10 sprookjesboekjes bij Radion Gratis Wie „eieren" op het menu zet eet er goed en goedkoop van Maak Uw kinderen blij JLerót MINISTER v. ROOY HOUDT VAST AAN nieuwe route NIEUWE REGELING VOOR WERKLOZEN GOEDE RESULTATEN BIJ VRIJERE LOONVORMING mmi JCteoy „Mohair look" bij C&A Donderdag 17 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Klein Duimpje BEKENDMAKING €oöp. Boerenleenbank GESLOTEN Loef/kant mat toebehoren GRATIS GRAMMOFOONPLAAT WERKLOOSHEID Markies de Santa Cruz gebelgd VOOR BUS 45 Bedrijfsleven heeft verantwoordelijkheid aanvaard Rotterdammer koopt werf te Kampen ANDERE KOERS ENGELSE SCHEPEN VERMIST Buitenlandse kerstbomen GROTE AVOND Gelderlands trots snakt naar vocht m 10 prachtige geïllustreerde sprookjes, naverteld door de vermaarde schrijver van kinderboeken Leonard Roggeveen. U maakt er Uw kinderen rijk mee en het kost U bijna niets. iit*.... Zend de onderstaande bon, in een openenve lop (postzegel van 4 cent) of op een .briefkaart geplakt, aan Lerer's Ztej> Mg. N. V., Postbus 600, Rotterdam. Het eerste boekje van de serie - Klein Duimpje - wordt U dan gratis toegestuurd. HIERLANGS UITKNIPPEN Zend mij het eerste Sprtokjesbtekje Klein Duimpje gratis thuis. NAAM: STRAAT: WOONPLAATS PROVINCIE:—- Het hoofd van het gemeente bestuur van Sint Annaland brengt ter openbare kennis, dat de door de raad van die gemeente vastgestelde wijzi ging van de bebouwingsvoor schriften behorende bij het vastgestelde uitbreidingsplan der gemeente ter secretarie van die gemeente voor een ieder ter inzage is neerge legd van 17 tot en met 30 de cember 1959. Belanghebbenden, die zich reeds eerder met bezwaren tot de raad hebben gewend, kunnen binnen zes weken na afloop van deze termijn hun bezwaren tegen die wijziging van de bebouwingsvoor schriften indienen bij Gede puteerde Staten van Zee land te Middelburg. St. Annaland, 17 dec. 1959, Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, VAN DEN BOS. VEERE Gedurende de maand Jan. 1960 is de Bank alleen des morgens geopend van 9-12 uur Hypermodieus Heerlijk warm Heel voordelig l Zaterdag 2 Januari 1960 Hypermoderne Mohair Look in orlon! Modieus vestmodel met ro yale kraag en lange mouw. O.a. lila, bottlegreen, royal blue. 38 t/m 46 1675 Een ideale combinatie met zo'n structuur geweven Terltal plïssérok (blijvende plissé In de super samenstelling 55/45 I) Uni en multicolor. IATC 40 t/m 50 ly Een stofzuiger-onderdeeltje Net dat kleine schroefje, waardoor hij weer gaat zuigen Een „Kabouter" helpt U er vast aan. Het Zeeuwsch Dagblad zorgt gaarne voor plaatsing van „Paris Polo". Sportieve charme uit Parijs! Uitgevoerd in jaspé mohair, *t nieuwste van 't nieuwste m. boeiend gemêleerd kleur effect O.a. oranje/zwart, violet/zwart en 4TC olijf /zwart! Jm*W „Ondulé Mohair Look". Rechte rok met plooi, van zeer effectvol, zacht golvend -mohair. Lila, olijf lavr of blauw! 38/46 I*# nader it.gmmtg,^ ep eea ra m ei v n rtt - «Kaaa M AttA Mul* MIWlvnwIwWnMrOT Imvo* fcfr «wt waler etaoemteerleittaM ef ek U joist wat anders aedig hebt: een bog* heed veer bruiloft Geef Uw relaties in het buitenland een geschenk abonnement op de WEEKEDITIE N.R.C., LUCHTPOSTUITGAVE Geeft Uw tekst spoedig aan ons op, dan dragen wij zorg voor een goede plaatsing daarvan. U kunt Uw tekst opgeven aan ons hoofdkantoor te Goes of aan onze kantoren te Vlissingen, Middelburg, Zierikzee en Terneuzen. van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee ontvangt U dan zélf gratis een grammofoonplaat uit de serie „Klassiek Kompas" (45 toeren). Vraag geheel vrijblijvend een proefnummer van dit actuele nieuwsblad voor Nederlanders overzee Doe het nu WEEKEDITIE N.R C.. POSTBUS 824 ROTTERDAM Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Minister mr. dr. C. J. M. A. van Rooy heeft gisteren in de Tweede Kamer het verwijt dat hij alleen maar door de mond van zijn staatssecretaris kon spreken, afdoende weerlegd. De socialist mr. Van Lier had de dag