Raad Middelburg aanvaardde ontwerp-begroting 1960 Golden Fiction Saneringsplan Vlissingen in februari in gemeenteraad DE ZACHTSTE VAN ALLE Toren van 's-Gravenpolder wordt gerestaureerd Landbouw heeft recht op een beleid met continuïteit Verzandt zaak-prof. Smits in kerkrechtelijke discussie Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Onbehoorlijk dreigement BINNENKORT CONCREET NIEUWS OVER ZUID-SLOE Jhr. Schor er richtte spervuur van vragen op kollege Vestiging nieuwe ij ven uiterst noodzakelijk Beheersvorm Postduiven- tentoonstelling Kapelle in Ontvolking Ver ireko verschot Saneringsplan Kritiek op sluitende begroting in Goes speculaties voorkomen De heer Elfferich tot Zeeuwse C.B.T.B.-ers Kweekschool leraren vieren jubileum Bezwaren tegen procedure ook bij orthodoxen .Stille krachthield jaarvergadering Hulpactie in droogt e^Ki pd en Dinsdag 13 december 19«>^ ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk VEN EXAMEN is een belangrijke zaak in Nederland. Een groot deel van onze bevolking is in het bezit van een einddiploma. Al is het niet juist te stellen dat een dergelijk getuig schrift alle deuren opent die ge dachte leeft helaas maar al te veel het belang van een studie mag niet worden onderschat. In verband daar mee is het noodzakelijk dat van hoger hand voorschriften worden gegeven omtrent de examenprogramma's. Voor al in die gevallen waarin de leraren van een school zelf deze eindexamens afnemen. Het gevaar is immers niet denkbeeldig dat er een ongeremde concurrentiestrijd ontbrandt tussen de diverse scholen om het „peil" van de afgeleverde leerlingen zo hoog trage lijk op te voeren. Het tegengestelde is eveneens mogelijk: een afglijden naar een te laag peil. Maar met voorschriften omtrent exa menprogramma's alleen is men niet klaar. Er moet toezicht zijn op de uit voering van deze examenprogramma's. Zij die dit toezicht uitoefenen zijn de rijksgecommitteerden. Op hen rust der halve een belangrijke taak al is het op de achtergrond. Zij hebben er voor te zorgen dat het onderwijs op peil blijft. Zij zijn eveneens belast met een coördinerende taak: zowel bij het mon deling als het schriftelijk examen moet er op worden gelet dat bij alle exa mens ongeveer dezelfde norm wordt aangelegd. Rijksgecommitteerden zijn daarom belangrijke personen die bo vendien zelf op een hoog peil moeten staan. "yIERENVIJFTIG aangezochte gecom mitteerden voor de gymnasiale eindexamens die hun medewerking voor het cursusjaar 1959/1960 reeds hadden toegezegd aan de minister van onderwijs, hebben thans geschreven niet als zodanig te willen optreden. Onder deze vierenvijftig deskundigen bevinden zich een groot aantal hoog leraren. Zij hebben de minister be richt de door hun gedane beloften niet te willen nakomen. Ik wil graag aan nemen dat bij hen gefundeerde klach ten bestaan over de regeling voor deze examens. Van één deskundige mag wellicht worden verondersteld dat hij op hol slaat, van een groep van vier envijftig belangrijke mensen mag dat niet worden aangenomen. Willens en wetens is dus de bewuste brief uitge gaan. ^AAR mijn overtuiging is de houding van de genoemde groep beslist on juist, verontrustend en teleurstellend. Onjuist, omdat de minister onder druk wordt gezet door een dreigement: „als U geen andere regeling maakt, doen Wij niet meer mee". Verontrustend, omdat zowel vele onderwijsbelangen als belangen van de eindexamenkandi daten in gevaar dreigen te komen. Teleurstellend, omdat een sfeer is MIDDELBURG. Na vijf uur vergaderen heeft de Middelburgse raad gisteren de ontwerp-begroting 1960 aanvaard. Over het algemeen lieten de volksvertegenwoordigers een waarderend geluid horen over het lijvige boekwerk. Toch was er hier en daar nog enige kritiek, in die zin dan, dat en vooral de voorzitter van de socialistische fractie, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, legde hier de vinger bij er in en rondom de begroting tal van vragen onbeantwoord zijn gebleven. Jhr. Schorer, de eerste van de vier spreker, die zich wijdden aan algemene beschou wingen, schetste uitvoerig het beeld, dat Middelburg onder de huidige omstandigheden op tal van terreinen biedt. Behoudens vele kritische opmerkingen was het betoog van jhr. Schorer voor een belangrijk deel in de vragende trant gehouden. Hij richtte in een uitgebreide toespraak een