Naderde de dominee of Schouwen-Goeree WAS hij genaderd? Boulevard te Breskens wordt aangelegd NEDO-MEX „ZWAAR SHAGJE" OORZAAK VAN DODELIJKE AANRIJDING? Wilt U Op kleuterschool wordt niet uit de bijbel verteld Stichting voor revalidatie Verkeerscursus voor fietser verplicht niet klaar in 64 Heel mijn leven In de verte Goude uitvoering van Wïlhelmina Meliskerke heeft krappe begroting Waarde neemt kerk en orgel in gebruik Bond tot redden van drenkelingen bijeen wapen-feiten Bibliotheek wijzigt besprekingssysteem ■_:r Oesterkwekers te A f karig met gegevens Tegen chauffeur uit Oud-Vossemeer twee weken gevangenisstraf geëist Naar veiliger verkeer in Wemeldinge Terneuzen's gewicht vandaag in 't zicht B. EN 11. VAN KLOETINGE BESLUITEN: „Zelden zoiets gezien" Niel voorzienbaar T.O.G.O. speelde vlot toneelstuk Feestavond C.N.V. te Vlissingen Jaarvergadering van ,De Kolenmijn" Tweeduizend telers voor gladiolen v.a. f74.50 Zaterdag 21 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. 5 PROBLEEM VAN BOTSING BIJ ST. PUILIPSLAND: J/ÖS£e verbinding t Hij acnfcte het geen grove fout. maar een vergissing, wat E. had gedaan. Hij' eis te 40 of acht dagen. E.'s raadsman, rar. Van Riessen, zei dat de andere wagen nog niet was gena- derd, doch bezig was te naderen, daar om mocht E. wel degelijk doorrijden. TurtT ïtm t kantonrechter, mr. W. E. v. Vloten, ItlUi-iH-lNWat is. is gena-|was het niet met de advocaat eens. Hij derd? Het is iets anders dan na- zei dat genaderd zijn, wordt bepaald niet Wpi'pn Maar 4. alleen door afstand, maar ook door snel- deren. Maar op hoeveel meter held. Hij vonniste conform de eis. Ds. afstand van iets kan men nog zeggen, dat men nadert, en waar, 1 v. d. K. werd veroordeeld tot een boete van .f 20 (4). Hij had, zo zei de officier, j - voor zijn tegenstander, die een fout Clat men is genaderd? Rondommaakte, de weg moeten vrijlaten toen deze op het eerste gezicht wel, mIi^Nis?" V 2f-(-5|Schenkenber« van bijzonder theoretisch aandoende vragen ontspon zich vrijdagmid dag op de Thoolse zitting van het kantongerecht van Zierikzee een verkeerszaak, waarbij twee1 verdachten waren. Bent u nog van plan lang te blij ven fietsen? vroeg de kantonrechter aan J. R. uit Scherpenisse. Als 't kan heel mijn leven, ant woordde deze. Het recht te fietsen kan hem uiter aard niet wor den ontzegd, maar wel werd hij veroordeeld tot een geldboete van zijn raadsman, mr.WaJTme^n, waste 60 waarvan 30 voorwaardelijk, met ar hem. De andere :?e Rondere bepaling, dat hij de De ene, J. A. E. uit Anna Jacoba- polder, was een oude, kleine man. Hij maakte zich om de zaak niet druk: het varkentje voor hem. De andere was ds. M. v. d. K. uit Zierikzee. die gewapend met een keurig op schrift gesteld verweer het de heren aan de andere kant van de groene tafel wel wat erg moeilijk maakte, doordat hij voor zijn zaak pleitte, alsof het een kwestie van leven en dood was. Het betrof een aanrijding, die op de provinciale weg bij St. Philipsland plaats vond. De weg was daar opgebroken; slechts de zuidelijke weghelft kon wor den benut. J. A. E. kwam met zijn auto uit een zijweg en reed vervolgens het smalle weggedeelte, dat voor hem de linkerkant van de weg was, op. Van de andere kant naderde de wagen van ds. v. d. K. Ergens op het smalle wegdeel kwamen beide vervoermiddelen met el kaar in botsing. ver keerscursus te Tholen zal volgen. R. gaf bij de behandeling van zijn zaak hij had geen voorrang gegeven voor een autobus, die op de provinciale weg te Poortvliet reed blijk van zoveel on kunde op verkeersgebied, dat mr. Van Vloten uitriep ,,U begrijpt er niets van". Loondorser A. H. uit Stavenisse werd veroordeeld omdat het drijfwerk van zijn dorsmachine niet goed was afge schermd en omdat verbandmiddelen niet naar behoren waren. De totale boete was 335. H. had het drijfwerk wel laten af schermen. maar op een goedkope manier, die allerminst doeltreffend was, zo had de technisch ambtenaar