Kamer - via moties - teleurgesteld Haag se knuppel in hoenderhok van „huisvesters" Wel velen - niet allen NADERT Soldaten verloren troep vijfdaagse zwerftocht op grote stille heide De BiltGeen verandering VOORSTEL VAN STAALINDUSTRIE AFGEWEZEN In Zuidslavië stad opgegraven DR. SCHWEITZER OP HET L00 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND MINISTER: GRENS GEEN MEERDERHEID Kennecott Copper akkoord GEEN GEVAAR Parate leger vrij op Kerst of Oud-Nieuw MR. SCHOUTEN: GEEN NODELOZE INMENGING Wetsontwerp voor toto onderweg KRIJGSRAAD DIT IS GEEN DESERTIE kreeg vertrouwen Voor de radio Begroting van Zaken overzee ingetrokken Kluizenaar tegen wil en dank NIEUWE HOOP IN GENÈVE Leger in Djakarta beschuldigt Chinezen Autobusje over de kop - tien gewonden Betere positie lager kader rijkspolitie Nog 23 gemeenten zonder waterkraan Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren. Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chef red.: G. J. BREVKER Zeeuwse!) Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— !5e jaargang No. 4416 Vrijdag 20 november 1959 NIET MÉÉR SPIJTOPTANTEN Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De toelating van spijtoptanten en andere zgn. maatschappelijke Nederlanders in Indonesië is kabinetsbeleid en wel op breder basis dan vroeger. De regering is ervan overtuigd dat haar beleid voor 1960 veel nood zal lenigen van hen die in verdrukking zijn geraakt. Maar toelaten van allen, zoals de Tweede Kamer wenst, zou tot consequenties leiden, die geen enkele regering zou aanvaarden. Met deze woorden wees gistermid dag minister mr. A. C. W. Beerman een verruiming van het toelatingsbe leid, zoals dat door vrijwel de hele Tweede Kamer was bepleit, van de hand. Wel stelde hij toelating van de schrijnendste gevallen in het vooruit zicht, ook al zou daarmee het streef getal van tweeduizend worden over schreden. Ook beloofde hij de repatriërings commissie uit de Kamer in te lichten omtrent de aard van de aanvragen. Maar hoewel hij de toezegging deed de zaak nog eens in het kabinet te bespreken, en daar te vertellen, hoe de gevoelens van de Kamer zijn, oleef hij vasthouden aan het standpunt dat ons land onder de tegenwoordige om standigheden geen verruiming van de toelating kan verdragen, zodat hij ook niet kon zeggen in hoeverre met de ergste gevallen de grens van tweedui zend kan worden overschreden. Deze grens moet men echter niet als onaantastbaar beschouwen. Overigens zal de regering, aldus minister Beer man, de ontwikkeling zeer nauwkeu rig in het oog houden en nagaan wal de mogelijkheden in de toekomst ziin. Met twee moties een van de KVP- er mr. H. W. van Doorn en een van de socialist mr. F. H. J. M. Daams gaf de Tweede Kamer uiting aan haar die pe teleurstelling. Het is echter nu al zeker dat deze uitspraken geen uitwer king zullen hebben, afgezien nog van de vraag of het volgende week dins dag, als deze moties in stemming wor den gebracht, tot een uitspraak zal kunnen komen. Het ziet er namelijk naar uit dat voor geen van beide een meerderheid te vinden is. De motie-Van Doorn vraagt of de Kamer kan worden inge licht over de aard van de visumaan- vragen en dat heeft de minister eigen lijk al toegezegd. Volgens de liberaal mr. C. Berkhouwer komt men hiermee geen stap verder en jkvr. C. W. I. Wtte- waal van Stoetwegen had er helemaal geen behoefte aan. De socialistische motie wil het aan tal van tweeduizend „aanmerkelijk verruimen, een stap verder dus, daar de Kamer eerder achteruit zou gaan als zij genoegen zou nemen met de mo tie-Van Doorn. Deze laatste krijgt dus van de Partij van de arbeid zeker geen steun. Maar als de Kamer zich voorlopig berustend neerlegt bij het kabinetsbeleid, zal er evenmin een meerderheid zijn voor de motie-Daams, die immers regelrecht een veroordeling is van dit beleid. Het had de minister getroffen dat het probleem van de spijtoptanten door de Kamer zo centraal was gesteld, maar hij liet geen twijfel dat er bij hem zo wel als op zijn departement bewogen heid is wegens zoveel schrijnend leed. Hij zag echter geen reële mogelijk-1 heid om deze gehele groep toe te laten. Dan krijgen wij vijftigduizend mensen in ons land. Het volgende jaar kosten degenen die er al zijn ons 44 miljoer gulden, maar dit waren de mensen die onder de wielen dreigden te raken. Voor de toelating van de tweeduizend bestaan richtlijnen: dwingende mense lijke overwegingen met het oog op hun positie in Indonesië, en rekening hou den met Ons vermogen om deze men sen op te vangen. Het bekend maken van deze richtliinen zou volgens de ï~-.