In de oorlog herstelde fout weer gemaakt I Kracht in verdeeldheid- H=»£k VERKLARINGEN VAN SIMPELE ZIEL IN ZAAK MAGERE JOS YELPON Hongaarse kwestie weer in vergadering V.N. MINISTERIE VAN MARINE VERDWIJNT KOOPVAARDIJ EN MARINE ZIJN EEN Hooggeplaatste Pool vraagt asiel in Amerika IN ONRUSTIG AFGHANISTAN AANSLAG OP MINISTER -haarcreme Mevrouw Amy Groskamp ten Have overleden Zoeken in Soedan naar drie man Zilmeia Praag belooft vrijheid aan twee piloten Soekarno blijft duur) reizen President boos op pers Dinsdag 24 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. 5 Glanzend, gezond en goedzittend haar 5nSrSctiscLarrSïüTat wat££ Russische invloed in sterk geïsoleerd land SCHENDING CAMP DAVID Twee busongelukken: negen doden Boekhouder knoeide op loonstaatjes VLIEGTUIGJE VERMIST In slaagt U zeker 40W en AWW betrokken bij huurcompensatie Gerechtelijke verkrop koopvaardij schip door It. adm. b.d. C. E. L. Helfrich "N EEN vorig artikel schreef ik over de m.i. vreemde en aanvechtbare wijze, waarop het ministerie van marine werd opgeheven. In dit slotartikel wil ik nog eens samen vatten, wat ik reeds vele malen opmerkte over de argumenten, welke vóór het behoud van een ministerie van marine pleiten. Advertentie mair is zeeverbindingen - du" burning der zeemaclv zowel de P marine (de transport over zee) als beseherromsde bevedig»g egn ^f^nTbestaat tussen deze beide ®LeIJJe^n nog dat ieder koop- vaardiSp in oorlogstijd bewapend Slrii'rs&Kïa .et worden voor haar oorlogszaak, Tn Vordt die binding nog groV. In ev«ascb^en?n macht tot uiting móest en kon den gebracht. Trefpunten Tk ben steeds een voorstander ge weest van één ^nistene waa:rin 1han- ^Te[krare:vondin" Tnikezal daar- ministerie van nnarine. ndt of ne ligt op alle zeeen gfi?ff de'veiUgstlllfngder zeeverbin- k"i To «Sr ongeschonden de plaats van bDe0zTuak wo'rdt nog geaccentueerd dcSTde samenwerking van onze ma- v"n onzeanbo0ndZgeno?ena.T NAVO^r- p^n^ri^Taa^geba. seerd. Eenheid faalde lie gehad. I" Inkwam de ^enma^ «■fis dat de organisatie ondeugdelijk was. bleek zonneklaar ^de^f/^kde' log. Het waren immers in hooMzaakae „it Nederland geevacueerde Marine en eèn deel der luchtmacht, die in Lon den buiten Nederland, beheerd en be. diend moeten worden. Er was daar «een leger Wat geschiedde dus. Het afzonderlijk ""ministerie van marine "fliSLTd eNNTdr«l"ndseenregee- bezet wordt en de "gyr'"g bUj- Advertentie Van Nelle bestellen WASHINGTON (Reuter) Kolonel Pawel Monat, die een hooggeplaatste post schijnt te hebben gehad in de Poolse militaire inlichtingendienst, enige tijd geleden met zijn gezin uit zijn land gevlucht en heeft gevraagd zich als politiek vluchteling in de Ver enigde Staten te mogen vestigen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde gisteren dat kolonel Monat al in de Verenigde Staten was aangekomen. Volgens een bericht uit Wenen van A. M. Rosenthal, de correspondent van de New York Times die onlangs uit Polen werd gewezen, was kolonel Monat in Warschau belast met de coördinatie van het werk van alle Poolse militaire attache's in de gehele wereld. STRENGER Kolonel Monat zou naar Wenen zijn gevlucht en zich daar met zijn verzoek hebben gewend tot de Amerikaanse am- bassade. In sommige Amerikaanse jgereien. of moesten de beide vliegers kringen ziet men in de vlucht van kolo- sleets een noodlanding maken? nel Monat een aanwijzing voor de juist-' heid van recente berichten dat Gomulka in Polen de teugels weer strakker wil aanhalen. Volgens de New York Times neeft de kolonel geruime tijd geleden de wijk ge nomen naar het westen tijdens een va kantiereisje met zijn gezin naar Euid- slavië. Rosenthal berichtte dat hij, toen hij nog in Warschau werkte, al op de hoogte was geweest van de vlucht van de kolonel maar dat hij er pas over had kunnen schrijven nadat hij uit Polen gezet was. marine en dit zal zéker