A. J. Wiersma uit Breda geconstateerd. Reeds enkele ma len was de loondorser gewaarschuwd. BRUINISSE. De burgemeester C. H. v. d. Linde heeft tijdens de gis teren gehouden raadsvergadering me degedeeld, dat de werken aan de Grevelingendam, die voor 1960 ge pland waren, een jaar zijn uitgesteld. Het betreft hier het leggen van de dam over de plaat van Oude Tonge. De Rijkswaterstaat wil eerst nog studie maken van de stroomverande- ringen, die tengevolge van deze dam in Zijpe, Krammer en Grevelingen zouden optreden. Een en ander houdt in, dat de vaste oeververbinding tus sen Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee in 1964 nog niet gereed zal zijn. MIDDELBURG De gymnastiekver eniging „Wilhelmina" heeft in het Schut tershof ter viering van het veertigjarig bestaan der vereniging een uitvoering gegeven. Op vlotte en vrolijke wijze werd een zeer afwisselend turnprogramma te gen een muzikale achtergrond af gewerkt. senioren, kwamen aan bod. Zowel in het maken van salto's met handstand als het uitvoeren van beheerste oefeningen op de evenwichtsbalk bleken de gymnas ten goed getraind. De in het donker uit gevoerde oefeningen van een zestiental meisjes met brandende lampionnen bleek voor het talrijke publiek een at tractie te zijn. De leiding berustte bij de heer C. Willeboorde. De voorzitter, de heer R. van Roo heeft in zijn openingswoord in het bijzonder de heren D. A. Huysse, voorzitter van de commissie sportaangelegenheden en wet houder A. J. Berenpas welkom. Hij ver heugde zich over de belangstelling van het gemeentebestuur. MELISKERKE. De behandeling van de begroting heeft weinig stof tot spreken j gegeven in de gisteren gehouden raads vergadering. De begroting' is meer be last dan anders het geval was door on der andere de schooiverbouwing, de aan koop van grond in verband met het uit breidingsplan, de aanleg van nieuwe straten en de torenrestauratie. Het laat ste moet de gemeente voorlopig zelf fi nancieren. Het nadelig slot op de gewone dienst ten bedrage van 9.616,46 wordt ver minderd door een extra rijksuitkering van 1.734,60. zodat het definiteif te kort 7.881.86 bedraagt. De kapitaal- dienst geeft een nadelig slot van 134.565,46 aan. Voorts deelde burgemeester G. A. A. Adelaar mede, dat de rioolwaterzuive ringsinstallatie kan worden aanbesteed. De torenrestauratie is reeds aanbesteed, maar wegens de spanning op de ar beidsmarkt, zal dit werk enige tijd moe ten wachten. De gemeente heeft van de heer J. Wisse twintig are grond gekocht voor een gulden per vierkante meter en dit perceel wordt, ten behoeve van de rioolwaterzuiveringsinstallatie geruild met een perceel grond van de heer J. Dekker. Voor inzaai en afheining krijgt de heer Dekker een bijdrage van 484 gulden en die heer H. Koppejan kan als pachter 564 gulden tegemoet zien. Het ligt tn de bedoeling in januari het bouwrijpmaken van het uitbreidings plan aan te besteden, hetgeen mogelijk is omdat Gedeputeerde Staten de aankoop van grond hebben goedgekeurd. Om de inrichting van een kooklokaal voor het v.g.l.o. te verwezenlijken, stelden B. en W. voor gelden te voteren. Voor ver bouwing en inrichting is hiervoor in to taal ruim 7000 gulden nodig. WAARDE. De officiële ingebruikna me van de gerestaureerde Ned. Herv. kerk en het nieuwe orgel is gesteld op donder dag 26 november. Deze plechtigheid zal geschieden tijdens een speciale kerkdienst in het nieuwe Kerkelijk Centrum. TERNEUZEN De Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen heeft in „Hotel Rotterdam" een voorlichtings bijeenkomst georganiseerd. Hierbij wa ren aanwezig de leden van het hoofdbe stuur, de heer I. Bel, voorzitter van het district Zeeland, de heer L. van Gelde ren, voorzitter van het district Rotter dam, vele burgemeesters uit Zeeuws Vlaanderen, mr. L. A. Kakebeke, pro vinciaal commandant van de B.B. en de heer A. Rottier, hoofd van de B.B. in Terneuzen. De voorzitter van de bónd, de heer J. P. Weyberg gaf een