STORM EN KOU iïrz*stz-^ dat is afgelopen, dachten wezulke rotsen VIER MENSEN IN ROOK GESTIKT MET DE DEUR NAAR BUITEN VLAKBIJ APPIE STOLK WAS SNEL GEVONDEN De Bilt: Koud Twee Nederlandse runners met hun sleep vergaan Directeur knoeide in vier jaar een miljoen bijeen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Storm raast voort met 110 km/uur Noodseinen van ruim 50 schepen Zeesleper Titan verloor zuiger Schotse trawler met 12 man ondergegaan Verkeer vriest vast Portugese sleper zonk Advocaat vraagt - weer - vrijlating van Hess Geen spoor Op de rotsen Bij hotelbrand in Amsterdam PRIMEURTJE VOOR PRINSES ANNE Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren. Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BRFXKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van f 1,— 13e jaargang n0. «3i Dinsdag 8 december 1959 SCHEPEN ZWAAR GETEISTERD Van onze correspondent LONDEN - Enkele tientallen zeelieden hebben gisteren het leven verloren in de strijd tegen een van de zwaarste stormen uit de geschiedenis. Van de Noordkaap tot ver ten zuiden van Gibraltar, in de Golf van Biscaje zowel als in de Oostzee, in de Middellandse Zee en op de Atlan tische Oceaan was het noodweer en meet dan vijftig schepen hebben in het afge lopen etmaal noodseinen uitgezonden of om hulp gevraagd. Tegelijk met deze orkanen trad in een groot deel van West-Europa de winter in. In Skandinavië was het verkeer totaal ontwricht en in Engeland deden zich als gevolg van het noodweer zware overstromingen voor. In Polen en de Sowjetunie vriest het twintig graden of meer. Zelfs in Italië vriest en sneeuwt hel. terwijl de kusten van de Italiaanse Rivièra en Sicilië en Sardinië worden geteisterd door zware stormen. De orkaan heeft voor de Engelse oostkust twee Nederlanders het leven gekost: runners op een sleep van de Titan, die deze ÏJmuidense zee sleper op weg' van Liverpool naar Middllesbo- rough verloor. De gesleepte zuiger Port Sun light dreef af naar de klippen van het hertogdom York en dreigde te stranden. Vier mannen, drie runners en een En- QVPrleieilde Sail Zomer Vertelt gelse machinist verlieten de zui- - ger in een rubber reddingvlot, en Cor de Back (57) verdronken. De zee heeft haar zin gekregen: de zuiger Port Sun light zit op de banken voor Flam- borough Head aan de Engelse Oost kust. Drie runners en de machinist zijn er met een dinghy afgegaan, twee hunner ver dronken in de zware branding. BERLIJN (Reuter, AFP) Opnieuw I heeft de advocaat van Rudolf Hess, eens Hitiers plaatsvervanger, de vrijlating van zijn cliënt geëist. Ditmaal richtte hij zich tot de Europese commissie voor de rechten van de mens en de j Raad van Europa. Hess is een der vier Duitse oorlogs misdadigers die nog steeds in de ge vangenis van Spandau-Berlijn zitten. De thans 65-jarige Hess werd destijds tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. De eis tot vrijlating is gebaseerd op de stelling van de verdediger, dat het vonnis tegen Hess nietig is. Er be staat volgens de verdediger geen wets artikel, dat een straf stelt op de voor bereiding of het voeren van een aan valsoorlog. De staatslieden en opper bevelhebbers van Frankrijk en Enge- i land zijn wegens hun agressie in Suez ook niet berecht, zegt hij. Als leden van de kerkeraad bij de I evang. luth. gem. te Vlissingen zijn her- kozen de heren A. Flor esse en J. J. van der Sande. In Sint Annaland werd in totaal 17.467.217 kilo bieten gewogen. De op- i brengst was dit seizoen ongeveer vier i miljoen kilogram lager dan vorig jaar. Onze weerkundige medewerker Een andere Nederlandse sleepboot, de Zeeland, eveneens afkomstig uit IJmuiden, beeft de