tevoren nog de spottende opmerking gemaakt dat de minister nu zijn begroting van sociale zaken „hoogst persoonlijk" zou moeten verdedigen. Dr. Van Rooy heeft dat evenwel beter gedaan dan menige andere nieuw op tredende collega. Wel moest hij zich evenals andere nieuwelingen in ver geeflijke onervarenheid aan zijn tekst vastklampen. Die tekst bevatte welis waar niet veel opzienbarends en de praktijk van het loonbeleid liet de1 minister aan zijn staatssecretaris over, I maar wat hij zei was degelijk en ver antwoord. De ongerustheid van de Tweede Kamer, dat de werkverschaffing niet wordt gebruikt om verbetering aan te brengen in de onderontwikkelde gebieden, pro- beerde minister Van Rooy weg te werken met de mededeling dat het volgend jaar I meer geld beschikbaar zal komen voor de zogenaamd duurdere werken. De be slissing hierover zal pas midden I960 kunnen vallen. Terwijl overal elders een tekort aan werkkrachten is, heerst er volgens de minister in Zeeland en in het noorden een ontoelaatbare werkloosheid: in plaat sen als Stadskanaal. Buitenpost, Dokkum, Oosterwolde en Hardenberg meer dan dertien procent, in Emmen zelfs bijna achttien procent en in de Zeeuwse ge meenten Hulst en Oostburg rond acht procent. De overheid mag echtei geen bijzon dere maatregelen nemen voordat werk lozen een plaats m het bedrijfsleven kunnen vinden Vandaar het plan om hen gedurende de acht weken van het wachtgeld niet tot de werkverschaffing toe te laten; in de late herfst en in de winter gedurende vier weken. Boven dien zullen de kampen 's zomers dicht gaan, wat ook tot gevolg heeft dat de werklozen op het platteland des te ge reder voor het werk bij de boeren ter beschikking kómen. De socialisten bleven zich echter ver zetten tegen deze voorgenomen regeling van de wachttijd en mr. Van Lier diende gisteravond zijn aangekondigde motie in om deze regeling niet in te voeren. De rest van de Kamer voelde er eigen lijk ook weinig voor en de a.r. afgevaar digde Biewenga vestigde de aandacht van de minister erop, dat in 1953 met de landbouw een afspraak op dit stuk is gemaakt om te voorkomen, dat het agra risch bedrijfsfonds te veel schade zou lijden. Niemand, ook de minister niet, wist echter precies hoe het in elkaar zat, maar de bewindsman zag er een kapstok in om de hele zaak aan op te hangen. Hij beloofde, dat hij eerst zou uitzoeken hoe het allemaal was gegaan en de Kamer dan in te lichten alvorens een beslissing over de wachttijdregeling te nemen. Voorlopig gebeurt er dus niets en de stemming over de motie Van Lier werd aangehouden. Er is volgens minister Van Rooy ook minder behoefte aan scholing van vol wassenen. De rijkswerkgelegenheden in Maastricht. Weert. Uden, Assen, Heren veen en Winschoten zullen worden op geheven. Voor de vergoeding van de hogere reiskosten, als gevolg van de te verwachten concentratie, komt er een nieuwe regeling. Verplaatsing van werkkrachten naar het westen past niet in het nieuwe beleid van spreiding van de industrie. Het moet juist de andere kant op en daarom komt er financiële bijstand aan ondernemingen die met een vaste kern van arbeiders verhuizen van het westen naar een van de industriekernen in andere delen van het land. Het emigratiebeleid blijft onveranderd. Ook deze minister streeft naar een „rede lijk peil'' en hij voelde niets voor de suggestie van de liberaal Corver om het beleid om te buigen. Afremmen van de bescheiden emigrantenstroom van deze tijd zou straks grote moeilijkheden ver oorzaken als in minder gunstige omstan digheden uitbreiding noodzakelijk zou zijn. En wat de subsidie aan de emigratie organen betreft, vond de minister het niet redelijk om het risico van de voor bereiding van een emigratiegeval op deze particuliere organisaties af te wentelen. Een nieuwe invaliditeitswet heeft bij de minister hoge prioriteit. Over de ziekenfondspremie voor bejaarden wor den de adviezen van de S.E.R. en de Zie kenfondsraad afgewacht