Aanslag met vergif op staf van Radio Free Europe FABLO COMMODORE WHITE M BALLINGEN BOODSCHAP VOOR EISENHOWER SPAANSE HEBBEN ZOUTVAATJE met ATROPINE Vrije stem een doorn in het rode oog BOER ZONNEVELD MAG VOORLOPIG BLIJVEN OOSTDUITSERS VERSCHERPEN CONTROLE RIJ HELMSTEDT ZENDER IN WEST-BERLIJN SLEEPBOOT ELBE DRIJFT IN EEN ORKAAN STUURLOOS OP GROTE OCEAAN fijn FAAM fantastisch Amerika beproeft Duitse raket AARDE DRAAIT LANGZAMER Donderdag 17 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Perzen verscherpen bewaking grens Storen Dertig zenders Twintig uur Druk beluisterd Prijsverhoging brood moet vervallen Dode en zwaargewonde bij ongeluk bromfiets Juist nu verkeer intensief wordt Hoop doet leven ONDER DRUK BOERENKAR NOOPT BUS TOT ZWENKEN Tros naar twee vliegdekschepen in de schroef President wijst bevel van de hand Automatisch telefoneren uit Dusseldorp die lekkere drop heet KLAROP Parkplan van Laren vullen met villa's DEUREN GESLOTEN BIJ BEHANDELING STRAFZAAK Indië kan kernwapens vervaardigen Advertentie Eigen nieuwsdienst MÜNCHEN. Een poging de staf van Radio Free Europe in München te vergiftigen is mislukt. Aldus deelde de Europese directeur van deze anti communistische radiozender, mr. Erik Hazelhof Roelfzema, woensdag mee. In een aantal zoutvaatjes van de cafe taria in hel hoofdgebouw van het radiostation waren grote hoeveelheden atropine gedaan, een uiterst zwaar ver gif afkomstig van een nachtschade. Nog voor iemand het zout gebruikte werd de vergiftigingspoging aan de directie van Radio Free Europe gemeld. Onmid dellijk werd het restaurant gesloten. Het gaat pas vandaag weer open. De melding was afkomstig van een geheime agent, die werkte in opdracht van een diplomaat van een communis tisch land in Oost-Europa. Deze han delde op bevel van zijn regering, aldus een bekendmaking van het radiostation. De poging tot vergiftiging werd op 21 november al ontdekt, eerst gisteren werd er iets over bekend gemaakt. De man die de leiding van de radiozender op de hoogte stelde is een dubbele spion; hij werkt niet alleen #voor de communisten, maar ook voor 'de Ame rikaanse autoriteiten. Hij zou in dienst staan van het radiostation. Niemand is in verband met deze geheimzinnige affaire gearresteerd, aldus mr. Hazel- hoff. Juist voor de zoutvaatjes op de be wuste dag op de tafeltjes van de cafe taria zouden worden neergezet kwam de melding binnen dat er dodelijk vergif in zat. Een onderzoek door de medische dienst van het Amerikaanse leger bevestigde dit. In het grootste en mooiste park van München staan de zeven gebouwen van waaruit de stem van Radio Vry Europa klinkt. TEHERAN (Reuter) Perzische Het nieuws over liet verwit'. is er slechts om begonnen de hoop bij nel nieuws over nei veiBu de onderdrukte volken levendig te tiwingskomplot in München houden, dat eenmaal de vrijheid weer strijdkrachten hebben aan de grens r r -met Irak een verscherpte bewaking felle aanval op de uitzendin gen van het radiostation, dat zich richt tot de voornaamste i r» t zal heersen, bewijst eens te meer dat Kadio Fen groot deel van de nieuwsbulle- nmnmiinUioii tins van R.F.E. wordt ingenomen door 1 ree Euiope de communisten nieuws uit en over de landen zelf waar een doorn in het oog is. Reeds de uitzendingen voor bestemd zijn. Een uitgebreide luisterdienst en andere in- dikwijls constateerde men dit. lichtingenbronnen staan hiervoor ten li i rrrt„ dienste van de redacties. Vluchtelingen Unlangs liog richtte de ilOll- uit de landen achter het ijzeren gor- gaarse partijleider