ZWITSAL Iedereen in s-Gravenpolder praat over de weg... en over de toren Nieuwe weg leidt rond kom der gemeente Qverknmd ï.Sa n balm Predikant wil vereniging chr. v.h.m.o. ontbinden MOEDER WORDEN... Gedep. Schout opende toonkamer van werkplaatsen gehandicapten Zaterdag 21 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad De nieuwe snit Biervliet krijgt brandspuit AFBRAAK GEDEELTE TOREN Textielfabriek heeft uitbreidingsplannen RUST of ONRUST STATUTAIRE GRONDSLAG IS TE SMAL Op de zolder van het Goese stadhuis Geen ai instemming met nieuw plan Gevaarlijk kruispunt Verkeer door dorp Vierwegen In één nacht Uw handen gaaf en zacht E.V.O.-A VONDEN IN THOLEN EN GOES Kerk en toren Voorlichting over het maatschappelijk werk Bungalowpark Zes referaten voor landbouwers DODELIJKE KLAP VAN HANDLIER Gehandicapte mens in de samenleving Goese midden stand had drukke dag Tast A.O.W. de vrij heid van de kerken aan Concert Dany Zonewa ~l S}e^Lr^«^^1 en Willem Talsma Protestants-Christelijk 1 \E Partij van de Arbeid heeft een driedaags congres gehouden, waar op onder meer het socialistisch pro gram aan een herziening werd onder worpen. Vrijwel tegelijkertijd kwam in Bad Godesberg de Socialistische Partei Deutschland bijeen, die even zeer een revisie van het partijprogram noodzakelijk achtte. Wanneer wij de aangebrachte wij zigingen in deze partijprogramma's met eikaar vergelijken, kunnen wij constateren dat er in beide gevallen gesproken kan worden van een oprui ming van Marxistische plunje. Het so cialistisch beginsel van socialisatie (het onder de macht van de gemeen schap brengen van particuliere onder nemingen) werd uit het programma van de P.v.d.A. geschrapt. De Duitse socialisten kwamen tot de conclusie, dat zij zich in de toekomst alleen met socialisering zouden verenigen, indien deze absoluut noodzakelijk zou zijn voor een gezonde ordening. De Neder-1 landse socialisten hebben uitgespro ken, dat „verschillen in inkomen ge rechtvaardigd kunnen zijn'' en dat werknemers en zelfstandigen steeds meer op onderlinge samenwerking zijn aangewezen. De Duitse partijgenoten gaven te kennen, dat particulier ini tiatief van ondernemers, vrije concur rentie en vrijere consumentenkeus be langrijke elementen zijn voor een ge zonde economische politiek. Het sterkst kwam de „zwenking naar rechts" bij de Duitse socialisten wel tot uitdruk king doordat zij zich voortaan positief zullen gedragen ten aanzien van de defensie; ook de socialistische burger mag zich niet onttrekken aan de gewa pende verdediging van vrijheid en de mocratie. De beide socialistische congressen stemden ook hierin overeen, dat bij de de* buitenkant al bijna klaar. Als bomen rondom ik hoop niet alle' gerooid zullen zijn. zal het gebouw ze ker een sieraad voor het dorp beteke nen. Ook de toren zal worden gerestau reerd. Hel silhouet van de spits, die sedert 1875 op de toren staat, zal ver dwijnen. Deze spits behoort niet bij de stijl van het kerkgebouw. De be staande toren zal voor een groot ge deelte worden afgebroken, omdat de i slechte onderbouw niet bij gedeelten kan worden vernieuwd. Ook het heien van funderingspalen maakt deze af- i braak noodzakelijk. Het is nog niet be kend met welke model-top de toren verrijkt zal worden. Monumentenzorg stelt een model voor, dat voor 1875 als spits zou hebben gediend, welk mo-|meld. del naar een oude pentekening van Bachiene is. De architect, ir. P. J. t Hooft te Goes betwijfelt echter of dit type wel oorspronkelijk is. Hij heeft een eigen ontw erp gemaakt, dat pas send is bij de kerk. De toren en de kerk, waarvan het beeld binnen enkele jaren belangrijk zal zijn gewijzigd. BIERVLIET. De gemeenteraad ging 'akkoord de ontwerp