Kritiek op lange wachttijden bietenaflevering Middelburg Souburgse wachtmeester ernstig mishandeld LAAG WATER OP DE ZEEUWSE STROMEN Ds. Van Burgeier, Kruiningen 25 jaar predikant Sint zal ruim in de papieren Eerste Zeeuwse Spekclub gaat weer vlees uitdelen Dinsdag 8 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Veertig jaar pensioen ZLM-belanghebbenden gaan praten met fabrikanten Moeilijkheden kwamendoordat de campagne werd ingekort Brief Meesterzanger Vlissingen m Scheepsruimte Burgemeester Van Dongen Onnodige commissies schaden openbaarheid Groene Kruis verhoogt de contributie Raad Yerseke vergadert Orgelconcert in Kruiningen geïsoleerd Zuigkracht op Zeeuwen wordt steeds groter Eiland Schouwen Bruinisse gaat in hoger beroep Nieuwe veegauto voor Middelburg Ziekenhuis Noordgouwe inn voor chronische zieken? Bej j aardencentrum in Schoon di j ke Vereniging van vleesminnaars grootste in het land Meta kreeg roerschafle GOUDEN BRUILOFT IN BROUWERSHAVEN LEES en... 1 MIDDELBURG. De grote ".drukte op de Loskade in Middel- Protestants-Christelijk OET was dezer dagen veertig jaar geleden, dat de tweede sociale, verzekeringswet in ons land tot stand kwam, namelijk de Invaliditeitswet. Een wet van minister Talma. De eerste wet, die van 1901, was de Ongevallen wet. Niemand zal durven ontkennen, dat de wet van Talma zegenrijk heeft ge W Waar eerst niets was dan wat scha-'burf ,is achter de rUg' fDe Scb** mele spaarcentjes, kwam een klein onafzienbare rijen bietenwagens, pensioentje, dat in de ergste nood kon die dagelijks over de grote Middel- voorzien. Het aanvragen om steun by burgse straten en lanen rolden, be overheid of kerk was daarmee voor horen weer tot het verleden. De een deel van de baan en deze Talma- i wegen zijn weer schoongeregend wet was het begin van een tijdperk, en de bietenschepen hebben weer waarin de ene sociale wet de andere andere taak gekregen. Weer opvolgde en waarvan de A.O.W. ei- geniyk het sluitstuk vormde. Men kan nu wat smalend neerzien op de luttele centen, die de Invalidi- pagne is nog niet gesproken, omdat teitswet uitkeert, maar ten slotte iser met name over de lange wacht- het niet haar schuld, dat door geld- tijden op de Loskade vele klachten ontwaarding en door nalatigheid van zijn gerezen. De afdeling Oost- de overheid de betekenis van de wet kapelle van de Z.L.M. beet de spits in de loop der jaren belangrijk is ver minderd. Minister Talma gaf het startschot en wij dienen dankbaar te zyn, dat hij veertig jaar geleden reeds begreep, wat er nodig was. Het is gebleken, dat de wet stimule rend heeft gewerkt op het denken van onze generatie, dat steun en ondersteu ning geen aalmoes dienen te zpn, maar een wettelijk recht. Naast de A.O.W. staat de Invalidi teitswet als een allengs verblekende ater. Tezamen met de bedrijfspensioenen vormen zij echter een redelijk bodem- pensioen. Het is goed na veertig jaar nog eens aan Talma te denken. een campagne achter de rug. Maar het laatste woord over deze cam- de fabrikanten in moeilijkheden kwa men: er. was o.m. leen tekort aan kalk. cokes en opslagruimte. De afdeling zegt in de brief te geloven, dat dit niet ge heel juist was, want waarom nemen de fabrieken dan geregeld monsters voor opbrengstbepaling, enz? En waarom moet iedere bietenleverancier dan op geven hoeveel bieten hij zal leveren? Verder vraagt de afdeling zich af op wie dit jaar de schuld zal worden af geschoven. De stagnatie kan dit jaar zeker niet door de hoge opbrengsten zijn ontstaan, meent zij. De heer K. de Buck uit Oostkapelle lichtte de brief ter vergadering nader toe. Hij vond het opmerkelijk, dat in Veere en in de Noordoostpolder