Zekerheid na bezoek aan Amerika MIN. VISSER: DEFENSIE WORDT NOG DUURDER Farah Diba: gouden eer voor verloving VAN DALSUM in Teheran Verkeerde' stierf door hand van dolle driftkop Kleurrijke vondst meer kopie dan kunst Noodzaak voor alle leden van Navo De Bilt: Mist A Hoogtepunt van indrukwekkende huldigingsavond Auto ontspoorde één dode en zes zwaar gewonden ONOPLOSBAAR RAADSEL BLEEK DRAMA VOL VERGISSINGEN Kleine botsing DOELMANSTERPT NA SCHOP IN ZIJ PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Capsule los, maar niet gevonden Hongaar gedood bij steekpartij Straks op de bon Bios je cadeau Knaap maakt reis met een luchtje Dode, 2 gewonden bij botsing Alblasserdam vierde feest Slecht huwelijk de oorzaak Ruzies Gescheiden Uitgeput Schilderijen onder 'f hed Gevlucht Geen motief Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; hij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nierstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. RREt'KER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— jaargang No. «19 Maandag 23 november 1959 SCHIPHOL (ANP) Het be zoek aan de Verenigde Staten heeft bij de minister van defen sie, ir. S. H. Visser, de overtui ging versterkt dat de kosten van onze defensie de komende jaren omhoog zullen gaan. De weer kracht, om het zo maar een uit te drukken, zei de minister toen hij gisteren op Schiphol aan kwam, mag bepaald niet vermin deren. De kosten en lasten verto nen een stijgende lijn en dat be-1 tekent dat de uitgaven voor de defensie ook omhoog gaan. Dat geldt voor alle landen van de Navo. Daar komt bij dat Amerika, hoewel het ongetwijfeld de andere partners zal blijven steunen, dat niet altijd in die mate kan blijven doen als tot nu toe is gebeurd. Dat betekent, zo ver volgde de minister, dat Europa wat meer op eigen benen zal moeten gaan staan en dat het door meer onderlinge samenwerking dit verleggen van het zwaartepunt op moet vangen. Keus uil twee Over de vraag wat Amerika in de naaste, toekomst met zijn defensieuit gaven gaat doen had de minister geen exacte gegevens kunnen verkrijgen. In Amerika worden die uitgavenvoor niet langer dan één jjaar vastgesteld. Ook bij de vervanging van de Hun- J ter door een nieuwe jager voor onze luchtmacht, speelt de vraag m hoever- j re steun kan worden gekregen van Amerika een grote rol. De minister zei te kunnen meedelen dat het bij de keus nog maar om twee typen gaat: de Amerikaanse Starfighter of de Fran se Mirage-III. Van groot belang is in hoeverré de j nieuwe jager in licentie in het eigen i land kan worden gebouwd. De Star- j fighter wordt al in licentie gebouwd in Canada. De minister heeft van zijn I bezoek aan Canada op de terugweg naar Nederland, uitstekend gebruik kunnen maken om zich er van op de hoogte te stellen onder welke voor waarden dat gebeurt. Hulp bij de financiering is nodig omdat het uitgesloten is dat Neder land de Starfighter alleen zou kunnen i financieren. De minister zei dat het wel vast staat dat Amerika in begin- j sel bereid is aan de financiering deel te nemen. West-Duitsland bouwt ook al in licentie en met Japan is onlangs I een contract gesloten. V liefdek schip De minister deelde nog mee dat in Amerika ook nog met zeer veel kracht de suggestie is gedaan dat Nederland zich een tweede vliegdekschip aan schaft. Dat gebeurde toen hij het hoofdkwartier van de geallieerde op perbevelhebber Atlantische Oceaan te i Norfolk bezocht. Ik denk niet, zei de minister daar over gisteren op Schiphol, dat het mo gelijk zal zijn om een dergelijke sug-j gestie te verwezenlijken. LOS ANGELES (Reuter, UPI). Op nieuw is de Amerikaanse luchtmacht er niet in geslaagd een door een kunst maan van het type Discoverer uitgesto ten instrumentencapsule te bergen. De capsule maakte