Pijnbank: probleem uit tijd van Koreaanse oorlog REINIER MEIJER WERKT AAN DOCUMENTAIRE „ONTERENDE TOESTANDEN KUNNEN BETEUGELD" VAN SCHRIFT GEBLAFT Geref. kerkeraad wilde wel, maar kon nog niet DISC-JOCKEY VOOR RECHTER GEDAAGD Twee opdrachten voor Cor de Groot Pag. 11 Politie kent donker Amsterdam door en door DEN DOOLAARD ZEER SLECHT VERRASSEND Kluizenaar Moeilijk AGFA cameras nu in grappige geschenkverpakking kritisch Nieuwe lauweren voor Willy van Hemert Koopje bij overtreding- wet op uitverkoop DUBBEL LIJDEN MOEILIJKE ROL PARACHUTIST DOLLARS BEKROOND Voor tv nieuwe serie Hitchcocks op komst Amsterdam nimmer officieel gefilmd Nederlandse kapitein vri j gesproken SPECIAAL LIEDJE SPEUREN NAAR GELUIDEN Actie voor Engelse commerciële radio j radio 1 televisie"*] Vrijdag 27 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Advertentie Van een onzer verslaggevers GRONINGEN. In West-Europa wordt nergens de prostitutie zo openlijk bedreven als in Amster dam. Nergens zitten de vrouwen zo te koop als daar in de donkere buurtenDat is de mening van de Groningse hoofdcommissaris van politie, de heer J. J. Haye, oud chef van de zedenpolitie in Am sterdam. Naar aanleiding van het proces na de moord op Magere Josje vertelde hij ons. dat de toe standen die in de donkere buurten van Amsterdam heersen en door het proces publiek zijn geworden, bij de politie al jaren lang bekend zijn. Bovendien was hij er van overtuigd dat er paal en perk aan kan worden gesteld. In het begin van 1954 heeft de heer Haye een langdurige studie gemaakt van de toestanden, die in donker Am sterdam heersen. Hij vertelde ons: ,,Als toenmalig dief van de zeden- dienst heb ik destijds een anonieme brief ontvangen van een vrouw, die tot in de kleinste bijzonderheden de toestanden beschreef en vroeg of de politie nu eindelijk tussenbeide kon komen. Deze brief, aldus de heer Haye. is voor mij aanleiding geweest om niet alleen een onderzoek in te stellen in de buurt van de Zeedijk, maar ook in Parijs. Hamburg, Antwerpen en an dere steden. Ik ben toen tot de con clusie gekomen, dat Amsterdam een wel zeer slechte reputatie bézit. Ik heb toen tal van besprekingen gevoerd: met het Leger des Heils, met bestuursleden van de vereniging de Halte, die de vrouwen zo zij ,.uit het leven" wilden opving, met de Piersonvereniging etc. Bij de besprekingen kwamen zaken aan het licht, die om maatregelen schreeuwden." De heer Haye besloot toen aan alle vrouwen in donker Amsterdam, die daarvoor in aanmerking kwamen, een brief te schrijven. „Daarin heb ik de vrouwen nog eens uitdrukkelijk gewe zen op het verkeerde van hun prak tijken. terwijl ik hen bovendien her innerde aan de bepalingen in de Am sterdamse politieverordeningen op dit gebied. Nadat ik de brief had verzonden, hebben wij gedurende een aantal avonden een volledig detachement po litiemannen ingezet om op te treder. tegen overtreedsters van de bepalin gen. Het resultaat was verrassend. Er kwam onmiddellijk een eind aan de schandalige tonelen en geen vrouw durfde het meer wagen om op een uitdagende wijze voor het raam te gaan zitten." 'Tenslotte vond de politiechef ech ter, dat de campagne te veel perso neel van de politie opeiste. Voortijdig moest de actie worden stopgezet. De heer Haye besloot: „Hoewel ik ervan overtuigd ben dat men niet on middellijk het oudste beroep zal kun nen laten verdwijnen, blijf ik ervan overtuigd dat aan de toestanden die in de donkere buurten van Amsterdam heersen, paal en perk kan worden ge steld." Eigen nieuwsdienst; APELDOORN De blaffende herders hond contra de verbolgen schrijver. Zo ongeveer zou men de zaak. die gisteren voor het Apeldoornse kantongerecht diende, kunnen kenschetsen. Hoofdver tolkers in deze nog niet afgedane rechts zitting: de schrijver A. den Doolaard en de herdershond Nora, tegen wiens eige naar, de heer F. G. uit Hoenderloo, de schrijver een aanklacht had ingediend wegens het veroorzaken van overlast. De heer Den Doolaard vertelde de af gelopen zomermaanden niet te hebben kunnen werken, omdat de hond door lopend hinderlijk blafte en jankte. Daar door had hij zijn jongste roman „Het leven van een landloper" niet tijdig kun nen voltooien. Door zich als een kluize naar af te zonderen in de Hoenderloose zandverstuivingen „Zelfs daar kon ik af en toe het gejammer van het beest horen" had hij de achterstand in de termijn van aflevering tot een maand kunnen beperken. Enkele omwonenden, die als getuigen werden gehoord, bevestigden dat Nora vrij dikwijls blafte, maar alleen tegen vreemden. De raadsman van de eigenaar, mr. dr. Schaeffer von Wienwald, vond dat de heer Den Doolaard de zaak erg had opgeblazen. De raadsman had zelf ter plaatse een onderzoek ingesteld. Mr. Schaeffer, die voorzitter is van de afdeling Apeldoorn van de Dierenbescherming noemde Nora weliswaar een waaks dier met een na tuurlijke aandrang tot blaffen, maar dat de hond ernstige overlast had veroorzaakt, trok hij in twijfel. De kantonrechter achtte de zaak te in gewikkeld om meteen vonnis te wijzen. Dat gebeurt pas wanneer nog enkele ge tuigen zijn gehoord Veel zal waarschijnlijk afhangen van de verklaringen van de pianist Gerard Hengeveld, die ook in deze „hondse" om geving woont. Schoolkwestie Papendrecht Van een medewerker PAPENDRECHT. Nadat de hervorm de kerkeraad te Papendrecht gewei gerd had in te gaan op het verzoek van het gemeentebestuur om enige uren godsdienstonderwijs op de open bar lagere scholen te geven (een wei gering waarover in hervormde krin gen veel te doen geweest is en waar over de prov. kerkvergadering on langs haar afkeuring uitsprak), is ook de geref. kerk benaderd. Toen ook deze op het verzoek niet 'inging, heeft het gemeentebestuur de chr. ge ref. predikant ter plaatse bereid ge vonden dit werk te doen. met behoud van zijn principiële bezwaren tegen de openbare school. Intussen is nu gebleken, waarom de ge ref. kerkeraad niet op dit verzoek in gegaan is. De geref. kerk van Papen drecht is namelijk sedert november van het vorige jaar vakant. Dat de kerkeraad niet antwoordde hield nog' geen afwijzing van het verzoek in, Nu ds. K. Vegter uit Noord-Schar wou-, de het beroep naar Papendrecht heeft aangenomen, hoopt de kerke raad een (laat) toestemmend ant woord binnenkort aan het gemeente bestuur te zenden. Intussen weet de vereniging Volkson derwijs („onverdeeld naar de openba re school") waar Abraham de propa gandistische mosterd haalt: ook de kinderen van christen-ouders kunnen nu naar de gemeenteschool; zij is im mers christelijk geworden? Sint Nicolaas gaf aan AGFA de vererende opdracht om een speciale surpriseverpakking voor camera's te ontwerpen. Want, zei de Goede Sint, AGFA camera's ga ik dit jaar aan tallozen schenken. Daarom zijn AGFA capiera's nu verpakt hl blank houten kistjes. In zo'n kistje zitten ook nog twee rolfilms eneen kant-en-klaar Sinterklaasrijm 1 ALAN FREED, de Amerikaanse disc-jockey die onlangs is ont slagen, heeft een deurwaarderexploit ontvangen, waarin hem wordt ge last maandag voor de rechtbank te verschijnen in verband met het on derzoek naar de „PayoIa"-affaire. „Payola" is de term die men in Amerika heeft bedacht voor het aan nemen door diisc-joofceys van geld en geschenken van grammofoonplaten- maatschappijen, om bepaalde platen via de radio te pousseren. Freed had dezer dagen naar hij zei om principiële redenen gewei gerd een verklaring te tekenen dat hij nooit steekpenningen foad aangenomen. Zijn omroepmaatschappij heeft hem daarop ontslagen. De platenctraaier is