Kadar een d«n. worden spoedig mogelijk na Jr J aankomst m Duitsland voor de micro foon geïnteivieuwd. Nieuws over belangrijke gebeurtenis sen in de Sowjetunie horen de luiste raars in de satellietlanden dikwijls uren eerder via Radio Free Europe dan van satellietlanden van de Sowjet- hun eigen radiostations. Dat was o.a t-, het geval met de dood van Stalin en linie in Europa, "raag be- met de rede van Kroesjtsjef waarin ■gehuldigde Radio Free Europe hij stalin ontlu^terde. er dezer dagen van ballonnen niet ondermijnende pamfletten naar Tsjechoslowakije te heb ben laten drijven. Het hoofdkwartier van het radiostation is in een rustige buitenwijk van München geves tigd, temidden van een uitge strekt park. Men begon met de uitzending in 1950. De meer dan 30 zenders van R.F.E., zoals het station bekend staat, rich ten hun uitzendingen op Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Het ra diostation is een onderdeel van het Amerikaanse comité Vrij Europa dat van particuliere zijde in Amerika wordt gefinan cierd. Dat de communistische landen de uitzendingen van de zender in Mün chen zwaar storen spreekt vanzelf. Zij hebben voor dit doel een keten van stoorzenders gebouwd in alle landen achter het ijzeren gordijn. Om door dit gordijn in de ether heen te breken wordt een deel van de programma's van Radio Free Europe uitgezonden via uiterst sterke zenders in Portugal. De rest van het zenderpark staat in Zuid- en Midden-Duitsland. Men weet iri München dat es achter het ijzeren gordijn intensief naar Radio Free Europe geluisterd wordt, on danks de straffen waarmee de luiste- raars worden bedreigd en ondanks alle pogingen de uitzendingen te storen. De bevolking van de satellietlanden levert er telkens weer opnieuw het bewijs van dat zij de waarheid wil weten. Radio Free Europe roept nimmer op tot acties, tot sabotagedaden, aldus de leiding van deze radiozender. Het is er ons alleen om te doen de anti-commu nisten moreel te sterken, deze mensen het gevoel te geven dat de vrije wereld één met hen is. ingesteld, nadat in het gebied van de rivier de Shatt-al-Arab een schiet partij was ontstaan. Men heeft speciale maatregelen ge nomen de olieraffinaderij, die aan de mond van de rivier bij de Perzische Golf staat te beschermen. Volgens de premier van Irak, gene raal Kassem behoort een strook van vijf kilometer in de buurt van Abadan niet aan Perzië, maar aan Irak. Die strook is in 1937 onder pressie aan Perzië toegewezen. Twee weken geleden zei Kassem, dat het omstreden gebied eens weer zal worden gevoegd bij het land waar het behoort: Irak. Hij hoopte echter, dat de grenskwestie op een vriend schappelijke wijze met Perzië zou worden geregeld. De regering van Perzië bereidt naar aanleiding hiervan een krachtig' pro test voor. Twintig uur per dag zijn de zenders van Radio Free Europe in de lucht, j een groot deel van de uitzendingen omvat nieuwsberichten, commentaar j en overzichten va"h de pers in het Wes ten. Daarnaast wordt muziek uitgezon den, reportages en hoorspelen. In feite bestaat R.F.E. uit vijf ver schillende radiostations, voor elk der vijf verschillende landen waar de uit zendingen voor bestemd zijn, een. Het grootste deel van de i350 mensen die voor de zender werken is afkom stig uit de Oosteuropese landen voor namelijk politieke vluchtelingen. Zij staan onder leiding van Amerikanen. De tegenwoordige directeur van het radiostation in Europa, mr. Erik Ha- zeihoff Roelfzema. is een 42-jarige Amerikaan van Nederlandse afkomst. Het nieuws dat men in