ADENAUER NEEMT POOLSHOOGTE Tweedaags bezoek aan Parijs begint vandaag ACHT PRATEN OM PLOOIEN GLAD TE STRIJKEN Brandende Hunter op boerderij gestort De Bilt: Wind Felle Kadar: Russen blijven in Hongarije Te groot aandeel woningwetbouw MISS ISRAËL VEROVERD Hogere lonen in textielindustrie Minder voor Indië- strijders EISENHOWERS REIS OP T.V. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND PENDELAARS UIT DE KOU Winkelend Apeldoorn j het donker LAATSTE NIEUWS Demilitaiïsatie zuidpool: twaalf landen tekenen Geen oorlogssalaris voor personeel van gouvernementsmarine Argentinië wenst meer Nederlandse emigranten Vluchtelingen terug naar Roeancla Schelde-Rijnverbinding Wind wakkert aan Harde woorden op communistisch partijcongres Venus bespieden met kunstmaantje Arbeiders staakten na ongeluk van collega's 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, by geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; by geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BRECKER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van i 1,— 15e JAARGANG No. 4423 Dinsdag 1 december 1959 Van onze correspondent PARIJS Bondskanselier Kon rad Adenauer zal vandaag voor een bezoek van twee dagen naar Parijs komen. Hij zal worden ont vangen door premier Debré en door Couve de Murville, de mi nister van buitenlandse zaken.: Het leeuwendeel van zijn ge-; sprekken zal hij echter met ge-; neraal de Gaulle voeren; acht uur zullen de beide staatslieden! in totaal met elkaar van gedach ten kunnen wisselen. De conferentie-aan-de-top is offici eel het voorwendsel van Adenauers, reis en uiteraard zal zij een belangrijk deel van de aandacht vragen. Toch zijn er ook nog andere onderwerpen, welke ongetwijfeld ter sprake zullen worden gebracht. Niemand kan namelijk ont kennen en de Franse regering weet dat heel wel dat de Duitse publieke opinie de laatste tijd niet erg pro- Frans kan worden genoemd. V erontuaardiging Het aanhouden van het Duitse vrachtschip Bilbao buiten de territo riale wateren door een Frans oorlogs schip en het opbrengen ervan omdat de Franse regering het ervan verdacht wapens voor de Algerijnse nationalis tische strijdkrachten te vervoeren, heeft in Duitsland nog al verontwaar diging gewekt. Een ander probleem, dat de Duitse publieke opinie bezig houdt, is dat van La main rouge (de rode hand), een Franse contra-terroristische orga nisatie, die het heeft gemunt op de Algerijnse nationalisten en op diegenen van Duitse nationaliteit die de Alge rijnen steunen door wapens aan hen te leveren enz. Dan is er nog de verklaring van de Gaulle tijdens zijn jongste persconfe rentie met betrekking tot de Oder- Neissegrens, die eigenlijk lijnrecht in gaat tegen het Duitse standpunt. Het ligt voor de hand. dat Adenauer de Gaulle toch inlichtingen zal vragen over zijn intenties, ook al zal hij waar schijnlijk ervan overtuigd zijn dat de oplossing van het probleem op zich zelf nog ver in het verschiet ligt. Niet overtuigend Aan de correspondent te Bonn van ie Monde heeft Adenauer een inter view toegestaan en daarin heeft hij meningen geuit die de moeite waard zijn te worden weergegeven. Wat verwacht u, zo vroeg de cor respondent van le Monde, van een topconferentie? Denkt u dat de ont spanning, die zich in de loop van 1959 heeft afgetekend, de Europese status quo eerder zal bevestigen, dan wel dat zij tot een herziening zal leiden van de verdeling van Duitsland? Denkt u dat de bondgenoten van de Bonds republiek ertoe gebracht zouden kun nen worden de posities, welke het communisme zich in Oost-Europa heeft verworven te aanvaarden met inbegrip van het bestaan van de re publiek Oost-Duitsland? Ik weet niet of de ontspanning dit' jaar al is begonnen, antwoordde Ade nauer. De Berlijnse crisis is niet be-1 paald een overtuigend bewijs van de Russische ontspanningspolitiek. De status quo in Europa is voor de Duit-1 sers net zo onaanvaardbaar als voor de volken van Oost-Europa, die na tionaal onafhankelijk willen blijven. Een gecontroleerde ontwapening zou de zaak van de ontspanning kunnen dienen. Maar men zou die ontspan ning ook kunnen bereiken