Brokkenmakers straks voorgoed van de weg? MINISTER: GROTE PLANNEN VOOR VEILIGER VERKEER Mysteri rieuze dood van Bang-Jensen Laat Krapp verder maar ongemoeid In 1970 twee maal zoveel motorrijtuigen Kunstmaan niet naar de maan Gevaarlijke gymnastiek WINST PHILIPS STEEG 39% MILITAIRE" DAG VOOR VORSTIN Federatie uit noodkreet van orkestmusici KAMER DRUK VOOR KERST Vluchtelingen 36 uur in water Vader en zoon gedood bij autobotsing De Bilt: zachter LEERDAM WERKT AAN HERBOUW PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 15e JAARGANG No. 4422 Vrijdag 27 november 1959 NOTA LAUWERSZEE OP KOMST Vergaande Maatregelen Geen rijkssteun voor Zestienhoven Nieuwe Hugo de Groot reisde per vliegtuig Belastinginspecteurs keren rijk rug toe Eerste klas in trein - geen vaste plaats w- AFRIKAAN NODIGT KROESJTSJEF UIT ADVIES VERWACHT: SLAPEN LEREN IN PARIJS Motie van KVP kreeg volle instemming Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; VHssmgen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREÜKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven, op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van i 1,— Eigen nieuwsdienst NEW YORK. Karen, Per, Lise; Lars en Nina Bang-Jensen zullen hun vader nooit terugzien. Hij werd gisteren dood gevonden op een af gelegen plek in het Alley Pond-park in de Newyorkse voorstad Queens, niet ver van Lake Success, de vroe gere zetel van de Verenigde Naties. Povl Bang-Jensen lag voorover in het struikgewas. In zijn hand had hij een automatische revolver. De poli tie kon niet anders doen dan voor lopig concluderen dat hij zich van het leven had beroofd. foseph Galk, een 65-jarige inwoner van Queens, vond, toen hij zijn hond uitliet, het lijk van de vroegere plaatsvervangende secretaris van de speciale commissie, die in opdracht van de Verenigde Naties in 1957 een onderzoek instelde naar de gevolgen van het gewapende ingrijpen van de Sowjetunie na de opstand in Hon garije. Een onderzoek van de politie ter plaatse, ongeveer anderhalve kilo meter van Bang-Jensens woning wees uit dat de Deen een schotwond in zijn rechterslaap had. Het lijk bleek langer dan een etmaal in de struiken te hebben gelegen. Briefje In de zakken van de dode vond de politie een briefje voor mevrouw Bang-Jensen, waarin haar vergiffe- 4 De geheimen die Povl Bang- Jensen achter deze glimlach verborgen X hield gaan met hem het graf in. De laatste tijd glimlachte hij trouwens X maar zelden. Hij maakte zich, hoewel X hij niet bang voor werkloosheid be- X hoefde te zijn, zorgen en klaagde over i „moeilijkheden". Volgens de politie X was hij onder behandeling van een X psychiater, maar zijn vrouw schetste hem als een „bedachtzame man" die X nooit onbezonnen zou handelen. nis werd gevraagd en aanwijzingen voor de begrafenis stonden. In het briefje maakte Bang-Jensen ook mel ding van het verlies van zijn positie in het secretariaat van de Verenigde Naties en de moeilijkheden die hij de laatste tijd had ondervonden. De tekst van het briefje hield de po litie voorlopig geheim. In de ochtend van de dag die een van de laatste zou zijn van zijn ruim 50- jarige leven nam Povl Bang-Jensen met een vluchtige zoen afscheid van zijn vrouw. Het was half acht. Uit niets liet hij blijken dat hij iets an ders van plan was dan zijn dagelijkse gang naar zijn werk in Manhattan, op het hoofdbureau van de Ameri kaanse hulpverleningsorganisatie CARE. Zijn oudste dochter, de 16- jarige Karen, was toen al naar school gegaan. Onrust 's Avonds om zes uur vond mevrouw Bang-Jensen haar man nog niet thuis. Zij begon zich ongerust te ma ken, omdat hij