AAPJE OVERLEEFT RAKETREIS Voorbereiding voor project Mercury Miljoenenhulp voor geteisterd Fréjus Regen verwelkomt Eisenhower in de Eeuwige Stad Weg verkend voor eerste astronauten MINISTERS GEVEN TOE: HUIZEN HOOGERHEIDE ZIJN ONDEUGDELIJK ONGELEGEN VAL VAN MR. LUNS KONINGIN KIEST BALDAKIJN Minerva herrijst op oude plaats Nieuw onderzoek in Worm ers gat LENSTRA BIJ DE OUDJES Vuistslag kwam hard aan PHILIPS 6 PCT. INTERIM De BiltBewolkt Rookkanalen van 24 nieuwe huizen lekten ais zeven PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 5 december 1959 Eerste slachtoffers ter aarde besteld Amerikanen blazen kunstmaan op r VERGOEDING VOOR DE BEWONERS Op trap gestruikeld Verkiezingen Kongo gaan door Koning Winter gaat dreigen VN Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie; 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991 Bijkantoren; Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREIJKER Zeeuwsch Dagblad Lot se nummers IJ cent. Abonnementsprijs 0,58 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van f L— 15e JAARGANG No. 4429 DEN HAAG (A.N.P.) Het korps officieren van zee-, land en luchtmacht heeft het plan gevormd aan de Koningin een baldakijn aan te bieden, be stemd voor gebruik bij plechtig heden van verschillende aard. Zij heeft dit plan goedgekeurd en uit enkele ontwerpen een keuze gemaakt. Als regerend vorstin beschikte ook prinses Wilhelmina over een baldakijn, haar aangeboden door de officieren van de krijgsmacht. Dat ging tijdens de Tweede wereldoorlog verloren. Het is de bedoeling dat het nieuwe baldakijn aangeboden wordt vóór de dag van het derde lustrum van de be vrijding, 5 mei 1960. LAGOS (UPI) De verkiezings koorts heeft de inwoners van Nigerië danig te pakken. Niet zo zeer werkt men met stijfsel en kwast, maar met speren. Nu is het tweede slachtoffer in de strijd gevallen. Bij een straatgevecht tussen aan hangers van twee partijen werd een 45-jarige man door een speerstoot ge dood. Pas over acht dagen vinden de ver kiezingen plaats, maar de spanning is nu al tot zeer grote hoogte gestegen. WASHINGTON Een nietig Rhesusaapje van nauwelijks drie kilo is gisteren de eerste Amerikaanse astronaut voorgegaan in een bijna 90 kilometer hoge en 320 kilometer lange kogelbaan boven de Atlantische Oceaan. Het aapje, Sam geheten, heeft het er levend afgebracht. Het was in goede welstand toen de capsule, waarin het de kogelbaan had beschreven, was opengemaakt. Dat gebeurde niet meteen nadat de capsule uit zee was opgevist maar enige uren later, toen deze aan land was gebracht. Het voor deze moeilijke taak in het Amerikaanse instituut voor luchtvaartgeneeskunde opgeleide diertje herhaalde op wat kleinere schaal de prestatie van de aapjes Able en Baker, die in mei een kogelbaanvlucht in de neuskegel van een grote Ame rikaanse raket overleefden. Able en Baker bereikten toen een hoogte van ongeveer 2700 kilometer. Baker is nog in leven, Able overleed enige tijd na die proefvlucht. De proefvlucht van Sam is daarom zo belangrijk omdat deze werd onder nomen in hetzelfde voertuig waarin later de eerste van de zeven in oplei ding zijnde Amerikaanse astronauten in een kunstmaanbaan om de aarde zullen suizen. De kunstmaan met het aapje erin werd drie uur na de lancering door een Amerikaanse torpedobootjager uit de Atlantische Oceaan opgevist. De zee was zeer ruw. Men besloot de capsule waarin het diertje zich bevond pas aan Van onze Parijse correspondent NICE In Frankrijk, maar ook in bijna alle andere Europese landen blijft de ramp van Fréjus in het mid delpunt van de belangstelling staan. Een geweldige hulpactie is begonnen om althans de materiële schade