München uit zendt probeert men zo objectief moge lijk te houden, in de trant van de uit zendingen voor de bezette landen van de B B.C. tijdens de tweede wereld oorlog. Vooral door de verwijten, die men na de opstand in Hongarije te horen kreeg, over opruiende propaganda, is men I uiterst voorzichtig geworden. Het is er de mensen in München alleen om be gonnen de bevolking van de satelliet landen een objectief beeld te geven van de vrije wereld, een beeld dat door de communistische pers en radio in deze landen voortdurend vertekend wordt. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De bakkers in Dor drecht, Dubbeldam, Zaandam en enkele andere plaatsen diè onlangs eigenmach tig de prijs van het brood mét één cent hebben verhoogd, zullen deze prijsver hoging onverwijld ongedaan moeten maken. Dit besluit nam de minister van econo mische zaken gistermiddag. In een be spreking met minister J. W. de Pous heeft de Nederlandse Bakkerij stichting haar medewerking toegezegd aan de uit voering van dit besluit. Wel heeft de bakkerij stichting de minister gewezen op de gestegen bloém- prijzen. Zij verzocht de minister de broodprijs voor het gehele land te ver hogen. Minister De Pous heeft dit ver zoek in overweging genomen. Hij zal de Bakkerijstichting uiterlijk 4 januari zijn beslissing meedelen. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. In een zie kenhuis te Bergen op Zoom is gister middag de 73-jarige mevrouw Berger- Mathijssen uit Halsteren overleden aan de gevolgen van een val, die zij maakte toen zij gistermorgen bij het overste ken van de Zoomweg in Bergen op Zoom door een bromfiets van ach teren werd aangereden. De bestuurder van de bromfiets, de 22-jarige W. de Moor uit Bergen op Zoom, kwam ook te vallen. Hij kreeg' een zware hersen schudding en verkeert nog in levensge vaar. Van onze correspondent BONN. Juist nu het weg- en j treinverkeer tussen West-Duitsland I en West-Berlijn, in verband met de naderende feestdagen, steeds meer Men. hoedt er zich^ voor in de uit- toeneemt, zijn de Oostduitsers begon- zendingen van R.F.E. valse hoop te j nen met een strengere controle van wekken op een spoedige bevrijding. e reizigers en bagage. Ook het vracht- j verkeer wordt sinds enkele dagen 7VTT-nTTWr"P aan een veel intensiever onderzoek H H W I h II lX/ h j onderworpen dan gebruikelijk was. -XJLjJLjI v 1 1 Li U tt J-j Deze plotselinge hardheid van de Oostduitse Volkspolitie, die de grensbe- j waking en de controle van het zg. In- terzone verkeer uitoefent, is vooral ge- constateerd in Marienborn. de grens plaats in de Oostzone op de Autobahn van Helmstedt naar Berlijn. Dat is ver- jreweg de drukste van de weinige we gen, die van de bondsrepubliek naar Berlijn nog voor het verkeer open staan. Ook de reizigers die per trein Helm- LONDEN. De drie grote westelijke stedt passeren, zien thans hun öagage mogendheden en West-Duitsland hebben uiterst nauwkeurig gecontroleerd. Door gaans kan men rustig in de trein blij ven zitten en wordt er door de Volks politie helemaal niet naar de bagage omgezien. Controle van paspoorten en visa is alles wat men van controle merkt. Maar thans komt het dikwijls voor, dat de reizigers in Helmstedt voor bagage-onderzoek de trein moeten verlaten. Van onze correspondent gisteren het protest van de Sowjetunie tegen een beweerd plan voor de bouw van een Westduitse radiozender in West- Berlijn van de hand gewezen. De vier landen wezen er in ongeveer gelijkluidende nota's op dat er geen sprake is van enig voornemen een der gelijke