spervuur van wensen en verlangens op het college, deed verschillende suggesties, maar moest later ondervinden, dat het college van B. en W. en dan in het bijzonder de voorzitter, mr. Joh. de Widt zich in veel gevallen vaag en onduidelijk aan de beantwoor ding wijdde, om de eenvoudige reden, dat jhr. Schorer, zoals de bur gemeester zei, „een bijzondere feeling had voor knellende en penibele problemen", waarover het maken van opmerkingen in sommige gevallen voorbarig en onverstandig was. Deze houding van het kollege week'wel enigszins af van de schone frasen van de voorzitter met betrekking tot de openbare behandeling van raadsvoorstellen. Mr. De Widt was het namelijk naar aanleiding van een opmerking van jhr. Schorer roerend eens met wijlen staatsman Thorbecke, die had verklaard dat publieke zaken in het publiek dienen te worden behan deld. Overigens begreep de voorzitter goed, waar het schoentje wrong, maar de „feeling" van het socialistische raadslid noopte hem toch bij de beantwoording vele slagen om de arm te houden. Volgens jhr. Schorer was er niet veel behoefte meer aan gecombineerde afdelingsvergaderingen, waarom hij de aandacht van het college vroeg zoveel mogelijk openbare behandeling te doen plaatsvinden. De afgevaar digde kwam daarna met een verlang lijst voor de dag: Hoe staat het met de vergroting van het bestaande industrieterrein? Hoe met de dubbel stad-gedachte? En de beheersvorm van het Zuid-Sloe? Standpunt Mid delburg over wijziging wetsontwerp herindeling Walcheren? Infrastruktuur Middelburg? Plannen oostelijk Middel burg? Stadssanering? Plannen Middel burgse schouwburg? Delta-museum? Stedelijk gymnasium? Vergoeding stormschade 1953? Duinafslag? Bejaar- dencentrum? Openluchttheater? Jhr. Schorer pleitte voor het benoemen van een speciale functionaris voor het aantrekken van industrie. Ook vond hij het tijd worden, dat er over de beheers vorm van het Zuid-Sloe iets werd losge- laten. Op onderwijsgebied was hij be ducht, dat het openbaar onderwijs werd achter gesteld bij het bijzonder. Verder merkte hij op, dat het stedelijk gymna sium door twee gevaren wordt bedreigd'. a. De Mammoetwet, b. het omzetten van geschapen die men van mensen op een de c^r' Middelburg in een chr. lvpftiim tpn clofto SiiffffereAvrif hu ipt zo hoog beschavingspeil staande, niet mag verwachten. Hebben adressanten zich wel voldoende gerealiseerd dat lyceum. Ten slotte suggereerde hij het college fluor in het drinkwater te laten aanbrengen teneinde tandbedref tegen te gaan, en het in het leven roepen yan een hun voorbeeld kwalijke gevolgen heef t j |P°g^;tchtin® voor Middelburg en vlis' voor de leerlingen van de gymnasia? G. A. KIEFT De woordvoerder van de rechtse frac tie (CHU, AR en KVP) was mr. P. v. Empel (CHU), die een ware ode zong aan het adres van b. en w. Ook hij waar schuwde voor een afwachtende houding ten opzichte van het Zuld-SIoe. Verder begreep spreker niet waarom het stich ten van een nieuwe chr. landbouwhuïs- houdschool zoveel moeilijkheden in de weg wordt gelegd. Deze bloeiende school wordt nu geremd in haar ontwikkeling. Wat betreft het instandhouden van het gvmnasium stond mr. Van Empel achter kapelle Prijswinnaars postduiventen- .jhr. Schorer. De Christelijk-historisehe toonstelling „O.W.T.B.": Klasse I, oude dof- spreker zag weinig heil in het uitbreiden £ri* 74/^zendingen: 1. Gebr. Houtekamer, van Middelburg met polieparmen en Wolf aartsdijk 2 en 4. P. Butler, Biezelinge, 3. Joh. Meijer, Hansweert, 5. 7 en 16. Joh. Nijsse, Kapelle, 6. P. Hengstdijk, Biezelinge, 8. P, J. Maat, EEllewoutsdijk, 9, J. op 't Hof, Kapelle, 10. Chr. Meijer, Kruiningen, 11. j. H. C. Poley, Kapelle, 12. Gebr. van tSel, We- meldinge, 13. J. L. de Jager, Kapelle. 14. L. Paauwe, Krabbendijke, 15 en 17 C. de Beste, Oudeland en 18. Jac. Bal, Kwadendamme. Klasse II, oude duivinnen, 42 inzendingen I. M. Bruinooge, Kapelle, 2. L. Paauwe, Krabbendijke, 3. Gebr. Kruijsse, Krabben dijke, 4. P. Kakebceke, Kruiningen, 5. en 9. Jac. Bal, Kwadendamme, 6 c. de Beste, Oudelande, 7. Gebr. van Stel, Wemeldinge, 8. en 10. J. L. de Jager, Kapelle. Klasse III, jarige doffers, 56 inzendingen: 1. J. L. de Jager, Kapelle, 2. J. Moerland, Rilland, 3. P. J. v. d. Dorpel, Grabbendijke, 4. en 5. L. Paauwe, Krabbendijke, 6. en 14. zenlijken van het saneringsplan zal bij C. Clement, Krabbendijke, 7. Joh. Nijsse, - - Kapelle, 8. J. Feijtel, Wemeldinge, 9. P. Hengstdijk, Biezelinge. 