Begroting debat in sociale zaken welvaartssfeer (fsso) STRAUSS: NEDERLAND KOOS STARFIGHTER maastrichts Het tekort aan werkkrachten gaf meer zorg Versnelde verkiezingen Kongo m inkrimping van Snellere kolenproduktie in België ATLANTISCHE CONFERENTIE De Frans-Amerikaanse knelpuntén slechts zijdelings besproken GUERRILLA IN PARAGUAY Maar minister Visser maakte nog geen keus DJAKARTA-PEKING: FEL DUEL MET NOTA'S met Esso bent u beter uit! Eisenhower naar vrede geeft iveg aan die ivensen Woensdag 16 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 „Stunt" Geen zorgen Prestatie telt mee Werkverschaffing Wachttijd Emigratie Ziekenfonds Tussenstuk voor schip te water gelaten S0EKARN0 ONTSLAAT ZIJN POLITIECHEF Prijsstijging in 1960 berieden 5 pet. Vanaf de torens en de daken, vanuit de zelfbedieningszaken, van 't duivenplat in de Jordaan, uit 't stadion en de sintelbaan; Vanaf de hoge Europaal, ja zelfs vanuit de Ridderzaal,. daar schalt het boven alles uit: Lagere luchttarieven in Gemenebest Russische weg door Afghanistan Deense reder blijft klant bij werf in Gorkuni GRIEKS PARLEMENT ENTHOUSIAST Wl] NOG BEZIG GROTE PLANNEN RAMPZALIG „Na de Nederlanders 1111 de Chinezen" w Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het had er gisteren veel van weg, dat de Tweede Kamer zich meer zorgen maakte over het tekort aan werkkrachten dan over het sociaal beleid. Dit was dan het welvaartsaspect van de debat ten over de begroting van so ciale zaken en volksgezond heid, waarbij minister dr. V an Rooy en staatssecretaris Rool- vink niet meer lastig werden gevallen over de vrijere loon vorming, die immers over een maand of wat toch weer aan de orde komt hij de huren en de subsidies. een wettelijke vorming. regeling voor Wel trof de bewindslieden op dit stuk een verwijt uit vrouwelijke mond: de socialistische afgevaardigde mej. mr. Lemaire noemde het nieuwe loonbeleid „de grote stunt" van dit kabinet, die volgens haar een onzekere kans heelt en naar een niet te bepalen einddoel voert. De a.r. woordvoerder Van EybeTgen wilde weten hoe het moet gaan met de achterstand in bedrijfstakken als de tim merfabrieken en het wegvervoer en of de „ruimte" hier of daar al is ge bruikt voor prijsverlaging. De liberaal Corver meende dat er ook terdege aandacht moet worden ge schonken aan de mensen, die het be drijfsleven sterk maken, die harder willen werken en meer kunnen dan anderen. Ook dezen zullen moeten wor den betrokken in het overleg, waarvan z.i. niemand zou mogen worden uit gesloten. De K.V.P.-er De Kort vond, dat er geen al te grote verschillen mogen ont staan. De a.r. Van Eybergen en de c.h.- woordvoerder Van Mastrigt drongen aan op het spoedig tot stand komen van Al kwam dan de socialist mr. Van Lier tot de conclusie, dat er met dit kabinet, nu na zoveel jaren deze porte feuille niet meer in socialistische han den is, een achteruitgang in de sociale voorzieningen zou komen, maakte de meerderheid zich blijkbaar weinig zor gen over een dergelijk angstig perspec tief. Wel achtte men algemeen het spoedig tot stand komen van een nieu we invaliditeitswet wenselijk en de ten dens was wel, dat de lijn in het tot nu toe gevoerde beleid moet worden doorgetrokken. Socialisten en liberalen reikten elkaar de har», waar het ging om de ziekenfondspremie voor de be jaarden, die naar beide fracties meen den niet uit de A.O.W.-pot mag worden bekostigd. 5 Veel aandacht is besteed aan de werk verschaffing, die volgens verscheidene afgevaardigden aan de industriesprei ding ten dienste moet worden gemaakt De K.V.P.