altijd op tijd thuis kwam. Zij wilde telefoneren, maar ontdekte dat een van de kinderen de telefoon buiten werking had ge steld. Aannemend dat haar man had geprobeerd naar huis te bellen en geen gehoor had gekregen besloot zij af te wachten. Aan dat afwachten kwam woensdag morgen om ongeveer elf uur een einde Mevrouw Bang-Jensen kreeg toen van een huisvriend te horen dat haai' man de vorige dag niet op zijn werk was verschenen. Al wilde zij publiciteit in het belang van haar man vermijden, toch moest zij toen de politie wel inlichten. Dat deed de advocaat van haar man voor haar. Speurtocht De politie begon meteen in zeventien Amerikaanse staten een ongewoon intensieve speurtocht. Gisteren, op Thanksgiving Day, eindigde die, naast een weinig gebruikt ruiterpad. De vier jongste kinderen van de dode. Per (14 jaar), Lise (10), Lars (8) en Nina (4), vierden die hoogtijdag bij hun oom, Kenneth Nolan. Zo had hun moeder het gewild. Na de feestdag zou zij het viertal vertellen dat zij hun vader nooit terug zou den zien. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een nota over de technische, economische, sociale en fi nanciële vraagstukken bij de eventuele afsluiting en inpoldering van de Lau- werszee is spoedig te verwachten. Minister Korthals hoopt nog voor de mondelinge behandeling van zijn begroting die nota aan de Tweede Ka mer voor te kunnen leggen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Op het ministerie van verkeer en waterstaat worden een aantal projecten uitgewerkt, die elk betrekking hebben op het bevorderen van de ver keersveiligheid. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer somt minister Korthals de volgende plannen op: IHet verschaffen van een ruimere en betere bescherming aan de voetganges op alle door een zebrapatroon aangegeven oversteekplaatsen. De tegenwoordige regeling met de knipper- bollen noemt de minister „onbevredigend". 2 Invoering van een maximumsnelheid op wegen en delen van wegen ook buiten de bebouwde kom, waarbij de minister denkt aan variaties in de maxima naar gelang de weg dit toelaat. 3 Het geven van een wettelijke grondslag aan de streep- en bloklijnen op de weg, die een inhaalverbod aanduiden. Op dit punt kondigt de bewindsman een wijziging van het wegen verkeersreglement aan. Naast deze plannen, waarover ook door de commissie veiligheid wegverkeer reeds advies is uitgebracht, zijn nog een aantal vraagpunten in studie, waarvan de belangrijkste zijn: 4. Het instellen van een soort bromfietsvergunning, die zou kunnen worden ingetrokken wanneer zou blijken dat de houder van zo'n vergunning een gevaar voor de weg oplevert. SDoor wettelijke maatregelen de potentiële brokkenmakers en de gewoonte-verkeersovertreders uit ons verkeer te ver wijderen. Zou het zover komen, dan is dit zeer „ingrijpend", aldus de minister. Dit punt komt aan de orde bij de herziening van de wegverkeerswetgeving, waarvoor prof. mr. A. D. Belinfante een opdracht heeft ontvangen. 6 Verplichte keuring van motorrijtuigen is reeds lang in over weging, maar een beslissing hierover wil de minister aanhou den tot hem de uitvoering van zulk een keuring en de daaraan verbonden kosten kunnen worden voorgelegd. VOORSPELLING Minister Korthals wil zich er per soonlijk niet aan wagen een voor spelling te doen over de toeneming van het verkeer in Nederland. Als prognose houdt Rijkswaterstaat er op het ogenblik rekening mee, dat er in 1970 driemaal zoveel motorrij tuigen op de weg zijn als in 1955 (dat is ruim twee maal zoveel als op dit ogenblik). Het is niet mogelijk, zo meent de bewindsman, een groot alles omvat