van censuur-commissie voor NedNieuw-Guinea Regering overweegt onafhankelijke reclame - t.v. Top mag niet beslissen zonder kleine partners Luisteraars moeten N.O.C. helpen it K j 1-T m1 i HONDERDEN BRIEVEN VAN ONVERDACHTE MENSEN ONRECHTMATIG GEOPEND De Bilt: Koud NA VIJF JAAR EENHEID VAN 3 RIJKSDELEN Rapport van commissie tunnels voor Rotterdam Buiklanding nabij basis Leeuwarden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NUCHTERE NEDERLANDSE STEM IN NAVO: Anna Kashfi vertelt wie zij is RUSSISCHE BOTER VOOR FRANKRIJK Euro-ministers van landbouw niet naar Den Haag Drs. P. Delfos wordt aig. secretaris V.N.W. Nevelgordijn Jongelui bekenden inbraken Grote schaal Veiligheid BESLISSING NOG NIET GENOMEN Hogere jaarwedde voor wethouders TEKORT HART VAN BRABANT Gisteren JL Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van f 1,— ïSe jaargang No. 4438 Woensdag 16 december 1959 ONTSTELLENDE BEVINDINGEN Eigen nieuwsdienst WILLEMSTAD PARAMARIBO DEN HAAG In de drie rijksdelen Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen is gisteren het feit dat het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden precies vijf jaar ge leden werd afgekondigd, herdacht met plechtige en feestelijke bijeenkom sten. In Nederland gebeurde dat ó.m. in de Eerste en Tweede Kamer; in de beide overzeese rijksdelen ging het gepaard met de „introductie" van de nieuwe vlaggen. „Vijf jaar ervaring zijn te kort om de bruikbaarheid en de duurzaamheid van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden te kunnen beoor delen", merkte vice-minister-presi dent drs. H. A. Korthals gisteren in de Tweede Kamer op toen daar het eer ste lustrum van de nieuwe rechtsorde werd gevierd. Met nogal nuchtere, korte redevoeringen sloten zich de gevolmachtigde ministers, mr. dr. Pos van Suriname en de heer Lampe van de Antillen, bij deze consta tering aan. REDELIJK .De afgelopen periode kan de indruk wekken, dat het Statuut aan de ver wachtingen zal voldoen", zei minis ter Pos, die even later in de Eerste Kamer, waar een dergelijke feeste lijkheid plaatshad, de opmerking slaakte: „Waar geen ruzie is, is geen liefde." „Wij hebben met redelijke mensen te doen gehad," aldus minister Lampe. „Beslissingen werden niet geforceerd, maar er is steeds geprobeerd om oplossingen te vinden. Als deze geest blijft voortleven dan kunnen de be palingen en doelstellingen van het Statuut worden verwezenlijkt." TEGENBEZOEK Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, wees op de nood zaak van nauwer contact tussen de volkeren van de drie rijksdelen en zou daarom gaarne zien, dat de volks vertegenwoordigers uit de West spoe dig een tegenbezoek aan ons land brachten nadat twee jaar geleden Nederlandse parlementsleden naar de West zijn geweest. Minister Pos had 's morgens op paleis Soestdijk aan de Koningin de nieuwe vlag van Suriname aangeboden. Hij gaf een uiteenzetting over de beteke nis ervan en deelde de Koningin ook bijzonderheden mee over het nieuwe Surinaamse volkslied, waarvan het eerste couplet in de Nederlandse en het tweede in de landstaal (Sranang Tongo) wordt gezongen. GEEN PAPIERTJE De gouverneurs van de Nederlandse Antillen, drs. A. B. Speekenbrink, en van Suriname. J. van Tilburg, heb ben radiotoespraken gehouden, gericht tot het Nederlandse volk. Daarin noemde de heer Speekenbrink het Statuut: „een levend document, waar in de onderlinge betrekkingen tus sen Nederland, de Nederlandse Antil len en Suriname als gelijkwaardige delen van het Koninkrijk der Neder landen zeer zeker op een bevredigen de wijze zijn geregeld." Ook gouverneur Van Tilburg meende dat de vraag, of het Statuut aan de verwachtingen heeft beantwoord, be vestigend kon worden beantwoord. -#■ Minister Pos heeft gisteren, op Statuutdag, een specimen van de nieuwe Surinaamse vlag aan de Koningin aangeboden. Van onze correspondent ris heeft er niet over gesproken, ma; LONDEN (UPI) De mooie jonge vrouw die zich Anna Kashfi, een doch ter van een rijke Indiër, noemt en enige