Alles pleit voor vestiging van hoogovenbedrijf Rozenburg Mmmpo PANIEK IN WINDHOEK Indiërs vochten om „hun" Eisenhower te zien ROTTERDAMS RAADSLID Mr. HEYMAN Wrak Russisch vliegtuig waargenomen VERKIEZINGEN DREIGEN TOTAAL TE MISLUKKEN D. Spierenburg: Blijven geloven in Europese integratie Tenminste vijf schepen (vijftig man) spoorloos ZEEPOST Venezolaanse nota Zaterdag 12 december 1959 ZEEüWSCH DAGBLAD Pag. 7 256 KM VAN IJSLAND Emplooi voor de vrijkomende arbeidskrachten Nationaal belang De Amerikaanse troepen blijven Griekse verbinding met Schiphol VLAG HALFSTOK Verdeelde meningen in Leopoldstad Rust keert weer bij Loeloeaburg IJmuiden uitbreiden Lagere kosten GEHEIM Brood in Dordrecht en Dubbeldam al duurder BALANS VAN VIJF DAGEN NOODWEER OPGEGEVEN GEVONDEN Ondanks herleefd nationalisme Flakkeese boeren gaven het meest Rapport spreiding hoger onderwijs teleurstellend Brand in vriesruim van mailschip Bidden en danken aan vooravond Ar j os- jubileum Arbeider verongelukt op raffinaderij Shell Rotterdam verklaart oorlog aan ratten S. J. Bouma, architect Madurodam, overleden Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De publi- katie van onze courant over de gewijzigde plannen voor een hoogovenbedrijf op het eiland Rozenburg eu de deelneming van de NKF te Alblasserdam in deze onderneming heeft ook in de Rotterdamse raad zeer sterk de aandacht getrokken. Tijdens de algemene beschouwin gen op de ontwerpbegroting, dienst 1960. vroegen ir. P. Boersma (chu) en zijn partijgenoot dr. F. J. Krop ;of B. en W. de juistheid van deze berichtgeving konden bevestigen of zij de raad nog andere bijzonderhe den over de inhoud van het rapport van Staal-studiestichting konden mededelen. Het derde raadslid dat hier nader op inging was mr. H. J. F. Heyman (WD) die een uitvoerig betoog wijdde PARIJS (Reuter) Er is geen sprake van dat er Amerikaanse strijdkrachten uit Europa worden teruggetrokken. Deze ver zekering heeft de regering der Verenigde Staten gegeven aan Frankrijk, Engeland en de Westduitse bondsrepubliek, aldus verluidt in Parijs. Christian Herter, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, die van daag in Parijs aankomt, zal de verzeke ring met nadruk bevestigen tijdens het overleg binnen het kader van de Navo, dat volgende week in de Franse hoofd stad wordt gehouden. Iets anders is dat de Verenigde Staten zeker zullen aandringen op een verhoging van de financiële bijdragen van de andere Navo-landen, opdat de Amerikaanse uit gaven kunnen worden verlaagd. Reeds herhaalde malen heeft Amerika te ken nen gegeven, dat zijn financiële verplich tingen groter zijn dan verantwoord is. Maar deze kwestie, zo werd met nadruk gezegd, houdt geen terugtrekking van de Amerikaanse troepen in. Bij de komende besprekingen van de Navo in Parijs o.a. komen de minis ters van buitenlandse zaken, defensie en financiën bijeen zal in het bijzonder ovef.-.da geldelijke bijdragen van de leden-staten gesproken worden. MR. H. J. F. HEMMAN aan de plannen voor een hoogovenbe drijf op Rozenburg. Met de voorgenomen vestiging van een hoogovenbedrijf op Rozenburg is een groot nationaal belang gediend, ook al omdat de werkverruiming zich niet tot dat ene bedrijf beperkt. Voor elke arbeider die bij een hoogovenbe drijf wordt te werk gesteld, aldus mr. Heyman. komt er voor zeven arbeiders werkgelegenheid in industrieën die daar verband mee houden. Dat de plannen van bepaalde zijde bekritiseerd worden achtte mr. Heyman alleszins verklaarbaar, maar de bewe ring dat aan een verhoging van de staalproduktie geen behoefte zou be staan meende hij gemakkelijk te kun nen weerleggen. De tegenwoordige staalproduktie van Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. De directie van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways wil met ingang van 1960 een dienst tussen Athene en Amsterdam ope nen. Die maatschappij, waar