Provinciale bibliotheek van Zeeland vierde eeuwfeest Middelburg toont oude schatten PRINCE MONACO IA it het leven Ier herhen Geestelijk en overgeestelijk m m Herdenkingsbijeenkomst, receptie en Wat Zeeland beroerde Zceuwsch Dagblad De voetbal en de inleiding (II) Eigen taak en plaats Roeivereniging in M'burg opgericht Lezers grijpen naar de pen Nieuwe sehool in Kruiningen GESCHRIFTEN VAN VÓÓR 1500 Hoek praat over het Boeregat „Zephyr" exit Letterwedstrijrl in s Heerenhoek DEFEKTE DUIKER Et a la ge we dstrij d DE De meest doordachte sigaret Sublieme uitvoering van „Mama San" Provinciale Staten Begin van brand in huiskamer Recept en gebed ONDERONSJE IN CAFÉ OP STRAAT BESLECHT Vonnis en aankondiging Engels sehip ramde Belgische tanker Goedkeuring houw o.I.-school Burgh Woensdag 2 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk f ISTEKEN schreven wij, dat het referaat van prof. dr. Van Stempvoort op de eerste christe lijke sportconferentie ook van grote betekenis is geweest voor de vraag naar de verhouding van de sport tot het principieel-vormend jeugdwerk. Wie immers iets over deze onderlin ge verhouding wil zeggen, zal zich eerst een duidelijk beeld hebben te vormen inzake plaats en taak die beide hebben in het geheel van het christelijk leven. Nu, prof. Van Stemp voort heeft dat gedaan met het oog op de sport, toen hij haar een plaats wees op het wijde veld van het spél. Aan prof. dr. ir. H. van Riessen was gevraagd om te spreken over die verhouding zélf. 't Is o.i. jammer, dat het knappe referaat van Van Riessen noch op de conferentie noch in de latere commentaren geheel tot zijn recht is gekomen. Hier en daar heeft men hem verweten, dat hij na het sprankelend verhaal van Van Stempvoort een nogal theoretisch be toog heeft geleverd. Waarbij men o.i. twee zaken uit het oog verloor: In de eerste plaats, dat het Bestuur van de N.C.S.U. aan prof. Van Riessen een vraag had voorgelegd, die nu eenmaal niet te beantwoorden was zonder een vracht theorie en na scherp geformuleerde definities. In de tweede plaats, dat Van Riessens uitgangspunt inzake de sport het be toog van Van Stempvoort volledig dekte! En dat terwijl er tussen de beide referenten geen vooroverleg was geweest. Wie daarom beweert, dat Van Riessen de conferentie in een engte heeft gevoerd, waaruit Van Stempvoort haar juist had be vrijd, heeft in het gunstigste ge val één der beide sprekers niet goed begrepen. Ook voor Van Ries sen was sport immers spél. En ook hij wist van grote ruimte voor spel en sport in het christelijk leven. Zelfs sprak hij een eigen vroegere gedachte tegen, alsof sport en spel alleen maar dienden om weer op ver haal te komen voor het dagelijks werk. We mogen handballen om te handballen zonder meer! Maar hoe is nu de verhouding tot dat andere jeugdwerk? Is ook dat geen spel? Niet met ballen en goals, maar toch wel met inleidingen en gesprekken? Als het zó zou zijn, dan stonden sport en jeugdwerk op het zelfde levensveld en zouden we de jeugd moeten laten kiezen. De een voelt nu eenmaal meer voor sport, de ander voor gesprekken en debat ten. Maar zó liggen de zaken volgens Van Riessen niet. Natuurlijk is er ook in het jeugdwerk een spelele ment. Het zou zelfs niet goed zijn, wanneer het speelse in dit werk ont brak. Maar daarom ligt het doel van het jeugdwerk nog niet zoals in de sport in het spél! Het jeugd werk heeft een doelstelling die ge richt is op een punt, dat buiten de jeugdvereniging ligt, namelijk: het christelijk leven. Daarom gaat men niet naar een jeugdvereniging om te spelen, maar om te wérken. Te wer ken aan de vorming van de jonge gemeente. In het geheel van het christelijk leven staat dit jeugdwerk daarom dichter bij de dagelijkse ar beid dan bij het speelveld van de sport. 