„Gter een openbaar aanbod b- kenen. daar de omstandigheden van al deze mensen te verschillend zijn. PITTSBURGH (Reuter, UPI) De vakbond van arbeiders in de Ameri kaanse staalindustrie heeft een nieuw voorstel van de werkgevers verwor pen. De laatsten hadden voorgesteld in een periode van drie jaar de lonen en sociale voorzieningen met in totaal dertig dollarcent per uur te verhogen. Bovendien zou volgens het voorstel een gezamenlijk te benoemen commis sie de arbeidsomstandigheden onder zoeken, zoals werkindeling en premies. Wall Street, dat aanvankelijk vast opende, vertoonde, na het bericht van de verwerping, een lichte daling. Zoals wij gisteren al meldden heb ben de partijen de onderhandelingen versneld. De tijd dringt, want op 26 januari loopt de zg. afkoelingsperiode van tachtig dagen af. De vakbond heeft al gezegd dat, mocht er geen oplossing zijn gevonden, een nieuwe staking zal worden uitgeroepen. De werkgevers, betwijfelen of de regering het zo ver zal laten komen. Het persbureau Reuter verneemt uit betrouwbare bron, dat de Ameri kaanse maatschappij Kennecott Copper Corporation overeenstemming met de vakbond heeft bereikt over een nieu we collectieve arbeidsovereenkomst. Verwacht wordt dat het contract van daag zal worden getekend. Levensgevaar is er niet, al zijn de economische toestanden moeilijk. Ook zouden er ongerechtvaardigde ver-| wachtingen ontstaan. Nog geen vijftig procent van hen kan de overtochts- i kosten betalen, laat staan in hun on-' clerhoud hier te lande voorzien. De minister kon zich de bewogenheid van de Kamer indenken, maar hij had de ondankbare taak mmhter te zijn Met de beperkte capaciteit van ons land kunnen alleen de ergste gevallen worden opgenomen, maar daardoor wordt het ook mogelijk om tegen 1962 de richtlijnen te verruimen. Volgende week dinsdag zal blijken) in hoeverre de Kamer nog vorm kan geven aan haar wensen. 1 BELGRADO CAP) In het zuiden van Zuidslavië, bij het dorp Kosofska Mitro- vitsja, is een stad opgegraven, die een vierduizend jaar geleden bewoond was. Archeologen van het oudheidkundig in stituut te Belgrado hebben twee maanden lang opgravingen verricht en zevendui zend voorwerpen aan de oppervlakte ge bracht. Voorts werden vele resten van woningen en andere gebouwen gevonden. De vondsten bestaan voornamelijk uit bekers, schalen en versierselen. Bijzonder belangwekkend was de vondst van een beeld, dat misschien een afbeelding is van een godin der vrucht baarheid en een soort altaar. Dit zou duiden op een religieuze cultus met een offerritueel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De helft van de parate eenheden van de landmacht zal dit jaar Kerstverlof hebben van 18 december tot 30 december. De andere helft zal nieuwjaarsverlof hebben dat begint op 30 december en loopt tot 11 januari 1960. Voor de militairen in de opleidingseenhe den zal het verlof beginnen op 24 december en aflopen op 4 januari 1960. VOOR KINDERBIJSLAG Tweede Kamer akkoord met twee meikcenten DEN HAAG De verhoging van de kinderbijslag met twee cent per kind per dag met ingang van 1 janu ari 1960, welke dient om de eerste verhoging van de melkprijs met twee cent per liter te compenseren, is gisteren door de Tweede Kamer zonder debat of hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Intensief gaat men in de Verenigde Staten verder met de opleiding van de groep astro nauten, de eerste Amerikanen die een reis door het randgebied van de wereldruimte zullen maken in het kader van het zg. project Mercury. Veel zorg wordt er aan be steed de ruimtevaarders te leren hoe ze hun capsule, na het neer komen in zee aan het einde van de reis door de ruimte, kunnen verlaten. Zodra de capsule in zee terecht komt worden vier grote ballonnen automatisch op geblazen om het gevaarte drij vend te houden. Op deze foto ziet men een model van een ruimtevaartcapsule met de bal lonnen in opgeblazen toestand. Een toekomstige astronaut werkt zich juist uit zijn kleine, tijde lijke behuizing. