TWEEDEHANDS OF EEN WRAK OP WIELEN Teken aan de wand LET OP DE GEWONDEN LANGS DE WEGEN DE NATUUR I KAPPIE en de KONINGSRUIL 1 DE TELEURSTELLING VAN EEN MAN DIE BETER MOET WETEN OERDOM-I j P. W. RUSSEL'S Opheffing Grootboek woningverbetering JUNKER RU H in en om uw huis Bank van Driesum failliet I Jack Dunkley Uit de kerken Woensdag 9 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllliiiiniiiiiii IIUIIIIIIIIIIIIIlllUintlllllllUlllllUlllllllimitUlltlltUltllUlllllUUUIIIIIIIIIIIItHllllltllllllllillllHlllltllllllWHHHIlHH iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Heeft u wel eens in een gezelschap gezeten met meer dan twee mannen? Heeft u gemerkt hoe snel er ergens een paar hoofden bij elkaar kruipen? Ja, u raadt het ge sprek: auto. Moet u eens zo losjes tussen opmerken: ,,Zeg, wat denk jij nou van een tweedehands-wagen?" Dan bent u de komende vier uur zeker van gespreksstof. Van de heer A. A. J. H. VAN TUÏJL te Rotterdam heb ik gisteren een brief ontvangen, waar ook dit in staat: vervangen door dit soort van moord aanslagen, die beslist beter gelezen worden." HOPENDE dat u een reactie wilt laten horen of zien en dankend voor uw weliwllende aandacht". ,,NA EEN auto-ongeluk op 9 sept. 1959 in Spijkenisse heb ik tijdens het uitz-ieken van een zware hersenschud ding een andere wagen gekocht voor 1000 gulden. De verkoper, een gara gehouder en officiële dealer, zei, dat deze wagen honderd procent beter was dan mijn vorige en gaf drie maanden garantie." Terug ..TWEE UUR nadat ik de auto had gehaald heb ik hem teruggebracht: een gare versnellingsbak, terwijl ver lichting, ruitenwissers en oliedruk meter niet werkten. Na een week was de wagen klaar: 400 kilometer mee gereden, toen had ik drie liter olie verbruikt. Wagen weer twee we ken weg vanwege een rotte zuiger." ..OPNIEUW gaan rijden: na vijftien kilometer getik. Heel voorzichtig naar bedoeld© garhge gereden. De baas wilde niet naar buiten komen, zou wel eens kijken als het hem schikte. In mijn woede trok ik aan de voorwielen: tot mijn grote schrik bleken ze los te zitten. Na de wiel doppen te hebben verwijderd zag ik dat de moeren op het laatste randje van de schroefdraad zaten. U kunt zich voorstellen wat er gebeurd was wanneer bijvoorbeeld in een Maas tunnel een wiel van de auto afgelo pen was." ,,WAT ZOUDT u gedaan hebben in dit geval? Ik heb niets gedaan en ben diep teleurgesteld verder gere den met mijn tweedehands auto van duizend gulden, voor 100 procent ge garandeerd door een erkend garage houder en erkend importeur. Als ze je met zo'n wagen de weg opsturen, kunt u beter uw veilig-verkeersstukjes i, EEN reactie? Ja, graag. Mag ik het gewoon zeggen zonder dat u heel kwaad gaat worden? Wat u gedaan hebt en wat zovelen doen dat is oerdom! Nu mogen er mensen zijn die het niet met me eens zyn en hier en daar wellicht terecht wanneer het gaat over een man die er werkelijk verstand van heeft en zelf bijvoorbeeld monteur is maar mijn mening is: een wagen van 1000 gulden kan niks zijn. Wat wilt u? Voor 1000 gulden ge kocht van een handelaar of een garage houder. Die verdient er ook nog eens een 200 gulden (of meer) op. Een wagen dus, voor zo'n 800 gulden van de hand gedaan. En daar wilt u, als niet-auto- deskundige en niet-monteur, in gaan rijden? Zonder keuring, zonder de voor waarde gesteld te hebben: „Goed, ik wil hem kopen, maar voor ik betaal laat ik hem nakijken U bent niet de eerste die met een dergelijk verhaal bij me komt. Ik denk, dat u in de afgelopen drie jaar