KRUPP GAAT DOOR MET CONCENTREREN LEERSUM TEGEN DE LEEUWEN i Vrachtvliegtuig sloeg te pletter in woonwijk Alles om ons heen stond in brand NIEUW PLAN VERDELING VAN INVLOED IN N.A.V.O. Wéér zullen de Fransen Assemblée verlaten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND w- Dodenlijst Zoeken in puin ALS DEBAT OVER ALGERIJE GAAT IN AMSTERDAM STAKEN 300 SCHILDERS Kogels raakten vier Algerijnen in café Duitsers hebben monopolie voor Starfighters Nog niet direct PTT Leeuwarden mist envelop met 9500 Spaak bekleedt idee van De Gaulle Sferen Franse werkgevers bieden 3 proeent Rijkspolitie krijgt nieuwe districtsadjudant WAARSCHUWING UIT MOSKOU Niet knoeien met het klimaat De BiltWarmer =5^ I Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 0110J- 2438. Redactie: 61100-2317. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991 Bijkantoren. Middelburg, Korte Delft 50. tel 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzec, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van I,—» jaargang No. 4420 Woensdag 25 november 19o9 VLIEGRAMP TREFT CHICAGO IV) Eigen nieuwsdienst CHICAGO In een vuurzee die hoog oplaaide toen gisteren een viermotorig vrachtvliegtuig van de Trans World Airlines te pletter sloeg in een woonwijk aan de rand van het vliegveld Mid way, het drukste van de gehele wereld, zijn vele mensen jam merlijk omgekomen. Het verongelukte vliegtuig, een Constellation, ploegde zich in de vroege morgenuren, toen de bewoners nog lagen te slapen, door een rij woonhuizen en vernielde er verschei dene. Uren na deze trieste ramp, die op nieuw de aandacht heeft gevestigd op het gevaar waaraan de bewoners van de huizenblokken in de omgeving van het grootste vliegveld van Chicago voortdurend blootstaan, wist men nog steeds niet hoeveel mensen waren om gekomen onder het puin van de ver pletterde huizen of in de branden die uitbraken toen benzine uit het ver ongelukte vliegtuig gutste. Verscheidene uren na de ramp ston den tien namen op de dodenlijst. Onder de doden zijn de piloot van de Constellation, die, nog vastgegespt in zijn stuurstoel, dertig meter van het wrak op straat werd gevonden, en de twee overige leden van de beman ning. Vast stond toen dat zes omwo nenden de dood hadden gevonden. De leiders van het reddingwerk vrees den echter dat de dodenlijst nog lan ger zou worden. De Constellation was korte tijd voor de ramp van het vliegveld Mid way vertrokken naar Los Angeles. Even later meldde de piloot dat zijn vliegtuig in brand stond en dat hij een noodlanding wilde maken. Het reusachtige toestel haalde het vlieg veld echter niet meer. Het botste op ongeveer een halve kilometer van de rand van Midway tegen het dak van een huis, verpletterde een rij bunga lows en boorde zich in een flatgebouw. Meteen stonden zeker tien huizen in brand. Brokstukken van de Con stellation beschadigden verder van de plaats van de ramp gelegen huizen. De bewoners van het eerst getrof fen huis kwamen er met de schrik af. Een van hen, mevrouw Ann Gerthas, vertelde: „Wij zijn gewend aan het geronk van laag overkomende vlieg tuigen. maar deze keer klonk het an ders. Plotseling ging er een schok door ons huis. Alle ruiten vielen aan scher ven." George Hlavaceck en zijn jonge vrouw werden wakker toen rondvlie gende wrakstukken zich in hun wo ning boorden. „Wij sprongen ons bed uit", zei hij, „en renden met onze baby naar buiten. De achterkant van het huis brandde toen al." Mevrouw Hlavaceck had een kind horen kreunen. Het gekreun kwam uit de richfing van een puinhoop. „Alles stond om ons heen in brand", zei zij. Terwijl de brandweer al het mclge- lijke deed om de branden zo snel mo gelijk te blussen en reddingploegen koortsachtig bezig waren naar gewon den en doden te zoeken onder het puin reden ziekenauto's af en aan om de vele gewonden weg te brengen. PARIJS (UPI) De Franse