KREMLIN: TOPCONFERENTIE DESNOODS MORGEN Kraus en Hoffman botsten boven Tsjechische grond HONGAARSE BEWERINGEN NIET TE CONTROLEREN HET NIEUWE FARAH DIBA De BiltRustig Nog voor Kroesjtsjefs bezoek aan Frankrijk Kroesjtsjef naar partijcongres in Hongarije G.G. en G.D. maakte geen fouten Geen overwinning voor de Gaulle Militair gewond A.V.M.O. ziet discriminatie van openbaar onderwijs DUITSE VLIEGERS SCHREVEN BRIEF UIT PRAAG Onzekerheid over toekomst Steeds minder bevoegden PRETTIGE VOORWAARDEN NU OOK IN MOSKOU Arnhemse politie overwon kapers PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 28 november 1959 Chauffeur verduistert duizend flessen melk Rijksdaalderactie van winkelier MunroEerst ziendan geloven GEEN EINDE HANDIG Treinongeluk bij Ede Nederlandse kapitein in Djakarta gevonnist Koningin Juliana bij studententoneel Runnen" toegestaan in Scheveningen MAMMOETWET VEEL GOEDS MAAR: NORM TE HOOG Proces? Iets meer Geheimzinnig Ahoy in liquidatie Vrij als.... Calabrië geteisterd door zware regenval Onderzoek administratie bank Driesum vordert Chauffeur verdronken Krachtige betogingen in Tokio Mistvelden V 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Si- Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, 24, tel. 01110-2991. 01180-2009; Vlissingen, Terneuzen, Havenpark Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, i 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kaboutera 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAAJRGANG No. 4423 Opstand is agendapunt BOEDAPEST (Reuter, AP) Pre mier Kroesjtsjef van de Sowjetunie gaat het zevende congres van de Hongaarse communistische partij bijwonen. Het congres begint maandag. Kroesjtsjef zal aan het hoofd staan van de officiële Sowjetrussische afvaardiging. Het komende partijcongres is het eerste sedert de Hongaarse opstand van *956. De Hongaarse communistische partij had tijdens het bewind van Matyas Rakosi naar schatting 900.000 leden. Men schat het aantal leden thans op ongeveer 400.000. Het laat zich aanzien dat het partij congres vier dagen achter gesloten deu ren zal beraadslagen over de economi sche plannen voor de periode 1961'65 en andere staatszaken. Ook verwacht men dat partijleider Kadar een uiteen zetting zal geven over de oorzaken van de opstand van 1956. Kroesjtsjef keerde gisteren in Mos kou terug van een korte vakantie aan de Zwarte Zee. Naar Amerikaans voor beeld liet hij zich per helikopter van het vliegveld Wnoekowo bij Moskou naar het Kremlin brengen. Van onze correspondent PARIJS. De Russische regering vindt nog altijd dat het van het grootste belang is, dat de topconferentie tussen Oost en West zo spoedig mogelijk wordt gehouden. Zij heeft dat aan het Westen laten weten door haar ambassadeur te Parijs, Vinogradof, in het openbaar te laten verklaren dat de Russische regering bereid is, desnoods morgén aan de topconferentie deel te nemen. B. EN W. VAN AMSTERDAM: Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De controleren de arts van de Amsterdamse G.G. en G.Ddie op 9 oktober opneming in het ziekenhuis van een 55-jarige vrouw niet nodig achtte, heeft geen verzuim gepleegd, menen B. en W. van Amsterdam. De vrouw is op 12 oktober in haar woning overleden. Het liberale raadslid J. A. de Jong, die arts is, had vragen over deze zaak gesteld. De controlerende arts, aldus B. en W„ heeft na de controle met de huisarts overleg gepleegd, waarbij zij samen tot de conclusie kwamen dat de opneming (nog) niet behoefde te geschieden. Het Vrije Volk meldde gisteren, dat tegen vier Amsterdamse artsen een klacht is ingediend bij het Medisch Tuchtcollege te Amsterdam. De klager is de weduwnaar van de 55-jarige Amsterdamse vrouw, die na een ziekbed van vijf dagen zonder ge neeskundige hulp overleed. De klacht is gericht tegen de huisarts, de waarnemend arts en twee controle rende geneesheren van de G.G. en G.D. Klager voelt zich ernstig gegriefd en benadeeld door het niet verlenen van medische hulp. Voorts stelt hij, dat met de bepaling van de verantwoordelijkheid voor het uitblijven van geneeskundige hulp een algemeen belang is gemoeid. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. De chauffeur J. van B. uit Bergen op Zoom heeft aan de rijkspolitie de verduistering van ongeveer duizend flessen melk bekend. Hij werkte bij een melkfabriek en lever de dagelijks de melk voor melkhande laar J. Maas uit Halsteren af. Die con troleerde de levering gewoonlijk niet, totdat hij een keer ontdekte dat hij te weinig melk had ontvangen. Uit het onderzoek bleek dat de dage lijks verduisterde melk aan C. v. d. H. in Bergen op Zoom werd verkocht. Er wordt nagegaan of nog andere melk handelaren 'het slachtoffer zijn gewor den. Inbrekers hebben uit de fiat van Maria Tallchief, de prima ballerina van het New-York City ballet, voor 65.000 gul den aan bont en juwelen gestolen. Het is tot dusverre steeds be schouwd als een overwinning van het standpunt van de Gaulle, dat Kroesjtsjef zich scheen te hebben geschikt in het houden van een top conferentie na zijn bezoek aan Frankrijk, dus op zijn vroegst in april 1960. Gisteren bleek dat Kroesj tsjef er toch wellicht de voorkeur aan zou geven, de topconferentie eerder te houden. Vinogradof, die overigens persoonlijk bevriend is met de Franse president, zei tijdens een bijeenkomst van de Brits-Ame rikaanse journalistenvereniging in Frankrijk, dat de Sowjetunie op elk tijdstip bereid gevonden zal worden, aan een topconferentie deel te ne men, ook al was het nog voor Kroesj tsjefs reis naar Frankrijk, ja, al was het morgen. Niet getaand Vermoedelijk heeft het Kremlin door Vinogradof deze woorden te la ten spreken, duidelijk willen maken dat er niet de minste waarheid schuilt in hetgeen men de laatste we ken voortdurend heeft kunnen horen in Bonn, Londen en Parijs: dat Kroesjtsjefs belangstelling voor een topconferentie alweer aan het tanen zou zijn en dat het heel goed moge lijk was dat de topconferentie zelfs in 1960 niet meer zou worden ge houden. Geen uitstel Door de verklaring van Vinogra dof is het duidelijk geworden dat Kroesjtsjef er nog net zo over denkt als Eisenhower en Macmillan, nl. dat de topconfej-entie niet langer uitgesteld mag worden dan strikt noodzakelijk is. De Gaulle en Aden auer staan dus weer alleen in hun opvatting dat het juist zaak is, de topconferentie naar een zo ver mo gelijke toekomst te verschuiven. Vi nogradof zei over de topconferentie zelf, dat zijn land al het mogelijke zal doen om er een succes van te maken. Proces-verbaal opgemaakt LAREN. De politie in Laren heeft bezwaren tegen een „rijksdaalderactie" van een der Larense winkeliers, de heer C. Spoelder. Zij heeft proces-verbaal op gemaakt tegen hem. In de kassa van zijn zelfbedienings- zaak stopt de heer Spoelder iedere och tend tien rijksdaalders, waarvan hij eerst de nummers heeft genoteerd. Als de winkel 's avonds dichtgaat, zet hij de tien nummers op zijn etalageruit. De mensen die hem de volgende dag een van de bewuste rijksdaalders laten zien, mogen voor tien gulden boodschappen uitzoeken. Dat geldt ook als de eigenaar van het muntbiljet geen klant van de winkel is. Hij kan de rijksdaalder via een klant hebben gekregen. Zelfs is het denkbaar dat iemand een „goede" rijksdaalder ontvangt door de winkel met een tientje binnen