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Begrijp me goed, ik ben niet een söort verrader die zijn collega's met een dolkstoot in de rug naar een andere wereld zou willen helpen. Ik ben ook niet een man die met oogkleppen voor heeft staan pleiten voor een onmogelijke zaak. Dat zei gisteren mr. W. A. Schouten, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling en volkshuisvesting van Den Haag, toen hij zich in het Amsterdamse Vietoriahotel verdedigde tegen nogal felle aanvallen van de kant van huisvestingsbureaus. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Over enkele dagen zal het ontwerp tot wijziging van de loterijwet, dat regeling van de voetbaltoto mogelijk zal maken, de Tweede Kamer bereiken. Dit was gisteren het enige nieuws dat minister mr. A. C. W. Beerman, van justitie, wilde verstrekken. De minister zei wel te betreuren dat verleden week al bepaalde onderde len van het ontwerp waren gepubli ceerd. Dit betekent, daar de minister sprak van „onderdelen", dat ons bericht over de maximumprijs van 25.000 gulden, nog voordat het wets ontwerp is verschenen en wel van de meest bevoegde zijde, is beves tigd. Als „de particulier Schouten" had hij optimistische én revolutionaire woorden gesproken in een bijeen komst van de Stichting woningzaken bedrijfsleven. Hij had betoogd dat de Woonruimtewet zo spoedig moge lijk moet worden ingetrokken. On der het motto „Beter iets te weinig inmenging dan veel te veel" dienen de huisvestingsbureaus als het maar even kan te verdwijnen. Doordat de vraag naar woningen is verschoven van een kwantitatieve naar een kwa litatieve, zijn de huisvestingsbu reaus ongemerkt een soort bemidde lingsbureaus geworden voor de zoe kers naar moderne woningen. Laten wij de harde werkelijkheid toch niet harder maken dan hard nodig is, meende mr. Schouten. Overdreven klaagzangen en overbodige ambte lijke inmenging werken alleen maar verlammend. Hij kwam met allerlei feitenma teriaal voor zijn gehoor van verte genwoordigers van rijk, gemeenten Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Op zijn reis door West-Europa heeft de 85-jarige dr. Schweitzer die sedert gisteren in Rotterdam vertoeft, andermaal mogen ervaren, dat men meeleeft Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Vijf dagen achtereen hebben enkele soldaten uit de kazerne te Steenwijk in augustus als verdwaal de schapen door Drente gezworven. Zij waren op een oefening hun peloton kwijt geraakt en maakten, bepakt met hun gehele uitrusting, dagelijks flinke dagmarsen om hun troep in te halen. Die was voor hen echter onvindbaar opgeslokt door de grote, stille, Drentse heide, zodat de soldaten, na op hun weg meer kilometers te hebben afgelegd dan de troep zelf, ten slotte weer naar Steenwijk terugwandelden. Zij hadden vijf dagen geen warm eten gehad en sliepen bij boeren. Terug in de kazerne werden zij onmiddellijk in ar rest gezet en kregen tien dagen streng. Hun protest daartegen werd geaccep teerd, maar nu moesten zij wegens deser tie in tijd van oorlog donderdagmiddag terechtstaan voor de Krijsraad te velde Oost te Arnhem, waar de auditeur-mili tair tegen drie van hen een week voor waardelijke militaire detentie en tegen de twee anderen veertien dagen militaire detentie onvoorwaardelijk eiste. ZERE VOETEN Bij het overzwemmen van de Drentse Hoofdvaart had een van de drie soldaten een voetwond opgelopen, die werd ver bonden door de eveneens achtergebleven hospitaalsoldaat en een derde, die zelf ook zere voeten had. Toen het drietal weer op de been was, bleek het peloton