't Is duidelijk, dat naar Van Ries sens opvatting en wij menen, dat hij gelijk heeft het jeugdwerk vóór de sport gesteld dient te worden. Het spel mag nu eenmaal pas aan de or de komen, als het werk ook het jeugdwerk is gedaan. Daarom zou het een ramp zijn, wanneer de jeugdorganisaties en de chr. sport- beweging elkaar in jeugdland gingen beconcurreren. En wel voor het jeugdwerk! Want het is nu eenmaal gezien de saaiheid van veler da gelijks werk veel gemakkelijker om de jongeren te winnen voor het spe lend genieten dan voor het vormend werken. Wat intussen niet betekent, dat Van Riessen dus voor de sport geen ruim te liet. Integendeel! Hij poneerde uit drukkelijk, dat in een goede christe lijke levenscompositie voor beide principiële vorming én spel plaats dient te zijn. Maar hoe valt dit or ganisatorisch te verwerkelijken? Moeten de sportorganisaties dan ook de principiële vorming in haar doelstelling opnemen? Of moeten de jeugdorganisaties in haar methodiek ruimte maken voor de sport? Beide oplossingen ontraadde Van Riessen zijn hoorders. O.i. terecht. Een com binatie van opzettelijke vorming en spel is alleen een mogelijkheid in het evangelisatie - jeugdzorgwerk. Maar verder zijn sport en vorming zulke uiteenlopende zaken, dat ze al leen in afzonderlijke organisaties goed behartigd kunnen worden. Een stevig kontakt tussen sport- en jeugd beweging, dat was de weg, die prof. Van Riessen wees. Een derge lijk goed kontakt op organisatorisch niveau zon voor de jongeren een symbool kunnen zijn voor een goede levenscompositie, waarin vorming en spel beide hun plaats hebben. Dat Van Riessen zowel de onbegaanbare als de begaanbare wegen duidelijk heeft gewezen, is de blijvende bete kenis van zijn referaat, 't Zou ons niet verwonderen, als in de toekomst zou blijken, dat over een netelig pro bleem in jeugdland door prof. Van Riessen voorlopig het laatste woord is gesproken G. N., LAMMENS w i N* JM: 'Wm W "4 ÉÈtii f IWSSÊmm MIDDELBURG. Met een bijeenkomst in de Concert- en Gehoor zaal en een ontvangst in de Statenzaal is gisteren het honderdjarig bestaan van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland op stijlvoile wijze herdacht. De heer dr. L. Brummel, bibliothecaris van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, heeft tijdens de herdenkingsbijeenkomst een voortreffelijk referaat gehouden over de taak van de provinciale bibliotheek, waarin hij er met nadruk op wees, dat de bibliotheek te Middelburg van zeer grote betekenis is. Met bijzonder veel interesse hebben voorts de bezoekers van de jubileumsamenkomst kennis geno men van de expositie in het bibliotheekgebouw en van de brochures van omstreeks 1860, die in de Statenzaal werden getoond. De provinciale bibliotheken hebben, merkte dr. Brummel op, haar eigen taak en plaats. De eerste taak van de ze bibliotheken is de literatuur van en over het gewest en zijn bewoners zo volledig mogelijk bijeen te brengen. De Provinciale Bibliotheek te Mid delburg is het centrum voor alle Ze- landica, waarbij het niet alleengaat om oudere werken en historische literatuur, maar evenzeer om een documentatie over allerlei onderwerpen, die in Zee land gesitueerd zijn of op Zeeland be trekking hebben. In nauw verband hier mede moet vermeld worden het Docu mentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, dat in de Provinciale Bibliotheek geves tigd is en waar allerlei materiaal ver zameld wordt, als krantenknipsels en foto's, die anders niet zo licht in een bibliotheek gezocht en gevonden wor den. De betekenis, die de Provinciale Bi bliotheek heeft is belangrijker, wanneer men aan de toekomst denkt, waarin de plaats van Zeeland als gevolg van het Deltaplan cultureel en economisch stei- lig aanzienlijk veranderen zal. De Provinciale Bibliotheek helpt voorts vele studerenden ten plattelan- de. cursisten van