zich. nadat de vrijdag gelanceerde Discoverer 8 zeven tien maal om de aarde had gedraaid, j los boven de Stille Oceaan maar de be manningen van de vele schepen en vliegtuigen die aan de bergingsoperatie deelnamen kregen het zo vurig begeer de voorwerp niet in het oog. Men vermoedt dat de capsule verder naar het zuiden in de Stille Oceaan te- 1 recht is gekomen dan de berekende plek, die ten zuiden van de Hawaii-ar- chipel ligt. Het zoeken naar de capsule is nog niet opgegeven. Het is bekend op welk tijdstip de Discoverer 8 de capsule heeft uitgestoten. Dat moment heeft men namelijk aan de hand van radio- j seinen kunnen vaststellen. Het is mogelijk dat de afreminstalla- tie van de capsule heeft gehaperd. In dal geval is de capsule vermoedelijk in de atmosfeer opgebrand. (uitzet half miljoen) TEHERAN (Reuter-A.P.). Van ochtend om negen uur zal de Sjah van Perzië zijn plan om met Farah Diba in het huwelijk te treden, offi cieel bekendmaken. Vanmiddag zul len tijdens een officiële verlovings plechtigheid de toekomstige echte lieden de ringen wisselen. Tot zaterdag berustten alle spe culaties over een toekomstig huwe lijk op geruchten. Nadat echter Farah Diba, de zeer schone 21-jari- ge Perzische studente, zaterdag in Teheran was aangekomen, maakte de keizerlijke hofhouding, het lang verwachte voornemen bekend. EREWACHT Met alle eer waarmee een Oosters vorst zijn gast kan ontvangen, arri veerde de donkerharige toekomstige keizerin op het vliegveld van Tehe ran. De erewacht van de Sjah be geleidde het meisje naar hel paleis, waar zij onmiddellijk een onderhoud met de Sjah had. Na het gesprek vertrok Farah Diba naar het huis van haar oom, maai tegen de avond bracht de Rolls Royce van de Sjah de jongedame weer naar haar aanstaande verloof de. De datum van het huwelijk staat nog niet vast, maar binnen enkele weken zal ook dat worden bekend gemaakt. WELGEVALLEN Een maand geleden deelde de Per zische ambassadeur in Parijs Farah mede, dat tijdens een ontvangst in de ambassade, lange tijd daarvoor, de Sjah zijn blikken met welgeval len op haar had laten rusten. Vier weken lang heeft het Perzi sche meisje bij diverse modehuizen in Parijs inkopen gedaan. De heer Yves St. Laurent, de opvolger van Dior, heeft zelf haar trouwjapon ontworpen. Behalve haar eigen uit zet, heeft Farah ook enige hoeden en stropdassen voor haar aanstaan de bruidegom gekocht. De totale waarde van haar inkopen bedraagt ruim een half miljoen gulden. Ei gen nieuwsdienst ZALTBOMMEL. Bij een steek partij, die voortsproot uit een ruzie tussen wat jongelui, is gisteravond om kwart over tien in Zaltbommel een jonge Hongaarse vluchteling gedood. In een lunchroom te Zaltbommel was ruzie ontstaan. Het ging er zo opge wonden toe, dat de exploitant, de heer Van der Schoot, de jongelui op straat zette. Daar ontaardde de ruzie in een ge vecht. De twintigjarige E. B. uit Waar denburg trok plotseling een mes en stak daar de even oude M. Biro mee in de hartstreek. Terwijl het slachtoffer, dat na de Hongaarse opstand naar ons land was gevlucht en al enkele jaren in Zaltbommel woonde, op het trottoir neerzeeg, maakte B., een fruitteler, zich uit de voeten. Hij stoof de lunchroom weer in en verdween door een achterdeur. Later vpnd de heer Van der Schoot hem. ver scholen in een schuur in de achtertuin. De politie was toen al gearriveérd en B. legde ter plaatse een bekentenis af. Op dat moment overleed Biro in het ziekenhuis. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Droog weer en weinig bewolking. Aanvankelijk ech ter op vele plaat sen mist of laag hangende bewol king, die hier en daar lang kan blijven hangen. Dezelfde of iets lagere tempera turen dan gisteren. Overwegend zwakke wind uit zuidelijke rich tingen. MTESJE: Zal je het kalm aan doen met de mist? Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. In navolging van de boekhandel, de grammofoonplaten industrie, warenhuizen, kruideniers en wat niet al, gaat de Nederlandse bioscoopbond cadeaubonnen uitgeven Alle 555 bioscopen die ons land telt, stellen aan hun kassa's gescnenk- bonnen verkrijgbaar, die een half jaar lang in elk Nederlands theater tegen een toegangsbewijs kunnen worden ingewisseld. De koper van een bon kan aldus iemand verrassen met een gratis bioscoopvoorstelling. Men is geheel vrij in de keuze van film en theater. Vijf leden van een gezin zijn in de vlammen omgekomen, toen hun huis van twee verdiepingen in de staat New York afbrandde. De enige overlevende was een 25-jarige man. Zijn vrouw, moe- |der en drie kinderen konden het huis 'niet op tijd verlaten. Vliegramp in Libanon BEIROET (Reuter U Vier-en-twintig mensen zijn om het leven gekomen toen een Afghaans vliegtuig, op weg naar 1 Kaboel, na een tussenlanding te Bei- roet, in vlammen neerstortte. Het onge- luk gebeurde op enkele kilometers van (het vliegveld van Beiroet. Het vliegtuig, een DC-4. was in de lucht in brand gevlogen, zeer kort na de start. De brandweer was enkele mi nuten later al bij het nog brandende wrak aangekomen en kon nog enkele mensen uit de romp bergen. Drie van hen leefden nog; zij zijn echter zo zwaar gewond, dat er vrijwel geen kans lis dat zij in leven blijven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Koningin Juliana heeft Albert van Dalsum, die zater dag zijn gouden jubileum als acteur vieade. de gouden eremedaille voor kunst en wetenschap, verbonden' aan de Huisorde van Oranje verleend. De toekenning van deze medaille is een zeer hoge onderscheiding: zij staat gelijk met de rang van groot- officier in de Huisorde van Oranje. Koningin was er De Koningin was persoonlijk aan wezig toen de Commissaris van Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, Albert van Dalsum de versierselen van de onder scheiding omhing. Hij citeerde daar bij een zin uit het stuk waarin de acteur zo juist had gespeeld: Ik heb in mijn leven vele daden verricht en in elke daad is iets van mijn ziel gelegd. De hoge onderscheiding van Van Dalsum was het hoogtepunt van een indrukwekkende huldiging, die na de voorstelling van Sauls dood van Abel Herzberg zaterdagavond werd gebracht. Op de koningsstoel Niet in de, eerste plaats hetgeen werd gezegd was indrukwekkend, maar de gevoelens van vriendschap, waardering en het grote respect dat voor Van Dalsum bestaat. Toen na de voorstelling het doek opging was het hele gezelschap van de Haagsche Comedie op het toneel aanwezig en onthaalde de heer en mevrouw Van Dalsum. samen met het publiek, hartelijk toen zij op de koningsstoel uit het stuk plaatsnamen. Onder de vele geschenken bevond zich een krachtig geschilderd portret van Kees Verwey, dat in de toekomst in de Koninklijke schouwburg eer plaats zal vinden. De staatssecretaris van O., K. en W. mr. Y. Scholten droeg het doek over aan de burge meester van Den Haag mr. H. A M T. Kolfschoten die het dankbaar in Eigen nieuwsdienst EDE Doordat de Mercedes van prof. ir. W. de Jong, de rector mag nificus van de Landbouwhogeschool in Wageningen, gisteravond tegen zessen plotseling door de scheidings heg op de Rijksweg 12 tussen Utrecht en Arnhem schoot, is ter hoogte van Ede een ongeluk ge beurd, dat één dode en zes zwaar gewonden kostte. De auto uit Wageningen ramde op de andere rijbaan een in de rich ting Utrecht rijdende Simca met de heer A. H. M. Strack van Schijndel uit Overveen aan het stuur. Diens 37 jaar oude echtgenote werd op slag gedood, haar man, twee zoontjes en een vriendje ook uit Overveen raakten zwaar gewond. Prof. De Jong en zijn echtgenote werden eveneens levensgevaarlijk