tend plan op te stellen voor de be vordering van de verkeersveiligheid. Aan een speciaal studieapparaat naast de commissie Veiligheid weg verkeer is geen behoefte. Deze com missie telt thans 29 leden en heeft het karakter van een permanent ad viesorgaan, dat zich niet uitsluitend richt op herziening van de wetge ving. STEUN Aan het plan van de stichting Vamor die deer deugdelijke exa mens wil komen tot grotere vakbe kwaamheid van rijschoolhouders heeft de minister in principe zijn steun toegezegd. Hij hoopt dat ge leidelijk aan uit dit plan een sane ring van het rijschoolwezen zal groeien. OOK VERKEER De term „verkeer" in het wegen verkeersreglement heeft men in het algemeen steeds zo verstaan, dat ook de voetganger daaronder valt. Voor het eerste in een recente uitspraak van de Amsterdamse rechtbank is gesteld dat een voetganger geen verkeer is. Mocht in hoogste instan tie worden uitgemaakt dat deze in terpretatie inderdaad juist is, dan zal de minister de bepaling in de we genverkeersreglement verduidelij ken en daar de voetganger ondub belzinnig in onderbrengen. Eigen nieuwsdienst KAAP CANAVERAL Uitgere kend op Thanksgiving Day, een van de voornaamste hoogtijdagen van het Amerikaanse volk, is de poging een kunstmaantje van ruim 168 kilo met een ingebouwde camera om de maan te laten draaien uitgelopen op een jammerlijke mislukking. Anderhalf uur na de vlotte start van de ruim 100 ton wegende rakettencom- binatie Atlas-Able, die de Pionier 5 in een baan om de maan moest brengen, kwam gisteren de teleurstellende mede deling dat de tweede trap niet tot ont branding was gekomen. Men nam aan dat de Atlas-Able naar de aarde was teruggevallen en in de Atlantische Oceaan was gestort. Magnetisch veld Een van de vele bijkomende taken van de Pionier 5 was het verkrijgen van zekerheid omtrent de aanwezigheid van een magnetisch veld van de maan. Sowjetrussische geleerden deelden enige tijd geleden eerst mede dat uit hun waarnemingen nabij de maan niets was gebleken van een dergelijk mag netisch veld, maar onlangs deelde een van hen, professor Krassofsky, tijdens een bezoek aan de Verenigde Staten mede dat toch was gebleken dat de maan een zwak magnetisch veld had. Te vroeg voldaan Duizenden Amerikanen waren op het strand in de omgeving van kaap Cana veral ooggetuigen van de lancering. Er ging een luid gejuich op toen de Atlas- Able goed van start was gegaan en pijl snel de hoogte in schoot. De meeste toeschouwers gingen toen voldaan naar huis. Pas veel later lazen zij, tot hun grote teleurstelling, dat de reeks Ameri kaanse mislukkingen weer met een was vermeerderd. DEN HAAG Bij het ontwerp van een nieuw Haags spoorwegstation aan het Bezuidenhout is rekening gehouden met een via Leiden lopende treinverbin ding met Schiphol, deelt de minister van verkeer en waterstaat mee. LEEUWARDEN. De gemeente lijke inspecteur van het lichamelijk onderwijs in Leeuwarden heeft te kennen gegeven, dat hij geen ver antwoordelijkheid meer wil aanvaar den voor het materieel in de ge meentelijke gymnastieklokalen. Dat materieel is verouderd; men spreekt van een achterstand van tientallen jaren. DEN HAAG. Behalve voor de luchtbeveiliging en de meteorologische dienst doet het rijk geen uitgaven voor de luchthaven Rotterdam, aldus minis ter Korthals in zijn memorie van ant woord. Voor 1960 zullen deze 750.000 gulden bedragen. Sinds 1940 is de aandacht al ge vestigd op de noodzaak van revisie en vernieuwing van het materieel. In de jaren dertig stond Leeuwarden in de voorste gelederen wat het ma terieel ir de gymnastieklokalen be treft; nu kan de stad met