FERHAT ABBAS STUURT BALLINGEN Maar de Gaulle wil met strijders praten INBREKER WIST ER ALLES —VAN— Zeven regeringen akkoord over vrijhandelszone Achtste Ontdekker in baan om aarde Tegenzet van Algerijnse nationalisten P.G. bij Arnhemse hof als verdediger van druk persvrijheid KONGOLESE VRAAGSTUK EENSGEZIND OPLOSSEN De BiltZacht VERKOUDEN VALENTE VERRAST W.-Java verboden voor Chinese diplomaten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Provocatie van Algerijnen Loyaal Sterker Proteststaking van Belgische automobilisten Philips en Unilever fors gestegen LAATSTE BELETSELEN OPGERUIMD HANDEL WIJDER Dringende oproep van koning Boudewijn Koud in nacht Truman niet mee met Eisenhower Amerikaanse ingenieur gewond door val Hoofdkantoor: Goes. L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER 01180-2009; Vlissingen, Terneuzen, Havenpark Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— i5e jaargang No. 4417 Zaterdag 21 november 1959 Van onze correspondent DARIJS Het lang- verbeide antwoord van de Algerijnse nationalistische regering in ballingschap op het aanbod van generaal de Gaulle is gekomen; Gisteren heeft Ferhat il_ Abbas verklaard, dat door het Algerijnse bevrijdings front Ben Bella en vier andere Algerijnse leiders die door de Franse regering zijn geïnterneerd in een fort op een eiland voor de Atlantische kust, zijn aangewezen om, zoals de omschrijving luidt, besprekingen te voeren over de voorwaarden en garanties voor de toepassing van het recht van zelfbeschikking. Of deze besprekingen nu ook spoedig zullen plaatsvinden ligt nog in de schoot der goden, i.e. in hetgeen generaal de Gaulle zal beslissen. Het hoofd van de Franse regering brengt namelijk juist dezer dagen een bezoek aan Elzas-Lotharingen (hij wordt er met veel oprecht enthousiasme ont vangen) en hij heeft gisteren laten weten, dat hij pas wanneer hij te Parijs zal zijn teruggekeerd zijn reactie op het communiqué van Ferhat Abbas en de zijnen kenbaar zal maken. Daarop vooruitlopend heeft hij echter reeds te kennen gegeven dat hij er de voorkeur aan geeft, te spreken met lieden die de strijders in Algerije vertegenwoordigen en niet wenst te onderhandelen met mensendie in feite buiten de strijd staan. Maar het was niet onmiddellijk te zeggen, wat hij daarmee bedoelde. Er schuilt in het aanwijzen van Ben Bella natuurlijk een zeker element van provocatie. De Algerijnse nationalisten hebben lieden, die eigenlijk in gevangenschap verkeren (zij werden ter gelegenheid van een reis per vliegtuig van Marokko naar Tunesië door het optreden van de Franse be manning van dat vliegtuig naar Algerije gebracht, een handelwijze die men vaak als verraad heeft horen kwalificeren) als hun officiële woordvoerders genoemd. Gaat de Gaulle daarop in, dan zullen zij dus praktisch in vrijheid moeten worden gesteld, althans zó worden behandeld dat zij zich vrij voelen. Het is een diplomatieke tegenzet van de Algerijnse nationa listen en hij bewijst bovendien, dat zij nog steeds Ben Bella als hun voorman beschouwen. In dat opzicht heeft Ferhat Abbas een mooi be wijs van loyaliteit gegeven. Dat is iets wat generaal de Gaulle zeker in hem zal waarderen. Het aanbod van het F.L.N. (het Algerijnse bevrijdingsfront) toont, dat het besprekingen met de Fran sen wenst. Aan de andere kant blijkt ook duidelijk, dat de regering in ballingschap zich houdt aan hetgeen zij heeft beslist. Zij wil geen staken van het vuren zonder dat van tevoren een overeenkomst is be reikt over de condities waaronder de volksstemming zal plaatsvinden. In het communiqué wordt dan ook duidelijk gewag gemaakt van de