Koffie mei Astrid de leeuw m Dam©8 KAPPIE en de KONINGSRUIL Zaterdag 12 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 P.W. RUSSEL'S Amersfoort Gisteren handen GESLAAGDdank zij RESA - HILVERSUM DE NAAM IS TURU Gasontploffing eist een dode I Jack Dunkley Zelf aan de slag Uit de kerken Burgerlijke stand IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINI llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll zat ik met een leeuw aan tafel. Een jeugdige leeuw, dat wel. Maar acht maanden in een leeuwenbestaan zijn vol doende om de nagels te doen uitgroeien zo groot als de tan den van een hark, in dienst bij de gemeenteplantsoenen. De leeuw hing naar voren en keek me een beetje vuil aan. Als hij nu uithaalt heb ik zes pakken hansaplast nodig, d'acht ik. Maar de leeuw deed niets. Hij bleef keurig zitten in zijn rotan- stoel en wachtte tot ik mijn koffie op had. Toen ging hij terug naar zijn hok. Dat kon allemaal omdat Astrid erbij was. Want Astrid kent de leeu wen. Net zo goed als ze de fotogra fen kent, of de koffiedrinkende klan ten in een restaurant, of de apen. Ze strijkt ze onder de kin, soms. De „En dun gaan we naar de speeltuin Jawel, maar Astrid Tertoolen doel dat rustig met een leeuw op schoot. In Amersfoort. Advertentie Onze imposante duurt t/m Donderdag 24 December Dagelijks geopend Yan 9 -6 uur Vrij eniree BELLAMYPARK VLISSINGEN De heer B. de Groot, kerkelijk ont vanger van de Ned. Herv. Kerk te Brui- nisse, heeft voor deze benoeming bedankt. De te Sint Annaland gehouden collecte ten bate van het ziekenfonds bracht 205,65 op. Af Het zoentje van Astrid en de leeuw. Bhrrrdacht ik, toen ik het zag. klanten niet, maar de leeuwen wel. En de aapjes ook. GA MAAR MEE, ZEI ZE Astrid Tertoolen is de twintigjarige dochter van haar vader die, samen met haar oom, het Dierenpark Amers foort stichtte. „Het begon heel klein", zegt Astrid en dat is moeilijk te gelo ven als men nu dat park voor zich ziet. „In 1954 kregen we de eerste leeuwen", zegt Astrid ook. „Het waren slappe dieren; echt gammel. Binnen een jaar waren ze dood. Toen kregen we twee nieuwe: een echt paar. Elk jaar hebben ze drie kinderen. Sa men zijn het elf leeu wen, nu". De jongste twee uit die leeuwenkooi zijn dus acht maanden en Astrid Tertoolen draait haar hand er niet voor om om met die leeu wen te doen wat zij wil. „Ga maar mee, dan gaan we er een halen". 25 KILO LEEUWENVLEES Met Astrid liepen de fotograaf en ik door dat ijskoude park in Amersfoort. Pa Leeuw groot, breed, drei gend bekeek ons van achter een hoop ijzerwerk. Mama knip oogde, meer vsi-n de slaap dan uit vriende lijkheid. De jeugdigen-zaten iti het stro, samen met twee kleine pantertjes. Astrid zocht er een leeuwtje uit, deed het dier een rode hals band om en nam het op de arm. En daar liep ze, 25 kilo leeu wenvlees torsend. Halverwege kwamen we voorbij de speel tuin en Astrid wilde even zitten. Dat kon. Op de schommel en de] leeuw zat er ook op. En vervolgens verder naar het restaurant, waar de mannequin, de leeuw en uw dienaar zich rond een tafel schaar den en koffie dronken. NIET LINKS De mannequin? Jawel, want Astrid Tertoolen is dat ook. Ze showt in Den Haag en Amsterdam en in die twee plaatsen kunt u haar ook regelmatig tegenkomen wanneer ze afspraken heeft voor kieken, want fotomodel is ze eveneens. Drie keer in de week zo ongeveer zit Astrid bij de kapper en ze vindt» dat het als mannequin verdiende geld weer zo weg is met al die bijkomende kosten. Verloofd is Astrid eveneens en ser veerster is ze ook: in het restaurant van het dierenpark, wanneer dat nodig is. Kortom: Astrid Tertoolen heeft twee handen, die bepaald niet links staan. „ENGELSEN" MET PANTERS We zaten dus aan tafel, met de leeuw. Astrid vertelde. En ze liet een foto zien: van haar, een ander meisje en twee pantertjes aan een lijn. „Dat was in 1957. Met een vriendin ging ik met die panters in de stad wan delen. We spraken Engels, hardop en iedereen dacht: twee exclusieve En gelsen, die ergens niet goed bij hun hoofd zijn." Er komt een krantenknipsel