te zijn verdwenen en hoe zij ook zochten, vijf dagen lang, de troep was en bleef weg. De twee andere soldaten, een kok en een chauffeur, die niet gewend zijn veel te lopen, hadden na de zwempartij eveneens zere voeten gehad en waren ach tergebleven. Een majoor, die hen tegen kwam, nam de uitrusting van het twee tal in zijn jeep en gaf hun bevel naar een dichtbijgelegen gehucht te gaan waar zij zouden worden opgepikt. JEEP TE LAAT Zij wachtten er vier uur vergeefs en besloten toen lopende, littende en per bus naar Stadskanaal te gaan waar zij meen den dat de troep zou zijn. Een uur na hun vertrek kwam de beloofde jeep, maar toen was het tweetal op weg naar Stadskanaal. Toen zij de troep daar niet aantroffen, gingen zij weer terug naar Steenwijk en kregen eveneens onmiddel lijk streng arrest. De president en de auditeur-militair vroegen of zij dan niet de kazerne had den kunnen opbellen of de politie om hulp vragen. Daarop gaf een van de ver dedigers antwoord. Hij zei dat het een erg geheime oefening was geweest en dat met niemand contact mocht worden gezocht. Een zesde achterblijver, die zo'n honger had dat hij wel contact had ge zocht, werd juist deswege krijgstuchtelijk gestraft. „DOET ER NIET TOE" Niettemin vond de auditeur-militair de desertie bewezen, omdat het er z.i. niet toe doet of het al of niet opzettelijk is geschied. Tegen degenen, die vijf dagen te voet hadden gezworven, vroeg hij een voorwaardelijke detentie, de twee ande ren, die z.i. hadden moeten blijven wach ten op het door de majoor aangegeven punt. hoorden een onvoorwaardelijke straf tegen zich eisen. De beide verdedigers vroegen vrij spraak of uiterste clementie, omdat de vijf soldaten gunstig bekend stonden en nog nooit waren veroordeeld. De krijgs raad sprak ten slotte alle vijf verdach ten vrij. TOEKOMST VAN ROEANDA Belgische regering BRUSSEL (Reuter). De Belgische regering kreeg donderdag het vertrou wen van de Kamer van afgevaardigden, aan het einde van het debat over de toekomst van het voogdijgebied Roean- da-Oeroendi. Zoals bekend krijgen deze gebieden aan het eind van volgend jaar intern zelfbestuur. Alleen de socialisten en de communisten stemden tegen de regering. Intussen herhaalde de Belgische socia listische partij gisteren haar eis de ko mende rondetafelconferentie over Kongo niet in de kolonie, maar in België te houden. ..Ver weg van de koloniale sfeer en invloeden", aldus de oppositie partij. Voorts eisen de socialisten de organi satie van de conferentie in handen van het parlement te leggen. Parlementsle den die aan het overleg deelnemen, moeten meer zijn dan alleen maar waar nemers, zoals de regering zich voor. stelt. Dr. ALBERT SCHWEITZER met het menslievend werk dat hij nu al 45 jaar in Lambarene verricht. Tijdens zijn verblijf te Brussel heeft koning Boudewijn hem de ver sierselen uitgereikt behorende bij het groot-officierschap van de Orde van de Kroon. Voorts heeft hij in de Belgische hoofdstad een prijs van een miljoen Franse francs in ont vangst mogen nemen van de Joseph Lemaire-stichting, welke prijs hem was toegekend voor zijn werk in Lambarene. Gistermiddag heeft Prinses Wil- helmina dr. Schweitzér op paleis Het Loo ontvangen en zich een uur lang met hem onderhouden. Van zijn kort verblijf in Rotter dam wil dr. Schweitzer gebruik ma ken om verscheidene vrienden en kennissen op te zoeken. Zaterdag reist hij verder. Dr. Albert Schweitzer zal vanavond om kwart voor acht voor de VPRO- microfoon (Hilversum 2) een toe spraak houden. DEN HAAG. De minister van financiën heeft de Tweede Kamer laten weten, dat de regering het wets ontwerp tot vaststelling van de be groting van Zaken overzee voor 1960 heeft ingetrokken. In de brief van de minister wordt voor deze intrekking geen reden op gegeven. AMSTERDAM. Kluizenaar tegen wil en dank was gistermiddag de kan tooremployé J. de Boer, toen de deur van een kleine kluis in een kantoor aan de O.Z.