Bewoners van nr. 83 draaien rond feiten in moordzaak Magere Jos Miljoenenschat in eenvoudig huis ex-cnef van Gestapo Europees parlement ijjen jmr „^èist teUCIl zag geen ministers i e Honderd moorden in Bialystok Difterie heerst in Zuid-Limburg Winstpunten voor de verdediging PSEUDO-BARON WAAGDE ZICH IN HOL VAN DE LEEUW Pesquet wordt gearresteerd Zaterdag 21 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Essayprijs 1959 voor Jeanne van Schaik Raadsels Er zivaait wat Witte vegen Ter echt-gewezen Welterusten Brief Flauwte Saampjes Meer dan Stille romances Daar zit hij Zo vreemd Een bedrag dat spreekt van een groot vertrouwen... Een bedrag dat getuigt van toewijding en soliditeit... Een bedrag dat vooruitstrevendheid en vakmanschap weerspiegelt... Een gulden ogenblik in het leven van een levensverzekering-maatschappij het door de HAV-Bank verzekerde kapitaal overschreed een dezer dagen de ÉÉN MILJARD GULDEN! HAV BANK Hj ONDERGEDOKEN TWEEDE CARRIÈRE ÜNEVEDA WOLg VONDST VAN DE EEUW IN AMERIKA Hij wilde proefschrift maken over rechtspraak Voorrangsfout gemaakl - twee Belgen gedood HUIS AAN DE GRACHT ZWIJGT AMSTERDAM De essayprijs 1959 van de gemeente Amsterdam is toegekend aan mevrouw Jeanne van SchaikWilling voor haar bundel dramatische kronieken Na Afloop. De prijs bedraagt 1000, Een prijs van 500,— werd gegeven aan de heer R. Nieuwenhuys voor zijn artikel De Zaak van Lebak na honderd jaar in het tijdschrift Indonesië. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Het huis aan de gracht zwijgt. Geen van de bewoners van Oudezijds Achterburgival 83, die gisteren voor de Amsterdamse recht bank hun belevingen van de beruchte zondagmorgen 11 au gustus 1957 moesten komen vertellen, is met een duidelijke verklaring gekomen. Achter vrijwel alles wat zij zeggenrij zen de vraagtekens omhoog. Hoe komt het dat Manke Miep niets heeft gehoord van wat er zich op die zondagochtend slechts een vloerdikte beneden haar heeft afgespeeld? Ze wist immers alles wat er in huis omging, en berekende toch op de gulden nauwkeurig de ver diensten van de „meisjes"? Hoe komt het dat Haarlemse Hennie, een lichte slaapster, niet om half zeven wakker is geworden toen Manke Miep bij haar in de kamer naar bed ging, na eerst in het keukentje op dezelfde verdieping luid met een teil te hebben geschar reld? En Grote Jos, hoe komt het dat zij niets weet over mishande lingen die Magere Josje volgens de verklaringen van talloze getuigen heeft ondergaan? Zij was volgens Manke Miep een van de vrouwen waar Josje nog wel eens mee praat te, maar Grote Jos weet niets, heeft niets gehoord en heeft niets gezien. Hebben dan alle getuigen, die eer gisteren voor de rechtbank versche nen en die allen het belastende ma teriaal met handenvol kwamen aan dragen, overdreven? Het was gisteren de dag van de raad- raadsels. Sjaantje Alles, die in verband met haar gezondheid niet kon worden gehoord, had, zo deelde de president mee, tegenover de rechter-commissaris verklaard dat zij Joop S., de verdach te, de nacht voorafgaande aan de wur ging voortdurend op straat en achter zijn raam had gezien. Met deze mede delingen ondermijnde zij geducht Joops verweer dat hij die nacht tot acht uur geslapen had. Sjaantje had nog van Josje gehoord dat Joop en zij weer „bonje" hadden. Het ging om de ge ringe verdiensten en Josje had gezegd: „Als Joop straks thuis komt zal ik wel weer een pak rammel krijgen". In de loop van de nacht was Joop inderdaad thuisgekomen. Hij was met zijn vrouw het keldertje