toen uitgenodigd vrijwillig voor de rechter te verschij nen. Maar hij kwam niet. Nu heeft hij dus aanzegging van de deurwaarder ontvangen. Komt hij nu weer niet, dan kan hij worden gearresteerd. Advertentie Van Nelle bestellen. bekeken Vraag naar wika's steeds groter dan het aanbod Eigen nieuwsdienst DRIEBERGEN Het hervormde op leidingscentrum De Horst te Drieber gen kreeg er dit jaar niet minder dan 22 nieuwe leerlingen bij. Het getal van de manlijke eerstelingen overtrof dat van de dames; iets wat nog maar zelden is voorgekomen. Men hoopt op Kerk en Wereld nu maar, dat dit niet ..bij geval" zo is, maar dat er een toenemende belangstelling uit blijkt van de manlijke jeugd voor een functie bij het jeugdwerk, de evan gelieverbreiding binnen onze grenzen, het maatschappelijk werk en het werk in de bedrijven. De vraag naar afgestudeerde wika's blijft voorlopig nog ver boven het aan bod (Voor wie het nog niet wist: wi- ka betekent Werker in Kerkelijke Ar beid; ook al werken vele wika's voor niet-kerkelijke instellingen, de naam blijven ze dragen). Brief van Gronings comité Van een medewerker GRONINGEN Het comité „dubbel dertien", 26 leden deels van de Gerefor meerde kerken, deels van de vrijge maakte Geref kerken in Groningen-stad heeft zich opnieuw tot de leden van de kerken gewend met een brief, waarin het zijn blijdschap uitspreekt over de resultaten te Almelo en Baarn en over de besluiten van de Utrechtse synode, om de vervangingsformule terzijde te stellen. Nu er elders schreden zijn gezet op de weg naar „een nieuw begin", wor den de Groninger kerkleden opgeroepen ook een nieuw begin met elkaar te maken en daartoe zoveel mogelijk per soonlijk contact te zoeken. Intussen zal een bespreking niet ach terwege kunnen blijven van het kerk rechtelijk verschil en van de massale schorsing. Maar er is een gemeenschap pelijke belijdenis, één doop. Moet de liefde tot Christus en tot de broeders en zusters niet dringen tot kerkelijke eenheid? Als deze dingen besproken worden en in gebed opgedragen aan God, zullen we tot overeenstemming en oplossing komen, aldus het comité. Kan het geloof te veel verwachten? In Groningen werden destijds enkele tientallen ambtsdragers geschorst. De brief van het comité „dubbel-dertien" wekte dit voorjaar groot opzien, maar werd weldra overschaduwd door de be richten over samensprekingeti in Baarn en Almelo. Willy van Hemert heeft al vele en veelzijdige prestaties geleverd bij onze radio, televisie en elders. Hij kan daar sinds gisteren nieuwe lauweren aan toevoegen. Zijn drie eenacters waren al even voortreffelijk geschreven als geregisseerd en op het beeldscherm gebracht. Het deed ons goed na ettelijke dra matische experimenten op de t.v. nu weer eens enkele gewone thema's in meer gebruikelijke trant uitgewerkt te zien: een paar oude stakkers, een ver eenzaamd vouwtje, en een draaimolen exploitant, die allemaal een ogenblikje van geluk en menselijke warmte be leven temidden van veel misère. Het was uitstekend televisietoneel: beperkt van opzet en geënsceneerd, kernachtig van karaktertekening en intrige, en volkomen ingesteld op in tiem spel en een gevoelige camera. Joris Diels en Ida Wasserman (Van Hemert had de tekst speciaal met het oog op deze actrice geschreven) gaven prachtig en vaak ontroerend spel te zien en Van Hemerts cameraregie maakte er prachtig t.v. van door een evenwichtig en trefzeker gebruik van de camera's met talrijke fraaie vond sten. Van de geslaagde dansintermezzi be viel het tweede ons het beste: „De maan in de trapeze" met Marianne Hilarides en Jaap Flier. Van Hemert had weer gezorgd voor fraaie overgan gen van beeld en geluid tussen de vijf scènes. De Vara die haar halfmiljoenste lid vierde, tracteerde ons na afloop op een „documentair amusementspro gramma". Dit gegeven paard hinkte zoals deze betiteling al aangeeft, iet wat op twee gedachten, en wij zullen het daarom maar niet verder in de bek zien. Advertentie yfl i HENGELO DEVENTER ROOSENDAAL VLISSINGE* DEN HAAG. Op uitnodiging van de staatssecretaris van O. K. en W., Y. Scholten, zal Cor de Groot een piano- werk voor de linkerhand componeren. De Johan Wagenaarstichting heeft een j werk voor piano en orkest gevraagd. Cor de Groot deelde mee, dat beide „opdrachten" dankbaar zijn aanvaard hoewel het bijzonder moeilijk is een orkestpartij bij piano voor linkerhand te schrijven. Zijn plannen voor openbaar optreden zijn nog niet duidelijk gevormd. De or kestpremières voor dit seizoen stonden al vast en omschakeling naar begelei ding van werken van de linkerhand ver eisen veel zorg en tijd. Van Nelle bestellen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Haags gerechtshof heeft een groot modemagazijn, dat tot zesduizend gulden boete was veroordeeld wegens overtreding van de wet op de uitverkopen, veroordeeld tot duizend gulden boete. Begin januari van dit jaar zou het magazijn een uitverkoop hebben gesuggereerd, terwijl de eigenlijke uit verkoop pas 15 januari zou beginnen. De politierechter had deze hoge boete opgelegd, omdat tal van kleine winke liers het slechte voorbeeld hadden moe ten volgen, wildon zij geen grote schade lijden. Vooral deze ..uitlokking" wérd het bedrijf zeer kwalijk genomen. De bedrijfsleiders hadden overigens beweerd, dat de bijzondere aanbiedingen een gewone reclame-actie waren, wat ook het hof niet heeft aangenomen. /"tPNIEUW gaat de AVRO een tele- Af visiespel van de Amerikaanse schrijver Rod Serling uitzenden, en dat nog wel binnen drie weken na dat de kijkers met hem hebben kennisgemaakt als de maker van „Requiem voor een zwaargewicht", dat afgelopen zondag met veel succes op het scherm verscheen. „De piinbank" is de titel van het stuk dat donderdag 10 december ten doop wordt gehouden. Nu de eerlijke hard heid en menselijkheid, die aan „Requiem" ten grondslag lagen, u nog vers in het geheugen liggen, zult u be grijpen dat deze titel er niet om liegt. Serling voert ons terug naar 1954, het jaar waarin Amerikaanse soldaten die in Korea hebben gevochten, in grote getale naar hun vaderland terugkeren. Onder hen bevinden zich ook gewe zen krijgsgevangenen, kerels die soms alle drie jaren dat de strijd in Korea woedde, in een kamp hebben doorge bracht en daar voor het eerst van hun leven sommigen voor de tweede keer als oud-gevangenen van de Duitsers oog in oog kwamen te staan met een van de meest mensonterende middelen om Iemand aan het spreken te krijgen: de pijnbank. De Noord-Koreanen en Chinezen waren daarin bijzonder bedreven, met het gevolg dat talloze ondervraagden „doorsloegen". Waarvoor zij bij leven en welzijn na hun terugkeer aan de tand werden gevoeld door militaire rechtbanken in de Verenigde Staten. Wanneer is er sprake van verraad en wanneer niet? luidde de moeilijke vraag die vele rechters te beantwoor den kregen. En niet minder moeilijk is de situatie van de beklaagde, de ver dediger, en niet te vergeten de ouders die voor de tweede keer gebukt gaan onder het lijden van hun zoon. „Het is een erg moeilijke rol", zegt hoofdrolspeler Ton Lensink, „want net als In het Requiem moet je enorm op je hoede zijn dat je de zaak niet te sentimenteel maakt. Ko van Dijk heeft dat fantastisch weten te vermijden, maar in „De pijn bank" zijn de kansen op het raken van de gevoelige snaar misschien nóg groter, omdat de soldaat in kwestie voor zijn rechters staat in aanwezigheid van zijn vader en zuster." Johan Kaart blij dat hij het dage lijkse kluchtspelen weer eens even kan onderbreken voor een „fijne rol" speelt de