andere plaatsen een vergelijking niet meer doorstaan. Vier weken geleden is het beheer van de dienst openbare werken plot seling overgegaan naar de gemeen telijk inspecteur. De directeur van openbare, werken schreef een brief aan het gemeentebestuur, waarin hij vaststelde dat hij dus geen verant woordelijkheid meer draagt voor wat bij het gebruik van de gymnastiek lokalen kan gebeuren. Een derge lijke brief heeft de gemeentelijke inspecteur nu aan de schoolhoofden gestuurd. Openbare Werken van Leerdam heeft gisteren al opdracht gekregen de ontwerpen te maken voor herbouw van de verwoeste gasfabriek. Met de winterjas aan. -Ie kraag op en dikke dassen om stonden de tekenaars aan hun tekentafels. De ouderwetse petroleumkacheltjes kunnen de loka'-;n niet voldoende verwarmen. Van de andere afdelingen der gemeentesecretarie zitten de ambtenaren in de raadszaal, het enige grote lokaal in het gemeentehuis van Leerdam dat niet me» gas verwarmd werd. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Philips heeft over het derde kwartaal formidabele cij fers laten zien. De omzet alleen al in dit kwartaal, dat overigens nog niet eens het beste van het jaar voor Philips is, heeft het bedrag van een miljard gulden gepasseerd. De nettowinst over de eerste negen maanden bedraagt 210 miljoen gulden en is daarmee 39 proeent boven die van dezelfde periode van 1958. Zeer belangrijk is dat de liquide po sitie. vergeleken met een jaar geleden, aanzienlijk is versterkt en dat de in vesteringen uit eigen middelen kun nen worden gefinancierd. Het aantrek ken van nieuwe middelen is daarom vooralsnog niet nodig. Van onze correspondent PARIJS. Terwijl kruiers die een krat met het opschrift „Spiegels breekbaar" het vrachtruim van een vliegtuig dat naar Marseille ging, in- hesen, merkte een van hen op: „Het is zo zwaar alsof er een man in zit". Er zat ook een man in. Want toen de lossers in Marseille de kist wilden op pakken, bleek die leeg. Het deksel was eraf en over het perron zagen zij de verstekeling het donker, en de vrijheid, inrennen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het aantal belasting inspecteurs, dat de laatste jaren de dienst heeft verlaten, is relatief bezien nog niet verontrustend. Het vertrek van deze inspecteurs heeft de minister ech ter toch „niet onberoerd" gelaten, zo als hij zegt. Uit zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer blijkt, dat dit jaar tien inspecteurs belastingconsulent zijn geworden, dat twee inspecteurs in een familie n.v. werden opgenomen en één inspecteur benoemd werd tot raadsheer in een gerechtshof. De belastingacade mie leverde dit jaar dertien adjunct-in specteurs af. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is niet mogelijk bij versterking van de trein het eerste-klas- rijtuig naast het zogenaamde stamrijtuig te plaatsen, waarvan de plaats ook nog al eens wisselt. In de toekomst krijgt de eerste klas echter een vaste plaats omdat het als tussenrijtuig in zichzelf voort bewegende treinstellen zal worden ge plaatst. De N.S streeft ernaar op de perrons de eerste klas aan te geven en volgt slechts een internationale afspraak door met een gele streep het rijtuig te onder scheiden van de tweede klas, aldus de minister van verkeer en waterstaat in zijn memorie van antwoord. Kamerleden hadden opgemerkt dat deze streep slecht te zien is onder een perronoverkapping. Eigen nieuwsdienst HARDERWIJK Even voor half elf gistermorgen schreden koningin Juliana gekleed in een donkere rok, een bruin suède jasje en een flatterende lichte hoed en haar gevolg onder de tonen van het Wilhelmus