schriftelijke cursus sen, leerlingen van kweekscholen en van middelbare scholen aan de door hen gewenste literatuur. De openbare leeszalen en de plattelandsbibliotheken kunnen slechts voor een deel aan öe verlangens van deze categorie voldoen. De Centrale Bibliotheek kan al deze verzoeken ongeveer vijfhonderd per dag evenmin behandelen en streeft daarom naar decentralisatie, waarbij de Provinciale Bibliotheken een belangrij ke rol vervullen. Het zal zaak zijn, betoogde dr. Brum mel, dat in de komende jaren een zo nauwkeurig mogelijke afgrenzing plaats vindt tussen de werkzaamheden van de openbare leeszalen, de plattelands bibliotheken en de Provinciale Biblio theek. Een omlijning van elke taak is stel lig mogelijk en een goede coördinatie Vele genodigden woonden de herdenkings bijeenkomst t.g.v. het honderdjarig bestaan der prov. bibliotheek bij. ciale bibliotheek" in oprichting is. On geveer honderd personen hebben zich reeds aangemeld, die jaarlijks tien gul den-willen betalen. Waarschijnlijk zal men tot een aantal van 150 leden komen. Het provinciaal bestuur en de bibliothecaris toonden zich zeer verheugd over deze medewer king. kan in hoge mate de lectuurvoorzie ning in Zeeland ten goede komen. Er zal zeker, merkte dr. Brummel op, voor de Provinciale Bibliotheken een toe komst zijn weggelegd, waarin zij zo wel gewestelijk als nationaal een eigen taak te vervullen krijgen. De herdenkingssamenkomst in de Concert- en Gehoorzaal werd geopend door de commissaris der Koningin, waarna de heer m'r. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter van de commissie van be heer voor de provinciale bibliotheek en kele belangrijke gebeurtenissen uit het 'bestaan der bibliotheek memoreerde en de figuur van de initiatiefnemer tot de stichting van de bibliotheek, het lid der Ged. Staten mr. G. A. Fokker, een scherpzinnig en knap mens, belichtte. De heer Mes zei van mening te zijn dat in deze nog excentrisch gelegen pro vincie de provinciale bibliotheek een onmisbare instelling is. Aan de herdenkingssamenkomst werd medewerking verleend door het Zeeuws instrumentaal trio, dat Triosonate van Fried. W. Zachof en Canzon alla capric cio van Jan van Dijk ten gehore bracht. Dit trio bestaat uit Cees van den Berg, hobo, Henk de Wit, fagot en Jo Ivens, piano. Wegens ziekte van Jo Ivens nam Jan van Dijk achter de piano plaats en hij bleek een voortreffelijk invaller. VRIENDEN Tijdens de ontvangst in de Statenzaal deelde drs. M. C. Verburg mede, dat een vereniging „Vrienden van de provin- MIDDELBURG Tijdens een bijeen komst in het Ned. Koffiehuis is een Middelburgse afdeling van de Vlissingse vereniging voor watertoerisme „De Schelde" opgericht. Het initiatief hier toe is uitgegaan van mr. J. Kolkman en mevr. M. C. Michielsen-Alma. Een voorlopig bestuur werd samenge steld: voorzitter: de heer S. van Ra- vestein, vice-voorzitter mevr. Michiel- sen, secreataris mr. J. Kolkman, pen ningmeester de heer E. W. Bosch ridder van Rosenthal, commissarissen materi aal: de heren H. van Capelle en A. H. Ph. de Kanter, roeicommissaris: ir. P. C. Dekker. In zijn toespraak bracht de heer Van Ravenstein dank aan het ge meentebestuur voor de medewerking in zake het ombouwen van de oude groene zwemschool. De boten liggen reeds klaar, de ver eniging krijgt de beschikking over ze ven vaartuigen. De leerlingen van de technische school in de Zeeuwse hoofd stad zullen twee oefenbakken vervaar digen. De vereniging telt thans 43 seni or- en 33 junior-leden. In januari zal het botenhuis officieel worden geopend door de burgemeester, mr. Joh. de Widt. Het bestuur is echter niet van plan tot dat tijdstip te wachten, wan in de Kerstvacantie wil men reeds gaan roeien. victory! vanc£ een lichte sigaar j voor Geachte Redactie, In Uw nummer van 21 november gaf U een verslag van