WACHTGELDERS WORDEN HERPLAATST Ruime interpretatie voor personele belasting Herders werden Heren en hun gezag is Caesariaans: Verdeel en heers a ZEVEN MILJOEN PER JAAR Deense fiscus vroeg meer dan man in een jaar verdiende - Roeanda beleeft zijn Herfsttij der Middeleeuwen Belgen bij begrafenis verrast Leerkrachtenda g Zeeuwse CBTB Onbegaanbaar strijdgebied Zaterdag 21 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Torenklok van Sint Anna iveer op gang Van een medewerker Kantoor en studeerkamer Noodzakelijke bergruimte in kleine ivoningen WACHTEN REGELING ONDERZOEK MEDEWERKING DIVANBED Zondagsschool Biezelinge wordt voortgezet IN AFRIKA STROOMT BLOED Van ome correspondent BRUSSEL Deze zomer is Charles Moetara Roedahigwa, mwami (koning) van Roean da. in het hospitaal van de blanken in de hoofdstad Oesoentboera overleden. Enkele dagen later stonden om zijn graf de Belgische autoritei ten, de notabelen van de Watoetsi's, een paar duizend pygmeeën-boogschutters (Batwa) en op een afstand nieuwsgierige Bahoetoe's. Onverwacht trad het hoofd van de Abiroe- Watoetsi's, aan wie de legermacht ondergeschikt is, in zijn gewaad van stamhoofd, dat ook krijgstenue is, naar voren. Kigeri V, zei hij, zal de nieuwe mwami zijn. Gezien de boogschutters zat er voor de Belgen niet anders op dan de verrassing te ac cepteren. Links een trotse Watoeisi-danser. wiens voorgeslacht eeuwen geleden als herders naar Roeanda kwam en wiens geslacht thans over Roeanda heerst als de vazal- vorstjes van de Europese Middeleeuwen rechts de slaafse Bantoedie thans een wanhopige poging doet om het juk van eeuwen af te schudden. einde moet maken. Vandaar dat zij on rust stoken, door bijv. het gerucht te verspreiden dat Moetara Roedahigwa onder „mysterieuze'* omstandigheden, dat wil zeggen door toedoen van de blanken gestorven is. Zij blijven probe ren te verdelen en te heersen en intus sen willen zij voor hun gebieden zo vlug mogelijk onafhankelijkheid. Want onaf hankelijkheid Voordat de Bahoetoe's po litiek zijn opgevoed, betekent dat de mwamis goede kans hebben hun macht te bestendigen. SLUIS. De torenklok van St. Anna ter Muiden, die enkele maan den geleden op non-actief is geko men nadat de P.Z.E.M. de toevoer van stroom had afgesneden, zal binnenkort weer de juiste tijd aan geven. De gemeenteraad van Sluis heeft namelijk besloten de rekening van de elektriciteitsmaatschappij voor geleverde stroom te betalen. Er is rond d'e toren van de Herv. kerk te St. Anna ter Muiden in de afgelopen maanden veel geharre war geweest. De kerkvoogdij van de Herv. Gemeente beweert dat de toren geen eigendom van de Kerk is. Het gemeentebestuur is van me ning evenmin eigendomsrechten te kunnen doen gelden en het rijk heeft verklaard dat de toren ook geen rijksbezit is. Niemand achtte zich daarom aan sprakelijk voor het betalen van de elektrische stroom voor het toren uurwerk. Toen sneed de P.Z.E.M. de kabel door en ging de klok staan. Gisteravond heeft de gemeente raad besloten de achterstallige re keningen te zullen betalen, uitslui tend ten gerieve van de bevolking, die de openbare tijdsaanwijzing op hoge prijs stelt, doch allerminst om daarmede te verklaren dat de ge meente eigendomsrechten op de to ren zal doen gelden Het is mogelijk dat het rijk zich bereid zal verklaren bij te dragen in de onderhoudskosten. Misschien komt er nu ook een eigenaar opdagen, meende de raad. MIDDELBURG. - Uitgaande van de Zeeuwse CBTB werd gisteren in de school aan het Noordboiwerk in Middel burg een leerkrachtendag gehouden van het christelijk landbouw huishoudonder wijs. In de morgenuren hield ds. M. v, d. Klis uit Zierikzee een referaat