gewond uit de ravage gehaald. De Wagenmgse hoogleraar is gister avond geopereerd, maar zijn toe stand is nog zeer ernstig. GEEN RIJBEWIJS Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De 35-jarige bromfietser J. R. de Hek is zater dagmorgen in Amsterdam bij een botsing met een personenauto om het leven gekomen. Twee fietsers, I een vertegenwoordiger van 24 jaar en een meisje (18) werden gewond. De auto reed omstreeks acht uur met grote snelheid de brug bij de Nieuwe Brugsteeg op. Daarbij moet de bestuurder, de 24-jarige E. S., de macht over het stuur hebben ver loren; later bleek, dat hij geen rij bewijs had. Burgemeester jubileerde Van een onzer verslaggevers Mr. J. Klaasesz bekleedt Albert van Dalsum met de versierselen van de gouden eremedaille voor kunst en wetenschap van de Huis orde van Oranje. goede zorgen overnam. Helaas was Cees Laseur door afwezigheid niet in de gelegenheid aan de huldiging deel te nemen, maar een brief die door Paul Steenbergen werd voor gelezen, getuigde van de grote waar dering voor het aandeel Van Dalsum in .het Nederlands toneel. Geroerd In de rij van spiekers sloten zich aaneen Elisabeth Andersen namens het gezelschap, de heer Knies na mens het technisch personeel („óók achter de coulissen mogen we u graag"), vertegenwoordigers van de Koninklijke vereniging van theater- en schouwburgdirecties, de Leidse studenten en de Nederlandse ver eniging van toneelkunstenaars. Fred Sterneberg bood hem daarbij het erelidmaatschap van deze vereniging aan. Zichtbaar geroerd door de soms Overstelpende vriendschap, dankte Albert van Dalsum in de eerste plaats voor de hoge onderscheiding en vergat niemand van de vele spre kers een persoonlijk woord toe te voegen, soms hartelijk in de lach schietend om wat tegenwicht aan de officiële gebeurtenis te geven. WASHINGTON (Reuter). De vakbond van Amerikaanse staalar- beiders, waarvan de leden voor een afkoelingsperiode van 80 dagen aan het werk zijn, heeft de regering ge adviseerd voorraden aan te leggen voor defensiedoeleinden, omdat de kans zeer groot- is dat de staking na deze periode hervat zal worden. De mogelijkheid dat-de partijen het op tijd eens zullen worden, is nl. erg klein, aldus de bond. ALBLASSERDAM. Het feit dat burgemeester L. Looij veertig jaar in overheidsdienst was. is door de bevol-; king van Alblasserdam te baat genomen om wapenschouw te houden. Dat ge beurde zaterdag in het fraaie Dorps huis, nadat eerst alle verenigingen in een bont défilé voorbij de jubilerende magistraat waren getrokken. De heer J. U. Smit, directeur van de scheeps werf De Noord, gaf in zijn toespraak namens de hoofden van dienst, het ge- meentcpersoneel, de brandweer en, de bevolking, een overzicht van de bril- lante carrière van deze nog jeugdige en vitale burgemeester. Alblasserdam werd daarna een totaal nieuwe plaats met de grootste industria lisatie per hoofd der bevolking. Het in wonertal verdubbelde binnen twaalf jaar, en in prachtige nieuwe woonwijken omgeven door groenstroken, ontstond een geheel nieuw Alblasserdam. Midden in deze allesomvattende be drijvigheid werd ook Alblasserdam zwaar getroffen door de watersnood. Het getuigt van de grote organisatorische talenten en de energie van burgemeester Looij, dat hetgetroffen Alblasserdam in die bange dagen nog kans zag een an dere gemeente te helpen, die nog zwaar der getroffen was. De heer Smit bood namens heel Al blasserdam de burgemeester een motor jachtje aan, dat op de werf van Been hakker zal worden gebouwd. De aan bieding werd gesymboliseerd door het overhandigen van een foto van.het be treffende type. Op de drukke receptie is de burge meester ook in regionaal verband ge- i huldigd omdat hij zich in de samenwer king met naburige gemeenten een even' voortreffelijk