met foto. „Is dat meisje uw zusje?", vroeg ik. .Weineen, ik heb geen zusje", lachte Astrid. „Dat staat wel in het onderschrift bij die foto. De meneer die de foto maakte zei: Zeker zusjes? We vonden dat een leuk grapje, zei den ja en het stond meteen in de krant". BIJ LEEUWENNEUS Hjaang, hjaang!, zei de kleine leeuw indringend. ,.Ja zoet maar", zei Astrid en gal de leeuw een zoentje. Ik rilde even: zo'n zoen, vlak on der een leeuwenncus, zelfs een acht maanden oude leeuwenneus neen, het trok me niet. Zal zo'n leeuw net moeten niezen! Gisterochtend bij de kapper KLANT: „Nou-nou, als we zo'n win ter krijgen als we een zomer gehad hebben ANDER: „Dan kunnen we onze win terjassen wel verkopen." van briefkaarten en postzegels kan nut tig zijn; nuttiger is m.i. het „praten" in brieven over en weer, meningen „rui len" en gedachten uitwisselen. Dan kun je elkaar beter begrijpen. Daarom zou ik zo graag willen, dat u deze brief in uw rubriek opnam. Mag ik mezelf introduceren? Ik ben een jongen van 14 jaar, verzamel postzegels en houdt van muziek. En ik wil graag brieven schrijven aan jonge Neder landers, die mij zouden willen ant woorden." KATUNORI TL'RU 198 Sinshoin-Cho Kagoshima - Japan. De brief was in het Engels ge schreven. R. 121 De aankomst in Lagos van de Infante Henrique men had al le hoop opgegeven nadat het niet was geland bij Gomera verwek te bijna evenveel opwinding als de mededeling dat ze het befaamde eiland Antillia voor de tweede maal hadden ontdekt, meer dan duizend mijl ten westen van de Ca- narische eilanden. Andrea's bepa ling van de ligging op de avond voor hun vertrek van Satanazes bleek vrij nauwkeurig te zijn, even als het gegiste bestek van hun te rugreis en de landing op de Agores waar ze alleen vers water en pro viand hadden ingenomen alvorens door te zeilen naar Portugal. Hij had verwacht dat hij, even als na zijn terugkeer van Guinea, voor een hele vergadering zou moeten verschijnen om verslag uit te brengen, maar zijn gehoor bleek veel kleiner toen hij de dag na zijn terugkomst de vergader zaal betrad, Dat bestond alleen uit Prins Henry en Mestre Jaco- mé met Fra Mauro, senhor Bar- tholomeu di Perestrello en wonder lijk genoeg ook Leonor. Ze glim lachte toen hij binnenkwam en zo als steeds voelde hij zich verheugd bij het zien van haar frisse jonge schoonheid en de warme blik van haar ogen, die alleen voor hem was. Eric's dood had hen nog dichter bij elkaar gebracht, en gedurende de lange thuisreis was Andrea steeds dieper gaan beseffen hoe groot zijn liefde voor Leonor was, en hoe gelukkig het voor hem was dat haar genegenheid zeker even groot was. „Het zal u misschien hebben verbaasd dat ik u niet hebt ge vraagd het woord te voeren voor de hele gemeenschap van Villa do Infante, senhor Andrea," begon Prins Henry. „Ik ben in uw dienst, heer" zei Andrea eenvoudig, „en aanvaard VRANK tj. SiAuture, Advertentie UAMPA.r ruw of schraal HAMEA-GELEIIii^wcj dus uw bevelen." „Wat Mestre Jacomé en ik heb ben gehoord van uw avonturen deed ons besluiten eerst naar u te luisteren, alvorens de anderen in te lichten." Andrea gaf een onopgesmukt verslag van de reis. Toen hij be schreef hoe er bij de Canarische eilanden bijna een ramp was ge beurd, vermeed hij elke toespe ling op de houding die Eric Val- larte daarbij had aangenomen. Zo wel Prins Henry als Mestre Jaco mé luisterden aandachtig toen hij vertelde hoe ze door de storm westwaarts waren gedreven. Nie mand zei er iets. tot hij aan de episode van de wierzee was geko men. „De Phoeniciërs moeten tenmin ste ook zo ver westwaarts zijn ge varen," zei de oude kaartenmaker opgewonden. „Want Aristoteles spreekt ook al over die wierzee." „Ik weet niet wie die heeft ont dekt," zei Andrea, "„maar ik weet nu dat die inderdaad bestaat." „En ge zegt dat dat wier geen invloed had op de vaart van het schip?" „Niet merkbaar. Ge moet niet vergeten dat de Infante Henrique lek was en dat het ruim bijna steeds half vol water stond." „Het is een wonder," zei de In fante. „Daarvan ben ik overtuigd" zei Andrea