zender te bouwen. De Sowjetunie kwam op 11 november met een protestnota waarin de vrees werd geuit dat bedoelde zender zou wor den gebruikt in de propagandastrjjd tegen Oost-Duitsland. De westelijke grote drie maakten in hun antwoordnota van gisteren duidelijk dat zii elke verandering in de speciale stat" West-Berlijn ongewenst evicting tot het protest uit a was een Westduits wetsontwerp idende de oprichting van enkele oepinstellingcn in West-Berlijn. Dat etsontwerp heeft echter hoegenaamd geen betrekking op een nieuwe zend- jnstallatie. regelen het gevolg waren van het in dienst treden van nieuw personeel. Al spoedig kwam er weer een einde aan de lankmoedigheid van de Volkspolitie. Tot dusver zijn er geen moeilijkhe den geconstateerd bij de doorlaatposten in de zonegrens in Sleeswijk-Holstein en Beieren. Fikse boetes Schering en inslag is het thans in Ma' rienborn, dat vrachtwagens geheel ge lost moeten worden, op last van de Oostduitsers. Aan de hand van de pa pieren wordt dan nauwgezet nagegaan of de lading daarmee overeenkomt. Klopt er iets niet, dan vallen er fikse boetes, ter plaatse door de chauffeurs te betalen. Enige honderden marken is beslist geen uitzondering. Dat dit alles veel oponthoud kost, spreekt vanzelf. Ook de passagiers van de autobus diensten tussen West-Berlijn en de bondsrepubliek en omgekeerd, ondervon den de laatste dagen een strengere con trole van hun koffers en andere bagage. Teruggestuurd sanfor en no-iron! 15.90 met TRU@M boord-uit-één-stuk Van onze correspondent LONDEN - De Spanjaarden die als politieke ballingen in het buitenland leven verwachten dat president Eisen hower zich de volgende week tijdens zijn officiële bezoek aan Spanje niet zal beperken tot een bevestiging van de vriendschap van de Amerikaanse regering en het dictatoriale bewind van hun vaderland. Namens de beweging van Spaanse ver zetsstrijders, de Junta Democrética, is de vorige week een aan president Eisenho wer gerichte brief overhandigd op de Amerikaanse ambassade in Madrid. In die brief, ondertekend door Gil Robles, een van de belangrijkste politieke figu ren van het vroegere koninkrijk Spanje, en verscheidene andere prominente Spaanse ballingen, staat: ,.Op 2 december zult u voet aan wal zetten op de bodem van een land waar het volk de eenvoudigste politieke vrij heid onthouden wordt. Voor ons Spanjaarden, die de vrijheid en de democratie lief hebben, kan uw be zoek een bron van wanhoop zijn of van hoop. Wij zullen wanhopen indien u zich be perkt tot een verkondiging van de vriendschap tussen de regering van uw land en de huidige Spaanse dictatuur. Wij zullen echter van hoop zijn ver vuld indien u er in Madrid aan herin nert dat ware democratie aldus omschre ven moet worden: regering van het volk, door het volk en voor het volk." De tekst van deze brief werd gisteren in Londen openbaar gemaakt door Sal vador de Madariaga, die voor de Spaanse Echtpaar gedood Eigen nieuwsdienst DOETINCHEM. De heer S. Hen driks en zijn vrouw uit Arnhem kwa men om het leven toen hun bestelauto gistermorgen met grote snelheid tegen een autobus botste in de buurt van Doe- tinchem. De bus vervoerde arbeiders, waarvan er enkelen snijwonden oplie pen. De buschauffeur moest met een shock in het ziekenhuis worden opge nomen. De bus reed in de richting Doetin- chem. Even buiten Varsseveld kwam uit een zijweg een boer met een paard en wagen, die vermoedelijk onverlicht door het donker van de vroege morgen reed. De chauffeur van de bus probeer de door remmen en links uithalen de kar te ontwijken, maar reed daardoor tegen de voorkant van de bestelwagen van de heer Hendriks aan. burgeroorlog ambassadeur van Spanje in Washington was en nu doceert aan de universiteit van Oxford. De Madariaga maakte gebruik van de gelegenheid om een voorzichtige schatting te geven van het aantal politieke gevangenen in Span je. Dat ligt volgens hem tussen 1500 en 5000. Er werken in Spanje volgens hem ten minste acht ondergrondse organisa ties. De strijd daartegen is de laatste we ken in Spanje weer fel opgelaaid. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Nederlandse sleepboot Elbe van L. Smit en Co's. internationale sleepdienst te Rotter dam en de twee oude Amerikaanse vliegdekschepen die de Elbe naar Ja pan zou brengen drijven tussen de eilanden Hawaii en Wake hulpeloos rond in een orkaan op de Grote Oceaan. In de nacht van dinsdag op woens dag is de sleeptros tussen de Elbe en het eerste vliegdekschip gebroken. De tros is daarna verward geraakt in de schroef van de Elbe. De kapitein daarvan moest toen om hulp vragen. Er is een Amerikaanse torpedoboot- jager onderweg naar de Elbe, die haar vanochtendvroeg kan bereiken. De sleepboot Clyde van dezelfde rederij als de Elbe en ook met twee vliegdekschepen op weg naar Japan heeft haar sleep in Honoloeloe achter gelaten en is ook op weg gegaan naar de Elbe. Om haar te bereiken zal de Clyde enkele dagen nodig hebben. De kapitein van de Elbe, de heer A. Poot, heeft zijn rede rij getelegra feerd dat hij, nadat de tros met het eerste vliegdekschip was gebroken, het tweede vliegdekschip heeft laten slippen om een aanvaring te voorkomen. Hij spreekt in zijn telegram van „een zeer zware storm en een verschrik kelijk hoge zee". Als zelfs kapitein Poot van „zwaar en verschrikke lijk" spreekt, aldus de rede rij, dan moet het weer wel vreselijk slecht zijn. Berichten uit Honoloele hebben het trouwens ook over een or kaan. De twee vliegdekschepen zijn de Gua dalcanal en de Mission Bay. Zij meten ieder 6700 ton en zijn in 1943 gebouwd. Ze moeten nu naar Japan worden gebracht om daar te worden gesloopt. De vliegdek schepen hebben ieder acht runners aan kapitein a. poot BONN. Nederland is voortaan uit Dusseldorp per elefoon automatisch bereikbaar. De installatie daarvoor is gisteren in gebruik genomen. Het aantal telefoongesprekken uit Duitsland bedraagt 23 procent van het aantal internationale gesprekken met Nederland. De gesprekken uit Dussel dorp bedragen ongeveer een derde deel van dat percentage. België en Luxem burg zijn al automatisch bereikbaar uit Duitsland. Tussen Dordrecht en Kop van 't Land is de 62-jarige heer G. Groeneveld uit Dubbeldam, die op zijn fiets de weg wil de oversteken, dinsdagavond door een autobusje gegrepen en gedood. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Boer Zonneveld te Delft, op wiens land de gemeente was begonnen met huizenbouw en die bevel van de gemeente had gekregen zijn boerderij te ontruimen, heeft de eerste ronde gewonnen. Teneinde kracht en spoed te zetten achter het gemeentelijke bevel tot ont ruiming van de boerderij, die moet wijken voor de uitbreidingsplannen van Delft, had de gemeente een kort geding aangespannen tegen de heer Zonneveld. De president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft in dit gedjng gisteren uitspraak gedaan. Hij aanvaardde het bij monde van de prak- tizijn Th. van der Heijden uit Leiden geuite verweer van boer Zonneveld, die het spoedeisende karakter had betwist. De president wees het bevel tot onmid dellijke