door het Handvest van de Verenigde Naties toe: te passen aan gene zijde van het IJze ren Gordijn. De stellingen, welke de; Sowjetunie in Oost-Europa heeft ver overd zijn veeleer veroveringen door een gewapende macht dan door de overtuigingskracht van het commu nisme. Ik ben de gebeurtenissen van Hongarije nog niet vergeten. Enige kans Men kan uit die woorden van Ade nauer afleiden, dat hij in genen dele de Gaulles optimisme terzake van de ontspanning, dus terzake van een mo gelijke gewiizigde houding van Rus land, deelt Daarom zal hij zeker over dat onderwerp lang met de generaal willen spreken. Nauw verbonden hiermee houdt ook het probleem van de Franse bedoe lingen ten opzichte van de Navo. Ade nauer is ("het is een van de bases van zijn politiek om der wille van de er kenning van Duitsland als volwaardige Westeuropese mogendheid) een aan hanger van de Atlantische solidariteit. Duitsland is wellicht niet helemaal te vreden met de huidige constellatie binnen de Navo. maar het wil in geen geval een verzwakking van het Nnord- atlantische pact. Daartoe zou het ech ter komen, wanneer de Gaulle zijn zin zou krijgen De wellicht wat kortzich tige en eenzijdige, maar toch zeker wel slimme politicus die Adenauer is, begrijpt heel wel dat een hecht At lantisch pact de enige mogelijkheid voor een ai of niet verenigd Duitsland blijft om ruggesteun te hebben tegen over de aartsvijand Rusland. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De Stad Zierikzee, I de veerboot, waarmede het gootste deel van de in Rotterdam werkende bewo ners van Flakkee dagelijks pendelt, zal zodanig worden verbouwd, dat zij vol- doende beschutte plaatsen krijgt. De directie van de Rotterdamse Tram-j wegmaatschappij, die vandaag een on derhoud met de Provinciale waterstaat had. deelde ons na afloop mede, dat als voorlopige oplossing het open beneden- dek van schotten zal worden voorzien, waardoor 75 vierkante mete. beschutte en te verwarmen ruimte ontstaat. De tekeningen gaan deze week naar de scheepvaartinspectie voor goedkeuring, waarna men het werk binnen zes we ken gereed hoopt te hebben. Voorts is aan de Povinciale waterstaat voorge steld de zandballast in het voorschip te vervangen door ijzer; daardoor kan ruim honderd vierkante meter ruimte vrijkomen. Deze tweede voorziening zal echter enkele maanden op verwezenlij king moeten wachten. Voorzitter van bouwers: DEN HAAG De voorzitter van de Nederlandse bond van bouwon dernemers, de heer D. J. Beuker, noemde gisteren op de bondsverga dering in Den Haag het handhaven van een zijns inziens te groot aan deel van de woningwetbouw in de totale produktie uit de tijd. Voorts had hij kritiek op het handhaven van de woonruimtewet 1947, die bedoeld als noodwet naar zijn mening nu de basis vormt voor het in vele gevallen kunst matig in leven houden van over bodige huisvestingsbureaus, hetgeen een belemmering betekent voor de woningvoorziening. Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE De organisaties van werkgevers en werknemers in de textiel industrie zijn het eens geworden over een loonsverhoging van elf cent per uur. Hierin is de huurbijslag 1957 verwerkt. De verhoging moet nog worden goedge keurd door het College van rijksbemid delaars. Het is de bedoeling, dat de nieuwe lonen zullen gelden met ingang van 1 januari 1960. De lonen voor de jeugdige werkne mers zullen aan het nieuwe peil worden aangepast. Vérder is overeenstemrgw&g bereikt over een aantal verbeteringjen van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Wat de arbeidstijd betreft, is men het eens over een verkorting 'tot 45. uur voor de dagdienst in de komende con tractperiode van twee jaar; ten aan zien van de arbeiders die 'in ploegen werken, bestaat nog verschil van mening. De wereld ziet er plotseling heel anders uit voor het achttienjarige Israëlische meisje Ziva S.jomrat, Miss Israël. Tijdelijk verwisselde ze onlangs de militaire uniform en het geweer Ziva dient als sol daat in Israëls leger voor de glans en schittering van de strijd om de titel Aliss Wereld in Lon den. Als derde kwam zij uit de strijd tevoorschijn. Het