storm in de Mid dellandse Zee getrotseerd toen de Britse tankboot Kuwait (17.800 ton) in moeilijkheden geraakte nadat een ke tel lek was geworden. Ten zuiden van Sardinië gelukte het de Zeeland, con tact met de Kuwait te maken en de gezagvoerder van de sleepboot hoopte de tanker behouden in Palermo op Sicilië binnen te kunnen brengen. Een Portugese sleepboot, de Marial- va, die met twee bakken voor de Por tugese kust voer toen de orkaan los barstte, is vergaan. Ten minste zeven tien mensen de complete bemanning zijn daarbij om het leven gakomen. Of er aan boord van de bakken runners waren is niet bekend, maar als er iemand aan boord is geweest, kan hij de ramp in geen geval hebben over leefd. Van een onzer verslaggevers de Man en Cor de Back lagen achter me links en rechts. De Engelsman was niet meer te bekennen. Grond ternis boven zee een topvuur los. Ver derop nog één. Het bleken de lichten van de ÏJmuidense zeesleper Titan en de zuiger Port Sunlight te zijn. Samen waren ze zondagavond uit Liver pool vertrokken en Dirk van Dorp uit Maassluis, de kapitein van de Titan, had al gauw door, dat het een zware nacht met die onhandelbare bak zou worden. iZijn sleep maakte veel drift en wilde hij niet op de rotsen verdagen, dan zou er De Schotse trawler George Robb ver-zwaar aan gesjord moeten worden, ging met de twaalfkoppige bemanning i op twaalf mijl noordoost van het licht- ftan boord. In de vroege ochtend was! schip Humbcr is de tros geknapt met het schip voor de noordkust van Schot- de doffe knal. die elke sleepbootkapitein land op de rotsen geslagen door een) storm, die een gemiddelde snelheid van i 110 km per uur had. Het lijk van een der j bemanningsleden van de 217 ton metende trawler spoelde later aan. van de anderen I is echtei geen spoor gevonden. Uren lang probeerden de reddingboot en redding- ploegen boven op de zestig meter hoge rotsen de bemanning ie redden. Ten slotte Drie keer is er wanhopig geprobeerd een moest de reddingboot echter worden te- nieuwe tros over te brengen drie ruggeroepen, omdat zij zelf in gevaar keer mislukte het. De storm wakkerde raakte. De storm beukte de rotsen zo hard aan tot volle orkaan. FLAMBOROUGH. John Davis, een van de kustwachters van Flamborough j Head op de met klippen bezaaide oost- j kust van het hertogdom York, heeft gistermiddag tegen zü" kameraad ge zegd: Dat klaren ze nooit in die Ik dacht: nou is het uit, ik dacht: laat grondzeeën. je eigenlijk ook maar zakken, dat is De zee stond hoog tegen de scherpe rot- maar beteren daar heb ik grond, sen en de loeiende zuidoosterstorm joeg Grond, mensen een regen van schuim tegen de kleine ^en lo&on het strand opgestrompeld, ramen van de kustwachtpost. m n schoenen uit, alles uiten daar m u u* i ..j* komt ineens die Engelsman het strand Tegen half acht maakte zich uit de dms- oplopenAchter ons alleen maar die zee Gistermiddag tegen enen is het stoffe lijk overschot van Dirk de Man ge vonden Cor de Back is nog spoor loos. De kustwachters van Flamborough heb ben het toplicht van de Port Sunlight steeds dichter naar de kust zien dei nen en tenslotte is het achter een uit springende rots verdwenen: de zuiger zat schuin op het strand. Bergings- deskundigen van Wijsmuller zijn er naar toe, om de bergingskansen te be kijken. De slepers Simson en Nestor gaan assisteren. meer vreest dan het geluid van een uitgelopen lager. Op de Port Sunlight zaten drie Nederlandse runners en d* Engelse machinist. Drie keer mislukt dat Eric Campbell, de vijftigjarige leider van de reddingsploegen, omkwam. De gehele dag is verder niets vernomen van het moederschip der in de buurt vis sende Russische