ontruiming van de hand en ver oordeelde de gemeente Delft in de kosten van het geding. DWANGPOSITIE Boer Arie Zonneveld had voor de tijd van 1 januari 1951 tot 31 dec. 1962 de Marlotshoeve, die eigendom is van de gemeente Delft gepacht met elf bunder land. Deze pacht was niet rechtstreeks tot stand gekomen. De gemeente had voor dezelfde tijd boerderij en land ver pacht aan de Vereniging West V Delft, die de hoeve onderverpachtte aan de heer Zonneveld. Daar de gemeente met het oog op stadsuitbreiding eerder de beschikking wilde hebben over grond en hoeve, kwam in minnelijk overleg een einde aan de pachtovèreenkomst tussen gemeente en Vereniging. Hierdoor werd de heer Zon neveld in een dwangpositie gebracht. Hij weigerde de boerderij te verlaten en hij wees het aanbod van de gemeente die hem een bovenhuis in Delft ter beschik king stelde van de hand, omdat hij bezwaarlijk dertig koeien in een boven huis kon onderbrengen. BOUWRIJP De gemeente Delft meende gerechtigd te zijn niet langer te wachten en gaf opdracht het land van de heer Zonne veld bouwrijp te gaan maken voor de bouw van huizen en de aanleg van stra ten en wegen. Hiertegen kwam de heer Zonneveld in verweer, ofschoon de draglines bleven doorwerken. De pachtkamer van het kantongerecht te Delft heeft inmiddels bij tussenvonnis vastgesteld, dat de ver eniging die de pachtovereenkomst met de gemeente verbrak niets had mogen ondernemen waardoor boer Zonneveld in het gebruik van het door hem van de vereniging gepachte werd belemmerd. De gemeente Delft voerde bij monde van mr. H. P. Bennewitz aan, dat het in de bedoeling had gelegen dat de overeenkomst met de vereniging van korte duur zou zijn. Zodra de gemeente Advertentie Meer dan eens werden mensen, die per auto onderweg waren van West- Duitsland naar Berlijn, en voedsel bij zich hadden voor meer dan één dag. teruggestuurd wanneer zij er geen ver gunning voor bezaten. Deze plotselinge strengheid begon on geveer veertien dagen geleden, maar eindigde al na enkele dagen. Men keer de terug naar de normale routine die in Marienborn a) jaren werd gevolgd Op onthoud kwam daarbij nauwelijks voor. Westduitse douaneautoriteiten meen den dat de nauwkeuriger controlemaat- het land en de boerderij nodig had, moest de pacht worden geëindigd en moest ook boer Zonneveld verdwijnen. EIS OP KOMST De heer Th. van der Heijden die voor de heer Zonneveld optrad betoogde, dat zowel de gemeente als de vereniging rekening hadden moeten houden met de belangen van de onderpachter. Hij stel de een eis tot schadevergoeding in het vooruitzicht en hij kenschetste de be handeling van de heer Zonneveld als een ongeoorloofde samenspanning van de gemeente en de vereniging (die fi nancieel geheel van de gemeente af hankelijk is) tegen de heer Zonneveld. Bovendien kwam ir. J. van Lokhorst verklaren, dat het nog wel twee tot drie jaar zou duren eer de provinciale weg zou worden aangelegd, waaraan de ge meente het spoedeisende karakter ont leende voor de ontruiming van de boer derij. Mede op grond daarvan kwam het bevel tot onmiddellijke ontruiming van de boerderij. WASHINGTON (Reuter, UPI) Het Amerikaanse korps mariniers overweegt de Westduitse amtitankraket Cobra te gaan gebruiken en zal er in januari proe ven mee gaan nemen. Stellen die proe ven tevreden dan zal een Amerikaanse fabriek de Cobra in licentie gaan bou wen. De Cobra is een produkt van de Westduitse fabriek Bölkow. Evenals de Franse SS-10. die bij het Nederlandse leger in gebruik zal komen, is de Cobra per draad