S.E.R. wil naar glijdend systeem: Jonge visser ontglipte aan handen van redders van 6900 gulden naar 7450 gulden ADVIES VAN ZIEKENFONDS Si JOEPREIS VAN BOEMELVRIENDJES EINDIGT MET NOODKREET OM GELD S.E.R.PREMIE 4,9 PROCENT schilderzelfmet De Bilt: Zacht ADENAUER TOONT MEER BEGRIP IN LONDEN Tweede Kamerlaat alle spijtoptanten toe! ik ml Bolletje PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND AUTOMATISCH WERKLOOSHEIDSWET OVERGANGSMAATREGEL Minister bemiddelt in Haarlemse brood oorlog Krupp (on-ontmanteld) nu in radar Drama op lisselmeer VRAAG AAN MINISTERS Grondspeeulaties in Deltagebied de échte eierbeschuit Gehuurde auto Interpol DE TERRORISTEN VAN ROEANDA VRAAG IN KAMER OVER LAGERE TOTOPRIJS Gedrang Onderzoek dubieuze duurt langer Wacht geklopt: dus evacuatie Vele verwijten voor minister Beerman AVONDBEURS MET HOOGTEPUNTEN Geschil over één .pet. bij zuivelindustrie Telegram Geen visum Werkelijke moelijkheden Ambtenaren: geen voorschotten zijn niet opgelost Voorbarig Verschillen Moskou stookt Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; VUssingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van i 1,— 13e jXargang No. 4415 Donderdag 19 november 1959 LOONGRENS MOET OMHOOG Van onze Haagse redactie DEN HAAG In een unaniem vastgesteld advies heeft de Sociaal-economische raad als zijn mening uitgesproken dat de loongrens met ingang van 1 januari moet worden verhoogd van 6900 gulden op 7450 gulden per jaar. Deze loongrens bepaalt de verplichte verzekeringen, zoals geregeld in de ziektewet, het ziekenfondsbesluit, de werkloosheidswet en de invalidi teitswet. Zij wordt, indien de staatssecretaris van sociale zaken dit advies opvolgt, per 1 januari gelijk aan de inkomengrens voor de premie van de ouderdoms- en weduwen- en wezenverzekering. Sinds 1930 is de loongrens opge lopen van 3000 tot 6900 gulden per jaar. Vooral na de oorlog heeft er beweging in gezeten, want wanneer het advies van de SER wordt ge volgd, zal het sinds 1947 de negende maal worden dat de grens wordt her zien. De herziening moet gebeuren met een wet, die vrijwel nooit op tijd klaar is en dan- ook vrijwel steeds met terugwerkende kracht is inge voerd. De SER acht de tijd gekomen van dit systeem af te stappen en een automatische stijging (of daling van de loongrens in te voeren. Hij wil die grens koppelen ener zijds aan het indexcijfer van de regelingslonen, anderzijds aan het prijsindexcijfer van het gezinsver- bruik. Ontwikkeling van de lonen zowel als van de prijzen zal hier door invloed krijgen op de hoogte van de grens. De raad acht dit een juister systeem dan wordt toegepast bij de premiegrens van de A.O.W. en A.W.W., waar alleen het indexcijfer van de lonen meespeelt. Lonen en prijzen kunnen zich immers in zeke re mate onafhankelijk van elkaar bewegen, zo meent de SER, die ze ker in de toekomst een grotere stij ging van de lonen dan van de prij zen verwacht. Over de vraag of het nu ook beter zou zijn dit stelsel voor de inkomen- grens voor de premie A.O.W. en A.W.W. te gaan gebruiken, laat de raad zich in zijn advies niet uit. Het is dus weer mogelijk dat deze grens en de loongrens in de toekomst gaan verschillen. Het is aan te bevelen, zo meent de raad, te onderzoeken of verschillende grenzen in de sociale- verzekeringwetten niet tot compli caties leiden. Die grenzen worden immers ook voor andere doeleinden gebruikt. Uit een brief van staatssecretaris Roolvink aan de sociale-verzeke- ringsraad heeft de SER begrepen dat de staatssecretaris geen algehele af schaffing van de loongrens