ingegaan. Josje had toen tegen Sjaantje nog een gezicht getrokken van: „nu zwaait er wat". Volgens Sjaantje was Joop dus allerminst bedleg--;g geweest. Grote Jos, een van de huisgenoten van de vermoo had van Josje ech ter gehoord dat Joop lag te slapen. Zij had een paar keer naar het raam boven haar gekeken en geconstateerd dat Joop er niet zoals gewoonlijk voor zat om de 2aak „af te leggen". Nader on dervraagd vertelde ze gisteren dat ze Joop in de loop van de zaterdagavond het huis had zien verlaten. Ze had niet gezien dat hij weer thuis kwam, Een ander raadsel kondigde zich aan toen bleek dat op de stoel in het sou terrain, waaraan Manke Miep zich na de ontdekking van de moord had vastgehouden, zich witte vegen-hadden vertoond. Die zaten precies op die plaat- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Gisteren heeft zich tijdens het proces „Magere Josje" een incident voorgedaan, dat werd afgesloten nadat de president van de recht bank, mr. J. Cortinck Liefsting, een van de andere rechters, mr. H. Winkel, een openlijke terecht wijzing had gegeven. Mr. Winkel, die gedurende het proces herhaaldelijk Joop en zijn verdediger geërgerd had onderbroken, voer gistermiddag plotseling tegen de verdachte uit: „u hebt gezegd dat u de getuige vier vragen had 'e stellen. V bent inmiddels aan de vijfde toe. Nu is het genoeg". Joop S ging echter door met zijn ondervraging. Opnieuw grauwde mr. Winkel: „Nou is het genoeg". Mr. Coninck Liefsting kwam tussenbeiden: „Hij heeft het recht vragen te stetlen en de leiding is aan mij". Mr. Winket zweeg, en Joop kon uitspreken. Advertentie Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95. f 2.40 en f 8.88 De 57-jarige Th. Geirnaerdt uit Philip pine is gisteren door een klap van de slinger van een lier om het leven geko men. Hij was in Sas van Gent ijzeren damwanden aan boord van een zolder schuit aan het laden en bediende zelf de lier. Door een verkeerde handeling kreeg het slachtoffer de slinger van de lier- tegen het hoofd. Hij was op slag dood. MANKE MIEP: wist alles en weet niets sen waar het oude vrouwtje haar han den had gehouden. De aard van de witte vegen was niet onderzocht. Toch had zulk een onderzoek kunnen uitma ken waar Manke Miep even tevoren met haar vingers aan gezeten had. Aan talk in het keldertje of aan de witte muur in de gang? Uitsluitsel op deze vraag zou hebben kunnen aantonen of Manke Miep inderdaad de waarheid sprak in haar verklaring dat zij onmid dellijk nadat ze door Joop was gewekt regelrecht uit haar bed naar beneden was gegaan. Als de witte vegen van talk afkomstig waren geweest, dan zou aanzienlijke twijfel zijn gerezen aan haar mededelingen. Dan zou het er op lijken dat zij in het keldertje langer had omgerommeld dan zij aan de po litie heeft gezegd en dat zij iets meer zou kunnen vertellen over wat er zich had afgespeeld. De zitting was gisteren nog maar even aan de gang toen plotseling het bericht circuleerde dat maandag jl. de politie een brief met belangrijke mededelingen had ontvangen. Die brief was echter ondertekend met een valse naam. De schrijfster, zo deelde de poli tie mee, is kennelijk doodsbang voor represailles van de onderwereld. Ze is echter duidelijk op de hoogte van be langrijke feiten. De recherche die de afgelopen dagen koortsachtig in alle hoeken en gaten van het Amsterdamse rosse leven heeft gespeurd, heeft taal noch teken van de vrouw kunnen ontdekken. Als het niet lukt haar te achterhalen, zal de ver- dediger van Joop S. mr. Keune, het