rege ring blijft op het standpunt staan dat de kwestie-Algerije een binnenlandse Franse aangelegenheid is. De delega tie van Frankrijk zal derhalve niet deelnemen aan het debat over Algerije dat, net als vorige jaren, onvermijde lijk in de Algemene vergadering van de Verenigde Naties zal worden ge houden. Het zal de vijfde maal zijn dat de Fransen uit de Assemblée weglo pen zodra de Algerijnse kwestie daar aan de orde komt. ONZE ZAAK De Franse regering is van mening dat het niet aangaat dat -landen die in belangrijkheid nog niet in de scha duw van Frankrijk kunnen staan, optreden als critici van het beleid dat Frankrijk op eigen bodem voert. Zelfs wanneer aan het debat in de Verenigde Naties de jongste verkla ringen van president de Gaulle ten grondslag zouden liggen, zal de Fran se delegatie de vergadering boy cotten. Tussen de Franse regering en de Amerikaanse heerst opnieuw onenig- Sommige huizen aan de rand van het vliegveld Midway werden ge heel door de neerstortende Constellation weggevaagd. Deze foto, genomen terwijl het blussings- en reddingswerk nog in volle gang was, geeft een treffend beeld van de aangerichte ravage Prins cn prinses terug uit Wenen SOESTDIJK Prins Bernhard en prinses Irene zijn gistermiddag om twee uur uit Wenen teruggekomen op paleis Soestdijk. Zij hebben gereisd met een Dakota van de regering, die landde op Soesterberg. Op de rijksweg Enschede—Hengelo is gisteravond omstreeks zes uur de 52- jarige J. J. Protzman uit Almelo dode lijk aangereden. Met een bromfiets aan de hand probeerde hij, ondanks het sig naal van een naderende automobilist, de vierbaansweg over te steken. Hij over- j leed vrijwel onmiddellijk aan de gevol- i gen van de aanrijding. heid over het vraagstuk van Algerije. Premier Debré heeft geprotesteerd te gen het Amerikaanse besluit om in reisvisa te verlenen aan drie Alge rijnse nationalisten die naar New York willen reizen om in de Verenigde Na ties propaganda maken voor de Al gerijnse nationale zaak. Voorts heerst er in Parijs ontstemming over de pogingen die de Verenigde Staten en andere leden van de Noordatlantische verdragsorganisatie hebben gedaan om de Franse regering ertoe te bren gen, met grotere spoed tot' een defi nitieve oplossing voor de kwestie-Al gerije te komen. De regering van Debré heeft voor dit soort bemidde lingspogingen niet de minste belang stelling. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Ongeveer drie honderd Amsterdamse schilders heb ben gisteren het werk neergelegd uit protest tegen de nieuwe toepassing van de c.a.o. Dit betekent, dat de helft van alle in Amsterdam werkende schilders voor onbepaalde tijd in sta king zijn gegaan. Bij de schildersbe drijven waar de werknemers nog nor maal aan de arbeid zijn gebleven, wordt gevreesd voor langzaam-aan acties. De gezamenlijke schilderspatroons zullen vandaag in vergadering bijeen komen. Een groep bij de E.V.C. aangesloten schilders heeft reeds laten weten, dat zij met deze staking „alles op alles" zullen zetten om de zogenaamde zwarte lonen wit te krijgen. Kookpunt Zoals bekend hadden de schilders patroons besloten om zich met ingang van deze week strikt te houden aan de in de c.a.o. voorgeschreven loonrege ling. Voor vele schilders kwam dit op een forse loonsverlaging neer. Felle protesten van de zijde van de werknemers waren het gevolg. Verscheidene patroons trachten de toepassing van de c.a.o. nog wel te ontduiken door het verstrekken van „leningen", maar van beide zijden is men nu reeds overtuigd, dat de toestand onhoudbaar is geworden. PARIJS (Reuter) Vier Algerijnen stonden gisterochtend aan de bar van een café in de Parijse voorstad Colom- bes. Ze dronken koffie. Op zeker moment vloog de deur open. Vier schoten kraakten: de Algerijnen werden gewond. Deze aanslag werd gepleegd door vier landgenoten van de cafébezoekers. Ze