bestuurder heeft getoond, i Daarvan getuigden de burgemeesters van Rotterdam, Dordrecht, Gorinchemj en Sliedrecht. VERTRAGING BOUW GREVELINGENDAM BRUINISSE (ANP). Waarschijnlijk zal de eigenlijke bouw van de Greve- lingendam, die in het Deltaplan een vas te verbinding gaat vormen tussen Goe- ree Overflakkee en Schouwen-Duiveland. later beginnen dan was voorgenomen. In 1960 zou met het eerste deel van het werk, het leggen van een dam over de plaat van Oude Tonge, worden be gonnen. Het is echter gewenst gebleken, dat nog enige aanvullende hydraulische onderzoekingen worden gedaan. Op het tijdstip van de uiteindelijke afsluiting van de Grevelingendam in 1964 zullen de onderzoekingen niet van invloed zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een geestelijk gestoorde met moordlust in het hart zwerft 's nachts met een schoenmakersmes om het huis van zijn ex-echtgenote. Hij komt met een loper haar huis binnen en verbergt zich achter de huisdeur. Na een kwartier wachten wordt de deur geopend. De man steekt zijn slachtoffer dode lijk en recht in het hart. Zestien uur later wordt de dader aangehouden. De recherche doet hem een afgrijselijke onthulling: hij heeft de verkeerde neergestóken. De man die dodelijk werd geraakt heeft noch met zijn ex-vrouw, noch met haar man iets te maken. Hij woonde slechts in hetzelfde huis. Dit is het drama dat zich gisteren in Den Haag afspeelde, tussen half twee in de nacht van zaterdag op zondag en half zes zondagavond. Het is een drama met tal van noodlottige vergissingen, die de Haagse centrale recherche aan vankelijk voor grote raadsels plaatst. Hendrik de Vries, 28 jaar, van be roep sjouwerman, had de zaterdag avond met een meisje doorgebracht m een café in Scheveningen. Hij bracht het meisje thuis en liep zelf naar zijn pensionkamer aan de Jacob van der Doesstraat, een van de slecht verlichte straten bij het begin van de Laan van Meerdervoort. Het is tegen half twee 's nachts als hij de sleutel in het voordeurslot steekt. In de gang springt iemand naar voren, in het duister flitst een mes. Hendrik de Vries wordt gestoken tussen twee ribben, recht in het hart. Met uiterste krachtsinspanning weei hij zich om te draaien en weg te lopen, de Van de Doesstraat uit en de Hugo de Grootstraat in. Daar zakt hij bewus teloos op het trottoir ineen. Twee wandelaars vinden hem. Zij waarschuwen de politie en de G.G.D. Kort na aankomst in het ziekenhuis Zuidwal overlijdt hij. Hij was niet meer bij kennis geweest. De recherche stond voor een raadsel. Wie was de dader en vooral wat was het motief? Het antwoord op de eerste vraag is te vinden in het mislukte huwelijk van Elisabeth R. thans 46 jaar en de 51-jarige kelner Jan C. de V. In 1954 kort na de bruiloft vestigden man en vrouw zich in Duitsland. Aanvankelijk leek het een gelukkig huwelijk, maar na enige tijd bleek Jan de V. een ge vaarlijke zenuwpatiënt te zijn. Hij had heftige ruzies met zijn vrouw en mis handelde haar meer dan eens. In zijn dole woede ging hij haar zelfs eenmaal met een bijl te lijf. In 1958 werd het de Duitse autori teiten te bar. Man en vrouw werden over de grens gezet en gingen in Arn hem wonen. Daar begonnen de ruzies opnieuw. De verzoeningen werden steeds zeldzamer en in de laatste maan den van het vorig jaar werd de toe stand onhoudbaar. De man werd in de psychiatrische inrichting in Wolfheze geplaatst. De vrouw verhuisde naar Den Haag, waar zij haar intrek in een pension nam. In maart 1959 werd Jan de V. als ge nezen ontslagen. Hij vond in Deventer werk als kelner en had spijt over het verleden. Nu en dan speelde hij het klaar zijn vrouw te ontmoeten.' Zijn vrouw wenste echter geen herhaling van het verleden en begon een echtschei dingsproces. In september van dit jaar had