de bie tenaflevering wel een vlot verloop had. De opbrengst was dit jaar 30 pet. min der dan normaal en tocli was het weer af, de afdeling Biggekerke volgde hetzelfde liedje. Volgens hem moest het „v, A/K/iAai mogelijk zijn bietentelers in te schake en m de öisteimiddag rn Middel- jen om Jle^ |osseil in betere banen te burg gehouden vergadering van de kring Walcheren van de Z.L.M. werd opnieuw een klachtenboekje opengedaan. De afdeling Oostkapelle, welke reeds vorige week duidelijk van haar ontstem ming had laten blijken, had een brief gezonden aan het bestuur van de kring, waarin dit college verzocht werd zeer dringend te protesteren tegen de zeer lange wachttijden, die bij de bietenaf levering gedurende de laatste campag ne zijn opgetreden. Dit is niet de eer ste keer, zo schreef de afdeling, en ook niet de eerste maal dat erover wordt gesproken. Vorig jaar beriep men zich op de ab normaal hoge opbrengsten, waardoor KRUININGEN Op 16 de-1 cember is het 25 jaar geleden,! dat ds. W. C. van Burgeier, Ned. herv. predikant te Kruiningen in trede deed in de Ned. herv. ge meente van Ovezande-Driewegen. In 1949 kwam hij naar Kruinin gen. Met een onderbreking van drie jaar, toen hij predikant was in Waalwijk, heeft ds. Van Bur geier 22 jaar in Zeeland zegenrijk gearbeid. In de loop van zijn Zeeuwse tijd heeft ds. Van Bur geier zich ontpopt als een man,! die een warm hart heeft voor de zaak van het christelijk onder wijs. Ook genoot ds. Van Burge ier bekendheid met zijn bemoeie nissen en adviezen inzake de kerkbouw na de ramp van 1953. Geboren op 5 maart 1902, bezocht hij het chr. gymnasium te Utrecht en het chr. lyceum te Zeist. Hij studeerde theo logie aan de V. U. te Amsterdam en legde met goed .gevolg zijn kandidaats examen- af. Later legde hij aan de R. U. te Utrecht eveneens zijn kandidaatsexa men theologie af. Ds. Van Burgeier bezocht ook enkele semesters aan buitenlandse universitei ten. Op 16 december 1934 deed hij Intrede in de Ned. herv. kerk van Ovezande- Driebergen. Toen kwam zijn liefde voor het chr. onderwijs reeds naar boven. In deze gemeente was hij n.I. voorzitter van het chr. schoolbestuur. Bovendien was ds. Van Burgeier inspecteur van het chr. volksonderwijs in Zeeland. Vlak na de oorlog heeft hij een wërk- zaam aandeel gehad in de heroprichting van de Ver. voor Chr. Voorbereidend en Middelbaar onderwijs. Hij werd toen tweede voorzitter. Tijdens zijn ambtsperiode in deze Zuid- Bevelandse gemeente is ook een vereni gingsgebouw tot stand gekomen. In de bezettingstijd heeft hij enkele massa-be grafenissen geleid, hetgeen na de ramp in 1953 eveneens het geval was. leiden. Zo mogelijk zou dus naast de ZLM ook de CBTB of het Landbouw schap in de arm kunnen worden geno men. In Middelburg hebban de boeren geen zeggenschap, meende spreker, de fa brieken regelen de zaak, maar wanneer het niet beter gebeurt dan nu, zal er toch een andere regeling moeten komen. De heer De Buck zei, dat de afleve ring enkele weken werkelijk misera bel" geschiedde. Ofschoon hij het verlossende woord (voorlopig) niet sprak, zorgde de heer W. van 't Sant, beheerder van het bij kantoor van de Centrale Suiker Maat schappij in Goes, die als gast aanwezig was, toch wel voor enige verduidelijking. Het kwam erop neer, dat hij zei: eerst praten en dan eventueel nog proteste ren. De eerste acht a negen weken ver liep de bietenaflevering in Middelburg behoorlijk goed, maar de laatste weken kwamen er moeilijkheden. Omdat de hoeveelheden bieten minder werden, be paalden de fabrieken op een gegeven moment, dat de campagne met een week werd ingekort. Door verschillende omstandigheden (la-te regenval) kwam