vloot, dat eerder hulp had geweigerd nadat het een schroef ha verloren. Kapitein Van Dorp liet naar de Por* Sunlight overseinen: Als het mis ga- anker laten vallen. Het ging mis. vlak onder de kust. Voor de ogen van John Davis is de mach teloze zuiger naar de klippen gedreven met een storm van zestig knopen in de rug. De Titan kon er niet meer bij komen door de grondzeeën en de zandbanken, waar de zee als een wildeman te keer ging. van i Dirk dc Man (54) en Cor de Back (57) hebben samen met hun kameraad J Zomer, ook uit IJmuiden, een geel reddingvlot van de zuiger opgeblazen Met behulp van de machinist is hef hoppige vlotje overboord gezet éér keer kantelde het, een tweede keer sloeg het bijna tegen de railing kapot Voorts verkeert er ten noorden Schotland een Brits vrachtscheepje nood, de Servus van 360 ton. Het is op de rotsen gelopen, maar was onvindbaar, zodat het ergste moet worden gevreesd. Voor de kust van Yorkshire is een trawler vergaan, maar de bemanning kon - in haar geheel worden gered Van ver-1 He vier mannen zijn er ten slotte opge scheidene andere schepen zijn wel S O S I komen en over de schuimende golf- signalen opgevangen, maar nadere mei ruggen naar de kust gedreven. Vlak dingen bleven uit, zodat niemand weet onder het strand sloeg de dinghy om of zij zijn vergaan, dan wel een veilige plaats hebben kunnen bereiken. Vooral' VllUTviil&Tl op de Oostzee verkeerden gisteren vele vissersschepen in nood. Jan Zomer heeft het later in het kleine. ziekenhuis van Britlïngton kunnen na- vertellen: We waren eigenlijk hele maal niet benauwd, dat het verkeerd zou aflopen. De sleeptros was dan welj gebroken, maar via het noodzendertje bleef het contact met de Titan be- waard. Daar deden ze alles om weer vast te maken. Drie keer mislukte dat., Ons anker krabde en we zijn in de dinghy gesprongen. We moeten zover mogelijk bij dat ding vandaan zien te komen, dachten we alle vier. Er zijn een paar vuurpijlen de lucht inge gaan maar de verschrikkelijke hoge zee gooide ons zo hard naar de kust toe dat de Titan nergens meer was. Jan Zomei vertelt met dp sporen van de doorgemaakte ellende nog op zijn gezicht van zijn bange avontuur. Zware stormen hebben ook gisteren weer boven de Golf van Biscaje, he* Kanaal, de Noordzee en de Britse eilan den gewoed. Vooral in de Golf van Biscaje is het raak geweest, steeds maar windkracht elf of soms twaalf, steeds maar huizenhoge of soms torenhoge golven. Het centrum van de depressie was gisteravond bij de zuidwestpunt van Engeland gelegen, op de Scilly eilan den dus. Op de Britse eilanden woei het zodoende hard of stormachtig uit zuidoost. GRENS Met deze zuidwesterstorm werd vrij zacht lucht aangevoerd. In Parijs was de hoogste temperatuur gistermiddag elf graden. In ons land werd in Vlis singen zes graden als hoogste tempe ratuur gemeten, maar verder naar het noorden was het anders: In Eelde was de hoogste temperatuur een graad vorst en om tien uur gisteravond was het daar al vijf graden onder nul, in Leeuwarden vroor het toen vier gra den. De grens tussen vorst en dooi liep toen ongeveer van Alkmaar naar Win terswijk. De warme lucht bewoog zich over de 1 koude laag heen, waarbij zij gedwon- I gen werd te stijgen. Dat had bewolking tot gevolg, waaruit hier en daar wat regen viel; in Den Helder was het ijs- regen, vermengd met enkele sneeuw vlokken. De kans is onder zulke om standigheden natuurlijk aanwezig dat ook in het vorstgebied regen gaat val len, want in de bovenlucht is het aller minst koud. Dan kunnen er wel eens andere dingen gebeuren met de wegen dan alleen maar nat worden. Gister avond werden uit Noordholland dan ook reeds