de jaarvergadering der Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs, waar in de feiten niet juist zijn voorgesteld. Ik zou het idee geopperd hebben de Ver eniging te ontbinden. Inderdaad had de voorzitter gezegd, dat dit de enige mogelijkheid was om te ko men tot verandering van artikel 3 der Statuten. Informatief wilde ik hier na vraag naar doen, maar de voorzitter wilde dat punt verder niet aan de orde stellen, daar er geen voorstel dienaangaande was binnengekomen. Een voorstel in die geest kon dan ook onmogelijk op die vergadering Worden ge daan. Gaarne zag ik deze rechtzetting der fei ten opgenomen, waarvoor hartelijk dank. C. Metselaar. KRUININGEN. Op de urgentielijst scholenbouw 3960 is opgenomen de bouw van een nieuwe openbare u.l.o.-school met zeven lokalen. Dit betekent dus dat waarschijnlijk het volgend jaar in het nieuwe uitbreidingsplan in het Eindje de Rondte met de bouw van deze school za! worden begonnen. Dr. L. Brummelbibliothecaris der Kon. Bibliotheek te Den Haagtijdens de gisteren uitgesproken herdenkingsrede t.g.vhet honderdjarig bestaan der pro vinciale bibliotheek van Zeeland. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Ter gelegen heid van haar jubileum heeft de Provinciale Bibliotheek een aantal van de meest kostbare en zeldza- m"e werken uit haar bezit in haar leeszaal tentoongesteld. Zeer speciale vermelding verdient een kleine maar uitgelezen verzameling incu- nabelendrukken van voor 1500. De Delftse bijbeluitgave van 1477 is de oud ste; bijzonder fraai is het exemplaar van Bartholomeus de Glanvilla's beroemde werk: „Van de eygenscappen der din gen" in 1845 verschenen bij Jacob Bel- laert, afkomstig uit Zierikzee. Een ju- HOEK. Over het verzoek van de heer P. Hamelink om optie te verle nen op enkele percelen grond in het Boeregat ontspon zich in de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering een uitvoerige discussie. Noordhoek bij het kanal wil zich in het Boeregat gaan vestigen ais straks de huizen onteigend zullen worden in verband met de kanaalverbreding. Om alle bouwgrond nu aan een aannemer te geven kwam de raad ongewenst voor. Besprekingen zijn geopend om het Boeregat in het uitbreidingsplan te betrekken. De heer P. J. Vergouw (e.h.) stel de nog voor om de heer Hamelink wel optie te verlenen, maar niet op alle percelen. Ook. hier tegen had de raad bezwaar. Besloten werd, dat B. en W. in een volgende vergadering met nadere voorstellen zullen komen. De heer Vergouwe vroeg verder of rijkswaterstaat het plan heeft om alle kreken dicht te gooien met de vrij komende grond uit het kanaal. Burge meester A. F. Hanssens wist daar niets van, maar wel kon hij vertel len, dat hij verzocht had om 60.000 kubieke meter naar Hoek te trans porteren voor de werkzaamheden in het uitbreidingsplan. Gezien de kleine hoeveelheid kon rijkswaterstaat dit verzoek niet inwilligen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten met de gemeente Philippine een overeenkomst te sluiten inzake het ophalen van huisvuil. De gemeenschappelijke regeling BLO onderwijs werd gewijzigd. Het ligt in de bedoeling drie pedagogen aan te stellen voor de nazorgbehandeling der BLO-kinderen. L. M. Jansen kantte zich tegen aanstelling van drie peda gogen. Hij meende, dat het zuilenstel sel hier ten onrechte wordt gehand haafd. De andere raadsleden deelden zijn mening echter niet. Alleen met de stem van Wethouder Jansen tegen werd het voorstel aanvaard. weeltje is voorts de Latijnse bijbeluitga ve, in 1491 gedrukt bij Frobenui ste Ba- seL Handelsbloei Belangrijk is de collectie post-incuna- belen, drukken uit de periode van 1500 tot 1540. Fraai zijn de uitgaven van de Keuren van Zeeland. In een afzonderlijke vitrine zijn uit gaven betreffende de handel en de zee' vaart geplaatst. Tekenend voor de han