stuk als een waardeloos pamflet beti telen. Vindt de officier van justitie het belangrijk genoeg om toch nog een na der onderzoek in te stellen, dan kan het proces worden aangehouden tot na dere datum. Vindt de politie de schrijf ster wel, dan zal zij op de zittingen die nog volgen kunnen worden gehoord. Haarlemse Hennie, wier verklaring dat Joop na de moord op zijn vrouw pas na lang weifelen naar de politie was gegaan al op de eerste zittingsdag ter sprake was gekomen, had nog wel enkele goede woorden voor de man van Josje over. Als hij nuchter was, gedroeg hij zich heel aanminnig. Josje en hij noemden elkaar dan .pappie en mammie". Joop had in het keldertje eerst niet willen geloven dat Josje dood was „Ze heeft een flauwte", zei hij, „ze 'komt met vijf minuten wel weel bij"', maar zo verklaarde gisteren Hen nie, ik wist dat ze dood was. Meer indruk had hij op haar ge maakt toen hij op een dag, toen ze hem vroeg wat hij zou doen als hij de moor denaar van zijn vrouw zou tegenko men. vlak bij haar keel plotselinge wurgbewegingen met duim en vingers had gemaakt, bewegingen die veel le ken op die welke hij aan oude Josje had voorgedaan. „Vanaf dat ogenblik ben ik doodsbang voor hem geweest", Vertelde Haarlemse Hennie. Ze trok zich dan ook uit Amsterdam terug, en vestigde zich als „kamerver huurster" in Den Haag. Voor Manke Miep, die door alle vrouwelijke getuigen eergisteren als de grootste vrek van de buurt was be schreven. had Hennie niets dan vrien delijke woorden over. „Ik vond het altiid een stumper in haar donkere keuken. Ze vroeg wel veertig procent hippegeld. maar ze kreeg nooit het vol le pond. Daar maalde ze niet om". Van de sluier die hing om de interne verhoudingen in het huis aan de O.Z. Voorburgwal lichtte de verklaring van Sjaantje Alles gisteren een tipje op met de mededeling dat Magere Josje haar eens had verteld dat Joop „meer dan vriendschappelijke relaties met Kromme Miep onderhield". Grote Jos vertelde dat Magere Josje haar een keer deelgenoot had gemaakt van haar angst om doodgereden te worden door een vroegere echtgenoot. De man bezat een rode vrachtwagen, die inderdaad enkele malen in de buurt van het Oudekerksplein was ge signaleerd Met deze verklaring stipte de grote struise vrouw een kant aan van Josje's levendie vooral gister ochtend voor de rechtbank ter sprake kwam: het leven van de stille romances. Als getuigen daarvan verschenen twee mannen, een monteur en een chauf feur, die allebei oprecht het kleine vrouwtje van de wallen hadden liefge had. De monteur had haar leren ken nen toen ze nog niet met Joop S. om ging. Ze „stond" in die dagen op het Singel. Toen ze met Joop S. trouwde, verzweeg ze dat eerst voor haar min naar. De monteur, Wim. begreep nu dat hij er beter niet aan had kunnen beginnen, maar Josje had een hart van goud. Ze had een levendige conver satie en was leuk. en vrolijk. Joop S„ die haar zoals ze ook tegen Wim had verteld mishandelde, wilde ze niet aan de kant zetten. Ze zou op de wallen voor „loenenaarster", bedriegster worden aangezien. Dat zou haar wel eens het leven kunnen kosten. Eens zei ze in een restaurant: ,.Als Joop ons zou zien zit ten, zou hij me bij de keel grijpen en in de gracht gooien". Eens gaf Josje Wim een brommer cadeau. Later bleek dat ze die van Joop had gestolen. Ze gaf de vermis sing echter zelf aan bij de politie en Joop kreeg van de verzekering 248 gul- j den uitgekeerd. Willem, de chauffeur met wie Josje zes maanden voor haar dood kennis had gemaakt, hield