te her stellen en de eerste nood te lenigen. Frankrijk zelf gaat daarin natuurlijk voor, maar geen land schijnt achter te zullen blijven. Grote Frarïstalige radiostations, zoals de Franse radio zelf en Monte Carlo, Europa No 1 en Lausanne, werken mee. In de eerste plaats is net begonnen om het inzamelen van geld om de slachtoffers te hulp te komen. Vele grote en kleine ondernemingen hebben reeds grote bedragen geschonken: alle Parijse kranten b.v. hebben een mil joen francs overgemaakt. Ook stromen er bescheiden giften binnen Er zijn allerlei inzamelingen en hulpacties op touw gezet, zoals op de lagere scholen en tijdens de voorstellingen in de bios copen. Gisteren was er al een miljard francs acht miljoen gulden bin nen en dat scheen nog maar een begin Snel vervoer De Franse radio, die _cn speciale nachtelijke uitzending heeft voor vrachtautochaufteurs, heeft deze ook in dienst gesteld van het hulpwerk. Dank zij deze samenwerking kunnen dekens, voedsel en Honderdvijfendertig doden, slachtof fers van de overstromingsramp, zijn gisteren ter aarde besteld op het kerk hof van het getroffen Fréjus. In een ijzige wind volgden duizenden de stoet, sommigen ondersteund door soldaten. In het ziekenhuis, in een school en in een kerk hieven enkele tientallen doden achter. Men heeft hen nog niet kunnen identificeren. Vandaag zullen ook die onbekenden worden begraven. Vaak zijn het leden van een gezin, dat in zyn geheel de dood vond in het ijzige water van de Reyrand. gen kerkhof begraven. Het was een zeer aangrijpende plechtigheid die door honderden werd bijgewoond, van wie velen nog dezelfde modderige kle ren droegen als waarin zij onmiddel lijk na de ramp aan het werk waren getogen. Omdat men niet over vol doende kisten beschikte is het voorge komen dat men een moeder met haar kind of zelfs met twee kinderen in de zelfde kist heeft moeten begraven. Van 135 omgekomenen heeft men zo de stoffelijke resten ter aarde besteld. Het zoeken naar vermisten gaat voort.v Telkens weer worden doden ge borgen uit modderpoelen en uit inge storte huizen. Niemand kan nog voor zien hoe groot uiteindelijk het aantal slachtoffers zal blijken te zijn. Met vijfhonderd is het zeker niet te hoog geschat. land te openen. Sam had voor veertig uur zuurstof. In de naaste toekomst zal een astro naut, alvorens de grote opgave van het project Mercury in een kunstmaan om de aarde te draaien te volbren gen, het voorbeeld van het aapje Sam moeten gaan volgen. Minder dan drie maanden nadat de cabine, waarin later een van de zeven Amerikaanse astronauten om de aarde zal suizen, ledig een uitstekend ge slaagde proefvlucht boven de Atlan tische Oceaan maakte en intact werd geborgen is het de Amerikanen nu gelukt een zelfde cabine met een aapje erin zo'n proefvlucht te laten volbren gen. De eerste geslaagde proef met de ledige astronautencabine, volbracht op 9 september, toonde aan dat de cabine bij de terugkeer naar de aarde een grote wrijvingshitte kan doorstaan. Onderzoek Uit het medische onderzoek van het aapje Sam zal na de geslaagde proef van gisteren moeten blijken hoe het diertje heeft gereageerd op snelle toe neming en vermindering van de snel heid, op gewichtloosheid en andere tijdens de proefvlucht opgetreden ver schijnselen die voor een levend wezen abnormaal zijn. Biologen zullen kunnen nagaan of er wellicht een verminde ring van het gezichtsvermogen is op getreden en ook hoe de hartslag, de evenwichtsorganen en de zweetklieren hebben gereageerd. Aan dé hand van I al die bevindingen kunnen zij zich een oordeel vormen van de invloed van de krachten die zullen inwerken op de eerste astronaut wanneer deze de