Commissaris opende nieuw dorpshuis in St. Annaland ROZIGE WOLKEN OP EEN WEEGSCHAAL Qverbenkih& 6 Terneuzen moet zich meer richten op de industrie gepasseerd Een woordvoerder voor maar liefst 23 verenigingen Nieuwe haven voor Yerseke is een levenskwestie Negen milioen voerman in het water ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Met hijsen van provinciale vlag Zeeuwsch Dagblad Verlangen naar vrede Prachtige gift voor „Redt een kind" Niet allemaal tegelijk Haat Het Gemeenteraad behandelde begroting Gemeenteraad sprak over de begroting GEEN LUXE VRIJHEID VERRASSING Rotterdams Toneel met „Twee op de wip" Tweede bedrijf Gemene prik Gauw vergeten Vuilnisemmers in Oosterland duurder Cadzand ontwerpt recreatieplan I Zaterdag 12 december 1959 Protestants-Christelijk /~)P duidelijke wijze heeft de regering gezegd waarom Nederland een defensie-apparaat in stand dient te houden. Gaarne zou zij gehoor geven aan het algemeen verlangen naar be perking van de bewapening, maar zo lang het communisme een machtspo litiek volgt, die gericht is op expan sie, zal voor het Westen de noodzaak blijven bestaan over een krachtig mi litair defensie-apparaat te kunnen be schikken. Zo is het inderdaad; het is de machtspolitiek van anderen, die een voortdurende dreiging betekent en niet toelaat dat het Westen, dus ook Nederland, de sterkte van zijn krijgs macht vermindert. Wij wensten, dat het mogelijk was, maar het kan niet en het mag niet, omdat daarmede vrij spel gegeven zou worden aan het on recht, waaraan Hongarije, Letland. Estland en zo vele andere landen meer ten slachtoffer zijn gevallen. Het wordt niet door ieder begrepen, maar wij hebben tot taak op te ko men voor de heerschappij van het recht, en daardoor dienen wij de vre de. „De goedertierenheid en waarheid zullen elkander ontmoeten", lezen wij in Psalm 85 en dan volgt er: ,,de ge rechtigheid en vrede zullen elkander kussen". De mensheid zucht naar vrede. Dr. Kuyper schreef 80 jaar geleden; „Ja, er komt eens vrede, maar dan eerst, als de ijselijke dissonant van ons men selijk leven, d.i. als de zonde ganse lijk gesmoord zal zijn". De mensheid hunkert naar vrede; met verlangen ziet hij uit naar het ogenblik dat de woorden van Jesaja, welke wij in deze Adventstijd ook weer beluisteren, in vervulling zullen gaan: „zij zullen hun zwaarden omsmeden tot ploegscharen, en hun speren tot snoeimessen: geen volk zal tegen een ander volk het zwaard opheffen, en zij zullen de oorlog niet meer leren". De mensheid smacht naar vrede, flonkerende pronkjuwelen dorpshuizen zijn gevestigd, maar dan zal die mensheid dienen Hervormde kerkbouivactie Paarden met wagen en O tl j MIDDELBURG. Vrijdagmorge AMSTERDAM De Vrijdagmorgen reed de 61-jarige J. P. met zijn door I twee paarden bespannen wagen over de dijkberm langs de nieuwe VJissiiig- I se weg. Plotseling maakten de dieren I een grote sprong zodat paarden, wagen Her- en berijder in het koude water van de watergang langs de weg terecht kwa- VOrmde kerkbouwactie IS giste- men. Een gunstige omstandigheid was ren de negen miljoen gepasseerd, dat P. niet onder de wagen terecht n™ Gan 1„1». «idnrqvnnfl He kwam en zodoende alleen maar een Om tien uur tolStei avond nat pak opijept o0j{ öe dieren kwamen j heelhuids op het droge, maar de wa gen moest met een takelwagen op de kant worden gehesen. Wat de oorzaak van het vreemde on geval betreft vermoedt P. die een la ding puin vervoerde om het terrein Ier plaatse te effenen, dat de paarden bij het zien van hun spiegelbeeld in een waterplas erg schrokken, en als reac tie de sprong maakten. stand 9.000.808 gulden. BURGH. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Vrijz. Vrouwen Ver- eniging „Burgh Haamstede" werden fraaie I handwerken verkocht en werd een loterij I gehouden ten bate van de actie „Redt een kind". Deze loterij en verkoop slaagden zo uitstekend, dat een bedrag van 400, kon worden overgemaakt aan het bestuur van de actie. In de nacht van donderdag op vrij dag is op het kruispunt Paul Kruger- straat-Scheldestraat K. uit Vlissingen met zijn taxi het trottoir opgereden en tegen een lichtmast tot stilstand geko men. Advertentie Niet alle huisvrouwen over de hele wereld koken tegelijk. Maar één ding hebben ze gemeen: voor het binden van groenten, soepen en sausen gebruiken zij Maïzena Duryea - het ideale bindmiddel. Van een onzer verslaggevers SINT ANNALAND Sedert gisteren kan Sint Annaland zich ook scharen in de (inmiddels lange) rij van gemeenten, waar als te bedenken, dat aan deze woorden van® Jesaja andere woorden vooraf gaan; het zijn de woorden, die ons opwekken: Komt laten wij opgaan naar de berg des Heren, naar het huis van de God Jacobs, opdat Hij ons lere aangaande Zijn wegen en opdat wij Zijn paden bewandelen". Eerst wanneer aan deze oproep al gemeen gehoor wordt gegeven, eerst dan zal de oorlog niet meer geleerd worden en zal de vrede verzekerd zijn, waarnaar de mensheid zo vol ver langen uitziet. Dan zullen, zoals de Psalmdichter het uitdrukt, de bergen vrede dragen en de heuvels heilig recht. A. B. ROOSJEN. Met het hijsen van de provinciale vlag voor het prachtige com plex, heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot het dorpshuis officieel geopend. En de muzikanten van „Accelerando" bliezen tegelijkertijd de koude wangen bol met het spelen van het Zeeuwse volkslied. Voor deze feestelijke gebeurtenis bestond een zeer grote belangstelling. De grote zaal van het dorpshuis, waarin plaats is voor precies 301 per sonen, was practish tot de laatste stoel gevuld met autoriteiten, afgevaardig den van de verenigingen en de leden van de muziekvereniging. Zij hebben na afloop van het officiële gedeelte met het spelen van enkele bekende nummers voor de gezelligheid gezorgd. Burgemeester J. van den Bos (de gemeente, exploiteert het dorpshuis) De commisaris hijst de provinciale vlag voor de ingang van het dorpshuis. YERSEKE. Uitvoerig heeft de ge meenteraad gisteren gesproken over de gemeentebegroting 1960. Verscheidene vragen kwamen naar voren. De heer J. Koster (s.g.p.) verwonderde zich er over, dat de te bouwen muur rond de Ned. herv. kerk aan de Torenstraat 16.000 meer kost dan vorig jaar. Burgemeester A. C. Willemsen 'hielp hem spoedig uit de droom door te verklaren, dat de ge hele Torenstraat wordt verlegd en ver- 3,5 ton kosten en dat is momenteel niet verantwoord. De heer Sinke gaf nog de raad het gymnastieklokaal niet in 'het midden van de gemeente te bouwen, maar op het sportterrein. In het begin der vergadering kwam de aanleg van een rijiwielpad langs de Molenpolderdijk ter sprake. Voor de nazorg BLO-kinderen werd 8 cent per inwoner beschikbaar ge steld. Het humanistisch Thuisfront krijgt geen subsidie. In de volgende raadsvergadering zal een beslissing genomen moeten worden over de bestemming van de oude her vormde school. Het reglement op de oesterputten werd ibreed. De heer C. Pekaar (soc.) had be- gewijzigd in die zin, dat het verboden is hoefte om een politieke 'beschouwing te j _°^e Oosterschelde te morsen. Men houden. Hij prees de activiteit