-er De Kort bepleitte een soort braintrust van Sociale zaken, Economische zaken. Verkeer en Wa terstaat en Maatschappelijk werk voor overleg met bedrijfsleven en provin ciale besturen over de spreiding van de aanvullende werken. de loon-1 Van Mastrigt (c.h.) aan de S.E.R. om advies vragen over een algemene zie- I kenfondsverzekering. Ondanks moeilijk- heden kan volgens de socialist Berger, die voorstander is van een gedeeltelijke verzekering, onze ziekenfondsregeling nog altijd de vergelijking met het bui tenland heel wel doorstaan. De K.V.P.- er De Wolf vroeg in afwachting van een ziekenfondswet incidentele voorzie ningen. Volgens mej. mr. Ten Broecke- Hoekstra (lib.) die de tegenwoordige toestand ook onbevredigend noemde, dient de verplichte verzekering tot de minst draagkrachtigen te worden be perkt. Ons volk heeft getoond voldoen de verantwoordelijkheidszin te hebben om zich vrijwillig te verzekeren. Advertent ie Het plan van minister Van Rooy om een wachttijd zonder steun van enkele weken in te voeren, voordat iemand bij deze werken kan komen vond geen genade bij de meerderheid van de Kamer. Om allerlei redenen wees men zo'n regeling, die bedoeld is om derge lijke werklozen ten plattelande ertoe te brengen geregeld werk te zoeken, van de hand. De socialist mr. Van Lier dreigde met een motie. Het emigratiebeleid werd door de K.V.P.-er De Kort die er veel lof voor had, intelligent en vooruitziend ge noemd. De a.r. Biewenga was nogal verontrust over de achteruitgang, maar de liberaal Corver meende juist dat iedere vertrekkende werkkracht scha de aan onze economie berokkent. Hij vond het daarom niet zo gelukkig om nu extra maatregelen te nemen ter be vordering van de emigratie. Volgens deze afgevaardigde zouden de particu liere emigratieorganen slechts subsidie moeten krijgen als iemand inderdaad vertrekt en niet reeds als hij er zicb aanmeldt. Minister Van afgevaardigden Rooy moet volgens Van Nierop (a.r.) Van vrijwel alle kanten is aangedron gen op meer en snellere financiering van de onrendabele aansluitingen op de waterleiding in sommige streken van ons land. De socialist Berger vond het water in Rotterdam en Dordrecht zo slecht, dat men er haast van aan de drank zou raken! Minister Van Rooy en staatssecre taris Roolvink zullen vanmiddag ant woorden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Op de werf van Boele op Bolnes is gisteravond een twintig meter lang stuk scheepsromp te water gelaten. Eind december zal de Prins Casimir van de Oranjelijn te Rot terdam daarmee worden verlengd. Het tussenstuk zal even voor de brug wor den ingevoegd. De tonnage van de Prins Casimir wordt door het stussenstuk vergroot met 680 ton. Op het tussenstuk is een mast- dekhuis gebouwd met twee laadpalen, vier laadbomen en vier lieren. In de loop van januari zal ook de Prins Willem II van de Oranjelijn een soortgelijke operatie ondergaan. Van onze correspondent BRUSSEL. ^Minister De Schrij ver heeft in de" Kamer verklaard, dat zijn reis door Kongo en de be sprekingen welke hij daarna in Brussel met Kongolese politici heeft gevoerd, hem ervan overtuigd heb ben, dat het wenselijk is de over gangsperiode, i rafgaande aan het moment waarop de Kongolezen zelf over hun zaken zullen beslissen, zo kort mogelijk te doen zijn. Daarom overweegt hij de verkiezin gen voor provinciale staten, die hij zich in maart had gedacht en verkie zingen voor de landelijke vertegen woordigende lichamen, die hij zich aanvankelijk -tegen het najaar van 1960 voorstelde, te doen samenvallen. Dat zou bovendien