nu door een aapje volbrachte proefvlucht zal maken. Negentig km hoog De capsule met het aapje Sam erin werd in een bijna 90 kilometer hoge en ongeveer 320 kilometer lange kogel baan gebracht door de kleine lanceer- raket Little Joe. De lancering ge schiedde op het eilandje Wallops, voor de kust van de staat Virginia. De cap sule met het aapje erin bevond zich in de ongeveer 3 meter lange en onge veer een ton wegende astronauten kunstmaan. De cabine met inhoud woog 45 kilo. De astronautenkunstmaan maakte zich óp 30 kilometer hoogte van de lanceerraket los en klom daarna in de kogelbaan tot ongeveer 88 kilo meter boven de Atlantische Oceaan om daarna de daling te beginnen. Op 6 kilometer boven de aarde ging een kleine remparachute open en pas op 3 kilometer boven de zeespiegel de grote parachute die een „zachte" da ling mogelijk maakte. Reisgezellen Samen met het aapje Sam bevonden zich in de capsule bacteriën, insecten- eieren en -larven en andere biologi sche specimina. Voor de meting van het gezichtsver mogen van het aapje tijdens de proef vlucht had men Sam een ocularome- ter opgedaan, een meetinstrument dat iets weg heeft van een bril met een hoornen montuur. Sam was zo getraind dat hij telkens wanneer er in de capsule een lichtje opflikkerde een hendeltje moest over halen. Uit de controle die men op aarde radiografisch op die handeling kon uitoefenen viel na te gaan hoe goed het diertje die handeling onder moeilijke omstandigheden zou kunnen blijven verrichten, Zo ging de raket Little Joe, zoals de naam aanduidt klein in vergelij king met de grote Amerikaanse kunstmaanraketten, de lucht in op het eilandje Wallops. Op de neus van de raket is de kunstmaan gemonteerd waarin in de naaste toekomst een man om de aarde zal cirkelen. Voorgevel blijft behouden Eigen nieuwsdienst LEIDEN De door brand ver woeste sociëteit Minerva in Leiden zal op dé oude plaats aan de Breestraat worden herbouwd. Een inspectie van bouw- en woning toezicht heeft uitgewezen dat de muren nog in zulk een staat zijn dat zij opnieuw dienst kunnen doen. De barokke voorgevel van het gebouw is vrijwel ongeschonden gebleven. Hulp voor de herbouw stroomt van alle kanten toe. Het Utrechtse studentencorps heeft besloten twee duizend gulden te schenken. De mensa is intussen verplaatst naar de achterzolder van het gebouw van de Vereniging van vrouwelijke studenten, die spontaan haar keuken mede ter beschikking van de man lijke collega's stelde. De kelders van Minerva worden thans leeggepompt. Het is de bedoe ling binnen enkele weken de keuken daar weer in het gerede te hebben, zodat de mannen weer naar hun eigen mensa kunnen. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. De Amerikanen hebben er weer een nieuw ruimtevaart- projekt bij. Het voorziet in de lancering in het komende voorjaar van een reu zenballon (doorsnede 30 meter) in een baan om de aarde. Die ballonkunstmaan wil men gebruiken als passieve schakel in het intercontinentale berichtenver keer. Een passieve schakel omdat de ban- lonkunstmaan alleen gebruikt zal worden als reflector. Vandaar ook de codenaam van het projekt: Echo. Het ligt in de bedoeling, aldus een mededeling van het bureau voor lucht vaart en ruimtevaart (NASA), de bal lonkunstmaan op 1600 kilometer hoogte om de aarde te laten draaien. Tot nu toe hebben de Amerikanen met het lanceren van dergelijke opblaasbare kunstmanen weinig succes gehad. noodzakelijke goederen snel uit alle delen van Frankrijk naar Merseilie worden gebracht, vanwaar zij dan weer per auto of helikopter naar het getrof fen Fréjus komen. In het buitenland zijn soortgelijke acties aan de gang. Zo heeft Real Ma