de reder Onassis de leiding van heeft, vliegt al een verbinding met Ziirich en Frankfort en wil die lijn nu twee maal per week naar Schiphol doortrekken. Ook Brussel zal twee keer in de week eindpunt van die dienst worden. ESSEN. De Gelsenkirchener Berg- werks A.G. heeft besloten in de periode van 1960 tot en met 1961 drie van haar steenkoolmijnen te Bochem te sluiten. De stad Bochum heeft uit protest tegen dit besluit de vlag van het stadhuis half stok gehangen. BRUSSEL. KasaVoeboe en de andere Kongolese leiders, die begin- vorige week naar Brussel kwamen, naar men dacht met de bedoeling om er maar twee dagen te blijven en al leen maar het akkoord uit te werken dat minister De Schrijver in Leopold stad met hen bereikt meende te heb ben, verblijven nog steeds in de Bel gische hoofdstad. Al driemaal is voor hen plaats bespro ken in het vliegtuig naar Leopoldstad en al driemaal is de passage afgezegd. Vrijdagavond heette het dat zij eerst maandag naar hun land zullen terugke ren. Wat de Kongolese politici hier nog doen, begrijpt niemand. Eén verklaring is dat. Kasavoeboe en de zijnen eigen lijk niet goed naar hun aanhangers in Kongo durven terugkeren, omdat zij niet hebben kunnen doorzetten wat zij in hun achterhoofd bleken te hebben en dus zeker niet wat de extremisten on der Kasavoeboe's Abako, die heer en meester spelen in zwart Leopoldstad, wilden. Minister De Schrijver heeft immers geweigerd een rondetafelconferentie te beleggen, voordat de inmiddels begon nen verkiezingen zijn voltooid en hij heeft verklaard niet in staat te zijn de ze verkiezingen uit te stellen. Macht aan stembus Men zit dus in een impasse, althans in de provincie Leopoldstad (daarbuiten heeft de Abako vrijwel geen aanhang). De Abako zal in elk geval aan de stem bus haar macht bewijzen, want die zal ook blijken als op haar wachtwoord de helft van de kiezers niet stemt. De andere partijen in Leopoldstad. die wel kandidatenlijsten hebben ingediend, hebben echter al laten weten dat zij Advertentie WINDHOEK (Reuter) Razend van angst zochten inwoners van het Zuid- afrikaanse Windhoek, mensen van ge mengd ras. vrijdagavond een onderko men bij bevriende blanken. Deze men sen vreesden dat ze zouden worden te rechtgesteld. Uren van tevoren was Windhoek het toneel van woeste vechtpartijen tussen inboorlingen en de politie. Acht kleur lingen werden daarbij gedood en 33 blan ken en inheemsen gewond, onder wie acht politiemannen. Het is de laatste tijd erg onrustig in en rond Windhoek, als gevolg van plan nen van de overheid een deel der in heemsen naar een nieuw woongebied over te brengen. Een bierlokaal ging tijdens de relletjes in vlammen op, auto's van de gemeente en de politie werden met stenen beko geld en in brand gestoken. Volgens inboorlingen deelde de politie wapens uit aan blanke inwoners van Windhoek. „niet op de punten van bajonetten" wil len gaan zitten, wat zeggen wil dat zij de burgemeestersposten die de gema tigde partijen op die Abako zullen ver overen, niet zullen durven te bezetten uit vrees voor oproer. Al zijn die gematigde partijen ont stemd over minister De Schrijver, wie zij verwijten dat hij de Abako te veel eer heeft bewezen, zij voelen nu toch ook voor uitstel van de verkiezingen en het gevaar dreigt dus, dat in -en om de hoofdstad de verkiezingen totaal mis lukken. Sterker streven Wat men de toegeeflijkheid van mi nister De Schrijver tegenover de Abako noemt, heeft in de provincie Katanga, de rijkste provincie van Kongo, die met haar mijnen voor de helft van de be lastingopbrengst van de hele kolonie zorgt, het streven naar afscheiding weer sterker doen worden. In de diamantprovincie Kasai woedt de stammenoorlog tussen Baloeba's en Loeloea's voort. In het voogdijgebied Roeanda is het nog niet geheel rustig, al zijn de militaire maatregelen wat ver zacht. België, zo ziet het er naar uit, gaat in