uiteen- zetting over dit sportieve, maar vooral menslievende werk en de heer Van Gel deren stelde, dat ook in Zeeland ge oefende mensen hard nodig zijn. In Ter- neuzen, waar reeds een brigade is, streeft men er naar jonge krachten aan te trekken en de heer J. Mink, leraar lichamelijke opvoeding, heeft verklaard de leiding van de brigade op zich te willen nemen. Om het gebruik van ma terialen te verduidelijken, vertoonde de 79-jarige heer J. R. Smidt een aantal films, die hij vlot toelichtte. Door het Rampenfonds van 1953 kreeg men de be schikking over ruim 100 vletten, die rottingsvrij, niet aan krimp onderhevig en stootvast zijn. Waar in Zeeland geen reddingsbrigades zijn, wordt met deze vletten geoefend door de bescherming bevolking. Deze voorlichtingsavond wordt op 19 november in Goes en op 20 novem ber in Zierikzee gehouden. De heer E. vertelde dat hij bij het oprijden van de provinciale weg wel in de verte een auto had zien komen, maar dat hij had gemeend, makkelijk het eerst op het versmalde wegdeel te kunnen gaan. Plotseling, zo zei hij. was de auto echter bij hem. Een botsing was toen niet meer te vermijden. Ds. v. d. K. had door het gebruiken van zyn claxon de andere automobilist gewaarschuwd en meende dat de man hierdoor zijn fout zou inzien. Hij had de andere wagen even uit het oog verloren, omdat er een grote ton langs de weg stond, en even later was het al te laat: de botsing volgde. ..Had u niet eerder kunnen stoppen, toen u zag dat er iets mis ging?" vroeg de officier van justitie, mr. Ph. Schen- kenberg van Mierop de predikant. De officier zeide in zijn requisitoir tot E.. dat hij voorrang had moeten geven. GOES. Tijdens de ledenvergadering van de openbare leeszaal en bibliotheek :s besloten een voorlopige wijziging aan te brengen in het besprekingssysteem. De nieuwe boeken zullen vanaf heden niet meer op de tafels liggen, maar in de kast worden opgeborgen en voorts zal de publicatie in de dagbladen eerst enkele dagen nadien verschijnen. Boven dien zal het bespreekgeld voor romans worden verhoogd tot twintig cent: voor studieboeken blijft dit ongewijzigd een dubbeltje. De begroting voor 1960 is gunstig. Men is bij de vaststelling uitgegaan van de ..openbare leeszaal basis", die voor de Goese bibliotheek nog niet geldig is. Men hoopt echter dat binnenkort ook het rijk hiervoor zijn toestemming geeft. Dit betekent namelijk een aanzienlijk hogere subsidie van rijk, provincie en gemeen- i te. waardoor men meer nieuwe boeken zal kunnen aanschaffen. De uitleencijfers geven over het afge lopen half jaar geen grote verschuivin gen te zien. Het ledental is nog steeds j stijgende, want alleen al in de maanden j september en oktober werden 89 nieuwe leden ingeschreven. Penningmeester L. Anderson werd herkozen. ïniMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHuiuiiinHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiji i ipve- rvw-v De boulevard, die aan de bevolking van Breskens is beloofd ter compensatie van het verlies van de veerhaven uit de be' bouwde komwordt op het ogenblik aangelegd. Op de plekwaar lage duinen een beruchte zwakke plek in de zeewering vormden, zijn nu twee perskaden aange' legd, waartussen het boulevardlichaam wordt gespoten. De Bressianen tonen grote grote belangstelling voor het iverk. Advertentie Transparante kleurlak van Ceta-Bever ..Weet "Wef ,s UW Zei mijn vrouw tegen me je hoe je een kluizenaar wordt." YERSEKE eigen belang De oesterkwe- dacht even na. maar moest kers zuHen met gedegen eijfer- het antwoord schuldig blijven. J f „Nou, zei ze. het is heel een- materiaal voor den dag moetenj voudig. Je moet gewoon je neus komen, willen zij een ruime tege-' u J o4/.lron Hor» rv» ci q Ir p moetkoming (liever schadeloos stelling) in de portefeuille steken als hun bedrijven gaan verdwij nen in verband met de afsluiting van de Oosterschelde. Zoals be kend moet deze Zeeuwse stroom in het kader van het Deltaplan afgesloten worden, hetgeen de in 't "geld steken, dan maak je een beste kans." „Kijk hier maar", vervolgde ze. en ze duwde me de krant onder g de neus. jjjj Toen las ik dat de heer de Boer in Amsterdam tegen wil en dank kluizenaar was geworden. Hij wil- de blijkbaar iets gaan halen. maar helaas viel de' deur achter hem in het slot. En op kantoor was niemand te vinden die_ een sleutel had. Het is een hele rel nekslag voor de oesterteelt (en geworden want uit een kluis kun =!yoor Yerseke) betekent. i:ti.u„ v, nmt onnunll- TE je iemand blijkbaar niet eenvou- dig verlossen. 