drid, viervoudig winnaar van de Euro pese voetbalbeker voor clubs, aange boden, een benefiet-wedstrijd te spelen ten bate van de slachtoffers van de r?mp. De Britse regering heeft 10.000 pond aangeboden, prins Rainier van Monaco een miljoen francs De Duitse rege ring .c0 f,f>" mark Aangrijpend In Fréjus zelf heeft men gistermid dag de eerste doden op het hooggele- Duizenden Men tracht onderwijl het leven in Fréjus en in de omgeving voor zover ..v.dat mogelijk is weer op gang te bren- andere dringend gen. Verscheidene inwoners wier hui zen weer zijn komen droog te staan en niet al te erg beschadigd zijn, zijn zelf aan het opknappen begonnen. Enige duizenden zijn naar de stad gedirigeerd om te komen helpen: ma riniers, soldaten, verpleegsters, rijks veldwachters enz. Tankauto's voeren drinkwater aan, in veldkeukens wordt warm eten bereid, auto's van het Ro de Kruis verstrekken kleding. Vooral het laatste is hard nodig, omdat veel inwoners op bed zijn verrast door het water en geen tijd meer hebben gehad iets aan te trekken of mee te nemen, De schuldvraag, zo er al van een schuldvraag sprake zou kunnen zijn, houdt thans de publieke opinie in Frankrijk en in de eerste plaats na tuurlijk ook de getroffen bevolking be zig. Een commissie van onderzoek, voorafgegaan door vijf Franse minis- DEN HAAG (ANP) Volgende week zal kapitein Blommaart van de explosieven-opruimingsdienst te Culemborg weer eefi onderzoek gaan instellen naar het voorwerp, dat in het gat te Wormer zou zitten. Hij heeft daartoe een nieuwe apparatuur laten maken bij een machinefabriek te Culemborg. Het is een lange buis van non-ferro metaal met onderaan een sonde, door middel waarvan hij contact zou kunnen krijgen met non-ferro metalen, die eventueel in het gat zouden zitten. DRIEBERGEN (ANP) Een auto waarin vijf stratenmakers uit Utrecht zaten, is gisteravond tussen Maarn en Driebergen in de middenberm van de weg geraakt, over de kop geslagen en op de linker weghelft tot staan geko men. De bestuurder van de auto, de heer J. C. Kraay, werd gedood. Twee van de andere vier mannen werden licht ge wond. i i t .2- y/J ters, zal vandaag haar werkzaamhe den beginnen. Zij heeft het plan, de ontwerper van de stuwdam te horen, de directie en de technici van de on derneming, die haar hebben gebouwd, de ingenieurs die nog geregeld con trole uitoefenden en die haar nog kort voor de ramp hebben geïnspecteerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ministers van volkshuisvesting en bouwnijverheid en van defensie hebben geantwoord op de vragen die het lid van de Tweede Ka mer, de heer J. Bommer, had gesteld over de woningen aan de Rubertstraat te Hoogerheide naar aanleiding over onze berichtgeving inzake de gebreken aan deze nog nieuwe huizen. In hun antwoord geven de ministers, mr, J. van Aartsen en ir. S. H. Visser, toe, dat de premiewoningen Rubert straat 1 t.m. 24 te Hoogerheide gemeente Woensdrecht gebreken vertonen en dat bij de bouw op enige punten is afge weken van de tekening en van het bestek. Onderzoek Zij delen voorts mee, dat zij een des kundig onderzoek hebben laten instel len, waarbij is gebleken, dat de gecon stateerde gebreken aan de rookkanalen in deze woningen risico opleverden voor de bewoners. Met de overige ge constateerde gebreken zou dit niet het geval zijn. De ministers wijzen er voorts op, dat blijkens een namens de ge zamenlijke bewoners gedane schrifte lijke mededeling de rookkanalen in middels op 19 november zijn hersteld. De eigenaar heeft toegezegd, aldus de ministers, de overige gebreken op de kortst mogelijke termijn te zullen op heffen. Tijdelijk Hieruit concluderen de ministers, dat