BEPLANTING MIDDENBERM IS ONONTBEERLIJK VOOR DE VEILIGHEID VAN HET VERKEER Tientallen wegen zijn nog kaal tarten makets DE NATUUR GELEZEN KAPPIE en de KONINGSRUIL D' Australië nodigt Soekarno uit Uit de kerken ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 I" COMPROMIS ALS ONDERDEEL 0> MOTIE-DE KADT INGETROKKEN WAAROM H1 ONVOLDOENDE Zwitserse arbeiders in last door lawine Nieuw schip voor dienst op Harwich Botsing auto-trein bij Oudenbosch Bijzondere overstapjes jjL'iiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiK FLITS GORDON in het 1 heelal Nog witter... stralend wit... in en om uw huis zó wast... Woensdag 16 december 1959 Van onze verkeersverslaggever UTRECHT Visuele pro blemen van het wegverkeer zijn vandaag aan de orde op de vergadering van de Vereniging Het Nederlandsche Wegen-con gres in Esplanade te Utrecht. Op dat onderwerp zijn vier pre adviezen uitgebracht waarin de gepensioneerde hoofdinge nieur van Rijkswaterstaat ir. H. B. Bakker belangrijke as pecten behandelt over de opti sche geleiding van bomen, ge- leidestrepen, bermplanken-, lichtmasten, wegwijzers, be planting en bebouwing. Het beeld van de weg zoals de auto mobilist dat ziet, is nog maar al te dik wijls misleidend, omdat bij het plaatsen van allerlei hulpmiddelen niet in perspectief wordt gedacht. Ir. Bakker haalt tal van voorbeelden aan, waarin bij een overdaad aan blokbanden, lichtmasten, pijlen en strepen, toch nog volop gelegenheid is tot misverstand. rR. G. A. OVERDIJKINK, in specteur bij het Staatsbosbe heer, gaat in zijn pre-advies over de beplanting als optische gelei ding nader in op de werking van bo men, struiken en hagen, waarbij hij streeft naar een gelukkig compromis tussen een bevredigende" optische ge leiding en het landschappelijk schoon. Hij geeft tal van markante voor beelden waarin een bomengroep in het landschap is geplaatst ter afscherming van een fabriek of andere gebouwen, die zonder deze natuurlijke camou flage door uitstraling van licht e.d. ge vaar zouden opleveren voor het ver keer. De beplanting verhoogt daarbij tevens de schoonheid van het land schap. kVER de beplanting van de 1 middenberm, tussen grote verkeerswegen met meer rijbanen zegt ir. Overdijkink terecht, dat deze uitsluitend moet worden ge- DEN HAAG, De Tweede-kamerfrac tie van de P.v.d.A. heeft gisteren genoe gen genomen met de verleden week don derdag gedane toezeggingen van minis ter ir. S. H. Visser van defensie, dat hij de aangekondigde defensienota zo spoe dig mogelijk in het komende jaar zal indienen. De motie-De Kadt, die de eis stelde, dat die nota in ieder geval in het eerste kwartaal van 1960 zal moeten komen, is gistermiddag ingetrokken. Minister Visser had gesteld, dat het de bedoeling is de nota zo tijdig aan de Kamer voor te leggen, dat deze voldoen de gelegenheid zal krijgen om haar oor deel erover uit te spreken, waarmee dan voor de begroting van 1961 reke ning kan worden gehouden. Internationale telegrammen worden op 1 januari in een aantal gevallen duurder. De telex-tarieven voor het verkeer met Denemarken. Noorwegen, Zweden en Finland worden dan ver laagd. (over president Eisenhowers grote reis) In de New York'Times: Zijn reis heeft een nieuw beeld van zijn land tot stand gebracht en heeft het vredesinitiatief naar het Westen doen overgaan. De moeilijke vraag stukken waar we nog mee worden ge confronteerd, worden er niet door op gelost, maar de reis kan de weg naar de oplossing ervan effenen, zowel voor de problemen tussen Oost en West, maar vooral tussen de Noordatlanti- sche bondgenoten, die thans in Parijs bijeen zijn, temidden van tekenen die wijzen op gevaarlijke scheuringen. In de Daily Mail (Londen) Onenigheden tussen bepaalde leden van de Noordatlantische Verdragsor- ganisatie en twist tussen de westelij ke landen onderling