van hetfan daarvoor gestraft worden. Het ont- gemeentebest/uur en was van mening, 1 lokte aan de heer J. J. de Koeyer (a.r.) dat de nieuwe haven er komen moet. de vraag waar eigenlijk de grens ligt van „Het is een levenskwestie". Ten slotte de territoriale wateren van Yerseke. brak de heer Pekaar de lans voor de bouw van een nieuw politiebureau. Ook de heer J. C Sinke (a.r.) had woor- \j l 1 den van lof over de activiteit van het V OOrllChtingSaVOlKl OVCT college van B. en W.. maar toch had hij O enkele wensen. Zo pleitte hij o.m. voor - i 1 spoedige vervanging van de gereL school emigratie 111 UOStelTanCI „Kakeldans". „Het lijkt wel, of^de kin deren in een gevangenis zitten", aldus de heer Sinke. De burgemeester zeide in zijn ant woord benieuwd te zijn naar de nieuwe (financiële) verhouding rijk-gemunte. Voorzichtigheid is geboden. Wat de nieu we haven betreft is het gemeentebestuur zeker diligent Voor de school Kakeldans zal met alle kracht en middelen „ge vochten" worden, zeide de burgemeester. De heer Koster informeerde nog naai de herbouw van de toren. De burgemeester laf er echter weinig heil in. De bouw zal OOSTERLAND. Voor de emigratie voorlichtingsavond die, onder auspiciën van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Zierikzee, in het Chr. Verenigingsge bouw werd gehouden, bestond weinig be langstelling. Er werden dia's vertoond uit diverse emigratielanden, voorname lijk uit Australië en Canada. De heer Meissen besprak enige aspecten van de volksverhuizing. Verder werden de voor waarden, waaraan moet worden voldaan wil men kunnen emigreren, belicht. kon o.m. verwelkomen de heer D. Ge leedst, secretaris van de Stichting Her stel Zuidwest-Nederland, enkele leden van de provinciale commissie van de ze stichting, onder wie burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder en de burgemeesters van het eiland Tholn. Nadat de burgemeester zijn grote vreugde had geuit over de tofcstansteo- minig van het dorpshuis verklaarde hij, dat de bouw van het complex geen overbodige luxe is geweest. Sint Anna land heeft een uiterst bloeiend vereni gingsleven, maar over het algemeen moesten activiteiten achterwege blijven omdat een goed geoutilleerd vereni gingsgebouw ontbrak. De schoolloka len werden meestal ingeschakeld met alle bezwaren die daaraan waren ver bonden. Het dorpshuis komt aan alle bezwaren tegemoet, aldus de burge meester. Nu is er voldoende ruimte voor het organiseren van culturele manifestaties en het ontplooien van verenigingsactiviteiten. Sint Annaland beschikt momenteel zelfs over twee verenigingsgebouwen, want het Herv. verenigingsgebouw is onlangs ook officieel in gebruik ge nomen. Burgemeester v. d. Bos ge loofde, dat beide gebouwen in een behoefte voorzien en hij hoopte van harte, dat de beheerders naast el kaar mogen samenwerken. Hulde bracht de burgemeester aan architect L. Beye uit Veere voor zijn prachtige schepping. „Ik weet, dat de opdracht erg moeilijk is geweest, want u mocht niet boven het bedrag van 61.000 komen". Ook aannemer Ligt en- dag uit St. Philipsland werd in de hul de betrokken. De firma slaagde er zelfs in om 3000 beneden de begro ting te blijven. De burgemeester dank te de Stichting Herstel Zuidwest-Neder land voor de gift van 25.000. Hij beklemtoonde voorts, dat iedere vereniging vrij is in het gebruik van het dorpshuis. .,Ik hoop alleen maar, dat het doel van de stichting van een dorpshuis: de versteviging en de uit bouw van het verenigingsgebouw be reikt wordt". De commissaris had in zijn