meest on der de indruk van haar charmes er is een onmiskenbare gelijkenis met ex-keizerin Soraja van Per- zië kwam de 26-jarige Londense student Jacob Katz. Hij nam Ziva mee naar een balletuitvoering. Hij ging met haar naar een feestje en liet het meisje uit Israël kennis maken met Chinese lekkernijen. Ze was nog nooit in een Chinees restaurant geweest. Kr bloeide een romance op tus sen Ziva en Jakob; ze hebben zich meteen maar verloofd ook. „Het is heerlijk, ik kan het nog niet hele maal geloven", zegt bet meisje. Trouwplannen zijn er nog niet. ze moet eerst nog twee jaar dienen in het leger van haar land. U ziet Ziva hier samen met haar ver loofde. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Op 15 oktober zegde de minister van binnen landse zaken, mr. E. H. Toxopeus, de Tweede Kamer toe de nood- wachtplicht voor Indonesië-strijders nog eens nader te zullen bezien. Als resultaat daarvan heeft de minister nu de volgende richtlijnen verstrekt: 33 OE OUDER a de soldaten onder de Indonesië- strijders, die 33 jaar zijn of ouder op het moment dat zij voor de noodwachtplicht in aanmerking komen, worden niet Ingelijfd, Zy worden ontslagen, indien zij inmiddels bij de noodwacht dienst doen; J, Indonesië-strijders worden slechts als uoodwachter ingelijfd, indien het benodigde contingent niet voor driekwart kan worden samenge steld uit gewoon dienstplichtigen, die niet in Indonesië hebben ge diend. Zij, die reeds als nood- wachter dienst doen, zullen alsnog worden ontslagen, indien zij op grond van deze regel buiten de noodwachtplicht vallen. Mocht hun opleiding echter op 15 oktober reeds zijn ingegaan, dan is ontslag niet meer mogelijk; c Indonesië-strijders ook de kor poraals en onderofficieren zullen niet langer dan drie jaar als noodwachtplichtigen behoeven te dienen, gerekend van het tijd stip van hun inlijving. (De nood wachtplicht loopt voor anderen tot het veertigste jaar.) VAN 15 OKTOBER Hierbij kan worden opgemerkt dat de opleiding in de grote steden al vrij ver op gang is. Doordat de grens voor de vrijstelling is bepaald op 15 oktober, zullen met name Indonesië-strijders. die volgens de alfabetische lijst het eerst aan de beurt zijn gekomen, van de be paling geen voordeel hebben, omdat hun opleiding al is begonnen. Hun aantal is vermoedelijk niet groot hoewel groot genoeg om een onbillijkheid te zien in het i trekken van de scheiding op 15 oktober omdat het contingent dienstplichtigen zonder mobilisatie- bestemming, die niet in Indonesië hebben gediend, in de grote steden meestal groot genoeg is om de be- i hoefte bij de noodwacht te dekken. Een verwrongen hoop zwart ge blakerd schroot naast een zwaar- beschadigde boerderij het gevolg van een ongeluk met een straal jager. De vlieger kwam om, vijftien koeien verbrandden levend. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. De aankomst van pre sident Eisenhower in Rome aanstaande vrijdag, zal in vrijwel heel Europa op de televisie te zien zijn'. De reportage via het Eurovisienet duurt van 11.15 uur tot 12.25 uur. Ook de N.T.S, neemt deze uitzending' over. Tijdens Eisenhowers tournee zal het Eurovisienet 's middags een uur ter be schikking komen van de journaal- diensten, zodat dus dezelfde avond nog de bezoeken van 's morgens op de tele visie komen. Televisiekijkend Europa kan de reis van Eisenhower zodoende vrijwel dagelijks op de voet volgen. UI Eigen nieuwsdienst I j APELDOORN Juist in de Sinter-j klaasdrukte hebben de Apeldoornse win-j ikeiiers gisteravond anderhalf uur lang' bijna niets kunnen verkopen omdat zij I in het donker zaten. Dat kwam door kortsluiting in een j hoogspanningskabel bij dé gasfabriek. i Zowel de verlichting van huizen en be- drijven als de straatverlichting viel uit. Dat gebeurde om tien voor vijf, om half I .zeven was de lichtvoorziening weer ini orde. De grote warenhuizen m de binnen-1 stad van Apeldoorn vroegen hun klanten hun zakén te verlaten. Daarna sloten ze. Verscheidene kleine winkels zetten de] nering voort bij kaarslicht of bijgelicht; door een zaklantaarn. Ook de stoplichten raakten buiten j werking. De politie kon in het donker (weinig doen om het verkeer te regelen, I zodat er nogal wat verkeersopstoppingen i i ontstonden. 