1 Alleen met gegevens van de bedrijven Nu goed mijn vrouw bedoelde 5 In de hand kan wat bereikt worden. Het natuurlijk 'niets met die opmer- ligt 111 de bedoeling om voorjaar 1960 j 1. J1J i to hoiritmon mol ooi» en/nofreofieoli nu DORDRECHT Zaterdagmorgen de elfde juli gebeurde er op Rijksweg 16 onder Dordrecht een zeer ernstig verkeersonge luk, dat helaas een mensenleven kostte. Uit de richting Breda kwam, bestuurd door de 21-jarige C. H. uit Oud-Vossemeer, een vrachtauto, die schijnbaar zonder enige reden plotsklaps in volle vaart een parkeerstrook langs de weg opreed en daar mét groot geweld teg een geparkeerde personenauto botste. De Duitse be stuurder van deze auto stond juist bij de kofferruimte van zijn wagen; hij geraakte bekneld tussen zijn wagen en de vrachtauto en liep daarbij dusdanig ernstige verwondingen op, dat hij zeer korte tijd later aan de gevolgen daarvan overleed. De een-na-laatste acte in deze droevige gebeurtenis speelde zich gistermiddag voor de Dordtse rechtbank af. Daar verscheen de jeugdige chauffeur uit Oud-Vossemeer, omdat hem dood door schuld ten laste was gelegd. De officier van justitie, mr. J. P. van der Meulen, achtte het bewijs daartoe wettig en overtuigend geleverd en eiste veertien dagen gevangenisstraf onvoorwaar delijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. WEMELDINGE. De gemeenteraad heeft uitvoerig van -gedachten gewisseld over de verkeerssituatie bij de boo. Met de stem van de heer A. P. Schouwe- naar Osoc.) tegen werd B. en W. opge dragen op advies van de ANWB een proef te doen nemen met het plaatsen van enkele bomen op de niet tot de openbare weg behorende perceeltjes ■grond. Deskundigen zijn van mening, dat het op deze wijze mogelijk is het verkeer te geleiden uit de Dorpsstraat naar de Wemeldingse Zandweg-Hooge- weg. Aan het begin van de vergadering, die door de heer J. Hamelink (a.r.) we gens ziekte niet werd 1 bezocht, deelde de voorzitter mede dat een perceel bouwgrond aan de nieuwe Prinses Bea- trixweg is verkocht aan mevr. Van Sab- ben te Maasbracht en dat de heer H. J. Meijaard te Wemeldinge bouwgrond heeft gekocht naast de woning van dok ter Eekhardt aan de Emmastraat. Het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank heeft optie gevraagd voor een perceel grond aan de Dorpsstraat. De plannen voor de verbouwing van het bejaarden tehuis Vredebest zijn toestedingsklaar. Het nieuwe gedeelte van de Prinses Beatrixweg zal zo spoedig mogelijk wor den opengesteld. De raad ging akkoord met de begro ting 1960 van de gemeenschappelijke keuringsdienst voor slachtdieren en vlees in de kring Kruiningen. De verordening heffing keurlonen werd gewijzigd. De ■gemèenterekening 1958 zal worden na gezien door de heren P. J. J. Dekker, J. Hamelink en A. P. Schouwenaar. De raad besloot tot aankoop van 150 vierkante meter 'bouwgrond voor 900 gul den van de heer A. P. Lindenbergh en tot aankoop van stroken grond, liggend voor de woningen in de Danielstraat. Het ligt in de bedoeling deze straat te verbeteren. Vetraging in woningbouw DOMBURG De gemeenteraad heeft besloten de plaatselijke gymnastiekvereni ging, die in financiële moeilijkheden ver keert, een bijdrage toe te kennen van 750 gulden en de subsidie te verhogen van 50 tot 150 gulden. Naar aanleiding van het nieuwe voorstel van Gedeputeerde Staten tot herindeling van de gemeenten