toespraak grote bewondering voor het doorzettings vermogen en de activiteiten van het j gemeentebestuur. Hij had eveneens lof voor de schepping van de architect. Voorts meende jhr. De Casembroot dat voor de goede exploitatie een juis te oplossing was gevonden. En hij vond het prachtig, dat de klandizie van de caféhouders niet gesnoerd wordt. Im mers de verenigingsbesturen zijn vrij waar zij wensen te vergaderen. Ook vond de commissaris de tarieven zeer redelijk. «.Zij zijn billijk en economisch ver antwoord. Ten slotte zei jhr. De Casembroot, dat in St. Annaland behoefte bestaat aan gepaste verstrooiing en gepast amusement. „Ik hoop, dat dit gebouw in lengte van jaren onder Gods onmis bare zegen mag bijdragen tot het gees telijk en materieel welzijn van de Sint Annalanders. De heer C. J. C. Boot sprak als voor zitter van de voorlopige commissie dorpsgemeenschap. Hij zette het doel van deze gemeenschap nog eens uiteen. Het spreiden van de gebeurtenissen in het nieuwe dorpshuis en mogelijk la ter iets meer te brengen dan tot he den het geval is. De heer Boot onder streepte nadrukkelijk, dat beslist geen concurrentiestrijd met het herv. vereni gingsgebouw gevoerd zal worden. En toen kwam de verrassing: De heer Boot bleek de woordvoerder van niet minder dan 24 verenigingen. Een loffelijke gedachte om dit in een dergelijke vorm te doen. Nauwelijks was men van de verba zing bekomen of de deuren van het podium zwaaiden open en werden enkele fraaie planten en bloem stukken neergezet. De heer Boot ver telde er nog bij, dat de dames een spiegel voor de garderobe hadden ge schonken en hij stelde tevens een groot projectiescherm in het vooruit zicht. ,,Ja. het verenigingsleven leeft op alle fronten, aldus de heer Boot Trouwens er waren nog meer ge- De grote zaal van het nieuwe dorps huis was practisch geheel gevuld tij dens de officiële opening. Op de voorste rij o.m. enkele genodigden onder wie de Commissaris der Konin gin, de heer Geleedst, secretaris van Stichting Herstel Zuidwest-Nederland en burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder. schenken: Mevr. J. Bierens, de weduwe van notaris Bierens had een voorzitters hamer cadeau gegeven. Ook een onmis baar attribuut. Ten slotte spraken gelukwensen bur gemeester D. C. Bouwense uit St. Maar tensdijk, namens de vereniging van bur gemeesters, secretarissen en ontvangers, namens de Stichting Eiland-gemeen schap en namens de Stichting Maat schappelijk Werk en de gezinszorg op het eiland Tholen en architect L. Beye, die ook een geschenk overhandigde. TERNEUZEN. Tijdens de ge-, meenteraadsvergadering hebben de verschillende fractievoorzitters hun beschouwingen gegeven, op de gemeentebegroting 1960. De heer S. W. Henry (soc.) hekelde de finan ciële toestand van de gemeente. De slechte positie is het gevolg van het wanbeheer hetgeen weer voort vloeit uit de financiële verhouding rijk en gemeente. De heer Henri was er van overtuigd, dat de gemeente Terneuzen meer aan dacht moet gaan besteden aan het aan trekken van industrie. Daartoe moet een klimaat van „leefbaarheid" voor de industrie worden geschapen. Hij vond het bedrag, dat uitgetrokken is voor de ontwikkeling van de kerngemeente, veel te klein. Hij sprak de bewering tegen als zou een kerngemeente grote zuig kracht op het platteland uitoefenen. Hij vroeg verder welke panden in Sluiskil, in verband met de kanaalverbreding, zullen moeten verdwijnen en wat de vergoeding voor de bewoners zal zijn. Over de verenkwestie merkte de heer Henri op, dat de cijfers