EDITH PIAF INGESTORT op tragische tournee door provincie Rowenta DE NATUUR UITPUTTENDE VERTONING IS ONVERWACHT AFGEBROKEN een van Lizzy Ansingh de Amsterdamse joffers overleden Uit de kerken KAPPIE en de KOIMINGSRUIL Dinsdag 15 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Bovenmenselijk Oorzaak Vliegtuigwrak lag al 4 jaar op ijsschots BAKKEN BOESTEN OP NIEUWE MAAS f 110.- Ons depot te Goes, Wesf- havendijk 4, tel. 2523, zal u desgewenst gaarne het adres van een Esso haardoliehan- Nieuw systeem voor kleurentelevisie 1 l 'X: Jack 1 Dunkley iinniiiiMimminiiiiiiiiiiiii Dood van een clown in en om uw huis (Jeiïi&i, „DE NOORMANNEN" FEESTEN mmm Van onze correspondent PARIJS Aan de tragische maar toch ook meelijwekkende vertoning van een doodzieke, op de benen wankelende Edith Piaf. die avond aan avond haar tour nee langs een aantal Franse pro vincieplaatsen vervolgt, is een einde gekomen. De zangeres is te Dreux ingestort, direct naar Parijs overgebracht en zij is op genomen in een particulier sana torium, waar zij een slaapkuur zal moeten volgen. Reeds enige dagen heeft zij getracht te blijven optreden, hoewel zij zich ziek voelde en nauwelijks meer op haar benen kon staan. Af en toe bracht zij het niet eens tot het einde van haar tien chan sons: vaak ook bleek de tekst haar te ontglippen. Maar ondanks de smeekbe den' van haar begeleider en van de andere artiesten, die met haar in het zelfde programma stonden, weigerde zij de toernee af te breken. .Ik zal", zo zei zij. ..blijven doorgaan tot ik er bij neer val." Het gevolg was dat een aantal Parijse boulevardbladen de tournee lieten vol gen door fotografen en journalisten. Zij wilden in geen geval het ïr.ooie plaatje en het fijne artikeltje missen: Edith Piaf valt dood op de planken. Bijna yÓNDAGAVOND is het te Dreux bijna zover geweest. Edith Piaf, op de been gehouden door ether en een kam- ferinspuiting, wankelde van de coulissen naar de vleugel, waarachter haar bege leider zat. Deze had van tevoren gepro beerd haar met een machtwoord tot opgeven te dwingen, evenals de leider van het orkest. ..Wij spelen niet." hadden zij tot Piaf gezegd, „als je zo dodelijk ziek bent." Niets had geholpen. Edith Piaf had de toneelmensen gesmeekt het doek op te halen. ,.Ik heb niets anders meer op de wereld dan zingen", had zij gehuild. „Ik wil bij mijn publiek blijven.'* OAT publiek zat ondertussen te stam pen en te klappen, omdat de pauze een half uur te lang had geduurd. Alle tien chansons heeft Edith Piaf gezongen en volgens ooggetuigen moet 't een ver schrikkelijke vertoning zijn geweest. Teder ogenblik meenden de ingewijden, dat zij op het toneel in elkaar zou stor ten en zou sterven. Verscheidene jour nalisten hadden reeds een telefoonver binding' met hun kranten in Parijs ge reserveerd en de fotografen hielden hun apparaten strak op de zangeres gericht. Met bovenmenselijke, kracht heeft deze haar „nummer" ten einde gebracht. Eeii - storm van applaus brak los, maar er j werd niet meer gehaald. Meer dood dan levend rolde Edith Piaf in de armen van haar kleedster en haar pianist. Zij werd onmiddellijk naar haar auto gebracht en naar Parijs overgebracht. WAT de oorzaak is van haar zwakte? Men weet dat zij reeds enige malen een maagoperatie heeft ondergaan en dat zij eigenlijk rust moest houden. Niet alleen echter trad zij iedere dag in een andere stad in de provincie op, maar na de voorstellingen weigerde zij naar bed te gaan en bleef tot drie, vier uur in de mórgen op in gezelschap van de andere artiesten. Bovendien heeft zij waarschijn lijk telkens haar pijn en