berichten over gladde wegen ontvangen. STRIJD De koude in Rusland is nog steeds hevig. In Moskou vroor het gisteren de hele dag twintig graden en méér, nadat gisternacht in die omgeving tem peraturen tot 38 graden onder het vries punt waren gemeten. In Polen en Noord-Duitsland bleef het vijf tot tien graden vriezen. Ook in Roemenië is de vorst doorgedrongen. Een belangrijke uitbreiding van de vorst is nog niet te verwachten, maar vandaag zal het in het noorden van het land koud blijven, terwijl in het zuiden de temperatuur dus boven het vries punt zal zijn. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Drie jonge vrouwen en een Amerikaanse ver lofganger hebben gisternacht om streeks half vijf het leven verloren bij een felle uitslaande brand, die in nauwelijks anderhalf uur tijds het hotel De Lely aan de Lelygracht te Amsterdam verwoestte. De slacht offers zijn: de negentienjarige Betty Herfst, de 21-jarige Lien Lauppe, de 22-jarige Alie Beumkes, allen buffet juffrouwen, en de 22-jarige Richard Carter, soldaat in het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat smeulende peuken of as in een prullemand zijn gedeponeerd. Er was geen redden aan. In minder dan geen tijd vrat het laaiende vuur zich een weg door de kurkdroge ingewan den van het 28 meter diepe zeven- tiende-eeuwse huis, welks wirwar van gangetjes, trappen, portaaltrapjes en opkamertjes op slag veranderde in een hel van vuur. GESPRONGEN Op het ogenblik dat de brand uit brak bevonden zich behalve de vier slachtoffers nog vijf andere mensen in het hotel: de waard, zijn vrouw en dochter en een kamermeisje met haar vriendin. De hotelier, de 68-jarige W. M. Zaagsveld, werd om ongeveer half vijf gewekt door brandgeroep. Hij snelde onmiddellijk naar buiten en zag vandaar toe hoe zijn dertien jarige dochter en zijn vrouw, die direct na zijn aftocht door het vuur waren omsingeld, door een raam op de eerste verdieping het vege lijf moesten redden. Het meisje sprong naar beneden en werd door buren opgevangen. Mevrouw Zaagsveld kon van een ladder van de toegesnelde brandweer gebruik maken Het kamermeisje en haar vriendin verlieten door een raam op de twee de verdieping aan de achterzijde van het hotel de laaiende baaierd. Zij lieten zich zakken op het kozijn van een raam op de eerste verdieping en Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het Amsterdamse goede heertje is onttroond. Kon hij in tien jaar tijds twee miljoen ten nadele van zijn firma verduisteren, thans is gebleken dat de directeur P. van een Amsterdamse onderneming in elektrotechnische artikelen in een tijdsbestek van slechts vier jaar door malversaties een miljoen rijker werd. Is het bedrag van P. dus vee] kleiner, de snelheid waarmee hij fraudeerde, klasseert hem wel stukken hoger. Het betere heertje ook een. Amsterdammer was vorig jaar al gearresteerd. Hij leek een kleine knoeier, want zo op het oog werd er maar twee ton gemist. Niet de accountants hadden de malversaties aan het licht gebracht, maar deskundigen van de belastingdienst. De opgave aan de belastingen van P. werd namelijk niet vertrouwd. Een minitieus onderzoek bracht de afgelopen maanden duistere post na duistere post tot een oplossing. De werk wijze van het betere heertje kwam ook uit de doeken. Als de firma goederen aan iemand leverde, dan konden de cliënten het verschuldigde bedrag op een gironummer storten, dat in werkelijkheid P.'s particuliere nummer was. De direc teur vervalste vervolgens de giro strookjes en boekte deze op zo'n manier, dat de zaak boekhouding in orde scheen te zijn. Dat scheen zelfs zo goed, dat de accountants die ge regeld kwamen