kampeerverordening .voor de Braakman. De heer Dijk stelde voor aan te dringen i op het in afschrift beschikbaar stellen van de j de begrotingen van het beheerschap re creatiegebied Braakman voor elk raads lid. De meerderheid van de raad vond dat echter niet nodig. Uit de begroting^ van de B.B. voor 1959 bleek dat Biervliet 26 cent per inwoner moet bijdragen. De voorzitter deelde mede dat de grond bij de algemene begraafplaatsis verpacht. Op een vraag van de heer Dijk deelde de voorzitter mede dat binehkort tot aan schaf van brandweermateriaal zal woeden overgegaan. Biervliet en Schoondijke zul len'ieder een spuit kopen. Samenwerking met Hoek en Philippine op het gebied van het ophalen van huis vuil zal niet plaats vinden. Biervliet stelt prijs op het zelf behouden van paard en wagen voor het ophalen van het huisvuil. Voor de vacature van hoofd der o.l.school hebben zich geen sollicitanten aange- VOGELWAARDE De N.V. Vereni ging van Nèd. Textielbedrijven J. v\'. Meyrïnk en Co, die verleden jaar in Stoppeldijk (gemeente Vogelwaarde) is gestart met een textielbedrijf, waarin hoofdzakelijk vrouwelijke arbeidskrach ten werk vonden, is voornemens het be drijf op zo kort mogelijke termijn uit te 'breiden en aan ongeveer honderd mannen werk te bieden. Het ligt in de bedoeling in het parochiehuis van Bosch- kapelle te beginnen met een fluweelsmj- derij, naderhand uit te breiden met een ververij en spoelerij. Zo spoedig moge lijk zal een grote fabriekshal worden gebouwd. Het bedrijf heeft inmiddels in Stoppeldijk een voorlichtingsbijeenkomst gehouden, waarop gebleken is dat de bevolking er veel voor voelt in deze fabriek te gaan werken. Er is in dit ge- m deelte van Zeeuws-Vlaanderen vrij grotegxo(|us 25, „Laat ons met rust" Exodus 1412. Deze uitroep kan bij ons de verkeerde veronderstelling opwekken, dat degenen, uit wier mond deze roep kwam, werkelijk in volle rust leefden. Niets is minder waar. Het waren de Israëlieten die onder een zwaar Egyptisch slavenjuk gebukt gingen. Zo werden ze opgejaagd, dat ze hun nood uitgeschreeuwd hebben. Die kreet is gehoord door God in de hemel en God had bemoeienis met hen. werkloosheid. God zendt Mozes, die hen zal brengen I„ Borssele bracht de klaprooscollecte Beloofde land. De weg gaat echter ruim dertig gulden op en de collecte Voor |«o™ woestijn- het kind 723, De gemeenteraad en monumen tenzorg zullen samen een keus moeten maken. „Beide restauraties kosten de gemeente veel geld. Het juiste bedrag kan ik bij benadering niet noemen, omdat de begroting voor de torenrestauratie nog niet bekend is. Wel heeft de raad in de kosten van de kerkrestauratie reeds een subsidie van 31.000 toe gekend. Gezien de slechte finan ciële positie van de gemeente druk ken al deze kosten wel zwaar op het gemeentelijk budget. En wisten we nou maar hoe de nieuwe finan ciële verhouding tussen rijk en gemeente zal worden", verzucht burgemeester Jansen tot slot. GOES. Een op het eerste gezicht onbetekenend punt op de agenda van de jaarvergadering- van de vereniging voor christe lijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs in Zeeland, is er aanleiding van geweest, dat ds. C. Metselaar uit Goes het idee heeft geopperd, de vereniging op te heffen. Hierop werd echter niet dieper ingegaan, want de voorzitter, de heer J. Laport, achtte verdere discussie niet ge wenst. werd met een rede, waarin op ouder wetse wijze tegen de politieke tegen stander van leer werd getrokken en JTp7E JE OOK tegenkomt in 's-Gravenpolder, het gaat steeds over de weq en de toren. „O meneer hoe het straks met die nieuwe weg s emmingen slechts een gering percen- gaan. Ik weet het niet." En met die weg wordt dan bedoeld de wijzigingsvoo'rstHl'en" verzette^"Een