hoewel wellicht in mindere mate, ook voor de luchtmacht gelden ligt in hoofd zaak buiten Nederland en altijd op en boven zee. Zodanig, dat zelfs dikwijls van marinebases en vliegvelden in het buitenland gebruik moet worden ge maakt. Zeker indien Nederland aan luchtbombardementen is blootgesteld. En hoe een volgende oorlog ook mo ge verlopen, men moet voorbereid zijn op een evacuatie over zee. Soepele organisatie De verspreid buiten de grenzen age rende vloot eist bestuurs- en beheers instanties, welke op elk gewild ogen blik afgesplitst losgemaakt moe ten kunnen worden van de eventuele leiding in Nederland. Dit eist een soe pele, deskundige maritieme organisa tie, die niet opgesloten of vastgeroest zit in een zoveel loggere organisatie, als elk departement van defensie, dat alle onderdelen der krijgsmacht be heert, onvermijdelijk is of worden zal. Ongelijksoortige organisaties met on gelijksoortige doelstellingen, ongelijk soortig materieel en ongelijksoortig personeel, dat in niets op elkaar lijkt, moeten in zo'n ministerie onderge bracht worden? En samensmelten of integreren? En dit juist in een perio de, waarin steeds meer grote bedrij ven de gedachten uitgaan naar meer dere decentralisatie, mits goed geco ördineerd. Duidelijkheid gevraagd Wij hadden een soepele, efficiënte zonodig verplaatsbare 'ste marineleiding in het ministerie van marine. De co ördinatie met land- en luchtmacht werd verzekerd behalve door orga nen zoals de chefs van staven door één verantwoordelijke minister van Oorlog en Marine. Deze vertegenwoor digen, ook naar buiten, alle onderde len der krijgsmacht. Waarom moest hieraan zo plotseling en ao pijnlijk een einde gemaakt wor den? Een duidelijk antwoord mag naar mijn mening van regeringszijde ver wacht worden. KARATSJI (Reuter). Steeds meer berichten komen in Pakistan binnen over onrust in het aangren zende, sterk geïsoleerde koninkrijk Afghanistan. Maandag vernam men in de Pakistaanse grensstad Pesja- war, dat Sardar Mohamed Nairn, de 53-jarige minister van buitenland se zaken, van Afghanistan, vorige week ternauwernood aan een moord aanslag is ontkomen. In de hoofstad Kaboel werd een hand granaat naar de auto van de minister geworpen, die juist door het winkelcen trum van de Afghaanse hoofdstad reed. Het projectiel ontplofte tegen de auto van minister Nairn en verbrijzelde de voorruit. Nairn en zijn chauffeur kwamen er zonder kleerscheuren af. De man dife de granaat wierp en een medeplichtige werden ter plaatse gear resteerd door politieagenten, die in een jeep achter de minister aan reden. Sardar Mohammed Naïm is behalve minister van buitenlandse zaken, ook tweede plaatsvervangend premier. Hij maakte onlangs een reis naar de be langrijkste hoofdsteden van de wereld. Volgende maand zal president Eisenho- Adverten tie Van Nelle bestellen wer een bezoek brengen aan Afghanis- tan, een land dat steeds meer onder in vloed van de Sowjetunie komt te staan. Zeer onlangs bereikten berichten uit Afghanistan de buitenwereld, die spra ken van onrust onder de Pathanen, een der stammen van het land. Duizenden Pathanen hebben de laatste tijd een toevlucht in Pakistan gezocht. Hun huizen en dorpen zouden door het Afghaanse leger en de luchtmacht van het land zijn platgeschoten. De strijd krachten van Afghanistan hebben voor het grootste deel de beschikking over Russische wapens en uitrusting. Van onze Amsterdamse redactie jongens bij de naam mag noemen: maar dit liegt hij niet. In Hilversum zei hij Eigen nieuwsdienst HAARLEM Na een langdurige ziekte is gisteren in Haarlem de be kende Nederlandse schrijfster me vrouw Amy Groskamp ten Have over leden. Mevrouw Groskamp, die de leef tijd van eenenzeventig jaar bereikte, begon haar loopbaan als journaliste. Van haar hand verschenen later een groot aantal romans en essays, vier no vellen, enkele gedichten en meisjes