moeheid trach ten te verdrijven met verdovende mid delen en alcohol. Er gaat ook een gerucht volgens het welk zij voor de zoveelste keer overi gens zou lijden onder een ongelukkige liefde, ditmaal voor een jonge Ameri kaanse schilder, die zij enige maanden geleden uit de Verenigde Staten mee naar Parijs heeft gebracht. Hoe ook de vork in de steel mag zitten: de zangeres, die door velen wordt bewonderd, zal thans zeker lange tijd rust moeten i nemen. REYKJAVIK (Reuter) Het Russi- sche vliegtuig, dat vorige week op een I ijsschots in de omgeving van IJsland 1 werd waargenomen, blijkt reeds in 1955 te zijn verongelukt. Aanvankelijk dachten de Amerikaan se vliegers, die het wrak zagen, dat het vliegtuig zeer kort geleden moest zijn I neergestort, aangezien het nog niet met i sneeuw was bedekt, i De Russische ambassade in Reykjavik heeft nu medegedeeld, dat haar na in formaties te Moskou is gebleken, dat het toestel in 1955 behoorde tot een groep, die een noordpoolexpeditie van voorra den voorzag. Het wordt zeer moeilijk, zo niet onmo- gelijk geacht het wrak in deze tijd van het jaar per schip te bereiken. De Ame-: rikanen op IJsland maken aanstalten; per helikopter daar toch een kijkje te gaan nemen. ROTTERDAM Op de Nieuwe Maas. ter hoogte van Pernis, zijn gisteravond twee door sleepboten getrokken bakken met elkaar in aanvaring gekomen. De Groningen, een 1170 ton groot tot bak I verbouwd landingsvaartuig, dat werd gesleept door Eduard Franklin, zonk ikort daarna. Zo kwam zij terug uit de Ver enigde Staten, een dapper glim lachende, maar dodelijk vermoeide vrouw. I werk zijn door scheidingen en geëerd. twee koninklijke onder- verscheidene medailles 123 Andrea kon de redenering van Prins Henry begrijpen en er ook wei sympathie voor gevoelen, wetend hoe hij over de strijd te gen de Islam dacht. Toch viel hel hem moeilijk een zo belangrijke ontdekking te moeten verzwijgen, een ontdekking die hem tot de be roemdste kaartenmaker en aard rijkskundige ter wereld had kun nen maken. „Ik besef ten volle dat ik veel van u vraag," vervolgde Prins Henry „vooral van senhor Bian co, wie de kennis die hij heeft verkregen grote winsten zou kun nen opleveren. Maar door het be staan van een nieuw land in het westen te noemen als een moge lijke bron van goud en slaven zouden zij, die nu een waterweg rond Adruka naar Indië, en het land van Priester John zoeken, kunnen worden ontmoedigd. En ik ben vast besloten dat dit niet mag gebeuren." Op deze m.aniar had Andrea de Infante nog nooit gezien als een gestreng regent, ten volle over tuigd van de rechtvaardigheid van zijn zaak. En toch, daar hij wist hoezeer Prins Henry ijverde voor de verbreiding van het christelijke geloof, kon hij sympathiseren met het gezichtspunt van de Portuge se leider. „Met genoegen beloof ik u het zwijgen te bewaren, uwe hoogheid," zei hij eenvoudig en de anderen stemden hiermee in. Prins Henry glimlachte en was opeens weer de man die zij zo goed kenden. „Ik was er zeker van dat ge het met me eens zou zijn, zo gauw ge wist welke mijn redenen waren," zei hij vol ver trouwen. „Geloof mij, senhor An drea, ge zult uw medewerking nooit berouwen." „Dan is er nog een andere re den waarom het bestaan van een uitgestrekt gebied tussen Europa en Indië geheim moet worden ge houden," voegde Mestre Jacomé er aan toe. ..Een zekere dokter Paolo Toscanelli uit Florence ver klaart openlijk dat Indië kan wor den bereikt door vijf duizend mijl over de westelijke oceaan te va ren. Ik weet uit goede bron dat de familie de Medici veel belang stelt in zulk een tocht, en zoals ge