er toch weer een grotere aanvoer van bieten. Mede hierdoor ontstond er stag natie. Aan de mogelijkheid van een kraan had ook de heer Van 't Sant gedacht, maar deze heeft geen zin, wanneer er geen scheepsruim te is. En juist de laat ste dagen van de campagne heeft de heer Van 't Sant voor scheepsruimte moeten vechten. Er was bovendien VLISSINGEN. De onderlinge wed strijd tussen de kanarieverenigingen „Vogelvreugd" en „Harzer"' is voor de eerste met bijzonder goede resultaten geëindigd. Een kanarie van de heer W. van BeJzen kreeg de titel „meesterzan ger" met 84 punten, terwijl hij ook met 'zijn stairn 4 vogels e. t. het hoogste aan tal punten bij de zangvogels kreeg nl. 322. Stam 2 vogels e. t. met 144 punten was eveneens voor W. van Belzen. Bij de kleur vogels had de heer J. A. Verkaart met 88 punten de „hoogste kleur'vogel". De eerste prijs bij stam 4 vogels was met 340 punten voor de heer H. Kerkhoven. Stam 2 vogels e. t. 175 punten le prijs J. A. Verkaart. De keurmeesters voo-r deze geslaagde wedstrijd waren de he ren Boon uit Utrecht voor de zangvogels en J. Pouys uit Zwijndrecht voo-r de kleurvogels. tweede voorzitter van het prot. chr. streekziekenhuis en voorzitter van het interkerkelijk steunfonds van dit zieken huis heeft ds. Van Burgeier onlangs be dankt. DE RAMP De ramp vormt eigenlijk een hoofd stuk apart. Kruiningen werd zwaar ge troffen en de bevolking werd her en der verspreid. Ds. Van Burgeier heeft in de ze benauwde tijd conta-ctavonden gehou den. Voor de bewoners van dit dorp wa ren de contactavonden wel een van de belangrijkste ontmoetingsplaatsen met andere dorpsgenoten. Zij traden later ook helemaal in de plaats van de aan vankelijk georganiseerde contactbijeen komsten van de burgerlijke gemeente. Met name heeft de jubilerende predi kant een groot aandeel gehad in het or ganiseren van deze contacten. De kerk is in de evacuatieperiode dan ook een zeer belangrijk instituut geweest. Tevens slaagde ds. Van Bungeler er in practi- sche activiteiten te ontwikkelen ook op het gebied van de materiële voorzienin gen. Zelfs van niet-kerkelijke zijde zijn deze activiteiten geroemd. Vanwege de bouw- en restauratiecom missie der Ned. herv. kerk werd ds. Van Burgeier gemachtigd de adviseur van het Nat. Rampenfonds ter zijde te staan. AARDENBURG Burgemeester Van Dongen heeft in de raadsvergadering medegedeeld niets te voelen voor de in stelling van een raadscommissie, die de rekening van het Burgerlijk Armbestuur zal bestuderen. Veel commissies scha den de openbaarheid, aldus de heer Van Dongen en de stukken liggen voor alle raadsleden ter inzage en zij kunnen daarover in de openbare vergadering spreken. De heer E. Lansen (k.v.p^jfj.ba^ om de instelling van een commissie ge vraagd. Medegedeeld werd dat Aarden burg 26 cent per ingezetene'"fchl bijdra gen in de kosten van de B.B. In de volgende raadsvergadering zal worden gesproken over een eventuele nieuwe regeling voor een gemeenschap pelijke regeling bouw- en woningtoe zicht. De voorzitter bleek geen voorstan der te zijn van een vergadering van de gemeente in de kosten van electrifi- catie. Aan de gebr. W. en B. Christiaansen te Oostburg werd bouwterrein aan de Zuidstraat verkocht. Deze aannemers zullen daar premiewoningen bouwen. Vier noodwoningen te Eede zijn voor afbraak verkocht aan de hoogste in schrijver, de fa. Hoorick uit Roosen daal. De ANWB heeft advies uitgebracht t.a.v. een aantal'gevaarlijke verkeers punten. De politie bestudeert thans de suggesties. Naar aanleiding van een vraag van de heer J. J. Rosseel (prot. lijst) deelde de voorzitter mede dat de P.Z.E.M. opdracht is gegeven voor het