boeken. De meeste bekendheid verwierf zij echter door haar publikaties op het ge bied van de etikette, die onder andere regelmatig in verschillende dag-, week en maandbladen verschenen. Vanaf 1930 verzorgde mevrouw Groskamp ten Have ook herhaaldelijk radiolezingen, waarin vooral de goede omgangsvormen nauw keurig door haar onder de loep werden genomen. REGELS VAN ETIKETTE „Hoe hoort het eigenlijk", waarin de schrijfster in opdracht van de uitgeverij Becht te Amsterdam, alle regels van de etikette verzamelde, werd haar belang rijkste werk. Het werd in 1939 voor het eerst gepubliceerd en vorig jaar voor de twaalfde maal herdrukt. Het aantal in omloop zijnde exemplaren loopt in de tienduizenden. Ook in België prijkt „Hoe hoort het eigenlijk" nog steeds bovenaan op de lijst van boeken, die over de wellevendheid werden geschreven. GASTVROUW Mevrouw Groskamp ten Have, die haar meeste werken voor de Tweede Wereld oorlog publiceerde, wijdde ook enkele uit gaven speciaal aan de taak van een gast vrouw en het scheppen van sfeer in eigen huis. „Krijgt u gasten" en „Versieringen van de tafel", zijn daarvan de belangrijk ste voorbeelden. Van haar levensfiloso fietjes werden onder andere „Achter het masker", dat als ondertitel: gesprekken met mannen, draagt, „Onder vier ogen" gesprekken met vrouwen en „Van kleine dingen", bekend. De schrijfster werd in Amsterdam geboren. Advertentie Lijm en plak alles met van Ceta-Bevcr Van onze correspondent BONN. Via de Amerikaanse ambas sade te Praag heeft de communistische regering van Tsjechoslowakije gisteren dan toch eindelijk aan West-Duitsland meegedeeld, dat zij de beide piloten, die sedert 22 oktober in haar land worden gevangen gehouden, zal vrijlaten. Men neemt te Bonn aan, dat het tweetal spoe dig aan de Beiers-Tsjechische grens zal worden uitgeleverd. Op 22 oktober waren twee Westduitse straaljagers plotseling na een oefenvlucht boven Zuid-Duitsland verdwenen. Men vermoedde eerst dat zij in de lucht waren geëxplodeerd. Later bleek, dat Tsjechische radarstations de beide toe stellen naar Tsjechoslowakije hadden gelokt. De Tsjechen beloofden gisteren de twee piloten de vrijheid te zullen hergeven. Dit geschiedde overigens nadat van Tsjechische zijde enige keren was ge sproken over een eis tot vergoeding van de schade, welke veroorzaakt zou zijn bij het neerstorten van de beide Duitse toestellen. Gisteren zweeg Praag evenwel over deze eis. Drie vragen Aan de Beiers-Tsjechische grens staan bij alle grensposten thans Westduitse troepenonderdelen opgesteld om de twee piloten te ontvangen en hen zo snel als maar mogelijk is naar Bonn te brengen. Voor hun lot had zich de laatste dagen ook het Westduitse Rode Kruis nog in gespannen, juist op een moment, dat alle politieke partijen te Bonn aan hun ver ontwaardiging lucht hadden gegeven over het vijf weken lang vasthouden van de piloten. Bonn heeft thans bijzon dere belangstelling voor drie dingen: 1. Hoe kwamen de beide piloten boven Tsjechoslowakije: door een technische vergissing of door een valse radaraan wijzing van Tsjechische zijde? 2. Wat heeft men gedurende de vijf weken gevangenschap met beide piloten uitgespookt: normaal verhoord en ge vangen gehouden, onder druk gezet om valse verklaringen los te krijgen of met beloften gepaaid teneinde hen naai Oost-Duitsland te lokken? .1. Zijn de beide straaljagers inderdaac volledig vernield zoals de Tsjechen sug- NEW YORK (Reuter, U.P.I.) Evenals de drie voorgaande jaren zal de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties ook nu weer de Hon gaarse kwestie in behandeling nemen. In de agendacommissie, waar dit be sluit gisteren viel, stemden alleen de Sowjetunie, Tsjechoslowakije en Roe menië tegen. De Hongaarse kwestie is op de agenda geplaatst op verzoek van de Nieuw- zeelander sir Leslie Munroe, die zijn van de Algemene Vergadering