10. J. H. C. Poley, Kapelle, 11 M. J. Nelisse, Kattendijke, 12. Jac. Bal, Kwadendamme en 13. Gebr. Kruijs- Krabbendijke. zu'gnapjes. Spreker drong voorts aan om bij de sanering datgene wat werkelijk oud is te doen restaureren. Voorts brak hii nog een lans voor het te kleine politiekorps en de straatverlichting, welke in de bui tenwijken te wensen over laat. De heer C. A. Kammeraad (VVD) wees het college op de dreiging van een ont volkte binnenstad. Hij vroeg soepelheid bij het vestigen van mensen buiten de gemeente in Middelburg. Bij het verwe- zondere aandacht moeten worden besteed aan het parkeerprobleem en ook de Lan ge viele vraagt om verbetering. Over de toekomstige ontwikkeling in het Zuid-Sloe was de heer Kammeraad Klasse IV, jarige duivinnen, 45 inzendingenniet zo ongerust meer. Binnen niet al te 1. J. de Schipper. Kapelle, 2. P. Glas, ka-|lanse tiid zLJj]Gn hierover concrete actte- pelle, 3. en 10 B. Rirtrierhof, Kapelle. 4. Ge- i,„'"s0e g br. Houtekamer, Wolt'aartsdijk, 5. Joh. Nijs-1 vens kunnen woiden ye,stiekl. Een ze- se, Kapelle, 6. J. Polderman, Rilland, 7. P. J. v. d. Dorpel, Krabbendijke, 8. Gebr. Poley Kruiningen, 9. J. van Hekken, Goes, en 11. L. Paauwe, Krabbendijke. Klasse V, jonge doffers, 105 inzendingen: 1 en 20. Gebr. Kruijsse, Krabbendijke. 2. A. Heijnsdijk, Goes, 3. W. van Stel. Wemeldin ge. 4. en 18. P. J. v. d. Dorpel, Krabben- kere realisering \*an het Sloe-plan zal dan spoedig kunnen komen, verzekerde de VVD-afgevaardigde. De heer A. J, Schot (SGP) noemde de verhoging van de waterleidingtarieven een wrang stukje in de begrotingskoek, die hij overigens wel te verteren vond. dijke, 5. Gebr. van Stel, Wemeldinge. 6. en i De kleine man dreigt hierdoor in het 16. p. d. de Boe, Kattendijke, 7 en 12. J. l. J na uw te komen. Hij achtte het niet nood- ?^ndeagqlinKnpeJ!re' T8' C- de ^frSte' .Sï2ü" I zakelijk de tarieven op dit moment te 10. Jih. Meiier, Hans^eH^is p^ Biitllr,'verhogen. Later, bij de hootóstuksgewij Biezelinge, 14. c. Clement, Krabbendijke. 15. ze behandeling, verklaarde de heer Schot geacht te worden te hebben tegenge stemd tegen die verhoging. G. Feleus, Kattendijke, 17. M. otte, Kapelle, 19. G. Feieus, Kattendijke, 21. Jac. Bal. Kwadendamme. 22. j, j. Ridderhos. Wemel dinge, 23. J. van Hekken, Goes, 24. J. de Schipper, Kapelle, 25. Jac. Moerland, Rilland en 26. Gebr. Houtekamer, Wolfaartsdiik Klasse VI, jonge duivinnen, 85 inzendingen In z,Jn antwoord op de algemene bc- 1. P. Butler, Biezelinge. 2 B. vuyk, womel- schouwingen deelde burgemeester mr. dinge, 3. J. de Coninck, Goes. 4. j. Duyn- De Widt mee, dat het bevolkingscijfer kerke. Borssele, 5. Gebr. Houtekamer, Wol- - - -• faartsdijk, 6. J. Meijer, Hansweert. 7. io en 21. J. de Schipper. Kapelle, 8. 12 en 20. Gebr. Poley, Kruiningen, 9. 16 en 18. Gebr. Kruijs se, Krabbendijke, 11. en 19. J. Efdé. Goes, 13. Joh. Nijsse, Kapelle, 14. P. J. Maat, Elle- woutsdijk, 15. P. Hengsdijk, Biezelinge, 17. J. Moerland, Rilland. Klasse VII, late jonge doffers, 20 inzendin gen: 1. M. Jeremiasse. Wemeldinge. 2. de Witte-Balvers, Goes. 3. P. Glas, Kapelle. 4. en 5. J. de Jager, Kapelle. Klasse Vïii, late jonge duivinnen, 8 inzen dingen: 1. P. Glas, Kapelle en 2. M. Pieterse, Wemeldinge. BERGEN OP ZOOM, 14 dec. Andijvie 10— 46, Bloemkool 10—82. Rode kool 11—26, Witte kool 8—18, Savoye kool 12—34, Kroten 20—30. Waspeen 12—34, Prei 20—39, Sya 4—9. Sprui ten 20—1,20, Witlof 78—1.03, Boerenkool 15— 18 Goudreinette 42. Jonathan 3462, Golden Delicious 58—67. Cox's Ornnge Pippin 77, C. de Paris 18—59, Saint Remy 33—35. GOES, 14 dec. Groentenper stuk: Bloem kool afw. 1046, per kg: Spruiten A II 46— 50, B II afw. 19—25. witlof A I 90—91. A II 69—76, B I 76—78, B TI 16—52, afw 6—21. Gr. Savoye kool 21—29, Rode kool 29 Witte kool 16. Boerenkool 13—15, Andijvie 36. Uien 17. Prei 37—41, Kroten 12, Waspeen 12. nieuwe chr. lagere landbouwhuishoud- school hangt samen met het uitbreidings plan. De polieparmen en de zuignapjes, zijn, aldus de voorzitter zich tot mr. Van Empel richtend, welbewust gekozen, omdat wij het contact met het platte land willen behouden. Wij streven ver der naar een concentrische bebouwing rond de oude stad. De restauratie van oude huizen zal alleen