omstandigheid, dat recente ver klaringen van andere verantwoor delijke Franse persoonlijkheden dan de Gaulle de betekenis van het zelf beschikkingsrecht onzeker hebben gemaakt, zodat garanties van Franse zijde nodig zijn. De Gaulle heeft tot nu toe nog steeds gezegd, dat zij die strijden kunnen komen onderhandelen over een staken van het vuren. Men kan zich dus thans nog weer eens af vragen wie hij daarmee heeft be doeld en of hij erin zal toestemmen dat niet zij die aan het front strijden zullen komen onderhandelen, maar zij die naar Franse begrippen als gewone gevangenen gelden. Ander zijds bewijst de houding van de nationalisten, dat zij zich als oorlog- voerende partij sterker weten dan men van officiële Franse zijde gaarne laat voorkomen. Naar verluidt heeft George Bidault, de katholieke politicus, die be merkende hoe hij op alle fronten terrein verloor zich heeft opge worpen als woordvoerder van de Franse ultra's het plan zich dezer dagen naar Algerije te begeven. Dat wordt dan een nieuwe moeilijkheid voor de Franse regering. Soustelle en zijn aanhang zouden natuurlijk niets liever wensen dan zo'n tournee met tegen de wapenstilstand op ruiende redevoeringen. Generaal de Gaulle zal er ongetwijfeld tegen zijn. Daarom zou het niet verwonderen wanneer Bidault zou worden terug gezonden c.q. wanneer hem zou worden belet het vliegtuig naar Algiers te nemen. BENZINE DUURDER Van onze correspondent BRUSSEL. Vandaag staken de Belgische automobilisten, daartoe aangezet door 24 ver enigingen. Hun protestactie richt zich tegen de dreigende verhoging van de benzineprijs met zes cent per liter, die het gevolg is van de aangekondigde verhoging der accijnzen. Deze verhoging werd gisteren in politieke kringen nog niet voor definitief gehouden, aan gezien vele liberale leden van de regeringsmeerderheid ernstig bezwaar maakten. De automobilisten zullen tot vanavond zes uur hun auto's laten staan. De taxichauffeurs doen er, ondanks hun afkeer van verhoging van de benzine prijs, niet aan mee. Wel staakt Touring Wegenhulp. De staking treft het econo mische leven maar in betrekke lijke mate, omdat op zaterdag banken, verzekeringsmaatschap pijen, girodienst en vele andere overheidsdiensten gesloten zijn. AMSTERDAM De avondbeurs in Amsterdam heeft voor Philips en Uni lever wederom een bijzonder vaste stemming aan de dag gelegd. Philips kon vergeleken met het slot van de middagbeurs 16-T punt stijgen en Uni lever 9 punten. Hierdoor kwamen beide fondsen op het historische hoogtepunt van 726. De New Yorkse beurs had van winst nemingen te lijden. Toch waren hier bepaalde elektronische fondsen zeer vast. WATERFORD (Ierland). De Delf- zijlse kustvaarder Koningin Juliana, die donderdag in de mond van de rivier Waterford aan de Irese kust op de zand banken liep, is zo goed als veilig. Het schip maakt geen water en de hele be manning is weer aan boord gegaan. Brit se sleepboten hopen het schip bij hoog tij te kunnen vlottrekken. Van een verslaggever DEN HAAG Hij was een ware ex pert in antiek en juwelen gewor den, de 43-jarige Rotterdammer H. D. B., die in Voorburg is gearres teerd. In zijn eenvoudige fabrieks arbeiderswoning had hij een grote bibliotheek aangelegd over antiek, opgravingen, oud tin, en dergelijke. Gewapend met die kennis kon hij zijn heler, de vijftigjarige antiquair J. V., eveneens een Roterdammer, „op bestelling" leveren. Wat hij te leveren had was veel: de opbrengst van honderdtwintig inbraken, alle gepleegd in Den Haag of in de voor steden ervan. Harde werker Op 27 oktober is B. al gearresteerd in Voorburg; hij werd betrapt bij zijn