weet, Andrea, speurer de Me- wïsr-J,: asï-, dici's altijd naar nieuwe bronnen van handel en gewin." „Senhor Toscanelli vergist zich," zei Andrea zelfverzekerd. „Onze reis bewijst dat.. Als het land, waarvan Salvagio sprak, Indië of China zou zijn zou ik het uit zijn beschrijving hebben herkend. En bovendien, de wilden die we heb ben gezien leken in niets op de be woners van China of Indië." „En Cipangu?" vroeg Prins Henry. „Ik geloof dat zij van een geheel ander ras zijn." Mestre Jacomé glimlachte. „De waarheid is, dat wij juist willen dat Senhor Toscanelli en de Medici's in hun verkeerde mening blijven volharden. Indien hun het bestaan van een land tussen hier en Indië bekend was, of indien ze zouden weten dat de afstand in werkelijk heid veel groter is dan vijfduizend mijl, zouden ze kunnen proberen eveneens rond Afrika te varen om die weg naar Indië en China te zoeken." „En daar dan misschien te ko men vóór dat gij er zoudt zijn," merkte Andrea op. „Juist," zei Mestre Jacomé. „Dus waarom zouden wij de fou ten van Toscanelli en de Florentij- nen verbeteren?" „Ik begrijp Uw redenering," er kende Andrea, zij het ietwat aar- zeiend. „Maar ge keurt die niet goed?" vroeg Prins Henry snel. Andrea keek op. De peinzende blik van de Infante was op hem gericht. „Het past mij niet Uw da den en besluiten goed of af te keu ren, uwe hoogheid," zei hij. „Na tuurlijk stelt het mij teleur, dat de ze ontdekking niet wereldkundig kan worden gemaakt, daar ik er zeker van ben dat wat dit nieuwe land heeft te bieden zoveel zou be tekenen voor de bevolking van Eu ropa, die nu in ellendige omstan digheden leeft." „Gij hebt Antillia ontdekt, en daarvoor zult ge worden beloond." verzekerde Prins Henry hem. „Op uw volgende kaart moogt ge het tekenen, precies zoals ge het hebt gevonden, met Satanazès en de an dere eilanden die ge u herinnert. En zo gauw wij de weg hebben ge vonden om ons bij Priester John te voegen, of de route naar Indië langs Afrika, beloof ik U dat uw ontdekking van wat misschien een geheel nieuwe wereld in het wes ten zal blijken te zijn, wereldkun dig zal worden gemaakt." „Intussen," zei Mestre Jacomé voldaan, ..verspillen de Florentij- nen hun tijd met het zoeken naar een. mogelijkheid om de rijkdom men van China en Indië aan te bo ren door naar het westen te zeilen. (Wordt vervolgd) Advertentie Smakelijk, gezond en vetarm eten? Dan modern roosteren zonder vet in de Rowenta Infragrill De glamour van haar glorietijd. Toen, zoals nu, was zingen haar leven, en zij ontroerde miljoenen met haar stem. Van deze stralende vrouw is weinig overgebleven. Advertentie NED. HERV. KERK Beroepen te Harlingen: J. van der Werf, pred. vóór bijzondere werkzaam- ae/flor OSVGn. heden: te Rotterdam-Delfshaven: J. H, J. Hoffman te Kouderkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Valtherrnónd: J J Tis- sink, kand. te Bergen op Zoom; te An-: dijk: vac. J. Vègh. E. Verburg te Win schoten. Aangenomen naar Giessenburg: kand. H. Kremer te Een, Drente, die bedankte voor Dirkshorn. Ëernewoude. Kootwij kerbroek. Munnikerburen. Rutten N.O.P Schildwolde. Westerender. en IJlst. pvE schilderes Lizzy Ansingh, die gistermorgen in haar woning aan de Prinsengracht op 84-jarige leeftijd is overle den, behoorde tot de groep Am sterdamse schilderessen, die door Albert Plasschaert de „Amsterdamse Joffers" zijn genoemd. De groep bestond uit acht dames: Marie van Regte- ren Altena, Ans van den Berg, N. Bodemheim, Lizzy Ansingh, Jo Bauer-Stumpf, Coba Ritse- ma, E. Westendorp-Osieck en Coba Surie, van wie de vier eerstgenoemden zijn