gebeuren wan neer er voor die panden een bestemming is. De Langevielle komt bij het sane ringsplan aan de orde. Hier moet uiter aard ook rekening worden gehouden met de zakenlieden. Wethouder Kogeler deelde mee, dat alle mogelijke moeite wordt gedaan om de Chr. Landbouwhuishoudsehool spoedig een nieuwe huisvesting te geven. De zaak ligt nu bij G.S. Ten opzichte van het algemeen financieel beleid merkte de heer Kogeler op dat enige zuinigheid wel vereist is. Met name na 1960 zullen enkele kapitaals- werken moeten worden gefinancierd. Verkruimeling is hier dus niet op haar plaats. De heer Kogeler bestreed de opvatting van de heer Schorer, dat het gymnasium schade zou ondervin den van het toekomstige chr. lyceum. (De heer Hoek deed dit later nog eens dunnetjes over). Wat het bejaardencentrum aangaat, aldus wethouder Berenpas, het bestuur heeft' op het departement auditie aan gevraagd. Volgens hem was het een eerste taak bij het centrum bejaarden woningen te bouwen. In onderzoek is verder of een samenspreking tussen de commissie van beheer gemeentelijke sportterreinen te Middelburg en de ad viescommissie Stichting Sportbelangen te Vlissingen kan leiden tot de oprich ting van een sportstichting voor beide steden. Over het saneringsplan vertelde wet houder Kaland, dat gemeentewerkennog volop in de opdrachten zit en dientenge volge van een onmiddellijke aanpak van het saneringsplan nog geen sprake kan zijn. Op een opmerking van de heer Hoek woordde de wethouder, dat er inder daad in Middelburg nog 88 stenen en houten noodwoningen zijn, maar dat men bezig is noodwoningen (Klein Vlaanderen) op te ontruimen. Het ligt niet meer in de bedoeling deze wonin gen nog te verhuren. Bij de aanpak van het saneringsplan zullen bij voorkeur eerst de stenen noodwoningen worden afgebroken, als ook, de permanente krotten. Wethouder Westerho-ut was het met zijn partijgenoot Schorer eens, dat er inzake het openluchttheater iets „gedaan moet worden", hij zou hiertoe contact opnemen met de directie van het Hol land Festival. Met betrekking tot de vergoeding deelde hij mee, dat nu lang zamerhand de eindfase in zicht is. Bij de heer Schorer, die aanmerkin gen had op het Middelburgse drink water, had hij weer een ander smaak je geconstateerd, namelijk de fluor. Deze kwestie zal nauwkeurig worden onderzocht, ofschoon de voorzitter er op korte termijn nog niets van zag komen. De heer Westerhout sprak daarna nog over de waterleidingta rieven, waarop hij later bij de hoofd- stuksgewijze behandeling nog verder inging, nadat enige leden kritiek had den gespuit. De verhoogde tarieven steken nog gunstig af bij de zuster maatschappij in Zuid-Beveland, be toogde hij. Bij de behandeling van het hoofdstuk reinigingsdienst suggereerde de heer Wattel met klem op het plaatsen van meer openbare toiletgelegenheden in de stad. De heer Hoek merkte op bij het hoofdstuk brandweer, dat hij de kosten van deze dienst wel erg hoog vond. Financiële commissie: GOES. De commissie voor de fi nanciën en het grondbedrijf van de ge meente Goes heeft bezorgdheid uitge sproken over het feit, dat de begroting 1960 sluitend is gemaakt met een niet onbelangrijke extra bijdrage. Gebleken is, dat in het algemeen genomen de in komsten iets hoger zijn geraamd, waar uit blijkt, dat het tekort in hoofdzaak is ontstaan door verhoging van de uitga ven. Aan verschillende verhogingen, zoals voor het nijverheidsonderwijs, valt niet te ontkomen, omdat deze nu eenmaal uit wettelijke bepalingen voortvloeien. De commissie vraagt zich af waarom evenals voor het jaar 1959 weer een be drag van 15.000 is uitgetrokken voor stedebouwkundige maatregelen en welke opdrachten deswege zullen worden ver strekt. Verder wijst de commissie er op, dat een aantal goedkope woningen gebouwd moeten worden, vooral gelet op de sa nering van het noordelijk stadsdeel. Ook de bouw van goedkope bejaardenwonin- gen dient zo spoedig mogelijk te worden gerealiseerd. De commissie betreurt bet ten zeerste, dat B. en W. tot aanstelling van een hoofdcommies ter secretarie zijn overge gaan, waarvan de noodzaak voorshands niet wordt ingezien. Voorlopig vindt de commissie geen vrijheid deze post goed te keuren. Een der leden der commissie meent verder te weten, dat voor de gemeente een auto is aangeschaft zonder zich te kunnen herinneren, dat hiervoor