Toneelbestel gaat op de helling Gratis 8 leuke kinderboekjes: g BESTE TONEELSPELERS IN SEIZOEN 1957-'58 Tweedaagse zitting generale synode der Ned. Herv. kerk GEVOLG: PROVINCIE RAAKT VRIJWEL UIT DE GRATIE WEERZIEN NA 23 JAAR Reeds nu protest Bekroond hoorspel met uitgesproken tendens JUBILERENDE N.C.R.V. HAALDE DE DRAADLOZE" OP DE FILM De avonturen van Prélientjedoor Annie MG. Schmidt Frits Bouwmeester overleden Diba kocht uitzet ZEEUWSCH DAGBLAD Minister: OOK OORDEEL VAN KAMER Roofbouw Ernstige zaak Vlekken-tips van de week: K2r Han Bentz van den Berg-Myra Ward Dr. H. Berkhof benoemd tot hoogleraar Catherine Sauvage naar Nederland VANAVOND: DE HAND VAN ROB GERAERDS Gevarieerd en stijlvol programma vandaag Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier. Weer twee regisseurs verlaten de Avro Zuilen wijken voor Redt een kind Kleine oorzaken, grote gevolgen Woensdag 18 november 1959 Pag. 7 V»n onre Haagse redactie DEN HAAG. De minister van O., K. en W. laat in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer doorschemeren, dat hij reke ning houdt met vergaande reorga nisatie van het huidige toneelbe stel. De letterlijke tekst luidt: Even als vorige jaren is het niet moge lijk op dit ogenblik in het be gin van het speeljaar reeds mededelingen te doen over moge lijke bij de besturen der toneel stichtingen bestaande voornemens tot reorganisatie hunner gezel schappen tegen 1 september. Indien dergelijke voornemens tot uiting zullen komen mag hij in de komende maanden verwach ten ervan in kennis te worden gesteld. Hij zal de plannen dan terstond door zijn adviseur in stu die doen nemen. Hij is in beginsel bereid voor het geval daarbij een belangrijke wijziging van het to neelbestel aan de orde zou komen, een gedachtenwisseling met de Kamer ol haar competente com missie te openen. Aldus minister J. M. L. Th. Cals. Hierbij wordt aangetekend, dat de minister spreekt vasn de plannen, zodat een conclusie dat het huidige toneelbestel zijn langste tijd heeft gehad, niet zonder grond is. Het feit dat de minister bereid is het geval aan de Kamer voor te leggen, duidt op het grote belang dat een wij ziging in het toneelbestel voor ons land zou hebben. De directie van de Haagse Co medie, de heren Laseur en Steenbergen, hebben zich des tijds voor nïet langer dan één jaar willen verbinden, daarbij kennelijk de tegenwoordige to neelspreiding en het doubleren van gezelschappen afwijzend. door Manuel van Loggem De Nederlandse Comedie en de Haagsche Comedie hebben bij de minister van O., K. en W. een plan ingediend, dat een diepgaande verandering in de toneelconstellatie van ons land teweeg zal kun nen brengen. De twee gezelschappen willen het doubluresysteem afschaffen. ROME (Reuter). In Carrara, een plaats in Noord-Italië, viel gisteren 1 se" ernsuge zaaK. aie er een vrouw in de armen van haar?nder ogen gezien moet worden. We Dit betekent dat men slechts één stuk per avond zal kunnen brengen en niet, zoals nu, twee of zelfs drie, omdat de grote toneelgroepen in twee of drie ondergroepermgen zijn verdeeld. Uiter aard houdt dit in dat er nog minder speelavonden voor de provincie beschik baar zullen komen dan nu reeds het geval is. Bovendien willen de Nederlandse en de Haagsche Comedie het aantal ver toningen in hun standplaats uitbreiden. Zij willen meer in serie spelen en het gevolg daarvan zal zijn, dat de provincie er praktisch niet meer aan te pas zal komen, uitgezonderd enkele gemakkelijk bereikbare steden. De argumenten van de toneelleiders zijn, dat er op het ogenblik roofbouw op hun artistieke krachten wordt gepleegd. Het veelvuldige reizen zou hen verhin deren zich voldoende aan hun artistieke taak te kunnen wijden. Door het inge diende plan zouden de voorstellingen dus aan kwaliteit kunnen winnen. De heer Guus Oster van de Neder landse Comedie verklaarde ons, dat hij vele stukken op het oog had, die hij had willen spelen maar die hij niet kon bren gen, omdat hij ze niet op bevredigende wijze kon bezetten. Hij kon