ontvangen op dracht, een onderzoek in Hongarije in te stellen, niet naar behoren heeft kunnen uitvoeren omdat hem de toegang tot dat land was onizegd. De Hongaarse plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken Janos Peter verklaarde in de agendacommissie dat sir Leslie Munroe niet in zijn land was toegelaten omdat de Hongaarse rege ring van oordeel was dat diens benoeming door de Algemene Vergadering neerkwam op een schending van de Hongaarse soe vereiniteit. Daar lijnrecht tegenover stond de me ning van Henry Cabot Lodge, de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de commis sie, dat het negeren van bedoelde resolu tie door Hongarije allesbehalve in over eenstemming was met de geest van de besprekingen in Camp David tussen pre sident Eisenhower en premier Kroesj- tsjef. De woorden van Lodge golden ook als antwoord op de bewering van de Rus Koetsnetsof dat de hernieuwde behande ling van de Hongaarse kwestie wees op een streven naar verheviging van de koude oorlog. Advertentie Van Nelle bestellen MÜNCHEN (Reuter) Bij twee bus ongelukken in de omgeving van Am- berg in Zuidwest-Duitsland kwamen maandag negen mensen om het leven; 2 passagiers raakten min of meer ern stig gewond. Beide ongelukken gebeur den op spiegelgladde wegen. Een van de twee bussen werd in dich te mist door een aanhangwagen van een vrachtauto geramd. Als een sardi neblikje werd de bus aan één kant fi naal opengereten. Negen passagiers die aan die zijde zaten, waren op slag dood. Vijftien mensen liepen verwondin gen op. De tweede autobus, die evenals de eerste met arbeiders op weg was naar Neurenberg, schoot van de weg af een ravijn in. Twaalf inzittenden werden ge wond. Vijftig varkens van een slager in Bergen op Zoom zijn afgemaakt omdat zij aan varkenspest lijden. De slager wilde er een varkensmesterij mee opzet ten. Hij had de dieren niet verzekerd. Amy Groskamp ten Have Advertentie Van Nelle bestellen Eigen nieuwsdienst STEENBERGEN. Doordat een arbeider de kinderbijslag, die hij had ontvangen, eens nauwkeurig met zijn loon vergeleek, is een geraffi neerde fraude aan het licht geko men bij het aannemersbedrijf Ever- hard en van den Berg te Steenber gen. De 29-jarige boekhouder J. K. S. uit Halsteren, die ai vijf jaar bü deze firma werkte, heeft kans gezien an derhalf jaar lang loonbriefjes te ver valsen. ONTDEKT Hij had tot taak de weeklonen van de arbeiders klaar te maken, het geld in de loonzakjes te doen en er een duplicaat van het loonstaatje aan toe te voegen. In de duplicaten veran derde hij de bedragen zodanig dat hij op de officiële staatjes een hoger bedrag aan lonen uitgaf dan hij in werkelijkheid deed. Het verschil stak hij in eigen zak. De vorige week verduisterde hij op deze wijze een bedrag van drie honderd gulden. Toen een arbeider zijn kinderbijslag kreeg, ontdekte hij dat het niet klopte met het loon dat hij ontving. Hij reclameerde en bij de boekhouding werd een onder zoek ingesteld. DUIZENDEN Al gauw bleek dat er fraude was gepleegd. Toen alle loonstaatjes wa ren gecontroleerd bleek dat de boek houder vrijwel wekelijks loonstaat jes had vervalst. Hij had daarmee duizenden guldens „uitgespaard". Het geld heeft hij opgemaakt in café's en met kwade vrienden. De man is getrouwd en heeft twee kin deren. De rijkspolitie te Steenber gen heeft hem gearresteerd. Hij zal vandaag voor de officier van justitie te Breda worden geleid. Eigen nieuwsdienst KARTOEM Sinds een paar dagen wordt bij Guilia in het Noordelijk deel van Soedan een sportvliegtuigje ver mist met drie man aan boord. Een hun ner is de in Nederland geboren inge nieur Peter Bronsveld (45), die met de Zweedse vlieger H. A. Rudgard en een Soedanese employé van de Shell onder weg was naar olieïnstallaties in deze streek. Het vliegtuigje, dat voor de Shell in charter vloog, is gezien door een kameeldrijver uit