honderdtwintigste inbraak. Toen had de politie er echter nog geen ver moeden van, da't de inbreker zo ac tief was geweest. In augustus 1957 vatte B. zijn duistere handwerk op. Zijn leefwijze bleef even eenvoudig als toen hij nog een gewoon arbeider was. Hij „werkte" uitsluitend 's avonds tussen acht en tien urn1. Met de trein reed hij dan naar Den Haag. Daar nam hij een tram of een bus, die zijn eindpunt in een min of meer welgestelde Haagse wijk had. De recherche had al spoedig door dat het eindpunt van tram of bus een rol speelde voor de onvindbare inbreker. T web ton B.'s grootste inbraak in Rotterdam had een opbrengst van tienduizend gul den; soms kon hij ook niets van zijn gading vinden. B. zegt bij elkaar tienduizend gulden aan baar geld voor zijn buit te hebben gekregen; volgens de bestolen eigenaren heeft hij echter voor ongeveer twee ton buitgemaakt. V*eel sieraden zijn te ruggevonden; de Haagse recherche schat echter, dat daarmee nog geen vijf procent van de buit is achter haald. Negen maal Het enige gereedschap van B. bestond uit een schroevendraaier en een af geschermd zaklantaarntje. Eens ver loor hij de schroevendraaier; hij kocht een nieuwe die precies gelijk was aan de oude. Hij vervoerde zijn buit in kleden en handdoeken, die hij op de plaats van de inbraak stal. Tenslotte maakte B. zijn grote fout. In vrij korte tijd brak hij negen maal in in hetzelfde blok woningen in Voorburg. Extra surveillance had toen succes. De heler, V., en zijn echtgenote zijn gearresteerd. ARNHEM Als eerste vertegen woordiger van het openbaar ministerie in ons land heeft de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Arnhem, mr*Holsteijn, vrijdag de ministeriële vestigingsbeschikking boek verkoper sbedrij f verklaard. Mr. Holsteijn noemde deze beschik king een ernstige beknotting van de vrijheid van drukpers een vrijheid gegarandeerd in de Grondwet. Dat was de conclusie van een bewogen requisitoor, waartoe de veelbesproken kwestie van de zg. kruidenierspockets aanleiding had gegeven. De procureur-generaal vroeg beves tiging van het vonnis van de economi sche rechter te Zutphen, die de kruide nier R W. K. uit Deventer had ontsla gen van alle rechtsvervolging terzake van de hem te last gelegde overtreding van de vestigingsbeschikking boekver- kopersbedrijf. Deze beschikking verbiedt o.m. het verkopen van boeken door an deren dan boekhandelaren of hen die een speciale vergunning daarvoor heb ben. Zij werd uitgevaardigd kort nadat de eerste pockets van de speciaal daar voor gestichte uitgeverij De Bron aan kruideniers en tabakshandelaren waren aangeboden. De kruidenier stond thans voor het Hof in hoger beroep terecht. Mr. W. M. J. C. Phaf, hoofd van de directie wetgeving van het ministerie van economische zaken meende, dat door de vestigingsbeschikking het open baar belang wordt gediend en dat zij geen essentiële beperking van de druk persvrijheid veroorzaakt. In principe, zo moest getuige echter toegeven, betekent de beschikking, dat wanneer bijv. een wetenschappelijke stichting een boek wil uitgeven en verkopen, zij daarvoor spe ciale toestemming nodig heeft. Niet er kende uitgevers, die door de boekhandel worden geboycot, zullen door de nieuwe beschikking ook grotere moeilijkheden kunnen krijgen bij het verspreiden van hun werken. De raadsman, mr. A. Zeegers: De- ongrondwettig i boekhandel zag een gevaar in de ver koop van boeken door duizenden krui deniers en sigarenwinkeliers. De beschik king die op het verzoek van de boekhan del in het leven is geroepen, is niet van belang voor de openbare orde, maar voor de boekhandel zelf.. De uitgever