te stappen en te vragen dat te wisselen voor rijksdaalders. NEW YORK (Reuter, UPI) De speciale gedelegeerde van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voor de Hon gaarse kwestie, de Nieuwzeelan- der, sir Leslie Munro, heeft in een verslag over dë toestand in Hongarije na de opstand van 1956 aangedrongen op de terugtrek king van de troepen van de Sow jetunie uit dat land en laten uit komen dat hij, zolang hij niet zelf een onderzoek in Hongarije mag instellen, geen aandacht zal schenken aan officiële Hongaar se tegenspraken van berichten over voortgaande terechtstelin- gen van deelnemers aan de op stand. Munro wijst er in zijn rapport op dat de weigering van de Hongaarse regering hem toe te laten neerkomt op het ne geren van een resolutie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De Hongaarse regering heeft zich gemo tiveerd met een geheel verdraaid beeld van de opstand van 1956. Zij gaf voor dat zij de Verenigde Naties niet kon toestaan zich te bemoeien met Hongaarse bin nenlandse aangelegenheden. Die motivering was al in tegenspraak tot de vroegere Hongaarse bewering dat de opstand was uitgelokt door „buiten landse mogendheden". Ook klopte zy niet met het onloochenbare feit dat^ het Sowjetrussische tanks waren die tijdens licht brengen. de opstand Hongaarse arbeiders bescho ten. „Heeft het wel zin", aldus Munro's rapport, „voor te geven dat, wanneer de bevolking van een land doelwit is van de militaire operaties van de strijd krachten van een ander land, die opera ties een binnenlandse aangelegenheid zijn? Het innemen van dat standpunt komt neer op een vernietiging van de grondvesten van de Verenigde Naties". Munro brengt in herinnering dat de Hongaarse overheid in februari officieel had laten verklaren dat er een einde was gekomen aan de berechting en te rechtstelling van deelnemers aan de op stand. Hij meent de juistheid van die verklaringen in twijfel te mogen trekken en staaft die mening met citaten uit of ficiële en semi-officiële berichten van de laatste maanden uit Hongaarse bron. Ook de recente verzekering van partij leider Kadar, dat het niet waar zou zijn dat jeugdige veroordeelden gevangen werden gehouden tot hun 18de jaar om dan terechtgesteld te worden, legde Mun ro naast zich neer. Munro erkent dat vele gearresteerden van een recente amnestie hebben gepro fiteerd en de gevangenis hebben mogen verlaten, maar hij tekent daarbij aan dat de tekst van het amnestiedecreet opzettelijk zo was geredigeerd dat deel nemers aan de opstand er niet van kon den profiteren. Alleen een onderzoek zoals de Alge mene Vergadering dat heeft gewenst, al dus Munro, kan de waarheid aan het Eigen nieuwsdienst EDE. Een militair werd gewond, toen een vrachtauto van de vijftiende afdeling lichte Lua uit Steenwijkerwold door een goederentrein bij het station Ede-centrum werd aangereden. De negentienjarige militair H. v. d. K. was de chauffeur van de vrachtauto. Hij was vreemd in de buurt en reed daar door bij vergissing een uitrit van een betonfabriek op. Te laat bemerkte hij dat de uitrit de spoorlijn Ede-Amers- foort sneed. De chauffeur kwam met de schrik vrij, maar een inzittende van de auto, de negentienjarige militair J. G. van Hal steren uit Landsmeer moest met een kaakfractuur en enkele andere verwon dingen in het hospitaal in Utrecht wor den opgenomen. DJAKARTA (Rtr./AP). Een recht bank in Djakarta heeft gisteren de heer J. M. de B., gezagvoerder van het Ne derlandse schip Tjiwangi, veroordeeld tot een boete van één miljoen roepia. De B. werd veroordeeld voor een „economisch delict". Hij zou de Indo nesische autoriteiten geen lijst hebben verstrekt