bestuurbaar. Het gewicht is negen kilo en de reikwijdte is ongeveer anderhalve kilometer. boord; ze zijn zeewaardig en verwarmd en hebben zo veel voedsel aan boord dat de runners het dagen lang kunnen uit houden. Voor de 25 man op de Elbe geldt uiteraard hetzelfde De Grote Oceaan heeft ruimte genoeg. Volgens de rederij is er geen kans dat een van de drie ronddrijvende schepen op de rotsen loopt of strandt. Bij Smit heeft men goede hoop dat kapitein Poot straks, als het weer wat is opgeknapt, al dan niet met assistentie de sleep weer bij elkaar zal brengen. Wel wordt er met een vertraging van misschien wel enkele weken rekening gehouden. In de loop van gisteren ontving de rederij enkele kleine, maar hoopvolle be richten. In de eerste plaats is er verbe tering in het weer gekomen. Verder is gebleken, dat niet de stalen draad, maar de zg. manilla-rekker in de schroef verward is geraakt. Deze om standigheid zal het klaren van de schroef vergemakkelijken. Het is evenwel nog de vraag, hoe en waar dit zal gebeuren. De Elbe heeft een duikersuitrusting aan boord, maar ge lukt het niet op zee, dan moet de sleep boot naar de Amerikaanse marine op Wake of naar Honoloeloe worden ge- gebracht. Het is de tweede keer dat kapitein Poot met twee vliegdekschepen tegelijk op sleeptouw in zwaar weer verzeild raakt. Enige tjjd geleden bracht hij er twee van Boston naar Antwerpen. Onderweg be landde hjj toen in een tropische orkaan. Later op de avond bleek, dat niet al leen de Amerikaanse torpedobootjager Richard S. Edwards naar de in nood verkerende Elbe onderweg is, maar ook het vliegdekschip Bon Homme Richard. De orkaan heeft de Elbe zo ver van haar losgeslagen sleep afgedreven, dat het radiocontact moeilijk wordt. De bei de marineschepen, waarvan de torpedo jager de positie van de Elbe vannacht snel naderde, zullen proberen het radio contact over te nemen. Kroon grijpt in: Van een onzer verslaggevers LAREN. Opnieuw is het gemeente bestuur van Laren gevoelig op de vin- gers getikt. De Kroon heeft thans hei raadsbesluit waarbij grond, die voor vil- labouw was bestemd, voor plantsoen- aanleg werd aangewezen, vernietigd, terwijl ook de goedkeuring van Gedepu teerde Staten van Noordholland op dit raadsbesluit nietig is verklaard. Reeds eerder had de Kroon het be roep van de eigenaars van de grond te gen de beslissing van de gemeenteraad goedgekeurd. De gemeenteraad van La ren had deze beslissing van de Kroon evenwel naast zich neergelegd en de zaken toch doorgezet, waarbij het ver zoek van de betrokkenen om schadever goeding niet in bespreking werd geno men. Dovemans oren <*■'- In het uitbreidingsplan van Laf en was de onderhavige grond bestemd voor de bouw van villa's. De grond had daar door grote waarde. Bij het aanbrengen van een wijziging in het uitbreidings plan werd deze grond aangewezen voor de aanleg van een plantsoen, waarbij de grondprijs drastisch werd verlaagd. De eigenaars van de grond protes teerden aan dovemans oren en de ge meente zette de zaak door. Vertrouwen aangetast De Kroon is nu van mening, dat de Handelwijze van het gemeentebestuur van Laren in strijd is met het algemene beginsel van behoorlijk bestuur alsook in strijd met het algemeen belang, te meer omdat de Kroon reeds eerder j weten, dat het niet meer dan redelijk zou zijn, als de gemeenteraad net verzoek om schadevergoeding in be handeling zou nemen. Met het negeren, van deze beslissing van de Kroon heeft de gemeenteraad van Laren het vertrou wen in de overheid aangetast. Zonder