Vijftig jaar toneelkunst in vogelvlucht verteld HANS KAART SPANJAARD IN LONDEN Tweede zuiver bij draadloos Amerika Marnix Gijsen weer bewierookt SS v,« STENO TYPISTE of TYPISTE. METAALBEWERKER. Joke volgt Greetje op als radiozangeres bij Skymasters FIE CARELSEN „DWARRELT DOOR VERLEDEN" Koopbare draaiers ontslagen ZEEUWSCH DAGBLAD B T v-T in geltan gel op Sinterklaas Anders dan anderen enige tijd verschoven Verder loouoverJeg in landbouw Pag. 6 Joke van den Burg, hoogblond, vol slank, bijzonder lachlustig en 23 jaar, wordt Greetje Kauffelds opvolgster als zangeres bij de Skymasters. Honderden op carrière beluste jongedames hebben Rowold geschreven en gesmeekt Groet jes plaats te mogen innemen, maar Joke van den Burg veroverde de plaats moeiteloos. Jaloerse verloofde Ruim twee jaar geleden zong zij al bij het Stardust kwintet, maar stopte met optreden om een jaloerse verloofde tevreden te stellen. De laatste jaren werkte Joke van den Burg braaf in de huishouding van haar moeder tot de vader van haar vriendin (de violist Benny Behr) Joke onlangs adviseerde contact te zoeken met Beb Rowold. Maar het meisje lachte afwerend. „Toen heb ik Rowold zelf opgebeld", vertelt Behr. Het spreekt vanzelf dat de orkestleider vroeg of Joke van den Burg aardig kon zingen. „Weet ik niet", antwoordde Behr. „Maar als zij net zo goed zingt als ze eruit ziet, dan kan je niet lang twijfelen." Beproefd Er werd een afspraak voor een proef- opname gemaakt, al was Joke van den Burg nog steeds niet enthousiast. Ten slotte nam Behr het zekere voor het onzekere. Hij bracht haar persoonlijk naar de studio en wachtte tot hij haar de draaideur had zien binnengaan. De proefopname werd een overtui gend succes. Zangeres Greetje Kauffeld, die aanwezig was, stak haar bewonde ring niet onder stoelen of banken. „Je bent een fijne opvolgster", complimen teerde zij Joke. De nieuwe radiozangeres, een harte lijk joviaal type, houdt van de stemmen van grote buitenlandse collega's als Joke van den Burg: „Als zij net zo goed zingt als zij eruit ziet Peggy Lee. Sinatra en Sarah Vaughan. In eigen land heeft zij het meest be wondering voor Rita Reys en Willy Alberti. Geen succes „Ik houd van zangers die zo goed zijn, dat ze je kippevel bezorgen", zegt ze. Joke van den Burg heeft niet altijd zo goed gezongen dat men graag naar haar luisterde. Tijdens haar huishoud schooljaren werd ze altijd weggestuurd bij de zanglessen. Maar dat zal wel meer verband hebben gehouden met haar lachlust dan met haar stem. ,,Door de telefoon liever niet? Maar ik ben berucht om mijn telefoongesprekken! Vraagt' u maar rustig: ik ben niet bang van dat ding. Hoe ik mijn her inneringen aan vijftig jaar to neel voor de radio zal brengen? Nou, gewoon in mijn stoel zit tend, met een afwezig gezel schap pratend". „Het ging allemaal zo ge woon. Mijnheer Van Herpen kwam met mevrouw Schouten en enkele technici naar mijn huis, legde een kabeltje, en zet te de microfoon voor m'n neus. Ik heb toen wat punten opgezet, en ben daarover gaan babbe len." ,,De AVRO had aanvankelijk voor af tekst gevraagd, maar daar voelde ik niets voor. Ik kan niet schrijven, hoewel ik het wel eens heb gepro beerd. We zouden eerst een soort ge sprek hebben, met reacties en zo, maar toen ik eenmaal van wal stak, kwamen de herinneringen zo vlot dat er geen tijd- meer overbleef voor reacties". ..Nu moet u niet denken dat het een aaneenschakeling wordt van to- neel-anecdotes; zo van; en gelachen FIE CARELSEN begint vanavond aan haar „radio-mémoires": om