van goederen (voornamelijk weeldeartikelen) ter waarde van vier miljoen roepia, die hij in Indonesië had ingevoerd. UTRECHT (ANP) Koningin Juliana heeft gisteravond in de stadsschouwburg te Utrecht de galavoorstelling bijge woond van het toneelspel Clerambard van Marcel Aymé. Het stuk werd ge bracht door de Utrechtse studentento neelvereniging ter gelegenheid van de 48ste dies natalis van de Utrechtse stu dentenvereniging Unitas en het tiende lustrum van de Utrechtse studenten toneelvereniging. Bij de binnenkomst van de Koningin speelde een quintet het Wilhelmus. Tij dens de pauze werden leden van de senaat van Unitas en van het bestuur van de Utrechtse studententoneelver eniging aan de vorstin voorgesteld. Ko ningin Juliana onderhield zich daarna nog geruime tijd met de regisseur Be rend Boudewijn en enkele medespelen den. Voorafgaande aan de voorstelling had de vorstin het diner gebruikt bij de burgemeester van Utrecht, jonkheer mr. C. J. A. de Ranitz. 41- De toekomstige keizerin van Perzië, de 21-jarige Farah Diba, brengt haar verlovingstijd op een alleraangenaamste wijze met haar aanstaande echtgenoot door. Gis teren speelde het verloofde paar eerst een partijtje tennis waarna men nog de kracht vond om wat te gaan golfen. Des middags zou den zij gaan skieën, maar dat is verschoven tot zondag. In plaats daarvan dronk men uitvoerig thee in een uitspanning even bui ten Teheran. Intussen verwaarloost Farah Diba haar pianospel niet. Haar muzieklerares, die trouwens te- \feden lacht, heeft hij wijze van attentie een portret van de Sjah op de vleugel gezet. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het is het openbaar ministerie niet gelukt met de huidige Haagse politieverordening in de hand een einde te maken aan het runnen in Scheveningen. Nadat was beslist nog geen runners verbod in de politieverordening op te nemen, was een bestaand artikel aan gegrepen om te pogen toch paal en perk te stellen aan de activiteiten van de runners. Tevergeefs echter, want zowel de kantonrechter als de rechtbank heb ben uitgemaakt, dat een runner, op grond van dit artikel vervolgd, moet worden vrijgesproken. In het desbetreffende artikel is straf baar gesteld het als wegwijzer optre den zonder vergunning van B. en W. Het runnen werd nu als een vorm van wegwijzen beschouwd, maar de kan tonrechter overwoog, dat het een uit vloeisel was van het verhuren van ka mers door particulieren, hetgeen niet aan een vergunning is gebonden. Men is er in Scheveningen wel in ge slaagd de runners van de rijweg te halen. Aanvankelijk waren zij zo bru taal, dat zij zelfs voor auto's van bui tenlanders sprongen, maar met het al gemene veiligheidsartikel uit de we genverkeerswet kon hieraan een eind worden gemaakt. DEN HAAG De Algemene ver eniging van leraren bij het v.h.m.o. ziet in de Mammoetwet van minis ter Cals veel goeds, maar gok veel slechts, met name een discriminatie van het openbaar onderwijs. Blij kens een memorandum aan de Tweede Kamer ziet de vereniging discriminatie in het feit, dat voh gens het ontwerp een bijzondere school, die niet in het ministeriële plan voorkomt, wèl en een open bare school in zo'n geval niét mag worden opgericht. Ook de gemeenten behoren in staat te zijn op eigen kosten een openbare school voor voortgezet onderwijs in het leven te roepen, zodra daaraan de behoefte blijkt te bestaan, aldus de vereniging. De in het ontwerp aangelegde nor men vindt de vereniging voor vele bestaandè scholen te hoog. Voor nieuw te stichten openbare scholen zal het moeilijk, zo niet onmogelijk zijn aan te tonen dat „redelijkerwijs kan wor den aangenomen" dat de school be staansrecht