voor de werkloosheidswet wil. Indertijd ad viseerde de SER wel tot zulk een af schaffing; in zekere zin komt hij hierop nu terug door ook voor de werkloosheidswet een grens van 7450 gulden voor te stellen. De dagloongrens voor premiebeta lingen en uitkering wil de raad met ingang van 1 januari 1960 op 20 gulden brengen. Voor diegenen, die in de periode 1 november 1959 tot 1 januari 1960 de grens van 6900 gulden door loons verhoging hebben overschreden, wenst de raad een overgangsrege ling, waardoor zij in de verplichte verzekering kunnen blijven tot de grens is opgetrokken tot 7450 en hen heeft „ingehaald". Geen bijzondere regeling acht de raad nodig voor hen die voor 1 no vember 1959 boven de grens uit kwamen. HAARLEM (ANP) Dë minister van economische zaken is bereid ge vonden te bemiddelen in de Haarlem se broodoorlog. De rayonale bakkerij commissie voor Haarlem heeft verzocht dat te doen. De negen Haarlemse bakkers die de broodoorlog zijn begonnen door de prijs van een brood met vijf cent te verlagen en de directies van de brood fabrieken in Haarlem zijn uitgenodigd om de zaak maandag op het ministe rie te bespreken. Van onze correspondent BONN De voormalige Duitse wa- ipenkoning Alfred Krupp heeft het woord „voormalig" uit zijn titel ge schrapt, Het schijnt dat Krupp, die na zijn vrijlating als oorlogsmisdadi ger beloofde nooit meer oorlogstuig te maken, nu uitrusting gaat maken voor de Navo. Hij is zojuist begonnen met de con structie van tachtig radarinstallaties, die zullen worden opgesteld van Noor wegen tot in Turkije. Krupp heeft ge weigerd te zeggen hoeveel dit con tract waard is, maar het wordt ge schat op verscheidene tientallen mil joenen guldens. Het werk wordt uitgevoerd in Rheinhausen, een van de Kruppfa- brieken die hadden moeten worden verkocht. Krupp denkt hier echter nog steeds niet aan, en heeft opnieuw om uitstel van verkoop verzocht. I Van een onzer verslaggevers DEN OEVER Dirk (20) en Cor (22), de twee zoons uit het gezin Scheltus in Hyppolitushoef hebben gister nacht onder de jagende lucht voor de kust van Staveren een haast hopeloze strijd tegen de dqod moe ten voeren. De oudste zal zijn huis aan het Kerkplein van het oude Wieringse dorp niet terugzien: hij ontglipte aan de reddende handen, die hem werden toegestoken vanaf de veerboot Van Hasselt, varend tussen Enkhuizen en Staveren. Zijn blauwe trui hield het niet. Voor de ogen van zijn broer Dirk verdronk hij in het woelige water van de Kreupel, waar even tevoren zijn 48-jarige schipper D. Wiegman van de kleine kotter WR 45 tenonder was gegaan, hem i Maandag was de Wieringse kotter uit Den Oever vertrokken voor de mosselgronden bij Terschelling. Het kittige scheepje met zijn drie op varenden schipper Wiegman uit De Houkes op Wieringen en de jonge gebroeders Scheltus had met opstekende wind de vangst niet mee: er werd niet meer dan dertig ton mosselen scheep gehaald. Zestig ton konden de ruimen van het scheepje makkelijk hebben. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Sociaal-econo mische raad heeft minister Van Rooij geadviseerd de premie voor de zie kenfondsverzekering voor 1960 te stellen op 4,9 procent. (Thans 4,5 pet.) Bij deze premie zal eind 1960 naar schatting 7,5 miljoen gulden beschikbaar komen voor het reser vefonds, dat dan toeneemt tot onge veer 41,8 miljoen gulden. De Ziekenfondsraad heeft reeds eerder advies uitgebracht en wil de DEN HAAG (ANP) Zijn er wilde grondspeeulaties in het toekomstige Del tagebied? Zijn onder meer grote buiten landse ondernemers