plaatsen van twee lichtpunten aan de Wandeldreef. hij doelde hier reeds op de verwach ting, dat er slechts" 39 ton uit de bus gekomen in plaats van 40,6 ton. Het was misschien beter geweest de cam pagne nog met een halve week op te schorten. Overigens verklaarde de heer Van 't Sant, dat Middelburg toch altijd een moeilijke plaats is voor de bietenafle vering. Van de ongeveer 1300 leveran ciers, onder wie veel kleine, is er steeds een aantal, dat in plaats van bijvoor beeld de aangeschreven" zes ton acht ton naar de Loskade brengt. Men moet zich houden aan de regels van het spel, aldus de heer Van 't Sant. Doet men dat niet, dan benadeelt men zijn buur man, omdat deze dan op de koffie komt wat betreft de scheepsruimte. Men kan de vrachtrijder met de twee ton teveel immers moeilijk naar huis sturen. De heer Van 't Sant deed, ten slotte de suggestie, dat de belanghebben den eens komen praten met de fabri kanten. De voorzitter van de kring Wal cheren, de heer A. W. Cevaal, nam de suggestie over. Sinterklaas dobbert op de woelige baren van de Noordzee. Zijn afgematte schimmel staat nog na te hijgen van de gevaarlijke tochten over de daken van de Nederlandse huizen. Het zit er weer op voor een jaar, zegt de Sint. De suprises, gewikkeld in prachtig papier, versierd met de emblemen van de Spaanse bisschop, zijn uitgepakt en de verpakking is in prullemanden en vuilnisemmers verdwenen. Vol goede moed zijn in bijkans alle Nederlandse plaatsen gisteren de mannen van de huis vuilophaaldienst begonnen met het inzamelen van het door de Sint ge bruikte verpakkingsmateriaal. Dut de Goedheiligman dit jaar de spul len goed had ingepakt en niet heeft gekeken op een vel papier, bleek gisteren wel uit de tjokvolle vuilnisemmers, die in Middelburg stonden te wachten op de mannen van de ophaaldienst. BESCHULDIGD VAN POGING TOT DOODSLAG Na een twaalfjarige arbeid in de Zak 195? heeft ds. Van Burgeier voor de- vah Zuid-Bevelend koos hij in 1946 uit!2® ftinctie bedankt. Ook in deze kwali- vele beroepen Waalwijk tot nieuw ar beidsterrein. In deze Brabantse gemeen- teit heeft de predikant zeer veel werk verzet in het belang van de Zeeuwse te is hij voorzitter geweest van het col- herken, ongeacht de richting. lege van toezicht voor de chr. hbs Waalwijk. Ook toen was hij inspecteur van het chr, volksonderwijs. Op 23 december 1949 kwam ds. Van Burgeier naar Kruiningen. Reeds enke le maanden later werd hij secretaris van de Ver. voor chr. V.H.M.O. in Zeeland, levens is hij president-curator van deze j instelling. Beide functies bekleedt de predikant nog. Voor de functies van Het zal ds. Van Burgeier op 16 de cember a.-s. zeker niet aan belangstel ling ontbreken. GRIJPSKERKE. In de algemene vergadering van de chr. wijkverpleging ,,Het Groene Kruis" is het bestuurs voorstel om de contributie van zes gul den op zeven gulden per jaar te bren gen aangenomen. Het gemeentebestuur heeft de subsi die verhoogd van 2.50 tot drie gulden per lid. De bode-magazijnmeester Joh. Meyer en zjijn vrouw.hebben twee,jubilea ge vierd-: 35 jhar'in dienst vah het'Groe ne Kruis en veertig jaar getrouwd. Zij ontvingen een boekwerk en een bloe menmand. De heren J. J. Cevaal en H. M. Bouwmans werden herkozen als be stuursleden. In de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. I. J. Wisse werd ds. P. L. J. Wagenaar gekozen. Dokter P. J. Bom uit Oostkapelle hield een interessante causerie over genot en verslavingsmiddelen." YERSEKE. De gemeenteraad komt vrijdagavond bijeen. Naast de vaststel ling van de begroting van 1960 vermeldt de agenda ook de aankoop van ejige huizen. KRUININGEN. Op het nieuwe orgel in de Ned. Herv. kerk (naar deskundigen verklaren één der mooiste in Zeeland), zal op zaterdag 12 december a.s., des avonds om acht uur. een concert worden gegeven door Jan Rijn uit Middelburg. Medewerking verleent de boist Philipp Feij. Op het programma staan o.m. ,.Jesu SOUBURG Op beschuldi ging van poging tot omkoping van een wachtmeester der rijks politie en eveneens van poging tot doodslag op deze politieman, zijn de 28-jarige J. J. uit Nieuw en St. Joostland en de 36-jarige W. G. uit Middelburg gear resteerd en in voorlopige hechte nis gesteld. Zondagavond laat be dreigden zjj de 41-jarige wacht meester W. uit Oost- en West- Souburg, en wilden hem over de Souburgse brug in het Kanaal door Walcheren gooien. Voor die tijd brachten zij enige uurtjes door in een Souburgs café en wilden daarna naar Mid dlburg fietsen. En van de twee, G., had echter geen licht op zijn fiets, waar de wachtmeester, die tussen de brug en de spoorlijn stond, hem attent op maakte. G. poogde daarna met zijn kame raad de politieman om te kopen, maar deze ging op de verlangens van de onder invloed zijnde man nen niet in. Daarentegen trachtte de wacht- Van een onzer verslaggevers GOES Nu de mistvelden zijn meester op zijn beurt de wielrij ders me naar het bureau te ne men. De beide mannen waren echter hier voor niet te vinden. Zij gaven W. enkele stompen in het gezicht en wilden hem mishandelen. De politieman verzette zich echter hevig en kon nog juist verhinde ren, dat J. en G. hem over de brug in het kanaal gooiden. Een spoorwegbeambte, die het voorval gezien en gehoord had, .belde onimiddel- lijk om assistentie. Inmiddels hadden de beide aanvallers echter pre flets het hazenpad gekozen naar Middelburg, de verbouwereerde w>achtmeehter op de brug achterlatend. Rond middernacht werden zjj echter gearresteerd in het café van een zekere G. in Middelburg en ter ontnuchtering in de cel gestopt. Woensdag zullen zij voor de officier van justitie worden ge leid. De wachtmeester heeft van het in cident geen nadelige gevolgen ondervon den. Hij deed maandag weer normaal zijn werk. MIDDELBURG. De aan dacht van bedrijven buiten Zee land voor ons gewest en dan in het bijzonder arbeidskrachten in onze provincie neemt toe. De werfkracht van bijvoorbeeld scheepvaartverenigingen in Rot terdam wordt groter. De adver tenties in de kranten wijzen hier duidelijk op. „Ook wij worden be naderd", aldus de heer K. v, Dijk, hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, gisteren tijdens een 1 Nader vernemen wij. dat o.m. bijvraaggesprek over de Werkloos- Veere een waterstand eb is gemeten heidseiifpi"? Wii bi in non rli< van 2.73 beneden n.a.p. Gisteïmiddag a,,"jIG1S WIJ Kunnen dit zo a,t ....71— ulteraard wij willen ling, want bij aanhoudende oostenwind bestaat de kans, dat de waterstand nog lager wordt. BRUINISSE De kwestie van het schip „Muropadau", dat in 1953 ernstige schade opliep als gevolg van een rug hoogoven- slakken in de gemeentehaven, was onderwerp van gesprek in de spoedeisende gemeenteraads vergadering. Krachtens het von nis van de rechtbank te Middel burg werd de gemeente veroor deeld tot het betalen van een schadeloosstelling van 20.798 gul den. De gemeente kan nu op grond van de uitspraak de bal- lastmaatschappij aansprakelijk stellen omdat de slakken door slordig lossen zijn ontstaan. B. en W. stelden derhalve voor het regresrecht tegenover de Ballast Mij. uit te oefenen. De kosten hiervan zullen 1500 gulden bedragen waarvan de verzeke ringsmaatschappij echter een belangrijk deel zal dragen. Besloten werd de verzekeringsmaat schappij te berichten dat accoord wordt gegaan met het uitoefenen van regres recht