Twintig vermisten nog onder puin De BiltMist SCHROOTRAPPORT NAAR HOGE AUTORITEIT Van Dijk bleef zonder zege DE DIEF DOET OOK MEE Onwillige dames moeten Dreumels gelach betalen Indonesië wijst Chinees protest van de hand NEDERLANDSE GETUIGE GEZOCHT Grofsmederij lager resultaat 1959 Negen doden geborgen na gasontploffing in Dortmund Kijkers boden 10 mille PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Als na bombardement Eindje opgetild OP VOOR „REDT EEN KIND" Geen droomvakantie voor ambtenaren Rembrandt gestolen AUTO'S RIJDEN OP ELEKTRICITEIT AUTO TE WATER TWEE DODEN Schiedam: 80.000 inwoners In Duitse moordzaak Twentse bedrijven kopen samen vliegtuig Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01130-2009; bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREL'KER Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4436 Maandag 14 december 1959 TWEE FLATGEBOUWEN MET n "t GROND GELIJK Van onze correspondent te Bonn DORTMUND Twee flatgebouwen van drie verdiepingen, bewoond door een kleine veertig mensen, zijn zondagochtend vroeg met een ver schrikkelijke slag de lucht in gevlogen na een gas ontploffing op de begane grond. Van negen be woners heeft men de resten uit het puin kunnen bergen. Omstreeks twintig worden vermist. Alle hoop om nog iemand levend terug te vinden is opgegeven. Acht zwaar gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. De straat in een rustige buitenwijk van Dortmund ziet er uit, alsof er juist een zwaar bombardement was uitgevoerd. Van het ene flatgebouw staan een paar resten muur en een schoorsteen nog overeind Van het andere rest slechts een berg nasmeulend puin. Dat laatste is het gebouw waarin de ontploffing zich moet hebben voorgedaan. Het werd met een dreunende slag, die tot op vele kilometers werd ge hoord, uiteengerukt. Het gebouw ernaast stond met een van onder tot boven in brand en hoewel de brand weer er binnen dertien minuten na de explosie bij was. kon niets worden gered. Eén ooggetuige, die ook aan het reddingswerk heeft mee gedaan en wiens kleren een sterke brandlucht afgaven, ver telde dat het was alsof het eerste gebouw een eindje uit de grond werd getild. Er sloeg een steekvlam uit sommige ramen, de muren weken en begonnen te vallen. Zij braken pas in stukken, toen zij op straat terecht kwamen. Op sommige plaatsen was het behang heel gebleven. De hitte van de brand was al na een paar seconden zo groot, dat het niet meer mogelijk was, dicht bij de twee huizen te komen. De weinigen die getuige wa ren van de ramp moesten, zolang de brandweer er nog niet was. zich beper ken tot het helpen van de paar mensen die uit de brandende puinhoop te voor schijn kropen. Er was een man in pyjama bij, die als een krankzinnige om en om rolde om de vlammen te doven. Er was een heel gezin van drie personen dat zich had vastgeklemd aan het stuk schoorsteen dat overeind was blijven staan. Plotseling lieten man. vrouw en I kind los en stortten tegelijk neer. Zij kwamen in de vuurzee terecht en men heeft niets van hen teruggevonden. Als na een zwaar bombardement lag het puin in de straten van een deel van Dort mund na de ontplof fing in een flatge bouw. Brandvveer en politie moesten een beroep doen op heti Britse leger om orde' in de chaos te brengen Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De actie van de VPRO: Redt een Kind heeft gisteravond een dave rend slotakkoord gekregen. De indrukwek kende show in het Concertgebouw groeide uit tot een overrompelende manifestatie voor heel televisiekijkend en radioluisterend Nederland. Nadat de initiatiefneemster Yoka Berrety had opgeroepen geld aan te bieden op telefoonnum mer 221155 hebben de vijftien telefoonlijnen de hele avond roodgloeiend gestaan. Om elf uur werd de centrale gesloten en toen was er 120.000 gulden binnengekomen, waardoor de totale opbrengst van de actie de 1.600.000 gul den was gepasseerd. Minister Klompé beklom het podium en hield eer: bezielende toespraak. Ze legde er vooral de nadruk op, dat de deelneming aan deze actie voor de vluch- telingenkinderties in Marokko is voortgekomen uit zuivere bedoelingen, want niemand had er iets bij te winnen door een loterij of iets dergelijks. Minis ter Klompé drong er voor de t.v.