en dus zweeg de minister er nu over. De Kamer kreeg de verzekering dat de oplossing van de moeilijkheden met de algemene kinder bijslagregeling, waarover in de Kamer diepgaande meningsverschillen bestaan dichterbij ligt dan velen zouden menen, binnen en half jaar dacht hij. De gemeenteclassificatie zal volgens staatssecretaris Roolvink over een aantal jaren moeten worden „afgebouwd", maar hij liet de vraag open of dit moet gebeu ren met overheidsmaatregelen dan wel of het aan het bedrijfsleven kan worden overgelaten. Hoewel hij toegaf dat in het bakkerij- bedrijf met de arbeidstijden vaak de hand wordt gelicht, een brandend probleem, meende de staatssecretaris deze kwestie nog te veel emotioneel geladen. Eerst maar wat laten afkoelen, meende hij. LONDEN De Spaanse ambassadeur, de markies de Santa Cruz, is gebelgd over krantenberichten volgens welke zich on der zijn personeel mannen van de Spaanse geheime politie zouden bevinden. De markies heeft zich daarover beklaagd op het ministerie van buitenlandse zaken. Hij zou gezegd hebben, dat dergelijke krantenberichten de Engels—Spaanse be trekkingen wel eens schade konden doen. i Het is niet bekend of de markies in het Foreign Office een uiteenzetting heeft gekregen over de beginselen tfan de pers vrijheid. Men was er in ieder geval zo I vriendelijk van hem de verzekering te aanvaarden, dat de krantenberichter waarover hij zich zo kwaad had gemaakt l onjuist waren geweest. Ook mocht hij een schriftelijke uiteenzetting achterlaten, 'j Nee, een formeel protest was het niet. Volgens de berichten die de toorn van de markies hadden gewekt zouden vijf mannen van de Spaanse geheime politie, onder leiding van een kolonel, zich in de Spaanse ambassade en daarbuiten bezig houden met het bespieden van de gedra gingen van Spaanse uitgewekenen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De autobuslijn 45 wordt een ringlijn en zal een groter deel van Schiebroek bestrijken, als de ge meenteraad van Rotterdam akkoord gaat met het voorstel van B. en W. De nieuwe route wordt dan: Centraal Sta tion Weena Hofplein Noordsin gel Bergsingel Rozenlaan Uit weg Ringdijk nieuwe verbindings weg tussen de Ringdijk en de Wilgen- piaslaan Wilgenplaslaan Kastan- jesingel Adrianalaan Meidoornsin gel Wilgenlei Ringdijk Uitweg Rozenlaan Bergsingel Noordsin- g'el Hofplein Weena Centraal station en omgekeerd. Op de buslijn zal het normale stads- tarief worden gehandhaafd. ZWOLLE De Rotterdamse jachtbou wer N. B. Dijkmans heeft voor een be drag van 305.506 gulden de failliete scheepswerf Kampen te Kampen gekocht. Deze scheepswerf, die altijd over een welgevulde orderportefeuille heeft be schikt, is indertijd over de kop gegaan door een al te speculatief beleid van de eigenaars. In Rotterdam produceert de N.V., waarvan de heer Dijkmans vennoot is, voornamelijk jachten met plastic als bouwmateriaal. Zij worden voornamelijk uitgevoerd naar Amerika. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Met onmisken baar vertrouwen in de toekomst van de vrijere loonvorming heeft staatssecretaris Roolvink, van sociale zaken, gisteren in de Tweede Kamer zijn tevredenheid uitgesproken over de tot nog toe verworven resultaten. De staatssecretaris wees hierbij op de merkwaardige ontwikkeling dat werk gevers meestal bereid waren de prijzen te verlagen, mits het loonvoorstel on verkort zou worden gehonoreerd. Het scheen niet meer mogelijk te zijn, zo zei hij, in deze moderne maatschappij de welvaart te verhogen door middel van prijsverlaging en daarom toonde hij zich verheugd dat er nu een „kruistocht" voor prijsverlaging was begonnen. Overigens meende de staatssecretaris dat het allemaal nog moet wennen. Bij de beoordeling door rijksbemiddelaars is er nog slechts een heel geringe achter stand in de beoordeling van nieuwe voor- stellen. Het belangrijkste winstpunt is, dat het overleg op gang is gekomen. Het i roer is niet 180 graden om, maar