onder de voorwaarde dat de kosten inderdaad ten hoogste 1500 gulden zullen bedragen. Tegen het vonnis van de rechtbank zal hoger beroep worden aangetekend. Voorts deelde de voorzitter mee, dat een binnenvaartcursus is gestart met 51 deelnemers. B. en W. stelden voor een lijst van 51 woningen in-de gemeente op een lijst van onbewoonbaar verklaard te ..plaatsen. Tevens werd voorgesteld een sanerings plan vast te stellen. ■te Tenslotte kwamen tijdens de rondvraag de trappen in de nieuwe havendijk weer voor het voetlicht. Opnieuw zijn ter plaat se weer enkele bejaarden lelijk gevallen. Verschillende onderwerpen die maar steeds blijven hangen geven aanleiding tot de vraag of de rondvraag nog wel enige zin heeft. Er wordt immers niets uitgevoerd. De opmerkingen worden wel iswaar doorgegeven aan de centrale dienst, maar blijkbaar voor kennisgeving aangenomen. De heer Jumelet vroeg of het in dit verband geen aanbeveling ver diende orn in navolging van enkele Zeeuws-Vlaamse gemeenten uit de cen trale dienst te treden. De heer Jumelet kreeg evenwel de per tinente toezegging dat de trap binnen veertien dagen van een nieuwe leuning zal zijn voorzien. Een pre-advies inzake de centrale dienst kan bovendien binnen afzienbare tijd worden verwacht. meine Freude", „God in den hoog' alleen verdwenen tobben enkele Zeeuw- zrj eer" en toccata en fuga in d. kleine terts. Het ligt in de bedoeling om meer deze orgelconcerten te organiseren. ii se veerdiensten weer met nieuwe moeilijkheden. Door de aanhou dende sterke oostenwind van de laatste dagen is de waterstand dermate laag geworden, dat het voor de schepen erg moeilijk is i af te meren op sommige veren. •Het eiland Schouwen-Duiveland is in de middaguren van gisteren is even buiten Veere in de Zandkreekj^lj clit Zouden willen het vissersvaartuig- Arn. 8 van schipper niet Verbieden, maar Van Belzen op een plaat gelopen. u:; V Het scheepvaart verkeer Antwerpen- J e m8 f°ch een vinger in - - de pap houden, opdat niet uitste- Rotterdam ondervindt geen enkele moeilijkheid van deze lage waterstand. Bij Stavenisse liepen gistermiddag even eens enkele vaartuigen aan de grond, die tegen vijf uur bij opkomend water vlot kwamen. kende arbeidskrachten die wij in Zeeland niet kunnen missen worden weggezogen naar de Randstad Holland". Zoals gezegd verklaarde de heer Van Dijk. dat het verschijnsel niet kan en onder de huidige omstandigheden mis schien niet mag worden tegengehouden, vooral niét nu de industrialisatie in [Zeeland nog niet doorzet. „We zitten HAAMSTEDE. Tijdens de vergade- ring van de afdelingen Burgh en Haam stede van het Groene Kruis heeft voor zitter Jhr. R. J, H. Q. Röell medege- - deeld, dat ten aanzien van de bestem ming van het oude ziekenhuis Noord- gouwe tot verpleeginrichting voor chro- nische zieken nog steeds besprekingen gaande zijn met de Stichting Rusthuizen Midden-Zeeland. De definitieve beslis sing valt nog deze maand. Uit het jaarverslag bleek, dat Burgh en Haamstede in totaal 2400 leden heb ben. Een woord van dank richtte de voorzitter tot de heer J. Beije. die veel nieuwe leden aanbrengt. Uit het Kin derpostzegelfonds is een bedrag van 300 gulden beschikbaar gesteld voor de aan koop van een reiscouveuse. Het Groene Kruis heeft thans een batig saldo van 579,31. De aftredende bestuursleden mevrouw Overbeke-Fondse en de heren C. J. v. d. Maas en P. M. van Dalsen werden hier eigenlijk voor een dilemma'", aldus herkozen. In de kascornmissie werden zelfs geheel geïsoleerd geweest. M'DDELBURG. B. en van Mid- de heer Van Dijk. ,.In Zeeuws-Vlaande- gekozen mevrouw Lysen-Beerens en de ,.