controleren, er door om de tuin werden geleid GOED LEVEN De justitie moest bij de cliënten van de firma alle rekeningen voor afgeleverde goederen controleren om tenslotte weer een boekhouding te kunnen opzetten, waaruit de fraudes naar voren kwamen. Het betere heertje leidde een goed leventje. De vroegere kantoorbe diende schafte zich twee auto's aan, een voor hem zelf en een voor zijn vrouw. Links en rechts kocht hij huizen alsof het niet op kon en voor zelfbewoning liet hij zich een riante bungalow bouwen in een rijke Am sterdamse buurt. Nadat P. was gearresteerd en in het huis van bewaring was opgeslo ten volgde er een echtscheiding tus sen hem en zijn vrouw. Het betere heertje zal nu zeer waarschijnlijk op 30 december voor de Amsterdamse rechtbank rekening en verantwoording moeten afleggen voor zijn beleid als directeur. LONDEN (Reuter* Prinses Anne.! de oudste dochter van koningin Eliza beth. zal de volgende maand voor het eerst bruidsmeisje zijn. Het negenjarige prinsesje is gevraagd als bruidsmeisje door lady Pamela Mountbatten, die gaat trouwen met David Hicks, een binnen-1 huisarchitect. Alle andere leden van de' Engelse koninklijke familie zijn ook uit- De rotsen stonden steil voor ons over genodigd, maar koningin Elizabeth zal end J" Dal is afgelopen dachten niet van de partij zijn omdat zij in ver- wa* Daar kom je nooit tegenop, zulke wachting is. rotsen zo'n zee.. en daar ging die dinghyenfin we zaten eronder Lady Pamela Mountbatten was bruids- en toen maar krauten. meisje toen koningin Elizabeth, toen nogPlotseling zag ik weer licht en ik ben prinses, in 1947 in het huwelijk trad metdoor een opening gekropen zodat ik prins Philip Mountbatten. los kwam van het reddingvl'otje. Dirk Van een onzer verslaggevers SPIJKENISSE Nauwelijks vijf minuten nadat via de radio gistermiddag de vermissing was omgeroepen van de dertienjarige Appie Stolk, was dc iongen weer terecht Dit snelle succes was te danken aan twee oplettende vrachtrijders, die via hun autoradio di iproep hadden gehoord van de groeps commandant dei rijkspolitie uit Spii tenisse. Zij reden op dal moment ovc: ie Groen ekru is weg en op hetzelfde noment zagen zij een jongen langs de kant van de weg staan, die piecies be antwoordde aan het opgegeven signale ment. Onmiddellijk reden zij naar de politie te Spijkenisse en meldden hun be vindingen. Twee politiemannen gingen er meteen op de motor op uit. Men wilde geen enkele risico lopen, omdat de vrachtrijders hadden gezegd, dat het er alle schijn van had. dat de iongen stond te liften Het was bovendien noga' iruk, zodat de kans groot was. dat d( ;esignaleerde jongen in een of andere lutn zou verdwijnen De snelle actie had succes. De politie nanneri troffen inderdaad de vermiste Vppie Stolk aan, die al meer dan 24 uui -ponrloos was geweest. Toen zij echter met de jongen terug aan de politiépos' kwamen waren de vrachtrijders wee; doorgereden, zodat er geen kans meel was de attente vrachtrijders te be danken. Appie Stolk had intussen een heel avontuur achter de rug. Hij was in de loop van zondagmorgen van huis weg gegaan, na een klein meningsverschil met een grotere broer. Hij is een flink uit de kluiten gewassen jongen, die zijn weg wel dacht te vinden. Van Spijke nisse liep hil naar Rotterdam. Heel de zondag en ook de hele lange nacht scharrelde hii op straat rond Overal waar wat ongewoons te zien was. ging hij kijken Zijn hongei stilde hij met patat frites en andere lekkernijen. Ondertusser. vreesden zijn ouders dat ■lij was verongeluk'.. Alle nasporingen bleven zonder resultaat, totdat de groepscommandant ten siotte hel mid del van een radio-oproep te