hebben geen ern stig karakter. Precies als alle andere vrije vriendschapsbanden moet het Atlantisch bondgenootschap voortdu rend worden bijgeschaafd. Er waren tijden dat de buren als verliefde paar tjes zaten te kirren. Maar als er ge vaar dreigt, sluiten ze zich aaneen. Neemt het gevaar af dan zijn ze ge neigd weer wat uiteen te gaan. Daar om weigeren wij, zoals sommigen doen, de huidige moeilijkheden ernstig te nemen. Maar desondanks zijn we van mening dat het Westen zijn kruit droog dient te houden. Is Rusland thans meer geneigd tot een regeling te komen, dan is dat voor het grootste deel te danken aan de kracht en.de vastbeslotenheid van het Westen. Die mogen we ook niet laten verslappen in de illusie dat we .er al zijn. Is dat eenmaal begrepen, dan kan het Westen Kroesjtsjef hal verwege tegemoet komen. (over plannen voor een neutrale zone in Europa): In The Scotsman (Edinburgh) Het is vooral in het belang van Eu ropa dat de afschrikwekkende kracht van het Westen in handen van de Ver enigde Staten blijft. Het is in het be lang van Europa dat de strijdkrach ten van de Verenigde Staten in Euro pa blijven, tot de Russen zich naar de Sowjetunie terugtrekken en een sys teem van ontwapening onder toezicht inderdaad in werking is getreden. zien als technisch onderdeel van de weg. Het doel van struiken en haag op de middenberm is het afschermen van het hinderlijk licht van tegenlig gers. Deze functie moet zeer hoog wor den aangeslagen, ook al dekt de berm beplanting het achter heg en struik gelegen landschap ook volledig af. Hef is verheugend, dat deze stel ling door een deskundige van Staats bosbeheer zo concreet aan de iceg- beheerders en, de constructeurs van onze wegen wordt voorgelegd. Vit alle overige- stellingen van ir. Over dijkink blijkt duidelijk hoezeer hem het landschapschoon na aan het hart ligt,, D„ai hi) desQUdtmks- stelt, dat een beplanting van de midden berm onontbeerlijk ,is voor de vei ligheid van het verkeer, krijgt daar door des le meer kracht. - |"ET is dan ook verwonderlijk, en wij hebben daar vaker bij herhaling op gewezen, dat over tientallen kilometers in ons land de middenbermen tussen de rij banen van de grote autowégen nog kaal zijn. Helemaal onbegrijpelijk is het, dat op tal van plaatsen de beplanting van de middenberm wordt verwijderd. Van Arnhem naar Utrecht kan men op enkele zwakke bochten na nergens met groot licht rijden zonder de tegen liggers op de andere rijbanen te hin deren. Tuisen Utrecht en Gouda wordt de middenbeplanting grotendeels vér- wijderd en van Gouda naar Den Haag resp. paar Rotterdam, moet men het weer op enkele bochten na zonder af schermende beplanting doen. Ditzelfde geldt voor de weg Amster damDen Haag; Pen HaagRotter dam; RotterdamDordrecht; Dordrecht Moerdijkbrug en van daar naar Bre da en Tilburg. Het is onbegrijpelijk, dat onze be langrijkste verkeersaders zo'n slecht voorbeeld zijn en het tegengestelde beeld opleveren van de stellingen der deskundigen en de ervaringen. J. G. ^ITZELFDE geldt ook ten aan zien van de openbare ver lichting, waarover de heer H. Zijl, adviseur van Rijkswater staat inzake de verlichting van rijks wegen, een - pre-advies uitbracht. Ge lukkig is er een toenemende neiging waar te nemen gevaarlijke kruisingen en bochten te gaan verlichten, maar zoals ook ae heer Zijl toont, de voor beelden liggen voor het grijpen om aan te tonen, dat deze verlichting vaak meer hinder geeft dan gemak. De heer Zijl toont ook aan hoe het wel moet. Over de verlichting van de voertui gen heeft de heer J. B. Boer van het dichttechnisch laboratorium van Philips een pre-advies uitgebracht. Hij stelt o.a. wetenschappelijk vast, wat iedere automobilist iedere avond en nacht kan zien, namelijk dat de stadslichten van de meeste auto's te zwak zijn, waardoor het naderende voertuig niet