zo'n veertien voorgangers hebt gehad. En u durft er dan nog voor uit te komen, hetgeen de meesten niet durven. Dat zijn degenen die zich „schamen" omdat ze er in liepen en die nu „hun strop nemen", zoals ze dat noemen. Mogen wij door de publikatie van uw brief bereiken, dat desnoods maar twee mensen, die op het punt stonden een wagen te kopen, de ogen zijn geopend. Dan heeft u al veel bereikt. En daarom ben ik ook dankbaar voor *w brief. Zomaar, toevallig. Het heeft eigenlijk niets om handen, daar midden in Hilversum. Een weg wijzer en een huis. Maar het oog van de fotograaf zag het ineens: al die namen met al die aantallen kilometers en daarachter dat naam pje van dat huis: Wie kent zijn weg". Een grapje, niet belangrijk, wel leuk, dacht ik. -ff W I 118 De soldaten hadden geen verde re aansporing nodig. Leonor was nu weer voldoende op verhaal ge komen en Andrea ondersteunde haar terwijl ze langs het pad te ruggingen. Zij was nu in staat een kort relaas van haar avontuur te geven. „Salvagio wist dieper in het bos bomen met heel veel fruit te staan. We waren gaan plukken toen die drie wilden verschenen. Salvagio praatte met hen. Ik denk dat hij hun vertelde dat we weg zouden gaan. maar toch vermoord den ze hem." Ze huiverde even bij de herinnering. ,.Het waren pre cies duivels ..Wie dit gebied heeft ontdekt had geen ongelijk toen hij hen dui- v.edmensen noemde," gaf Andrea toe. ,,We moeten nu direct ver trekken." .Denkt ge dal ze ons zullen aan vallen?" Waarschijnlijk wel; hun kamp is vlak bij. Maar misschien kun nen we hun te vlug af zijn." Toen ze bij het schip kwamen snelde iedereen toe om te luiste ren naar het avontuur dat Leonor had beleefd en hoe ze aan de han den van de wilden was ontsnapt. Andrea riep Eric Vallarle en ver telde hem in het kort wat er was gebeurd. „We moeten onmiddellijk scheep gaan," meende deze. ..Het wordt vloed, dus kunnen we straks naar buiten varen." Wanneer?" „Over ten hoogste een paar uur." „Dan moeten we ons voorberei den op de verdediging," zei An drea. „Ik weet zeker dat die wil den hier dicht bij een kamp heb ben. Als die ene die ons is ont snapt hun heeft verteld dat we weggaan is het best mogelijk dat ze ons aanvallen." Met korte bevelen gaf Eric de mannen en de beste schutters be vel zich tussen het kamp en de laadplaats aan het strand op te stellen. Leonor en haar vader wer den met Fra Mauro snel met de sloep naar het schip geroeid. In tussen hadden de mannen die het eigen kamp moesten bewaken, ge zegd dat zij dekking moesten zoe ken achter bomen en steenblokken, ir afwachting van de vijand. Andrea had verwacht dat Eric aan boord van het schip zou blij ven om alle voorbereidselen voor het vertrek te treffen, maar de Noor kwam met de sloep terug. Hij droeg nu zijn kuras en helm, het korte vikingzwaard hing aan zijn gordel en op de linkerarm droeg hij zijn schild. „Waarom zijt ge niet aan boord gebleven?" vroeg Andrea. „De gezagvoerder hoort toch aan boord te zijn!" ..Neen. Gij alleen kenl het ge heim van dat werktuig dat ons naar de Agores moet leiden," zei de Noor. „Indien gij gedood zoudt worden zouden we misschien nooit meer thuis kunnen komen." „Dan zullen we samen vechten." Eric schudde het hoofd. „Gij gaat aan boord nu, onmiddel lijk voordat de wilden ons aan vallen." „Maar „Leonor moet ten koste van al les worden gered en gij zijt de enige die haar veilig thuis kunt brengen. Vergeet niet dat ik hier de bevelen geef." Tegen de logica van de gezag voerder was niets in te brengen. Het