nieuwe verbinding tussen Goes en Hoedékehskerke Zoals bekend is enkeling mocht pruttelen dat er „geen het de bedoeling van Ged. Staten een rondweg buiten de bebouwde offerfeest van overtuigingen" mocht kom van 's-Gravenpolder aan te leggen, hetgeen uiteraard een grote plaats vinden, prof. Banning betoogde verandering in de verkeerssituatie teweeg zal brengen. Burgemeester dat de klassen niet meer tegenover J. D. Jansen is kort en bondig met zijn commentaar: „Een dergelijke elkander staan zoals Marx dacht. rondweg betekent een groot gevaar voor mijn gemeente." Ja, die weg. Lettende op de „omslag der gees-1 pfet gesprek van de dag op straat, in de huiskamer en op het ge- ten" welke op beide congressen ge- meentehuis: constateerd kon worden, heeft het ons enigszins verbaasd, dat het congres Toch praat de bevolking van 's-Gravenpolder niet alleen over de weg. van de P.v.d.A. in Amsterdam besloten „Ja, die toren van de ned. herv. kerk, meneer. Het bouwwerk staat bijna op instorten. Het voornemen bestaat de bestaande toren voor een groot gedeelte af te breken. Hoe zal straks de nieuwe toren er uitzien?" Bij de ingrijpende restauratie van de kerk zijn in de toren enkele - 1 geiroKKen en zwakkc plekken in 'de onderbouw geconstateerd, waardoor scheuren ont- waarbij de geest van de klassenstrijd st()n<Jen geval; het is een and feit, dat na de restauratie van weid opgeroepen. Het was de voor- kerk en ^ren het dorpsbeeld een geheel ander aanzien zal krijgen, zitter van de socialistische Kamerfrac tie, mr. Burger, die een felle aanval deed op het kabinet-De Quay. De wijze, waarop oud-minister Beel hier bij betrokken werd was bijzonder wei nig elegant, vooral wanneer men in; aanmerking neemt dat het deze zelfde Beel is geweest, die jarenlang het sa mengaan met de P.v.d.A. heeft bepleit.! Mr. Burger merkte op dat onder de huidige omstandigheden de werkelijke macht niet wordt uitgeoefend door de minister, maar door economische mach ten achter de minister. En dan ver volgde hij: „Een rol spelen daarbij de commissarissen. Of dacht u, dat de heer Beel zijn commissariaten gekre gen zou hebben, als hij nog op de secretarie van Eindhoven zat?" Wij zijn ervan overtuigd, dat niet alle congresgangers deze grove uit lating zullen hebben gewaardeerd. Hoe uitvoerig het verslag van „Het Vrije Volk" over het congres ook mag zijn, deze zinsnede wordt er in ge mist. Dat zegt ons iets. Wèl vermeldt het blad de aanval op Romme, die de A.R. en C.H. zou dirigeren. Het moest de kiezers uit die hoek duidelijk zijn, dat het de simpele waarheid was toen hij, Burger zeide; „Ge denkt op Ti- lanus te stemmen, in werkelijkheid stemt ge Romme. Ge denkt Zijlstra te stemmen, maar in feite deelt ge Romme de macht toe". Het doet vreemd aan zulke uitspraken te ver nemen uit de socialistische hoek, waar men na de oorlog niet anders gedaan heeft dan handjeplak te spelen met de K.V.P. De ruwe felheid, waarmede mr. Burger zich op dit congres tegen zijn politieke tegenstanders en tegen de regering richtte, hebben wij tot nu toe in de Kamer gemist. Het is wel licht ondeugend te veronderstellen, dat hij deze toon uitsluitend voor „in tern gebruik" reserveert. A. B. ROOSJEN De nieuwe rondweg zal vermoedelijk lopen vanaf de 's-Gravenpolderseweg ten noorden van de bekende Vierlinden rechtsaf naar halverwege de Sctiuit- weg. rechtdoor ten westen van de Bos- seweide naar de Molendijk en uitko mende ongeveer in de bekende S-bocht aan de Lenshoekdijk. Burgemeester J. D. Jansen verklaart ons in een prettig gesprek, dat een dergelijke rondweg zeer gevaarlijk zal worden voor het verkeer in zijn ge meente. Om te beginnen ontstaat bij de ge reformeerde kerk een uiterst