Kartoem. In het aangegeven gebied wonen volgens de Shell tamelijk veel bevriende inboor lingen. Advertentie idvertentie Van Nelle bestellen I DJAKARTA (AFP) - President So,, karno is blijkbaar nog niet uitgereisd. Op dc begroting van 1960 is een bedrag uitgetrokken van dertig miljoen roepiah voor een buitenlandse reis van de pre sident. Begin dit jaar maakte hij een reis door Europa, Latijns-Amerika en Oost Azië De huur van een vliegtuig voor die reis kostte toen alleen al een paar miljoen roepiah. Twee cassettes en twee modellen zijn hier afgebeeld. Uw Gero-leverancier keuze maken uit veel meer cassette-samenstellingen 10 couvert-modellen. Prijzen vanaf f 72.- Het Gero Spaarkrediet: Een fabrikaat voor Uw gehele leven, op aantrek kelijke voorwaarden en toch de cassette gratis. Koopt U de complete inhoud ineens dan ontvangt U de waardevolle cassette gratis, ideaal voor het opbergen. GËROlfZILMÊTVV) „.i atTiTrrl S mni-t-b- i-a—W AMSTERDAM De verklarin gen, die gisteren door de twaalf getuigen a décharge in het pro ces-Magere Josje voor de Am sterdamse rechtbank zijn afge- llegd, hebben over het algemeen genomen het belastende mate riaal dat in de loop van de vorige week door „de buurt" tegen Joop S. was aangedragen, enigszins afgezwakt. Voor het overige heeft de vijfde dag weinig nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Even kreeg de zitting, die in vergelijking met de vorige dagen een bijzonder vlot verloop had, iets sensationeels toen Martin, een wat debiele, in een jeugdge vangenis opgesloten jongen, kwam verklaren dat hij indertijd zichzelf ten onrechte als de moor denaar van Magere Josje had aangediend. Hij had dit gedaan, zo zei hij, om Joop Ste ontlasten. Zijn redenering verliep ongeveer als volgt: Als iic zeg dat ik het gedaan heb, komt Joop vrij. In de loop van het proces tegen mij zal wel blijken, dat ik ook on schuldig ben en daarmee is dan de hele zaak gered". „IK" In het huis van bewaring in Amsterdam had hij enkele maanden geleden tijdens een ruzie met een medegevangene gezegd: „Ik ben de moordenaar van Jos De officier van justitie en een recher cheur waren naar ziin cel getogen. On middellijk riep hij: „Pak de schrijfmachine maar en schrijf op." Het verhaal dat hij opdiste verschilde echter zodanig van de feiten die in het onderzoek tegen Joop S. aan het licht waren gekomen, dat de officier er verder maar wijselijk het zwijgen toe had ge daan. Aan het eind van het relaas zei Martin tegen zijn ondervragers: „Jullie zullen me wel een kwal vinden. Ik heb het nl. niet gedaan. Mijn verkering was uit en als ik dan toch twintig jaar had gekregen had me dat niets kunnen schelen." De raadsman van Joop S„ mr. Keune. vroeg Martin gisteren of hij Joop kende. „Daar geef ik geen antwoord op, dat zijn mijn zaken", luidde het bescheid. „Maar", zo hield de verdediger aan. „als je zo zeker wist dat Joop onschuldig was, dan beschikte je toch over feiten die je tot die overtuiging aanleiding gaven?" „Geef ik geen antwoord op", herhaalde de jongen. „Als ik over acht maanden uit de jeugdgevangenis kom, ga ik door met mijn onderzoek." GEEN KIK Martin is een stiefzoon van Haarlemse Hennie, een van de vrouwen die in de tijd van de moord regelmatig in het huis aan de O.Z. Voorburgwal „zitting" hield. Hij was daardoor enigszins met de om geving bekend, en in de avond voor Josjes dood was hij nog bij Haarlemse Hennie geweest. Om een uur of half een was hij naar zijn moeder in Amsterdam gegaan. Volgens zijn gefingeerde, en later her roepen verhaal was hij echter om twee uur naar het keldertje van Magere Josje gegaan. Daar had hij haar gewurgd. Ze had geen kik gegeven. Er waren allerlei details in zijn ver haal die er op wezen dat hij van enkele onderdelen van de moord wel op de hoogte was. Hierover gisteren onder vraagd verklaarde hij: „Dat wist ik alle maal uit De Spiegel, die