was waar dal Leonor en Fra Mauro als het nodig mocht zijn in staat waren met het instrument de Poolster te raadplegen. Maar de moeilijke taak om het schip naar de kleine eilandengroep, die men de Agores noemde, te brengen over de wijde oceaan zou alle kundig heid van Andrea vergen, plus de Al Kemal. „Maar ze zijn nog niet tot de aanval overgegaan," merkte An drea op. „Ik kan toch hier blijven tot ze beginnen?" „Moet ik u misschien onder dwang naar het schip laten bren gen?" zei Eric gestreng ,.of zijt ge van plan te gehoorzamen?" Andrea haalde de schouders op. „Natuurlijk zal ik gehoorzamen. Maar ik zie niet in waarom ik niet aan de wal kan blijven tot ieder een aan boord is." (Wordt vervolgd) Advertentie Ruimtevaait Toekomstige ruimtevaarders moeten vertrouwd worden gemaakt met de enor me verandering in levensomstandighe den, die hun te wachten staat. ïn het decembernummer van hot populair-me- dische maandblad SPREEKUUR THUIS wordt een lezenswaardige verhandeling gegeven over de medische vraagstukken .van de ruimtevaart. Ook tal van andere interessante ge neeskundige problemen worden op een voor iedereen begrijpelijke manier be handeld in het decembernummer. Ver krijgbaar zolang het niet opnieuw is uitverkocht bij een kiosk, boek- of tijdschriftènhandel. Koop het voor U zelf. Uw vrouwUw hele gezin. Welsontiverp ingediend DEN HAAG. Bij de Tweede Ka mer is het wetsontwerp tot opheffing van het Grootboek voor woningverbe tering ingediend. De regering gaat er van uit dat de wet vóór 1 augustus 1960 in werking zal treden. Op de datum dat de wet van kracht wordt, komt voorts de verplichting tot aanmelding van verhuurde woningen en van wijzigingen in het woningbezit te vervallen. Bedoelde wijzigingen kun nen dan echter gedurende een maand na die datum nog aan de directeur van het Grootboek voor woning verbe tering worden opgegeven dooi* middel van de daarvoor bestemde formulie ren. Het gestorte geld smet de bijkomen de rente zal worden uitbetaald aan de gene die op de dag, voorafgaande aan de datum van inwerkingtreding van de wet, als rechthebbende in het groot boek staat ingeschreven. Met de uit betaling zal de grootst mogelijke spoed worden betracht. De fiscale voorzieningen die getrof fen werden met betrekking tot stortin gen bij het grootboek, worden in het wetsontwerp nader geregeld. DJAKARTA (Reuter). Voor een on bepaalde tijd is het Indonesische com munistische partijorgaan Harian Rakjat een verschijningsverbod opgeLegd. Het blad is de spreekbuis van de grootste Aziatische communistische partij buiten de communistische landen. llllllilllllllllilllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIHIIilllli )P 4 december van dit jaar is de vader van MEVROUW C. U CH. A. RIETVELD—JANSENS uit Voorburg, onderweg van Gorkum naar Ottoland, per brommer. Hij valt en raakt vrij ernstig gewond. Mevrouw Rietveld schrijft me er dit over: gelezen dat de periode van sneeuw en storm is aangebroken. De prachtige zomer en de zachte herfst zijn voorbij. De ijscoventers zijn nu echt aan het interen toe. maar de kolenboeren lezen glim lachend het weerbericht. De storm raast, schepen zenden noodseinen uit en trawlers gaan met beman ning onder in de golven. .Het is slecht weer. zeggen sommige mensen. Gisteren hebben mijn kinderen het verhaal gele zen. waarboven stond: „Jezus stilt de storm". U kent het wel. Wordt in de kerk over dit onderwerp gepreekt, dan speelt de organist steevast na de dienst een bewerking van het lied: „Scheepke onder