-camera's op aan dat men ook na het afsluiten van deze actie de vluchtelingen over heel de wereld zou blijven hel pen. Een heel andere wending nam de avond voor Wim lbo. Eerst werd hem 110 gulden, en daarna 1000 gulden en ten slotte in totaal 10.000 gul den geboden als hij zijn befaamde beeldbuisbaard zou afscheren. Dat alles natuurlijk ten bate van Redt een Kind. Wim lbo streek eerst eens nadenkend over zijn kinbegroeisel, dat hij deze MINISTER KLOMPÉ recht uit het hart Wim lbo met... en zonder zomer met veel liefde heeft opgekweekt onder de Italiaanse zon. Ten slotte zwichtte hij toen een kapper nog eens 2500 gulden bood, als hij hem mocht scheren Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Dat de actie Redt een kind ingeslagen is bewijst het telefoontje van een inbreker aan het bekende nummer in het Concertgebouw. Hij had gehoord dat een Amsterdamse diamantair had meegedeeld een percentage van zijn verkoop volgende week af te zullen staan aan de actie en dat ondanks het feit, dat er kortgeleden bij hem ingebroken was. Onmiddellijk daara belde de inbreker om mede te delen, dat hij 3000.gulden ter beschikking stelde. Hel van vuur Dat was ook het lot van een alleen wonende man, een inspecteur van politie, die men een ogenblik voor een der ramen heeft zien staan. Hij sprong en kwam in een hel van vuur terecht. Hij ligt nu zwaargewond in het ziekenhuis. Van de eerste gewonden die men naar het ziekenhuis bracht, overleden er drie vrijwel onmiddellijk aan hun verschrik-, kelijke brandwonden. De anderen ver-1 keerden gisteravond nog voor een deelt in levensgevaar. Honderden mannen van brandweer en politie waren een kwartier na de ont- ploffing op de plaats van de ramp in de te zuilen krijgen "vanwege de kou. Eigen nieuwsdienst DREUMEL. De Dreumelse ge meente-ambtenaren krijgen de win- tervakantie-zonder-einde waarvan zij al droomden niet. Ze dachten vrij weer. Zij moesten zich eerst bezig hou den met het voorkomen van nog grotere schade, want ook de huizen in de buurt waren zwaar beschadigd en liepen ge- j vaar af te branden. Pas later kon men de brandende puinhopen van de beide flatgebouwen naderen. Beroep op Britten Binnen een uur was het duidelijk dat er niet de minste kans meer was om nog j een levende ziel uit de chaos van steen.' hout. staal en glas te redden. Daarom werd er een beroep gedaan op het Britse leger om met bulldozers te komen helpen Toen de duisternis over de ravage be gon te vallen ronkten de motoren van de bulldozers en draglines nog. Sterke schijnwerpers verlichtten het afschuwe lijke toneel Hier en daar kringelde nog wat rook op uit smeulende balken. Met1 tonnen tegelijk werd het puin wegge ruimd om onderzocht te worden op de aanwezigheid van de stoffelijke resten van de naar schatting twintig mensen die nog worden vermist. De voorraad olie voor de verwar- mingsmstallatie van het gemèente- huis is namelijk bijna uitgeput en aan aanvullen viel tot voor kort niet te denken. naar de kelder waar de verwarmings installatie staat. Het gemeentebestuur van Dreumel nam het niet en ging naar de rechtbank in Arnhem. In kort geding werd daar beslist dat de dames VaP der K. de ge meente onverwijld de gelegenheid moe ten geven de tank bij te laten vullen. Doen zij dat met dan komt hun dat op duizend gulden te staan voor iedere dag of voor iedere gedraging in strijd met. de Uitspraak. BERLIJN. Uit het museum in Dahlem, West-Berlijn, is zaterdag een schilderij van Rembrandt, een Christuskop, gestolen. Het schilderij, dat op hout is ge schilderd en ongeveer 25 vierkante centimeter groot, is, heeft een waarde van circa 250.000 gulden. De Amerikaanse ingenieur H. J. K. (62) uit Den Haag is in de nacht van vrijdag op zaterdag in een Wassenaarse kliniel: overleden aan de verwondingen die hij Bovendien bepaalde de rechtbank dat bij een vechtpartij had opgelopen. In de Dat maakten twee dames moeder en dochter Van der K. onmogelijk, die een aan het gemeentehuis vastge- bouwd huis bewonen. Zij zijn huur- j_ sters van de gemeente. Haar ontevre denheid over de verwarming uitten zij door het onmogelijk te maken dat de olietank, die met een buis op door haar j gehuurde grond uitkomt, kon worden j bijgevuld. Ook sloten ze de deur af de burgemeester de politie mag ge- brui ken om de kelderdeur weer vrij te krijgen. Het tegen haar gerichte even tuele politiële optreden moeten de dames zelf betalen. Ook voor de kosten van het geding 174,95 gtflden draaiden zij op. avond van 3 december had hij met zijn auto een aanrijding gehad met een scooter. In de loop van de ruzie die ont stond had de bestuurder van de scooter', een Surinamer, de Amerikaan een harde klap op het hoofd gegeven, die later noodlottig bleek te zijn. Binnen tien jaar SAN FRANCISCO (UPI) Binnen tien jaren zullen er auto's zijn die rij den op eleetriciteit die wordt opgewekt in kleine „brandstofcellen". Dit heeft professor dr. J. A. A. Ke telaar uit Amsterdam deze week voor speld in de jaarvergadering van het Amerikaanse genootschap van schei kundigen. Prof. Ketelaar meent dat het in de toekomst mogelijk is de huidige electrl sche centrales, die geweldige hoeveel heden brandstof verbruiken, te ver vangen door soortgelijke brandstofcel len, 'maar dan veel grotere. DJAKARTA (Reuter) Indonesiëkunnen aanpassen aan de geleide econo- heeft gisteren het protest van Commu-;mie...en de geleide democratie in Indo- [nistisch China van de hand gewezen, jnesle Eigen nieuwsdienst BLOKKER. Twee jongemannen De minister van buitenlandse zaken zijn om het leven gekomen toen zij Soebandrio zegt dat het valse beschul- in de nacht van zaterdag op zondag digingen bevat over de behandeling met een auto in Blokker het water van de Chinezen, die op last van Dja- langs de provinciale weg inreden kavta hun zaken op het platteland vóór De 23-jarige N. J Slooten uil 1 januari moeten hebben gesloten. Heiloo. etaleur van beroep, be- In zjjn antwoord op de briel van de de nicht van zaterdag od zondig I stuurde de auto. Zijn viiencl. de -.1 Chinese minister van buitenlandse zaken, zodat het waarschijnlijk is" dat althans' 'arige H N- Horugh uit Stompetoren jchen Yi. wijst Soebandrio erop dat de Grote schade Men weet natuurlijk niet zeker, hoe-! XXWiVW veel van de bewoners thuis waren He» stuurde de" auto. Zijn vriend.' de 21 nnnhl t.'PM 7CiiPPntl(7 An vnnrion I -- enige gezinnen uit de stad waren Daar i v-'ap de tweede inzittende. Chinese handelaars zich hebben schuldig staat tegenover dat het even waarschijn lijk is. dal er mensen in de flats logeer-' den. De oolitie meende te moeten aan nemen. dat de balans tenslotte een dertin doden zou vermelden Van slechts neeen mensen staat de dood vast en van hen ziin er drie in het ziekenhuis eestorven De andere doden moeten nog onder het na-gloeiende puin liggen. De schade in de buurt is zeer groot. Een derde blok flats is gedeeltelijk uit gebrand. gelukkig zonder dat iemand ge deerd werd. Van tweehonderd huizen zijn de daken zwaar beschadigd door de lucht- dnrk van de ontploffing en alle ruiten zijn gesneuveld. Epn telefooncel die drie honderd meter van de plaats van de ramp stond, is omvergeblazen. Auto s zijn de lucht in geworpen en weer neer- gesmakt, soms tientallen meters verderop. Zij kwamen van een zijweg de i gemaakt aan kapitalistische en monopo- provineiale weg op en moesten üstische gedragingen, die gepaard gingen Haar bi een T-kruising links- of i'"et allerlei manipulaties en speculaties. 01j oen 1 l""" Die handelingen betekenden een gevaar voor het welzijn van de staat en het In- rechtsaf Voor rover is na te gaan heeft de neer Slooten aanvankelijk rechtdooi gestuurd en op het allerlaatste ogen blik nog geprobeerd een bocht naai rechts te maken. De wagen was toer de weg al over en kwam daardoor in de sloot naast de weg terecht. Naar de oorzaak van het ongeluk stelt do politie nog een onderzoek in. De weg was op de plaats var het ongeluk niet bijzonder glac Verlichting ontbreekt op de vri nieuwe weg. maar die zal binnen kort worden aangelegd. donesische volk NIET INMENGEN De minister protesteert voorts tegen de inmenging van de Chinese ambassade in