„5s I delburg stellen de raad voor een veeg- ren kan men nog wei eens water in de heren C. Ook voor liet normale scheep vaartverkeer is het ietwat moei SCHOONDIJKE. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen «eu»» oobu ligt het in de bedoeling dat le se Spekclub gaat vanavond dins-1 woordigden de zijner tijd in Schoondijke een pro- daa) in het Zwaantje in Souburg} waarde van testants bejaardencentrum zal a' verrijzen. Daartoe is reeds in 1956 op ue '°'J laaf8en in stand gehouden. Dit aantal instigatie van de gereformeerde vlees, voor een waarae van ,1 ïy.uuu. maakt haar tevens tot de grootste spek- diaconieën van Oostburg, Bres-I^ dit jaar aan de ^^^"Sie.^in^dïn^TvaT kens, Schoondijke en AdLrdeuburg)^^srTannci(XTS zullen woraen uu jiens en 3 koeien voor hun rekening. or»n cf ivi n* iv» liof nofoUrt \7 nAl.nilDV.d. ZJUXlCfl 400 DOT- SOUBURG. De Eerste Zeeuw-haar bestaan - 1957 telde de Eerste Zeeuwse Spekclub 53 leden en vertegen woordigden de 69 uitgereikte porties een daq) in het Zwaantje in Souburg] waarde van 1600,—in 1958 was het j 1 Qfiflaantal leden reeds tot 456 gestegen en de eeiSte Ultdell g va becjroeg de waarde van het vlees 13148. organiseren. Dat is het begin van Momenteel wordt de club door niet min auto voor de reinigingsdienst aan te j kopen en voor dit doel een krediet te i**i jui verlenen van 52.000. Het schoonhou- iijker &eworden, omdat de vaar- den van de straten moet nu met zeven geul smaller wordt. straatvegers worden verricht. Boven dien bestaat er nog een vakature, ter- Dit verschijnsel doet zich in de win-wi.fl twee vegers voortdurend zijn in termaanden wel meer voor. De oosten- j geschakeld bij de huisvuilophaaldienst de 780 porties varkens- en rund- der dun 635 ^-gchU^nde een stichting in het leven geroe-! pen gereikt. Vanavond zullen 400 por ties van eigenaar veranderen. Het Op grond van algemeen statitischerestant ivordt op 19 december a.s. gegevens staat het nl. vast dat zelfs eenin het Concertgebouw in Vlissin- BROMFIETSER VIEL TEGEN AUTO AAN royaal tehuis in een behoefte zal voor. zien. Overigens is het stellig de mening van het stichtingsbestuur dat in het; nieuwe tehuis ruimte moet zijn voor „yogels van allerlei pluimage". Andersdenkenden zullen zonder meer welkom zijn. Zo mogelijk zullen de plannen uitgevoerd worden in het kader van de premieregeling woningbouw. Uiteraard zou dit betekenen dat het tehuis dan aan de modernste eisen moet voldoen. Het bestuur van de stichting heeft re den te veronderstellen dat de plannen, 7.oals ze thans gevorderd zijn een goe de kans van slagen hebben. De technische uitwerking is in handen van het architectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen. i SINT-ANNALAND. De heer D. gen uitgedeeld. Vroegop, chauffeur bij de firma Snep- in,, zich vangers, is met zijn bromfiets tegen een De Eerste Zeeuwse Spekclub mag zich v r^i Poortvliet. van Poortvliet naar Sint-Annaland en werd ingehaald, door een auto van de firma M. D. A. Geuze te Scherpenisse, die een andere wagen sleepte. Vermoedelijk week V. te veel naar links uit. Met een gebroken 5ie «euvisc o„to vpvallpn V reprl waarvan verschillende de halve eeuw reeds hebben overschreden, werd de Zeeuwse club drie jaar geleden op initia tief van enige Groningse migranten opge richt. Het doel was de hoge kosten voor het gezin door de opeenvolgende feest dagen in december, te verlichten Dit wilde men bereiken door in de vooraf gaande maand in clubverband het vleest f dat verreweg het duurste onderdeel van I half de feestdis vormt, te sparen. wind stuwt het water naar de zee. Bij de laagste waterstand (eb) lijken dan de Zeeuwse stromen op een grote mod dervlakte. Bij vloed komt een