ook van haar. Ook voor zijn gezelschap was Josje dank- baar en ook tegen hem praatte ze hon derd uit over het sadisme en de wilde j natuur van Joop. Willem constateerde eens dat ze een blauw oog had, en krab ben in haar hals. Haar jurk was be smeurd met bloed. Hij kreeg op een dag een portefeuil le van Josje. Deze gift kwam hem na haar dood op een arrestatie te staan. De politie liet Joop, die toen nog op vrije voeten was, komen cn zei tegen! hem: „Daar zit nu de moordenaar1 van je vrouw". Maar Joop reageerde, niet. Enkele dagen later zei hy opge-, wonden het bureau binnenstormend: „Het kan hem niet zijn, want die por tefeuille heeft ze al lang niet meer". De president vond gisteren dat Joop toen maar vreemd had gehandeld: „als men zegt: stuur hem maar weg, hij heeft het niet gedaan dan bewijst zulks, dat men de moordenaar kent". Willem was bij zijn arrestatie erg overstuur geweest; de verklaring daar voor gaf hij in beeldende taal: u moet mij vergelijken met een mus die op een hoop mest zit om wat mee te pikken, en die mus krijgt dan uitgerekend een klap op z'n kop. Joop herinnerde Willem eraan dat hij toch zelf een lieve vrouw had. Was het dan niet vreemd dat hij steeds met Josje omging, en zelfs een poos met haar gewoond had bij een vriendin. Willem begon uiteen te zetten dat hij pas later zijn tegenwoordige vrouw had leren kennen. De president onder brak hem: „Ook al zou u tijdens uw huwelijk met Josje zijn omgegaan, dan is Joop wel de laatste die zich daar over moet beklagen." Een jong meisje, dat indertijd met Josje de wallen had gedeeld, kwam verklaren dat Joop eens in café Pleinzicht tijdens het biljarten dron ken had staan snoeven: „ik heb Jossie vermoord. Ze mogen het gerust weten, wat kan het mij schelen". Het meisje, Reneetje, was niet naar de politie ge gaan. Ze had zich alleen maar tegen over een paar vriendinnen afgevraagd „hoe zo'n man nou zoiets kon zeggen". Ze had wel eens gezien dat Joop Josje schopte. Toen haar werd ge vraagd of zij soms de man op de paal, de kroongetuige Arthur van Riet ken de, luidde haar antwoord ontkennend. Een van de emotioneelste ogenblik ken van de zitting van gisteren brak aan toen de zuster van Magere Josje, Teuna Oudes, werd gehoord. „Ik heb altijd geprobeerd haar te bewegen uit het „leven" te gaan en Joop te ver laten, maar Josje zei: Joop laat mij niet met rust: als hij me vindt, maakt hij me af. Die angst beheerste haar leven." Toen de president haar voorlas met welke scheldwoorden Joop tegenover haar eens zijn overleden vrouw had betiteld, brak ze in tranen uit. „Het was verschrikkelijk", zei ze, „Josje was nog niet begraven of hij-begon met haar te beschuldigen. Toen we vroe gen hoe de moord zich volgens hem had toegedragen, begon hij meteen de straffen op te lepelen die volgens hem op lust-, drift- en roofmoorden stonden. 1.000.000.000, X/=gtmHSV!»ZtKEI N.v. ievensverzekering-maatschawj HOOFDKANTOOR TE SCHIEDAM TEL. 69304 Hij was er zo koud onder, en op een avond ben ik tot een uitbarsting ge komen. Ik riep: Joop, jij hebt het gedaan. Hij zei alleen maar: dat staat je mooi, jij durft veel te zeggen. Maar ik wist het zeker. Josje zou zich nooit door een vreemde te na hebben laten komen, maar tegen Joop kon ze niet op. Ze was veel te bang voorhem." Van Josjes moeder werd een verkla ring voorgelezen, die de rechter-com missaris, mej. mr. Kroese, bij haar thuis had opgenomen. „Ik was opgelucht toen Joop werd gearresteerd", zo begon dit trieste relaas. Het oude mensje had al