lezen ze in het huis van bewaring." Haarlemse Hennie verscheen gisteren voor de derde maal in het proces op het tapijt. Ze moest uitleggen waarom ze aanvankelijk tegen de politie had gezegd dat ze meende dat Martin, het kinderlijke dollemannetje. iets met de moord uit staande had. „Hij ging een keer op de leuning van m'n stoel zitten", vertelde ze, „en toen maakte hij wurgende bewegingen met zijn hand en zei, zal ik eens? En verder: „ik zou een goeie moordenaar zijn". BESCHERMER Het verhoor van Ankie, de vrouw met wie de kroongetuige Arthur van Riet enige weken na de moord op Josje nad samengewoond, leverde niet anders op dan de verklaring dat Arthur nooit met haar over zijn belevingen van zondag ochtend 11 augustus 1957 had gesproken. Alles wat hij in de tijd van hun samen wonen had gedaan was in haar achter kamertje zitten om haar ,,in verband met de moord" te beschermen. Enkele andere vrouwen uit ,,het leven", Ria van Utreehtse Bertus en Harriet, vertelden dat Joop als hij niet gedronken had eigenlyk heel vriendelijk voor Josje was. Zijn vrouw had het in vergelijking met andere meisjes nog zo slecht niet in cle donkere buurt. Ria: .,Als Joop nuchter was waste en plaste hij en zorgde hij voor het eten". Harriet: „Hij kon soms heel aardig zijn." De beide vrouwen waren het er over eens dat er na een paar borreltjes geen huis met hem te houden viel. „Dan was hij een gluiperd" en „dan maakte hij de business stuk." Ria had eens gezien dat Josje Joop met haar „roofnagels" het vel van zijn gezicht had gescheurd. Joop had ruzie met haar gemaakt „omdat ze altijd zo kankerde." Ria was cr ook eens bij geweest toen Joop Josje naar de keel greep. Maarzo werd nogmaals met na druk vastgesteld, als hij nuchter was gebeurden zulke dingen niet. Met deze verklaringen leverden de vrouwen een steunpilaar voor de verdediging, wam een politieman had op de dag van de moord vastgesteld dat Joop niet naar drank rook, en ook verder geen teke nen van alcoholgebruik vertoonde. EEN VROUW De twee familieleden van Sjaantje Alles, de vrouw die Joop de hele nacht van zaterdag op zondag 11 augustus 1957 in de buurt had zien rondhangen, ver klaarden dat zij in de vroege ochtend ..een vrouw" het huis van Magere Josje hadden zien binnen gaan. Verder maak ten ze gewag van een ..harmonikaspeier" die beschonken uit de kroegen aan de Zeedijk was gekomen. Martin van Riet, de broer van de kroongetuige Arthur en een bewoner van het zwijgende huis" op de O. Z. Voor burgwal 83, deed de traditie van zijn woning eer aan. Ook hij zei praktisch niets. Hij vertelde alleen dat hem de verklaring van zijn broer, die immers heeft verteld dat hij op de bewuste mor gen heeft gezien dat Joop S. zijn vrouw haar souterrain tn schopte, geloofwaar dig voorkwam, ,,'t Is een bluffer, en hü vindt het fijn als hij de penose- ™alSL?S '?gen me: ik durf tè vloeken h me hef is> dat wat it ge zegd heb de waarheid is." wegens verstek voorgelezen ver- méSÜ! ï3"- 560 VP0UW in wier huis magere Josje eens met een van haar riHlf !ff.deAwas ondergedoken, deelde ri„™ u 2,1 noolt blauwe plekken bij tnt l, 5 i geZleP' Dit in tegenstelling tot zo vele andere vrouwen, die wel mishandeling hadden gezien of er althans over hadden horen praten De vrouw vertelde wel dat zij eens van Josje had gehoord dat Joop haar met nylonkousen op haar bed had vastgebon- 3OOP: NOU EN? Gistermiddag werden enkele uren be steed aan het verhoor van Joop S. zelf. v«t dff a U.JÜn onttenning en stelde vast dat de vijf procesdagen slechts had den aangetoond dat er wel veel over hem werd geroddeld, maar dat er wei- nig was gezegd dat hout sneed. Het bleek dat hij enkele weken na de dood van zijn vrouw een ring van haar aan Lieselotte, een bordeelhoudster van een gracht verder, had aangeboden. De ring lag in de lommerd, de handel ging met door en later had Joop hem ver kocht