zijn voortvluchtig, aldus de politie. Eigen nieuwsdienst BONN Nederland zal, mocht het voor de vervanging van tweehonderd straaljagers voor zijn luchtmacht de Amerikaanse Starfighters kiezen, te rechtkomen bij Heinkel cn Messer- schmidt in West-Duitsland. De Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed, die de Starfighter heeft ontwikkeld, schijnt namelijk met die Westduitse fabrieken een contract te hebben gesloten, waarin wordt bepaald dat alle Starfighters, die in West- Europa zouden worden gekocht, in West-Duitsland zouden moeten worden gebouwd. In gezaghebbende kring in Bonn werd gisteren gezegd, dat Nederland dat op dit punt volledig samenwerkt met België thans de mogelijkheid bestudeert of onderdelen van de Star fighter in Nederland en België zouden kunnen worden gefabriceerd. Zo zou den deze twee landen West-Duitsland hebben voorgesteld de motoren van de Starfighters in eigen land te bouwen. Zo men weet heeft de Nederlandse minister van defensie, ir. Visser, zon dag bij zijn terugkeer uit Amerika verklaard dat de keus voor de nieuwe jager nog slechts gaat tussen de Star fighter en de Franse Mirage-III. Hij zei toen dat de keuze voor een groot deel zou afhangen van de vraag in hoeverre de nieuwe jager in eigen land in licentie zou kunnen worden gebouwd. De minister deelde zondag mee, dat het overigens nog wel geruime tijd zal duren voor de keuze kon worden be paald. LEEUWARDEN (ANP). De PTT in Leeuwarden mist een envelop met 9500 gulden; de postale recherche zoekt er al enkele dagen naar. Een postbode moest het geld bezor gen bij een aannemingsmaatschappij in Leeuwarden. Het zou voor het uit betalen van de lonen worden ge bruikt. Het is nog niet zeker of de envelop door de postbode is verloren of dat iemand het geld heeft ontvreemd, toen de postbode, die zijn mand niet had afgesloten, even afwezig was. De eerste foto, die van de Sjah van Perzië en zijn ver loofde werd genomen, toon de een stralende Farah Diba en een niet minder gelukki ge bruidegom-in-spe. Op 21 december zullen zij tijdens een besloten plechtigheid huwen. Voor de veertigjari ge Sjah is dit het derde huwelijk. De 21-jarige Farah was twee maanden geleden nog een vrijwel onbekend Perzisch meisje, dat in Parijs architectuur studeerde. Van onze correspondent WASHINGTON. Het plan van generaal de Gaulle voor een „directoraat" binnen de Noordatlantische verdrags organisatie, gevormd door de leidende staatslieden van de grote mogendheden, is in een geheel nieuwe versie opge doken tijdens het bezoek dat secretaris generaal Spaak aan Washington brengt. Het plan van de Gaulle, dat overal op grote tegenstand stuitte, hield in dat Eisenhower. MacMillan, Adenauer en hijzelf de dienst zouden uitmaken wat betreft de grote internationale politiek die de leden van de Navo zouden volgen. Coördinatie Spaaks plan wil alleen maar een veel sterkere coördinatie op politiek terrein, waarbij de grote mogendheden binnen de organisatie wel meer in te brengen zouden hebben dan de kleinere, doch de kleinere in elk geval zelf ook een stem in het kapittel zouden hebben. Hij wenst Eigen nieuwsdienst ESSEN. Het concern van Krupp heeft besloten zijn kolenmijnbouw maatschappijen tot een geheel samen te bundelen. Half december zullen de desbetref fende dochtermaatschappijen in een buitengewone vergadering van Aan deelhouders besluiten voortaan voort te bestaan als één maatschappij, de Bergwerke Essen-Rossenray A.G. De maatschappijen die in deze bestaande maatschappij zullen opgaan, zijn de Steinkohlen Bergwerke Hannover- Hannibal A.G. en de Bergbau A.G. Constantin der Grosse. De redenen van deze concentratie zijn fiscale voordelen en vereenvoudiging van de administratie bij gecentraliseerd beheer. Als de concentratie vóór het eind van het jaar haar beslag krijgt, bespaart Krupp zich vennootschaps- en omzetbelasting. In