overleden. Lizzy.Ansingh stamde uit een familie waarin veel werd geschilderd. Haar eer ste opleiding ontving zij van haar tante, Thei èse Schwartz; later heeft zij bij Dake en Van der Waay gestudeerd aan de Amsterdamse Academie. Van jongsaf is zij door kunstenaars omringd geweest Mari Bauer, later !de echtgenoot van haar kunstzuster Jo Stumpf, G. H. Breitner, de beide Israëls en andere kunstenaars heeft zij op het atelier van haar tante vaak ontmoet. Haar talent is dus wel in een zeer eigen omgeving gerijpt. Poppen Lizzy Ansingh heeft portretten geschil- derd, landschappen met vee en andere natuiurgezichten. In het begin van de eeuw omstreeks 1910 is zij in ruime kring bekend geworden. Haar bekend heid heeft zij vooral te danken aan haar poppenschilderijen. Op deze schilderstuk ken liet zij poppen, vooral uitheemse, de plaats innemen van menselijke figuren. De poppen werden namelijk niet „dood" geschilderd, maar als levende, hande lende wezens. Bekend Een zeer bekend poppenschilderij is het doek in het Stedelijk Museum te Am sterdam, dat „Verstoten" heet. De „spe lers" zijn oosterse poppen. Het thema is de Javaanse bruid, die door een man van een ander volk wordt verstoten. Dit werk is in helder rode tonen geschilderd. Vaak waren de tinten echter donkerder. Onderscheiden Niet altijd heeft zij kunnen blijven boeien in deze soort schilderingen, daar voor zijn de objecten te statisch van zichzelf, maar wel heeft zij steeds over tuigd door haar bekwaam vakmanschap en haar gevoel voor 'het koloriet. Lizzy Ansingh 'heeft ook getekend en pastels gemaakt Haar persoon en haar JJIIIilllllliillllllllllllIlllllillllllllllllliillllllllililililllllllillllllllijl)' -vI S heeft buurvrouw zich verbaasd over het geduld van twee Tilburgse po- litieagenten, die een man in een S winkel hoorden stommelen, doch 55 niet gingen kijken of eventueel een dief iets in het schild voerde, maar rustig voor de deur blevén wach- ten, tot de nachtelijke bezoeker naar buiten kwam. Toen hebben zij de man, die vijftig gulden had weg- genomen en van plan was nog voor j= tienduizend gulden tafelzilver te ontvreemden, in de kraag gepakt. Hoe is 't mogelijk, zei buurvrouw. 5 Geduldig hebben de politiemannen staan wachten, terwijl ze wisten 5 dat in de winkel een dief bezig was. Dat deze mannen, wier beroep hel ,s de misdaad te bestrijden, konden wachten voor de winkel en niet naar binnen zijn gestormd om de 55 dief de handboeien aan te doen! 55 Buurvrouw is van 't slag dat van snel handelen h oudt. De politie heeft andere opvattingen, wacht 5 af, heeft de tijd. H Geduld bij de bestrijding der mis- E daad. Dat komt meer voor. =5 Weet u. God laat ook het kwaad 55 wel uitvoeren voor Hij toeslaat. S Maar Hij vergeet de zonde even- min als de Tilburgse politie de winkeldief. 17 EN Franse ingenieur, Henri de France (43), heeft een nieuw systeem voor kleurentelevisie ont wikkeld. Met speciale tv-toestellen kunnen de volgens dit systeem uit- gezonden tv-programma's zowel in kleuren aLs in zwart-wit worden ontvangen. Met. de op het ogenblik gebruikelijke toestellen kunnen dergelijke uitzen dingen ook worden ontvangen, name- lijk in zwart-wit. De speciale tv-toestellen voor dit systeem zouden ongeveer anderhalf maal zo duur zijn als de nu gebruikte toestellen. Aan mevrouw J. M. Krol-van Egmond hoofdleidster aan de kleuterschool te STAVENISSE is op haar verzoek per 1 februari 1960 ontslag verleend. Bij wachtmeester Duine in de Bierens- straai te SINT ANNALAND zijn inlich tingen te verkrijgen over de volgende ge vonden voorwerpen: een portemonnee met inhoud, een