1 WASHINGTON (Reuter, UPI) Twaalf landen zullen vandaag een verdrag ondertekenen dat de demili- tarisatie van het zuidpoolgebied en de internationale controle daarop regelt. Krachtens het verdrag zal het verboden zijn in het zuidpool gebied proeven met kernwapens te nemen zolang er nog geen verdrag is, dat een dergelijk voor de gehele wereld geldend verbod inhoudt. De twaalf landen, die maandenlang aan de voorbereiding van het verdrag voor het zuidpoolgebied hebben ge werkt, bereikten gisteren overeen stemming. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft de vordering van de heer W. van K. tot uitbetaling van hem over de pe riode 19421945 toekomend achterstal lig salaris als personeelslid van de Gou vernementsmarine had de heer Van K. ontzegd. Als vertegenwoordiger van honderd voormalige personeelsleden van de gou vernementsmarine had dee heer Van K. Deze eis tegen de staat der Nederlanden ingediend, nadat de vordering door het ambtenarengerecht en in hoger beroep door de centrale raad van beroep, was afgewezen op formele gronden. Bij het uitbreken van de oorlog' met Japan was de gouvernementsmarine in gedeeld bij de koninklijke marine onder opperbevel van de commandant van de zeestrijdkrachten in 'het Verre Oosten, vice-admiraal Helfrich. Kort voor de capitulatie vaardigde vice-admiraal Hel frich een demilitarisatie.bevel jegens het personeel van de gouvernementsmarine uit, opdat zij niet in krijgsgevangenschap zouden geraken. De Japanners trokken zich van dit be vel echter niets aan. Namens eiser was aangevoerd, dat het bevel ook rechts kracht zou hebben gemist, omdat het zonder machtiging van de gouverneur- generaal was uitgevaardigd. De staat echter houdt eraan vast en op grond van dit bevel worden alle aan spraken op achterstallig salaris voor deze groep .ontkend. Vermoedelijk zal tegen de uitspraak van de rechtbank appel worden aangetekend. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Argentinië heeft, even- als Nederland, belangstelling voor ge leidelijke uitbreiding van het aantal Ne derlandse emigranten naar dat land. De Argentijnse regering zal daarom bijdra gen m de kosten van het transport van dé emigranten. Zij geeft de voorkeur aan emigranten uit de agrarische beroepen en acht ele mentaire kennis van het Spaans wense- lijk. De Nederlandse emigranten zullen hun bezit vrij van rechten kunnen invoeren, i Dit zijn de conclusies van de bespre kingen tussen de Nederlandse regerings commissaris voor de emigratie en de twee Argentijnse immigratiedeskundigen, die van 25 tot 30 november in Nederland j op bezoek waren. o Eigen nieuwsdienst NISPEN Een Hunter- straaljager van de vliegbasis Woensdrecht is gistermorgen meterslange steekvlammen uitbrakend neergestort in Nispen. Het toestel schoot hon derden meters over de grond door en drong de koeienstal binnen van de boerderij van de heer F. Denissen. De stal brandde meteen als een fakkel. De vlieger van de straaljager, de 34-jarige majoor J. W. van Es uit Bergen op Zoom, commandant van het 326ste squadron, werd gedood. Door de brandende staldeur zag mevrouw A. Denissen-Elst nog kans met haar acht maanden oude zoontje de boerderij uit te vluchten. Na de schok van de inslag, die haar keu kenmuur in eikaar deed storten, was ze vanuit de keuken naar de kamer gerend, waar haar zoontje lag te slapen. Door de stal met de fel bran dende straaljager schoot ze naar buiten. Vlak achter haar stortte de stal in, die een ogenblik later een vlammenzee was. Koeien verbrand Van de straaljager bleef niets meer over dan een hoop schroot. Hef middenstuk van de boerderij werd verwoest. Juist in dat midden stuk was de stal waar 23 koeien stonden. Vijftien verbrandden le vend. Negen zagen kans naar buiten te komen door het gat dat de straal jager in de muur had geslagen. Vier van de dieven moesten later toch nog worden afgemaakt. Majoor Van Es was als eerste van zijn squadron opgestegen van Woens drecht voor een weertestvlucht. Al bij de start moet er iets hebben ge