Indonesië in de binnenlandse aangelegen heden van Indonesië. Hij zegt dat de bron van alle moeilijkheden een aanwijzing was van de ambassade aan Chinese han- ielaars de bevelen van de Indonesische mtoriteiten te negeren DUBBELE NATIONALITEIT Indonesië is bereid een commissie op te richten die met een Chinese cominissie de uitvoering van het Indonesisch-Chi- nese nationaliteitsverdrag van 1955 kan bestuderen, aldus Soebandrio. Het ver drag, dat in 1955 tijdens de conferentie van Bandoeng is gesloten, moet nog wor den geratificeerd. Het regelt kwesties die verband houden met dubbele nationaliteit. Volgens Soebandrio had Indonesië al meermalen voor ratificatie geijverd, voor dat China daar in zijn protest op aan drong. Eigen nieuwsdienst SCHIEDAM Schiedam heeft zater dag zijn tachtigduizendste inwoner ge boekt. Het is Nicolaas Willem de Jong, die vrijdag werd geboren. De wethouder van onderwijs, de heer H Sabel, schreef Nicolaas Willem zelf De burgemeestér, mr. J. W Peek, De Indonesische regering zal, aldusgat vader De Jong bij die gelegenheid ioebandrio, niettemin overwegen of zij jr.arrrens gemeentebestuur en burgerij een ie terugkeer naar China kan vergemak-spaarbankboekje met honderd gulden er gelijken van die Chinezen, die zich niet op voor zijn zoon. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte om 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar mist en tijdelijk enige neerslag. Tot matig of krachtig toene mende wind tus sen zuidoost en zuidwest. In het westen geleidelijk stijgende tempe raturen, in het oosten nog vrij lang temperatu ren om het vries punt. MIES JE: Wat is die maandagochtend toch moeilijk. Nu het gebied^ van hoge druk boven Scandinavië en Rusland dui delijke tekenen van aftakeling ver toont en zich bovendien naar het zuiden heeft verplaatst, begint de warmere maar tevens vochtiger lucht haar opmars. Een zeer diepe depressie koerst boven de Oceaan naar het zeege bied ten zuiden van IJsland. De barometers in Schotland liepen gis teravond al vrij sterk terug hij toenemende wind. Gezien het feit. dat de luchtdruk boven Frankrijk belangrijk is gestegen, zal bij ons •net een toenemen van de wind moeten worden gerekend. De mist lie zondag een groot deel van dc lag boven Zuid-Limburg hing, zal laardoor het veld moeten ruimen Vandaag zal het toch in ons land log vrij koud zijn. De zachtere lucht zal waarschijnlijk pas morger' komen. In de loop van de dag is er ook in ons land kans op regen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De vice-voorzitler van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., de heer D. P. Spierenburg, heeft het reedt, lang verwachte rapport opgesteld over de schroot- fraude. Hij zal het waarschijnlijk de volgende week ter goedkeuring aan de Hoge Autoriteit voorleggen, waar na het zal worden behandeld in het Europese parlement. In het rapport wordt o.m. een algemeen overzicht gegeven van de schroothandel in de E.E.G. De heer Spierenburg, die dit zater dag in Den Haag verklaarde, zei ver der, dat de Hoge Autoriteit nooit toe stemming zal kunnen geven voor de vorming van een nieuw produktie- en verkoopkartel voor kolen in het Ruhr- gebied. Het verdrag van de E.G.K.S. verbiedt nu eenmaal dergelijke kartels, aldus de heer Spierenburg. Volgens sommige berichten zouden in West- Duitsland plannen bestaan voor een nieuw syndicaat. Wat betreft de concentratie in de Duitse staalindustrie deelde de heer Spierenburg mee, dat de Hoge Autori teit nog voor Kerstmis een beslissing zal nemen over de aangevraagde fusie tussen August Thyssen Hütte A.G. en Phoenix-Rheinrohr A.G. De olie-industrie, aldus de heer Spie renburg toen hij de kolencrisis in de Europese gemeenschap besprak, moet begrijpen, dat zij haar grotere aandeel in de energiemarkt slechts geleidelijk kan verwezenlijken. In ieder geval moet een te snelle opkomst van de olie worden voorkomen: er mogen geen sociale moeilijkheden in de kolenindus- trie Ontstaan. Overigens toonde de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit zich optimis tisch over de mogelijkheid om de kolen- crisis geleidelijk aan te