uitwijzen dat socialee verkeer over de Schelde is te ruggelopen. Hij wilde een krachtig ap pél laten horen om de tarieven ongedaan te maken. De heer W. J. Wetexings (rk) merkte op, dat Terneuzen een groot gebrek heeft aan cultuur en toerisme. Terneu zen heeft niets te bieden, zo zei hij. De heer D. Waverijn (ch) pleitte voor subsidie van godsdienstonderwijs aan de openbare school. De heer P. Fijn van Draat (vvd) sloot zich tenslotte geheel aan bij het gevoerde gemeente beleid. De heer J. Ollebek werd tot ge meente-uitvoerder met een proeftijd van een jaar benoemd. MIDDELBURG. Wegens ernstige ziekte van een der hoofdrolspelers kan de voorstelling van het Theatre Comi- que de Paris op vrijdag 18 decem ber geen doorgang vinden. In de plaats hiervan zal het Rotterdams Toneel op donderdag 7 januari een opvoering ge ven van het stuk „Twee op de wip" van William Gibson, met o.a. Andrea Dom burg en Guus Hermus. In verband hier mede heeft het bestuur van de ZVU de lezing van de auteur Willem Enzrack uit Oostburg, die op vrijdag 8 januari zou worden gehouden, moeten verschui ven naar vrijdag 18 december. De heer Enzinck spreekt dan in de aula van de rijkskweekschool over „Griekenland, Europa's laatste paradijs". 5250, 7300, 4790 gramdrie ons erbij, vier ons erbijNiets zeggende cijfers zegt U? Ik geef U het grootste gelijk van de we reld, maar weet U dat deze ge tallen heel veel mensen doen gloeien van trots? Ook U bent er eens of in een nog vers in het ge heugen liggende week bij betrok ken geweest, bent het misschien zelfs nu. Ik zal U niet langer ver velen met raadsels en de oplossing zelf rap uit de luiers doen. Alle genoemde grammetjes en nog veel meer kunt U in Goes trouw iedere donderdagmiddag tegen komen. Ja heus, tegenkomen, want op deze dag worden in het Medisch Centrum de Goese baby's gewogen en „goed bevonden". Ik heb ook een uur tje doorgebracht in dit nog gloednieu we consultatiebureau en verrukt geke ken naar al die kleine rozige mensjes, die protesterend, spartelend of berus tend moeder's warme schoot even rui len voor het weegapparaat. Heel even, maar voor veel zuigelingen, voldoende lngrid Karelse was één en al be wondering voor dokter's vulpen. een huilconcert aan te heffen en als er één begint.„Mensen, wat een lawaai kunnen die kleintjes maken. Het is overigens frappant in welk ritme dat concert wordt gebracht, precies op het juiste ogenblik valt de sopraan de bas bij. Natuurlijk zijn er ook die het „ge- weeg" gelaten ondergaan (waarbij dus het concert achterwege blijft) en, als moeder, verheugd zijn als blijkt dat er een klein pondje bij is. Hun blik van „hoe heb ik dat gepresteerd in zo korte tijd" naar moeder of zus ter, spreekt boekdelen. Maar, huilen of niet huilen, het zijn wolken van ba by's zoals ze daar liggen, allemaal. Het tweede bedrijf van de zuige lingenzitting speelt zich af in de dok terskamer. Daar ben ik ook heengeto gen, niet met een zuigeling .maar met een fotograaf. Op een smetteloos witte tafel onderzoekt dokter P. K. de Haas daar zijn „patiëntjes", praat en speelt met hen en tovert op deze wijze zelfs bij de meest ernstig kijkende baby een charmant lachje tevoorschijn. Wan neer de baby zijn eerste levensjaar foijna achter de rug heeft en thuis al verwoede pogingen in het werk stelde zich „op te trekken" aan de box ge beurt het wel eens dat hij met be- Groteangstige ogen toch gaf Lucy Kik geen kik bij de prik. hulp van de dokter zijn eerste wan kele, maar o zo parmantige pasjes over de tafel doet. Als dokter de Haas zijn