delsbloei van Middelburg is het atlasje, dat in 1596 is verschenen en een acht- talig woordenboekje, dat enkele tiental len jaren later werd uitgegeven. Verder zijn er twee plaatwerken uit de bibliotheek van Madame de Pompa dour betreffende het huwelijk van de zoon van Lodewijk XV. De handgekleur de exemplaren dezer werken kan men slechts bewonderen in drie steden: Pa rijs, Londen enMiddelburg. Stichter Voorts zijn op deze expositie te zien kruidboeken, vogelboeken en beschrij vingen van landen en de enige bijbel, die uit een Zeeuws klooster is bewaard ge bleven: de bijbel van het Kartuizer Klooster Sion te Noordgouwe In een kastje treft men geschriften aan van mr. Gerrit Adriaan Fokker, lid van Ged. Staten van Zeeland en stichter van de Provinciale Bibliotheek. HONDERD JAAR GELEDEN maakte men zich in Zeeland ook reeds druk over de ver bindingen. Toen was onder werp van het gesprek niet de vraag of er een kanaal van Terneuzen naar Antwerpen moest komen en hoe de scha devergoeding voor gronden, nodig voor kanaalverbreding moest worden geregeld, maar was hoogst actueel de vraag of er in Brouwershaven of in Stavenisse een groot spoor wegstation zou verrijzen. Daar zijn in felle bewoordin gen geschreven brochures over verschenen. Onze vade ren vochten voor de welvaart van het gewest! Zij waren bijv. van mening, dat het veel goedkoper zou zijn en bovendien ook economisch ge zien veel beter, om de spoorlijn, die overig Nederland met dit ge west zou verbinden, niet over de Kreekrak en het Sloe te laten lo pen wat zou dat niet kosten! maar via een brug over de Een dracht en het Mastgat naar Sta venisse en Brouwershaven. Wa ren deze plannen uitgevoerd ge worden, dan zou het er waar schijnlijk in Zeeland op het ogen blik heel anders uitzien. Men zag indertijd, zoals uit brochures blijkt, aan het afdam men van Kreekrak en Sloe enorm veel bezwaren kleven, vooral van wege het feit, dat dan door Zuid- Beveland en door Walcheren een kanaal zou moeten worden gegra ven. Dat men honderd jaar geleden ook grootse plannen kon maken, blijkt uit het feit, dat een me neer Jansen het publiek versteld deed staan van zijn stoute voor nemen om „een brug over de oceaan te bouwen" in de vorm van een vaste stoomvaartverbin ding van Vlissingen op Amerika. Het centrum van Nederland heeft echter de voordelen van een der gelijke verbinding weten op te eisen, waarover veel gekrakeel is geweest in Zeeland. Honderd jaar geleden maakte men zich eveneens druk over de polderreglementen. De grote vraag was of de polders publiek- dan wel privaatrechtelijke licha men waren en ook onder het toe zicht van de provinciale overheid op de polders kwamen veel ton gen in beweging. Goudmijn De duinen van Walcheren wer den in I860 een goudmijn" ge noemd, niet vanwege het toerisme in die dagen, want dat was er niet, doch wel met het oog op de duinwatervoorziening. Zeeuwsch- Vlaanderen zat in die tijd kenne lijk verlegen om een rechtbank en in Middelburg prees men de straatverlichting met gaslan taarns. Hoe het ongeveer honderd Jaar geleden in Zeeland reilde en zeil de, waarover de politici van die dagen slapeloze nachten hadden en welke problemen de notabelen van die tijd in de soos bespraken kon men gisteren concluderen uit een expositie van brochures van omstreeks 1860 in de Statenzaal. Advertentie Het 7000 ton brt. metende Liberty- schip ..Zephyr", dat twee jaar in de Vlissingse binnenhaven heeft opgelegen, heeft gisteren de Scheldestad voor goed de achtersteven toegekeerd. Twee zeeslepers van L. Smit's Inter nationale Sleepdienst sleepten het vrachtschip naar Rotterdam waar gron dig onderhoud en reparatie zal plaats vinden, alvorens de „Zephyr" weer in de vaart komt. Het schip dat onder Costaricaanse vlag vaart is Grieks ei gendom. 