gegadigden voor de aankoop van gronden in dat gebied, die zij voor massarecreatie willen bestem men? Het Tweede-Kamerlid Posthumus (arb.) heeft aan de ministers van binnen landse zaken, van verkeer en waterstaat en van volkshuisvesting en bouwnijver heid en aan de staatssecretarissen van o., k. en w. en van economische zaken schriftelijk gevraagd, of de berichten hierover juist zijn! Hij vraagt verder, of de regering een dergelijke wilde ontwikkeling met be trekking tot de bestemming van de re creatiegebieden in het toekomstige Delta gebied aanvaardbaar acht. Advertentie Op de Kreupel De WR 45 vocht zich de weg terug naar de Afsluitdijk door de schutsluis naar de Friese wal. De zeeën liepen hoog op de Kreupel, even bewesten Staveren, ook al lag de open zee.ver achter de horizon. Plotseling het moet omstreeks half zes zijn geweest en de schemering viel over het grauwe water van het IJsselmeer was er onraad. Schipper Wiegman merkte, dat het schip ging trekken iets maar, genoeg echter om een vage onrust gaande te maken. Er bleek water in de kleine motor kamer te staan en ook in het ver blijf was het niet meer droog. Het schip maakte water. Veel water zelfs zo, dat de lenspomp het niet meer kon bijhouden. Op dat woelige grondje vlakbij Staveren is de kot ter langzaam maar onverbiddelijk weggezonken. Laag op ivater Uit het westen is- drie uur later de Van Hasselt komen opstomen, zijn lijntje trekkend tussen Enkhuizen en Staveren. De kapitein zag in de verte het zwakke vuur van wat eens de WR 45 was het lag ech- ter te laag op het water om hele maal waar te kunnen zijn. Bijna is de Van Hasselt op dat laatste levens teken van een vergaand scheepje gevaren. Op het laatste ogenblik merkten bemanning en passagiers van de Van Hasselt, dat er onder het flakker- licht twee gestalten zaten vastge klemd aan de masttop: de gebroe ders Scheltus. De schipper was even tevoren, bevangen door de kou, uit de mast gegleden. Verdronken. Dirk had in wanhoop zijn jasje, met een dikke portefeuille twee hon derd dertig gulden, pas gebeurd voor een afgelopen reis in het water gegooid in de hoop het later zwem mend te kunnen oppikken. Dirk kon worden gered. De trui van Cor ont glipte aan de handen van de man nen, die op de Van Hasselt ver twijfeld probeerden de drenkelingen te helpen. Later heeft de kaartjesverkoper van de veerboot de enige overlevende van de WR 45 naar huis in Staveren meegenomen, hem een pak kleren een warm bed en een tientje voor de terugreis gegeven. Eigen nieuwsdienst ROOSENDAAL „Stuur ons geld", telegrafeerden twee Roosendaalse jon gens uit Tunis aan hun vrienden in Breda. Drie weken geleden waren ze er in een huurauto vandoor gegaan met enkele duizenden guldens op zak, die één van hen uit het bureau_ van zijn vader had meegenomen. Nu is de auto verhandeld en het geld verteerd. Niet aan hun ouders dachten de jofigens in de eerste plaats, maar aan de vrienden uit hun stamcafé M°nt" parnasse in Ulvenhout. Hun noodkreet richtten ze aan de kastelein daarvan. Die lichtte de ouders in. Nu is een broer van een van de jongens op weg naar Afrika om ze terug te halen. De twee vrienden zijn de achttien jarige R. van B., die werkt op een expeditiebedrijf en de negentienjarige Duitser J. G.. die in Roosendaal een leerlingentijd doormaakte op een druk- kery. Drie weken geleden huurde de jonge Duitser, zoals hij wel meer deed, een auto om met zijn vriend naar een fuifje te gaan. Tot het telegram maan dag werd er daarna taal noch teken van de Jongens gehoord. Financieel konden de knapen zich