eerbiedig. „Als de wind ook maar gedurende twee dagen na die storm zou zijn gaan liggen, zou de karveel zijn gezonken. Met de pompen hadden we het schip nooit drijvend kunnen houden." Hij vervolgde zijn verhaal. Hij beschreef het eiland Antillia en hoe blij ze waren een veilige an kerplaats te vinden bij wat zij dachten dat Satanazes of de Hand van Satan was. Nadat hij had ver teld hoe ze waren ontsnapt bleef het een poosje stil. Toen zei Prins Henry: „Eric Vallarte was een trouwe kapitein. Maar Eric is niet vergeefs gestorven. Hij bracht zijn schip verdei' dan iemand ooit voor hem heeft gedaan tenmin ste in onze dagen natuurlijk met uw hulp als navigator, Sen hor Andrea." „Het aanhouden van de wind was van meer waarde dan rtiijn kunde, heer. Behalve die landing op de Acores kan men alles eigen lijk aan het geluk toeschrijven." Nu sprak Dom Bartholomeu. „Onze vriend Andrea is zeer be scheiden. Als hij er niet zo van overtuigd was geweest dat er in het westen land moest liggen, zou den we misschien getracht hebben van uit die wierzee direct naar de Acores te varen en dan tengevol ge van de wisselende winden zijn vergaan." „Hoe komt het dat ge er zo zeker van waart dat er land voor u uit lag?" vroeg Mestre Jacomé. Andrea lachte. „Misschien wel omdat het daar moest liggen, wil den we ooit weer veilig thuis ko men. Bovendien was ik er zeker van dat zo vele kaartenmakers, die van het bestaan van dat land overtuigd waren, er toch zeker wel enkelen gelijk moesten heb ben." (Wordt vervolgd) Advertentie (Bekende Schriftelijke Cursus) H.B.S. Gyftinasium Onderw. akte Middelbare Alcten Pr. D. Eng. en Ned. M.O. Tolk- Vertaler Hoofde. V.T.H.-diploma. „Ons land, Japan, be- 011 vindt zich sinds de laatste wereldoorlog in een geïsoleerde positie in Azië. Maar wij, de jongere generatie, wensen in volle ernst de vriendschap van andere landen te verwerven. Het uitwisselen NIJMEGEN Een oud pakhuis in Nijmegen, in gebruik bij een expediteur, is gisteravond omstreeks half acht na een gasontploffing ingestort. Hoe het gas zich heeft kunnen ver spreiden is niet bekend. Het ontplofte toen de broers een van hen met. een brandende sigaret het pakhuis in gingen. Een in het pakhuis aan het werk zijn de monteur, de 46-jarige S. J. Janssen, werd door het puin bedolven. Hij heeft daar uren onder gelegen en is later in het ziekenhuis overleden. Zijn broer, de 33-jarige chauffeur J. A. Janssen, werd ernstig gewond. Gisteravond laat was hij nog steeds bewusteloos. mtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I XE HADDEN ZICH INGEGRAVEN .HEB" ©EN WE ZE ALLE- kreeg ik een nummer van de Sportkroniek, het officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, in handen. Daarin werd, overeenkomstig de gewoonte van thans in een aantal sportbla den, kabaal gemaakt over de voet baltoto. Zoals bekend heeft het modera- men van de synode der Ned. Herv. kerk de toto veroordeeld. En nu stond er letterlijk in dat officiële orgaan van de K.N.V.B., dat het merendeel der Hervormden het met de uitspraak van de synode niet eens is. en: „Veelbetekenend is in dit verband een artikel in het Remonstrants Weekblad van de hand van ds. J. J. van Hille. De weleerwaarde wijst in dat artikel op de kerkse activiteiten op het gebied van loterij en geldbeleg ging, die aan speculatie grenst". Ik herhaal nog eens, dat deze re- gels staan te lezen in een officieel blad van de K.N.V.B. Dus niet in een gestencild blaadje van een voetbalclub uit een of ander totaal onkerkelijk dorp. Ik heb mij echter wel afgevraagd of de mensen, die verantwoorde lijk zijn voor de inhoud van de Sportkroniek ook maar in het minst op de hoogte zijn met de situatie in kerkelijk Nederland. Zou dit het geval zijn, dan was wellicht een Remonstrantse „wel eerwaarde" niet bij de Hervorm de kerk ingedeeld. Men rangschikt de K.N.V.B. toch ook niet onder de schaatsbonden, hoewel er wel een scheve schaats gereden wordt. iiiiiMiiiiiiwmiiwmiiMMiinwmimiiimiiiiMwmiiHiiimiini i üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii DE NATUUR IN EN OM UW