vader, bijgestaan door Yda Andrea als zijn dochter. En twee top acteurs van de Nederlandse Comedie, Guus Oster en Henk Rigters, hebben ook een kolfje naar hun hand, als aan klager en verdediger. De regie is in handen van de drama turg van dit Amsterdamse gezelschap, Theun Lammertse, die al enige tijd de dramatische produkties van de AVRO van nabij heeft gevolgd, en nu als zelf standig televisieregisseur debuteert. ROD SERLING, de man die in korte tijd miljoenen bij elkaar schreef na dat zijn eerste tv-spel „Patterns" bijna vijf jaar geleden in Amerika als een bom insloeg, behandelt in „De pijnbank" een probleem dat hij ook zelf van na bij heeft meegemaakt. Hij is parachutist geweest, heeft in Korea gevochten en keerde zó boorde vol indrukken en spanningen terug naar de burgermaatschappij, dat deze wel een uitweg moésten vinden in de een of andere creatieve bezigheid. Schrijven, van alles wat hij op zijn hart had, getuigen in dialoogvorm, was voor hem de aangewezen weg. Maar drie jaar lang leurde hij met zes televisiespelen bij regisseurs en produ cers die „er geen brood in zagen." „Maar toen „Patterns" zonder voor afgaand geschetter door pers en publiek feestelijk werd binnengehaald, begon mijn telefoon te rinkelen endat doet hij nog steeds", zegt Serling. „De zes tv-spelen plaatste ik op staande voet. Over de prijs werd niet eens ge praat! Meer dan twintig aanbiedingen voor het schrijven van tv-spelen, film scenario's en toneelstukken bereikten mij enkele uren nadat die televisie- uitzending voorbij was. En voordat ik het wist, stapte ik met een fluwelen mantel om mijn schouders de gloed nieuwe wereld van de dollar binnen, met mijn rechterhand nam ik felicitatie handen in ontvangst, met mijn linker verzilverde ik cheques." Serling is een scherp observeerder. en gelukkig ontbreekt het hem ook niet aan zelfkennis en zelfbeheersing. Hij wou werken, en in de eerste plaats de onvriendelijke opmerkingen van col lega's weerleggen, dat zijn „Patterns" een toevallig succes was. Een jaar heeft Serling geploeterd op Advertentie Van Nelle bestellen. Fred Bredschneider gaat binnenkort naar Londen om veertig korte Hitch- cockthrillers te gaan bekijken en er de dertien beste uit te kiezen. De K.R.O. zal het volgend jaar deze nieuwe Hitchcockfilms uitzenden, om-i dat uit brieven en andere reacties blijkt, dat de kijkers dol zijn op de! uitermate spannepde gebeurtenissen, die Hitchcock voor zijn camera's' brengt. HENK RIGTERS het „Requiem". Toen dat spel eind 1958 bekroond werd met de George Foster Peabody Award (de eerste Peabody- prijs voor een tv-spel!) stond voor Amerika vast, dat Serling recht had op een eervolle plaats aan het schrijvers- firmament. Advertentie Van Nelle bestellen. televisie vandaag j VRIJDAG. De Selvera's, Crista Williams en Marcel Thielemans zijn en kele van de artiesten, die vanavond voor de camera's komen in „Music-Box" (21.25). Vooraf tekent Leo Riemens een por tret van de zanger Beniamino Gigli (20.45), en verder kunt u o.m. Jan Cot- taar zien in zijn doorgaans uitstekende sportrubriek (21.45) Vlaanderen zet de belevenissen van de Schipper voort (20.00). Na filmflitsen in Première (20.40), kunt u om 21.25 een telerecordmg zien van damkampioen schappen in Londen. België Frans: 20.35 t.v.-spel Les Pigeons de Venise; 22,00 Le Temps et les Oeuvres. De Duitse televisie begint vanavond om 20.25 met een vierdelig feuilleton over een halve eeuw Duitse geschiede nis. Het eerste deel met oude foto's en filmopnamen is gewijd aan de tijd onder keizer Wilhelm II (18881914). Daarna, om 21.15, de familie Schölermann en ten slotte de penning-quiz. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De naar zijn aard toch zo nieuwsgierige Amsterdammer kijkt er tegenwoordig niet meer voor om, wanneer enkele mannen in het drukke stadsgewoel ingewikkelde ma nipulaties uitvoeren met een film camera. Men is er de laatste jaren aan gewend geraakt dat beroemde filmers uit binnen- en buitenland de hoofd stedelijke grachten en gevels onder schot nemen. De Haagse cineast, Reinier J. Meijer, heeft het daarom de afgelopen maan den bijzonder gemakkelijk gehad. Am sterdamse voorbijgangers waren dan bovendien nog onkundig van het feit, dat deze „vreemdeling" doende was met het vervaardigen van een filmische primeur: de eerste officiële documen taire over de stad Amsterdam. Een dergelijke documentaire bestond eenvoudig niet en zo kon het vorig jaar gebeuren, dat de directeur van de hoofdstedelijke V.V.V., de heer Strijkers, in Amerika vertoevend en propaganda makend voor zijn stad, bitter het hoofd moest buigen toen de Amerikanen hem vroegen: laat nu eens een filmpje van die stad van jullie zien. Kortom, de opdracht voor een filmische impressie van Amsterdam is er dan toch na vele jaren gekomen en Reinier Meijer toog er samen met zijn echtgenote en 'assistente Ellen Marion Meijer (zij is in het dagelijks leven KOPENHAGEN (ANP) - De Nedei landse kapitein H. B. van het kustvaai tuig Audrey uit Delfzijl, die in G'edsc was gearresteerd, omdat hij werd ve: dachl van sigaretten- en dranksmokkel Is daarvan vrijgesproken en in vrijheid gesteld. Vandaag zal de Audrey uit Gedser vertrekken. verantwoordelijk voor de reclame-foto's van de KLM) op uit langs de grachten en gevels. ZIJN documentaire heeft inmiddels de staat van „werkkopie" bereikt, het geen betekent dat de meeste ruwe op. namen achter de rug zijn. De komende weken speurt hij dan ook naar de ge luiden, die zijn beelden zullen moeten begeleiden. Het geluid speelt een be langrijke rol, want de documentaire steunt niet op een gesproken commen taar. Ik laat Amsterdam aan de buiten landers zien door middel van een aantal typetjes, zo vertelde de cineast ons. En via die verschillende types beeld ik de sprekendste facetten van de stad uit. Er is het Franse echtpaar op leeftijd, wiens belangstelling in hoofdzaak naar diamanten en juwelen uitgaat, een Ame rikaans stelletje dat de huwelijksreis aan de boorden van de grachten viert. Twee Amerikaanse dames doen uit voerig aan „shopping" en aan de hand van een Duitse kunsthistoricus richt ik de camera op musea en enkele gastro nomische plekjes in de binnenstad. EN dan zijn eg, op de achtergrond slechts de geluiden van de stad zelf: het verkeer, de carillons, de straat muzikant en natuurlijk het draaiorgel, dat voor deze documentaire een spe ciaal liedje brengt, gecomponeerd door de hoorspelman Jan Borkus, die zo doende voor het eerst in zijn leven een echte compositie op zijn naam heeft gebracht. LONDEN (A.P.) Het eerste schot in de campagne voor invoering van commerciële radio in Engeland is in het Hogerhuis gelost. Baron Teynham bond de kat de bel aan met een plei dooi om, nu er al een commerciële televisie is, ook de commerciële radio toe te staan. Temeer omdat de behoef ten van de bevolking niet in voldoende mate kunnen worden gedekt door de 5.B.C. Namens de regering antwoordde ord Chesham dat een beslissing over e commerciële radio voorlopig niet ton worden genomen. Men zal waar- chijnlijk moeten wachten tot 1962 als ie verlenging van de machtiging aan de B.B.C. zal worden behandeld. Reinier Meijer met zijn camera voor Amsterdamse gevels Advertentie Van Nelle bestellen. ZATERDAG 28 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 M ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram, middag 12.00 Middagklok-noodklok; 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.50 V d jeugd; 14.00 Fanfare-muz; 14.20 Kunstkron; 14.50 Me- tropole ork en zang; 