de vermindering van het wóongerief slechts van tijdelijke aard zal zijn. Op grond daarvan acht de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid geen aanleiding, de huur (die de bewo ners te hoog achten) nader vast te stellen. De minister van defensie is bereid de bewoners een tegemoetkoming te verlenen wegens gederfd woongerief. Tot zo ver de ministers in hun ant woord. Ander huis Intussen is met medewerking van het ministerie van volkshuisvesting en van het ministerie van defensie (welk mini sterie de huizen voor tien jaar gehuurd had) een van de woningen in de Rubertstraat ontruimd. De luitenant vlieger die met zijn gezin in deze gebrekkige woning was gehuisvest heeft in dezelfde wijk aan de Putseweg een andere woning toegewezen gekregen De extra kosten die aan deze noodge dwongen verhuizing waren verbonden, zijn door het ministerie van defensie vergoed. De leeggekomen woning aan de Ru bertstraat wordt nu in opdracht van de eigenaar der woningen aan de Rubert straat (het pensioenfonds van de maat- schappij'De Schelde te Vlissingen) door een aannemer gerepareerd. Het ligt in de bedoeling een algemene opschuiving toe te passen. Zodra de woning die nu onderhanden' is genomen gereed is, zal een andere bewoner van de Rubertstraat dit huis betrekken, waarop diens woning weer gerepareerd kan worden. Voor de verwezenlijking van dit her stelplan, waarbij een algemene verhui zing in de Rubertstraat nodig is, verleent het ministerie van defensie volledige medewerking ter bestrijding van de extra kosten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft gisteravond in zijn woonhuis in Den Haag een lichte hersenschudding opgelopen. De mi nister keerde juist terug van de receptie die op de Franse ambassade was gegeven ter gelegenheid van het bezoek van de Franse minister van buitenlandse zaken Maurice Couve de Murville. Hij was twintig minuten op de receptie geweest en moest zich haasten om weer bijtijds het diner met zijn Franse gast bij te wonen. Waarschijnlijk is mr. Luns gestrui keld toen hij de trap in zijn woning opliep. Hoewel de hersenschudding niet ernstig is zal de minister toch een tijdlang rust moeten nemen. Een rustperiode van enkele weken lijkt niet onwaarschijnlijk. Ongelegen moment Het ongeval komt voor ons land op een bijzonder ongelegen moment. Mr. Luns had voor de eerst komende weken een druk programma voor de boeg met tal van besprekir en waar- bjj grote Nederlandse belangen in het geding zijn. Maandag zou hij zijn Belgische collega Wigny ontmoeten en hem een lunch aanbieden. Onge twijfeld zou daarbij gesproken zijn over het komende Benelux-beraad over de landbouw. Dinsdag, woens dag en donderdag zou hij zijn begro ting 1960 in de Tweede Kamer ver dedigen. Op 14 december zou hij in Parijs een bespreking hebben met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Herter en met de Amerikaanse onderstaatssecretaris Dillon, die op het ogenblik in Europa vertoeft om zich op de hoogte te stellen van de economische stand van zaken. Op 15, 16, en 17 zou mr. Luns deel nemen aan de conferentie van de Navo-landen in Parijs. In Brussel zou hij op 19 december aanzitten aan de onderhandelings tafel van Benelux, waar de land bouwproblemen in Benelux weer eens besproken zullen worden. Op 22 december tenslotte zou onze mi nister deelnemen aan het beraad van de Navo-landen naar aanleiding van de komende topconferentie Eisen howerKroes jtsjef. Plaatsvervanger Wie al deze activiteiten zal over nemen is nog niet bekend. Formeel treedt bij afwezigheid van de mi nister van buitenlandse zaken de minister-president als minister ad interim op. Het is evenwel niet on mogelijk