de koers is wel gewijzigd. Tegenover de voordelen van deze verandering moeten we de De vrees dat alles tegelijk zou ko- moeilijkheden op de koop toenemen, aldus men, loonsverhoging en arbeidstijd-de staatssecretaris. LONDEN De 449 ton metende Brit se trawler Red Falcon, die van de IJs landse visgronden op weg was naar haar thuishaven Fleetwood, wordt sedert maandag vermist. Schepen en met red dingboten uitgeruste viermotorige lanige- afstandsverkenners van de R.A.F. zijn een grootscheepse speurtocht begonnen. Een kapitein van de R.A.F. sprak maan dag nog over de radio met andere schip pers, maar sedertdien is niets meer ver nomen. Men vreest, dat het schip is vergaan. De trawler heeft negentien man aan boord. Andere vliegtuigen van de Engelse luchtmacht zyn gisteren een speurtocht begonnen naar twee vermiste Engelse vissersschepen met elk vier man aan boord. De kapiteins van beide schepen zyn Denen, die in Grimsby wonen. Het laat ste contact, dat de schepen met andere vissersboten hadden, was op 8 december. Zij bevonden zich toen op ongeveer 300 kilometer ten oosten van Aberdeen in Schotland. Tijdens de zware storm had den zij hun ankers verloren. Eigen nieuwsdienst verkorting en dat de zaak uit de hand zou lopen, is ongegrond gebleken. Nu is het gevaar geweken. Het bedrijfsleven heeft zijn grotere verantwoordelijkheid ingezien en aan vaard. Dit betekent niet dat de overheid zich moet terugtrekken, aldus de staats secretaris. Zij moet de helpende hand blijven bieden om te voorkomen dat vooral in deze tijd de spiraal van lonen en prijzen in werking treedt. Zelfs meende hij te kunnen wijzen op „enkele niet onbelangrijke resultaten" van het beleid van minister De Pous om tot prijsverlaging te komen, „welke men 'spoedig zal merken." Voor ongeveer 450.000 werknemers zijn nu de nieuwe arbeidsovereenkomsten goedgekeurd: grootmetaal vijf procent, ROTTERDAM. Het gemeentebe stuur van Straatsburg heeft Rotterdam j grafisch bedrijf 3,7 procent en confectie om uitdrukking te geven aan de ge- vier procent loonsverhoging. De c.a.o. voelens van vriendschap tussen de twee j voor de textiel komt vóór 31 december in door de Rijn verbonden steden een orde en in de landbouw en de bouw- kerstboom aangeboden. (nijverheid wordt druk onderhandeld. Het zal er~ net zo een zijn als in De loonsverhogingen in afzonderlijke Straatsburg zelf op c'e pleinen worden j ondernemingen liggen hoger (van zes tot gezet, met dezelfde versiering. Hij zal j negen procent) dan in de bedrijfstakken, worden geplaatst op het kruispunt Dorps- weg-Wolphaertsbocht. iVTT^iJirT t itöt^tvt Voor het stadhuis komt een door Os- J^l Vf^JLl^JLIiJciiN lo aangeboden kerstboom te staan, voor het Groothandelsgebouw een Zweed- Over het algemeen is men nogal nivel- se. lerend te werk gegaan en is er gewerkt jop een zelfde nominale verhoging voor oTTccTin/i I-» alle ëroePen en gemeenteklassen, waar- BUSSUM De leerlingen van dedoor ook de laagstbezoldigden iets extra's lagere technische school in Bussum heb-1 uit de beschikbare ruimte hebben gekre- ben nog heel wat te leren over de eisen gen. De ondernemingen, met name de die aan een fiets worden gesteld. Dat chemische industrie, verkeren in een is gebleken uit een onderzoek dat de j zeer gunstige positie politie in overleg met de directeur van In de gevallen waar een al te sterk de school heelt ingesteld. Bij dat on-uiteenlopende verhoging werd voorge- derzoek kwam men tot de ontdekkingsteld, die echter redelijk was met het oog dat yan^de 402 fietsen en drie brommers op de produktiviteitsstijging, werd het voorstel ook voorgelegd aan minister De die in de stalling van de school staan, een aantal van 225, dat is 62 procent, aan min ol meer ernstige gebreken leden. Pous, van economische zaken. Deze pro beerde dan een prijsverlaging tot stand 1 te brengen. De onderhandelingen in de vervoers sector. die als „achtergebleven" was aan gemerkt, zullen in januari worden