elf uur haalt zij voor de eerste maai herinne ringen aan haar toneelleven op in de serie ,,Ik herinner mij...." J~JE eerste hoofden beginnen te rollen in de affaire van de Amerikaanse disc-jockeys. Tom Clay, de platen- draaier van het radiostation W.J.B.K., is ontslagen wegens het aannemen van steekpenningen van grammofoonpla ten-maatschappijen. Clay heeft toegegeven dat hij even veel „subsidie" van die maatschappijen kreeg als zijn gewone salaris bedroeg. Maar dat vond hij helemaal niets om zich over te schamen. Hij vergeleek de douceurtjes met een „appeltje, dat door een onderwijzer aan een kleine jongen wordt gegeven". Dat „appeltje" beliep, volgens Clay's eigen verklaringen, zo'n 8000 dollar (30.000 gulden) per jaar. Weigering Een tweede man die zijn plaats ach ter de draaitafel al heeft verlatën is Alan Freed, disc-jockey van W.A.B.C. en uitvinder van de term „rock 'n roll". Hij werd ontslagen omdat hij weigerde een verklaring te tekenen dat hij nooit geld of geschenken had aangenomen om bepaalde grammofoonplaten via de radio te pousseren. Dit radio-station eiste van al zijn platendraaiers een dergelijke verkla ring. Maar Alan Freed weigerde te te kenen: op principiële gronden, zei hij. Hij beschouwde deze eis als een bele diging van zijn goede naam. Hij voegde er nadrukkelijk aan toe, dat hij zich nooit had laten omkopen. Tophits maken Enkele grammofoonplatenmaatschap pijen zijn cok al begonnen schoon schip te maken. De directeur van State Re cords 'heeft onthuld, dat zijn firma ai jaren lang een aantal dise-jockeys re gelmatig betalingen heeft gedaan om bepaalde grammofoonplaten voor de microfoon aangeprezen te krijgen. Zo werden de „tophits" gecreëerd. Kind Record Inc., een andere platen maatschappij, deed soortgelijke mede delingen. Deze betaalde iedere maand gemiddeld 8000 gulden aan allerlei „vriendjes" achter de draaitafels van de radio- en tv-stations. radio vandaag Van onze correspondent Hans Kaart stond gisteravond als LONDEN. Hans Kaart, de Neder- Don José op het podium van Covent landse tenor van London Covent Garden, j Garden te Londen in de opera Car- heeft gisteravond blijk gegeven heel wat men met d Amerikaanse zangeres bij te hebben geleerd in zijn vertolking r. I 5 van Don José in Carmen. Toen wij hem vier en een halve maand geleden in deze rol hoorden, DEN HAAG. Het literaire banket, dat Marnix Gijsen gisteravond door het comité van Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking en de uitgeverij Stols in het llurhaus werd aangeboden, is aanleiding geweest tot nieuwe bewie roking voor deze zo veelzijdige dichter, romancier, diplomaat en radiocommen tator. Het opgegeven thema van mogelijke mentcliteitsverschilien bij Zuid- en Noord rederlandse auteurs, werd zeer Vrij o nspeeld. Ben van IJsselsteyn be zag het met een klinische blik: civilisatie bij de Noord-, cultuur bij de Zuidneder lander. Adriaan van der Veen ging nader op het taalgebruik in, in welk vlak zich ook Jos Panhuysen bewoog. Deze was blij dat Marnix Gijsen wel beschaafd, maar niet algemeen beschaafd Nederlands schreef, Johan Fabricius zag in de populari teit van de Vlaamse letterkundige in het noorden een nostalgische hunkering naar het bruisende leven van weleer, en Ger- rit Borger pleitte voor geestelijke ruil verkaveling. Als lezer van Gijsens werken kreeg de wethouder van onderwijs en kunstzaken van de Haag, J. van Zwijndregt. het laat ste woord. Karei Jonctdieere dirigeerde het niet zeer fel brandende tafelvuurwerk en gaf ten slotte het