aardig goed redden. Uit het bureau van de vader Van B. een rijwiel handelaar was een envelop met en kele duizenden guldens verdwenen. De politie van Roosendaal werd ge waarschuwd. Interpol werd ingescha keld. Dat leverde niets op. Niemand wist waar de jongens te zoeken Ze kon den naar Duitsland zijn. naar de ooste lijke zone wellicht, naar Frankrijk, nog verder naar het zuiden misschien. Vrees dat ze dienst zouden nemen bij het Vreemdelingenlegioen nadden de ouders niet. Ze wisten dat de jongens daarvoor veel te slap waren. Het hele stelletje dat in het café Montparnasse kwam stond er voor be- premie op vijf procent brengen. Een minderheid van de S.E.R. is van mening dat met 4,8 procent kan wor den volstaan. De commissie van de S.E.R., onder voorzitterschap van prof. Van Es- veld, die dit advies voorbereidde, is weinig gelukkig met de gang van zaken. Zij moet voor haar mening afgaan op de cijfers, die de Zieken fondsraad in zijn advies vermeldt en speciaal de uitgaven zijn daarin voor de commissie niet duidelijk. Wil de raad behoorlijk kunnen adviseren, dan moet hij ook een goed inzicht hebben in deze zaken. De raad besloot een commissie in te stellen, die speciaal de economische kanten van de verplichte ziekenver- zekering gaat onderzoeken. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Ik heb verbazingwek- kende berichten gelezen over de voetbal pool. Kan de minister deze bevestigen of ontkennen? Deze vraag is gisteren in de Tweede Kamer voorgelegd aan minister A. C. W. Beerman, van justitie, door de socialist mr, F. J. Kranenburg, die blijkbaar het oog had op ons bericht, dat de regering van plan is om een bedrag van 25.000 vast te stellen als hoogste prijs uit de wettelijk geregelde voetbal pool. *Deze regeling moet volgens mr. Kra nenburg onverwijld worden ingediend. Het ontwerp voor een wijziging van de loterijwet in deze geest ligt er al lang. De a.r. woordvoerder, dr. J. Meulink, had weinig waardering voor het gedrang van allerlei organisaties rond de voet balpool en hij drong er 'bij mr. Beerman op aan het rapport van het moderamen van de Ned. Herv. Kerk terdege te over wegen. De staatkundig gereformeerde woord voerder, ir. C. N. van Dis, was van oor deel, dat de voetbalpool als strijdig met de wet moet worden verboden. Minister Beerman zal hierop vanmid dag antwoorden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het onderzoek naar het verloop van de loterij van het Unesco- centrum Nederland is zo uitvoerig, dat de vragen hierover gesteld door het Tweede-Kamerlid Meulink, niet binnen de gewone termijn van dertig dagen kunnen worden beantwoord. Dit bericht de minister van justitie, mr. Beerman, echter onder toevoeging dat hij in staat hoopt te zijn zijn ant woord over enkele dagen wel te geven. De heer Meulink had zijn vragen gesteld naar aanleiding van in ons blad gesignaleerde merkwaardigheden bij de loterij. Hij wilde weten of voor het ver lenen van de vergunning voor de loterij zekerheid had bestaan over de opbrengst, welke bepalingen in de vergunning ston den om te waarborgen dat <*eze loterij overeenkomstig de wettelijke voorschrif ten zou worden gehouden en of die door het Unescoeentrum Nederland zijn na geleefd. Van onze correspondent WASHINGTON Vijf arbei ders, in helderwitte overalls, waar op de woorden „Acme aircondi- tions" gestikt stonden, hebben het hele Pentagon (het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten) in oproer gebracht. Zij kwamen snel binnenlopen, en gingen rechtstreeks naar de luchtverversingsinstallaties toe, zonder