motivering Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De president van de Amsterdamse reihtbank, mr. J. Co- ninck Liefsting, heeft gisteren de deu ren gesloten bij de behandeling van een strafzaak die de plotselinge dood van een hartpatiënt tot inzet hao. De twee zoons van ce overledene ston den terecht. De een, een negentienjarige scholier, omdat hij ziin vader had ge stompt en met een beker had geslagen. In de dagvaarding had de officier van justitie, mr. W. K. baron van Dedem, een causaal verband gelegd tussen de mishandeling en de dood van de vader. Mocht dat verband nt t ziin aangetoond, dan moest volgens de officier de negen tienjarige worden verweten dat hij. hoe wel hij wist dal zijn vader dermate aan een hartkwaal leed dat sterke emo ties dodelijk konden zijn. toch de mis handeling had gepleegd. Daardoor, zo redeneerde de officier, hail hij schuld aan het overlijden op zich geladen. De andere zoon van de hartpatiënt stond terecht, omdat hij zijn vader op 17 mei, de dag waarop hij wa gestor ven, had bedreigd rrut een lange punt- tang. De president van de rechtbank gaf geen motivering voor het sluiten van Langere dagen Van onze correspondent PARIJS. Sedert juli van dit jaa> zijn de dagen onzer jaren een fractie van een seconde langer dan zii volgens de berekeningen moesten zijn en dat be tekent, dat de aarde met een geringere snelheid dan zij tot dusver heeft gedaan om haar as wentelt. Tot deze conclusie is André Danjon, de directeur van de Parijse sterrenwacht dezelfde waar eens Camille Flamma- rion (science fiction auteur avant la let- tre en wetenschapsmens) in het hemel ruim staarde gekomen en hij heeft erover bericht in een studie, welke hij heeft aangeboden aan de Franse acade mie van wetenschappen. De luiaards kunnen overigens gerust zijn; de 24 uur van het etmaal zijn nog slechts een dui zendste deel van een seconde verlengd Het feit blijft echter. Atoomklok Het zijn door kernenergie voortgedre ven klokken, ..atoomklokken", die het hebben mogelijk gemaakt die verlenging welke het gevolg is van een langzamer rotatie van de aarde te constateren. Zul ke klokken schijnen in een eeuw een af wijking van nog geen seconde te hebben. Het is trouwens niet de eerste keer, dat de aarde in ander tempo wentelt. In fe- bruari 1956 had men reeds een derge lijke verandering van snelheid kunnen constateren. Toen was de aarde sneller gaan draaien, drie microseconden bin nen éen maand. Professor Danjon veronderstelt dat vulkaanuitbarstingen op de zon de oor zaak zijn van deze wijzigingen. Hij hoopt binnen een half jaar, e'igenlijk een half jaar en een kwart seconde, de gegevens van veel andere sterrewactiten te heb ben ontvangen en die te hebben ver werkt. Voorlopig zal men zich bij het blote feit moeten neerleggen. NEW DELHI (Reuter, UPI) De be- hTJlde ,kernfysicus dr. H. J. Bhabha heeft volgens de Hindustan Times in een besloten vergadering van een parlements commissie medegedeeld dat Indië in staat is zonder buitenlandse hulp zelf kernwapens te maken Op dit geheel onverwachte nieuws liet de deuren. De officier van justitie be-de regering snel een verklaring volgen toogde voor het begin van de zitting lat Indië de kernkrachten alleen voor dat er voor de verdachten oiinliike din- vredesdoelen wenst te gebruiken tenzij gen zouden worden onthuld en dat even-het land zich genoodzaakt ziet zich te eens onplezierige details uit het familie- verdedigen tegen de aanvallen van eeu leven ter sprake zouden komen. ander land.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7