dat naast prof. De Quay ook staatssecretaris dr. Van Houten een deel van het conferentiewerk zal overnemen. De behandeling van de begroting in de Tweede Kamer zal zeer waarschijnlijk nu niet door gaan. HAARLEM. Abe Lenstra schijnt zijn internationale carrière nu wel definitief achter de rug te hebben, nu hij in de eerbiedwaardige combi natie van het oud-internationale elftal is gekozen, dat volgens traditie op Nieuwsjaarsdag te Haarlem tegen KHFC speelt. Hij vormt de voorhoede met Roo- zen, Biesbrouck, Appel eri Smit, al len oud-bekenden van hem uit het Nederlands elftal. De onverwoest bare Leo Halle staat in het doel, met v. Schijndel en De Vroet vóór zich. De middenlinie wordt gevormd door Schaap, Terlouw en Paauwe. DEN HAAG. Een op zichzelf ge heel onbetekenend verkeersincident heeft gisternacht geleid tot een felle ruzie tussen twee Surinamers en een Amerikaanse ingenieur. Een ruzie die zo hoog liep dat een der jonge mannen de ingenieur een harde vuist slag toediende, waardoor hij tegen de grond smakte. Met een zware schedelbasisfractuur is de Ameri kaan H. J. K. later in de Ursulakli- niek opgenomen. Men vreest voor zijn leven. De 25-jarige Surinamer H. G. B., las ser van beroep, reed met zijn scooter en zijn vriend, de 22-jarige H. E. L., laat in de nacht over het Korte Voor hout. De scooter kwam in conflict met een auto, bestuurd door de Amerikaan se ingenieur, echter zonder dat er een botsing of aanrijding van kwam. Een van de mannen schijnt het bekende ge baar te hebben gemaakt: met de wijs vinger tegen het voorhoofd tikken. De auto stopte en de Amerikaan stapte uit. Er ontstond een woordenwisseling en er vielen scheldwoorden. Hoewel de politie nog moet uitzoe ken, wat er precies van beide kanten is gezegd, meent zij wel te weten dat de Amerikaan de twee jongens heeft be ledigd om hun donkere huidskleur. Dit heeft B. zo razend gemaakt, dat hij met al zijn kracht de fatale vuistslag uitdeelde. EINDHOVEN. Commissarissen en raad van bestuur van Philips' Gloeilampenfabrieken hebben be sloten over het boekjaar 1959 een interimdividend uit te keren van 6% op de preferente en van 6% op de gewone aandelen. De N.V. Ge meenschappelijk Bezit van Aandelen Philips zal tot eenzelfde uitkering overgaan. Dit dividend is betaalbaar van 5 januari 1960 af. Vorig jaar werd eenzelfde interimdividend uit gekeerd. BRUSSEL (ANP) De eis Van drie Kongolese partijen, de verkiezingen in hun land uit te steller., is'vrijdagavond door minister De Schrijver afgewezen. De Schrijver is minister voor Belgisch Kongo. Het ligt in de bedoeling deze maand nog de verkiezingen te laten houden. Vertegenwoordigers van de drie par tijen voeren sinds donderdag besprekin gen in Brussel. Zij wilden gisteravond niet meedelen of de weigering van mi nister De Schrijver tot gevolg zal heb ben, dat hun partijen de verkiezingen nu zullen boycotten, zoals zij eerder dreig den te doen. De banden zijn nog niet verbroken, zeiden zij. Van onze correspondent ROME Het begin van president Eisenhowers reis door elf landen een reis die men nu al historisch mag noemen was vrijdag niet be paald florissant. Zestien minuten te laat kwam de president der Ver enigde Staten gistermiddag in Rome aan, een bijna tropische regenbui noodzaakte tot drastisch inkrimpen van het ceremonieel. Het regende pijpenstelen tijdens de begroeting door president Gronchi, Italië's staatshoofd, de regen viel bij bak ken neer gedurende de rit door de straten van Rome naar het presiden tiële paleis. Monter Al deze nattigheid hield de Romei nen van de straten. Slechts enkele duizenden trotseerden de regen om Eisenhower toe te juichen. Maar zij kregen waar