het voordeel heb ben dat de kiezers in korte tijd niet te vaak naar de stembus moeten gaan. De minister noemde echter nog geen datum. Over de hiermee samenhangende problemen zal een half januari te houden rondetafelconferentie, waaraan de Kongolese partijen en vertegen woordigers van het Belgische parle ment zullen deelnemen, overeenstem ming moeten bereiken. Minister De Schrijver zei te ver trouwen, dat die conferentie België in staat zal stellen het Kongolese volk definitief te bewijzen, dat de onafhan kelijkheid voor de Kongolezen in 1960 een voldongen feit zal zijn. De minis ter hoopte, dat deze onafhankelijkheid in vriendschap met België en in soli dariteit tussen beide volken tot stand zou komen. In een gesprek dat wij na afloop van de vergadering met de bewinds man hadden, verduidelijkte hij dat het zijn wens is dat het Kongolese volk in 1960 zal gaan beschikken over de po litieke structuur, welke nodig is om zijn inwendige problemen te kunnen regelen. Eigen nieuwsdienst LUXEMBURG Wat de ministerraad van de E.G.K.S. betreft kan de Hoge autoriteit bij het nemen van maatrege len om de kolencrisis in België op te lossen haar gang gaan. De raad erkende Van onze correspondent PARIJS De Frans-Ameri kaanse tweespalt in de Navo is gisteren maar zijdelings ter sprake gekomen op de Atlanti sche conferentie. Kennelijk wil niemand zijn vingers branden en het liever aan de Gaulle en Eisen hower persoonlijk overlaten, tot een oplossing te komen. De twee staatslieden ontmoeten elkaar za terdag. Gisteren is besloten dat de topconferentie tussen Oost en West, die het komende voorjaar gehouden zal worden, zal worden voorafgegaan door een Atlanti sche bespreking. TE ZWAAR Alle sprekers die gisteren in de At lantische raad het woord voerden, heb ben zich beijverd, het Frans-Amerikaans conflict te laten voor wat het is. Mi nister Herter die als eerste het woord nam verklaarde zeer in het algemeen dat de Verenigde Staten zich beginnen af te vragen of zij niet een onevenredig grote last op hun schouders torsen. Hij liet uitkomen dat de Amerikaanse strijd krachten in de legers van de Navo ge ïntegreerd zullen blijven, zolang ieder ander lid van de organisatie maar blijft doen wat hij op zich heeft genomen. De Amerikaanse minister verklaarde dat zijn regering meent dat de Russen oprecht streven naar ontspanning, maar dat hun uiteindelijke doel toch blijft de ontbinding van de Navo en het terug trekken van de Amerikaanse troepen uit Europa. Hij deed enige voorstellen om de Navo in staat te stellen, haar kracht te hand haven: de organisatie moet in politiek op zicht worden versterkt en zich meer verzekeren van de steun van het grote publiek: het westen moet in staat zijn om het hoofd te bieden aan een groot Rus sisch economisch offensief; de strijdkrachten moeten zo worden georganiseerd dat zij de vijand blij ven afschrikken van een aanval en tevens kunnen optreden tegen kleine plaatselijke acties van de vijand; BUENOS AIRES (UPI) De presi dent van Paraguay heeft het grensge- bied van zijn land bezocht. Tijdens het weekeinde hebben rebellen daar slag ge leverd tegen de regeringstroepen, ten einde het bewind van president Stroess- ner aan te tasten. Een woordvoerder van de rebellen heeft toegegeven, niet in staat te zullen zijn zich thans te meten met de rege ringstroepen. De rebellen zijn overgegaan tot een zelfde soort guerrilla als Fidel Castro indertijd met succes voerde tegen het bewind van Batista op Cuba. Volgens de rebellen hebben zij reeds twee dorpjes veroverd. Er zouden zich grote