voort gezet. Staatssecretaris Roolvink was ervan overtuigd dat ook hier een oplossing zal komen. Wat de timmerfabrieken betreft, be loofde hij zijn medewerking om het gesprek weer op gang te brengen. Met nadruk gaf hij te kennen dat ook bij de achterblijvers het bedrijfsleven de ver antwoordelijkheid draagt. Voor de rege ring is het in wezen geen loonprobleem, maar een prijsprobleem. Tegen de smalende kritiek uit socia listische hoek, bij monde van mej. mr. Lemaire, dat er met de 450.000 werkne mers tot nu toe dus nog slechts twaalf procent van het totaal een loonsverho ging hadden gekregen, liep bijna de gehele Kamermeerderheid te hoop. Voor- ai de c.h.-woordvoerder Van Mastricht ging tel te keer tegen de oppositie, die hij verweet met twee maten te meten. De kabinetten van de brede basis hebben het bedrijfsleven nooit enige vrijheid gelaten, zo zei hij en voor de laagst be zoldigden is minder gedaan dan nu mogelijk blijkt. Het werd ten slotte ,.de grote avond" van de staatssecretaris, die Optornend tegen een tiental interrumperende socia listen zijn beleid voorstelde als het recht trekken van wat er onder het bewind Suurhoff op loongebied scheet was ge groeid. De socialisten vrezen nu wel, dat er ontoelaatbaar grote verschillen in toonhoogte zullen komen, maar dan ver geten zij, dat er nog altijd coördinatie in het loonbeleid bestaat om dit te ver hinderen, zo zei hij. En bovendien vond hij de uitlopers volkomen gerechtvaar digd. Als iedereen weet dat er onder nemingen zijn die niet miljoenen, maar honderden miljoenen uit de export heb- cialistische hoek. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN Het grootste schip dat tot nog toe in Gelderland ge bouwd werd, een twintigduizend tonner, ligt nu al langer dan een maand op het droge. De ertstanker kan niet van de helling van de scheepswerf De Hoop te Lobith lo pen omdat het water in de Rijn te ver is gezakt. Minstens twee me ter moet er bij komen voordat het schip van stapel kan lopen en aan de afbouw kan worden begonnen. Zo betaalt ook de, na de oorlog zo verrassend omhoog gekomen, Gelderse scheepsbouw zijn hoge tol aan de bij voortduring lage wa terstanden. Voor de hele Gelderse scheeps bouw betekent de bouw van de twintigduizend ton metende erts tanker een prestatie waarop men trots is. Te spijtiger, dat de stapel loop, en dus de afbouw, van het schip wordt geremd. Hoog en he laas ook droog troont het schip op zijn helling en voorlopig valt nog niet bij benadering te zeggen wan neer het in zijn element kan ko men. Intussen blijft men in Lobith en elders langs onze rivieren met pes simistische gezichten rondlopen. Het water valt nog steeds niet veel, maar telkens toch iets. In de bovenstroom werd gisteren bij Kaub zelfs elf centimeter va] ge meten en dat is in deze dagen van lage waterstand zeer veel. Er is dan ook nog geen kans op dat de nu al maanden geldende beper kingen van de diepgang iets kunnen worden verzacht Het nachtverbod op de Waal tussen Malingen en Nijmegen, op de Rijn tussen IJselkop en Lekkanaal en voor de gehele IJsel blijft onver minderd van kracht. afdeling Zuid Beveland van het N ederlandsche Roode Kruis vertoonde m Nisse de flim „Meisjes in het Wit". Een verloting bracht ruim 25 gulden op. ben gehaald, wie zal dan de arbeiders het recht ontzeggen daarvan hun rede lijk aandeel te verwerven. Verschillen tussen werkgevers aanvaardt men wel, maar waarom dan niet tussen werk nemers? Dit zit hem dan volgens de staatssecretaris in de klassesolidariteit, omdat men de groep zoveel mogelijk bij elkaar wil houden! Maar als men aan de arbeiders in de ondernemingen dat meerdere zou onthouden, dan komt dit juist ten goede van aandeelhouders, waarheen men het niet wenst te zien gaan. Het was een vrij rumoerig siut v het debat, waarbij de staatssecretan. vólkomen opgewassen bleek tegen de soms ondermijnende kritiek uit de so-

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4