J. van Tuyl te Antwerpen, directeur van De Bron: er was nog een veel groter debiet voor pockets dan al leen via de boekhandel. De voorzitter van de BoekverkQpers- bond, de heer Blok uit Rotterdam, ont kende aanvankelijk, dat hij tegen de heer v. Tuyl gezegd zou hebben, dat hij geen bezwaar had tegen uitgifte van kruidenierspockets. Even later herinner de hij zich wel weer het een en ander en nog later gaf hij wel toe zoiets te hebben j gezegd, maar dan met de restrictie, dat de erkende uitgevers hun auteursrechten niet gingen verkopen aan uitgevers van kruidenierspockets. De procureur-generaal: Antiquarische boeken vallen buiten de beschikking, die mogen net als .bijbels dus wel verkocht worden door kruideniers. Voor nieuwe boeken moet echter vergunning worden gevraagd. Dat is beknotting van het in de grondwet verankerde recht. Het open baar belang wordt door de beschikking niet gediend maar geschaad, wanneer aan de vrije verspreiding van 's mensen gevoelens en gedachten ook maar iets in de weg wordt gelegd. Wanneer de leden van de boekverkopersbonden iets niet zouden willen of kunnen verspreiden, dan is er in verband met de beschikking bijna geeii andere weg om het bewuste geschrift toch tot verspreiding Van onze correspondent STOCKHOLM Na onder, handelingen die twee dagen hebben geduurd, hebben de mi nisters van buitenlandse zaken van zeven landen; Engeland, de Scandinavische landen, Zwitserland, Oostenrijk en Por tugal gisteren in het Zweedse ministerie van buitenlandse za ken de documenten gepara feerd, waarin het ontwerp-ver- drag inzake de vorming van een kleine Europese vrijhan delszone was vervat. Het is de bedoeling dat de betrokken par lementen het ontwerp-verdrag uiterlijk 31 maart van het vol gend jaar zullen ratificeren, waarna het op 1 juli in werking kan treden. De activiteiten van de vrijhandels vereniging zullen zich beperken tot de commercie, zodat het verdrag geen enkele politieke of economische binding nastreeft. De instelling van een vrije markt voor circa 90 miljoen mensen wordt beoogd door afschaffing van tarieven en andere handelsbelemme ringen in de industriële sector in maxi maal tien jaar. Er zijn in het verdrag bepalingen opgenomen die moeten ga randeren dat de opheffing van han delsbarrières niet teniet wordt gedaan door subsidies en praktijken die de handel of vrije vestiging tegengaan. Voor de handel in landbouwproduk- ten is een speciaal regiem uitgewerkt. Voor de juiste uitvoering van het ver drag en de coördinatie is een raad in het leven geroepen, waarin de zeven landen op ministerieel of ambtelijk ni veau vertegenwoordigd zullen zijn. De laatste beletselen die het akkoord over de zone nog in de weg stonden, zijn gistermiddag, ten dele door con- sessies van Engeland, uit de weg ge ruimd. Het accepteerde de eis van de Scandinavische landen dat bevroren gefileerde vis als industrieprodukt moet worden beschouwd, waardoor het zal kunnen profiteren van tariefafbraak. Oorspronkelijk wilde Engeland dit soort vis als landbouwprodukt behan deld zien. Maar wel behield het land zich het recht voor bij Scandinavische importen van meer dan 24.000 ton per jaar nieu we onderhandelingen en eventueel tariefafbraak in langzamer tempo of zelfs herroeping van de status van in dustrieprodukt te eisen, dit laatste in geval van uitbreiding van visgronden. Op 1 juli 1960 zullen de zeven landen een eerste onderlinge tariefsverlaging van 20 procent invoeren. Daarna gelden jaarlijkse tariefsverlagingen van' 10 procent. In een bijzondere resolutie, waartoe Denemarken, Zwitserland en Oostenrijk het initiatief hadden