aantallen vrijwilligers bij hen heb ben gemeld. a bundeling van het wetenschappelijk en technisch potentieel; r Europa zal zich grotere offers moe ten getroosten voor zijn defensie en minder kunnen rekenen op Ameri kaanse hulp. Ook moet er meer hulp worden gegeven aan onder-ontwikkel de gebieden. Zowel de Franse premier Debré als de minister van buitenlandse zaken Couve de Murville de premier had de ver gadering geopend en was gastheer hebben aangedrongen op verjonging" van de Navo, zodat meer recht zou kun nen wedervaren aan de verlangens en ideeën van sommige van de leden Bei de Fransen gingen voorbij aan de inte gratie, een woord dat echter de Ame rikaanse minister wel had gebruikt en dat ook kwam uit de mond van de' Britse minister van buitenlandse zaken. Lloyd. De indruk is dat alle leden van de Navo behalve Frankrijk bereid zijn om hun troepen te integreren en dat ieder het de Franse regering kwalijk neemt, dat zij er anders over denkt. Men mag er echter op rekenen, dat de moeilijk heden van dit ogenblik ter zijde ge schoven zullen kunnen worden wanneer Eisenhower en De Gaulle elkaar zater dag ontmoeten. DJAKARTA (Reuter). President Soekarno heeft gisteren mr. Sukanto Tjokrodiatmodjo ontslagen uit zijn dub bele functie van chef van de staatspoli tie en minister van zaken die de po litie betreffen. Het ontslag zou „tijde lijk" zijn. Het besluit van de president kwam na een niet nader aangeduide ontwikkeling in de houding van hoger personeel var de staatspolitie. Maandag had de ont slagen minister gezegd, dat er bij dat hogere personeel „afdwalingen" waren geconstateerd. Minister Zijlslra: DEN HAAG Minister Zijlstra ver wacht, dat de prijsstijging in 1960, in het bijzonder door verhoging van de prijzen van huur en melk, beneden de vijf pro cent zal blijven. Dit zegt de minister in zijn memorie van antwoord voor de financiële be schouwingen in de Eerste Kamer. gisteren eenstemmig het bestaan van „fundamentele en aanhoudende moeilijk heden" in de Belgische kolenin-dustrie. Daarmee gaven de ministers volgens het verdrag van de E.G.K.S. de Hoge auto riteit de bevoegdheid om de nodige maatregelen te nemen, zonder dat daar voor de toestemming van de regeringen der aangesloten landen nodig is. Het is de eerste keer, dat van deze bijzondere mogelijkheid in het verdrag gebruik zal worden gemaakt. Saneren De maatregelen, die de Hoge autori teit voor het oplossen van de crisis in petto heeft houden onder andere in, dat België zijn produktie van steenkool met vijf en een half miljoen ton zal inkrim pen, niet zoals eerst de bedoeling was per eind 1963 maar reeds in het eerste half jaar van 1961. Bovendien heeft België zich verplicht voor 1 mei 1960 een aanvullend saneringsprogram ma in te dienen, dat zal voorzien in een verdere inkrimping van de produktie met vier miljoen ton voor het einde van 1963. Verder is het de bedoeling, dat de in voer van steenkool in België zowel uit de landen van de E.G.K.S. als uit derde landen zal worden beperkt. Voor de landen van de E.G.K.S. zal een jaarcontingent van 2,9 miljoen ton wor den toegestaan. Zoals bekend heeft Ne derland daarvan 800.000 ton toegewezen gekregen. Personeel De ministerraad heeft er gisteren ook in toegestemd, dat de bijzondere hulp aan Belgische mijnwerkers, die door de sanering van de Belgische mijnen werkloos worden, zal worden verlengd tot maart 1960. Daarna zal zij echter volgens de ministers beslist moeten wor den verminderd om zo tegen het eind van het volgend jaar helemaal te ver dwijnen. Van onze correspondent LONDEN De