overwinnen. Wij zien nu het begin van de manier, waarop het probleem uiteindelijk zal worden opgelost, zei hij. Het is volgens hem niet zo, dat om België te helpen de invoer van Nederlandse en Duitse kolen in dat land willekeurig wordt gedrukt. Voor 1960 is een quotum vastgesteld, dat toch altijd nog iets hoger is dan de invoer in 1958. Bovendien gelden de beperkingen niet voor de volledige pe riode van vier jaar. waarin de Belgi sche produktie tot ongeveer tweederde zal worden teruggebracht. In 1961 moet de positie al zover verbeterd zijn, dat de invoerbeperkingen dan kunnen wor den verminderd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Duitse politie is op zoek naar een Nederlandse automobilist die waarschijnlijk een belangrijke getuige is in een Duitse moordzaak. Het gaat om de bestuurder van een helblauwe Volkswagen van een bouw jaar vóór 1958. die op 18 september met zijn auto 's middags een tijd bij een bos ten zuiden van Aken heeft gestaan Tn dat bos werd die middag een Duits echt paar doodgeschoten. Volgens voorbijgangers zou de Volks wagen op het linkerachterspatbord een NL-plaat hebben gehad De cijfercom binatie van het nummerbord lijkt waar schijnlijk op 37-96 Dat nummer werd namelijk door de voorbijgangers opge geven. maar het blijkt niet te kloppen. De bestuurder wordt omschreven als een donkere man, ongeveer dertig jaar oud. huren mt-nwsfjimsr ENSCHEDE Enige Twentse bedrij ven gaan samen een passagiersvliegtuig een De Havilland kopen om daar mee relaties in de Euromarkt te kunnen bezoeken. De bedrijven willen voor de exploitatie van het vliegtuig een coöperatieve ver eniging stichten. Zij hebben aan de commandant van de vliegbasis Twente gevraagd of zij het vliegtuig op de basis mogen stationneren. Eindstand 27-13 MOSKOU. De laatste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen Koeperman en Van Dijk is in remise geëindigd. Na 38 zet ten besloten de spelers dc punten te de len. Koeperman heeft dc titel, die reeds eerder in zijn bezit kwam, met een ver schil van 14 punten behouden. De eind stand werd 2713 in zijn voordeel. In de laatste partij speelde Koeper man met wit de Roozenburgopening, maar Van Dijk had andere plannen en hij slaagde erin, de strijd in symmetri sche banen te leiden. Dit had tot ge volg dat er weinig spanning was. Bei den waren goed op de hoogte met deze opening, hetgeen bleek uit het hoge tempo waarin werd gespeeld. Het middenspel diende voornamelijk om de posities te verstevigen. Zowel de titelhouder als zijn uitdager namen een afwachtende houding aan, waardoor de partij geheel in evenwicht bleef. Dit evenwicht werd evenmin verstoord, toen werd overgegaan tot een afruil van materiaal. Het werd steeds duide lijker dat alleen remise het resultaat kon zijn en bij de 38ste zet zagen de tegenstanders van verder spelen af. Van Dijk is er dus in geen van de twintig partijen in geslaagd de wereld kampioen een nederlaag toe te bren gen. Volgens Russische damexperts, die de tweekamp in zijn geheel gevolgd hebben, geeft de totale uitslag echter geen juist beeld van de krachtsverhou ding. Zij zijn van mening dat Van Dijk tot aanzienlijk meer in staat is dan wat hij in deze titelstrijd heeft laten zien. LEIDEN. Dit jaar werd door de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij weer een scherpe concurrentie onder vonden, welke in sommige afdelingen weinig of niet lonende prijzen en een niet geheel voldoende bezetting tot ge volg heeft gehad. Aan het eind van het jaar trad een vrij aanmerkelijke verbetering in de bezetting van de werkplaatsen is in het vierde kwartaal zeer goed - maar de ze zal niet kunnen verhinderen dat de resultaten over 1959 bij die van 1958 ten achter blijven. Gedurende de laatste maanden van het jaar konden enkele zeer grote or ders worden geboekt. De orderportefeuille vertoont mede daardoor, in vergelijking ,^ae v.?n een jaar tevoren, een dui delijke stijging. Bijzondere inspanning wordt vereist om de kostenverhogende werking van de algemene loonsverho ging m de metaalnijverheid te neutrali seren.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1