meteen op de avond van de moord tegen Joop gezegd: „Jij hebt het gedaan: ze was zo bang voor je". Josje placht haar alles over Joop te vertellen, ze gaf haar wel eens geld, maar Joop werd daar dan weer ont zettend kwaad over. Nadat de verklaring van de oude moeder was voorgelezen, riep Joop zijn schoonzuster Teuna, die "met betraande ogen had zitten luisteren, als getuige: „Is het niet zo dat ik af en toe paling voor schoonmoeder meebracht?" Teuna: „Die heb je haar dan zeker gegeven als ik er niet bij was". Na enig aandringen van Joop knikte ze vermoeid: „Ja Joop, je hebt moeder wel eens paling gegeven" Joop vormelijk): „Dank u, dat is voor mij voldoende". STRAATSBURG (A.N.P.) - Tot groot ongenoegen van de leden van het Euro pese parlement waren gisteren op de openingsdag van de november-zitting, de ministerraden van de E.E.G. en Eura tom niet aanwezig. De Nederlander Janssen, die rapport uitbracht namens de begrotingscommis sie, meende dat vertegenwoordigers van de ministers aanwezig hadden moeten zijn, niet slechts uit beleefdheid maar ook om te antwoorden op kritiek. De Duitser Marguelies zei dat het begro tingsdebat nu wel zou moeten degenere ren tot een „zelfgesprek" van het parlement. De kritiek van de begrotingscommissie was voor een groot deel tot de ministers gericht. Volgens de heer Janssen waren de memories van toelichtingen op de begrotingen volstrekt onvoldoende, zo dat het politieke beleid in de mist blééf. Hij verzocht ook om een. „oganigram", d.w.z. een gedetailleerd overzicht van personeel, functies en salarissen, dat het parlement in staat moet stellen na te gaan in hoeverre het personeel dat nodig is om het voorgenomen beleid uit te voeren, aanwezig is. Verdere stenen des aanstoots waren het secretariaat, dat de ministers voor zichzelf hebben opgericht, een orgaan waarin het verdrag niet voorziet, maar dat wel op de begroting drukt, en voorts een vermindering van de voor de voor lichting bestemde gelden. Volgens de Nederlander Nederhorst ontbreekt met name elke propaganda voor de E.E.G. in de geassocieerde gebieden van Afrika, terwijl radio-Kairo daar actief de E.E.G. bestrijdt. Eigen nieuwsdienst KERKRADE In Zuid-Limburg zijn 41 gevallen van difterie bekend gewor den (waarvan 24 in Kerkrade), sinds zich begin augustus de eerste spora dische gevallen van de ziekte voor deden. Er zijn tot dusverre vijf patiën ten gestorven: vijf kinderen die niet waren ingeënt. In oktober is het aantal difteriepa- tiënten in Zuid-Limburg groter gewor den. Het merendeel van de 41 patiënten zijn kinderen, die ouder zijn dan zes jaar. Van hen was twee-derde niet of niet voldoende ingeënt. Het klinisch verloop van deze difterie is over het algemeen ernstig te noemen. Hoewel de immunisatietoestand van de kinderen in Zuid-Limburg zeker niet slecht genoemd kan worden (in Kerk rade is 87,5 procent van de schoolkin deren ingeënt) heeft de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid de ouders met klem verzocht hun kinderen te laten vaccineren of revaccineren. Huisartsen, gemeente- en schoolartsen en de preventieve dienst van het Lim burgse Groene Kruis voeren thans in georganiseerd verband de inentingen van kleuters en schoolkinderen uit. Wehrwolf tegen de geallieerden en de Russen wilden verder vechten. Hij werd door de Fransen gegrepen, ontsnapte BONN. De officier van justitie te Bielefeld eiste gisteren tien jaar dwangarbeid en vijf jaar verlies van burgerrechten tegen dr. Herbert Zim- mermann die tot voor kort advocaat was. Als