Jezus' hoe de". Storm op zee. ■Jezus stilde de storm. Toen Hij dat wilde. God bedient de mensen niet op hun wenken, noch midden op de Noordzee, noch vlak voor de Zeeuwse kust. Zijn macht gaat echter niet al leen over de natuur, maar ook over ons innerlijk leven, waarin het dikwijls stormt. Mensen drij ven als schepen zonder roer over de levenszee, heen en weer ge slingerd door emoties, angsten en hartstochten. Jezus vindt die storm angstwek kender dan de natuurkrachten. Maar Hij heeft goed weer mee gebracht toen Hij kwam naar de stal van Bethlehem. „Van zijn mondhoek lot zijn neus was zijn wang helemaal gescheurd, alle boventanden lagen eruit, behoor lijke wonden aan zijn linkerhand. Hij bloedde enorm en alles zat onder: jas, overhemd en sjaal. Drie kwartier heeft hij moeten lopen om een kennis te bereiken die hem per auto direct naar het ziekenhuis bracht". „Maar nu: hij heeft elke auto, die hem na het ongeluk passeerde, gepro beerd aan te houden. Hij is opvallend en duidelijk zichtbaar op de weg gaan staan en hij zwaaide. Maar er was i niemand die voor hem stopte. Het gevolg was, dat mijn vader nu onnodig i veel bloedverlies heeft geleden. De doktoren waren eerst erg bang voor tetanus. Als dit waar was gebleken begrijpt u hoe duur hem het tijdverlies had kunnen komen te staan: het had zijn dood kunnen betekenen". „Ik zelf rijd ook veel auto en ik kijk altijd goed wat er aan de hand is, wanneer iemand staat te zwaaien. Lang niet alle mensen langs de weg zijn lifters". „U zoudt me een erg plezier kun nen doen met hierover uw lezers een, tip te geven". lijking me volledig overdreven voor komt. Verder: ik moest gisteren steeds, maar praten en praten. Met mensen. Vergaderen, noemt men dat. Daarom deze ochtend alleen uw eigen geluid. O ja, denkt u aan het ochtend voer? Advertentie GASFORNUIZEN gaan mee tot ver In het jaar 2000 Kijken IK geloof dat er weinig aan uw op merkingen toe te voegen is. Er zijn; veel mensen die geen lifters meer mee willen nemen en de praktijken in bet verleden geven daar ruimschoots aan leiding toe. Maar kijken wat er aan! de hand is, is wel het minste dat men kan doen. En een gewonde hel pen vind ik iets zo vanzelfsprekends, dat ieder verder woord ter verduidè- •Hitnimniiniiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiuiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiirr Als men het winterweer mee heeft kan de kerstroos nu bloeien; Helleborus ni- ger zegt de bloemist en met de echte tuinrozen hebben ze niets te maken, ze behoren niet eens tot de familie van de roosaebtigen, doch tot die van de boterbloemachtigen. De witte bloemen zijn heel mooi, doch smetten nogal eens bij regenachtig weer en daarom legt men dikwijls een bodemloos kistje over de plant heen en daar komt een glas ruit op. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. De Boazbank le Driesum is gesprongen door de fraude van de directeur D. tot een bedrag van 250.000 gulden. De bewindvoerders van de bank hebben de crediteuren meege deeld dat het faillissement op 5 decem ber is uitgesproken. Het was gebleken dat voortbestaan van de bank niet meer mogelijk was. Er werd daarop contact opgenomen met twee bankinstellingen, die bereid bloken de bezittingen van de Boazbank over te nemen. Uitkering Aan de crediteuren zal daardoor nu uiteindelijk meer kunnen worden uitge keerd dan uit de bezittingen van de 1 bank mogelijk zou zijn. Op korte termijn i is een eerste betaling van negentig pro- i cent te verwachten aan spaarders en de- 1 