op de begroting voor 1959 een krediet is toege staan. Ook op de begroting 1960 ont breekt hiervoor een krediet. Tenslotte is in de commissie de vraag gerezen of de uitgaaf van 10.000 voor verbouwing van de lift in het gasthuis wel verantwoord is. Naar het zich laat aanzien zal met de bouw van een nieuw ziekenhuis binnen niot al te lange tijd worden begonnen. VLISSINGEN Het ligt in de bedoeling van burgemeester en wethouders het saneringsplan voor de oude stad zo spoedig mogelijk in de openbaarheid te brengen. Het college meent evenwel, dat hiermede moet worden gewacht, tot het plan de vorm heeft gekre gen zoals het uiteindelijk aan de raad zal worden voorgelegd. B. en w. verwachten dat zulks over on geveer twee maanden het geval zal zijn. In een gisteren gehouden persconferen tie hebben burgemeester en wethouders medegedeeld dat het nog niet mogelijk is op het ogenblik reeds uitvoerige medede lingen te doen ovèr het plan. Het is nog niet in de gemeenteraad geweest, een, een ontwerp is de raadsleden zelfs nog niet aangeboden. In opdracht van het college is het architectenbureau Roosenburg, Luyt, de Jong te Den Haag een partieel saneringsplan voor de oude stad ontwor pen met de daarvan deel uitmakende voorschriften. Nadat het plan mogelijke wijzigingen had ondergaan is het in een meer defini tieve vorm gekomen en wordt met diverse instanties, o.a. de desbetreffende commis sie van de Provinciale Planologische Dienst, overleg gepleegd. Deze instanties wordt gevraagd of zij bezwaren hebben tegen het plan. Daarna zal het aan de raadsleden worden gezonden en komt het dus in het stadium der openbaarheid. Burgemeester mr. B. Kolff, heeft gister- bij de artikelsgewüze behandeling ant-i middag ook verklaard, waarom B. en W. GOES. De heer P. C. Elffe-Itïe !l®er Elfferich dat o.m. de enorme rich uit Delft, lid van de Eerste Kamer, heeft in de gistermiddag gehouden winterledenvergade- ring van de Zeeuwse C.B.T.B. een duidelijke uiteenzetting ge geven over de positie van de landbouw in het Nederlandse be drijfsleven. In klare taal schetste hij, dat de landbouw in de nationale eco nomie een eigen plaats moet in nemen. De positie van Nederland vraagt van onze regering een doelbewust beleid. En in dat be leid, ook in de toekomst, is er voor de landbouw een belangrijke taak weggelegd. De landbouw moet bescheiden, maar beslist, vragen om een beleid, waarin continuïteit aanwezig is. In het begin van zijn rede vertelde technische ontwikkeling een ontsluiting van het boerenerf teweeg heeft gebracht. De landbouw moet dan ook een eigen plaats hebben en zeker geen uitzonde ringspositie innemen. Zelfs in industri ële kringen worden deze geluiden ge hoord. En met genoegen constateerde j de heer Elfferich, dat de nieuwe mi nister van Landbouw een gezonde ge- dachtengang ontwikkelt wat dit punt be treft. In de laatste Kamerdebatten heeft hij precies en juist de plaats van de landbouw getekend. Eigenlijk als vanzelf kwam spreker op het actuele probleem van de verde ling der bestaande ruimte. In die be staande ruimte moet voor de bedrijven, in de breedst mogelijke zin, plaats zijn. Dus ook voor de landbouw. Immers, iedere samenleving is opgebouwd uit de landbouw. De positie van Nederland vraagt een doelbewust beleid met een belangrijke taak voor de landbouw. Drie punten voerde de heer Elfferich aan: 1. Poli tiek strategisch aspect. 2. de nationale export, ,en 3. het effect, dat de land bouw heeft op de directe omgeving. Tevens vroeg spreker: Op welke wij- jze zal de landbouw zijn plaats bezetten? i En hoe staat het met het bedrijfshoofd? Allereerst is nodig een goed gevoerd I bedrijf. Het bedrijfshoofd dient boven dien all-round te zijn. Hij is en blijft de verantwoordelijke man. er niest voor voelen nu reeds het ont werp openbaar te maken. Het college acht het niet mogelyk, dat bij publikatie in dit stadium er ongewenste speculaties optre den, zowel met grond als met gebouwen. Er zullen straks ongetwijfeld diverse aankopen en wellicht ook onteigeningen plaats vinden. De waarde van enkele per celen zou misschien onmiddellijk stijgen, nadat bekend werd dat deze moeten ver dwijnen. Men zou denken er een niet ge ringe onteigeningsprijs voor te kunnen krijgen. Deze speculaties willen B. en W. niet in de hand werken, want, aldus het college, hoe hoger de kosten, verbonden