baat nam. Toen was het leed spoedig geleden. sprongen vandaar in doodsnood over een steeg op een platje van een na bijgelegen school. De hotelhouder wist op het ogen blik dat hij door de brand werd over vallen niet hoeveel mensen hij in huis had. Zijn hotel diende als door gangshuis van plezier, waar vooral Amerikaanse verlofgangers met hun weekend-vriendinnetjes hun vertier zochten. Van het komen en gaan van zijn vlottende bevolking hield hij geen aantekening. Pas toen de twee meisjes die aan de achterkant waren ontsnapt, op straat arriveerden reali seerde men zich dat er nog vier mensen in het brandende huis moesten zijn.. Het was toen al te laat. De afschuwelijke hitte had de brand weer, die met twaalf stralen het vuur bestreed op een afstand gehouden. Toen de eerste spuitgasten het ver koolde huis binnengingen vonden zij op de tweede verdieping de lijken van de vier jonge mensen. Zij moe ten door de dikke rookmassa's die de brand binnenshuis had veroor zaakt zijn gestikt. De lichamen van twee van hen waren ernstig ver minkt. RAADSELS Overigens stelt de staat waarin de slachtoffers werden aangetroffen de brandweer wel voor enkele raadsels. De Amerikaan werd met een van de meisjes gevonden in een kamer waarvan de achter gordijnen verbor gen openslaande deuren toegang gaven tot een plat. Slechts enkele stappen waren voor hen voldoende geweest om in veiligheid te komen. I De stoffelijke overschotten van de twee andere meisjes werden aan getroffen in een toilet dat aan de kamer van de Amerikaan grensde. Ook zij hadden gemakkelijk de buitenlucht kunnen opzoeken. Het toilet is een van de weinige plekken in het hotel die niet door het vuur zijn geteisterd. De brandweer kan zich nog voor- I stellen dat de Amerikaan de weg naar buiten niet heeft geweten om dat hij tenslotte onbekend was in het hotel. De drie meisjes waren echter wel op de hoogte van de situatie. Volgens mededeling van de hotel houder woonden zij reeds enige tijd bij hem. De situatie in het hotelletje was bijzonder onoverzichtelijk. Het had zestien kamers verdeeld over vier verdiepingen. Er was geen brand trap. Het huis was dus niet ingericht op het voeren van een hotelbedrijf. Het behoorde tot die categorie wonin gen in de binnenstad van Amsterdam die zonder dat daar veel ruchtbaar heid aan wordt gegeven van de ene dag op de andere de oorspronkelijke bestemming plegen te verwisselen voor die van hotel-nachtgelegenheid. De Lely was vroeger de boven woning van een op de begane grond gelegen café. De gelagkamer bleef behoudens epige waterschade on gedeerd. Gisteren is in het Haagse gemeente archief een tentoonstelling geopend, die gewijd is aan de familie De la Fargue, een Haagse kunstenaarsfamilie uit de achttiende eeuw. Zij duurt tot 27 december. Het K.N.M.I. in De Bilt be richtte ons gis teravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige neerslag. Matige tot krachtige, aan vankelijk af en toe harde, later iets afnemende wind tussen oost en zuidoost. In het noorden van het land overwegend lichte vorst, in het zuiden van het land ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. MIESJE: Mijn nieuwe trui er bij aan. 9 DECEMBER: zon op 8.35, zon onder 16.29: maan op 14.03, maan onder 2.21 max. neer. temp. slag ni gr. 7-19 U. wind C. in mm Helsinki half bew. ONO -8 0.2 Stockh. sneeuw OZO -4 0.1 Oslo z\v. bew. NO -1 0 o Kopenh. sneeuw O -1 Aberdeen regen ZO 8 0.3 Londen regen ZO 9 1 A'dam regen O 3 0.1 0.3 Brussel geh. bew. zo 6 Luxemb. regen O 1 2 Parijs onbew. z 11 1 Bordeaux regen wzw 12 10 Grenoble regen ONO 10 0.3 Nice regen NO 9 21 4

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1