tijd gehuwd is geweest met de filmster Marlon Brando, heeft gisteren medegedeeld de dochter van een een voudige Brit te zijn. Haar vader is de heer William O'Callaghan te Cardiff, controleur bij een vervoersbedrijf. Haar moeder is de vrouw van de heer O'Callaghan. Zij zal dezer dagen naar haar ouders toe gaan, maar, zo heeft zij gezegd, „het verleden zal een gesloten boek blijven". Van onze correspondent PARIJS. Mr. Van Houten, de Nederlandse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, die ter vervanging van minister Luns naar Parijs is gekomen, heeft gistermiddag zijn redevoering in de ministerraad van de Navo gehouden. Wij hebben de indruk gekregen, dat zijn rustig en weloverwogen, eigenlijk bijna nuchter betoog op de meesten van onze Atlantische bond genoten een uitmuntende indruk heeft gemaakt, en terecht. Nederland heeft namelijk enige wijze woorden laten horen en het heeft niet mee gedaan in het koor van juichkreten, dat vele andere landen hebben ge vormd. Ons land heeft in de eerste plaats aangedrongen op de noodzaak van de meest uitgebreide raadpleging van alle Atlantische bondgenoten. Het is van oordeel, dat de gevolgen van hetgeen aan de zo geheten top wordt beslist, alleen ten uitvoer zullen ko men, wanneer ook de kleine partners van de Navo medezeggenschap heb ben. Er is bij het Westen een neiging om concessies te doen om van die conferentie aan de top een succes te maken. Maar zoals ook mr. Van Houten in zijn uiteenzetting heeft gesteld (en waarmee hij koren op de molen van secretaris-generaal Spaak heeft gebracht), tot nu toe heeft Rusland geen enkele concessie gedaan. Iets wezenlijks met betrek king tot het wijzigen van zijn starre houding heeft eigenlijk niemand kunnen constateren. Er zijn wel allerlei tekenen ais culturele uitwis seling en reizen van de heer Kroesjtsjef naar Europa, doch in de grond van de zaak is aan de Rus sische houding niets veranderd. Knelpunten Verder heeft Nederland het mag worden aangemerkt: als enig land tot dusver aangedrongen op een zo groot en uitgebreid mogelijke voorlichting. Wij zijn van oordeel, dat alle landen in West-Europa van tevoren moeten weten, waar de knel punten liggen. Eerst dan zal het mo gelijk zijn dat het Westen, dat im mers zo'n groot geloof heeft in de ontspanning, kan besluiten hoe zijn houding precies moet zijn. Het kan best zijn, dat er binnen kort een ontspanning, althans een begin ervan zal zijn. Maar wie weet, wanneer straks het Westen minder sterk zou zijn of dan niet Rusland, dat op ieder ogenblik de schroeven kan aandraaien (dat brengt het systeem met zich), zijn grote mili taire macht zou gaan gebruiken als politiek instrument. De grote vraag, aldus mr. Van Houten is en blijft vooralsnog of Rusland niet in de verleiding zal komen een militaire pressie toe te passen om zijn politieke doeleinden te verwezenlijken. De staatssecreta ris heeft er niet over gesproken, maar het was duidelijk dat hij daarbij aan het smadelijk door het Westen in de steek gelaten Hongarije dacht. Nederland heeft ook nog voorge steld dat er een speciale commissie uit de Navo zou komen om de moda liteiten van de topconferentie van tevoren te bespreken. De danseres Ludmilla Tsjerina, de Franse ballerina van Russische afkomst, gaat bin nenkort de titelrol dansen in Gi selle bij het Bolsjoi-ballet in Mos kou. Als Ludmilla in de Russische hoofdstad is zal zij ook voorge steld worden aan Kroesjtsjef. Zij heeft besloten bij die ceremonie niet met lege handen aan te ko men; zij brengt twee tekeningen mee. Van haar zelf, want Ludmilla Tsjerina is behalve vaardig met haar voeten ook bekwaam in het voeren van de tekenpen. Haar te keningen hebben natuurlijk be trekking op het ballet. Kroesjtsjef krijgt een tekening van De Vuur vogel en van De stervende zwaan. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Niet óver de Nieuwe Maas, maar er on derdoor! Geen nieuwe of ver hoogde Maasbruggen, tunnels alleen zouden een afdoende op lossing kunnen garanderen van het voor Rotterdam steeds nij pender wordende vraagstuk van de oeververbindingen. De Werkgroep oeververbindingen Rotterdam, de zg. commissie-Kloppert, die onlangs aan het Departement van Waterstaat rapport uitbracht, heeft na een gedegen studie de gedachte aan nieuwe of te verhogen Maasbruggen losgelaten. De snelle groei van het ri- vierkruisende verkeer en het scheep vaartverkeer in Rotterdam in aanmer king nemend stelt zij voor tunnels te bouwen en wel: a. een zg. korte tunnel voor het wegverkeer met 2x3 rijstroken met een afzonderlijke tunnel voor wielrijders en voetgangers tussen Rechter Maasoever en Noorder eiland en b. een spoorwegtunnel voor dub belspoor, een en ander zo spoedig mogelijk te doen bouwen waartoe als eerste maatregel onmiddellijk moet wor den begonnen met de bouw van een tramtunnel (metrotunnel) onder de rivier. De woorden „zo spoedig moge lijk" en „onmiddellijk" staan in het rapport nadrukkelijk gespa tieerd, want er is haast bij! Viaduct weg Het voorstel om tunnels te bouwen en bruggen af te breken houdt in dat ook het spoorwegviaduct (de „gemeen- teparaplui") zou moeten verdwijnen. Ir Van Traa, de Rotterdamse steden bouwkundige, juicht zulks van harte toe. De naar het zuiden rijdende treinen zouden al op het emplacement van Rot terdam C.S. op afhellend spoor komen en over een verlaagd, hellend viaduct de Schiekade kruisen. Ongeveer ter hoogte van het Hofpleinstation zouden zij onder het omhoog te brengen Poin- penburg in de tunnel komen die on der een helling van 166 komt te lig gen. Ter vervanging van het nu nog hoog gelegen station Rotterdam-Blaak zou in de „land"-tunnel op een horizontaal gedeelte een ondergronds station Rot terdam-Meent of iets verderop een nieuw ondergronds station Rotterdam- Blaak kunnen worden gemaakt. Het eerste kost vijf, het laatste ongeveer tien miljoen gulden extra, maar op een project van 230 a 235 miljoen maakt een verschil van vijf miljoen meer of minder niet zo veel uit! PARIJS (Reuter) De zeer droge zomer is oorzaak, dat sedert enkele dagen in de Franse winkels Russische boter te koop is. Frankrijk kampt met zó'n tekort aan boter, dat liet drie honderd ton daarvan uit Rusland heeft geïmporteerd. Het is de eerste keer, dat Franse huisvrouwen kunnen kennismaken met deze spierwitte boter, die overi gens minder geschikt schijnt om op het brood te smeren. Voor gebruik in de keuken zou de boter echter uit stekend voldoen. Op het ogenblik moeten ook grote hoeveelheden boter uit Argentinië, Polen en Australië het tekort in Frankrijk helpen verminderen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De ministers van landbouw van de landen van de Euro- markt zullen morgen niet in Den Haag bijeenkomen ter bespreking van de voor stellen voor een Europees landbouwbe leid, die door de Europese Commissie zijn gedaan. In plaats daarvan zullen deze minis ters hun desbetreffende vergadering houden tussen 28 januari en 7 februari in Berlijn. Daar wordt dan de zg. Grii- ne Woche gehouden, voor welke gels- genheid de Duitse minister van land bouw zijn collega's naar Berlijn heeft uitgenodigd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Avro heeft op zich genomen om door middel van een radio-wedstrijd te proberen het geld bijeen te brengen dat het Nederlands Olympisch Comité nog te kort komt om Nederlandse ploegen uit te zenden naar de Olympische Spelen in Rome en Squaw Valley Te beginnen op dinsdag 5 januari wordt wekelijks tussen tien over zeven en tien voor acht een radiowedstrijd uitgezonden, die Tussen Keulen en Pa rijs heet. Er worden dan acht gram mofoonplaten gedraaid en het is aan de luisteraars om te raden welke grammofoonplaat de meeste stemmer krijgt. De deelnemer heeft op eei briefkaart slechts één cijfer (1, 2, 3, 4. 