chef van de Gestapo wordt'kundige. Maar hij vatte zijn juridische fjfcze jurist verantwoordelijk geacht voor het vermoorden van honderd mensen in juli 1944 in de Poolse stad Bialystok: Met deze straf zou Zimmermann er bepaald genadig afkomen want allereerst j staat zijn schuld te Bialystok vast: Hij was chef van de Gestapo en de Sicher- heitsdienst in deze stad en alleen hij kan het bevel tot de executies indertijd hebben gegeven. Er was ook maar één Zimmermann, die in Duitse legerkringen zo gevreesd was als dr. Herbert. Ten tweede staat vast, dat Zimmer mann in feite sedert 1945 als een onder gedoken man heelt geleefd, uit vrees voor bestraffing voor de door hem ge pleegde misdaden. In 1933 was hij als jong jurist reeds lid van de S.S. Hij bracht het tot Gestapochef in Bremen, j Münster en Bialystok. Na de val van deze Poolse stad leidde hij de Gestapo in Zuidwest-Duitsland. Vlak voor de Russische intocht in Bialystok liet hij circa tachtig Poolse mannen en twintig Poolse vrouwen executeren, omdat zij weieens gevaarlijk zouden kunnen zijn voor de Duitsers! In 1945 dook Zimmermann onder in de nazi-illegaliteit, die onder de naam Moord op Lynn Kaul'ftnann BOSTON (AP, UPI) De verdediging van de Nederlandse marconist W. van R.. die ervan wordt beschuldigd de pas- sagiere Lynn Kauffmann aan boord van evenwel en begon ten slotte in 1946 in i zijn schip de Utrecht te hebben ver- Oost-Duitsland een nieuwe carrière moord, heeft enkele belangrijke wistpun- als timmermansknecht! Zimmermann ten geboekt. De rechter van onderzoek was letterlijk zij het onder een andere heeft bepaald dat de advocaten het recht naam, knecht bij een timmerman, be- hebben op afschriften van het medisch haalde gezellen- en bazendiploma's en rapport van de lijkschouwer en op me- vluchtte ten slotte naar het Westen. In dische analyses van het stoffelijk over- Hagen behaalde hij een hogere tech- schot. nische school het diploma voor bouw- kundige. Maar hij vatte zijn juridische De £fc^e.r bepaalde voorts dat aan taak we.er op, Toen hij kon profiteren j de verdediging precies dient te worden van een amnestie voor lieden, die hunmeegedeeld of Lynn Kauffmann al dan naam om politieke redenen veranderdnie^ aa" koord van de Utrecht is ver- hadden moord, heeft enkel belangrijke winstpun- \fOTT i voorwerp; ook^ heeft de verdediging het V KIJ 1 recht op de hoogte te worden gesteld van De zachte Duitse bepalingen voor on--.Y?".. dergedoken oorlogsmisdadigers hem de kans advocaat te Kiel te worden Maar.de arm der justitie greep hem daar ongeveer drie jaar geleden verdacht van moord op een Duitse politiecommissaris in 1945. Hij werd echter wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Daarna had hij slechts twee jaar nodig om het in de stad Hamm tot een advocaat van aanzien te brengen een man die op weg was een gefortuneerd jurist te worden Tot hij opnieuw met de justitie in aan raking kwam, ditmaal in het S.S.-proces te Ulm. In april jl. werd hij gegrepen en er was ditmaal geen ontkomen aan savenwaar het lichaam is gevonden, de toe- stand van het lichaam en die van de kle ding. De rechter wees echter het verzoek van de verdediging af om de bagage en bezitting van het slachtoffer te onder zoeken, die van boord zijn gehaald toen de Utrecht in New York arriveerde. Hij weigerde voorts toestemming te verle nen tot onderzoek van het stoffelijk over schot, een vreemd verzoek van de ver dediging omdat het lijk is gecremeerd. De marconist bevindt zich nog in voor arrest in