Britse luchtvaart maatschappijen zullen alle luchtver- voerprijzen in het Gemenebest, dus in Engeland en voor de diensten op West- Indië, Afrika en het Verre Oosten Ver minderen met tussen de tien en twintig procent. Dit besluit, dat gisteravond door de minister van luchtvaart Duncan Sandys, in het Lagerhuis werd medege deeld, is een gevolg van de onenigheid die bleef bestaan op de recente inter nationale luchtvaartconferentie in Hono- loeloe. Daar werden alleen de prijzen overeengekomen voor de diensten bin nen Europa, tussen Europa en Zuid- Amerika, en tussen Noord- en Zuid- Amerika. Dit besluit zal waarschijnlijk van grote invloed zijn op de prijzen van de vele onafhankelijke Britse lucht vaartmaatschappijen, die busdiensten" onderhouden op verscheidene andere Gemenebestlanden tegen scherp met de BOAC concurrerende prijzen. Enkele van deze maatschappijen hebben de af gelopen maanden opnieuw prijsverla gingen, in sommige gevallen met vijf tig procent, voorgesteld. Teddie Beverley, een van de drie zin gende Beverley Sisters, is gisteren te Caxton Hall in Westminster getrouwd met Peter Felix, een Londense tand arts en waterski-kampioen van Enge land. Het was koud gisteren in Enge land en de bruid vond het raadzaam om zich in haar dunne bruidstoilet tegen de kou te beschermen met een warme kruik, die zR tijdens het foto graferen warm tegen haar borst hield. De Beverley Sisters zoeken overigens blikbaar onder sportlieden hun echt genoten uit. Joy Beverley is gehuwd met de befaamde Engelse voetballer Billy Wright. De derde Sister is nog vrijgezel. MOSKOU (Reuter) Een Russische expeditie zal binnenkort naar Afghanis tan vertrekken om de mogelijkheden te onderzoeken voor de aanleg van een weg van 750 km lengte, lopende van de Russische grens naar het zuidoosten van Afghanistan. Later zal de Sovvjetunie de aanleg van de weg ter hand nemen en het geweldige werk bekostigen. Afghanistan, dat vorige week nog door president Eisenhower werd bezocht, is voor economische hulp voor het over grote deel afhankelijk van de Sowjet- unie. De nieuwe weg zal het transport van goederen uit Rusland natuurlijk be vorderen. maar ook zullen Russische troepen er gebruik van kunnen maken om snel door te stoten naar Pakistan en Indië. Eigen nieuwsdienst GORINCHEM. De Deense reder A P. Moller heeft een opdracht voor een vrachtschip van 4300 ton geplaatst bij Bijker's aannemingsbedrijf n.v. IJssel- werf in Gorinchem. Enige tijd geleden had de Deense re der een zelfde schip besteld bij de IJs- selwerf. Dat was toen de eerste bestel ling van die reder voor een Nederlandse werf. Eigen nieuwsdienst ATHENE. „Wij moeten militair, economisch en geestelijk sterk staan. Wanneer wij die kracht kunnen op brengen en handhaven, en wanneer wij ons blijven onthouden van het gebruik van agressieve macht, zullen wij de vrede verwerven die wij wensen." Een daverend applaus steeg op toen president Eisenhower deze woorden gisteren sprak in het verloop van zijn rede in het Griekse parlement. Het was bij lange na niet de enige keer dat klaterend applaus hem tot een kor te pauze dwong. De geestdrift die de bevolking toonde tijdens Eisenhowers korte autoritten door de feestelijk versierde Griekse hoofdstad was zo mogelijk nog groter dan de vorige dag. Duizenden kinde ren juichten hem toe, zwaaiend met gekleurde ballonnen waarop ,,I like Ike" stond. MASSA JUICHT Het afscheid van Griekenland maakte zichtbaar diepe indruk op de grijze Amerikaanse president. Een dichte men senmassa, samengestroomd bij het sta dion van Athene, juichte