zal hebben, o.a. omdat de verhouding van de leerlingenaantallen van het openbaar en het bijzonder onderwijs bij het lager onderwijs an ders is dan bij het voortgezet onder wijs en deze verhouding bovendien van plaats tot plaats verschilt. De AVMO stelt daarom voor de leer lingengetallen in het ontwerp te hal veren. Teneinde te voorkomen dat een Van onze correspondent BONN. „lk ben gezond en word goed behandeld", hebben de beide Westduitse straaljager piloten, die sedert 22 oktober in Tsjechische gevangenschap zit ten en op wier vrijlating nog geen peil is te trekken, geschreven. Het Westduitse ministerie van defensie publiceerde gisteren te Bonn de brieven, die beide vlie gers op 21 november aan hun naaste familieleden in de Bonds republiek mochten zenden. Eerste luitenant Kraus (29 jaar) ge huwd en vader van een driejarig doch tertje, schreef zijn vrouw, dat hij in Praag gevangen wordt gehouden. De Tsjechische autoriteiten stonden hem toe te schrijven, dat na zijn voorlopige hechtenis van zestig dagen in de ge vangenis te Praag wel eens een proces zou kunnen volgen. Uit zijn brief blijkt verder, dat men van 22 oktober tot 21 november Kraus niets heeft verteld over de pogingen van de Westduitse regering om hem en zijn collega de onderofficier Hoffman vrij te krijgen. Hoffman (24 jaar, ongehuwd) mocht een stapje verder gaan. Men stond hem toe zijn belevenissen op de mor gen van de 22e oktober mee te delen aan zijn moeder. Hoffman schrijft, dat hij op die morgen op grote hoogte zuurstofgebrek kreeg. Op zijn verzoek nam Kraus de leiding van beide vlieg tuigen, wat het contact op de grond betrof, geheel op zich. Kort daarop zag Hoffman bomen voor zich opdoemen. Hij was er zich van bewust dat het tweede vliegtuig in de nabijheid was gekomen, dat er een soort botsing schietstoel in werking zou hebben ge steld. Plotseling ontdekte hij dat hij in een boom hing.... Direct daarna was de Tsjechische politie aanwezig om hem gevangen te nemen. Noch over zijn reis van de Tsjechisch- Duitse grens naar Praag noch over de verhoren die zij moeten hebben onder gaan, mocht hij kennelijk ook maar iets schrijven. In ieder geval is uit beide brieven duidelijk geworden, dat Kraus en Hoffman met elkaar in de lucht in botsing zijn gekomen en zich beiden hebben kunnen redden, ver moedelijk met hun schietstoel, hoewel dat niet met zoveel woorden in de brie ven staat vermeld. Over deze brieven is de afgelopen 48 uur nogal wat te doen geweest. De moeder van Hoffman, die woensdag morgen over de post de brief van haar zoon uit Praag kreeg, belde direct de commandant van haar zoon op. Geen kwartier daarna telefoneerde 'het mi nisterie van defensie te Bonn mevrouw Hoffman met het verzoek niemand iets over de inhoud van de brief te vertellen. Des avonds kwam een spe ciale koerier de brief ophalen, die een paar uur later in Bonn aankwam, waar men er de gehele donderdag hoogst geheimzinnig mee deed. Nog vreemder was het met de brief van Kraus: diens vrouw moest woensdagmorgen meede len, dat zij geen brief had ontvan gen, maar wel een opwekking Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Stichting Zie- kenhuisverzekering A.Z.R. is in liqui datie getreden. Aan de rechtbank te Rotterdam is surséance wan betaling gevraagd, opdat een gelijke behande ling van de schuldeisers gewaarborgd is onder toezicht van dit rechtscollege. De verzekerden hebben alle gelegen heid gehad zich elders zij het op andere condities te verzekeren. Ter voorkoming van misverstand zij jr op gewezen, dat de surséance van betaling alleen betreft de Stichting Ziekenhuisverzekering A.Z.R. en der halve niet het Ziekenfonds. Dit