langs de erewacht van de Infanterieschool in Harderwijk. Dat was het begin' van een „mili taire" dag voor de Koningin, die om een indruk van de opleidingen bij de landmacht te krijgen een bezoek beeft gebracht aan de Infan terieschool in Harderwijk en aan de SROI en de legerplaats in Ermelo. Ongedwongenheid en spontaneïteit karakteriseerden dat bezoek. „Clown" Kolonel W. D. H. Eekhout, de commandant van de Infanterie school, bracht de Vorstin op de hoogte van de inrichting en werk wijze van de school; andere officie ren belichtten enkele details. In Ermelo, op de School voor reserve-officieren bij de infanterie, gebruikte de Koningin de lunch; de praeses van de leerlingenvereniging, R. L. Ferwerda, was haar tafelheer. De Koningin wilde met enkele leer lingen van de school een ongedwon gen gesprek voeren, zonder dat daarbij officieren tegenwoordig wa ren. De pelotons zelf hadden de jongens geselecteerd, zonder invloed van bovenaf. Van één van de pelo tons'werd zo de „clown" afgevaar digd. In de houding Haar laatste bezoek gold de leger plaats in Ermelo. De Koningin be trad er de soldatenkantine, waar enkele honderden jonge militairen ietwat bedremmeld door de hoge verschijning de koffie en de ge vulde koek vergaten en de houding aannamen. Hier liet de Koningin zich vooral op de hoogte stellen van de mogelijkheden tot ontspanning. MOSKOU (Reuter) Sekou Touré, de president van de Afrikaanse staat Guinea, heeft na afloop van bespre kingen die hij te Moskou heeft gevoerd, de Russische premier Kroesjtsjef uit genodigd voor een bezoek aan zijn land Er is al enige tijd sprake van een Afrikaanse reis die Kroesjtsjef graag zou willen maken en wellicht zal hij de uitnodiging van Sekou Touré aangrijpen om zijn plan te verwezen lijken. BONN (A.P.) Van goed inge lichte diplomatieke zijde in Bonn heeft Associated Press gisteravond vernomen, dat een internationale commissie van zeven leden in de Westduitse hoofdstad een aanbeve ling aan de regeringen van de Ver enigde Staten, Engeland en Frank rijk voorbereidt, waarin wordt ge zegd dat de westelijke geallieerden hun pogingen moeten opgeven om de grootindustrieel Alfried Krupp te dwingen tot ontbinding van zijn ko len- en staalrijk. „ONUITVOERBAAR" Volgens deze bron zal de commis sie, als zij dinsdag bijeenkomt, for meel de aanbeveling goedkeuren, dat het bevel aan Krupp onuitvoer baar is en dat de drie landen daarom hun pogingen maar moeten staken. Met steun van de regering-Aden- auer heeft Krupp al verklaard, dat hij geen koper voor zijn uitgebrei de kolen- en staalbezit kan vinden. (Als bekend heeft de heer L. Worms minister Erhard verzocht hem mee te delen, welke fabrieken van Krupp hij eventueel kan kopen.) De eindbeslissing over het al dan niet van kracht blijven van het be vel tot ontbinding van het Krupp- concern, berust uiteraard bij de drie regeringen zelf. JAAR LANGER In Bonn wordt voorts verwacht dat de commissie de tijdlimiet die Krupp voor de verkoop was gesteld, intus sen met een jaar zal verlengen. Zij is gemachtigd dit te doen zonder overleg van de drie geallieerde re geringen. Het verlengde uitstel, dat Krupp tot dusver is verleend, loopt in januari af. Tot 1951 heeft hij als oorlogsmis dadiger in de gevangenis jfezeten. MET UITRUSTING RIJN IN Nieuw onderzoek naar militair bevel Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Staatssecretaris Cal- meijer heeft een nieuw onderzoek gelast naar het gebeurde op 26 september te Oosterbeek waar vijftig militairen van een eerste luitenant bevel kregen zich gekleed met hun uitrusting in de Rijh te hegeven. In eerste instantie