Vrouwenpolder, Dom burg, Oostkapelle en Veere, deelde de voorzitter mede Ged. Staten om nadere inlichtingen te zullen vragen. Aan de heer J. Geldof en enkele ande ren werd grond verkocht. De raad besloot tot aanschaf van een maaimachine en bij de rondvraag deelde de voorzitter mede dat vertraging is ont staan in de voorbereiding voor de aan besteding van de bouw van negen woning wet-woningen, die de bunkers moeten vervangen. Voor de afdeling Zoutelande van de N.C.V.B. hebben de heer en mevrouw Schoenmaker aan de hand van kleuren dia's verteld over hun bezoek aan Ma rokko. De leden van de Herv. vrouwen verenigingen „Stille Kracht" woonden de vergadering bij. Advertentie mooie witte tanden hebben, gebruik dan IVOROLtandpasta door L. van Wallenburg R7-EER EEN van de vele Zeeuwse dorpen die op -kerke eindigen. De Hervormde kerk is ruim twee jaar geleden grondig gerestaureerd. Het ge bouw dateert al uit de 14de eeuw, maar zal in de loop der tijden weieens herbouwd zijn. Toen was het dus een Roomse kerk, waarvan St.-Agatha de beschermheilige was. Een vrouw die in 251 op Sicilië werd gemarteld en in de gevangenis is gestorven. Het is ook mogelijk dat we moeten denken aan de abdis Agatlia. Ze stond aan het hoofd van het Cisterciënserklooster bij het voor malige dorp Emelisse op Noord-Beveland. Toen dit eiland in november 1304 door een grote watervloed overstroomd werd, bracht men het klooster over naar Aagtekerke. Men gaf het de treffende naam Water- looswerve. Op het gemeentewapen zien we op een zilveren veld een gouden vrouwenbuste, van een van de twee genoemde Agatha's, welke van de twee is niet te zien. Vóór de weg Oostkapelle—Domburg verleden jaar werd verbeterd, stond bij de buitenplaats Duinvliet een grens steen tussen de gemeenten Aagtekerke en Oostkapelle. Aan de ene kant stond het wapen van Aagtekerke: de buste van Agatlia. GOES. Naar wij vernemen is overeenstemming- bereikt over de sta tuten van een op te richten stichting, die zich zal bezig houden met de reva lidatie van gehandicapten. Vertegen woordigers van een aantal verenigin gen en organisaties, die zich met deze materie bezighouden, hebben voorts van gedachten gewisseld over het werk van de stchting. Het ligt in de bedoe ling te komen tot het oprichten van een adviesbureau, het verstrekken van poliklinische hulp en eventueel het aanstellen van een revalidatiearts en -verpleegster. Het bestuur zal uit elf leden bestaan, waarvan elk der kruisverenigingen er twee zal aan-wijzen. De andere bestuurs functies zullen worden bezet door ver tegenwoord igers van het districtsbureau Arbeidsvoorziening, de maatschappij tot afdeling Zeeland van de Vereniging van bevordering der Geneeskunst; de afde ling Zeeland van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, de A.O.V. en de Fed. Beschuttende Werkplaatsen. Ook zullen adviserende bestuursleden worden uitgenodigd. Het wachten is nu op het verkrijgen van de goedgekeuring op de statuten. Daarna zal het bestuur worden samengesteld en zal men verder gaan met de uitvoering der plannen. TERNEUZEN. De aktie van de middenstandsvereniging „Klim-op" is gisteren gestart. Op de weegbrug aan het Schuttershof werd een aantal be stuursleden gewogen en vandaag, als Sint Nicolaas is gearriveerd, zal blij ken wie het juiste gewicht heeft ge raden. De Goedheiligman zal de ge lukkige winnaar hoogst persoonlijk met een bezoek vereren. Christelijke vrijheid SEROOSKERKE (W.) Voor de ring Walcheren van Gereformeerde Mannen- verenigingen heeft drs. Vlaardingerbroek uit Grijpskerke gesproken over „De christelijke vrijheid". Gebondenheid aan Christus is, aldus spr., de ware vrijheid. De penningmeester van de bondsdag deel de nog mede dat er een batig saldo is van 150 gulden. Dit bedrag wordt onder de verenigingen verdeeld. C.B.T.B.