adviezen over de voeding van de baby heeft gegeven, kunnen moeder en kind naar huis gaan, mit: ja mits het niet de eerste of tweede donderdag in de maand is; prikdag of wel rampdag in het leven van bijna iedere baby. Zo zag ik het althans. Het uur der prikken is er weer. Gemene prikken die al dikwijls een oorverdovend gekrijs tot gevolg heb ben gehad. Met tot vuisten gebalde knuistjes dragen de kleintjes het inen- tingenlot, zittend bij moeder, want an ders zijn ze heus niét te houden. Met betraande oogjes zien zij het ver schrikkelijke komen, die naald en de zuster of dokter; een combinatie die in het moederoog veel maar in liet baby-oog weinig waarderinng vindt. Heel weinig kleintjes zijn zo stoer geen alarm te geven, maar of ze het prettig vinden? Hoe vindt u het zo'n venijnige steek te ontvangen? En dan te bedenken dat die zuigelingen regel matig worden ingeënt; tegen kink- hoerst polio, pokken en ga zo maai' door. Net zo lang totdat het oranje kleurige inentingboekje (dat dikwijls vergeten wordt) leeg is en de bonne tjes in de handen van de „meneren ter secretarie" zijn. Over twintig jaar, wanneer de zuigelingen allang in een tweedrok of streepjescostuum rondlo pen, kunnen deze meneren precies vertellen hoeveel en welke prikken zij als baby en eventueel ook later heb ben gehad. Een feilloos systeem, dat van dit jaar dateert. Al met al zul len de baby's die ik zag „lijden" hot dus eens op prijs stellen prikjes te hebben gehad- Weer terug op de plaats waar de baby zich het gelukkigst voelt, de vei lige armen van moeder, is hij wegen hij prikken gauw vergeten. In een van de vakken van de lichte wachtkamer wordt hij aangekleed en even later duwt moeder haar kinderwagen het Beatrixplein op. Het uitgebreide, overdekte „wagenpark" in het Medisch Centrum wordt na half vier snel kleiner. Weg wezen, want de „groten" komen. De groten van een tot vier jaar en dat bete kent: wegen en prikken. brr. Exodus 20 11 HET IS helemaal niet moeilijk om te zeggen dat er natuurlijk niets bij geval gebeurt, omdat immers de Here regeert. Maar telkens blijkt weer, dat diezelfde vlotte mond terstond aan bet klagen slaat als het bijvoorbeeld eens wat lang aebter elkaar regent of droog blijft. „Het wordt tijd dat we weer eens wat warmte krijgen", of „Het moet nodig weer eens gaan rege nen". En daar schemert dan liet ongeduld duidelyk in door. In theorie Gods „voorzienig bestel" over alle dingen belijden, dat is gemakkelijk, maar in de praktijk van bet leven wordt deze waarheid telkens weer vergeten. Dan leven we in veel dingen zo goddeloos, d.w.z. praktisch zonder God. Hét regent. Hét sneeuwt. Hét is koud. Hét vriest. Hét groeit goed. O, dat onper soonlijke woordje „HET". Hét doet bet niet naar de zin, maar HET is niets. Gods hand deed bet. Psalm zingt onze God die de hemelen met wolken bedekt. Die voor de aarde regen bereidt. Die bet gras op de bergen doet uitspruiten. Het niet; Hij geeft sneeuw als wol. Hij strooit de rijm als as. Hij werpt zijn ijs weg als stukken. Wie zou bestaan voor Zyn koude? Allesregen en sneeuw, rijm en ijs, koude en warmte, ziekte en gezondheid, ge brek en overvloed komt van Hém. God doet alles groeien. Rijdend door Zee land zei eens iemand eenvoudigweg: „Wat heeft de Here toch veel aardappels". Ja, inderdaad. De planten groeien niet van zichzelf. God doet alles wassen. Zijn al machtige en alom tegenwoordige kracht doet zelfs het kleinste grassprietje uit de aarde uitspruiten. En denk eens aan ge zondheid en ziekte. O, zolang we zelf ge zond zyn, is bet