gevaar lijke en onoverzichtelijk kruispunt Pro vinciale weg-Dorpsstraat. Deze weg blijft door de bebouwde kom lopen. Daar komt bij, dat in de Schuitweg nieuwe weg zal worden beslist ,,Dan jweet ik tenminste wat ik kan doen". Terugkomende op de yerbetering van de weg Goes-Hoedekenskerke zegt bur gemeester Jansen, dat de 's-Graven polderseweg inderdaad nodig verbeterd moet worden. De bocli'teft moeten ver wijderd worden en met de fietspaden achter de bomen zou reeds een be langrijke verbetering tot standkomen. Maar het wegdek is ook hard aan ver- hieuwing toe. De burgemeester wil het verkeer wel door het dorp houden. Dat zal heel wat minder gevaar opleveren dan de nu voorgestelde situatie. De huidige hoek Goesestraatweg-Lan- geweg-Dorpsstraat is naar zijn oordeel lang niet zo gevaarlijk als .het nu ge projecteerde kruispunt. Het is wel op vallend, dat tot nu toe bijna "alle on gelukken buiten de dorpskom plaats vinden. Trouwens, het verkeer Zak-van- Zuid-BevNland-rijksweg bij Biezelinge blijft toc'i door het dorp rijden. Dit verkeer zal, als de geplande rondweg doorgaat, de Schuitweg haaks het ver keer Goes-Hoedekenskerke snijden. En thans is dat niet het geval. Advertentie MIDDELBURG. De EVO-Zeeland houdt in de komende weken twee voor lichtingsavonden voor leden, één in Tho- len en één in Goes. Op vrijdag 27 novem ber is er een praatavond in „Hof van Hol land" te Tholen, op woensdag 2 december spreekt de secretaris, de heer A. Drost, in De Prins van Oranje over aktuele pro blemen, waarna een demonstratie plaats heeft. Beide bijeenkomsten beginnen om acht uur. BURGEMEESTER JANSEN niet rond Vanzelfsprekend komt de burgemees ter ook op de slechte toestand van de Vierwegen. De verbeterde Langeweg dient een rechtstreekse goede verbin ding te krijgen met de rijksweg. Vele chauffeurs van auto's, vooral van vrachtwagens, riskeren niet het gé- vaar om in de Vierwegen met het voertuig vast te lopen in de berm of in de sloot terecht te komen. Het verkeer, dat deze weg' vermijdt, neemt nu de 's-Gravenpolderseweg, on danks de vier km omweg en de kans op een gesloten spoorwegovergang. Naar de stellige overtuiging van de burgemeester zal een nieuwe rijksweg ten zuiden van Goes het belang van een verbeterde Vierwegen niet ver minderen, omdat dit de kortste ver binding zal blijven. Een geheel ander chapiter vormt de restauratie van de kerk en de toren, En. net zo goed als elke burger van 's-Gravenpolder praat de I ook graag over deze ma de voltooiing van de r j het dorpsbeeld een gehe ■zien krijgen. Het kerkge De vereniging bestaat nu 29 jaar. Na dertig jaar verloopt de koninklijke goed keuring op de statuten. In verband hier mee moest de vergadering het bestuur machtigen, opnieuw koninklijke goedkeu ring aan te vragen. Ds. H. Beneder uit Baarland merkte in een uitvoerig betoog op, dat hij artikel drie van de statuten, de grondslag van de schoolvereniging, voor verbetering vatbaar acht. In dit artikel wordt gesproken van de Heilige Schrift als Gods Woord, zoals dat m de gereformeerde Belijdenis tot uitdrukking komt Het artikel vermeldt daarbij, dat men het woord gereformeerd niet in eng- kerkelijke zin moet opvatten, maar dient te zien tegen zijn historische achtergrond. Ds Beneder zeide deze basis te smal te vinden. Htf gaf in overweging een ver betering aan te brengen. De heer Laport zeide echter, dat een ander artikel ver meldt, dat artikel drie niet kan worden gewijzigd. Om een wijziging te bereiken, zouden we de vereniging op moeten hef fen, zo zei de voorzitter. Ook merkte de heer Laport op, dat in het bestuur dat uit leden van verschillende kerkgenoot schappen bestaat over het artikel van de grondslag nimmer moeilijkheden zijn