Kongo èen sombere Kerstmis en Nieuwjaar tegemoet. LOELOEABURG (Reuter, U.P.I.) Rond Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai in Belgisch Kongo, is de rust vrijwel weergekeerd. Alleen bij Ka- toemaga. ten zuidoosten van de stad. de den Loeloea's nog overvallen op neder zettingen van hun erfvijanden, de Baloe ba's. In een verbitterd gevecht verloren drie aanvallers het leven de verlies lost van de Baloeba's vermeldde een dode. In totaal zijn er bij de ongeregeldhe den in de provincie Kasai de laatste dagen 24 mensen gedood. Tientallen hut ten van inboorlingen gingen in vlammen i op. Ruim dertig mensen raakten gewond. Legerafdelingen en plaatselijke politie hebben de toestand thans volkomen in de hand. Er wordt nog druk gepatrouil leerd in de negerwijken van Loeloeaburg. Rond het stadsdeel waar de blanken wo- nen wordt nog altijd een hecht cordon j gehandhaald. West-Europa bedraagt 88 miljoen toni per jaar en de deskundigen verwacfotwi dat de behoefte aan staal zal stijgen tot 100 a 110 ton per jaar. Wanneer het) juist is dat voor het hoogovenbedrijf op Rozenburg gerekend wordt op een jaar-) produktie van rond een miljoen toni dan is dat niet meer dan een besohei- den bijdrage in de te verwachten ont- REYKJAVIK (Reuter) Een Ame rikaans legervliegtuig heeft gisteren op 256 kilometer ten noordwesten van IJsland het wrak van een Russisch vliegtuig waargenomen, dat op een ijsschots moet zijn verongelukt. Aanvankelijk dacht de bemanning; van het Amerikaanse toestel, dat het wikkeling. een Dakota was, maar de Russische Het is een bijdrage evenwel die na- registratieletters hielpen hen uit de tionaal bezien van grote betekenis is droom, omdat de Nederlandse staalproduktie thans anderhalf miljoen ton bedraagtAangezien het wrak nog niet door en de jaarlijkse behoefte aan staal 2.8 sneeuw was bedekt, wordt aangeno- miljoen ton beloopt. men, dat het vliegtuig zeer kort ge- Daarbij komt nog dat onze Limburg- leden is verongelukt, se kolen bij uitstek geschikt zijn omjyjen acj,, he(- onwaarschijnlijk het tot kooks te worden verwerkt. Deze wrak in deze tjjd van het jaar per schip te bereiken. Vanuit de lucht nam men geen overlevenden waar. kooks is gemakkelijk en voordelig aan 1 te voeren. Voor de produktie van een ton staal is 1,3 ton kooks nodig en ook deze tak van industrie is derhalve gebaat bij de vestiging van een hoog ovenbedrijf op Rozenburg. Het betoog dat het vestigen van een nieuw hoogovenbedrijf op Rozenburg zoveel duurder zou zijn dan een uit breiding' van het hoogovenbedrijf te IJmuiden, zo zei mr. Heymans, steunt op een berekening van Belgische zijde en daarbij dient men in aanmerking te nemen dat de Belgische staalindus trie voor 85% Thomasstaai maakt. Om dat de hoogovens te IJmuiden op schrootbasis Siemens-Martinstaal ma ken, waarbij een gebrek aan schroot meetelt, zou uitbreiding van dit bedrijf niet zo eenvoudig zijn. Het is niet mijn bedoeling te bepleiten dat „IJmuiden" niet zou moeten worden uitgebreid. In tegendeel, er zal daar een uitbreiding moeten komen, doch deze toekomst plannen mogen geen rem zijn voor de door ons gedachte ontwikkeling in het Nieuwe Waterweggebied. Ook de Belgische becijfering van de directe vestigingskosten achtte mr. Heyman niet zonder meer van toepas sing op de Nederlandse verhoudingen. Met name zullen voor het op Rozen burg te vestigen hoogovenbedrijf zo veel lagere aan- en afvoerkosten gel den omdat daarvoor wat in België wél geldt geen kostbare secundaire werken nodig zijn. De produktiekosten zullen voorts op Rozenburg lager zijn omdat de recht streekse aanvoer van erts zoveel goed koper kan zijn, terwijl ook 'het interne transport een ander lieht werpt op de Belgische becijferingen. Ten aanzien van de arbeidsmarkt achtte mr. Heyman de vrees ongegrond dat een hoogovenbedrijf op Rozenburg het chronische gebrek aan arbeids krachten voor de