de Bondsrepubliek beschouwt men deze versmelting van de kolen mijnen als slechts een voorspel van verdere samenvoeging van Krupps ko len- en staalmaatschappijen, een ont wikkeling die lijnrecht in strijd zou zijn met wat de geallieerden na de oorlog gewild hebben. Hannover-Hannibal is al voor hon derd- procent in handen van Krupp, zodat de omschakeling daarvan slechts een formaliteit is, de Constantin der Grosse echter voor slechts 29 miljoen mark van het totale kapitaal van 37,575 miljoen mark. De rest is nog in handen van onafhankelijke aandeel houders. Burgemeester Loppersum aan ongeval overleden Eigen nieuwsdienst GRONINGEN, De burgemeester van Loppersum, de 63-jarige heer J D. van der Munnik, is in het ziekenhuis te Leer (Duitsland) overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat hem zaterdagavond in de buurt van dit stadje is overkomen. De heer Van der Munnik vloog met zijn auto de bocht uit en reed tegen een huis op. Hij is meer dan dertig jaar lang burgemeester van Loppersum geweest. de instelling van commissies die zich zouden bezighouden met de politiek in bepaalde delen van de wereld. De grote leden van de Navo, waartoe ook Italië schijnt te worden gerekend, zouden in alle commissies zitting hebben, terwijl de kleine landen zitting zouden krijgen in die commissies die zich speciaal bezig houden met delen van de wereld waar die landen bijzondere belangen hebben. Nederland zou dus, vanwege Nieuw- Guinea, zitting moeten hebben in een commissie die zich in het bijzonder met Zuidoost-Azië zou moeten bemoeien. België zou een plaats krijgen in de Afri kaanse commissie, vanwege Kongo en de Belgische protectoraten in Afrika. Voorts vreest Spaak dat de Navo in haar tegenwoordige structuur niet geschikt is, de nieuwe Russische taktiek (die van de economische oorlogvoering en de concur rentie met het Westen in minder-ontwik- kelde landen) te weerstaan. Daarom zou ook op ander dan strikt militair gebied de samenwerking tussen de leden van de Navo vergroot moeten worden. Spaak heeft in de Verenigde Staten natuurlijk ook gesproken met de auto riteiten die verantwoordelijk zijn voor de langzame vermindering van de Ame rikaanse bijdrage aan de Navo. Over het besprokene wilde hij echter geen mede delingen doen. Van onze correspondent PARIJS Tussen de Franse regering en de vakbonden van de ambtenaren van genationaliseerde bedrijven, even als tussen de werkgeversorganisaties van verscheidene industrietakken en de vakbonden van de daarin werkzame arbeiders, wordt thans onderhandeld over eventuele loonsverhogingen. De regering en de werkgevers willen niet meer dan drie procent verhogen. De vakbonden zijn echter van mening dat de kosten van levensonderhoud alleen al sedert januari 1959 met ten minste vijf procent zijn gestegen en dat zij daarom drie procent loonsverhoging niet als vol doende beschouwen. Gevolg van een en ander is de steeds terugkerende dreiging met een staking van 24 uur, die waarschijnlijk voor wat Parijs en omgeving betreft, aanstaande donderdag zal plaats hebben. De eisen variëren van tien tot vijftien procent loonsverhoging en het lijkt niet waarschijnlijk, dat de regering en de werkgevers zo ver willen gaan of zo ver zouden kunnen gaan, zonder opnieuw in een inflatie terecht te komen. EENESSE. De staf van het dis trict Rijkspolitie te Middelburg krijgt op 1 december een nieuwe districtsad judant. Het is de heer C. J. van Burg, die adjudant L. Kouwen uit Renesse in deze functie opvolgt. Adjudant Kouwen bereikt deze maand de 60-jarige, dat is bij de politie de pensioengerechtigde, leeftijd. De heer Van Burg, die als stand plaats niet Renesse, maar Middelburg krijgt, is een Zeeuw van geboorte. Voor 1940 diende hij bij de Koninklijke Ma rechaussee. Na de bevrijding werd hij hoofd van de Politieke Recherche Af deling (P.R.A.) te Middelburg. In 