had de staatssecre taris in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Borst al een uiteen zetting gegeven. De militairen moesten volgens hem het stilstaande water tus sen twee kribben doorwaden. Sommigen van hen kwamen in moeilijkheden om dat zij in strijd met de gegevens orders elkaar niet bij de hand vasthielden en te diep in het water raakten. Een deel van hen kon ook niet zwemmen maar ongelukken zijn er niet gebeurd. Na dit antwoord aan het Kamerlid zijn de staatssecretaris nieuwe gegevens be kend geworden, die hem tot een nieuw onderzoek hebben doen besluiten. Het zou hierbij gaan om het bevel, dat de groep had ontvangen en dat zou hebben geluid: het omtrekken van een krib. Daardoor zijn zij in het diepe water geraakt, het geen tot ernstige ongelukken had kunnen leiden. Het is te verwachten dat de bewinds man na afsluiting van dit onderzoek eventuele nieuwe feiten ter kennis van de vragensteller zal brengen. Van onze kunstredactie AMSTERDAM. De situatie in het Nederlandse orkestwezen is buitenge woon onbevredigend- Het rapport van de commissie Wïtteman biedt geen de finitieve oplossing, omdat deze niet mo gelijk is zonder een aanmerkelijke ver hoging van de salarissen, d.w.z. van de subsidies. Met deze noodkreet besluit het adres, dat de Nederlandse federatie van kun stenaars tot de leden van de Tweede Ka mer heeft gericht in de hoop dat via de volksvertegenwoordiging de rijks overheid ervan zal worden overtuigd, dat haar beleid grote schade toebrengt aan het muziekleven. De Federatie voert aan dat de om standigheden, waaronder orkestmusici soms moeten werken, onvoorstelbaar slecht zijn. Er zijn slechts 16 orkestle den, die meer dan 10.000 verdienen, 33 verdienen tussen de ƒ9.000 en 10.000, 122 bereiken een salaris dat tussen de 8.000 en 9.000 ligt, 288 worden gehono reerd met een bedrag tussen ƒ7.000 en 8.000 en 275 orkestleden verdienen rond 6700. Deze toestand wordt niet alleen een knellend probleem voor de musici en hun gezinnen geacht, maar is ook de oosprong van een aantal andere moei lijkheden, welke zich o.a. voordoen bij uitbreiding en aanvulling van de or kesten. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De affaire-Meulenbelt zal volgende week donderdag in de Tweede Kamer in openbare behande ling komen. Zowel de minister van jus titie als die van sociale zaken en volks gezondheid zullen dan namens de rege ring optreden om antwoord te geven op de opmerkingen uit de Kamer. Het debat wordt gevoerd aan de hand van het verslag dat de twee vaste commis sies van justitie en* van sociale zaken over de kwestie hebben uitgebracht. De w,eek daarop, dus op 8 en 9 decem ber, komt de begroting van buitenland se zaken aan de orde. Op donderdag 10 december zal de Tweede Kamer be ginnen aan defensie, waarvan de be handeling zal worden voortgezet op 15 en 16 december. Daarna volgt dan Sociale zaken. De Tweede Kamer zal na het kerst reces weer bijeenkomen op dinsdag 26 januari. Het is waarschijnlijk dat dan eindelijk het verdrag voor een Benelux- economische unie ter sprake zal komen. De verwachting is dat de ministers van de drie landen elkaar half december zullen ontmoeten om het uitgestelde overleg over de agrarische vraagstuk ken in Benelux ter hand te nemen. WENEN (AP. UPI) - Ruim 36 uur stonden drie Hongaarse vluchtelingen tot aan hun nek in het ijskoude water van het Neusiedlermeer, aan de grens tussen hun land en Oostenrijk. Vissers vonden' het uitgeputte drietal, twee jon gens van achttien jaar en een 46-jari- ge man en brachten hen naar Oosten rijks gebied. De drie mannen waren bijna ont dekt door