Boston; men verwacht dat het proces tegen hem begin volgend jaar zal beginnen. Advertentie I3SE5S de waarde een zes miljoen gulden be draagt. De schilderijen zijn nu opgeborgen in de safe van de First Western Bank en Zlatoff-Mirsky is naar Pasadena ge komen om de werken te restaureren. Charles di Renzo wil eerst met de schilderijen een tentoonstellmgstoernee houden en ze later voor de Folio's ver kopen. IN AMSTERDAM O o SOMEREN (A.N.P.) Twee Belgen zijn gisteren in de buurt van Someren gedood bij een botsing tussen hun auto jen een Nederlandse. Het waren de heer jen mevrouw Van der BosscheDe Smet •uit Knokke. Mevrouw Van der Bossche reed. Ko mende van een secundaire weg liet zij een Nederlandse auto niet voorgaan, die over de voorrangsweg Helmond—Ned er- weert aankwam. De heer en mevrouw Van der Bossche, die beiden voorin hun auto zaten, werden eruit geslingerd en gedood. Een derde inzittende werd gewond. De bestuurder van de Nederlandse auto klaagde over inwendige pijnen; zijn passagier liep geen letsel op. De dertigjarige heer A. F. Kooij uit Rijnsaterwoude is gistermiddag in Uit hoorn met. zijn motor tijdens een inhaal manoeuvre in volle vaart tegen een te gemoetkomende vrachtwagen gereden en gedood. Zijn broer, die op de duo zat, werd ernstig gewond. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Een in stemmig zwart geklede jongeman heeft dagenlang autoriteiten en ambtenaren van de i Arnhemse rechtbank in de ban van zijn I persoonlijkheid weten te houden. Daar- j na bleek, dat zijn optreden uitsluitend •en alleen op bluf berustte, j Aan het begin van de vorige week kwam een heer met goede manieren en ieen beschaafd gezicht de rechtbank bin- nenwandelen. Hij stelde zich aan de deur- waarder voor als baron zus-en-zo, een hoge ambtenaar van het ministerie van justitie die een proefschrift wilde maken over de rechtspraak. Hij vroeg om een igoed plaatsje om de zitting ongestoord I te kunnen volgen. In het kleine proviso rische rechtzaaltje kreeg de man een stoel aangeboden tussen de getuigen. Hij Iging hevig geïnteresseerd zitten luisteren. Af en toe maakte hij met een kostbaar gouden potlood enkele aantekeningen op een blocnote, gestoken in een leren porte- ifeuille. Bij een enkele humoristische noot tij dens de strafzitting lachte hij eens decent naar de president, naar de rechters of naar de officier van justitie, en het duurde niet lang of tijdens de gebruike lijke pauzes was hij in een levendig ge sprek gewikkeld met de griffier, een der rechters of de officier. Ook de volgende dagen kwam de baron geregeld de zittingen bijwonen. Op de krijgsraad wist hij zich eveneens een vooraanstaand plaatsje te veroveren zon der dat iemand op de gedachte kwam eens nauwkeuriger te informeren naar de achtergrond van 's mans gedragingen. Enkele opmerkingen die „de jonge mees ter in de rechten" te berde bracht zo bleek hij het verschil tussen het open baar ministerie en de verdediging niet te kennen veroorzaakten ten slotte toch zoveel argwaan dat men hem eens aan de tand wilde voelen. De man had dat kennelijk geroken. Vanaf dinsdag zag men hem niet meer. Op last van het openbaar ministerie werd toen door de po)ftie een onderzoek ingesteld. Hij bleek de 26-jarige H. V. uit Den Haag te zijn, baron noch rijks ambtenaar, nog maar net ontslagen uit de gevangenis, waar hij negen maanden wegens oplichting had uitgezeten. Hij is nu in verzekerde bewaring gesteld, omdat hij nog van enkele strafbare feiten wordt verdacht. BEVERLY HILLS (A.P.) In de