Rotterdamse haven zou vergroten. Hij noemde het logisch dat het te stichten bedrijf arbeids krachten zou gaan aantrekken van de Zuidhollandse eilanden. De voortschrij dende mechanisatie van de landbouw zal daar een stijgend arbeidsoverschot opleveren en de ontsluiting van ge noemde eilanden door uitvoering van het Deltaplan zal de toevoer van de daar vrijkomende arbeidskrachten vergemakkelijken. Het IJslandse station, dat het lucht verkeer in die omgeving regelt, was niet op de hoogte van een vlucht van enig Russisch toestel, zodat het ver ongelukte vliegtuig zich met een ge- i heïme opdracht in die buurt moet hebben bevonden. Eigen nieuwsdienst DORDRECHT. De bakkers in Dor drecht en Dubbeldam hebben besloten de prijzen van alle brood met ingang van 14 december met één cent te ver hogen. Zij lopen daarmee vooruit op de uitslag van het onderzoek dat het ministerie van economische zaken in stelt naar de prijzen van het volks- en witbrood. De minister is van hun be sluit op de hoogte gebracht. Door de nog nieuwe gevechtskleding goed beschermd tegen de felle kou leidt prins Rernhard als inspecteur- generaal van de Koninklijke land macht met zijn staf persoonlijk de leger- oefening Alarm I, die op de hei tussen Nunspeet en Elspeet wordt gehouden. Om 4 uur gistermorgen gaf hij in de Oranjekazerne te Schaarsbergen het bevel tot de strikt geheim gehouden oefening voor de elfde gevechtsgroep. Een paar uur later waren een kleine drieduizend militairen op weg. Later vertelde prins Bemhard dat toen hij zelf de officier van piket van de Oranjekazerne wekte om hem het alarmbevel te geven, die alleen maar zei „O". Maar hij ging meteen aan de slag, zei prins Bernhard voldaan, en het is allemaal erg vlot verlopen. LONDEN Na vijf dagen noodweer zijn de orkanen en stormen wat uitgewoed, maar bepaald rustig is het nog niet in de opgezweepte wateren van Noordzee, Oostzee en Atlantische Oceaan. Nu de balans van slacht offers en schade is opgemaakt blijkt dat er nog zeker vijf sche pen worden vermist met een ge zamenlijke bemanning van onge veer vijftig koppen. Vliegtuigen en schepen zoeken al een paar dagen lang naar hét bijna 7000 ton metende Britse schip Shunwing, afkomstig uit Hongkong, dat sinds 4 december zoek is. Er zijn naar schatting dertig man aan boord, meest Chinezen, maar met Euro pese officieren. Op 4 december had de Shunwing in Bremerhaven moeten aan komen. Na enkele dagen vermist te zijn geweest zond het schip op 9 december noodseinen uit, die echter niet verge zeld gingen van een positie, zodat er niets kon worden ondernomen om het schip te helpen. Het bleek ook onmoge lijk om de Shunwing op te roepen; de conclusie ligt voor de hand; het schip is met "man en muis vergaan, vlak na het uitzenden van het noodsem. Op de Oostzee is het zoeken naar de negen mannen aan boord van de Zweed se sleepboot Titan opgegeven. Het schip was donderdag uitgevaren om een in nood verkerend Zweeds vrachtschip te hulp te komen. Aan boord van de 140 ton metende sleepboot bevonden zich de achtkoppige bemanning en een loods. Terwijl het hulpbehoevende schip, de Bngitta. veilig binnenkwam, moet de Titan zijn gekapseisd, waarschijnlijk onder de druk van ijs op de bovenbouw en de romp. Tenslotte worden er nog drie Deense vissersschepen vermist ter hoogte van de kust van Noord-Schotland. liet zijn kleine schepen en er is weinig hoop meer dat zij zullen worden gevonden. Van een ervan is een lege sloep drijvend op zee waargenomen, van een andere een reddingboei. Er bevinden zich op deze drie schepen in totaal ongeveer veertien man. Een vierde Deense vissersboot, die ook in Schotse wateren vermist is ge- weest, is ondertussen teruggevonden. Het scheepje was door de storm de Noordzee ingejaagd en bevond zich mij len van de plaats waar het zoek was geraakt. Alles is wel aan boord. Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE Wij moeten blijven ge loven, dat het hier en daar in Europa herleefde nationalisme en particularisme de ontwikkeling van de Europese inte gratie niet blijvend zullen kunnen af remmen of omkeren. Dat zei gisteren de vice-voorzitter van de Hoge autoriteit van. de E.G.K.S., de heer D. P, Spieren burg, op een bijeenkomst van de Neder landse maatschappij voor nijverheid en handel te Enschede. Een crisis m de supranationaliteit zou volgens de heer Spierenburg ook een Europese crisis betekenen. Men zou dan het aantal deelnemers aan de intergratie, die geen echte integratie meer zou zijn maar een coalitiebasis, kunnen vergroten en elk lid het recht van veto kunnen geven. De integratiebeweging in Europa is volgens de heer Spierenburg echter ge lukkig niet te stuiten. nen van de moeilijkheden zouden volgens de vice-voorzitter van de Hoge autoriteit zelfs meer supranationale bevoegdheden nodig zijn. Aangezien de tijd niet rijp is voor het wijzigen van het verdrag van de E.G.K.S. zal men voorlopig moeten roeien met de riemen die men heeft, aldus de heer Spierenburg. GEEN KEUS Gelukkig, zo zei hij, want Europa heeft geen andere keus, willen de zes landen van de gemeenschap verzekerd zijn van een plaats onder de zon. Hij pleitte voor het samenvoegen van de executieven, die reeds in de Europese gemeenschap be staan. Dit zou echter niet mogen ge beuren ten koste van de supranationale bevoegdheden van de Hoge autoriteit, die groter zijn dan die van de executieven van de Euromarkt en Euratom. Over de moeilijkheden bij het oplossen van de kolencrisis in de E.G.K.S. zei de heer Spierenburg, dat zij niet het gevolg waren van een crisis in de supranationali teit. Men kan de ministerraad van de E.G.K.S. ook niet verwijten, dat hij de supranationaliteit heeft aangetast toen hij het actieprogram van de Hoge autoriteit voor de bestrijding van de kolencrisis verwierp. De ministers waren volledig bevoegd dat te doen. Voor het overwin- HULPACTIE DROOGTE HAARLEM. De gemiddelde bijdrage van de Zuidhollandse boer aan zijn door droogte getrolfen collega's is 140 gulden (in Flakkee tweehonderd gulden per boer) en van de Noordhollander honderd gulden. Er is in Zuid-Holland voor dertiendui zend stuks vee logies aangeboden en in 'Noordholland voor 630 stuks. Het verblijf van het jonge vee geduren de de winter in Zuid-Holland zal een 'bedrag van 235.000 gulden vergen en in Noordholland 110.000 gulden. Verder is door de verschillende acties ttot nu toe in Zuid-Holland 140.000 gulden en in Noordholland veertigduizend gulden .bijeengebracht. De geldswaarde van het verzamelde ruwe voer kan voor Zuid- i Holland worden gesteld op tweehonderd duizend gulden en voor Noordholland op 175.000 gulden. In Noordholland heeft twintig procent van de boeren en in Zuid-Holland veertig procent een bijdrage gegeven. BURGEMEESTER VAN WALSUM: ROTTERDAM. Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, heeft gisteravond tijdens de algemene beschouwingen op de ontwerpbegroting 1960 van de gemeente Rotterdam aan dacht gewijd aan het rapport van de commissie spreiding hoger onderwijs. Het ligt niet in de bedoeling van Rotter dam het rapport, dat hij teleurstellend noemde, zonder meer te laten passeren. Een concept-nota op het rapport was hem reeds uitgebracht. De burgemeester meende, dat het rap port juist aangeeft, dat er in Rotterdam plaats is voor een universiteit, maar tevens twee redenen opsomt (uitbrei ding universiteit Leiden en vestiging van een in Deventer) waarom dit niet moge lijk is. De burgemeester zag hierin een symptoom van wat hij noemde de spreï- dingsneurose, die zich steeds meer doet gelden. SCHIEDAM Door nog onbekende oorzaak is in de nacht van donderdag" op vrijdag brand uitgebroken in een vriesruim van het m.s. Soestdijk van de Holland Amerika Lijn, dat voor de machinefabriek in de haven van Wilton Fijenoord ligt. De