te worden tegengehouden door de vele zwaarbewapende wachtposten die op de gangen ston den. In de luchftverversingskamer togen zij snel aan het werk en smeten 2% liter gas van verrotte eieren" in de luchtverversing. En kele seconden later zaten de hoog ste generaals en admiraals van de Verenigde Staten in hun kantoren te hoesten en te proesten, zakdoe ken onder hun neuzen gedrukt houdend. De duizenden kantoor meisjes moesten worden geëva cueerd. „Ons hele hoofdkwartier stonk als een super-geconcentreerd kippenhok" zei een opperofficier van de strategische luchtmacht. De vijf mannen in witte overalls bleken officieren van het Ameri kaanse corps voor chemische oor logvoering te zijn. Zij wilden be wijzen hoe gemakkelijk een vijan delijke geheime agent het heilig dom van de Amerikaanse defensie zou kunnen binnendringen en alle leiders vermoorden friet gifgas. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. In grote een stemmigheid heeft de Tweede Kamer gisteren bij de regering aangedron gen op toelating van de in Indonesië verblijvende Nederlanders, die na de soevereiniteitsoverdracht het Indo nesische staatsburgerschap kozen en nadien spijt hebben gekregen van deze vaak opgedrongen keuze. Van alle kanten kreeg de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, het verwijt te horen dat niet mag worden volstaan met de toelating van ten hoogste tweeduizend spijt optanten per jaar, zoals in de be doeling ligt. De algemeen gekoesterde wens van de Tweede Kamer, komt hierop neer dat ons land open moet staan voor al deze mensen, wier aantal wordt geschat op ongeveer dertien duizend. De regering is verplicht tot een waarlijk menselijk beleid, meende de K.V P.-er mr. H. W. van Doorn. De minister moet zich aan de toe zeggingen van het vorige kabinet houden, zo luidde het oordeel van de socialist mr. F. J. Kranenburg. Hier móet soelaas komen, aldus de liberaal mr. c. Berkhouwer, die erop wees dat ons land toch ook de 30.000 vluchtelingen van de massa evacuatie na ,1956 heeft ontvangen of we konden of niet. De positie van deze mensen wordt steeds slechter, zei de A.R.-woord- voerder dr. J. Meulink, zij worden als paria's behandeld en zij zullen toch niet in Indonesië kunnen blijven. Als wij op ruimer schaal gaan toelaten, dan maar beter ineens. Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) gaf toe dat het een kostbare zaak zou zijn, maar zij was ervan overtuigd, dat wij de toe lating niet moeten laten vanwege de zorgen. De conclusie van mr. Berkhouwer over het toelatingsbeleid was dat ons land deze mensen moet toelaten, daar het zo'n grote aansprakelijk heid jegens hen heeft. Alleen als het gevallen betreft, die een gevaar voor de goede zeden of de openbare orde kunnen opleveren, zal men toelating weigeren. Ook de andere voorstanders waren van mening, dat er geen groeps gewijze toelating mag komen. Het apparaat voor de toelating is nog aanwezig, zei dr. Meulink. Met dezelfde eensgezindheid kwam ook weer de oude wens naar een soepeler naturalisatiebeleid naar voren. Mr. Van Doorn vroeg hier over waarom de regering toch zo geheimzinnig doet met de richt lijnen. Laat de regering bekend maken welke omstandigheden zij niet als „benard" beschouwt, wat wel en niet „ellendig" is en wie be horen tot de „trieste gevallen", dan kan de Kamer zich een beter ge grond oordeel vormen over dit beleid. Met meer openhartigheid maakt de regering het zich gemakkelijker, vond mr. Van Doorn. Bloedig was de strijd die in het Belgische voogdijgebied Roeanda woedde tussen de twee