aan de sanering worden, des te hoger is ook het bedrag dat bijv. winkeliers, die in een gesaneerd buurt zich willen vesti gen, moeten betalen voor bouwterrein ed. De Vlissingse bevolking en met name de middenstand zou er de dupe van worden. Zodra echter het plan de definitieve vorm heeft aangenomen, wordt het voor een ieder ter visie gelegd. Dan kunnen bezwaren tegen het plan worden inge bracht, doch het gemeentebestuur is dan niet meer verplicht aanvragen voor het bouwen of verbouwen in het te saneren standsdeel in behandeling te nemen. Het te saneren stadsdeel ligt ten zui den van de Aagje Dekenstraat en de Coos- je Buskenstraat. Door het voldoen aan herböuwplichten is een gedeelte in de af gelopen jaren reeds gesaneerd. Koopcentrum Burgemeester Kolff deelde gisteren mede dat in het plan rekening is gehou den met het verlangen van de midden stand de oude stad ais koopcentrum te behouden. Ook zal aandacht worden geschonken aan de wenselijkheid van het aanwezig zijn van parkeerruimte en aan het schep pen van mogelijkheden voor de ontwik keling van het marktwezen. Het streven van B. en W. is gericht op het doen bou wen van een flink aantal nieuwe wonin gen in de oude stad. Of er gezellige win kelstraten zullen ontstaan met smaakvol ingerichte etalages enz. zal voor een be langrijk deel afhangen van de initiatieven der plaatselijke middenstand. Het ge meentebestuur wil echter graag stimule rend optreden. Zijn er op het ogenblik in het te sanerx stadsgedtelte zakenmen sen, die reële plannen hebben voor ver bouwing of uitbreiding en menen niet langer te kunnen wachten in verband met bijzondere omstandigheden, dan doen zij goed eens met het college van B. en W. hun belangen te bespreken. Wij zullen hen zoveel mogelijk helpen, verklaarde giste- den van dit college. Advertentie EEN LAURENS PRODUCT 's-GKAVENPOLDER Het zal, naar het zich laat aanzien, nog slechts enkele weken duren, of er zal een aanvang wor den gemaakt met de restauratie van de toren. Dit houdt tevens in, dat het sil houet van deze toren voor goed uit het dorpsbeeld zal verdwijnen. In een toe lichting aan de gemeenteraad doen bur gemeester en wethouders n.l. het voor stel in de op a.s. donderdag t" honden vergadering te besluiten een krediet van ruim 115.000 beschikbaar te stellen voor deze restauratie en tevens de fa. Geuze, na verkregen machtiging van rijkswege, op te dragen tot' uitvoering over te gaan. In het voorstel doen burgemeester en wethouders tevens uitkomen, dat het door het architectenbureau irs. Rothui zen en 't Hooft ontworpen model bij de rijksdienst voor monumentenzorg niet in goede aarde is gevallen. De ontwer per ir. 't Hooft, stelt, dat vanaf de te kening voorkomende in de atlas van Bachiene nimmer een tekening met juis te verhoudingen, profileringen en de tails kan worden gemaakt en ook in het bestaande gebouw geen enkele aanwij zing omtrent de vorige toren is te vin den. Mitsdien acht hij het twijfelachtig of ook het nu ontworpen model naar die tekening als historisch kan worden be schouwd. Op grond daarvan acht hij een GOES. De vereniging van leraren aan protestants-christelijke kweekscho len bestaat vijftig jaar. een jubileum dat op dinsdag 24 december gevierd wordt in Esplanade te Utrecht. In de morgenvergadering, die om half elf aan vangt. spreekt voorzitter J. A. van Ben- nekom een openingswoord. Feestrede naar is het Tweede-kamerlid C. Klcy- wegt. die vroeger hoofdinspecteur van het college met grote zorg vervult. Mid- de onderwijzersopleiding is geweest, dclburg vertoont een duidelijk vertrek- - overschot, dat zich vooral manifesteert t-rescenaO heeft elCl IlOCllg in de maanden augustus en september, als vele jonger enwegtrekken. Er is OOSTKAPELLE. In het Vereni-| maar een remedie voor: De vestiging gingsgebouw hield de muziekvereniging' van nieuwe bedrijven* Wy zitten echter niet de moeilijkheden, aldus de voorzit ter, dat wy niet, zoals de ontwikkelings kernen „de boer kunnen opgaan". Wij hebben nu onze hoop gevestigd op de realisering van het z.uid-Sloe project. Wat dit laatste betreft, kon hy de heer Scho rer verwyzen naar wat de heer Kamme raad had gezegd. Overigens, aldus de heer De Widt, gebeurt er ten aanzien hiervan meer dan op het ogenblik naar buiten blijkt. De uitbreiding van het in dustrieterrein is in studie. Met betrekking