woord aan Marnix Gijsen zelf, die alle verschillen tussen noord en zuid onder nuances rangschikte. Het gaat, aldus Gijsen, om de eenheid van de Nederlandse cultuur. Gloria Lane als tegenspeelster. hadden enkele Engelse critici het helemaal ten onrechte over ,.de. tenor met de twee stemmen". Zij doel den daarbij op zijn lichte onzekerheid van techniek in het lagere register, die bovendien wat gefloerst klonk. Beste Don José Nu is een grote verbetering gekomen. Kaarts hoge register geeft nog groter genot dan van de zomer. Het heeft een doorslaggevende viriliteit, die geheel bij zijn forse gestalte past en aan het gemak waarmee hij> zich dramatisch beweegt kunnen vele anderen in Covent Garden een lesje nemen. Het is zeker de beste Don José. die wij hier sedert de oorlog hebben gezien. Kaart begint er in oLnden steeds meer in te komen en ook Schotland kent hem nu, niet alleen omdat hij ge trouwd is met de Schotse sopraan Ca- roline Raitt, maar omdat bij eind augustus op het festival van Edinburgh zich de wangen bol blies toen de film Fanfare daar in première ging. DINSDAG Gezellige program ma's vanavond zijn weer ..Hoe maakt u het?", waarin Geert Elfferich be kende en onbekende Nederlanders ontvangt, en Eli Assers „Dagboek van een grootvader". U hoort ze in de Avro-show „Uit ben je!" (20.05). die ook verder veel plezierigs omvat. In de vroege avonduren zorgt Hil versum I voor lichtte klanken: 18.00 Mambolita's; 19.30 Liclit te verteren. Tot de latere werken van de Franse componist Francis Poulenc, indertijd deel uitmakend van de be kende Groupe des Six te Parijs be hoort zijn opera Dialogues des Car melites, gebaseerd op de executie van 16 nonnen, tijdens c!e Franse reuo- Iwtie in 1794 op htt schavot ter dood gebracht. De tekst werd samenge steld door Georges Bernanos. De uitzending van het eerste be drijf van deze opera heeft vanavond om. tien voor negen over Hilversum 1 plaats. De uitvoerenden zijn het Limburgs Symfonieorkest, het koor Collegium Musicum Limburg en solisten, het geheel o.l.v. Andre Rien. Over dezelfde zender hoort u om. tien voor elf de pianist George van Renesse in het derde pianoconcert van Van Beethoven. WENEN (A.P.) De Oostenrijkse to neel- en filmacteur Josef Meinrad heeft zijn plaats ingenomen tussen de „groot ste Duitssprekende acteurs" Hij heeft namelijk de Ifflandring in ontvangst ge nomen, die hem door wijlen Werner Kraus was nagelaten. Al meer dan honderd jaar lang wordt de Ifflandring door de acteur of actrice die haar bezit, nagelaten aan een waar dig opvolger. Tegenspel televisie vandaag Caroline Raitt levert volgende maand een tegenprestatie door bij de Neder landse Opera in Den Haag in het Ne-1 derlands te zingen. De Russisch-Amerikaanse sopraan Gloria Lane had aan Kaart een be- trouwbare partner. ..Ik zal je echt! vermoorden!", lachte hij. Want dat is wel eens anders geweest, vertelde Glo ria ons, haar grote ogen opengesperd onder het gitzwarte haar. In Chicago fluisterde zij haar partner, David Poleri. eens op de planken toe, dat hij vier maten achter was. Poleri ontplofte bijna van woede. Hij werd zelfs te kwaad om Gloria te vermoor-1 den, zoals het libretto vereist. Hij stormde het toneel af, het mes mee nemend. Gloria zong moedig beide rollen tot een reserve-tenor achter de coulissen overnam. Toen stak zij, mesloos, zich zelf dood. „De enige Carmen die ooit zelfmoord moest plegen", lachte Gloria triomfantelijk. dat we hebben. Vroeger kon ik woe dend worden als er op het toneel werd gegierd. Ik geloof dat ik