opvalt Onvoldoende verlicht nadert zodoende het gevaar op de meest on verwachte plaatsen. BERN (Reuter) Veertien Zwitser se arbeiders zijn in de bergen bij Sion van -de buitenwereld afgesneden- als -ge volg van een lawine. De mannen waren bezig met de repa ratie van een elektriciteitsmast, toen een geweldige sneeuwmassa van de bergen rolde en alle wegen versperde Per helikopter waren de arbeiders naar de mast gebracht. Zij verkeren, voor zover men weet, niet in levensge vaar. Dat rijkdom en geluk beslist niet altjjd samengaan zullen zich deze twee vrouwen (moeder en dochter) vooral aanstaande maandag wel duidelijk realiseren. Op die dag trouwt de Sjah van Perzië voor de derde keer. Hjj en zijn volk hopen, dat uit dat huwe lijk dan eindelijk een zoon zal wor den geboren, zodat de troonsopvol ging verzekerd zal zijn. De twee vorige huwelijken strand den op het „gebrek" van de echt genotes van de Sjah, dat zij hem geen zoons konden schenken. Zijn verbintenis met Soraja, het tweede huwelijk, bleef zelfs geheel kinder loos. De foto toont rechts de eerste vrouw van de Sjah, prinses Fawzia, één zuster van ex-koning Faroek van Egypte. Dat zij haar man „slechts" een dochter schonk, was voor de Sjah aanlefding het huwe lijk te ontbinden. Maandag, een nationale feestdag In Perzië, zullen Fawzia en haar dochter, Sjahnaz (links) hun fraaie huis in Teheran waarschijnlijk niet verlaten. Zij hebben geen enkele reden tot vreugde. GIESSENDAM De Koningin Wilhel- mina, het nieuwe schip voor de Stoom vaartmaatschappij Zeeland in Hoek van Holland, zal 5 januari versleept worden van de werf De Merwede in Hardinx- veld-Giessendam naar Rotterdam. Op 8 januari zal daar een proefvaart ge maakt worden. Het nieuwe schip heeft ruimte voor zestienhonderd passagiers, die dank zij stabilisatievinnen geriefelijk en met een kleine kans op zeeziekte zullen worden vervoerd. Het is de bedoeling dat de Koningin Wilhelmina eind januari over gedragen zal worden om in februari in de regelmatige dienst tussen Hoek van Holland en Harwich te komen. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. Een vracht auto van de firma G. Marijnissen uit Oudenbosch is gisteravond omstreeks half zeven op een onbewaakte spoorweg overgang bij Oudenbosch door een goe derentrein uit Roosendaal gegrepen. De wagen werd meegesleurd en in een langs de spoorlijn lopende sloot gegooid. Wonderlijk genoeg werd van de drie in zittenden van de vrachtauto niemand ernstig gewond. De bestuurder, de heer Marijnissen, was met zijn zoon en een arbeider een partij uitjes bij het nabijgelegen woon wagenkamp wezen halen, waar de uitjes door de bewoners waren schoongemaakt. Op vijftig meter afstand van het kamp was de overweg. Hoewel alle drie inzit tenden hadden uitgekeken hadden zij geen trein aan zien komen. De wagen werd beschadigd. De spoor lijn werd bezaaid met uitjes. De goe derentrein ondervond vertraging, maar na een half uur kon het treinverkeer Roosendaal-Rotterdam over de andere lijnen doorgang vinden. 124 Het is niet meer dan zij verdienen, daar zij de kleinere wereld van Ptolemeus hebben aanvaard, zon der de moeite te nemen de juist heid daarvan zelf te onderzoeken." Hiermee was het onderhoud afge lopen. Terwijl de anderen de zaal verlieten greep Mestre Jacomé Andrea bij de arm. ,,Ik moet nog iets anders met u bespreken," zei hij. „Wacht dus nog even." „Is er nieuws uit Venetië?" „Inderdaad. Terwijl gij weg waart heb ik een brief ontvangen. Uw halfbroeder Mattei is verdwe nen voordat de reders van de ga lei waarop gij werd gevangen ge nomen, hem voor het gerecht kon den dagen." „Hij werd dus niet in hechtenis genomen?" „Volgens mijn inlichtingen niet. Wie U schreef moet dit wel hebben verwacht, maar die brief werd waarschijnlijk geschreven voordat hij werkelijk werd gegrepen." „Die brief