zij succes: het huwelijk werd ont bonden. De V. kon zich bij de uitspraak niet neerleggen. Hij achtervolgde Elisabeth naar Den Haag en ging daar ook wonen. Meer dan eens probeerde hij met Elisa beth en haar ouders te praten. Zijn pogingen hadden echter geen succes. i De V. ziet zijn vrouw vaak uit de: verte. Hij ziet haar samen in een café HENDRIK DE VRIES Geen ogenblik dacht hij dat zijn steek misschien dodelijk was geweest. Hij wandelde naar huis en gooide het schoenmakersmes in de Troelstrakada vlak bij zijn kosthuis. Vlak na de aanval op Hendrik de Vries kwam Gerrit uit een schuilhoek te voorschijn. Hij had iemand over het trottoir zien wankelen en dacht niet anders dan dat het Jan de V. was die wellicht een zenuwaanval had gehad, de man lag voorover op het trottoir. met een vriend, een zekere Gerrit. Zijn liefde voor Elisabeth slaat om in haat tegen haar nieuwe vriend. Zaterdagavond was Elisabeth met haar vriend naar Rotterdam geweest. Juist toen zij omstreeks één uur 's nachts de Van der Doesstraat insloegen zagen zij een man achter een geparkeerde auto wegduiken. Het was Jan de V. In paniek holden zij weg. elk een andere kant uit. De V. had het paar ook gezien. Hij besloot, ook al hadden zij hem waar schijnlijk gezien, toch te wachten. Hij verstopte zich in een donkere hoek vlak dchter de voordeur van het pension Het mes, dat hij een paar uren tevoren had gekocht, hield hij klaar om te steken. Na een kwartier opende Hendrik de Vries de voordeur. Jan de V. dacht dat hij zijn vijand flink had toegetakeld. Gerrit kon zijn gezicht niet zien. Maar hij was er zeker van dat dit Jan de V. was. De bloedplas die het colbert jasje van de man en de trottoirtegels kleurde, zag hij evenmin. Gerrit wan delde naar het huis van een kennis. Zoals hij verwachtte trof hij daar Eli sabeth. Pas zondagmorgen om negen uur bracht hij haar terug naar het pension aan de Van der Doesstraat. Uitgeput van slaapgebrek en angstige spanning ging zij direct naar bed onkundig van het drama dat haar bovenbuurman Hendrik de Vries had getroffen. Om half één werd zij gewekt door haar pensionhoudster: telefoon. Een vreemde stem vertelde Elisabeth dat zij met Gerrit sprak. Elisabeth begreep echter dat het haar ex-man was en hing de hoorn weer op. Later zou De V. de recherche vertellen dat het zijn bedoeling was om te horen hoe haar vriend Gerrit na de nachtelijke over val er aan toe was. Vlak na het telefoongesprek loopt de lange reeks misverstanden ten einde. De pensionhoudster vertelt Elisabeth wat zich de afgelopen nacht op haar stoep heeft afgespeeld: Meneer de Vries doodgestoken door een onbekende man. Langzaam wordt Elisabeth de ware toedracht duidelijk. Zij waarschuwt Gerrit en samen gaan zij naar het hoofdbureau van politie. De recher cheurs hebben aan weinig woorden genoeg. Wat urenlang een onoplosbaar raadsel leek wordt nu plotseling helder en duidelijk. Hendrik de Vries is het verkeerde slachtoffer. Er is geen mo tief. De dader wordt snel gevonden via de maatschappelijk werkster die van zijn moeilijkheden op de hoogte was. Jan de V. opent zelf de deur van zijn pension. -U hebt in het wilde weg gestoken", zegt één van de rechercheurs. „Ik hoop dat ik de goede heb ge raakt", antwoordt hij. Na het telefoon gesprek met Elisabeth is er bij hem twijfel gegroeid. De werkelijke ont hulling. die hem op het hoofdbureau door commissaris Van Harskamp wordt verteld, treft hem toch nog als een donderslag. Jan de V. bekent snel. NEW YORK (Reuter) - Een ne genjarige jongen, Antonio Batista, is zaterdag in een rioolput gevallen. Drie kwartier later spartelde de knaap in de rivier, waarin de riool uitmondde. We waren voor monster aan het spe len, en daarbij heeft iemand me in de put geduwd, vertelde hij later in het