daarvoor een te consciëntieus actrice was". „Hoewel u nu ook weer niet moet denken, dat ik alles droog ga zitten oplepelen". „Vraag het 111e niet" „Mijn praatjes zijn ook niet bedoeld als toneelgeschiedenis-lesjes. Ik dwar rel maar zo wat door het verleden, en dat is bij het toneel interessant genoeg." „Hoeveel uitzendingen? Ik denk dat het er wel acht of tien zullen worden. Vijf zijn er al klaar en die worden uitgezonden op dinsdagavonden, en een op een donderdag, tijdens de pauze van een concert." „Of ik nu nog weet waarover ik het wel en niet heb gehad? Vraag het me niet! Achteraf heb ik wel het gevoel, dat ik er wat vlug doorheen ben geschoten, maar aan de andere kant is het toch ook niet de bedoeling dat het stuk mémoire al te massief wordt." In pocket „Tussen haakjes, Bert Bakker zal mijn praatjes in een pocket uitgeven. Wat ben ik blij dat ik de uitzendingen niet van te voren zwaar heb zitten overwegen. Mochten er schoonheids foutjes in zitten, dan zijn die spon taan en misschien mag dat wel." „Wat zégt u, zitten er nu misschien andere mensen vergeefs te bellen? Nou, dan hangen we maar gauw op. vindt u niet? Stuur een krantje!" Klik. WOENSDAG 25 NOVEMBER RADIO HILVERSUM I 402 M. ochtend NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber; 7.10 Gram; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V d zieken: 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.05 Tweestrijd hoorsp. middag 12.15 Gram; 12.30 Land- en tuinb medcd: 12.33 Gitaarmuz; 12.50 Gram of act: 13.00 Nws; 13.15 Met pit op pad praatje; 13.20 Metropole-ork koo" en solist; 14.00 Gram; 15.40 Kamermuz; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Prome- nadeork en solist. avond 18.15 Spectrum v h Chr Organisatie- en verenigingsleven, lezing; 18.30 Leger des Heils-kwartier; 18.45 Boekbespr; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Pianorecital; 19.30 Radiokrant; 19.50 Popul muz: 20.15 Concertgebouw-ork en solist; 22.15 Lichte muz; 22.30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Platennieuws; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.23 Lich te muz en reportages: 8.00 Nws: 8.18 Gram: en act: 8.55 V d vrouw; 9.00 Gym 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio, VA- RA: 10.20 V d vrouw; 11.00 Amus progr; middag 12.00 Lichte muz; 12.30 V h. platteland praatje; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nws en tentoonstellingsagenda: 13.20 Lichte muz; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Jeugdconc: 14.45 Volksliedjes: 15.00 V d jeugd; 17.00 Winkels en winkelstraten op de Neder landse Antillen door dr J Hartog. avond 18.00 Nws: Daarna: Comm op het nws en act; 18.30 Roemeense muz; 19.00 V d kleuters; 19.10 De Christen i d verande- rende samenleving toespr; 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 V d jeugd; VARA: 20.00 Nws: 20.05 Dansmuz; 20.35 Millicent hoorspr; 21.30 Jazzmuz; 21.50 Zang en gi taar; 22.20 Keuren en kiezen praatje: 22.30 Nws; 22.40 Lichte muz; 23.10 Muzi- I kaal praatje; 23.55—24.00 Nws DRAADOMROEP 4e LIJN 18.0020.00 Gram pi lichte muz o.a. Mo- nika Witkowna Willy Alberh De Selvera's Guy Mitchell Jo Stafford. Terese Brewer. DINSDAG. De hoofdfilm van van avond is „Geschandvlekt": een psy chologische probleemfilm over een jongeman die met grote maatschap pelijke moeilijkheden te kampen heeft omdat zijn vader een moord heeft be gaan. In het voorprogramma ziet u o.a. een bekroonde documentaire over een Kroatische vestiging in Oostenrijk (2U.3ÜL Vlaanderen: 20.00 