werd geschreven door zijn vrouw Signora Angelita." „Werkelijk? Dan is dat misschien de reden waarom zij naar Lissa bon kwam." „Angelita in Lissabon?" Andrea kon zijn oren nauwelijks geloven. „Dat is mij tenminste bericht. Ze reisde daarheen op de galei die onder bevel stond van Signor Ca- damosto." „Dit was opzienbarend nieuws. Angelita in Venetië had zo ver weg geleken, bijna als een schaduw in zijn herinnering, sinds hij Leonor zijn liefde had verklaard. Het had hem niet veel moeite gekost zich zelf ervan te weerhouden daar- 'Ja *-y v' tv «fii tm - Werkloosheid. Het Amerikaanse ministerie van arbeid heeft bekend gemaakt dat het aantal werklozen in de V. S. de vorige maand met bijna 400.000 is toegenomen tot 3.670.000, terwijl het aantal personen dat in het arbeidsproces is ingeschakeld, met ruim een miljoen daalde tot 65.640.000. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Van vandaag af is het ook met een vijf-overstappenritten- kaart van 1.10 gulden en bijbetaling van vijf, tien of vijftien cent mogelijk om van een gewone stadslijn over te stap pen op een lijn met een bijzonder ta rief. Tot nu toe kon dat alleen maar met een overstapbiljet van een kwartje. heen te gaan. Maar Lissabon was slechts twee dagen reizen te paard. Doch nu pas drong de volle be tekenis van Mestre Jacomé's me dedeling tot hem door. Was Mattei inderdaad uit Venetië weggevlucht voordat de polizia hem in hechtenis had kunnen nemen, Angelita ach terlatend? „Het spijt me dat ik geen beter nieuws heb," vervolgde Mestre Ja comé. „Volgens mijn inlichtingen heeft uw broeder voor zijn vertrek de rederij Bianco voor een groot bedrag kunnen verkopen aan de Medici's en al dat geld heeft hij meegenomen." „En Angelita liet hij achter?" Mestre Jacomé haalde de schou ders op. „Zij is in Lissabon. En wat Mattei Bianco betreft, mis schien heeft hij zich in Trebizond of Constantinopel gevestigd. Vele Venetiaanse kooplieden drijven handel op die landen, en hij kent die streken wel min of meer." Ja, Andrea zou, net als een kat, altijd wel goed terechtkomen, meende hij. Dat hij zijn fortuin kwijt was deerde hem niet zo zeer, dat had altijd zo ver weg gesche nen. Maar de gedachte dat Mattei hem hadbestolen en ongestraft was gebleven dat was een ande re kwestie, waarbij nog kwam het feit dat zijn eigen bestaan, zo lang zijn halfbroeder leefde, altijd in ge vaar zou verkeren. „Nu zal ik in Venetië nooit mijn naam kunnen zuiveren," zei An drea mistroostig. „Het stemt mij gelukkig u te kun nen zeggen dat dit inmiddels is ge schied!" verzekerde Mestre Jaco mé hem. „De daden van uw broer vormden al een bekentenis op zich zelf. Toen de Infante Henrique als vermist werd beschouwd, diende Prins Henry een verzoekschrift in bij de Paus om bij wijze van eer betoon uw naam te doen zuiveren. Hij zond al het materiaal waarover hij beschikte naar zijn vertegen woordigers in Venetië te zamen met het door de Paus goedgekeurde verzoekschrift. Hierdoor en tevens door de bewijzen welke mijn vrien den nog konden overleggen, werd uw onschuld gauw vastgesteld voor het Venetiaanse Hof. De Raad van Tien sprak U vrij, en zou ook op dracht gegeven hebben u weer in het bezit van uw fortuin te stellen maar uw halfbroeder was intus sen met het geld gevlucht." „En het Palazzo Bianco?" „Ik heb vernomen dat het Hof het u heeft toegewezen, daar de verkoop nog geen feit was geworden." Mestre Jacomé wierp hem een scherpe blik toe. „Ge schijnt niet erg verheugd te zijn over al die goede dingen." (Wordt vervolgd) KATMANDOE (Reuter) Een Nepa- lees dagblad maakte gisteren bekend, dat Chinese soldaten kortgeleden het grond gebied van Nepal hebben gesehonden en er Chinese vlaggen hebben geplaatst. De bevolking in het gebied, dat In de buurt van Mustang aan de grens tussen Nepal en Tibet ligt, heeft de vlaggen