-Voorburgwal te Amsterdam ach ter hem in het slot viel. In het kantoor bleek niemand een sleutel van de kluis te hebben. Brand- wachts hakten een vuistgroot gat in de betonnen wand van de kluis voor de toevoer van frisse lucht. Intussen was een in het Gooi wonende bezitter van een sleutel opgebeld en deze reed in razend tempo naar Amsterdam. De politie had aan de grens van de gemeente een politiewagen klaar ge houden om de man snel door de stad te loodsen. Even later was de kluizenaar bevrijd. en bedrijven. Spiegel u aan Den Haag, zei hij, waar in de tijd van twee jaar ongeveer vijftig huisves tingsambtenaren ander, produktiever werk konden gaan doen, waar de lijst van woningzoekenden werd te ruggebracht van 29.000 tot 14.000. Daar wordt de aandacht nu meer geconcentreerd op mensen die uit sociale overwegingen werkelijk hulp en steun verdienen. Zo is juist in Den Haag waar ook nog wel degelijk woningnood heerst liberalisatie mogelijk ge bleken, zonder dat er veel klachten zijn gekomen. Laten de huisvestings bureaus er voor oppassen, dat zij zich nodeloos bezig houden met inschrij ving van gegadigden „die toch niet willen". Hoeveel van de 18.000 rijks- en gemeente-ambtenaren hebben een hele of gedeeltelijke taak aan de distributie van de woongelegen heid? Het komt aan de lopende band voor, dat zelfs ernstige „medische gevallen" een huis weigeren. Een hartpatiënt in Den Haag liep nog liever trappen dan dat hij genoegen nam met een wat kleiner beneden huis. Lichtpunten De woningnood behoeft volgens mr. Schouten niet helemaal te zijn verdwenen voordat de distributie ophoudt. Maar een ministeriële be schikking moet er ook niet kennelijk van uit gaan, dat „het gilde van de huisvesters voorlopig nog een flo rerend bestaan zal leiden". Wij kunnen beter naar de licht punten kijken, meende de inleider. De totale uittocht uit Indonesië is nu achter de rug en er staat tegen over dat over 1959 een vertrekover- schot van twintigduizend uit ons land mag worden verwacht. Het sterftecijfer neemt toe en het aantal huwelijken daalt. In 1957 en 1958 is het statistisch woningtekort met rond 54.000 verminderd. Rookgordijn Vele gemeentebesturen trekken in de strijd om een zo groot mogelijk woningcontingent een rookgordijn op over de juiste omvang van de wer kelijke woningtekorten en schermen met cijfers waarvan iedereen aan zijn klompen voelt dat zij te hoog zijn. Het publiek zou moeten beseffen dat het genot van een moderne wo ning tegen een redelijke prijs een goed is dat moet worden verdiend en dat niet vanzelf komt aanwaaien als iemand op een wachtlijst wordt geplaatst. Mr. Schouten bleek op menige ambtelijke teen te hebben getrapt. Enkele reacties: De lokstem van de grotere vrijheid zou wel eens kun nen betekenen, dat juist de mensen met de kleine inkomens het haasje blijven. Die optimistische Haagse ambtenaren moeten maar eens bij een huisvestingsbureau gaan kijken, niet in de kamer van de directeur maar aan het loket. Veertien dagen zouden genoeg zijn. In Apeldoorn wonen nog steeds mensen in kippe- hokken en: we kunnen een volgen de keer beter een andere deskundige inleider vragen Bijval Alleen de Voorburgse wethouder Crèvecoeur viel mr. Schouten bij. Het ligt meer in het woningbouw beleid, zei hij, dan in de huisvesting. U moet de woningnood met een flinke korrel zcrtit nemen. De voorzitter sneed een verder debat toen maar af door toe te ge ven, dat er op papier veel nood staat geregistreerd die geen nood is. An ders zou er ook niet zoveel onwil onder de mensen zijn. NEW YORK (Reuter) De Poli tieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties wil dat de besprekingen over kern wapens in Genève intensief worden voortgezet. De commissie hoopt dat spoedig een akkoord bereikt wordt voor een internationaal verdrag ter beëindiging van alle proeven met kernwapens. De Politieke commissie aanvaard de gisteravond een resolutie over deze kwestie. Tevens deed de commissie een beroep op de drie landen in elk geval te blijven afzien van proeven van kernwapens voor de duur van de onderhandelingen. Aan het overleg in Genève nemen deel de Verenigde Staten, de Sowjet- unie en Groot Britanmë. DJAKARTA (Reuter/UPI) De betrekkingen tussen Indonesië en com munistisch China gaan snel naar een dieptepunt toe. De Chinese ambassa deur zal vandaag een ontmoeting heb ben met president Soekarno en ver wacht wordt dat zij een openhartig, wellicht beslissend onderhoud over die betrekkingen zullen hebben. Intussen hebben leger, pers en poli tieke partijen verhit op de houding van de Chinese ambassade gereageerd. Het leger beschuldigde de ambassade er gisteren van dat zij telegrammen heeft gestuurd aan Chinezen op het platte land, waarin hun wordt gezegd zich niet te storen aan het bevel van de Indonesische regering om voor 31 de cember hun winkeltjes en bedrijfjes over te dragen. Drie kranten hebben in hoofdartike len geëist dat de Chinese ambassadeur naar Peking wordt teruggeroepen. Hier toe behoort het orgaan van de natio nalistische partij, de grootste partij van het land. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken uit het Indone sische parlement heeft de Chinese am bassade aangeraden mee te werken aan de uitvoering van de regeringsmaat regel „om incidenten, die schadelijk voor haarzelf zijn, te vermijden". Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Op het kruispunt Zui- derparkweg-Oldegaarde zijn gistermor gen om kwart voor zeven een van het Zuidplein komende personenauto en een uit tegengestelde richting komende klei ne personeelsbus met elkaar in botsing gekomen tengevolge waarvan het busje n^gen inzittenden omsloeg. De 53-jarige voorman J. Struik uit Zwijndrecht liep een schedelbasisfrac- tuur op, de 25-jarige voorman A. Huis mans uit Zwijndrecht brak zijn rechter been en de overigen liepen verwon dingen van minder ernstige aard op. De 47-jarige uitvoerder J. van der Spek uit de Zaagmolenstraat, die de personenauto bestuurde, kreeg een hoofdwond en brak een sleutelbeen, een van zijn pasagiers, de 24-jarige classifi ceerder J. van der Spek van de Molen waterweg liep een schouderfractuur op en de derde inzittende van de auto kwam er met een paar schaafwonden nog be trekkelijk goed af. Van de tien gewonden werden er vier ter verpleging opgenomen. Minister Beerman onderzoekt Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Op korte termijn zal minister Beerman onderzoeken welke mogelijkheden er bestaan om de positie van het lagere kader van de rijkspolitie te verbeteren. Gisteren in de Tweede Ka mer beloofde hij na te gaan of de voor uitzichten van de ongeveer veertigjarige wachtmeesters konden worden verbeterd door het scheppen van een tussenrang tussen wachtmeester en opperwachtmees ter dan wel door uitbreiding van het aantal functies voor oppers en adjudanten. Bovendien deed de minister „gaarne" de toezegging ernstig aandacht te schen ken aan de salarissen. Overigens zag hij een oplossing voor het gebrek aan perso neel door verlaging van de leeftijd van indiensttreding en vrijstelling van mili taire dienst. UTRECHT. Nog 23 gemeenten in ons land zijn niet op de waterleiding aangesloten. Verwacht wordt dat bin nen enkele jaren zo niet honderd pro- cent van de bewoners zal zijn aange sloten op de openbare drinkwatervoor ziening dan toch wel alle gemeenten. De heer F. J. W. Gijzeis, voorzitter van de Vereniging van exploitanten van waterleidingsbedrijven in Nederland, vertelde dat gistermiddag tijdens een bijeenkomst van de vereniging in Utrecht. Hij zei nog dat gemeente en provin cie zich de laatste tijd meer gaan be zighouden met de bescherming van wa- terwinplaatsen. De provincie Gelderland is van plan een voorstel te doen tot vaststelling van een streekplan ter be scherming van de waterwinplaatsen met daarbij behorende voorschriften, strafverordeningen en regelingen tot schadevergoeding. Advertentie Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking maar over wegend droog weer. Weinig verandering in temperatuur en een matige tot krachtige zuidelijke wind. MIES JE: Met de kippen op stok! 21 NOVEMBER: zon op 8,08, zon onder 16.42; maan op 22.11, maan onder 12.25. =Ji

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1