luchtvaartmaga zine; 20.30 avonturen van Kapitein Grief; 20.55 Blues, een Amerikaans concert vanuit Brussel. België Frans: 20.30 Fernandel in de geestige oude film „Les cinq sous de Lavarède" („Met een kwartje de wereld rond"). Dr. Grzimek brengt vanavond om 20.20 via Langenberg zijn altijd leven dig en interessant dierenpraatje. Daar na om 21 uur een telerecording van de NTS over de Europese damkam pioenschappen en tenslotte om 21.40 een documentaire over 1000 jaar Chinese schilderkunst. j TELEVISIE 1 NEDERLAND VARA: 17.00 V d jeugd. NTS: 17.30— 17.40 Jeugdjourn NTS: 20.00 Journ en weeroverz. NCRV: 20.20 Kunstrubr; 20.45 Telediscoparade; 20.55 progr over de die renwereld; 21.15 Pas geperst nwe gram; 21.45 Avondwijding. DUITSLAND 17.00—17.20 V d kind; 17.20—18.00 V d vrouw: (Regionaalprogr. NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und heu- te NDR: 19.25 Een cheque v meer dan 1 miljoen WDR; 19.25 Avonturen onder water) 20.00 Nws: 20.25 Vraag- en ant woordspel; 21.15 Leoni- Rvsanek: 21.30! Polit. gesprek BELGIë FRANS 17.00—18.00 V d jeugd; 19.00 üïtz. v.h. Christel. TV-centrum; 19.30 Sport v d jeugd; 20.00 Journ- 20.30 Documentaire; 21.20 TV-spel v d jeugd: 21.50 Lectuur voor allen; 22.40 Wereldnws. BELGIë VLAAMS 19.00 Lekenmoraal en filosofie; 19.30 Nws; 20.00 Tekenfilms; 20.15 Speelfilm; 21.45 V d vrouw; 22.15 TV-rebus; 22.45 Nws en journ. DE KRANT bij Uw ontbijt! Eantasiev F Mrs. A. J. VAN DER WEEL, J. J. VAN DER WEEL en H. BRUIN Advocaten Bierkaai 3 Middelburg vragen voor spoedige indiensttreding een Bij voorkeur met middelbare opleiding. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk met vermelding van referenties en verdere bijzonderheden. Wij zoeken een ALL-ROUND Moet zelfstandig kunnen werken en zo nodig leiding kunnen geven aan klein personeel. Brieven met uitvoerige inlichtingen en verlangd salaris onder No. A 5619 bur. van dit Blad te Goes. OP Sinterklaasavond wordt 'het tele visieprogramma verzorgd door de VPRO. Na het journaal ziet u eerst Si mon van Collem, die in zijn Oude Draai- doos o.a. Stan Laurel en Oliver Hardy, en Maurice Chevalier en Jeanette Mac- d-onald laat verschijnen. Om vijf voor negen volgt een pro grammaatje van tien minuten voor de kinderen, waarin de Sint en Zwarte Piet op het scherm komen. Daarna brengen de camera's een bezoek aan het cabaret Tingeltangel van Sieto Hoving in Amsterdam. Tot slot wordt de film over de vluchtelin gen in Marokko herhaald. De televisiebiografie Anders dan anderen, waarmee Bert Garthof op 2 december voor de Vara-camera's zou komen, gaat niet door. Bij de voorbereidingen is men op moeilijk heden gestuit en het programma zal enige tijd worden verschoven. NEW /ORK. De Amerikaanse tekstdichter Sam Lewis is op 75-jarige leeftijd te New York overleden. Lewis heeft de teksten geschreven voor meer dan achthonderd populaire lied jes. De bekendste daarvan zijn Dinah en In a little Spanish town. Voorts schreef hij veel teksten voor revues. O UTRECHT. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers 111 de land bouw zullen op 3 december in de hoofd afdeling sociale zaken van liet Land bouwschap nader onderhandelen over de lonen van de landarbeiders. De drie organisaties van landarbeiders hebben een loonsverhoging van vier pro cent voorgesteld, alsmede verwerking 111 de c.a.o. van de huurcompensatie van 1,7 procent. De werkgevers zouden niet verder willen gaan dan twee procent loonsver hoging plus genoemde verwerking.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6