eenvoudige woning van een televi siereparateur te Pasadena (een stad je in de buurt van Hollywood) zijn tien schilderijen van beroemde Ita liaanse meesters ontdekt, die een waarde van vele miljoenen guldens vertegenwoordigen. Volgens kunst- kennérs is deze vondst de belang rijkste van deze eeuw. Er worden namen genoemd als Titiaan, Ber nardo Cavallino, Luca Giordano, Tintoretto, Lorenzo Lotto, Rafaël en; Gemeenteziekenhuizen Michel Angelo di Caravaggio. De schilderijen stonden opgerold in rl^n I oknrt de slaapkamer van Alfonso Folio, diei IlcUIJdl IJcUUCIlLCAUI L vertelde dat zij veertien jaar geleden uit Italië naar Amerika werden ge-i AMSTERDAM. Het beddentekort in bracht door zijn zuster, Maria Hata-j de gemeenteziekenhuizeni van Amsterdam burda, die eveneens in Pasadena woont, wekt bezorgdheid. Dit staat m een brief Folio zelf immigreerde twee jaar gele-'die de afdeling Amsterdam van de Ko- den uit Napels. ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot In de slaapkamer werden zij ontdekt j bevordering der geneeskunst aan B. en door de zakenman Charles di Renzo, jW. hebben verzonden. Alle uitwijkmoge lijkheden voor de opneming van patiënten zijn nu volledig gebruikt en dit op een tijdstip waarop de winter nog niet is begonnen. Als voornaamste oorzaak wordt in de brief het tekort aan verplegend personeel genoemd. Daarom is een meer vooruit strevend personeelsbeleid noodzakelijk, menen de Amsterdamse artsen. Van onze correspondent PARIJS. Frangois Mitterrand, de oud-minister van justitie, heeft in zijn de Folio's voor het restaureren van de strijd tegen Pesquet één ronde gewon- want op een avond liet Folio ze hem zien. „Ik ben geen deskundige, maar een liefhebber", vertelt Di Renzo. „Toen ik echter deze schilderijen zag, kreeg ik een schok en ik wist dat ik tegenover meesterwerken stond." FAMILIEBEZIT Folio vertelde hem, dat de doeken al generaties lang in het bezit van zijn familie waren. Hij geloofde dat zij oorspronkelijk in het bezit waren van een overoudoom, kardinaal Senna An tonio, die in 1887 stierf. De prelaat had de werken geërfd van een neef, Nicola Santo, rechter en se cretaris van Ferdinando, koning van Napels. Di Renzo tekende een contract met schilderijen en begon een deskundige in Chicago te bellen, een Zlatoff-Mirs ky, die eens de kunstschatten van Paus Pius XI in het Vaticaan had gecatalo giseerd samen met professor Amadore Porcella. VREUGDEDANS Zlatoff-Mirsky dacht dat Di Renzo gek was, maar tenslotte liet hij hem spreken met professor Porcella. Die stemde toe om naar Pasadena ie ko men en toen deze kenner van de Ita liaanse renaissance de doeken zag, be gon hij er om heen te dansen van vreugde. Buiten zichzelf was Porcella over de Maria Magdalena van Caravag gio, dat bekend staat als „het verloren meesterwerk" en waarvan alleen reeds nen: Pesquet zal worden gearresteerd. Enige weken geleden pleegde Pesquet, een huurling van de Algerijnse ultra's, een moordaanslag op Mitterrand. Of dit comedie was, of dat het werkelijk met de dood van Mitterrand moest eindigen, is nog niet bekend. Pesquet's handlanger, Dahuron, mag voorlopig op vrije voeten blijven. Wel moet hij regelmatig aan de politie zijn verblijfplaats melden. De produktiehal van Vinks' meubel fabriek te Assendelft is gisternacht af gebrand. Dertien houtbewerkingsmachi nes en duizend stoelen die klaar ston den voor verzending, gingen verloren. De schade wordt geraamd op een hali miljoen gulden.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6