haperd aan zijn toestel. Direct er na deelde de vlieger over de radio mee dat hij terug kwam. Volgens oog getuigen heeft hij nog geprobeerd een bocht, te maken. Te laag Nauwelijks in die bocht vielen brandende brokstukken van de straaljager naar beneden. Enkele seconden later was het toestel een loeiende vjammenbünder. Nog even ging het rechtdoor, toen dook dè Hunter naar beneden. Het was nog zo laag dat majoor Van Es zijn schietstoel niet kon gebruiken. De heer Denissen zag de branden de straaljager zijn huis binnen schieten. Met zijn knecht rende hij van de akker vlak bij het huis, waar zij aan het werk waren, naar de boerderij. Toen zij daar aankwamen, zagen zij mevrouw Denissen juist naar buiten komen. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. Binnenkort keert het i grootste deel van de driehonderd vluch- 1 telingen, de onlangs een goed heenko men zochten in het onder Brits gezag I staande Oeganda, terug naar Roeanda. Deze mensen, vrouwen en kinderen van i de stam der Watoetsi's, vluchtten uit hun land omdat hun leven door de Ba- jhoetoe's werd bedreigd. Zoals bekend waren beide stammen tot voor kort in j verwoede gevechten gewikkeld. In onze krant van gisteren kon men [het dramatische relaas lezen van de 1 vlucht van driehonderd vrouwen en kin- deren onder leiding van een Britse mis sie-arts. Deze dokter leidde de bedreig de mensen dwars door een gebied, dat krioelde van Bahoetoe's en vijandige pygmeeën, naar de vrijheid van Oegan da. Een klein aantal vrouwen weigert naar Roeanda terug te gaan. ROTTERDAM. ..Daar is de deur!" werd in een cafetaria aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam nogal onvrien delijk tegen een klant gezegd. Hij liet (de deur voor wat zij was en wandelde I dwars door de voorruit naar buiten. De politie was naar de cafetaria ge roepen omdat de man zijn gelag niet i had willen betalen. De zaak werd min of'meer in der minne geschikt: de man i betaalde een deel onmiddellijk en zou i de rest later aflossen. Daarna werd hem *de deur gewezen, een advies dat de man negeerde waar door zijn rekening werd verhoogd met de prijs van een grote spiegelruit, twee i TL-buizen en de glasplaat van een tafel tje inclusief. DEN HAAG Tussen cie regerin gen van België en Nederland wordt overleg gepleegd om tot nieuwe be sprekingen te komen over een Schelde-Rijnverbinding. België heeft deze zaak enige maanden geleden aanhangig gemaakt. Minister Luns deelt de Tweede Kamer mee, dat de Nederlandse regering tegen een heropening van de besprekingen in beginsel geen bezwaren wil maken. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te ons gisteravond om 23.15 uur; Op de meeste plaatsen droog weer met opkla ringen, maar aan vankelijk hier en daar mist. Meren deels matige oos telijke wind. Iets lagere middag- temperaturen dan gisteren. MIESJE; Koopavonden! Van onze weerkundige medewerker Op een prachtige zondag, die als een Sinterklaassurprise uit de meteorologische bus is komen aan rollen, is een heel wat minder mooie maandag gevolgd. Wezen de thermometers in liet zuiden en oosten van het land zondagmiddag twaalf graden aan, maandagmid dag kon alleen In Twente met pijn negen graden worden bereikt, el ders liep de temperatuur tot zes acht graden op. De oorzaak van deze teruggang was het binnendringen van koude re lucht op zondagavond. Dit ging bijna niet met regen gepaard, de regen kwam pas gisteren, toen een kleine depressie zich langs het boven Duitsland gelegen front naar het oosten verplaatste, maar veel had de regen niet te betekenen. Een nieuwe depressie, omgeven door zware stormen, was gister avond inmiddels met een sneltrein- vaartje van 110 km per uur over de Oceaan getrokken en boven de Golf van Biscaje aangekomen. Zjj zal vermoedelijk ons land niet helemaal links laten liggen op haar tocht naar de Middellandse Zee; de wind zal aanwakkeren en er is wat kans op regen, maar koud weer is er voorlopig niet bij. vooral niet nu de koude in Rus land en in centraal Europa sterk is verminderd. Boven de Oceaan is al weer een nieuwe depressie in aantocht, zo dat de eerste wintermaand niet met het