niet moeilijk tegen een zieke te zeggen dat er niets gebeurt „bij geval" maar dat we ook in ziekte de band van onze Hemelse Vader te erkennen en te herkennen hebben. Als we echter zelf ziek worden blijkt dikwijls boe diep het ongeloof wortelt in ons hart. We blijven dan dikwijls staan bij bet opspeuren van de zogenaamde middellijke oorzaken. Hoe zou dat toch zo komen? Wel, bet zeggen: „De band des Heren merk ik op", houdt in dat we dan ook met die banden te maken hebben en krijgen. Eu dat wallen we liever niet, omdat we niet zien, dat het niet de banden van een tyran, een despoot, maar Vaders handen zijn. De eeuwige Vader van onze Here Jezus Christus ora zijns Zoons wil, Myn God en Mijn Vader. Ds. J. Keizer Brouwershaven OOSTERLAND. Na een ampele discussie heeft de gemeenteraad gisteren besloten de reinigingsrechten te ver hogen. Per emmer zal nu 12.50 be taald moeten worden (verhoging van 2.50). Bovendien zal de gemeente zelf j' 3.15 per emmer moeten bijdragen in het exploitatietekort van de reinigings dienst. Algemeen was de raad van oor deel, dat hij de opstelling van de ex ploitatierekening fouten zijn gemaakt. De gemeente zal toetreden tot de N.V. Brug verbinding Goeree-Overflak- kee. Op de voordracht voor commissaris werden geplaatst de heren A. L. Bakker en A. Stoutjesdijk, beiden wethouder. Met de N.V. Bank voor Ned. gemeen ten werd een rekening-courantovereen komst gesloten van 55.000. De raad ging verder akkord met een bijdrage van vijf cent per inwoner voor de samenstelling van een rapport over Schouwen-Duiveland. De voorzitter, waarnemend burge meester M. J. Zeyler deelde nog mede, dat de klok van de kerk in Sirjansland aan de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente is geschonken. do(((o Mwm CADZAND. Burgemeester en wet houders hebben in de raadsvergade ring medegedeeld dat een recreatie plan (brede overgangen naar het strand en ruime wandelpaden op de duinen) in voorbereiding is. In de vol gende raadsvergadering hopen B. en W. mededelingen te doen omtrent de plannen, die zij aan kampeerterreinen menen te moeten stellen. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk over te gaan tot aanleg van riolering in de Vlamingpolder. Dit is vooral in het belang van het kampeer terrein'. Het werk zal in DACW-verband worden uitgevoerd. De burgemeester deelde mede dat de brandweerinspectie van mening is dat een nieuwe bluseenheid dringend nodig is. Het departement, van Onderwijs, kunsten en Wetenschappen heeft toe stemming verleend voor het hebben van een boventallige leerkracht aan de openbare lagere school. De heer W. de Zwart, die per 1 jan. a.s. was ontslagen, kan nu in dienst blijven tot 1 sept. 1960. De gemeente Cadzand zal medewer king verlenen voor het verbeteren van de weg grens Retranchement- Cadzand. De beide gemeenten zullen, samen met het waterschap de kosten van de verbeteringen dragen. De weg zal vijf meter breed worden en aan beide zijden zal een meter gereser veerd worden voor eventuele verbre ding. Voor het bouwen van een eenvou dige aula op de begraafplaats noteer de de raad een bedrag van vierduizend gulden.' De verordening op de rioolbelasting werd gewijzigd. Voortaan zullen ho tels en pensions met meer dan 45 bed den honderd gulden per jaar moeten betalen, Mejuffrouw J. Wijffels te Schoon- ajJjw werd hij de wet van 5 november 19o9 genaturaliseerd en verkreeg daar door de Nederlandse nationaliteit. Me juffrouw Wijffels bezat de Belgische na- tionaliteit.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3