laatste is een geheel afzonderlijk lichaam, dat buiten de lotgevallen van de Stichting plaats had, maar niet dat hij zijn Ziekenhuisverzekering staat. van het ministerie van defensie om de inhoud van het epistel toch vooral niet aan journalis ten mee te delen. Pas nadat zij deze mededeling had ontvangen, bracht de postbode haar de brief van haar man uit de Praagse gevangenis. Het is nog altijd niet bekend wan neer de beide piloten door de Tsjechen zullen worden vrijgelaten. De Tsje chische president Novotny heeft dezer dagen te Oost-Berlijn gezegd: De vlie gers zullen worden vrijgelaten wanneer de Westduitse regering ophoudt ons nota's te zenden, waarin wordt gezegd, dat zij gelooft alles te hebben gedaan om dergelijke grensoverschrijdingen te voorkomen. Novotny eiste vergaande maatregelen van Bonn om een herha ling van een dergelijk incident te voor komen. ROME (AP, UPI) Reeds meer dan een week heeft de „hak" van Italië, Calabrië, te lyden van zware regenval. De overstromingen die daar het gevolg van zijn, eisten tot nu toe acht men senlevens. Verscheidenen worden ver mist; er zijn tientallen gewonden. On geveer 300 gezinnen zijn dakloos ge worden. Het Italiaanse leger heeft veel groot materieel ter beschikking ge steld voor het hulpverleningswerk. groot aantal thans bestaande stede lijke gymhasia zou moeten worden op geheven, stelt de vereniging ook voor de leerlingenaantallen daarvoor te verlagen. De AVMO acht het ook niet aan vaardbaar dat de financiële positie van de bijzondere scholen door extra heffingen van de ouders gunstig kan worden beïnvloed, terwijl dat voor de openbare scholen niet mogelijk is. Voorts herhaalt de vereniging haar pleidooi voor een voor alle leerlingen van openbare en bijzondere scholen gelijk ingericht staatseindexamen. TEKORT AAN BEVOEGDE LERAREN 3500 \JAARUJKS TEKORT J/AAM BEVOEGDE LERAREN I9SI 52 53 54 55 56 575S 59 60 61 stand per 16 seot. IV.eLTl5.170l Het tekort aan leraren bij het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs wordt steeds gro ter. Bij het begin van dit school jaar waren er 2640 bevoegde leraren te weinig. Voor de ko mende jaren wordt een tekort van 3200 a 3300 leraren geraamd. Het tekort is het grootst voor het vak Frans, 43 tegen 20 in 1951. Andere vakken met veel te weinig bevoegde leraren zijn biologie (35 te weinig) en Nederlands (33%). DRIESUM. De accountants die nu al maandenlang bezig zijn met het on derzoek in de administratie van de Bo- az-bank, te Driesum, hopen de volgende maand gereed te zijn. Dan zullen zij precies kunnen vertellen hoe? groot het bedrag is dat door de directeur en de accountant werd verduisterd. Intussen is wel komen vast te staan dat de administratie chaotisch was. De accountant beweert nog altijd onschuldig te zijn aan de verduisteringen. NEDERWEERT. De 51-jarige hout handelaar P. Coppen uit' Weert is gis termorgen in de Noordervaart onder Ne- derweert verdronken, doordat zijn auto in tiet water was geraakt. Het ongeluk, dat omstreeks zeven uur 's morgens gebeurd moet zijn, werd pas ontdekt toen een voorbijvarend schip de auto raakte. 00 Sedert 1 oktober afbetaling 01 MOSKOU (A.P.). De inwoners van de Russische hoofdstad zijn sinds ruim een maand beter gekleed, hebben meer televisietoestellen en maken hun foto's met betere camera's Dat komt door het afbetalingssysteem; zoals bekend is dit een kapitalistische me thode, die in kapitalistische landen allang in gebruik is. Sedert 1 oktober volgen ook de Russen deze methode. In bijna twee maanden hebben de Moskovieten goederen ter waarde van 69 miljoen roebei op krediet gekocht. Dit bedrag stijgt nog voortdurend. Tot de