over de godsdienstige vorming in het landbouw- hui^ioudonderwijs. De predikant gaf eerst een historisch overzicht van de strijd om de christelijke school, waarna hij zich verdiepte in het christelijk or ganisatiewezen, met name van dat in Zeeland. In onze provincie zitten we met bijzondere problemen op dit ter rein, aldus spreker, de meeste mensen sturen hun kinderen naar de dichtstbij zijnde landbouwhuishoudschool en niet bewust naar een verder gelegen Christe lijke of openbare school. Het streven moet er volgens ds. v. d. Klis op ge richt zijn Christenmeisjes te vormen, die later in de maatschappij of in tiet gezin principieel op de bres kunnen staan. Dr. D. Barends, rector van het Chris telijk Lyceum te Goes, sprak in de mid daguren over „De persoonlijkheidsvor ming in het landbouwhuishoudonder- wijs". Dr. Barends besprak eerst uit voerig ds begrippen persoonlijkheid en vorming, waarna hij inging op het wezen van het nijverheidsonderwijs. Spreker juichte de grote plaats toe, die in dit onderwijs aan de praktische vakken wordt gegeven. Op onze scholen is het gevaar aanwezig, dat er teveel getheore tiseerd wordt, daarom is het uitermate nuttig, dat er instellingen zijn, die de andere kant voldoende tot haar recht la ten komen. Ten slotte zei dr. Barends, dat de persoonlijkheid van de leerkrach ten van grote invloed is op de vorming van de nog jeugdige leerlingen. Vruchtbare discussies volgden op de beide referaten. Ve treurende echtgenote van de onlangs overleden mwami van. RoeandaCharles Moetara Roedahigwa. Toen deze weduwe treurend bij de groeve stond, voerden de Watoetsi's een staatsgreep uit, waardoor, kun feodale macht over de Bantoes werd geprolongeerd. Kigeri V was ruim een week geleden door koning Boudewijn naar Brussel genodigd, doch telegrafeerde daags voor zijn aankomst dat hij tot zijn spijt verhinderd was. Er waren troebelen uit gebroken in zijn land, die hij toe schreef aan de politieke partijen. In deze luttele alineas ligt de eindfa se samengevat van enige eeuwen Mid den-Afrikaanse geschiedenis, die uitge lopen is op een steeds duidelijker con flict, dat al vele mensenlevens heeft ge kost en waarvoor een vreedzame oplos sing moeilijk is te vinden. In het arme en moeilijk toegankelijke voogdijgebied Roeanda-Oeroendi. waar natuurlijke verbindingswegen ontbreken, omdat geen rivier bevaarbaar kan wor den gemaakt en waar de passen op 2000 meter liggen of nog hoger, maken de Batwa. pygmeeën van gemengd bloed nog maar één percent van de be volking uit. Dat moest al eeuwen geleden gewe ten worden aan de Bahoetoes, die Ban toes zijn en er zich als landbouwers kwamen vestigen. In de achttiende eeuw kwamen deze Bahoetoe's onder het ge zag van de Watoetsi's, een volk van herders, die oorspronkelijk in het Nijl- dal moeten hebben gewoond. Ze trok ken het land binnen met hun kudden runderen, hun „Hathor"-koeien met lange horens, die men afgebeeld ziet op de monumenten welke de Farao's heb ben doen oprichten. Intelligent di, moet niet veel problemen hebben' gesteld. Ze werden om het gezag, dat ze ook aan hun .gestalte ontleenden, aanvaard door de landbouwende Ba hoetoe's, die voor de grensgebieden in hun land nooit een bestemming hadden weten te vinden. Wederzijds belang bracht beide vol ken tot elkaar. Het herdersvolk be schikte over het vee. dat de Bahoetoe's graag zouden hebben. Ze kregen de be schikking over beesten, zo ze zich ver plichtten voor de Watoetsi's te werken. Zo kwamen contracten tot stand, die niet alleen de Bahoetoe's die ze afsloot, verplichtten, doch ook hun afstamme lingen! Wat wonder dat de slimme Watoetsi's zich ontwikkelden tot de heersende aris