voor hun geld: „Ike" leunde zo ver mogelijk uit zijn auto om het publiek te danken voor het welkom. De dunne rijen dapperen zagen een montere, gezond uitzien de Eisenhower, compleet met zijn befaamde brede grijns. Luisterrijk Gisteravond begonnen Eisenhower en Gronch, hun besprekingen, na een diner in het Quirinaal het paleis van de president. Later op de avond werd een luisterrijke receptie gehouden. De vertraging in de aankomst van Eisenhowers vliegtuig was ook al het gevolg van het slechte weer. Er werd zelfs nog even over gedacht koers te zetten naar Napels, maar een korte opklaring maakte het eindelijk mogelijk op Rome's vlieg veld Campioni te landen. Natte inspectie Een gordijn van regen daalde op Eisenhower, zijn zoon John en schoondochter Barbara neer, toen een kapel van de Italiaanse lucht macht de volksliederen speelde. Eisenhower stond er op de erewacht te inspecteren; de arme militairen waren doorweekt, maar zagen er overigens keurig uit! Na de protocolaire begroeting renden gedienstige lieden met para plu's naderbij om de hoge gast en president Gronchi voor verder nat worden te behoeden. In de hoofdstad was het duidelijk te zien, dat de meeste Romeinen lie ver droog thuis bij de televisie de intocht van Eisenhower wilden zien dan in de stromende regen op straat De 4000 politiemannen en recher cheurs in burger die op de been waren (deze laatsten voorzien van paraplu's) hadden het gemakkelijk. Op tal van muren van grote ge bouwen prijken enorme aanplak- I Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar be- wolkt met enke-ië verspreid voorko mende buien. Tot matig of zwak af nemende wind uit zuidelijke richtin gen. Dezelfde tem peraturen als gis teren of iets lagere. MIESJE: Oh, kom er eens kijken 6 DECEMBER: zon op 8.31, zon onder 16.30; maan op 12.50 7 DECEMBER: zon op 8.32, zon onder 16.30; maan op 13.16, maan on der 0.06. Van onze weerkundige medewerker Een depressie bevindt zich boven de Noordzee ter hoogte van de Zeeuwse kust tussen twee gebieden van hoge druk in, een bij de Azoren en een boven het noorden van Rusland. Vooral dit laatste, waarvan het centrum zich by Nova-Zembla bevindt, moet in de gaten worden gehouden, omdat het ook voor het wèer by ons van belang kan worden. De vorst was zich gisteravond tot het noordoosten van Polen en Scan dinavië uit gaan strekken. Dit zal tot gevolg hebben dat de koude lucht dit weekeinde dichter bij zal komen, maar hoever de vorst in de richting van West- Europa zal doordringen, was gis teravond nog niet te zeggen. Dat temperaturen van acht gra< I n boven nul. zoals gisteren in Vlis singen en Twente werden ge meten, dit weekeinde niet meer zullen worden genoteerd is echter wel zeker. Koning Winter is zyn dreiging dus begonnen. De erva ring heeft echter geleerd dat het soms by dreigementen blyft. biljetten waarop Eisenhower een hartelijk welkom wordt toegeroepen. Zelfs de communisten deden ditmaal mee! Toen Eisenhower in 1951 als opperbevelhebber van de Navo Rome bezocht, schreeuwden de commu nisten moord en brand. Ike go home, stond er toen op hun affiches In zijn toespraak op het vliegveld zei Eisenhower gisteren o.a.: „Ik ver zeker u dat wij als partners in de Navo steeds ons aandeel zullen bij dragen en naast u zullen staan in het streven naar een vrede met ge rechtigdheid en in vrijheid". Precies op de eerste dag van Eisenhowers tournee langs elf lan den in Europa, Azië en Afrika kwam gisteren de mededeling dat dé Russische president Worosjilof in januari Indië zal bezoeken. Hh blijft er twee weken. Ook Eisenho wer gaat naar Indië tijdens zijn re°s 1

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1