en wuifde minuten lang toen Eisenhower vertrok in een helikopter van de Amerikaanse marine die hem snel naar de buiten gaats liggende kruiser Des Moines bracht en werd gevolgd door andere helikopters met Eisenhowers gevolg. SCHRIK Een aodelijke schrik beving de Griekse premier, Konstantin Kara- manlis, en de vele andere staatslieden en politici die Eisenhower uitgeleide hadden gedaantoen even na het ver trek van Eisenhower in het stadion bekend werd dat met een van de helikopters een ongeluk was gebeurd. Die schrik maakte spoedig plaats voor opluchting toen bleek dat er alleen maar sprake was van een klein ongelukje. Een helikopter met jour nalisten tuas in aanraking gekomen met een boomtop, op een tennisbaan geland en dadelijk weer opgestegen toen de bestuurder was gebleken dat de schade niets te betekenen had. Zodra president Eisenhower op de kruiser Des Moines was aangekomen koos die zee terwijl een Griekse kust- batterij 21 saluutschoten loste. NAAR TUNIS Het vliegtuig waarin de president was aangekomen in Athene, een reusachtige Boeing, vertrok regelrecht naar Parijs, vanwaar het Eisenhower later zal te rugbrengen naar de Verenigde Staten. Eisenhower reist met de Des Moines naar Tunis, waar hij morgen aankomt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De papieren oorlog om de nieuwe straaljager voor de Bel gische en Nederlandse luchtmachten is gisteren door een uitlating van minis ter Strauss en een ontkenning van zijn Nederlandse collega Visser in een merkwaardig stadium gekomen. Volgens een bericht van United Press International heeft de West- duitse minister van defensie Strauss op een bijeenkomst van het (Franse) genootschap voor internationale poli tiek verklaard dat niet alleen Duits land, maar ook België, Nederland, Denemarken, Italië en Griekenland de Lockheed F 104 G Starfighter zullen aanschaffen. Al deze landen zouden dit toestel tot het standaardwapen van hun luchtmachten maken. Dit zou er op neer komen dat er in Europa onge veer vijftienhonderd Starfighters zou den worden gebouwd, de grootste se- rieproduktie ooit in West-Europa ge maakt. De commentaar die minister Visser gisteren uit Parijs, waar hij de ver gadering van de ministerraad van de NAVO bijwoonde, op deze uitlatingen gaj, kwam er op neer dat Nederland nog helemaal niets heeft besloten. Nederland is nog steeds bezig met het technische onderzoek naar de in aan merking komende typen. De minister heeft zijn definitieve keus nog niet aan het Kabinet voorgelegd. Zelfs zullen er nog technische onderzoekin gen bij de fabrieken van de twee meest serieuze kandidaten Dassault en Lockheed moeten worden verricht laat staan dus dat er al iets zou zijn beslist. De Westduitse minister heeft zich door deze uitlatingen wel laten kennen als een enthousiast pleitbezorger voor de Starfighter. Hij maakte melding van bouwplannen voor twee fabrieken voor Starfighters in zijn land: een in het zui den en een in het noorden. Italië en Griekenland zouden assisteren bij het werk in de zuidelijke fabriek; België, Nederland en Denemarken bij dat in de noordelijke fabriek. De onderdelen, die in deze fabrieken worden vervaardigd, zouden in één montagebedrijf worden verwerkt. Over inschakeling van Nederlandse fabrieken als Fokker en Philips zei Strauss niets. West-Duitsland zal zijn eerste aankoop van Starfighters mogelijk verhogen tot zevenhonderd toestellen. Italië zal, aldus minister Strauss, in elk geval honderd toestellen aanschaffen, misschien twee honderd. De Westduitse minister zei voorts dat hij begin vorig jaar