tocratie, die het op het bezit der kud den berustende gezag wisten uit te brei den tot alle gebieden. Het Watoetsi-op- perhoofd, de mwami, werd Nyamoegira oeboetangwa, de man. die doet. wat hij wil en tegen wiens wil niemand zich mag verzetten. Oeroendi is thans nog een gebiedzon der dorpen. Vandaar dat de politiek van democra tisering met de vorming van gemeen ten „voorlopige gemeenten" heet het in de regeringsverklaring van 10 no vember moet beginnen. Bovendien, ontwikkelden de mwamis hoven, waar de grote leenmannen hen kwamen vlei en. Verkeerden ze aan het hof, dan verzwakte hun gezag in het eigen ge bied. Keerden ze daarheen terug om het te herstellen, dan moesten ze al gauw vrezen, dat de gunst van de mwami zich van hen afkeerde. Handige politici De Belgische overheid, in 1919 het gezag overnemend dat voordien door Duitsers was uitgeoefend, heeft dit feo dale systeem aangetroffen en daar zij in het voogdijgebied het gezag niet di rect. maar via de bestaande instellin gen. wilde uitoefenen, heeft zij de heer sende kaste der Watoetsi's in haar be voorrechte positie moeten handhaven. Bij deze staat van zaken beschouwen de Bahoetoe's de blanken als bescher mers tegen de macht der Watoetsi's,' of Van onze belaslingmedewerker Hï vele pogingen om de personele belasting, die zowel wat doel als structuur betreft, volkomen verouderd is, af te schaffen hebben tot nu toe gefaald. Nog steeds lopen de ambtenaren-beschrijvers langs de deuren om hun stereo tiepe vraag' te stellen: „of er nog iets veranderd is". De brede massa weet van de bepalingen minder af dan van welke belastingwet ook en zodoende is het mogelijk dat diverse studeer- en kantoorvertrekken nog steeds in de belasting betrokken zijn, hoewel daar soms met een kleinigheid verandering in was aan te brengen. De fiscus kan zich daarbij beroepen op het zevende lid van artikel 2 van de wet op de personele belasting 1950, waarin is bepaald dat gedeelten van een woonhuis slechts dan zijn vrijgesteld als uit de inrichting blijkt dat die kamers uitsluitend worden gebruikt voor een ander doel dan woning, gemak, uitspanning of vermaak. Uit de inrichting van een vertrek moet dus blijken dat dit uitsluitend wordt gebruikt voor bijv. kantoor en niet tevens buiten de kantooruren voor woon- of slaapvertrek wordt gebezigd. Ditzelfde geldt dus voor studeerkamers, die gebruikt worden voor de uit oefening van een ambt, beroep of bedrijf. HET PROBLEEM van de wachtgelders bij de rijks overheid wordt sinds sep tember van het vorige jaar systematisch aangepakt. Zoals bekend heeft het Rijk een aantal wachtgelders. Dit zijn men sen, die geen werk meer verrich ten doch die al naar hun dienst tijd en leeftijd gedurende een bepaalde periode wel een gedeelte van hun salaris uitbetaald krijgen. Het overgrote deel van deze men sen zijn gewezen ambtenaren van diensten, die na de oorlog uit de grond gestampt moesten worden doch waarvan de taak thans geheel of oijna geheel is afgelopen. Wij denken hierbij b.v. aan de Raad voor net rechtsherstel, het Beheers instituut, de Schade enquête com missie, de C.C.D. etc. Sommige van deze ambtenaren vinden snel weer een nieuwe baan, voor ande ren en met name voor de ouderen onder hen, is dat veel moeilijker en het is dan ook een uitkomst voor deze categorie, dat zij althans een tijdlang geholpen worden met een wachtgeld. Het woord wachtgeld duidt er al op, dat deze arbeidskrachten moe ten wachten op inschakeling elders in het arbeidsproces. Natuurlijk wordt hierbij in de eerste plaats gedacht aan de overheid zelf. Dat hierbij bemiddeling nodig is spreekt vanzelf. In het verleden gebeurde dit ook. De voormalige Centrale