aan zijn latere kostjuffrouw in de Reguliersbreestraat, die er haar dochter op haar verjaardag mee wilde verrassen. MET NETJES Joop was niet te spreken over de de nigrerende manier, waarop de politie zich tijdens het onderzoek eens over zijn vrouw had uitgelaten. „Ik zal de laat ste zijn om mijn vrouw door het slijk te laten halen", zo had hij even tevoren gezegd. Verder had hij er aanmerkingen op dat de politie na een huiszoeking zijn spulletjes niet weer op hun plaats had gezet. Een rechercheur verweerde zich: „ik dacht dat de boel toch zo naar de wasserij kon". Vandaag zal de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, zijn eis tegen Joop formuleren. Na hem komt de raads man, mr. Keune, aan het woord. Toen de advocaat gistermiddag bij het indelen van de werkzaamheden van vandaag vroeg, om enkele uren pauze na het requisitoir weigerde de president van de rechtbank, mr. J. Coninck Liefsting, dit verzoek met een motivering die in ^e. ?aal. enige hilariteit verwekte: „Wij zijn toch al zes dagen uit ons werk gehaald", zei hij. Van onze Amsterdamse redactie. AMSTERDAM De pers heeft het bij de president van de Am sterdamse rechtbank, mr. J. Co ninck Liefsting, verkorven. Gis terochtend, toen even de kran tenberichten over de nog steeds niet verschenen geheimzinnige briefschrijfster en telefonist ter sprake kwamen, voer hij plotse ling op geërgerde toon uit. De pers had volgens hem met haar verslaggeving in dit verband bezigde de president het begrip „leugens" de belangen van de justitie geschaad. De „walletjes", die in dit proces na veel moeite tot spreken zijn gebracht, zullen zo vreesde de magistraat, weer gaan zwijgen. Enkele bewoners daarvan zijn immers in de kran ten met naam en toenaam ge noemd en soms is hun foto gepu bliceerd zodat de mensen hen met de vinger kunnen nawijzen. De president wilde geen goed woord spreken over „bepaalde in dividuen onder deze getuigen uil donker Amsterdam, maar", zo zei hij. „er bevinden zich onder hen mensen die getracht hebben zich aan dit leven te ontworstelen." De president sprak gisteren de namen van de getuigen niet uit. Bij het begin van zijn ondervra ging liet hij hen zeggen of hun op een door de deurwaarder aan gereikt. papier vermelde perso nalia juist waren. De verslagge vers in de rechtzaal beschikten echter over volledige getuigenlijs ten, die hun enkele dagen voor het begin van het proces waren verstrekt. Advertentie Van Nelle bestellen Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van sociale zaken zal van de wettelijke mogelijkheid tot verhoging van de Algemene ouder- doms- en Weduwen- en wezenverzekering gebruik maken om in de AOW- en AWW- uitkeringen de melkprijsverhoging en de huurverhoging te compenseren. Even eens zullen de uitkeringen van de inva- liditeitsrenten, ongevallenrenten en hun toeslagen bij ingang van de huurverho ging omhoog gaan. Derde (en vierde) maal dit jaar Ëigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Voor de derde maal dit jaar zal morgen voor de Rotter damse rechtbank een koopvaardijschip gerechtelijk worden verkocht. Drie we ken later zal op deze wijze een vierde schip onder de hamer gebracht worden. De 300 brt metende Nederlandse kust vaarder Hcnrica B was op 22 april het eerste schip, dat de rechtbank in 1959 bij opbod en afslag verkocht. Op 3 juni volgde de Sandro Primo, een Italiaans schip van ruim 6500 brt. Woensdag is de Rotterdamse coaster Bruiser, die 340 brt meet, aan de beurt. De gerechtelijke verkoop is gevorderd door de Nederlandse Scheepshypotheek Bank, omdat haar een bedrag van rond 160.000 gulden toekomt. Op 16 december zal het Panamese vrachtschip Dale worden verkócht. Op dit 2800 brt grote schip rust een hype» theekschuld van ongeveer honder* duizend gulden, die Lambert Broi.Lt^ te Londen vordert.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5