ziekenhuis. De put was veel te diep om er op eigen krachten uit te komen, zodat Antonio, die tot aan zijn knieën in het water stond, met de stroom mee door het riool is gaan lopen. Toen hij vlak bij de rivier was kwam het vieze water hem tot de borst. Aan het einde van het 20U meter lange riool stond de politie klaar om hem uit het water te halen. Met een flinke bult op zijn hoofd vertelde hij de mannen: Ik wist zeker, dat ik met dood zou gaan. LOS ANGELES (Reuter-UPI). Er is ernstige twijfel gerezen aan de echt heid van de schilderijen, die zijn gevon den onder het bed van de televisiemon teur Alfonso Folio te Pasadena bij Hol lywood. Volgens de eerste berichten zouden zij werken zijn van Caravaggio. Tintoretto. Raphaël en Titiaan. Kopieën De directeur van het museum van Pasadena, Taylor Curtis, heeft zaterdag medegedeeld dat hij de werken heeft onderzocht en tot de conclusie is geko men dat alle werken kopieën zijn. In New York liet prof. dr. Walter Fried- lander weten dat er reeds twee kopieën van de Magdalena van Caravaggio be kend zijn en dat het gevonden schilde rij onmogelijk het origineel kan zijn. Het vermoedde dat het werk is gemaakt door een zeventiende eeuwse navolger van Caravaggio. De kunstcriticus van de New York i Times, John Canaday, schreef gisteren dat de schilderijen vermoedelijk nooit meer geïdentificeerd kunnen worden omdat ze klaarblijkelijk al gerestau reerd zijn. Schilderijen die men een zeer hoge waarde, toeschrijft, moeten door meer dan één expert worden onder zocht, voordat er iemand aan komt. voegde Canaday daaraan toe. Ook de Italiaanse kunsthistoricus Emi- lio Lavagnino twijfelt er aan of de ge- vonde schilderijen wel echt zijn. Dr. Lavagnino bleek zeer verrast dat één expert ze onmiddellijk kon identificeren en van klinkende namen voorzien. Aan de hand van foto's kon hij zeg gen dat twee van de gevonden schilde rijen ..middelmatig, om niet te zeggen zeer middelmatig" zijn. Wiegers ondersclieiden AMSTERDAM. De Nederlandse sec tie van de Association internationale des j critiques d'art heeft de Prix de la cri tique toegekend aan Jan Wiegers we gens zijn verdiensten als schilder, teke naar en gra'ficus en als blijk van waar-1 dering voor de belangrijke bijdrage die zijn oeuvre betekent voor de Nederland- se beeldende kunst van deze eeuw". LEWEDORP. Dat men na het tan ken van benzine niet zomaar de weg op kan draaien ondervond de heer J D. uit Middelburg. De wagen, die zojuist z'n dorst ge lest had werd aangereden door een be stelauto. komende uit de richting Goes en bestuurd door de heer J. Z. uit IJmuiden. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De Ommenkerk, een Nederlands mo torschip van 9.120 ton, dat op weg was. van Hamburg naar Antwerpen, is zater-l dagnacht in de buurt van Oostende in aanvaring geweest met de trailer Z 530.1 Beide schepen zijn voor anker gegaan. Eigen nieuwsdienst VRIEZENVEEN. De 24-jarige doelman J. Harms, van de voetbal club DETO, uit Vriezenveen, is zon dagochtend in het Diaconessenhuis te Almelo overleden aan de gevol gen van een trap. die hij tijdens de zaterdag gespeelde wedstrijd DETO Enter Vooruit (zaterdagcompeti tie 3e klasse Oost) opliep. Het ongeluk gebeurde enkele ogenblikken na het begin van de wedstrijd, toen Harms zich voor de voeten wierp van een speler van Enter in aen poging een doelpunt te voorkomen. Hij liep hierbij een on opzettelijke stevige trap in de zij op. Op last van dokter Terpstra uit Vriezenveen werd hij naar het zie kenhuis te Almelo overgebracht. Daar bleek, dat hij een nier had ge scheurd. In de loop van de avond trad een verslechtering van zijn toestand in en zondagochtend is hjj overleden Hij was gehuwd, doch had geen kin deren. j

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1