personeels dienst had mede tot taak wachtgel ders voor te dragen bij ministeries en diensten waar vacatures beston den. Daarnaast deden de chefs van de afdelingen en diensten, die gin gen inkrimpen veel moeiie om de mensen die zonder werk kwamen, elders onder te brengen. Ook werd door de instantie die belast was met de wachtgeldaangelegenheden moei te gedaan wachtgelders te herplaat sen. Menig wachtgelder kwam zo weer aan de slag. Gemakkelijk ging dat echter lang niet altijd. Vooral de mensen boven de vijftig konden moeilijk wedijve ren met vaak veel jongere sollici tanten. Zo bleven er nog een aan zienlijk aantal mensen op wacht geld. Niet alleen omdat dit de Staat geld kost het bedrag, dat aan wachtgelden besteed wordt, is ten slotte maar een klein onderdeel van de totale rijksuitgaven maar ook om de sociale ellende waarin d« wachtgelders geraken, heeft men thans een regeling getroffen, waar bij de wachtgelders veel meer kan* hebben aan de slag te komen. Sinds een jaar is nl. een rege ling van kracnl, waarbij vacatures, die bij rijksdiensten en ministeries ontstaan, behoudens een klein aan tal uitzonderingen, gemeld moeten worden aan de afdeling personeels voorziening van de Rijks psycholo gische dienst. Onder deze dienst valt ook het Bureau herplaatsing wachtgelders, dat belast is met de zorg voor de wachtgelders. De consulenten van dit bureau krijgen nu als eersten de vacatures onder ogen en gaan on middellijk met de betreffende in stanties praten of een open plaats door een wachtgelder kan worden ingenomen. Pas als gebleken is dat er geen geschikte wachtgelder be schikbaar is, wordt de functie vrij gegeven en kunnen andere gegadig den er naar dingen. Het blijft niet bij bemiddeling bin nen de kring van de rijksoverheid. In samenwerking met de gewestelij ke arbeidsbureaus doen de consulen ten van dit Bureau herplaatsing wachtgelders ook moeite wachtgel ders in het vrije bedrijf onder te brengen. Naast de bemiddelende taak heeft het bureau nog een andere. Zo kan indien de wachtgelder dat wenst via een psychologisch onderzoek worden uitgemaakt waarvoor de wachtgelder het geschiktst is. Op thans nog bescheiden schaal kan op grond daarvan een herscholing resp. bijscholing plaatsvinden, waardoor de wachtgelder gemakkelijker on der te brengen valt. Ook kan juist een psychologisch rapport vaak een steun zijn om wachtgelders ge plaatst te krijgen. Maar al te vaak hoort men nl. de mening" verkondigen, dat wachtgel ders in de regel als werkkracht niet zo goed zouden zijn. Een van de po sitieve dingen die men echter bij het Bureau herplaatsing wachtgel ders heeft ontdekt is wel, dat de verdeling van de goede en zwakke werkkrachten onder de wachtgelders weinig anders is dan die bij een willekeurige groep van werknemers. Het zijn dus mensen die met recht aanspraak op bemiddeling kunnen doen gelden. Plezierig is het dat het bureau al le medewerking ontvangt van de zij de der ministeries en diensten die personeel zoeken. In het afgelopen jaar werden dan ook een boven ver wachting groot aantal wachtgelders geplaatst. En Wat vooral tot tevre denheid stemt is,-dat ook de ouderen hun kansen krijgen. Zeventig pro cent van de geplaatsten is veertig jaar of ouder! Het ideaal, van het Bureau her plaatsing wachtgelders is een situa tie te bereiken waarbij de fase van het wachtgeld overgeslagen kan worden. Men doet nl. moeite om de mensen al te herplaatsen op het ogenblik dat zij nog niet ontslagen zijn wegens inkrimping of reorgani satie. Reeds geruime tijd van te vo ren is.meestal al bekend wie over compleet gaan worden. Voor deze mensen, die dus pas in de toekomst wachtgelder gaan