positohouders via overschrijving op een i spaarbankboekje bij de bank, waarmee een regeling wordt getroffen. SpoetI Deze regeling achten de bewindvoer ders het voordeligst voor de gedupeer de crediteuren. Teneinde een zo snel mogelijke afwikkeling van de zaken te verzekeren, hadden zij het faillissement aangevraagd. De rechtbank zou morgen beslissen over een verzoek van het bestuur van de bank tot verlening van surséance van betaling. Die beslissing is thans overbodig geworden. linnwMfflmimiiiiiiiijfflfifflti OiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiiiMiiiiiiiiUHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiuiuiiiHiiiiiiniiMiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy 42. 's Nachts was de storm geluwd en de volgende dag vertoonde heli eiland Libertas zich van een veel Vrien delijker kant. Kappie en zijn mannen waren al vroeg begonnen met de bouw van enige bladerhutten, zodat de toe stand er al meteen veel hoopgevender.' begon uit te zien. Het was alleen jam-! mer, dat de maal hen moest komen! storen met een boodschap van het ko ninklijk paleis. „Z-zijne M-majesteit wil, eh, wenst een tocht door het r-rijk te maken," stotterde de matroos met een hoogrode kleur. „Wat je zegt, klont," antwoordde Kap pie, geprikkeld van zijn arbeid opzien de. „Een rondleiding over het eiland- „Het past een hofmaarschalk niet, dus. En hoe denkt Zijne Majesteit ja zich over des konings gedragingen te te reizen, per kales of hofauto?'." beklagen. Duizendschoon!" sprak hij droog. „Dat is mij nog nooit gebeurd. De maat slikte. „Maak het me nou En wees duidelijker in uw uiteenzet- met zo moeilijk. Kappie," smeekte hij.t;ng wal jjt u bidden mag." „Ik heb er toch niet om gevraagd hof- u„„„t maarschalk te worden?" De maat knikte beschaamd. Kappie moest glimlachen. „Natuurlijk niet, jong jij kunt het ook niet hel pen," gaf hij toe. „Maar ik word lang zamerhand zeeziek van die koning, weet je." „Zaten we maar weer in Lutjewier, hè Kappie?" vroeg de maat en er klonk een snik in zijn stem. Baron de Fricandelle wierp hem een strenge blik toe. „De koning wil de reis per draagkoets volbrengen," legde hij uit. „En hij staat er op, dat de bevolking langs de weg hem toejuicht. De draagkoets was vlug genoeg ver-j vaardigd. maar de rest van. 's konings hevel, het beurtelings optreden als hof-: stoet en juichende menigte, stelde nogal hoge eisen aan de uitvoerenden Beroepen le Boskoop (toez.): G. Kaa stra te Oosthem, Fr, Aangenomen naar Annerveen: W A. G. Meeuwsen, kand. te Rotterdam-Kra lingen. Beroepbaarstelling: dr. H O. R ba ron van Tuyll van Serooskerken, voor heen pred. te Opeinde is beroepbaar, adres: Prins Hendrikstraat 79. Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wormer: P. S. Veldhui zen. kand. te Sliedrecht; te Ferwerd: S. Greving te Wildervank: te Blokzijl: J. C. van Egmond. kand. te Rijnsburg; te Werkendam, 2e pred. pl.: S. Hoekstra te H I. Ambacht. GEREF. (VRIJGEM.) Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het kandidaats examen (cum laude) J. D. Janse te Breda. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Doesburg: W Ruiter t* Baarn en H. U. Westerterp te Wormer- veer. Beroepen te Puttcn-Ermelo: C. v. d. Weele te Leiden. Bedankt voor Nieuweroord: W Rui ter te Baarn. VRIJ EVANG. GEM. Beroepen te Oude-Pekela: J. I, van Wijck te Gouda. Aangenomen naar Zwolle, tevens pred. in alg. dienst voor de Binnenlandse Zen ding: J. A. Hamers te Bergum. Fr,

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2