voornaamste stammen van het land: de feodale Watoetsi's en de Bahoetoes. Door het ingrijpen van het Belgische kolo niale leger Is er een einde gekomen aan de gevechten die honderden het leven kostten. Maar de spanning bleef. Elk ogenblik kan de strijd weer oplaaien. Eik moment kunnen inboorlingen, als deze gevechts groep Bahoetoes, weer met hun spe ren gewapend hun tegenstanders te lijf gaan. Advertentie de verf voor het schilder feest jtf KKENS*TJALLEMA PRODUKT AMSTERDAM. De avondbeurs in Amsterdam heeft gisteravond een beeld vertoond zoals de laatste dagen niet is voorgekomen. Bij zeer grote omzet ten stegen Unilever en Philips beide ongeveer tien punten. Philips raakte daarbij even op het historische hoogte punt van 700 en sloot maar een fractie daar beneden. Unilever, waarin nog het aangekondigde interimdividend van 7 procent zit, kon tot 708 oplopen. De avondhandel sloot op het hoogste punt. Op de New Yorkse beurs, die de hele dag al een vaste stemming had ver toond, deed tegen het slot een aanzien lijke koopgolf de koersen belangrijk oplopen. Er bestond veel vraag naar staalwaarden, chemische en electroni- sche fondsen. Du Pont, die ex dividend werd verhandeld, steeg ongeveer 6. Youngstown Sheet Tube was S 444 hoger. Wall Street sloot in een vaste stemming. DEN HAAG De onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie over een verbetering van de lonen en andere arbeidsvoor waarden hebben nog niet tot overeen stemming geleid. De werknemers eisen een loonsverho ging van zes procent. Volgens de werk gevers is slechts een verhoging moge lijk van vijf procent met ingang van 1 december. De vertegenwoordigers van de werk nemers hebben nu drie weken tijd ge vraagd voor het maken van nieuwe becijferingen. AMSTERDAM Als de gemeenteraad er mee akkoord gaat zal de gemeente Amsterdam zich tot een bedrag van veer tigduizend gulden garant stellen voor zestien opvoeringen van „Free and Easy" in Amsterdam. kend dat het graag „artistiekerig" en „modern" deed. In het café hielden de jongelui grote feesten en sloegen ze honderden guldens kapot. De moeder van Van B. werd dat alles tot een obsessie. Zondag ging ze naar de caféhouder van Montparnasse en vertelde hem precies wat ze van zijn zaak en zijn bezoekers dacht. De dag daarop kwam het telegram. Wellicht nog onder de indruk van het bezoek van de vorige dag belde de caféhouder de familie Van B op. Die bracht de politie op de hoogte Dins dagmiddag is de broer van Va-, B. op weg gegaan naar Tunis. Intussen vraagt de politie zich af hoe de jongens zonder visum in Tunis te recht zijn gekomen, Vermoed wordt dat de auto in Frankrijk van de hand i* gedaan. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur; Vrij zacht weer met veranderlij ke bewolking en op enkele plaat sen enige regen. Matige tot krach tige. aan de kust tijdelijke harde, wind tussen zuid en zuidwest. MIESJE: 5 december na dert snel. 20 november: zon op 8.07, zon onder 16.44; maan op 21.10, maan onder 11.50 Van onze Haagse redactie. DEN HAAG In de salarisonderhan delingen tussen de ambtenarenorganisa- ties en minister Toxopeus hebben de or ganisaties een voorschot op een verhoging van drie procent afgewezen. De minister die de vergadering van het Georganiseerd overleg gisteren bijwoonde, kwam met dit voorstel omdat naar zijn mening nog onvoldoende bekend is tot welke salarisverbeteringen het bedrijfs leven komt. De salarissen voor het over heidspersoneel zullen de stijgingen bij het vrije bedrijf volgen, maar nu er nog be trekkelijk weinig nieuwe cao's zijn goed