's-HEERENHOEK. De letterwed-strijd die door de winkeliers van 's-Heerenhoek was uitgeschreven, bracht één goede op lossing uit 300 inzendingen. De slagzin luidde: ,.In onze zaken ligt Uw voordeel", Betsie de Jonge was de gelukkige win nares. Een waardebon van f25,was haar beloning. ST. ANNALAND. De deze zomer aangelegde nieuwe duiker in de Oude Zeedijk, even buiten de kom van de ge meente, is onklaar geworden. Wat hier van de oorzaak is valt nog niet met zeker heid te zeggen. Vermoedelijk is de weg te vroeg vrijgegeven voor het doorgaand verkeer. De Oude Zeedijk is thans voor alle verkeer gesloten. BRUINISSE. De etalagewedstrijd die in het kader van de winkelweek was ge organiseerd, is ook wat de publieke be langstelling betreft, een succes geworden. De eerste prijzen werden gewonnen door de heren J. C. Kesteloo (huishoudelijke artikelen), Jac. Kleppe (levensmiddelen), J. Pleune (groep textiel), Joh. de Waal (bakkers). Wed. D. ^Muller (groep aanver- iwante artikelen). De winkelweek van de middenstands- vereniging „Coltjnsplaat" is door burge meester A. A. Schuit officieel geopend. Voor de opening maakten de muziek verenigingen „Wilhelmina" en ..Soli Deo Gloria" een rondgang door het dorp. Het dorpshuis te St. Annaland hoopt men nog voor het a.s. Kerstfeest te kun nen openen. Verfijnde Amerikaanse tabakken en 50 jaar Europese ervaring zijn in deze sigaret Verenigd... EEN LAURENS PRODUCT DEN HAAG Londen Brussel Genève Wiesbaden Elisabethville Montreal Rio de Janeiro Het geestelijke heeft zijn eigen stijl en karakter. Als de grens wordt overschreden, proeft men, dat het niet meer echt is. Dit blijkt o.a., als het te dik er bovenop gelegd wordt of als men, meer formeel, in allerlei teksten of termen zijn kracht gaat zoeken. Uit wat wij hier en daar onderweg hebben gehoord of in kerkbladen hebben gelezen, willen wij een kleine bloemlezing geven, ter il lustratie, waaruit de lezer voor zichzelf de conclusie mag trekken, of dit geestelijk of overgeestelijk moet worden genoemd. GOES. Voor de leden van de Zeeuw se Volksuniversiteit bracht de toneel groep „Theater" gisteravond in de „Prins van Oranje" het blijspel „Mama San" (A majority of one) van Leonard Spigel- gass. Voor Zeeland was dit stuk de pre mière en het is, eventds elders in het land, een eclatant succes geworden. „Mama San" handelt over de ontmoeting tussen oost en west na de tweede wereld oorlog. Personen, die door de oorlog lijnrecht tegenover elkaar stonden slagen eerst na vele misverstanden en moeilijkheden erin waardering voor eikaar te vinden. Een vrij simpel blijspel, waarvan dank zij het grote acteurstalent van Cruys Voorbergh als Koichi Asano en Enny Mols-de Leeuwe als mrs Jacoby een zeer boeiend geheel werd gemaakt. Naast deze hoofd rolspelers moeten zeker ook Bemhard Droog als Jerome Black, Winnifred Bos boom als zijn vrouw Alice en Rita Vethag als mrs Rubin genoemd worden, die te zamen het stuk tot een zeer hoog plan brachten. De Japanse sfeer was mede door het spel van enige Japanse meisjes (Ingeborg Elzevier, Tatiane Radier en Martine Crefcoeur) uitstekend getekend. De regie was in handen van Cruys Voorbergh en voor de vertaling zorgde Alfred Pleiter. Vanavond brengt „Theater" dit stuk in de Concertzaal te Zierikzee en morgen avond in de schouwburg te Middelburg. Inbrekers kregen brand kast niet open VLISSINGEN. In de nacht van maandag op dinsdag hebben ongenode gasten kans gezien, door het uitbreken van een ruit. zich toegang te verschaf fen tot het filiaalkantoor van de firma Alberts aan de Koningsweg. Een poging om de brandkast te forceren faalde, waarschijnlijk doordat ze gedurende hun werkzaamheden gestoord werden. Het onderzoek wees uit, dat niets ver mist werd, terwijl ook de schade mee viel. MIDDELBURG. De eerste verga dering van de tweede gewone zitting der Provinciale Staten van Zeeland was slechts van korte duur. De commissa ris der Koningin heette in het bijzonder het Statenlid Vermeulen uit Dreischor, die na een langdurige ziekte weer aan wezig was, welkom, waarna werd be sloten de voorstellen van Ged. Staten in de afdelingen te behandelen. De verga dering werd daarna verdaagd tot 7 ja nuari a.s. VLISSINGEN. Toen de heer H. uit de Jozef Israiëslaan gistermorgen ont waakte kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat in zijn woonkamer brand was uitgebroken. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een gloeiend kooltje, uit de kachel lavlen, de rand van het vloerkleed aan het schroeien heeft gebracht. Een schort, die over de stoel hing, was hierdoor in brand geraakt. De heer H. slaagde er in met eigen middelen de brand te blus sen. Verzekering dekt de schade. In deze tijd wordt er voor allerlei doeleinden veel gevraagd. Wij weten het maar al te goed. Geen week gaat voorbij, of er wordt aan uw deur ge klopt. Ook in de kerk wordt elke zon dag een beroep gedaan op uw offervaar digheid. Over de wijde wereld is er zo veel geestelijke nood, waarin om Chris tus' wil moet worden voorzien. Echter ontbreekt de blijmoedigheid nog al te vaak en de een kan ook wat makkelijker iets missen dan de ander. In de liturgie voor de kerkelijke of ferande staat onder meer dit: Heer, wij geven het uit Uwe hand. Gelukkig vindt dit woord bij velen nog dankbare weer klank. Maar toch, als wij het van de genade van mensen moeten hebben, staat er terecht geschreven: Laat mij niet vallen in de handen van mensen! Welzalig, als wij ten aanzien van Gods genade kunnen zingen, met een persoon lijke klank: Op uw genade zal ik leven, op Uw gena den doodssnik geven, o Heer, aan Wie ik mij vertrouw. Wat betreft het geven uit 's Vaders hand, vroeg een jongetje eens aan zijn vader om een kwartje. „Waarvoor?", vroeg vader. „Dat mag u niet weten, dat is een geheimpje...", was het ant woord. Vader gaf het geld grif. Op de morgen van vaders verjaardag enkele dagen later, gaf het ventje een sigaar in een zakje. Dat was zijn cadeau aan pappie. „Maar hoe ben je aan dat geld gekomen?" vroeg hij, „zomaar een heer lijke sigaar voor een kwartje!" Het lieve antwoord was: „Ik vroeg het eerst aan u en het was to;h een geheimpje..." Wie het verrukkelijke van dit geheim pje voor dit kind verstaat, leert de weerstand en berekening bij het geven te overwinnen en weet, wat het zeg gen wil, te geven uit 's Vaders hand. Zó maakt geven rijk en gelukkig. Maar wat dunkt u van de overgave van dit oud moedertje? Zij leed aan een on geneeslijke ziekte, twee jaar lang. Tot op het bot werd haast haar vlees ver teerd. Geduldig -heeft zij echter haar kwaal gedragen. Toen zij voelde, dat haar einde naderde, zeide zij vol over gave; Het beste komt nog! Dit uitzicht was voor haar niet slechts een wissel op de toekomst, maar had haar dage lijks ook innerlijke kracht gegeven en de klacht doen verstommen. Bezie uw zegeningen met beide ogen, maar uw moeiten, beproevingen en zor gen met één oog. Doe mee aan wat geestelijk werk arbeiden voor Chris- VLISSINGEN. In de nacht van maandag op dinsdag ontstond in een café in de Walstraat een verschil van mening tussen enkele zeelieden en ma trozen van de Kon. Marine. Een matroos en een tot nu toe onbe kend gebleven burger besloten het dis puut buiten op straat te beslechten. De burger delfde prompt het onderspit en tot besluit van dit ..onderonsje" kreeg hij een zodanige klap, dat hij door de spiegelruit van het winkelpand van de heer P. sloeg. De ruit bleek tegen dit geweld niet bestand en spatte in seller ven uit elkaar. Politie en marechaussee moet opdraaien. tus maakt het hart gezond. Laat het venster van uw ziel altijd open zijn naar de hemel. Laat het gezegende licht van Jezus' aangezicht binnenschijnen. Dan