tot de schouwburg antwoordde de voorzitter, dat het be stuur een onderhoud heeft gevraagd met mr. Y Scholten. staatssecretaris van O K en W. Over het DeJtamuseum kon mr. De Widt niets nieuws vertellen. De ..Crescendo" een samenkomst met de donateurs van het corns. „The Little Stars" verleenden hun medewerking aan deze avond. De voorzitter, de heer A. Don. SDrak een openingswoord en bracht onder meer de begroting ter sprake d>> een tekort aanwijst van on geveer 300 gulden. De vernieuwing van In het vervolg van zijn rede betoogde hij, 'dat bij velen de misvatting bestaat als zou de boer met het garantiebeleid in veilige haven zijn. De heer Elfferich wilde dit niet hardop nazeggen. of schoon hij meende, dat het garantiebe-j leid op het ogenblik niet gemist kan worden. Het garantiebeleid moet in het land bouwbeleid ingepast worden. „Ik ben van oordeel, dat nog steeds niet de juiste koers is gevonden". De landbouw heeft er langzamer hand recht op, dat er rust komt in zake hel garantiebeleid. „Wij moeten bescheiden, maar beslist vragen om een beleid, waarin continuïteit aanwe zig is". Nadat hij gewezen had op het pro bleem van de dreigende conflictsituatie Van een medewerker DEN HAAG. Het is niet ondenk baar, dat de kwestie van prof. dr. P. Smits die door de commissie voor het opzicht uit de Zuidhollandse hervorm de kerkvergadering uit zijn emeritaats- rechten is ontzet zal verzanden in een kerkrechtelijk geschil, waarin de fronten heel wat anders zullen iiggen dan ten aanzien van prof. Smits publi caties het geval is. Hoe langer hoe minder hoort men de vraag, of iemand met opvattingen, als die van de Leidse hoogleraar op her vormde kansels mag voorgaan. Meer op de voorgrond staan vragen ais: Mocht de Zuidhollandse commissie dit doen? Kón zij het doen? Vertoont de kerkorde geen lacune? Enzovoort. Kerkrechtspecialisten als prof. dr. G. P. van Itterzon en dr. W. J. de Wil de (de confessionele, uit Den Haag) menen, dat de generale synode die aan ontslagnemende predikanten emeri- ZOUTELANDE. De Ned. Hervorm de Vrouwenvereniging ..Stille Kracht" hield in Middendorp" haar zesentwin tigste jaarvergadering onder leiding van de presidente, mevrouw T. van Dulle- mens-materie ST heerEuSh i df ^ok-Verhage ver- v- ®rfrtiet' dat T" mze arrCid moetel!'leden telt en lOSbèlms tigers heeft het instrumentarium en het ionge tam- i>p"welvaartvaif v'Inrtaac ^s' nas'dan 0p de2e avond werde" ™«m tachtig boereorps vergen veel geld. De be'ane ,v wiVnns leven m rnós Kledingstukken verkocht. De verjaar- stelling voor deze avond was matig hand «tellen I dagsbusjes brachten f232,10 op. Me- sienen. vrouw „T Janse-Brik won de sprei. De HOOG WATER i Ds. J. W Coenraad, Ned. Herv. pre- avond werd gevuld met toneel, zang. dinsdag 15 december 1959: Vlissingen: 2.0? u. 1.99 m.; 14.12 u.. 2.07 m Terneuzen: 2 3? n., 2.13 m,: 14.39 u.. 2.21 in. Wemeldmee: 3 "7 u„ 1.77 m.; 15.56 u., 1.72 m. Zierikzee: 3.23 u., 1.51 m.; 15.34 u., 1.46 m. dikant te Goes sprak een principieel slotwoord, waarbij hij zijn gehoor be paalde bij de woorden uit Ps. 4 vers 7: ,,Wie zal ons het goede doen zien? Verhef over ons het licht Utvs aan- schijns, o Here". gedichten en spel. 9 De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Ge meente te TEHNEUZEN draagt vrijdag in het Hervormd jeugdgebouw het nieuwe orgel over aan de Ned. Herv. Gemeente. taatsrechten toestaan kan, dus ook de enige instantie is die deze rechten weer kan ontnemen. Verder nog gaat ds. A. Vroegmdeweij in het (hervormde) Geref. Week blad, die van oordeel is dat men van prof. Smits zaak geen leerlucht- kwestie heeft gemaakt. Die zou na melijk door de prov. kerkvergadering zélf moeten zijn behandeld en niet door de commissie voor het opzicht. Die commissie heeft te handelen met hen, die zich schuldig maken aan on christelijke belijdenis en wandel, na latig zijn in hun ambt of bediening of anderszins de orde in leven en werken van de kerk verstoren Ds. Vroegindeweij meent dat met „on christelijke belijdenis" niet de be voegdheid tot leertucht gegeven is aan de commissie; de kerkorde onder scheidt „belijdenis" en „leer", al lig gen ze wel in eikaars verlengde. Ook ds. H. G. Groenewoud schrijft in het (confessionele) Herv. Week blad over een verkeerde aanpak waardoor de juichers („een kerkelij ke vergadering heeft eindelijk karak ter