verwijderd. CANBERRA (Reuter). Premier Menzies vertelde gisteren in Canberra, dat hij president Soekarno had uitgeno digd om naar Australië te komen. Hij voegde er aan toe: „Ik geloof wel dat hij zal komen." Menzies, die een bezoek aan Indone sië en Malakka had gebracht, herhaal de dat Soekarno hem met nadruk had verzekerd dat Indonesië de kwestie-Ne derlands Nieuw-Guinea niet met geweld zal oplossen. Advertentie iniiiiiiuiiiiiuuiuiiiiiniiimiiinniininuniiiiuiHiiiuiiiiniiiiiiuiiiHiiiiiiniiiiiHuiiiiiiiiiiiiiiiuiimuimniiiiHunmiiHiniimiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiMiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiiiiniiiiim Aloe arborescens is een vetplant die tegenwoordig'veel gekweekt wordt; het is ook een gemakkelijk te kweken' ka merplant; ook al omdat' ze zich op zo'n eenvoudige wijze laat voortkweken door middel van stekken. Jonge scheuten tér lengte van ongeveer tien centimeter wortelen in een potje met zanderige grond vrij gemakkelijk Deze aloe moei 's winters niet veel water hebben: in de zomermaanden kan men haar echter vrij veei geven en krijgt ze over het algemeen te weinig. 43. „Hm, ik vraag me af wat voor streken die uitgetaunde kokosnotenpluk- kers op hun kompas hebben!" sprak Kappie, met een blik op de inboorlin gen, die voortgingen met hen onder bloemen te begraven. ,,'s Lands wijs, 's lands eer ant woordde Libertien, een bloemkelk van zijn snor blazend. „Ze hebben ontdekt, dat ik de koning van dit eiland ben ■n hun achterdochr is omgeslagen in jnderdanigheid. Dit, kapitein, zijn de eerbewijzen, die mij toekomen." „Mooie eerbewijzen!" riep de mees ter uit. „Ze binden ons tot we geen vin kunnen verroeren en veranderen ons in een soort wandelende bloemva zen'. Ik vind het maar sinister!" „Zo is het, ja!" beaamde Kappie. „Ik laat me kielhalen, als ze iets goeds van plan zijn. Ze zijn mij ja te vro lijk!" Libertien III zweeg. Er was een be kommerde trek op zijn gezicht versche nen. „Daar zit iets in, daar zit iets in dacht hij „Waarom maken zij mijn touwen niet los?" Plotseling wendde hij zich tot Kappie wiens slimme glimlach deed vermoe- „Het koningschap maakt een nieuwe den dat hij een' béter plan op het oog beproeving door!" riep hij snel. „Als had men mij hier gevangen houdt, moet er Het was de ingegrepen worden! Rust een strafexpe ditie uit, die mij komt bevrijden! Ik benoem u hierbij tot legeroverste!" Hoopvol keek hij Kappie aan. „Gefeliciteerd, Kappie!" riep Okki. „Daar hebben we tenminste wat aan, hè? Dat was een sappig plan van onze koning Kappie kreeg echter geen tijd om hen beiden te antwoorden Uit een der hut ten schreed een waardige gestalte. ach deed vermoe- een' béter plan op het oog eiland-koning! NED. HERV. KERK Aangenomen naar Zijpe N.H. (toez.): H. D. Homan te Maasniel. GEREF. KERKEN Beroepen te Erica (vak. F. J. v. d. Wal): J. Tissink (bij acc.) te Bergen op Zoom; te Schermerhorn: kand. P. S. Veldhuizen te Sliedrecht. GEREF. VRIJGEMAAKT De classis Assen heeft prep. geëxami neerd en beroepbaar verklaard: J. v. d. Brugge te Assen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenmoer: H. A. Schippers te Hillegom en C. v. d. Zaal te Harlingen; te Aalsmeer: T. Brienen te Mussel en J. M. Visser te Dokkum. Bedankt voor Murmerwoude: C. v. d. Weele te Leiden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Passaic (U.S.A.): A. Vergunst te Rotterdam-C. PILOCHRY (UPI) Het toneelstuk Between the tides (Tussen eb en vloed) van de Nederlandse auteur Ben van Eysselstem zal in de komende zomer in het „Theater in de heuvels" in de Schotse stad Pilochry in première gaan. Het stuk is speciaal voor het Schotse gezelschap geschreven. Het theater van Pilochry is in 1951 gesticht als Schotse bijdrage aan het Festival of Britain. 1 t

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2