-ers bespreken landbouwvraagstukken SOUBURG. Voor de afdeling van de CBTB heeft mr. S. Sybrandy, secretaris van de Zeeuwse CBTB een causerie ge houden over een aantal aktuele landbouw vraagstukken, w.o. de garantieprijzen. Vijf nieuwe leden werden ingeschreven. ■if* nvTivrr ij ,1 °m de gemeentefinanciën niet in een J 1,1 de gisteravondprecaire toestand te brengen zal geen ïïir, ®.g??1®ente"!s".b?'die worden verleend aan de chr. raad heeft burgemeester mr. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye mede gedeeld dat B. en W. een onderzoek heb ben ingesteld naar de behoefte van het doen geven van eenvoudig bjjbelonder- wijs op de gemeentelijke kleuterschool. De oudercommissie adviseerde niet tot het geven van dit onderwijs over te gaan, aldus de voorzitter en steekproeven bij de ouders hebben evenmin aangetoond dat vertellen uit de bijbel op de kleuter school op prijs wordt gesteld. B. en W. zijn daarom, aldus de voor zitter, van mening dat aan dit onderwijs op de kleuterschool geen behoefte be staat. Deze mededeling deed de voorzitter n.a.v. een in de vorige raadsvergadering door de heer H. Colijn (a.r.) aan B. en W. gericht verzoek om te willen overwegen, gebruik makend van de kleuteronderwijs wet, bijbels onderwijs te doen geven. Over de mededeling van de voorzitter onstond gisteravond geen discussie. In verband met de aanstaande ver bouw van „Amicitia" is de korfbal vereniging „Blauw-Wit" genoodzaakt te Goes een zaal te huren voor trainings doeleinden. Van gemeentewege zal de vereniging daarom een subsidie worden verleend van twintig gulden. De oorzaak van deze noodlottige aan rijding moet, zo kwam tijdens de zitting wel vast te staan, gezocht worden in het plotseling onwel worden van de vracht auto-chauffeur H. Aanvankelijk had hij wel verklaard dat naar zij mening het jimmien van de banden de oorzaak wa ren geweest dat hij de macht over het stuur had verloren, maar deze uitlating trok hij later in. „Ik had juist een zwaar shagje gerookt", vertelde hij ook nu ter De officier van justitie zei dat hij, direct nadat liet ongeluk was gebeurd, een voorlopig onderzoek had ingesteld. „Het eerste wat mij daarbij opviel was, dat de botsing met een ontzettend ge weld plaats gehad moet hebben. Zelden heb ik zoiets gezien. Om een voorbeeld te noemen: het motorblok dat bij dit soort wagens voor in de wagen is ge plaatst was, hoewel de auto aan de ach terzijde werd aangereden, van zyn plaats Hoe kun je kluizenaar worden Wel, dan moet je gewoon je neus in het geld steken. Dat laatste is waar, het is maar al te waar. Er zijn talloze mensen die le ven voor het geld. Bij alles wat ze doen denken ze aan geld. Belangrijk vinden zij hun doen en laten alleen maar als er geld uitkomt. Ze willen wel geld geven voor een collecte, maar dan moet er een verloting aan verbonden zijn. Dan moet er de kans in zitten om een auto te winnen. Zulke mensen zijn kluizenaars, hoe gek het ook klinkt. Ze zijn aan alle kanten opgeslo ten in een cel. Jammer is alleen dat geen mens ze uit die benauwde ruimte kan bevrijden. Er is geen sleutel die op het slof van de hebzucht past. Iemand die volkomen leeft voor het materiële is een gevange ne en hij kan alleen bevrijd wor den door God. Jezus is de Enige die de sleutel hanteert waarmee wij van onszelf en van onze zon den verlost kunnen worden. Economisch Instituut, gisteravond voor Dat heb ik bij die shag wel eens ment van de aanrijding een groep Yerseksc kwekers, in hotel I - I Nolet bijeen. Hij vertelde er tevens bij, dat het ver strekken van gegevens in het belang van de kwekers zelf is. „U kunt op deze wijze zelf uw belangen verdedigen. En dat zal hard nodig zijn". Drs. Hildebrandt deed dan ook een ernstig beroep op de s) kwekers hun medewerking te verlenen. Momenteel is het L.E.I. ook weer be- =5gonnen met het verzamelen van gegevens eerder gehad, maar nooit zoals die dag". Uitvoerig stond de rechtbank stil bij lijke waarheid was, ja of nee. Vast kwam de vraag of deze bewering nu de werke- in elk geval wel te staan, dat het geen oververmoeidheid kan zijn geweest noch die dag, noch de