genomen, hebben de zeven landen hun bereidheid uitge sproken opnieuw met de zes landen van de E.E.G. en eventueel alle landen van de O.E.E.S. onderhandelingen te beginnen, die tot een wijdere associatie moeten leiden. Een nieuwe verdeling van Europa moet beslist voorkomen worden, aldus de resolutie van de zeven landen Heel prozaïsch kwam Cateri- na Valente, de donkere, 28-jarige wereldster van het internationale lied, met de trein uit Lugano op het Amsterdamse Centraalstation in de vroege ochtend aan. Het eerste enthousiasme van Ca terina gold het eerbewijte, waar mee de Nederlandse Spoorwegen haar op het station te Arnhem had den verrast. Terwijl de zangeres op dat ogenblik nog de slaap uit haar donkerbruine ogen wreef, klonk er namelijk uit de stations luidsprekers een van haar be roemd geworden liedjes. „Ik heb toen gauw een kam door mijn haar getrokken om naar de men sen op het perron te kunnen wui ven", vertelde Caterina bly en gecharmeerd. Ria ook Vergenoegd bleef ze ook rond kijken toen zij 's middags in het Amstplhotel het middelpunt vorm de van het Nederlandse wereldje van de show-business. Met haar rood-verkouden neus, die keer op keer door haar make-up kwam glimmen, drukte zij daar de han den van de Nederlandse zangers en zangeressen. Tevens ontmoette Caterina er de Eindhovense Ria Verde het meisje dat de Nederlandse teksten van de door Caterina te zingen liedjes, op een proefbandje heeft voorgezongen. Thuis in haar flat te Lugano heeft Caterina op de lastige uitspraak van de teksten geoefend. „De grootste moeite heb ik met bet woordje „zwijgen" ge had. Daar heb ik een dag lang mijn tong op gebroken", verklapte Caterina, van wie bekend is, dat zij zes talen vloeiend spreekt. Het is overigens de tweede keer in haar leven dat Caterina in ons land komt. „De eerste keer was in 1938, herinnert zij zich. Toen trad ik samen met mijin ouders in een variéténummer in Carré op". Uiteraard staan de zoeklichten van roem en belangstelling nu heel wat feller op haar gericht. Zy treedt op, te beginnen zater dagavond, in de Rotterdamse Ahoy'hal, en daarna in het Con certgebouw te Amsterdam, Tivoli in Utrecht en K. en W. in Den Haag. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Een ruim 25 meter lange raket van de Ameri kaanse luchtmacht bracht vrijdag avond een nieuwe kunstmaan in een baan rond de aarde. Deze nieuwste aardsatelliet van de Verenigde Sta ten kreeg de naam Discoverer (Ont dekker) VIII. Van de basis Vanden- berg in Californië af werd de raket gelanceerd. Het voornaamste doel van de nieuwe kunstmaan is vandaag tijdens de zeventiende omwenteling rond de aardbol een capsule uit stoten. Men hoopt er thans na alle mislukkingen tot dusver eindelijk in te slagen deze capsule in de lucht op te vangen. Op eilanden van de Hawaiigroep stonden gisteravond al vliegtuigen gereed, voorzien van speciale apparaten voor het opvan gen. INSTRUMENTEN De 135 kilo wegende capsule, de neuskegel van de lange raket, zit vol wetenschappelijke instrumenten. Het is van het hoogste belang deze ongeschonden weer in handen te krijgen, in verband met pogingen om later een mens een reis door het randgebied van de wereldruimte te laten maken en gezond en wel op aarde 1e laten terugkeren. Voordat we er in slagen capsules na een vlucht door de ruimte weer op te vangen, zullen we nimmer een mens in een baan rond de aarde brengen, zei een deskundige van de Amerikaansce luchtmacht gister avond. Mocht het ook ditmaal niet ge lukken de neuskegel in de lucht op te vangen, dan zullen schepen van de Amerikaanse marine proberen het gevaarte uit zee op te vissen. BRUSSEL