1948 werd de heer Van Burg groepscomman dant van de rijkspolitie te Sint Laurens, daarna te Hillegom, en ten slotte van de Parketgroep te 's-Gravenhage. Adjudant Kouwen diende bij de Rijks- veldwacht te Middelburg (Rechtbank en Verkeersdienst), gedurende de be zettingsjaren bij de dienst voor de Prijs- beheersing (de laatste jaren als afde lingscommandant te Goes). Sinds 1949 is hij districts adjudant bij de staf van het district Rijkspolitie te Middelburg. LEERSUM Enig speels ge brul van zijn zeven leeuwen heeft de circusdirecteur Tony Boltini het leven de afgelopen dagen da nig moeilijk gemaakt. De bevol king van het dorp Leersum, die het kleine circus en zijn levende have niet alleen paarden en pony's, maar ook de leeuwen en vijf levensgrote beren op haar grondgebied wist, is door het. lawaai der zeven dermate ge schrokken, dat zij alarm heeft ge slagen. Vlak na de eerste brul kwamen er al telefoontjes binnen bij de politie met hef verzoek er iets aan te doen. De politie ging kijken achter de hek ken van het jeugdcentrum aan de Middenweg, waar Boltini evenals vorig jaar zijn winterkwartier had opgeslagen. Hermandad keek beden kelijk: het risico van een ontsnapte leeuw of beer nog daargelaten was er dat hinderlijke lawaai van die wilde dieren. Tony Boltini kon nu wel be weren, dat een leeuw ook wel eens wil brullen, zoals een mens af en toe wil praten en dat een tamme circus leeuw geen vlieg kwaad doet, ook al komt hij zijn hok uit de politie bleef bedenkelijk kijken. Een paar dagen later ontvingen de elf raadsleden van Leersum een con vocatie voor een spoedeisende verga dering. Agendapunt: wijziging van de gemeentelijke politieverordening. Verboden B. en W. stelden voor de politiever ordening te wijzigen naar Eindhovens en Utrechts model door er in te laten opnemen: het is verboden zonder ver gunning van B. en W. een dier beho rende tot een gevaarlijk in het wild levend soort te hebben of te vervoeren. De raadsleden waren er allemaal en stemden op één na voor. Daar kan Tony Boltini niet onder uit, ook al probeert hij te bewijzen, dat zijn leeuwen en beren noch gevaarlijk zijn, noch in het wild leven: ze beho ren tot de sóórt. Het enige lichtpunt is, dat burge meester W. Martens die ziek is en zijn wethouders ontheffing verlenen en allerlei speciale voorwaarden aan het winterverblijf van het circus ver binden. Tony Boltini zei: Het is een beetje onzinnig. Ze sluiten Leersum toch ook niet af voor auto's? LONDEN. Een Russische klimato- loog, Dmitri Drogaitsef, heeft de waar schuwing laten horen dat een afdam ming van de Beringstraat ook nadelige veranderingen in het klimaat ten ge volge zal hebben. De zomers zouden op het noordelijk halfrond droger worden en de winters kouder. Bovendien zou den de gebieden zonder regenval zich verder noordwaarts gaan uitstrekken. Een andere Russische klimatoloog, Valery Piankof, en een oceanograaf, Wassily Nazarof, deelden Drogaitsefs mening. Zij voerden aan dat de mens heid zich nog niet kan wagen aan po gingen, verandering in het klimaat te brengen. De voorstanders van het Russische afdammingsplan, dat de laatste jaren verscheidene malen is geopperd, noe men als voordelen dat het klimaat in de noordelijke poolstreken zachter zal worden. Het plan voorziet in afzuiging van koud water uit het noodpoolgebied met in de dam gebouwde pompen Een gevolg daarvan zou zijn dat de warme Golfstroom door het noordpoolgebied heen zou gaan stromen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk mist of laaghan gende bewolking en hier en daar motregen. Later verspreide opkla ringen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Langzame stij ging van tempe ratuur. MIESJE: Hé, hoorde ik daar geen leeuw brullen? november: zon op 8.17, zon onder 16.37, maan op 2.48, maan onder 14.43.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1