gerezen. De voorzitter achtte het niet gewenst over deze zaak verder te spreken. Er moet een voorstel, gesteund door min stens vijftien leden voor de aanvang van de vergadering zijn ingediend, zei hij. Verder praten achtte hij tijdverspillen. Ds. Metselaar, de Goese predikant, deelde ons hierover nader mede, niet van plan te zijn, zich zonder meer bij de zaak neer te leggen. Hij verklaarde zich ervan bewust te zijn, dat er irv de graktijk niet veel zou veranderen. Maar et is een kwestie van eerlijkheid. Nu moeten bijvoorbeeld Lutherse leraren gereformeerde formulieren onderteke nen. Ook voorleden van de Vergadering van gelovigen en het Leger des Heils geeft de grondslag moeilijkheden. In zijn openingswoord sprak de heer Laport onder meer over het grote belang van het godsdienstonderwijs op de scho len. Hij ging dieper in op de moeilijk heden van het christelijk onderwijs spe ciaal in verband met de ontdekkingen van de natuurwetenschap, die soms tegenspraak schijnen met de bijbel. Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen de heren A. A. van Haneghem uit Breskens en C. A. de Kraker uit Zaam- slag. De andere aftredende bestuursleden werden herkozen. Na de pauze hield ir. J. H. Krietemeijer uit Vlissingen een causerie over de onder wijsproblemen in Israël. Het christelijk- lyceumkoor, gevormd door een aantal leraressen °en leraren, zong onder leiding van de muziekleraar, de heer J. B. Bek kers, enige liederen. Advertentie emeester want na ratie zal nder aan- aw is aan GOES. Het lid van Ged. Sta ten, de heer A. Schout, heeft gis termorgen op de zolder van het Goese stadhuis de toonkamer van artikelen, die op de Zeeuwse werkplaatsen voor gehandicapten zijn vervaardigd, officieel geo pend. De heer Schout deed dit met een hartelijk speechje, waar in hij verklaarde, dat het prov. bestuur het werk van de stichting federatie van beschuttende werk plaatsen in Zeeland zeer op priis h°uder J- J- van Melle voor het beschik- haar van mimto TV/-»inirr»nc Gedeputeerde .4. Schout (liniesbekijkt de mensen in deze werkplaatsen kunnen presteren Het is ook beslist de moeite waard een bezoek te brengen aan de toonka mer. Een keur van prachtige en solide artikelen is daar te vinden én men komt eigenlijk diep onder de indruk van, de prestaties van deze gehandicapte men sen. De heer Schout kon dan ook niet na laten te zeggen een diep respect te heb ben voor hetgeen in deze toonkamer is tentoongesteld. Hij bracht zijn erken telijkheid over aan het gemeentebestuur van Goes, vertegenwoordigd door wet- 's HEER ABTSKERKE.' De protes vele kinderrijke gezinnen wonen. Vol-j gens de burgemeester zal de -invoering van de maximumsnelheid geen voldoen-1 de compensatie bieden. Indien de rondweg inderdaad door del Schuitweg zal worden gelegd, zal een wijk, die gemeentelijk als een rustige j woonwijk is bedoeld, bovendien worden gebruikt voor een doel, waarvoor zij niet bestemd was. Zeer ten ongerieve van haar bewoners, die naast het druk- i ke verkeer waarmee zij elke dag te maken zullen krijgen, ook nog (ver-I moedelijk,) een groot gedeelte van hun j voortuinen ten offer zien vallen aan dit verkeer. Ook leidt deze vveg dwars door het gemeentelijk uitbreidingsplan. Dit plan, dat prachtig aansluit bij de bestaan- de kom, zal grotendeels verloren ^aan. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Nu wórdt de burgemeester een beet- je warm, want in zijn achterhoofd tants christelijke stichting voor maat- speelt de stichting van een groots bun- schappelijk werk in West Zuid Beve- galowpark in dit plan. Burgemeester land hield te 's Heer Abtskerke een con- Jansen meent n.l.. dat er altijd men- BABYSET DE LUXE met Je heer A. J. Berenpas, voorzitter van Je Stichting federatie beschuttende werkplaatsen in Zeeland, aandachtig de in de werkplaatsen vervaardigde artikelen. stelt. Deze toonkamer achtte hij van groot belang. „Langzamer hand raken de werkplaatsen in Zeeland wat meer bekend," aldus de heer Schout, die tenslotte een beste raad meegaf: Ga eens kij ken en overtuig u zelf van wat j OOSTERLAND. In het café „Blauwe jKeet" vond een gecombineerde vergade ring plaats van de landbouwverenigingen van Oosterland en Bruinisse. De heer M. J. Zeijler sprak over: „Kre- j dietverlening in de landbouw". WESTDORPE. Tijdens het laden j Als tweede spreker kwam de heer L. bij van ijzeren damwanden aan het KLein de Vaate uit Bruinisse op het podium, die Kanaal te Westdorpe is vrijdagmiddagsprak over: „Is een proefboerderij nog de 57-jarige P.E. Geirna.erdt uit Philip-noodzakelijk in deze tijd?" Klare taal van dr. Speyer GOES. Klare wijn schonk dr. N. Speyer, hoofd van de afdeling geeste lijke volksgezondheid in Den Haag, toen hij gistermiddag in de Prins van Oran je, tijdens een bijeenkomst van de Stich ting Zeeland en de federatie van beschut tende werkplaatsen, een referaat hield over het onderwerp: ,,De geestelijk ge handicapte in de samenleving". In niet mis te verstane woorden noemde dr. Speyer het een schande, dat in 1959 nog geestelijk gestoorden naar de inrichtin gen worden gestuurd. En waarom? Om- Uit bovenstaande tekst blijkt, dat de I Israëlieten, al hebben ze zich voor God» plan gebogen, Mozes niet hebben toege juicht. „Laat ons met rust en laten wij de Egyptenaren dienen. Want wij kunnen beter de Egyptenaren dienen dan iti de woestijn sterven." (vers 12) Ze durfden het niet aan, bet was te ris kant, te onzeker. Ze hadden geen geloof in een uiteindelijke overwinning. Mensen, ge vangen op de bovenste verdieping van een brandend gebouw, durven soms de sprong niet te maken naar het springzeil, opgehou den door op hun hulpgeroep toegesnelde redders. Wilt u luisteren naar de blijde boodschap van God, die vertelt van redding voor deze wereld'? Of zegt u ook: „Laat me met rust"? Nu ja, rust In een wereld opgejaagd door de duivel, met de dood in het vooruitzicht, kan men daar nog spreken van rust? Neen, tenzij er redding is. Het volk Israël is toch de weg naar het beloofde land opgegaan, om spoedig tot ontdekking te komen, dat ze gevangen zaten tussen een hen achtervolgende Farao en de Rode Zee. Het is geen wonder, dat ze opnieuw hebben geschreeuwd tot God. Maar Zijn dienstknecht kreeg hun verwijten te horen. Toch roept Mozes hen op niet te vrezen, „dan zullen zij de verlossing zien, die de Here bereiden zal. De Here zal voor u strijden, en Gij zult stil zijn." (vers 14) De apostel Paulus zegt: „Want wij weten, dat tot nu toe de ganse schepping in al haar delen zucht en in barensnood is". (Romei nen 8 22) Ook nog tot in 1959. God heeft het gehoord en de verlossing bereid. Jezus Christus Gods Zoon is gekomen om de werken van de Boze te niet te doen en heelt de dood overwonnen. Christus is de nooduitgang ten Leven in deze brandende wereld. Durft u zijn verge ving niet te aanvaarden? Is die voor u te vaag, te onzeker? Doe het in het in het geloof. Zeg niet: „Laat me met rust", maar aanvaard Zyn redding, Zijn genade, opdat u kunt zeggen: „In des Heilands liefdearmen Voel 'k my veilig en gerust Hij alleen, mijn hoop en glorie Schenkt volmaakte zielerust." Drie zaken geopend GOES. In de Lange Vorststraat Wapperde gisteren op twee plaatsen het rood-wit-blauw. Maison van Westen opende haar ver bouwde pand, dat thans twee verdie pingen telt en is herschapen in een hoogst modern kledingmagazijn. Bene den is een uitgebreide collectie heren kleding en modeartikelen, terwijl op de