Nu de ronde-ta/elcon- ferentie met de Kongolese leiders voor de deur schijnt te staan, heeft koning Boudewijn vrijdag een dringend be roep op alle Belgen gedaan zich aan een te sluiten om het Kongolese vraagstuk tot een oplossing te bren gen. De koning verzekerde zijn volk, dat Kongo niet wordt prijs gegeven, voor dat het probleem op vreedzame en rechtvaardige wijze is opgelost. brengen. De procureur-generaal was aan de andere kant voorlopig neg niet bang voor een echte beperking van de drukpers vrijheid. Gelukkig bestaan er nog kran ten en tijdschriften, zo zei hij. Het gaat echter nu niet alleen om de pocket boeken, die geven de eerste stoot, het Koning Boudewijn sprak over Kongo in de Vrije universiteit in Brussel, tij dens een plechtige herdenking van het 125-jarig bestaan De vorst ontving het ere-doctoraat. Het Kongolese vraagstuk kwelt mij reeds maanden, aldus de koning, om dat het van zeer groot belang is voor de toekomst van het land en omdat het land en de mensen die erbij be trokken zijn, mij nauw aan het hart liggen. Uit persoonlijke waarnemingen tij dens zijn grote reis door Kongo had de koning geconcludeerd, dat daar het stadium is bereikt de zwarte bevol king de hand te reiken om haar op de weg naar zelfbestuur te leiden. Plotseling losgebroken onstuimige krachten hebben de geleidelijke ont wikkeling evenwel verstoord. Voor het indijken van deze vloed waren niet Van onze weerkundige medewerker „Steeds hoger" is het parool van de thermometer in de laatste da gen geweest. Iedere dag werd het wat zachter nadat het vooral woensdag in de noordelijke pro vincies erg koud was geweest. Gistermiddag wees de thermometer overal in ons land tien graden of meer aan, behalve op de Wadden eilanden waar op Terschelling ne gen graden als hoogste tempera tuur werd gemeten. In Eindhoven en op het vliegveld in Zuid-Lim burg werd zelfs zestien gfaden ge meten bij een verrukkelijke zon en niet teveel wind. Ook dit weekeinde zal het be trekkelijk zacht blijven, al zal de temperatuur vooral 's nachts lager worden omdat de wind verder gaat afnemen. Het gebied van hoge druk boven Rusland dat de koude ver naar het westen heeft gestuwd, is van wat minder betekenis geworden waardoor de koude zich heeft te ruggetrokken. Ook de depressies in het westen zijn echter niet erg actief meer, zodat de stormen die deze week boven de Britse eilan den hebben gewoed, zijn gaan lig gen. De kans op regen is vandaag in ons land niet groot. Ook voor zon dag zag het er gisteravond niet erg regenachtig uit. Wel zijn plaat selijke mistbanken te verwachten, die met de overdrijvende wolken velden het weer af en toe zullen versomberen. gaat om veel meer. De beschikking kan alles treffen wat met de verspreiding genoeg inheemse leiders voorhanden, van drukwerk te maken heeft. Met nadruk betoogde koning Boudé- De raadsman, mr. A. Zeegers, Had daar niet veel aan toe te voegen. Schen ding van de Grondwet en van het trac- taat omtrent de rechten van de mens waren ook zijn voornaamste argumenten. wijn, dat de aanwezigheid van de Bel gische kolonisten niet alleen voor de inheemse bevolking van groot belang is, maar ook voor de Belgen zelf. Een Het hof zal die overwegen en op 4 de- snelle aanpassing aan de zeer snel cember uitspraak doen. (evoluerende volken is vereist. WASHINGTON (UPI) Bij na der inzien heeft president Eisen hower ervan afgezien oud-president Truman uit te nodigen met hem mee te gaan op zijn komende reis door elf landen. Op zuiver praktische gronden vindt hij het onmogelijk zich door Truman of ëen andere vooraan staande democratische politicus te laten