getoond") straks worden teleurge steld omdat de zaak op de bevoegd heid van de commissie wordt uitge vochten. Dan krijgt misschien het verwijt feller klank, dat de Hervprmde kerk de belijdenis niet handhaaft Al licht veroorzaakt dat weer nieuwe spanning, aldus ds. Groenewoud, die het van het grootste belang acht dat de theologische verschillen en afwij kingen van de belijdenis open en eer lijk ter tafel komen om grondig en beslissend besproken te worden bij het licht van de Bijbel, in gehoorzaam heid aan dit woord des Heren. Keurbende Al met al een orthodoxe keurbende, the de kerkrechtelijke zijde van de kwestie-Smits bepaald zwak vindt, maar overigens de hoogleraar in zijn opvat tingen bestrijdt. In sommige kringen terwacht men, dat de zaak vanwege de generale synode zal worden afgedaan met m haar commissie voor opzicht en tucht, maar in haar commissie voor be zwaren en geschillen, welke commissie voornamelijk kwesties betreffende de in terpretatie van de kerkorde te behan delen krijgt. in deze tijd passende torenbekroning be ter verantwoord. Gezien echter het advies van monu mentenzorg, het alleszins verantwoorde model volgens Bachiene en het feit, dat deze torenspits goedkoper in uitvoering is, hebben burgemeester en wethouders doen besluiten voor te stellen dit ont werp te aanvaarden. Begroting Voorts bieden burgemeester en wet houders de gemeentebegroting voor 1969 aan. Eerst wijzende op de komende nog onzekere nieuwe financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, kunnen zij met genoegen constateren, dat de gewone dienst zonder een bijdrage van de kapitaaidienst sluitend is. Er is zelfs een post van „onvoorziene uitgaven" ad 2915.97. Zij wijzen er echter op, dat in deze begroting nog niet zijn opgenomen de rente en afschrijving van de torenres tauratie en de rente van de ten behoe ve van de kerkrestauratie toegezegd subsidie van 23.000. Ook de financiële draagkracht van het burgerlijk armbe stuur wordt van dien aard. dat het in de toekomst niet meer zonder gemeen telijke bijdrage zal kunnen stellen. Naar aanleiding van een schrijven van het gemeentebestuur yan 's-Heer Arendskerke en de commissie van de technische dienst te Kapelle c.a. bren gen burgemeester en wethouders in be spreking de daarin vervatte voorstellen tot verbetering van de huisvuilophaal dienst. Bij aanneming van één dezer voorstellen zou het ophalen met paard en wagen worden vervangen door een roltrommelwagen met uniforme vuilnis emmers. Voorts komen in behandeling de ge meenterekening over 1958 met een batig saldo van 3.674,19, de onderhandse aan besteding van de straat en riolering in het derde gedeelte van het uitbreidings plan aan de fa. F. Duijnhouwer met daarbij de herbestrating en aanleg van trottoirs in het tweede gedeelte van de Ambachtsstraat en Boomgaardstraa'. He plaatsing van een lichtmast in de Am bachtsstraat en de aankoop van hel 'aat- ste perceelsgedeelte grond in het uitbrei dingsplan. Vergadering C.BT Ft. GOES. In de bespreking op het re feraat van de her- P c. FJffeHch lid van de Eerste Kamer over het onder- werp: >>De positie^ van de landbouw in het Ned. bedrijfsleven", in de gister- gehouden vergadering van de C.B.T.B., kwam ook de hulpactie van de Zeeuwse landbct"- vro- -><- Knoren in de droqgfe«ebied"n t» berde T=gen de hulpactie als zodanig waren veen bezwaren, maar toch ?roeg ~en d. '-a- gensteüers z'ch kritisch af: Zit ei -ou mets scheef? Na een droogteperiod rit ten de boeren finaal aa" ie gron hi- tussen had de heer G J de Jage-, 'n zijn kwaliteit als voorzitter van de Ge- westelijke Raad van het Landbouwschap welke -aa' qorie Wl geor-anf seerd, degelijk zijn oren gesoitst en "1.1 zat a b v rijn st- - "--bigen om van repliek te dienen. Zijn ant woord kwam dan ork m het luidde kort en bondigi .Het kan ^st zijn, dat er iets sch->»« zi, Mae- n dankbaar, dat de Zeeuws^ boeren zo spontaan hebben geholpen Zii hebben hun taak zeer goed verstaan." De heer Elfferich onde-st-eeot ieze woorden nog eens duidelijk: „He vas een hartverwarmende geste van de zii- de der Zeeuwse agrariërs. Uw provincie heeft beslist een grote daad van liefde gesteld, die met nagelaten heeft een gro te mdruk te maken". Hij ging ook wat nader in op de omstandigheden van d* boeren uit het oosten des lands.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3