15.15 Franse les; 15.30 V d jeugd; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Instr octet; 16.50 Lichamelijke opvoe ding en sport, praatje; 17.00 V d kind. avond 18.00 Lichte muz; 18.15 Journ weekoverz; 18.25 Amateursprogr; 18.45 En nu mijn ge val, vragenbeantw; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memorandum; 19.30 Gram; 20.20 Lichtbaken, lezing; 20.30 Gevar progr; 21.10 Pol praatje; 21.20 Gevar progr; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Jong - oud eeuwig; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. ochtend VARA; 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.23 Lichte muz en reportages; 8.00 Nws; 8.18 Gram en act; 8.45 Voor u en uw gezin, praatje; 9.00 Gym; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijde- lijk uitgeschakeld. lezing; 10.05 Morgenwij. ding. VARA: 10.20 Waarom krijg ik niét v. d. AWW?, praatje; 10.30 Gevar progr; 11.35 Hobo, klarinet en fagot. middag 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Jazz- muz; 13.40 Actueel sportnws; 14.10 V d jeugd; 14.45 Koorzang; 15.00 Streekuitz; 15.25 Hammondprgelspel; 15.45 De Mam moet-wet Cals, lezing; 16.00 Kamerork; 16.40 Boekbespr; 17.00 Jazzmuz; 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws en comm op het nws; 18.20 Operafragm; 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing; 19.35 Redt een kind, klankb; 19.55 Deze week, le- zing. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr; 21.15 Twintig vragen; 21.40 De Z 69, hoor- sp; 22.10 Oude gram; 22.30 Nws; 22.40 Soc comm; 22.55 Lichte muz; 23.3024.00 Lich te muz. Advertentie Van Nelle bestellen. AVRO: 17.00—17.30 V d jeugd. NTS: 20.00 Journ en weeroverz; AVRO: 30.20 Inter views en muz; 21.00 Gevar progr; 22.00 Sluiting. DUITSLAND 14.4016.20 Kampioensch v d Oberliga Südwest; 17.3018.30 Gevar progr (Regio naal progr: WDK13.30 Die Woche Hier und Heute. NDR- 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heute. WDR: 19.25 Tick-Tack-Quiz. NDR: 19.25 Tick-Tack-Qufz 20.00 Nws; 20.20 Documentaire; 20.50 Ge var progr. Daarna: Het woord v d zondag. BELGIE FRANSE 19.00 Filosofie en lekenmoraal; 19.30 Feuili; 20.00 Journ: 20.35 TV-apel; 21.50 Filmprogr; 22.40 Chez vous ce soir; 23.20 Wereldnws. BELGIE VLAAMSE 17.0018.00 V d jeugd; 19.00 Progr over dieren; 19.30 Nws: 19.45 De week in beeld; 20.15 TV-feuill; 20.40 Balletfllm; 21.00 Over- n NTS: Weekend-show AVRO; 22.15 Nws. radio vandaag VRIJDAG Wilt u nu eindelijk wel eens weten of voetballers intelli gent zijn? Het antwoord vindt men vanavond in de voetballersquiz om de Vara-beker (Hilv. 2, 21.00). De lichte programma's zijn van avond nogal dun gezaaid, maar wij vinden dan nog de gevarieerde Kalei- doscoop (Hilv. 1, 22.50), en vroeger op de avond de eerste aflevering van een nieuwe serie „gesprekken van Leo Pagano met Nederlanders uit In donesië over Amerika's mogelijkhe den" (Hilv. 1, 20.30), In het avondprogramma over de binnenlandse zenders is er niet bij zonder veel voor de serieuze mu ziekliefhebber. Om tien voor half tien (Hilv. 1) is de vijfde uitzending in de cyclus Pianowerken van Ga briel Fauré. De pianiste Germaine Thijssens-Valentin voert dan vier composities van deze componist uit Om tien over elf (Hilv. 2) spreekt dr. Hélène Nolthenius in de rubriek Weerklank over een nieuw ontdekte trompetsonate van Henry Purcell. Verder is er om acht uur over Brussel Nederlands (324 m) een in teressant symfonisch concert door het N.I.R. Symfonieorkest o.l.v. God fried Devreese. Behalve bekende werken van Berlioz en Brahms hoort u dan de Concertante fantasie voor viool en orkest van Gérard Bertouille en de Concertante Symfonie voor harp, piano en groot orkest t>aa Frank Martin.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11