vergezellen. Dit schreef Eisenhower aan een democratische senator die hem dit denkbeeld aan de hand had gedaan. De president vond wel dat er zeer aantrekkelijke kanten aan het voor stel zaten, maar het zeer druk be zette programma dat elke dag van de reis moet worden afgewerkt brengt mee, dat hij alleen een be perkt aantal assistenten mee op reis kan nemen. DJAKARTA (A.P.) Het Indone sische leger heeft alle functionarissen van de Chinese communistische am bassade gisteren bevolen West-Java onmiddellijk te verlaten. Majoor Nawawi Alief, de voorlich tingsofficier die het tot nader order van kracht zijnde bevel bekend maakte, be weerde dat de functionarissen de evacu atie ingevolge de nieuwe regeringsbepa lingen hadden bemoeilijkt van buiten landse Chinese onderhandelaars. Sabotage Zowel het Indonesis"'-e leger als het ministerie van buitenlr e zaken hebben de Chinese functions, ,en beschuldigd van provocatief optreden om de rege ringsplannen de Chinese handelaars te „saboteren", zo zei majoor Alief. te „saboteren", ze zei majoor Alief. Eerder op de dag. nog voor het bevel bekend werd. had de Chinese ambassa deur in Djakarta een onderhoud van anderhalf uur met president Soekarno. Na afloop van het onderhoud, dat door mi nister Subandrio- werd bijgewoond, wer den aan beide kanten geruststellende verklaringen afgelegd. ..De vriendschap tussen Indonesië en China mag van de ze. kwestie geen nadeel ondervinden", zei Subandrio. ..Deze kleine zaak mag niet tot verkoeling leiden", zei ambas sadeur C'.ien. .Niettemin was het duidelijk dat er in de toestand in feite niets is veranderd. Subandrio zei het duidelijk: de Indone sische regering is vastbesloten het be sluit om buitenlanders te verbieden han del te drijven op het platteland, om economische en veiligheidsredenen uit te voeren. Het is juist die maatregel waar communistisch China op het ogen blik tegen ageert, omdat vooral de Chinezen er door zullen worden getrof fen. Moeilijk Het schijnt dat Subandrio, bij zijn re cente bezoek aan Peking om deze zaak moeilijke ogenblikken heeft moeten door staan. Iemand uit Subandrio's omge ving heeft gezegd dat de Chinese lei ders hem tamelijk grof hebben behan deld. Hij zou er in een onderhoud met Tsjoe En-lai (die ?iem voor dit gesprek uit bed had laten halen) zelfs op heb ben moeten wijzen dat hij een vertegen woordiger was van een bevriende mo gendheid en dat hij gedwongen zou zijn Peking te verlaten als Tsjoe zijn toon niet wijzigde. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Bij controle van een luchtkoelingsinstallatie op de in aanbouw zijnde raffinaderij van de Esso in Rotter dam is de Amerikaanse ingenieur R Clapper uit Michigan (Ohio) gistermid dag omstreeks vyf uur door nog onopge helderde oorzaak van een hoogte van drie meter op een betonnen vloer gevallen. Hij werd met een schedelbasisfractuur in het Havenziekenhuis opgenomen. Gis teravond was zijn toestand bevredigend De ingenieur verbleef slechts sedert enkele dagen in Nederland. MINDER ORDERS VOOR WEST-DUITSE WERVEN FRANKFURT. MAIN (UPI) - In de eerste negen maanden van dit jaar wer den in West-Duitsland 170 (v.j, 214) zee schepen gebouwd met een totale inhoud van 888.207 (841.153) ton dw. Hiervan werden 75 (99) schepen gebouwd voor buitenlandse rekening. Op het ogenblik zijn 187 (260) boten in aanbouw op de Westduitse werven. Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. On geveer dezelfde middagtempera- turen als vrijdag en een meest matige wind tussen zuid en zuidoost. MIESJE: Geraffineerd In het zwart voor vanavond.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1