worden, wordt bemiddeld alsof zij het reeds waren. Ofschoon het werk van h :l Bu reau herplaatsing wachtgelders, dat onder de bekwame leiding staat van drs. M. E. de Jonge, pas in opbouw is'en er nog veel nader uit te wér ken valt, bewijst het werk dat hier verricht wordt, dat er bij de over heid wel degelijk oog is voor effi ciency en gevoel voor de sociale omstandigheden van haar werkne mer*. Mede in verband met een nogal strakke uitspraak van de raad van beroep te Utrecht van 15 maart 1948 werd in een resolutie van de minister van 13 oktober 1950, no. 110 bepaald dat normale stu deerkamers in geen geval in de belasting moesten worden betrokken en dat de tot dusver toegepasteruime interpretatie van de betrokken wetsartikelen moest worden gehandhaafd. Ook in de memorie van antwoord op het wetsontwerp p.b. 1950 werd met na druk en ter geruststelling op deze reso lutie gewezen. mogelijk maakte dat daarbij een ge makkelijke houding werd aangenomen Het gerechtshof verklaarde zich, met een beroep op de tegenwoordige opvat tingen, akkoord met de uitleg van de accountant over zijn divan. Bovendien behoefde een werkkamer niet zo somber te zijn gemeubileerd dat daarin voor meubelstukken, die men ook in woon kamers aantreft, geen plaats zou zijn. Ook de aanwezigheid van kleren in de afgesloten muurkasten deed niets terza ke aangezien hetgeen dusdanig is opge borgen niet behoort tot de inrichting Nu kan men wel vasthouden aan devan de kamer. stelling dat het doel van het vertrek vol- De inrichting tot werkkamer was dus komen uit zijn inrichting moet blijken, I in orde. Doch ook op het argument van maar de moderne woningbouw, waarbijj de inspecteur, dat het betreden van de rtf» Kahnbtnpan hi an iron aic hf»«pnpr- ruimte en inrichting tot het uiterstekamer voor een bezoek aan de kasten Onnosities mers teeeri de macht der Watoetsi'so£ worden benul, maken een volledig toe- of het voeren van een privé-telefoon- vppusuies mers tegen de macni der Watoets s, ot passing van die stelling tot eel1 onrede. gesprek een beletsel vormen voor de on- Vooral m Roeanda hebben de mwa- als ^.^^thebbexs, he hen teJ™.*g üjkheid. belastbaarheid van het vertrek, ging het mi's het steeds verstaan het land te ^an het juk der Watoetsi s bevrijden Dil. bleek uit het geval dat in een uit-gerechtshof uitvoerig in. verbrokkelen, zodat nergens weerstands- deze meningsverscniuen maKen ae.praak van het Gerechtshof te 's-Gra- De „ruimere interpretatie" genoemd centra konden ontstaan. Hun vazallen i mwarms, nanaige politici, gebruik a°or verihage van 4 juli 1959 rolno. 68/1959 in de memorie van antwoord kwam iner- gaven ze een heuvel. De vazal woonde schuld voor de armoede aan de op de top en in de dalen beneden woon- blanken te wijten. den. geïsoleerd, enige Bahoetoe's die i Die mwamis zijn anti-Belgisch. Zij be- voor hem werkten. Zo werden geen ge-seffen, dat het westerse bestuur uitein- E II werd beslist. op neer, dat een werkvertrek als zo danig werd aanvaard als het niet in enigszins betekenende mate voor andere doeleinden werd gebruik!En dit is geen meenschappen gevormd en Roeanda- delijk aan hun bevoorrechte-positie een Een accountant wiens gezin bestondambtelijke welwillendheid, waardoor de bit twee personen bewoonde een flat- belastingplichtigen .generlei recht ver- woning, bestaande uit een grote zit-eel-kregen. doch wel degelijk een nadere en kamer, slaapkamer, keuken, badkamer verzwakkende aanduiding van wetster- •en een tot kantoor ingerichte kamer.,Hetmen gn daarvan uitgaande mag een in- meubilair daarvan bestond uit een specteur niet vallen over het feit dat in schrijftafel met bureaustoel, boekenrek. deze