goederen, die op krediet zijn gekocht behoren 21.600 radio's met pick- up-installatie, 2600 camera's. 3600 kleding stukken van bont en 2150 naaimachines. De kopers moeten een eerste betaling van 25 prócent van de prijs doen, Te land en te water ARNHEM. Een kaperschip dat in de Arnhemse Nieuwehaven lag, is dezer dagen door de Arnhemse poli tie leeggutiaald. Een grote voorraad gestolen goederen kwam er voor de dag. Het schip was namelijk de op slagplaats voor de goederen die door een bende inbrekers her en der in Arnhem waren gestolen. Het zand- en grintschip werd be woond door een schipper, zijn vrouw en drie kinderen. Zij leken hoogst fat soenlijke varensgasten, maar zij maak ten in werkelijkheid deel uit van een groep Rijnwijkers, zoals de bewoners van deze wijk worden genoemd, die aan de lopende band 's nachts stroop tochten ondernamen. In één klap De politie kwam er achter en be sloot tot een arrestatie in grote stijl. De rivierpolitie werd eveneens in de arm genomen. Er werd een cordon gelegd rond het schip en de woningen van de vermoedelijk tot de bende be horende verdachten. Op een bepaald teken gingen de belegeraars in de vroege morgenuren tot actie over. In vijf woningen en in het kaperschip werden gelijktijdig arrestaties ver richt en huiszoeking gedaan. Zij le verden voldoende bewijzen op om de arrestatie te kunnen verantwoorden. Tal van kleine inbraken van de laat ste tijd zijn nu tot een oplossing ge komen. TOKIO (Reuter, UPI). Meer dan twintigduizend linkse betogers drongen vrijdag het terrein binnen rondom het parlementsgebouw in Tokio. Zij protes teerden tegen de herziening van het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag. Bij gevechten tussen de politie en be togers raakten zeker 150 mensen ge wond. Tientallen betogers drongen in het ge bouw van het parlement door. De politie moest versterkingen laten aanrukken om ze naar buiten te jagen. Ook in steden buiten Tokio werd hef tig gedemonstreerd. De betogingen wa ren georganiseerd door de vakbonden en linkse politieke groeperingen. In Hotel „Havenzicht" te ST ANNA- LAND werd de Rode Kruis-film „Meisjes in het Wit" vertoond. De belangstelling was hiervoor zo groot, dat er twee voor- stellignen werden gegeven. Des middags had er in dezelfde zaal een kindervoor stelling plaats. De te SINT ANNALAND gehouden col lecte ten ba'te va de Christelijke doelein den heeft het prachtige bedrag van 296,45 opgebracht. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk plaatselijk mist, later ook ver spreide opklarin gen. Zwakke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. MILS JL: Fleur in huis voor het weekeinde. 29 NOVEMBER: zon op 8.21, zon onder 16.34; maan op 6.43, maan onder 16.26. l an onze weerkundige medeiverker Het belangrijkste gebied van hoge druk bevindt zich op het ogenblik boven Rusland, waar het bitter koud is, vooral in het zuiden. Dicht bu de Kaspische Zee stond de thermometer gistermiddag op vijftien graden onder nul. Deze lucht kan voorlopig geen kans krij gen naar het westen op te rukken. Boven de Oceaan bevinden zich enkele depressies, waarvan die bij IJsland gisteravond enige activiteit vertoonde. Vandaag zal deze haar invloed niet tot ons land uit strekken. maar voor morgen be staat daar wel enige kans op, al ieek de kans op regen gisteravond nog met groot. Koud weer zit er zodoende niet in de lucht, maar vooral op plaatsen waar de mist, ?Hagist,lrav;?d ontstond, het lange tpd volhoudt, zal de temperatuur vandaag wei lager zijn, vergele ken bp gisteren toen in het zuiden en westen van het land nog tien graden werd gemeten.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1