gekeurd, is het volgens minister Toxo peus niet goed mogelijk die stijging in een percentage uit te drukken. „Ik stel u voor een voorschot van drie procent te accepteren op 1 januari a.s. en dan in februari na te gaan of het over heidspersoneel is achtergebleven, en zo ja, tot een definitieve verhoging te ko men", zo zei de minister. Maar de amb- tenarenorganisaties, die menen dat vijf procent verhoging de gemiddelde stijging is, wilden dit niet aannemen. Zowel de Van onze correspondent LONDEN Maemillan hepft gister avond na het diner op zijn landgoed Chequers zijn besprekingen met dr.' Adenauer voortgezet. Hun ochtendbij eenkomst was op het laatste ogenblik afgelast. Volgens het Foreign Office moest dit echter niet worden gezien als bewijs van een impasse. Het kwam omdat op de eerste dag zoveel voort gang was geboekt bij de verkenning van alle terreinen, dat beide regerings leiders het profijtelijker achtten, nu eerst eens hun ministers van buiten landse zaken aan de gang te laten Adenauer schijnt nu groter begrip te tonen voor het standpunt van de Britten, die een topconferentie niet be perkt willen zien tot de kwestie van ontwapening, maar ook een al thans voorlopige regeling van de kwestie-Berlijn en de hereniging van Duitsland te berde willen brengen in het kader van de betrekkingen tussen Oost en West. Maemillan en Adenauer schijnen voorlopig een compromis te hebben gesloten door beide punten te aanvaarden. De berichten, dat Maemillan en Ade nauer een algehele overeenstemming hebben bereikt over de agenda voor een topconferentie, blijken echter nog voorbarig. „Er is natuurlijk nog meer werk te doen", gaf het Foreign Office regering als de organisaties zullen zich gisteravond toe. Vanochtend beginnen over de situatie beraden en op 1 decem- i ber a.s. komt het Georganiseerd overleg weer bij elkaar, zo werd tenslotte beslo- tten. de slotbesprekingen. De ministers Lloyd en von Brentano hebben inmiddels in „duidelijke en I vrijmoedige" bewoordingen verder overleg gepleegd over de topconfe rentie en de ontwapening, maar zich verder voornamelijk beziggehouden met de betrekkingen tussen Engeland en de Zes van de Gemeenschappelijke markt. Adenauer en von Brentano hebben Maemillan en Lloyd opnieuw verze kerd van het liberale karakter van de Zes wat betreft hun betrekkingen met buitenstaanders, met name de landen van de „buitenste Zeven". Over Berlijn en de geleidelijke mi litaire terugtrekking uit Centraal-Euro- pa werd echter niet gerept. Op dit laatste punt bestaan nog grote menings verschillen. Dit is een van de redenen waarom vandaag aan het eind van het Duitse bezoek, geen slotcommuniqué zal worden uitgegeven. Men schijnt het „eens te zijn geworden, het niet eens te zijn" en de verschilpunten in de doofpot te stoppen tot de westerse Grote Vier op 19 december in Parijs bijeenkomen. Voor hij naar Chequers ging bracht Adenauer een bezoek aan Churchill, die gisteren door lichte ongesteldheid ver hinderd was naar Downing Street te komen. De Britse oud-premier schijnt weer helemaal te zijn opgeknapt. De Russische regering is blijkbaar weinig ingenomen met de houding die Adenauer aanneemt, met name wat be treft de oplossing van de Berlijnse kwestie, die op de topconferentie on vermijdelijk ter sprake zal komen. Vol gens Radio-Moskou probeert Adenauer de beter wordende betrekkingen tus sen Oost en West te saboteren door de westelijke landen op te hitsen, inzake de kwestie-Berlijn een zo hard moge lijke houding aan te nemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1