HUIS >UJIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllll!l|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII>IIIIIIIIIIIIIIlllillllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|IIIII1l1l|llllll|llllllllIinil1||ll||||||||||I|||||||||||||lllllllllllfllllllllllltl|lllil||||||IIIIIIIMIIIII|ll|||||l||||||||||l!H Het gazon is nu prachtig kort; als al-1 le bladrommel is opgeruimd 7al men| het ook kunnen bemesten. Er wordt veel oude mest voor gebruikt en dat kan ook] wel. doch meng dan wat turfmolm doori de koemest heen; andere mestsoorten! kan men er beter niet voor gebruiken. Het bezwaar is dat u de hele winter te gen die zwarte of bruine massa opkijkt; goed is het echter wel, want nrit alleen zit er veel voedsel in, doch het zal de fijne grassoorten ook beschermen tegen bevriezen. Tegenwoordig zijn cr echter ook goede kompostsoorten die voor het gazon gebruikt kunnen worden. Winterbloeiende begonia's zijn er nu te kust en te keur; vooral de grootbloe- mige soorten zullen u wel bekoren, doch die voldoen binnenshuis niet zo best; soms laten ze plotseling alle bloemen en bloemknoppen vallen Om er zo lang mogelijk plezier van te hebben en die Knopval te voorkomen s hei nodig de planten zo veel mogelijk met rust te la ten. Ze houden er niet van om telkens verplaatst te worden en het is zelfs niet eens goed hen ten opzichte van het zon licht te draaien. Kleinbloemige begonia's zullen echter voor kamercultuur veel beter voldoen; I er zijn soorten met kleine roze, met ro de en mei witte bloempjes; de Ege's Favourite bloeit, met een mooie helder roze bloempjes en kan wel als een van 'de beste beschouwd worden. Begonia'sj 'en ook deze kleinbloemige soorten laten] echter beslist de bloemknopjes vallen in dien ze met koud leidingwater begoten worden; zorg dus dat het water op ka- mertemperatuui is. Doe een scheut, NED. HERV. KERK Beroepen te Nijverdal: H. J. van Dru- ten te Driebergen. Bedankt voor Poort- ftoez.): C. J. van den Broek te Ridderkerk. Beroepbaarstelling: de heer J van den Burg. vic. te Rotterdam, Mathenesserlaan 476a is beroepbaar. GEREF KERKEN Beroepen te Landsmeer: J. van Wat- tum te Midwolda, Old warm water door het koude heen. 45. Libertien III was misschien geen erg verlicht vorst, maar moedig was hij wel De ontdekking, dat het eiland al een eigen bevolking bezat, bracht hem niet van zijn stuk. „Terugkeren is handelen onder dwang der omstandigheden overwoog hij. „En ik ben niet van plan mijn zo pas veroverde vrijhc I nu al prijs te ge- 1 ven. Dus boog hij zich uit zijn draagkoets en riep tot ieders misnoegen: „We gaan verder Nu juichte het publiek langs de weg niet langer. Omdat Kappie en zijn man nen niet mochten mopperen, zolang zij deel uitmaakten van de hofstoet, spaar den zij hun ontevredenheid op. tot aan het moment, waarop zij weer dienst de den als belangstellende menigte. Dan j steeg er een luid gemor op tegen Liber- tien's roekeloos besluit! I Maar ook dat duurde niet lang. I Even verder lag namelijk een dicht j struweel en daarin hadden zich een aan- j tal lieden verscholen, die voor het nade- j rende troepje een geheel ander soort 'belangstelling aan de dag legden BERGEN OP ZOOM. Geboren: Louisa d.v. H. Gillesen-Goossens, Adriana d.v A Matthijssen-de Groot, Marcel z.v. J. Schuit- Hellemans. Wilhelmus z.v. P. Mercx-v d Water. Josephus z.v. T. Heuvelmans-van Seu- meren, Godefridus z.v. C. Koevoets-van Meer. Jacob z.v. C Matheijsen-Polen. Cor nelia d.v. A. v. d. Wegen-Dan'eis. Godefri dus z v F Galle-Bruijs, Adriana d v J Beljaars-Koolen, Albert z.v. c. Aertssen- Eruel. Ferdinand z.v W. Rekers-Willems. Monica d.v. C. Rijk-Polderman. Elisabeth d v. M. Stoffels-MoJnar Ondertrouwd: L. v. d. Bergh 27 jr en W Bollen 21 jr: P. y. Oefefen 28 jr en C. Demmers 22 jr; A. van Broekhoven 28 jr en P ie Rijk 22 jr; S. Brooijmans 25 jr en H Kaashoek 20 jr; A Hagenaars *>3 {T V} D Ha«st 23.jr; W. Gevers 30 jr en A. Mangelaars 21 ir. Getrouwd: J. v. d. Heijden 25 ir tn M Verbraak 22 jr.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2