voorgaande had H te lang gereden en ook was er om zodoende een goed inzicht te krijgen S'een alcohol in het spel. in de gang van zaken op de bedrijven. getuige A. G. Nederhof. brigadier In Yerseke is men echter niet zo scheu-van de Dordtse gemeente-politie vertel- tig met de medewerking. Uitvoerig vertelde drs. Hildebrandt waarom al deze gegevens nodig zijn. EE Immers, in de Deltawet staat een arti- =5kei 8. waarin de tegemoetkoming voor Sjde gedupeerde kwekers geregeld wordt Een commissie ex-artikel 8 is bezig met een studie over deze belangwekkende materie en daarom is het wel plezierig om gegevens bij de hand te hebben. Tevoren had dr. ir. J. P. van Aartsen, hoofdirig.-directeur van Rijkswaterstaat, de ontwikkeling van het Deltaplan ge schetst, aan de hand van dia's. Verschil- lende facetten van dit gigantische pro- EE ject nam hij onder de loupe. Het grote j brandpunt voor Yerseke vormt de af- sluiting van de Oosterschelde in 1978. Of er dan ook nog een dam komt van Zierikzee naar Colijnsplaat kon dr. Van i Aartsen niet vertellen. Rijkswaterstaat heeft tenminste nog geen plannen in die ,:T!j richting. de desgevraagd dat het slachtoffer zeer waarschijnlijk op weg naar het gemeente ziekenhuis al was overleden. De heer P. Eikenaar, chef technische dienst van de Politie Technische Dienst der Rijkspolitie te Delft, die als getuige- deskundige werd gehoord, vertelde des-} gevraagd dat, ook al zouden de wielen van de vrachtauto enigszins gejimmied hebben, dit nog niet tot gevolg kon heb ben dat de bestuurder plotseling de macht over het stuur had verloren. Wel had hij vastgesteld dat er enige speling was in de wielen, maar hij vroeg zich af of deze afwijking niet veroorzaakt zou kunnen ziin door het geweld van de botsing. „Rook je die zware shag nu nog", wilde een van de rechters weten. „Nee edelachtbare", stamelde de jon geman. „de dokter heeft het me verbo den. Ik rook nu gewone, uit een pak- Jje...." In het verdere verloop van zijn re quisitoir vroeg de officier zich nog af waarom de verdachte aanvankelijk had gezegd dat de oorzaak gezocht zou moe ten worden in het jimmien van de ban den. „Waarschijnlijk", zo zei hij, „om dat de verdachte trachtte te verbloemen dat hij een ogenblik zijn aandacht niet bij het stuur heeft gehad". Hij vroeg -zich daarom af of nu wer- kelijk veel geloof moest worden gehecht aan het latere verhaal van de verdachte: over diens onwel worden. In elk geval achte hij een aanmerkelijke mae van schuld aanwezig en dood door schuld j bewezen. De raadsman, mr. A. M. van den Hout uit Rotterdam, betoogde dat het roken van een sigaret in bepaalde gevallen in derdaad duizelingen kan veroorzaken, in het bijzonder wanneer de roker een lege maag heeft, zoals dat ook bij de ver dachte het geval was geweest. Dit kan dan een reactie geven. En is deze dan voorzienbaar?, zo vroeg hij zich af. Naar zijn mening was het dat niet. Bovendien zó merkte hij nog op, moeten we wel aannemen dat de verdachte inderdaad plotseling onwel is gewordne want hoe is het anders verklaarbaar dat hij op een tweebaans weg, waar hij dus geen hinder heeft vantegemoet komend ver ken zonder dat hij werd gehinderd door GOES. Ongeveer 300 leden van de korfbalvereniging T.O.G.O. hebben in de „Prins van Oranje" een feestavond bij gewoond. Er werd begonnen met een Chinese dans, uitgevoerd door een zes tal adspiranten-meisjes onder leiding van mevrouw M. Zweedijk-Glok. Me vrouw Zweedijk verdient een grote pluim voor de wijze waarop zij deze dans bracht. De bizonder aardige costuums waren eveneens door mevrouw Zwee dijk ontworpen. Hierna volgde het blij spel „Surprise" in drie bedrijven, dat ook door eigen leden ten tonele werd ge bracht. Opvallend goed spel leverden mevrouw R. Lizierse als Zwaantje, Piet van Beugen als Dick, Dick Saaman als Henri en Lia Bruggeman als Ella, maar ook de anderen speelden zeer goed. De regie van dit stuk was in handen van de heer D. Lizierse. De avond