aan Frankrijk al had voorgesteld samen in licentie Starfighters te gaan bouwen. Dat zou Frankrijk een voordeeltje van twee miljard mark heb ben opgeleverd, gezien de Westduitse behoefte van zevenhonderd toestellen. Frankrijk voelde echter alleen voor samen werking indien men tot de bouw en aan schaf van Mirages zou besluiten. De Bondsregering achtte de Mirages ver ouderd en koos de Starfighter, onafhan kelijk van welke Franse beslissing ook. Mocht het tot een massale aanschaf van de Starfighter in West-Europa komen, dan zo liet minister Strauss doorsche meren komt de Franse vliegtuigindus trie in een grote crisis. Agenten van Dassault, de fabrikant van de Mirage, hebben onlangs in Brussel laten merken dat de Franse fabriek wordt geruïneerd als er geen orders van buiten Frankrijk op de Mirage zouden binnenkomen. Zelfs zou Dassault bereid zijn om de Franse reactiemotor in de Mirage te vervangen door een Rolls-Royce. DJAKARTA (UPI) De betrek kingen tussen communistisch China en Indonesië hebben een dieptepunt bereikt. In Djakarta wordt China plotseling een „expansionistische en imperialistische mogendheid" ge noemd. De felle nota's over en weer hebben zeker drie jaar com munistische propaganda te niet ge daan. Algemeen wordt aangenomen dat het voorgenomen bezoek aan Djakarta van de minister van bui tenlandse zaken van Rood China, Chen yi, niet door zal gaan. De maatregelen van Djakarta tegen de Chinezen in Indonesië gaan overi gens onverminderd door. Het Indonesi sche leger heeft nu bij decreet be paald, dat het verboden is „vreemde lingen die illegaal Djakarta zijn bin nengekomen verborgen te hou den of te beschermen". Het leger vreest dat de Chinese kleinhandelaars die uit de provincie zijn verdreven, zullen trachten zicb in Djakarta te vestigen. In de Indonesische kranten blijft van de Chinese nota niet veel heel. „Een aanmatigend en arrogant leu genstuk", was het oordeel van de Times of Indonesia. De regeringsgezin de Berita Indonesia betoogde, dat Chi- 5a,s nu 2iin ware gezicht toont. Merdeka, dat doorgaans goed op de hoogte is, zegt dat Soekarno nu merkt dat hij zich heeft vergist toen hij dacht dat „communistisch-Chinees ka pitaal nuttig kon zijn bij de wederop bouw van Indonesië". IN HELE WERELD „Van nu af aan zullen onze betrek kingen met Peking voorzichtig en zorg vuldig zijn", merkte gisteren een zegsman van het ministerie van buiten landse zaken op. „Wij weten dat de expansionistische wensen van com munistisch China niet alleen hier, maar in de hele wereld worden ge voeld." Toen hem werd gevraagd waarom Indonesië zich dat gevaar niet eerder bewust was geweest, antwoordde hij: „Tot dusverre hebben wij onze han den vol gehad aan de Nederlanders, maar nu beginnen wij met de Chine zen." Advertentie De ..Mastreechter Staar", het be roemde. vèr over onze grenzen be kende zangkoor, bestaat al ruim 75 jaar. Toch is de Maastrichtse Aardewerk- Industrie nog ouder, daar Petrus Regout 125 jaar geleden de grond slag van deze industrie legde. Thans werken meer dan 4000 men sen in de fabriekscomplexen van de NV. Sphinx-Céramique v/h Petrus Regout aan *de vervaardiging van het beroemde Maastrichts Aarde werk. Er zou een loflied te zingen zijn op de sterke kwaliteit, de moderne vormgeving, de aantrekkelijke kleu ren en decoraties van het Maas trichts Aardewerk. Het is waarde- werkLet op deze merken, dan heeft U een goed product. AARDEWERK maar dan natuurlijk van de H.V. KONINKLIJKE SPHINX-CÉRAMIQUE V/H PETRUS RE60UT MAASTRICHT

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7