groot ge deelte van het water weer terug. Ook gisteren deed zich dat geval voor. Met name in de middaguren, toen het eb werd. Schouwen-Duiveland heeft i de meeste narigheid ondervonden van j deze lage waterstand. ..Zeer laag" zei- den de schippers. I De boten op de veerdiensten Zie- rikzee-Katseveer en Zijpe-A. J. Pol- der hebben de gehele middag werke loos aan de kant gelegen. Op laatst- genoemd veer kon van half twee tot vijf uur niet gevaren worden. Wel konden de passagiers met een Idein bootje worden overgezet. Voor het autoverkeer was er echter geen en kele mogelijkheid om de reis voort te zetten. Voor de aanlegsteigers stonden lange files auto's te wachten. Net als in de mistperiode. Nu is het over liet algemeen zo, dat vinger en een gebroken sleutelbeen is boten wel kunnen varen (de Zeeuw hij naar het Gasthuis in Bergen op j ge wateren lopen niet in een keer Zoom vervoerd. leeg.maar de aanlegsteigers zijn niet op een dergelijke lage waterstand avonds berekend, zodat het niet mogelijk is om Bij vloed Dinsdag 15 december 's acht hoopt de a.r.-kiesvereniging de loopplank uit te leggen. De getallen spreken in dit verband welf gaderen in de consistorie van de gere- een duidelijke taal. In het eerste jaar van 'formeerde kerk aan de Pironstraart. .Nederland en Oranie" te Axel te ver- kan echter wel gevaren worden. Maar toch is men in scheepvaartkringen enigszins ongerust over deze ontwikke- voor de bediening van de nieuwe huis- vuilautos. Het aanschaffen van een veegma- chine heeft geen vermindering van het huidige aantal vegers tot gevolg. Daar bij komt dat toch nog vegers nodig blijken, omdat de veegmachine niet overal bruikbaar is. De trottoirs en de Markt kunnen niet door de machine worden schoongehouden. B. en W. denken nu aan een veeg auto die met een snelheid van minstens tien kilometer pert uur werkt en het opgezogen vuil kan wegbrengen. De auto kan het werk verzetten van on geveer tien straatvegers. WEMELDINGE. Het motorschip Meta heeft gisteren voor de haven van Wemeldinge roerschade gekregen als gevolg van de zeegang. De bergings vaartuigen Arendsoog en Adja hebbeni het schip de haven binnengesleept. j In het Ned. Herv. Verenigingsgebouw! te Zierikzee wordt zaterdag de film „Zolang je nog een moeder hebt" vei- toond. De heer K. M. C. Overbeke te Haam stede slaagde in Den Haag voor het theorie-examen tweede automonteur dat werd afgenomen door de V.A.M. nog wel eens water in wijn doen, maar met betrekking tot Tholen moet een ander standpunt wor den ingenomen. Daar zijn al zoveel ar beidskrachten weggehaald. Op Zuid- Beveland beginnen nu in het oostelijk deel ook de zuigingen door te werken. En voor aanvullende werken moeten toch eigenlijk altijd arbeidskrachten be schikbaar blijven!" C. Kommer en M. v. d. Cingel. BROUWERSHAVEN. Vandaag is het vijftig jaar geleden dat de heer en mevr. Van WouweHeuseveldt wonende in de Nieuwstad in het huwelijksbootje stapten. A dvertentie ->S Het decembernummer van het bekende maandblad Doe Het Zelf wijst U de weg naar een nuttige en prettige vrijetijdsbesteding. Boordevol tips en uitvoerbare ideeën. OM ZELF TE MAKEN OF TE DOEN: Tafeltennistafel Meetinstrument fclektrische voetstoot Kerstversieringen 9 Schilderen 9 Ruiten inzetten Trap met linoleum bekleden Ontwikkelen van negatieven WAT U MOET WETEN VAN: Televisie Ventilatie Schoorstenen Kamerplanten Belichtingsmeters Elektrische leidingen Onderhoud tabakspijpen Meubel- en houtspaan platen Groeistoffen en bemesting van de tuin De belangstelling voor dit nummer (80 pagina's) is groot. Koop het voor dat het is uitverkocht bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3