Hongaarse grenswachten in een patrouilleboot. Nog drie andere Hongaren wisten door het meer de vrijheid te bereiken gedurende de afgelopen 24 uur. Een Tsjechische soldaat, die zojuist Oostenrijks gebied wist te bereiken, vertelde dat er onder de prikkeldraad versperringen langs de grens van zijn land met het Westen, tunnels zijn aan gelegd. Door een ervan had hij kun nen ontkomen. Aangenomen wordt dat deze tunnels gebruikt worden o.a. om spionneii naar westelijk gebied te smok kelen. AMSTERDAM (ANP). Een 65-ja- rige Amsterdamse aannemer en zijn veertigjarige zoon zijn gistermorgen in Amsterdam-noord op de Nieuwe Hemweg bij een autobotsing gedood. Het zijn de heren J. Visser senior en junior. Zij waren op weg naar Wor- mervëer, waar ze meewerkten aan de bouw van een flat. De derde inzit tende van de auto, de 26-jarige heer G. Schulker werd zwaar gewond. De auto werd bestuurd door een van de heren Visser. Op de Nieuwe Hemweg, waar geen maximum snel heid bestaat, reed hij ongeveer tach tig kilometer per uur. Even voorbij de electrische centrale stak een al wat oudere man met de fiets aan de hand de weg over. Hij zag de auto aanko men en aarzelde even. De bestuurder van de auto remde daarom krachtig. De auto begon toen te slippen en botste op de linkerweghelft in volle vaart recht van voren tegen een te gemoetkomende vrachtwagen. Vader en zoon Visser werden uit hun auto geslingerd en gedood. Het lijk van een van hen werd onder de vrachtauto gevonden. De buitengewoon zware vrachtwa gen kwam er af met wat lichte bescha digingen aan de voorkant. De grote auto van de aannemers werd als een harmonica in elkaar gedrukt. De overstekende fietser bereikte on gedeerd de overzijde van de weg. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Pachter, vooral in de ochtend. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidoost en zuidwest. MIESJE: Eind van de maand. 28 november: zon op 8.20, zon onder 16.35; maan op 5.23, maan onder 15.46. PARIJS (Reuter) Een slaap genootschap is in Parijs opge richt. Doel is lijders aan slape loosheid leren hoe ze normaal kunnen slapen. De methode die het genoot schap aanbeveelt, bestaat uit een reeks spier- en ademhalingsoefe ningen, die er op gericht is de geest en het lichaam te ontspan nen. Volgens een bestuurslid van het slaapgenootschap viel een kwart van de patiënten, die de oefeningen gedurende twee tot tien weken, elke dag een kwar tier lang hadden gedaan, nor maal in slaap. Vijf en zeventig procent der patiënten sliep een stuk beter. Loonpolitiek landbouw Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het garantiebeleid voor de landbouw mag niet tot resul taat hebben, dat er voor de loonpoli tiek in de landbouw andere regelen kunnen worden gevolgd dan voor de overige bedrijfstakken. Deze uitspraak, neergelegd in een motie van de K.V.P.- er Van der Ploeg, is gistermiddag in de Tweede Kamer ten besluite van de landbouwdebatten aan de regering voorgelegd. Minister mr. V. G. M. Marijnen, die al had toegezegd dat hij de zaak in het kabinet zou brengen als zou blijken dat het garantiebeleid ongunstig zou uit pakken voor de lonen, maakte geen bezwaar. De socialisten trokken hun eigen loonmotie in en sloten zich aan bij het geheel, zodat het een eenstem mige uitspraak werd. De motie-Egas (soc.) over het struc tuurbeleid in de landbouw werd ver worpen bij zitten en opstaan. Alleen de socialisten en communisten stemden voor. De begroting van landbouw en visse rij kreeg ten slotte zonder hoofdelijke stemming de goedkeuring van de Twee de Kamer.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1