kinderrijwiel, een jongens- pet, een yoetsteuntje van een kinderzit- je. een kouter van een ploeg en een zakje met een half pond koffie. j§ Uraszudengtond kan men voor vele 1 kamerplanten gebruiken, doch ook voor grondverbetering in de tuin kan het §}j aanbevolen worden. De zoden van de klei zijn de beste; ook veenzoden zijn Hheel goed. De zoden worden ter dikte sjvan ongeveer vijf tot zeven centime s'ter afgestoken en dan op een hoop ge- Si zet; de graskanten van dc zoden ko- men op elkaar te liggen: des te snel- i j Ier zullen ze verteren. Als men die zoden een paar maal per jaar omlegt 1 en later door elkaar heen zet zullen i ze vrij snel verteren. Met Lissy Ansingh is de vierde Amsterdamse Joffer overleden en steeds kleiner wordt de kring van de schilderessen, die in een tijd van bloei van de Nederlandse schilder kunst naar voren kwamen. WESTKAPELLE. - Dc voetbalveren!- ging ,,De Noormannen" hield in het» Verenigingsgebouw ..West-kapelle Her-1 rijst" een feestavond De toneelgroep van Souburg voerde het stuk „In een klein hotelletje" op. De heer L. Ver- straate, de secretaris van de vereniging. werd in verband met Zijn 20-jarig ju-, bileum gehuldigd. ZtjRICH (UPIi Hans Huber, een muzikale clown van 49 jaar die in Zwit serland en daarbuiten zeer bekend is, stond de vorige week terecht voor een rechtbank in het kanton Zurich. Hij had op een politiebureau in Zurich 'voor de grap' een pistool afgeschoten, en men had hem daarvoor een uit verschillende feiten bestaande dagvaarding over- i handigd. Twee dagen heeft het proces geduurd. Huber gedroeg zich telkens alsof hij in iiet circus was en de rechters zo goed als het publiek hebben zich bij deze zittingen geamuseerd. Enkele malen 1 bracht de rechter Huber onder ogen dat hij voor een rechtbank stond en niet in een circus. Gisterochtend was de rechterschaar weer bijeen om vonnis te vellen over de j clown. Maar de zitting werd afgelast, de gevangenen toe. hoe men hen met1 ^'aiit Huber. die de mensen zo had laten fleurige bloemenslingers begon op te i lachen, had zondagavond zichzelf in een sieren, hetgeen met een zekere plech-buitenwijk van Ziirich van het leven be- ligheid gepaard ging. Ergens zeulde eeninomen' 47. In het dorp van de eilandbewo- naat. werd uitgeladen, waren de be llers ontstond grote opwinding, toen de wonderende kreten niet van de lucht, draagkoets volgeladen met Libertien's Libertien zelf echter, was minder uit- volk het dorpsplein op werd gedragen gelaten. Hij begon langzaamaan in te Men moet bedenken, dat de bewoners zien. dat Kappie gelijk had en dat het inboorling een soort troon uit een der van de Futiliteiten-eilanden niet veel niet mee zou vallen dit onstuimige volk- hutten tevoorschijn. I ROTTERDAM De 41-iariee direc gewend zijn; de komst van de koets'je tot zijn onderdanen te maken. teur van de Rotterdamse schouwburg' met blanken bracht meer spanning en „Mweegbibi brosomo!" riep op dat: „Aha. men is toch van plan om mij h van L is door de politie geari vrolijkheid teweeg dan bij ons pakjes-; ogenblik een bevelende stem. de nodige eerbewijzen te betonen!" resteerd. Hij wordt, verdacht van ze- B.T.B. belegt donderdag een familieavond avond! Er viel ogenblikkelijk een diepe stil- dacht Libertien opgelucht. Doch dat deiidelicien. De man is opgesloten ia in het Centrum. Vooral toen Libertien III jn vol or-te over de menigte. Bevreemd zagen zou lelijk tegenvallen.... het huis van bewaring. De kring Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te AXEL van de C.P.B., C.B.T.B. en C.J

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2