eerste verdieping de nieuwe afde ling jongens- en kleuterkleding is on dergebracht. Het interieur is in vro lijk lichte kleuren gehouden en de gro te collectie kledingstukken is op over zichtelijke wijze in de grote ruimten gesorteerd. Een unicum voor Goes is de gevel, die is voorzien van dubbel wandig polioglas. Om de etalage te kunnen zien is een ruimte van dertig vierkante meter vrijgelaten, zodat men geen hinder heeft van het verkeer. Voor de heer Kampman was het eveneens een feestdag, want hij open de de showroom van de zaak in op tica en fotoartikelen. Deze nieuwe ruimte betekent voor de heer Kamp man een grote verruiming, doordat ve le artikelen konden worden overge bracht. De showroom is een knus ge heel geworden, waar veel fotomateri aal is geëxposeerd, dat de klant op zijn gemak kan bezichtigen. Ook heb ben talloze boeken over fotograferen een plaats gekregen in deze ruimte. In de Opril werd eveneens gevlagd, omdat daar ..De Vlijt" haar tweede zaak opende. Dit bedrijf heeft haar vitrage, overgordijnstoffen en zeil op de parterre gehouden en tiaar lopers en vloerkleden in een van een dorre kelder tot gezellig, lichte omgetoverde ruimte ondergebracht. Veel huisvrou wen verdrongen zich hier voor de gro te etalage om te zien of er een voor delig stofje voor haar bij was. baar stellen van de ruimte. Trouwens,dat Mij deze mensen te gauw als een ook de voorzitter van de stichting be- last zien en niet voldoende de mogelijk- schuttende werkplaatsen, de freer A. J. heden, die op dit terrein liggen, benut- Berenpas uit Middelburg bleef niet ach ter om zijn dank uit te spreken aan het adres van het Goese gemeentebestuur. ten. Deskundige hulp ontbreken veelal. Dr. Speyer brak een lans voor en voorlichting het Het doel van deze toonkamer is in fei- scheppen van verpleegtehuizen, waarin zij te te laten zien. dat men niet altijd bij j wonen, verpleegd worden en overdag Vrijgemaakt proefproces Van een medewerker UITHUIZERMEEDEN. De Hoge Raad der Nederlanden behandelt woens dag 25 november de weigering van ds. D. van Houdt, gereformeerd pre dikant (vrijgemaakt) te Uitliuizzrmee- den, en van zijn kerkeraad, om te voldoen aan de verplichting premie te betalen krachtens de Algemene ouder domswet. Door Groninger rechtbank en Leeu warder hof is ds. Van Houdt steeds in het ongelijk gesteld. Men heeft niet en in net vrne oe- aanvaarden dat de vordering vele gevaTler deiua'\.prlm:e,betaIing voor hem ee" plaatsingen. Te weinig voorbereiding is!Vrfiheid vim "de !r°Pw de ,|c!lri^uurliiI5® daarvan één van de oorzaken. Telen-1 r 5?" 111 de nood' r rr~ V S&T VZ zijn S,?eÏge"0°1' twee jaar uit het bedrijf verdwijnt dan schiet de gemeente bij. Wat de beschuttende werkplaatsen be treft zei dr. Speyer. dat de het bedrijfsleven moet zijn voor het fa briceren van allerlei produkten. Voor de opening van deze toonkamer hield de stichting een korte huishoudelij ke vergadering. Gesproken werd o.m. over degedachte om de verkoop van hun werk doen in de maatschappij. De psychiatrische inrichtingen zijn te veel ziekenhuizen, waar de patiënten beter gemaakt worden. Hij moet geconfronteerd worden met zijn gebrek. Maar tevens moet getoond de produkten uit de verschillende werk-1 worden, dat hij met zijn gebrek vol- plaatsen via een centraal punt te doen'waardig werk kan doen. In het vrije be- geschieden. Deze materie vraagt ech-| drijf mislukken "°i° -mow 1 ter een nauwkeurige studie. TERNEUZEN. Op vrijdag 27 no vember des avonds om acht uur zullen in het Openbaar Lyceum onder auspi ciën van de ZVU Dany Zonewa, sopraan, en Willem Talsma. piano, een concert verzorgen. Het programma vermeldt werken van Handel, Mozart, Brahms, Dvorak, Puccini en Donizetti. Na de pauze zullen Oosteuropese en Slavische ta9':. ?n voorlichtingsavond. over de mo-lsen zullen zijn, die in Goes hun werk pine dodelijk verongelukt. Het slacht- De heer A Bal besprak 't kleineboeren volksliederen ten gehore worden ge cfolillrVtortOn V. 4 -c v.Txrxli i Ir '1a.a. - j\..is j. t. ,.