5, 6, 7 of 8) in te vullen en dan maakt hij kans op een auto, een televisietoe stel en een heleboel andere prijzen meer. Op de briefkaart moet ten minste 50 cent en ten hoogste een gulden aan ■xtra-postzegels worden geplakt. Op de eerste wedstrijddag staan .rammofoonplaten op het programma 'an The Mormon Tabernacle Choir iddie Calvert, The Clark Sisters, het kwartet van Peter Schilperoort, The Fouryos. Harry Belafonte en Chris Barber's Jazz Band. j f f LEEUWARDEN Door motorstoring gedwongen heeft een straaljager van het type Hunter IV van de vliegbasis Leeu warden gistermiddag een noodlanding moeten maken in Jelsum, dicht bij de basis. De bestuurder van het vliegtuig, de eerste-luitenant-vieger D. Mossel,, is ter observatie in het ziekenhuis op genomen. Het toestel wilde landen, maar kreeg moeilijkheden en kwam toen in 'een v/eiland terecht. Het maakte een buik landing, waarbij het in brand raakte en ernstig werd beschadigd. Enkele boeren schoten te hulp en bevrijdden de vlieger uit zijn benarde positie, voor het vuur hem verder kwaad kon doen. DIT SCHREVEN WIJ OP 6 AUGUSTUS VAN DIT JAAR Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ontstellende afmetingen lieeft de schending van het briefgeheim in Nederlands Nieuw-Guinea in de jaren 1956 en 1957 aangenomen. Honderden en nog eens honderden brieven van en aan onverdachte Europeanen zijn onrechtmatig geopend. Dit alles geschiedde in hoofdzaak door en onder leiding van het openbaar ministerie en met medewerking van een aantal bestuursambtenaren. De commissie-onderzoek censuur Nederlands Nieuw-Guinea constateert dit alles met ontsteltenis in haar rapport dat zij gisteren aan de minister van binnenlandse zaken heeft aangeboden. DEN HAAG. Tot algemeen secre taris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers is met ingang van het nieu we jaar benoemd de heer P. Delfos, ec. drs., tot dusver plaatsvervangend alge meen secretaris. In zijn nieuwe functie volgt de heer Delfos ir. S. H. Visser op, die minister van defensie is gewor den. De commissie werd op 12 augustus in gesteld nadat de toenmalige minister van zaken overzee a.i., de heer Korthals, had toegegeven dat er zich in Nieuw- Guinea inderdaad gevallen van onwet tige censuur hadden voorgedaan. Vele weken later dan haar bedoeling was bracht de commissie onder voor zitterschap van de president van de Haagse rechtbank jhr. mr. G. Witsen Elias het rapport uit. De omvang van het werk en de moeilijkheden bij het speuren naar de waarheid, in het bij zonder op Nieuw-Guinea, hebben sterk vertragend gewerkt. Het rapport dat honderd pagina's feit, plus achthonderd pagina's bijlagen, zal nu eerst door de regering worden bestudeerd. Bij de overhandiging deelde jhr. mr. Witsen Elias mee dat de commissie 76 personen heeft gehoord. Alle bewerin gen en stellingen van de commissie zijn gebaseerd op uitvoerige processen- verbaal. De belemmeringen die de commissie op Nieuw-Guinea ondervond, kenschets te mr. Witsen Elias als een nevelgordijn. Het was niet altijd gemakkelijk om achter de waarheid te komen. Zij kon dan ook alleen worden gevonden langs de weg van analyse en deductie. Na het onderzoek in Nieuw-Guinea bleek het nodig het onderzoek in Ne derland nog voort te zetten. Bij dit voortgezet onderzoek kwam nog meer waardevol materiaal tevoorschijn. Dat materiaal is onderzocht in het gerech telijk laboratorium van het departement van justitie, waarbij verschillende waar schijnlijkheden zekerheid werden. (Kennelijk doelt de voorzitter van de censuurcommissie hier op chemisch onderzoek, dat uitwees dat verschillende onrechtmatig geopende brieven weer gesloten waren.) De briefschennis in Nieuw-Guinea is begonnen aan het eind van 1956. In dat jaar werd de „diensten toeziehten or donnantie" gehanteerd, die het mogelijk maakt dat met toestemming van de landrechter het postaal verkeer aan cen suur wordt onderworpen. De ordonnantie, die stamt uit Neder- lands-Indië, betekent geen aanslag op de Grondwet. De Grondwet staat im mers aantasting van het briefgeheim toe na toestemming van de onafhanke lijke rechter. De ordonnantie werd bo vendien oorspronkelijk alleen gebruikt om subversieve activiteiten van bepaal de personen op te sporen en in het oog te houden. zal