echte winterweer zal be ginnen. KAAP CANAVERAL Technici van het Amerikaanse bureau voor luchtvaart en ruimtevaart 1NASA) maken zich ge reed omstreeks half december te trach ten met behulp van een rakettencombi- natie van het type Thor-Able een kleine kunstmaan in een baan te brengen, die dicht bij de baan van de planeet Venus ligt. In de kunstmaan zal zich een zendertje bevinden, dat een bereik van 90 miljoen kilometer - heet- te -hebben. BOEDAPEST (Reuter.) De Russische strijdkrachten zullen in de nabije toekomst niet uil Hon garije worden teruggetrokken. Dit verklaarde maandag Janos Kadar, leider van de Hongaarse communis tische partij, in een grote rede op het congres dal zijn partij in Boedapest houdt. Het partijcongres begon gisteren. Kadar verklaarde dat de Russische troepen niet in het land zijn als gevolg van de binnenlandse toestand, maar door de ontwikkelingen in de internationale politiek. De rede van Kadar werd o.a. aange hoord door premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie. die aan het hoofd staat van de Russische delegatie op het congres. Kroesjtsjef en zijn mede-delegatieleden werden in het presidium van het con gres gekozen. VOOR HET EERST Het is voor hei eerst sinds de op stand van 1956, dat de communisten m Hongarije een congres houden. Kadar zei o.a. dat de communisten in zijn land de binnenlandse vijand volkomen de baas zijn. De opstand van de contra revolutionairen, zoals hij de deelne mers aan de rebellie betitelde, heeft voor 22 miljard forint schade aange richt. Het Hongaarse volk heeft zich echter ten zeerste ingespannen, aldus Kadar, om de schade met hulp van bevriende landen te herstellen. Met nadruk verzekerde hij zijn ge hoor dat de Russische troepen pas zullen vertrekken, wanneer de interna tionale toestand dat gedoogt. GEHEKELD In ongemeen felle bewoordingen he kelde Kadar nogmaals de vroegere' communistische leiders Rakosi hij noemde hem een kleine Stalin en Imre Nagy, terechtgesteld wegens zijn aandeel in de opstand van 1956. Het| was Kadar die destijds de hulp van de Russen inriep om het bewind van Nagy op bloedige wijze omver te werpen. Uitvoerig wijdde Kadar uil over het „verraad zonder weerga" van Nagy. Scherpe woorden richtte de Hongaar se communistische leider ook aan het adres der Verenigde Staten, die vol gens hem de ondermijning beogen van de Hongaarse volksrepubliek. Ongeveer vijfduizend afvallige Hongaren, aldus Kadar. hebben dienst genomen bij de Amerikaanse strijdkrachten. Hoewel Kadar zich vrij vriendelijk uitliet over Zuidslavië, heeft de cor respondent van het Zuidslavische pers bureau Tanjoeg geen toestemming ge kregen het congres in Boedapest bij te wonen. Eigen nieuwsdienst VLAARDINGEN Zes arbeiders op het terrein van een in aanbouw zijnde winkelgalerij in Vlaardingen hebben ge staakt. Dat gebeurde na een ongeluk dat aan twee van hun cellega's was overko men. Die twee arbeiders waren bedolven door een neerstortende cementsilo. Zij werden zo ernstig gewond, dat zij gister avond nog m zorgwekkende toestand ver keerden. De stakers meenden dal de veiligheidsvoorschriften niet werden na geleefd. De Arbeidsinspectie stelde terstond eén onderzoek in. Z,ij constateerde dat het aannemersbedrijf Reym bij de bouw van de winkelgalerij voldoende veiligheids maatregelen had getroffen en dus met voor het ongeluk aansprakelijk kon wor den gesteld. Men vermoedt dat werking van de grond de werkelijke oorzaak van het ongeluk is. De arbeiders hebben het werk hervat. In het gemeentezaaltje te Retranche- ment is een filmvoorstelling gegeven over het vogelleven. Commentator was de heer Van Lede uit Knokke. Tijdens de bietencampagne 1959 op de weegbrug in Krabbendijke werd 2.377.150 kilo bieten gewogen. Onder leiding van mevrouw J. Blok- Dekker vergaderde de afdeling Krabben dijke van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen. De heer C. Burger droeg „Zeeuwse schetsen" voor. De C.J.V.F. en de C.J.M.V. te Krab- bendyke hielden een gecombineerde jaar vergadering in zaal Verburg. Er werd gedeclameerd en toneel gespeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1