanctioneerd door de bur gemeester", zei mr. Van Tricht. De politierechter noemde het op treden van de wachtmeester bijzon der laakbaar. „Zo iets kan beslist niet door de beugel. Als u zich niet kunt handhaven zonder trappen en slaan, kunt u het beter laten", zei hij. De verdachte, die de kritiek op het gedrag van de politieman met vreugde Lily Bijsmans (staande) en Leny Frankvoort uit Heerlen dromen al van het Perzische sprookjeshuwelijk dat zij straks zien sluiten. Het nieuwe huwelijk van de Sjah bijwonen was de droomwens van de beide meisjes, die zij instuurden naar een damesweekblad, en die daardoor wordt vervuld. De vrien dinnen, die werken op het kantoor van de Oranje-Nassaumijnen, zullen in Teheran ook een geschenk aan bieden. Zij zullen dan worden voor gesteld aan de Sjah en zijn jonge bruid. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De zestigjarige rusten de verpleegster H. D. Semmelink is gis termorgen op de Diaimantweg in Utrecht het slachtoffer geworden van efn ver- keersfout, die haar broer beging. Deze bestuurde een Volkswagen, en wilde de Diamantlaan een voorrangsweg op rijden. Hij gaf geen voorrang aan een naderende zandauto, waardoor een hevige botsing ontstond. De personen auto werd aan de rechterkant vernield en de verpleegster werd uit de auto ge slingerd. Zij overleed op straat. Haar broer de 64-jarige heer C. Sem melink en zijn 43-jarige vrouw, zijn ern stig gewond naar het DiaconessenSiuis vervoerd. Zij waren nog maar twee da gen in Nederland en kwamen uit Pre toria. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De actie, die de Amsterdamse politie is begonnen tegen de profiteurs van de Amster damse „wallen" zoals bekend zijn er reeds zes arrestaties verricht zal met krachtige hand worden voortgezet. Naar verwacht zullen er binnenkort meer arrestaties volgen. De politie wacht echter eèrst het oordeel af van Labour-programma Van onze correspondent LONDEN. Het bestuur van de Labour -Party heeft, het nakaarten over de verkiezingsnederlaag voortzettend, be sloten een eigen jeugdbeweging op te richten naar het voorbeeld van de Jonge Conservatieven en 1960 „Afrikajaar" te maken in haar propaganda. In de eerste plaats ziet Labour einde lijk in, dat het de toekomst niet heeft weten te veroveren, omdat het de jeugd niet voor zich heeft gewonnen Per kies kring heeft Labour gemiddeld slechts zes jeugdleden. Daarnaast vindt Labour dat het pu bliek bijzonder weinig weet over Afri ka. Labour wil de leden vragen alle goederen uit Zuid-Afrika te boycotten „als blijk van solidariteit, gericht te gen het kwaad van de apartheid". De boycotactie zal een maand duren. Krachtproef Bespreking van de door Gaitskell voorgestelde modernisering van de statuten der partij is weer met een maand uitgesteld. Zowel de linkse als de rechtse vakbonden, die hem in het zadel hielpen, zijn er tegen, zij het om verschillende redenen. Het is een voorstel dat getuigt van Gaitskells moed en integriteit, want hij brengt zijn tijdens de verkiezingscam pagne gevestigd leiderschap hiermee in ernstig gevaar. Maar verandering en vernieuwing begrippen die on populair zijn in zijn partij zijn on vermijdelijk, wil de partij ooit weer een kans krijgen om aan de macht te komen. de officier van justitie, voor wie de reeds in hechtenis genomen mannen en vrouwen waarschijnlijk vandaag worden voorgeleid. Bij de aanval die de zedenpolitie samen met de recherche van het bureau Warmoesstraat op het rosse bedrijf van de „wallen" is begonnen, zal ook gebruik worden gemaakt van een speciale, niet geüniformeerde brigade. Hoofdcommissaris Van der Molen heeft kort geleden al bij burgemeester en.. wethouders aangedrongen op een wijziging van de politieverordening die hen de nodige armslag zou geven. De commissie voor de strafverordenin genuit de Amsterdamse gemeenteraad heeft de daaruit voortgesproten voor stellen van B. en W. gisteren in be handeling genomen. In de door de politiechef voorgestel de tekst van de verordening komen o.m. enkele nieuwe bepalingen voor ten aanzien van het tippelen en het gebruik maken van de aan de „wallen" berucht geworden „etalages". er op, dat de onverwachte justitiële klap in het bedrijf rond het Oudekerksplem gevoelig is aange- PË êne mannelijke arrestanten Rinus V„ Haagse Joop en Frans K beheren namelijk tot de kopstukken van de onderwereld. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: A /^Veranderlijke be- wolking en enkele buien. Krachtige tot harde en aan de kust wellicht stormachtige wind tussen zuid west en west. De zelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. MIESJE: Vandaag maar niet op de fiets. 19 december: zon op 8.44, zon onder 16.29; maan op 21.06, maan onder 11 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1