derde stuurman A. P. de Knecht ontdekte om vijf over drie, dat de iso latie van het vriesruim. een kurklaag j van vijftig centimeter dikte, in brand was geraakt. De brand was moeilijk te benaderen, omdat het vriesruim zich onder het dek bevindt. De Schiedamse brandweer en de be drijfsbrandweer zijn tot half vijf aan het blussen geweest, maar konden niet (voorkomen dat de isolatielaag over een 'oppervlakte van honderd vierkante me ter verbrandde. Dit is het laatste wat er te zien was van het gekapseisde wrak van de Eifride, het Noorse vrachtschip dat in de zware stormen van enige dagen geleden ten onder ging. De twintig opvarenden moeten allen zyn omge komen. Het wrak, dat dagen lang een gevaar voor de scheepvaart is geweest, is eindelijk gezonken. Met de kiel naar boven verdween het in de Noordzeè. DEN HAAG- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië- ms Waterland (13/12). Australië; ss Cambridge (13/12), ss Le- verkusen (16/12). ss Cedric (14/12), ss Waroonga (16/12) en ss Orontes (15/12). Brazilië: ms Waterland (13/12) en ss Uruguay (17/12). Canada; ss American Harvester (13/12) en ms Westerdam (17/12). Chili: via New York (17/12) Taïtat^m/l?). AU'°IyCUS <15/12) en ms Ned Antillen: ms Oranje Nassau (15/12) Suriname: ms Sarpedon (14/12) Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika- ms Carnarvon Castle (13/12). ^"ts.Oost-Afrika: ss J«>') Laborde (13/12) Inlichtingen betreffende de verzendings- torenVa" 1>ostPakketten Seven de postkln- Honderden jongeren bijeen Van een medewerker UTRECHT. Honderden jongeren hebben gisteravond in de chr. geref. schuilkerk aan de Wittevrouwensingel het dertigjarig bestaan van de ARJOS, de Antirevolutionaire jongeren-studie- clubs ingeluid met een gebedsuur waar in voorgingen ds. D. Biesma jr uit Utrecht en ds. A. J. Jorissen uit Ouds- hoom (Alphen). Met enthousiasme heb ben deze jeugdige antirevolutionairen hun lofzangen gezongen en in stille aan dacht hebben zij geluisterd naar de bei de meditaties, die tot het gebed inleid den. Ds. Biesma. chr. geref. predikant te Utrecht-Centrum stelde de vraag: Wat doet ons danken. Men moet dit gro ter zien dan alleen dit jubileum. De organisatie mag men beschouwen als geschenk van God om de jeugd toe te rusten in de strijd om Zijn cultuurop dracht uit te voeren tegen de plannen van de boze in. Die strijd is er intus- mn niet eenvoudiger op geworden, nu de spanningen groter en de ontwikke lingen sneller worden. Afzijdig Ds. Jorissen. hervormd predikant te Oudshoorn en beroepen jeugdpredikant in algemene dienst, werkte zijn onder werp, ,,Wat doet ons bidden?, sterk uit in de richting van het gebed voor anderen, die niet meebidden: veel chris ten-jongeren staan nog afzijdig. Het diepst hierover bedroefd was ds. Jorissen. wanneer het betreft jon geren, die hij van nabij kent en die vanuit een verkeerde mystiek geen verantwoordelijkheid voor de politiek willen nemen. Zij horen wel bij ons, maar staan nog niet in de volle strijd, omdat zij uitsluitend de blik naar de hemel richten en onvoldoen de de aarde zien. Een andere groep, aldus ds. Jorissen, zoekt voor haar eenheidsverlangen heul bij een chr. volkspartij. Maar vlucht in een haastige constructie zal geen redding brengen. Uitzicht geeft alleen grondiger graven in de Schrift en ver der doen wat mogelijk is. CARACAS (AFP) Het Venezo laanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de minister van buitenlandse zaken, Arcaya, gisteren een nota aan de Nederlandse ambassadeur te Cara cas, dr. H. N. Boon, heeft overhan digd over het incident met de twee Cubaanse vliegers die bij vergissing boven de Nederlandse Antillen pam fletten, gericht tegen de Venezo laanse regering, hebben uitgeworpen en daar vervolgens zijn geland. De Venezolaanse regering had in dertijd verzocht de gelande vliegers vast te houden tot een commissie van de organisatie van Amerikaanse staten hen had kunnen ondervragen om vast te stellen dat het hier ging om een buitenlandse inmenging in de binnenlandse politiek van Vene zuela. Dat verzoek werd door de re gering van de Nederlandse Antillen van de hand gewezen. Vanwege het ministerie van bui tenlandse zaken is gisteravond in Den Haag gezegd, dat het bericht over de overhandiging van de nota daar nog niet bekend was. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Bij de raffinaderij van Shell in Pernis is gisteren een ar beider om het leven gekomen. Het was de 57-jarige W. Molegraaf uit Rot terdam, een rangeerder, die aan de raf-i finaderij was „uitgeleend". Bij een weegbrug woog de heer Mo-| legraaf tankwagons. Niemand heeft het' ongeluk zien gebeuren, maar hij moeti door twee wagons zijn overreden en ge-j dood. Vermoedelijk was hij gevallen. 1 NEW DELHI (Reuter) Enkele honderden mensen waren gisteravond in New Delhi in een wilde worsteling gewikkeld, bij een poging zo dicht mo gelijk bij president Eisenhower te ko men. Leden van zijn Amerikaanse en Indische lijfwacht, mensen -uit zijn ge volg, journalisten en fotografen, had den de grootste moeite opgetogen In diërs, op een veilige afstand te 'houden. Dit toneel speelde zich af op het terrein van de grote internationale andbouwtentoonstelling in New Delhi. De expositie werd vrijdag geopend; president Eisenhower opende het Ame rikaanse paviljoen. Het was honderden toeschouwers ge lukt het paviljoen binnen te komen voor Eisenhower met de Indische pre sident Prasad arriveerde. In de con sternatie belette de politie aanvanke lijk leden van Eisenhowers gevolg bin nen te gaan. Eisenhower riep zijn gehoor op de tentoonstelling op tot een oorlog tegen de honger. EREDOCTORAAT Ook vrijdag bejubelden duizenden inwoners van New Delhi de Ameri kaanse president. Hij reed in een groot statierijtuig, dat eens toebehoorde aan fe Britse onderkoningen, door de stad aaar de universiteit. Daar verleende nen hem een eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid. „Een pelgrim van de vrede, een kruisvaarder voor de ontwikkeling in de wereld en een be proefd vriend van het Indische volk", zo noemde de vice-kanselier van de universiteit de „jonge doctor". Duizen den studenten brachten Eisenhower een staande ovatie. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Van 14 tot en met 24 december doet Rotterdam weer mee aan de jaarlijkse landelijke verdelgings- actie tegen de bruine rat. In die perio de zal gratis gif verkrijgbaar zijn. Het uitleggen van gif alleen is ech- tei met voldoende; aandacht moet wor- den besteed aan gaten in woningen en gebouwen, waardoor ratten binnen kun nen komen en van belang is vooral, dat men geen etensresten achteloos wee.'- werpt. De ontsmettingsdienst wil de hele burgerij mobiliseren in deze éénweeks oorlog tegen de bruine rat. Het gif ongevaarlijk voor mensen is verkrijg baar bij de adressen die men elders in dit blad in een gemeentelijke pubiikatie genoemd vindt. DEN HAAG De architect van het miniatuurstadje Madurodam, de heer Bouma, is op 60-jarige leeftijd rar, n Haag overleden. De heer Bouma. die wetenschappelijk hoofdambtenaar op het ministerie van u.. K. en W. was, is vanaf de stich ting van het stadje aan Madurodam verbonden geweest. Alle ontwerpen zijn door hem vervaardigd. Ook bij latere uitbreiding heeft de heer Bouma gead viseerd. Kortgeleden was hem de op dracht voor verbouwingen in het stadje verstrekt. 1 ROTTERDAM Een aantal Rotter damse makelaars in onroerende goede ren heeft besloten tot oprichting van een nieuwe vereniging, de Rotterdam se vereniging van makelaars in onroe- rende goederen. Deze makelaars hebben hun lidmaatschap van de oude organi satie opgezegd. Zij konden zich name lijk met met het beleid van het bestuur van de Nederlandse bond van make laars verenigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7