-i .n.en n.tol- Tj -i-. er gelijkheden van het maatschappelijk hebben, maar toch graag „buiten" wo-J offer, dat op het te beladen schip stond, vraagstuk. werk op het platteland. nen. En tot dat „buiten" rekent hij kréég de slinger van een handliei tegen Na de pauze zou de heer M. Meeuwsen a Aj6 a_tschappelijk werkster mevr. ook's-Gravenpolder. Deze mensen zouhet hoofd en overleed een half uur na'te Bruinisse refereren over „Chemische Kok-Postma sprak aande hand van jhij in zijn gemeente de gelegenheid wil-!het ongeval aan de opgelopen verwon-lonkruidbestrijding". Doordat de spreker een filmstrook over verschillende facet-, jen geven op een daartoe geschiktdingen. Hij was gehuwd. iin het begin van zijn uiteenzetting onwel ten van het maatschappelijk werk. Naast bouwterrein dicht bij de provinciale werd, kon dit belangrijke punt niet door gezinszorg en gezinshulp, kwamen ook weg bungalows te laten bouwen. 'gaan. De twee volgende en laatste refera- sociale problemen naar voren zoals al-De afdeling Axel van de NCVB ver- ten gehouden door de heren H. J. van de coholisme en reclassering. De burgemeester ziet zijn illusie gaderde onder leiding van mevrouw M. Zande en Jac. van den Houten behandel- Na de pauze ontstond door het stel- langzaam in rook opgaan. Hij hoopt. Weijns—Bakker. De heer C. Kolijn uit den respectievelijk de Coöperatie en de len van vragen een levendige discussie. Idat spoedig over het tracee van de Terneuzen sprak over „John Buuyan". Vrije Handel. bracht. Dany Zonewa is een Bulgaarse van geboorte. In 1946 vestigde zij zich in Nederland. zaterdag 21 november 1959: Vlissingen: 5.03 u„ 1.80 m.: 17.26 u., 1.85 m. Terneuzen: 5.31 u., 1.96 m.; 17.53 u„ 2.01 m. Wemeldinge: 6.48 u., 1.46 m.; 19.03 u., 1.61 m. Zierikzee: 6.18 u., 1.22 m.; 18.37 u.„ 1.38 personen daar verlost moeten worden van impro- duktief werk. Hij is echt tot toppresta ties in staat. Maar het tempo, nauwkeu righeid en gedrag vormen wel eens een bezwaar. ,,Wij moeten naast hem staan. Hij kan normaal werken. Een beloning is uit den boze. Loon naar werken moet hij hebben. Als einddoel dient de over gang naar het vrije bedrijf" aldus dr. Speyer. Op de BLO-scholen zal er ook wat moeten veranderen. En tenslotte zei hij, dat het vooral op „teamwork" aankomt. Op deze met grote aandacht gevolgde causerie volgde een uitgebreide discus- t' i b Ha RiiöAvilrArMpl- et i e. 1„; j; dienstvrijheid. f11 vrijgemaakte kring worden deze inzichten niet door allen gedeeld. Toen de kerkeraad van Uithuizermeeden zich deze zomer tot de andere vrij gemaakte kerkeraden wendde om steun voor deze gerechtelijke actie die immers de principiële beslissing voor alle gelijkgezinden zou brengen, kreeg hij var. meer dan een kerk te horen, dat zijn standpunt beslist niet de ha re was. Intussen verzocht de kerkeraad van Uithuizermeeden thans de zusterkerken deze zaak in het gebed te gedenken op zondag 22 november. Ook aan deze oproep zal in de vrijgemaakte kerken niet algemeen worden gevolg gegeven. sie. De bijeenkomst, die onder leidTngtTrllnd'trlfd te 0o'- stond van de heer A. Schout, werd o.m g/bouw de heer n p erenigmgs: bijgewoond door tal van personen uit de het onderwera F.n ff m,el medische wereld en verscheidene .erp E?.n fantastische wereld meentebestuurderi Se-1 van kleine levens (insecten, enz.) door het l oogglas van de camera.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3