blijven om eventueel nadere toe lichtingen te geven, bestond behalve uit mr. Witsen Elias uit mr. J. P. Hus- tinx, officier van justitie, hoofd van het parket te Arnhem, prof. mr L. W. G. Scholten, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en de rijks universiteit te Leiden en de heer M. van Veen, oud-staatssecretaris van oor log en thans regeringscommissaris voor het radiowezen. Drs. N. L. Smit. oud- assistent-resident, thans referendaris van het ministerie van'defensie trad op als secretaris. MIDDELBURG. Maandagmiddag heeft de politie te Middelburg drie min derjarige jongens aangehouden die er van verdacht worden in de hockeytent op het nieuwe sportveld aan de Nas- saulaan te hebben ingebroken. Zondag bleek dat onbekenden zich za terdagavond toegang tot de tent hadden verschaft door een ruit te breken. Ze namen er snoepgoed ter waarde van en kele guldens weg. De rond de tent ge vonden voetsporen leidden tot de aan houding van een 16-jarige Middelburger. Hij verklaarde reeds twee keer in deze tent te hebben ingebroken, daarbij een maal bijgestaan door twee stadsgenoten van 15 en 16 jaar oud. Daarop werden ook deze twee knapen aangehouden. De vorige malen drongen ze in de tent door via een openstaand w.c.-raampje. Dat bleek zaterdagavond gesloten te zijn, zo dat de jeugdige inbreker er toe over ging de ruit kapot te slaan. In 1957 werd het grondrecht op gróte schaal met voeten getreden. Honderden en nog eens honderden brieven werden geopend zonder dat de landrechter om toestemming was gevraagd. Niet alleen tegen de vorm van de d.t.o. werd toen gezondigd, maar ook tegen de geest. Er werden niet alleen maar brieven ge opend van verdachte personen, maar ook zeer veel brieven van mensen, die boven elke verdenking verheven waren en van wie niemand subversiviteit kon aannemen. De commissie, die in al haar uitspra ken en conclusies unaniem is, wil ech ter constateren dat de 'huidige gouver neur op geen enkele wijze bij de on rechtmatige opening betrokken was of daar kennis van droeg. In het rapport wordt aangenomen dat er sprake moet zijn van een groot verschil in schuld van de-betrokkenen. Een kleine groep mensen is ernstig schuldig gebleken. Tot deze groep be horen personen met grote verantwoor delijkheid. De blaam betreft evenwel niet het gehele ambtenarencorps. Mr. Witsen Elias sprak bij de over handiging als zijn mening uit dat in het rapport vele zaken zijn besproken die de veiligheid van het land raken en die dus niet publiek moeten worden. Of de namen van alle betrokkenen zou den moeten worden bekend gemaakt vond hij een moeilijke vraag. Op kleine schuldigen zou wellicht een niet geheel verdiende blaam blijven kleven als men tot publikatie overging. Aan de andere kant zijn er onjuiste geruchten over deze affaire die bij de publikatie van een summier rapport zeker niet zouden uitsterven. De regering zal het rapport nu in studie nemen Daarna zal zij de Twee de Kamer over de resultaten van het onderzoek officieel inlichten. De re gering zal daarmee haar belofte inlos sen die zij gaf bij de beantwoording van de door het Tweede-Kamerlid De Graaf gestelde vragen. Zonodig zal de regering zich verstaan met de gou verneur van Nieuw-Guinea, dr. Plat- teel, over eventuele strafmaatregelen Tevens zal zij zich bezinnen op de wij ze hoe in de toekomst herhaling kan worden voorkomen. De gouverneur van Nieuw-Guinea is in Nederland. De commissie, die voorlopig in stand Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Voor de toepas sing van de reclametelevisie over weegt de regering een concessie te verlenen aan een onafhankelijke programmamaatschappij. Gisteren hebben de staatssecretarissen van onderwijs, kunsten en wetenschap pen en van economische zaken, mr. Y. Scholten en dr. G. M. J. Veld kamp hierover besprekingen ge voerd met achtereenvolgens de Ne derlandse Televisie Stichting, het comité van dagbladen dat een con cessie heeft gevraagd en met de Onafhankelijke Televisie Exploita tie maatschappij (O.T.E.M.). Uitdrukkelijk heeft het ministerie van onderwijs gisteren nog eens ge wezen op het feit, dat de regering geen definitieve beslissing over de con cessie heeft genomen. Dit betekent niet dat de regering zich geen denkbeeld heeft gevormd over de vraag hoe de reclame-televisie er uit moet zien, maar er blijven nog steeds een aantal punten bestaan, waarover zij met de meest belanghebbende groepen wil overleggen. Van de zijde van het ministerie wer den gisteren geen nadere mededelin gen verstrekt over hetgeen in de be sprekingen ter tafel is gebracht. Het lijkt waarschijnlijk dat het overleg niet is afgesloten. Bij de navraag naar de technische mogelijkheden voor een tweede tele visieprogramma deelde de PTT ons mede, dat met het oprichten en in gebruik nemen van een tweede zender twee jaar is gemoeid. Bovendien be schikt Nederland niet over een tweede kanaal, dat aan ons land pas op de aanstaande internationale conferentie te Stockholm, in de herfst van 1960, kan worden toegewezen. UITBREIDING Ook deze punten zullen ongetwij feld in het overleg tussen de regering en de concessie-aanvragers in het ge ding zijn. Hierbij komt dat de rege ring aan de N.T.S. een geleidelijke uit breiding van de zendtijd in het voor uitzicht heeft gesteld tot 18 uur per 1 januari 1960, 22 uur per 1 januari 1961, 26 uur per 1 januari 1962 en 30 uur op 1 januari 1963 per week. Zou Nederland voorshands niet tot een tweede zender kunnen overgaan, dan zou de zendtijd voor de reclame televisie hierbij komen. Over de ver deling van die zendtijd is in dat geval het laatste woord nog niet gevallen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Omdat burgemeester mr. G. E. van Walsum het alleszins re delijk acht dat de wethouders van Rot terdam eenzelfde jaarwedde hebben als die van Den Haa.g en Amsterdam heeft hij de raad in overweging gegeven. Ge deputeerde staten van Zuid-Holland te verzoeken de jaarwedde van deze wet houders eveneens op 20.000 te stellen en daarbij als tijdstip van ingang 1 ja nuari 1959 te bepleiten. Voor de Haagse en Amsterdamse wet houders gold deze verhoging reeds van 2 september 1958 af. Royal McBee Corporation heeft in de maanden augustus Lm. oktober (het eerste kwartaal van het Amerikaanse fiscale jaar 1960) een hogere omzet ge maakt dan in de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar, nl. 26,7 min. tegen 23,2 min. in het jaar daar voor. De nettowinst van het bedrijf over deze periode was 466.800 of 0,25 per aandeel. i TILBURG (ANP) Het uiteindelijk tekort van de expositie Hart van Bra bant te Tilburg blijkt zestigduizend gul den te bedragen; dat is minder dan aanvankelijk werd verwacht. Het is een gevolg van een minnelijke schikking met de voornaamste crediteuren, die daarbij enkele procenten hebben moeten laten vallen. De Kamer van koophandel te Tilburg heeft zich bereid verklaard hiervan vijfduizend gulden voor haar rekening te nemen. De gemeenteraad zal dezer dagen beslissen over het fourneren van de resterende 55.000 gulden. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te ons gisteravond om 23.15 unr: Van het Westen uit toenemende be wolking met later in het zuiden en westen kans op sneeuw. Matige tot krachtige zuidoos telijke wind. Lich te vorst tot tempe raturen om het vriespunt. MIESJE: Op naar een witte Kerst? 17 december: zon op 8.43, zon onder 16.29; maan op 19.03, maan onder 9.51. weer Helsinki sneeuw Stockh. sneeuw Oslo sneeuw Kopenh. h. bew. Aberdeen I. bew. Londen mist A'dam bew. Brussel onbew. Luxemb. onbew. Parijs bew. Bordeaux zw. bew. Grenoble onbew. Nice zw. bew. Berlijn 1. bew. Frankf. 1. bew. München bew. Zürich onbew. Genève Locarno Wenen Athene Rome Ajaccio onbew. onbew. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. max. neersl. temp. 7—19 in uur wind gr. C, in mm O -8 0 Z 0 0,1 ZO 0 4 Z 2 0 ZZW 6 0 Z 8 4. 2 -1 -1 9 5 10 1 0 -2 2 2 5 0 Z Z ZO stil stil stil NW OZO OZO OZO stil stil stil W stil Z ONO 13 8

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1