kamer ook privé-telefoongesprekken Van onze speciale verslaggever Ï")IT zijn een aantal voorbeelden van wachtgelders-rijksambte naren die reeds vele jaren ook naar hun eigen gevoelen in een hoogst onbevredigende toestand verkeren. Mensen die stevige, zelfs hoge wachtgelden- genieten. Die uit 's Rijksdienst zijn gerangeerd terwijl zij nog vrij jong, fit en recht van lijf en leden zijn. Een roemloos j slot vaak van een belangrijke amb- telijke loopbaan. Een toestand die ook hun geen bevrediging schenkt, want zij behoeven niets uit te voe ren, het Rijk keert hun een inkomen uit waartegenover geen prestatie staat. Tegelijkertijd is er op vele plaatsen gebrek aan ambtenaren. Men zie de vraag van de gemeen te Rotterdam aan Den Haag: Zend ons ambtenaren. De voorbeelden A Een gewezen hoofdambte- J\ naar. ,,Mijn wachtgeld is tienduizend gulden per jaar. Met een bijbaan tje erbij dat heb ik mag ik financieel niet klagen. Ik zal de jaren die mij nog resten tot mijn pensioen wel doorkomen. Maar is het niet ten hemel schreiend, dat i»efn01^lm?aard T> ee'i div.a?' 7»arvan worden gevoerd, een overcomplete divan ,ae inspecteur verklaarde dat het een i wr>rfjf Geen volk in Belgisch-Afrika wekt bij j de toerist door zijn optreden meer ver- rukking dan de Watoetsi's. Het zijn) KOPENHAGEN (A.P.) Uitper- sterke en krijgshaftige negers, die ge- Sen, vooral van belastingbetalers, is middeld niet minder dan éen meter 30jeen oud, lucratief en vooral veel mef kop'en'schouders bS£n"de kortecheï' voorkomend gebruik. In Denemarken de''ge Bantoes uitsteken. i'Leen belastingbetaler dezer dagen op Z" ziir verwan* aan de Abessijnse2JJn achterste benen gaan staan, om- Gallas, waarvan de foto van de weduwe dat de fiscus hem meer heeft laten van de overleden mwami meteen over- betalen, dan hij in een jaar verdiende tuigt- ze hebben aristocratische, soms' wat kwijnende gelaatstrekken. Watoet- tandend, 113.000 kronen naar de fiscus, andere kasten werd kleding bewaard. ff1- ,"lei"z£«elljk gebrulk De man heeft nu de staat een proces Volgens de inspecteur werd deze mogelijk l? maken aangedaan. Hij stelt, dat de stabilisa- kamer blijkens haar inrichting niet vol- üelening belasting is. omdat zij ver- i ledig als kantoor gebruikt. Immers, een plicht is. Als de rechtbank het in deze tweedelig divan bed behoort, naar zijn si's zijn prachtige dansers: het korps van de mwami van Roeanda, in tijger vellen en met een hoofddos van wuiven de pluimen, heeft met zijn reuzenspron gen. opgezweept dpor het machtige ge weld van twintig zware trommels, vo rig jaar op de Wereldtentoonstelling sen satie gemaakt. De komst in de achttiende eeuw van de Watoetsi's in Roeanda en Oeroen- met de bejaarde belastingbetaler eens is, en niet met de minister van finan ciën, die het tegendeel beweert, dan Het slachtoffer is de" 34-jarige Oveis de wet overtreden. Maersk-Müiler, die werkzaam was in De wet bepaalt, dat belastingen niet de scheepvaart. Twee jaar geledenhoger mogen zijn dan tachtig procent bedroeg zijn inkomen in een jaar 112.000 van iemands inkomen, kronen, wat een redelijk bedrag is als men berekent, dat een Deense kroon ruim twee Nederlandse kwartjes waard De inspecteur van de belastingen sloeg de oude baas aan voor een bedrag van 105.000 plus 13.000 kronen. Dit laatste was zijn verplichte, deelneming de heer Maersk-Müiler, zij het knarse- Voor de rechtbank in Kopenhagen is de grootste puzzel of de stabilisatie- lening. waaraan burgers met hogere inkomens moeten deelnemen, onder de rubriek belastingen valt, want het geld wordt binnen een bepaalde tijd in obli gaties terugbetaald. aard niet tot de inrichting van hét kan toor en