werd be sloten met bal, verzorgd door de „Or- pheans". achterop komend verkeer toch in volle vaart op een stilstaande auto reed? De raadsman concludeerde dan ook dat de tenlastelegging niet bewezen is en vroeg daarom vrijspraak. Uitspraak op vrijdag 4 december. VLISS1NGEN Op de feestavond ter gelegenheid van het gouden jubileum van het C.N.V., gehouden in het Scheldekwar- tier, heeft de bondsvoorzitter, de heer C. van Mastrigt, gesproken over de ontwik keling van het sociale werk in Nederland in de afgelopen vijftig jaar. Hij beschreef de droeve toestanden, waarin veel arbei ders vroeger verkeerden en releveerde de strijd van de vakbeweging. Hij bond de jeugd op het hart niet te vergeten, dat de ouderen veel gepresteerd hebben om tot verbetering van het lot der arbeiders te komen. Voorts ging de heer Van Mastrigt in op de verhouding tussen kerk en vakbeweging en merkte op dat het C.N.V. zich steeds heeft willen richten naar het Woord van God. Spreker wees de algemene vakbond af. De algemene organisatie kan hoogstens, meende de heer Van Mastrigt naar binnen een evangelisch geluid doen horen, doch niet in het optreden naar buiten. Het programma van deze feestavond, die werd geopend door de voorzitter van de christelijke besturenbond, bestond verder uit voortreffelijke kleinkunst, gebracht door het echtpaar Nelly en Dick Rector. stichting voor school- en beroepskeuze te Goes en evenmin aan de matigheids missie onder de militairen, terwijl men om dezelfde reden niet toetreedt als lid va nhet Nederlandse congres voor open bare gezondheidsregeling. Voor de aansluiting aan het electrici- teitsnet van woningen in de Molenweg zal een bijdrage aan de P.Z.E.M. worden verleend van 1938 gulden. Aan mej. S. M. den Toonder is op 15 november jl. eerval ontslag verleden als schoonmaakster van de openbare kleuter school. De enige sollicitant voor deze betrekking, mevr. A. de Visser-Schijf werd als zodanig benoemd. Haar bezol. diging wordt verhoogd tot 475 gulden per jaar. Vastgesteld werd een beplan tingsplan voor de Langeweg. M enkrijgt van het Staatsbosbeheer een subsidie van 60 procent. Wegens vertrek naar elders werd eer vol ontslag verleend aan de heer J. de Jonge als lid van de woonruimtecom missie. Gekozen werd in zijn plaats de heer C. Beenhakker. s-GRAVENPOLDER Tijdens de jaar vergadering van „De Kolenmijn" heeft voorzitter A. Nijsse de overleden secreta ris-penningmeester H. Tolhoek herdacht. De waarnemend secretaris-penningmees ter, de heer A. Korstanje, kon door bi- zondere omstandigheden een definitieve benoeming niet aanvaarden. In deze plaats ewerd de heer D. Wiskerke be noemd. De heren P. Clarijs en L. van Liere werden in de kascontrolecommissie gekozen. Gemeenteraad Oud Vossemeer OUD VOSSEMEER. De gemeenteraad vergadert maandag om tien uur 's mor gens. De agenda vermeldt onder meer 'n aanvraag van subsidie van het school- melkcomité en vaststelling van de ge- mentebegroting voor 1960. OLIEBOLLENAKTIE RODE KRUIS KAPELLE. Vandaag wordt de grote oliebollenaktie gehouden van de plaatse lijke Rode Kruis afdeling. Een groot aan tal personen heeft zich aangemeld om de ze oliebollen te bakken en daarna huis aan huis aan te bieden. De opbrengst hiervan wordt toegevoegd aan de jaarlijkse inzameling voor het Ro de Kruis. ZAAMSLAG. Tijdens een verga dering van gladiolentelers, gehouden in café ,,De Vlasbloem" heeft de heer J. Lokerse medegedeeld, dat ook de gla- diolenteelt ernstig van de droogte heeft geleden. Niettemin meende hij dat de ze teelt goede perspectieven biedt, raat name voor Zeeuwsch-Vlaanderen. bvb et consulentschap Goes bevinden zich reeds ongeveer tweeduizend gladiolen- telers. Advertentie Slaapt men beter op zijn rug of op zijn buik De meningen verschillen, maar één ding is zeker: u slaapt pas goed op een EPEDA matras. Wagemans van Tuinen NV febrikante van Artlfort meubelen •n Ëpeda matresten

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5