veranderen tranen in regenbogen. Een neger bad het volgende: Als ik in Uw glorie kom, Heer Jezus. geeft het biet Of U me een kruk geeft of een gouden stoel, Of U me een broek geeft of een lang gewaadt Here God, als U mijn ziel maar redden wilt! Maar, Heer Jehova, voor het geval, Ja voor 't geval, dat ze ook daar Here God Almachtig om secuur te zijn, Geef mij dan zacht, sluik haar En een mager, wit gezicht. Ik ben best tevreden met mijn zwarte negersnuit, Heel best tevreden met mijn kruUekop, Maar als ik naar de hemel ga, Here Jezus, Om heel secuur te zijn, Geef mij dan zacht, sluik haar En een mager, wit gezicht Twee keer de hel is wel wat veel. Rechters zijn niet altijd paedagogen of geestelijke leidslieden. In Jonia, een stadje in Amerika, werd Roger Link veroordeeld voor het gooien van rotte perziken en tomaten naar een predikant met wie hij verschil van mening had. Voor deze vrolijke bezigheid kreeg hij dit vonnis te horen: De eerstvolgende dertien zondagen de diensten van de getroffen dominee bijwonen! In de pers kan men soms wonderlijke aankondigingen treffen. Bij de geboorte van een kind gaf het vroom gemoed van een dankbaar ouderpaar uitdrukking aan hun blijdschap in de volgende be woordingen: Die God, in Wiens hand onze adem is, Die wij bestendig moeten eren, Die liefdevol mensenhanden leidde en alles tot dusver wel maakte, verblijdde ons ten zeerste met de geboorte van (volgen de namen en het volgende onderschrift) Zou Ik dan Ninevé niet sparen, de grote stad, waarin meer dan honderd twintig duizend mensen wonen, die het onderscheid niet kennen tussen hun rechterhand en hun linkerhand, bene vens veel vee? Wat ter wereld het vele vee nu heeft te maken met de komst van dit bore- lingske, zal wel menigeen ontgaan. Maar ja, de ene mens is de andere niet. En als je nu eenmaal een tekst wilt gebrui ken, moet je het geheel ook citeren en neem je het vele vee ook op de koop toe. O. HANSWEERT. In het Nauw van Bath voer gistermorgen het Engelse stoomschip ..Goodwood", brt. 4287, tegen de tanker „Victor H." uit Gent. Dit schip was met een lading onderweg naar Hansweert. De Belgische tanker werd ernstig beschadigd. De brug werd bijna geheel van het vaartuig, dat ech ter geen lekkage opliep, geveegd. Ook persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het gehavende schip ligt thans in de buitenhaven van Hansweert. In het Julianaziekenhuis te Ter- neuzen slaagden voor het examen aan tekening kraamverpleging de dames J. J. van Hee, P. van Maris, en J. N. Oostdijk. BURGH. Aan het begin der raao vergadering heeft de burgemeester, jhr. A. van Citters, meegedeeld, dat Ged. Staten goedkeuring hebben verleend voor de bouw van een nieuwe o.i. school. De heer J. Duson (soc.) had nog en kele opmerkingen over architectonische aspecten. Wat krijgt voorrang: de bouw van een muur rond de school of de cen trale verwarming? zo vroeg hij. Het ETI kreeg vijf cent per inwoner voor de uitgave van een rapport over Sehouwen-Duiveland. Een strook inlaaggrond van 175 bij 30 meter werd gehuurd voor parkeerter rein in Westerschouwen. De gemeenteraad besloot drie aande len van 500 te kopen in de N.V. Brug- verbinding Goeree-Overflakkee. Tot ver tegenwoordiger in de vergadering van aandeelhouders werd benoemd de burge meester, plaatsvervanger wethouder Van der Klooster. Enkele percelen in de Kure werden verhuurd als zomerwoning. Met de ge meente Haamstede werd een kasgeldle ning gesloten van 75.000. - Het vierde televisietoestel in de Klimopactie van de middenstand in Terneuzen is uitgereikt aan de heer L. Breepoel, Eerste Verbindingsstraat 19. Met tien anderen had hij het juiste gewicht geraden van de vijf klimopbe stuursleden: 412.000 gram. Na loting viel het toestel op de heer Breepoel. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3