bovendien werd de kamer her haaldelijk betreden en gebruikt voor het tinbergen en halen van kledingstukken en het voeren van privé-telefoongesprek- fcen enz. De accountant beriep zich om te begin nen op de door de minister in de memo rie van antwoord voorgestane soepel heid, betoogde dat de muurkasten niet tot de inrichting van de kamer behoor den en derhalve verder buiten spel ston den en gaf voor de aanwezigheid van de divan de verklaring dat deze werd ge bruikt wanneer de aard van het werk het De gecomprimeerde opzet van de hedendaagse woningen brengt, nu een maal mee dal soms zaken moeten wor den opgeborgen in een kamer, waarin zij feitelijk niet thuishoren. Maar ook hierop slaat de door de minister zelf be doelde ruimere interpretatie. Al met al een gevni dat zich vandaag de d?g in de prrktijk vele malen voor doet. De overwegingen van het Gerechts hof en de daaruit voortvloeiende uit spraak, waarbij de belastingplichtige accountant in het gelijk werd gesteld, zullen vete belastingplichtigen een wapen in de hand geven om ook in hun geval de studeerkamer of het kantoor vrijge steld te krijgen van deze totaal verouder de en niet meer aan haar doel beant woordende personele belasting. BIEZELINGE. Zondag 22 november kunnen de kinderen van Biezelinge weer naar de zondagsschool. Dil besluit is ge nomen tijdens een in Biezelinge gehouden vergadering van mensen die zich willen geven voor dit werk. Een groep mannen en vrouwen heeft zich hiervoor beschik baar gesteld en het zal dus niet zo wor den dat er voor de 90 kinderen van Bie zelinge geen gelegenheid meer is om de zondagsschool le bezoeken omdat er geen leiding is. De zondagsschool wordt nu weer ge houden op dezelfde plaats en op dezelfde uren als voorheen het geval was. Er is een aktie-eomité gevormd en dit comité heeft voorlopig de leiding. Een bestuur zal later worden gevormd. De afdelingen Walcheren Noord en Se- rooskerke van de C.J.B.T.R. vergaderden in OOST-KAPELLE o.l.v. de heer K. Jan- se. De heer A. Nieuwenhuijze sprak over „Gras zaad teelt". men ons heeft uitgerangeerd ter wijl er nog zovele belangrijke va catures zijn, waarvoor men ons zou kunnen gebruiken? Onder het mom van reorganisa tie is alles mogelijk. Maar als ik zie wat „reorganisatie" werkelijk betekent, nl. dat er op hoge posten mensen komen zonder behoorlijke ervaring maar die wat vriendelij ker en buigzamer zijn tegenover hun chefs, dan vraag ik me toch af of aan dergelijke wantoestanden geen einde kan worden gemaakt." B Tweede gewezen hoofdambte naar. „Ik zit op rozen. Man, ik heb een wachtgeld van om en de bij tien mille. Hoeveel het precies is weet ik niet. Ik heb kort nadat ik was uitgerangeerd en wachtgeld kreeg éen praehtbaan gekregen. Ik mag' wel zéggen een topfunctie. Fi nancieel heb ik het nog nooit zo goed gehad. Praat me niet meer over hel verleden! Dat wachtgeld is voor mij heel leuk." Ct Derde gewezen hooldambte- t naar. „Kort nadat ik met een stevig wachtgeld naar huis was gezonden werd ik adviseur van eeirttiinjs- ter. Gesalarieerd. Dit werk doe ik thuis." (Deze man stond bekend als een bijzonder knap Organisator). D Vierde gewezen hoofdambte naar. „Ik heb ongeveer zeven mille Wachtgeld en verveel me stierlijk Ik poog er nu maar een baantje bij te vinden. Een groot salaris heb ik na,?uïll]k niet nodi§' bii dit wacht geld. Maar van dat nietsdoen wordt een mens dol," zo verzuchtte deze nog vrij jonge man. Wij namen vier voorbeelden. Vier van de vele die gezamenlijk voor zeven miljoen 's jaars op de be groting staan. Het lijkt hoog tijd dat aan deze zaak volle aandacht wordt geschon ken.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11