ons echter de titels van deze stukken niet opnoe men, daar hij de leiders van de andere gezelschappen daarvan niet op de hoogte wilde brengen. Indien het reorganisatieplan doorgaat, kan het belangrijke gevolgen hebben. De provincie zal dan praktisch zonder eersterangs toneel komen te 2itten. En deze provincie wordt bevolkt door belas tingbetalende mensen, die dus eveneens hun penning bijdragen aan het salaris dat onze acteurs genieten als gesubsi dieerde kunstenaars. Dit is een ernstige zaak, die ernstig wil- taald en goed betaald door de gemeen schap. Indien zij willen bijverdienen bij de televisie is dit hun goed recht, maar hun (betaalde) plicht voor de gemeenschap gaat voor. De provincie heeft recht op toneel, op goed toneel. Het lijkt ons on juist dat haar dit wordt onthouden ten gunste van televisie-extraatjes voor de acteurs. Het is dus zaak bij de beoordeling van het vernieuwingsplan na te gaan welke factoren tot het indienen ervan hebben bijgedragen. Alleen de artistieke over wegingen mogen gelden. Vooral voor de Nederlandse Comedie is dit van belang. Het aantal onbenullige blijspelletjes in haar repertoire is buiten sporig groot, te groot voor het eerste gezelschap van het land. En het is moei lijk na te gaan wat dit te maken heeft met het huidige stelsel. Deze tekort komingen in het artistieke verantwoorde lijkheidsgevoel zijn niet te verklaren uit roofbouw door reizen en doubleren. •eeu viuuw iu uc aiaicii van uaai man, die zij in drieëntwintig jaar niet i fPJ? d j artistieke peil had gezien Iedereen dacht, dat hij in!™'1 ™s 1red,fr „de J00r" 1040 Was «esneuveld :rang moet hebben. Indien het doublure- 1940 nas „esneuveld stelsel fin hef reizpn daarvoor schadelijk Terwijl zijn vrouw in verwachting was [zijn, moet dit worden afgeschaft, van hun derde kind. verliet korporaal i Er zijn echter andere factoren in het Onoria Rasera in 1936 zijn echtgenote spel. Vorig jaar heeft de Haagsche Co-j en twee zoons. Mussolini had Rasera tmedie last gehad met enkele topacteurs,1 nodig in Ethiopië, dat indertijd Abes- 'die meer tijd wilden hebben om voor de; sinië heette. televisie te spelen. Indien het beschreven In 1940 ontving mevrouw Rasera de tij- flatl doorgaat zullen zij daarvoor meer ding. dat haar man was vermist en "l0 KrlJ£en. waarschijnlijk gesneuveld. Rïïk«»ii«tfiohoill'' In werkelijkheid had de vermiste man. ""■''e, "s een shack opgelopen en zijn geheugen, j Guus Oster deelde ons mee. dat dit verloren. Als krijgsgevangene beland- verschijnsel als een aangename bijkom- de hij in Kenya, waar hij ook na de jstigheid van het plan kan worden gezien. u'Hiermee zijn we het echter niet eens. AMSTERDAM Het bestuur van de Vereniging van culturele organisaties in Nederland heeft direct een vergadering gehouden, toen het van de plannen van de Haagse en Nederlandse Comedie ver nam om na september 1960 met een en kel gezelschap te gaan spelen. Op die vergadering is men tot de con clusie gekomen, dat deze plannen ver werpelijk zijn. Het bestuur sprak boven dien als zijn overtuiging uit, dat tot der gelijke ingrijpende wijzigingen in het Nederlandse toneelbestel niet zal wor den besloten alvorens de minister van O.. K. en W. alle belanghebbende par tijen heeft gehoord. Met het oog daarop beraadt het be stuur zich over andere mogelijkheden, die niet de rampzalige gevolgen zullen hebben, die van de verwezenlijking van de plannen van de Haagse en Amster damse toneelgroepen kunnen worden verwacht. PARIJS (A.P.) Far ah Diba, tot voor kort een onbekende stu dente in de kunstgeschiedenis, nu de uitverkorene van de Sjah van Perzië naar het heet, zal dezer dagen uit Parijs vertrekken. Dat werd in de Franse hoofdstad door de Iraanse ambassade meegedeeld, de juiste datum is echter niet be kendgemaakt. Diba die tweeëntwintig oktober zonder bagage in Parijs aankwam haar koffers waren onderweg zoek geraakt zal met een zeer omvangrijke garderobe naar Te heran terugkeren. Onder de aan kopen, die zij de laatste weken in diverse bekende Franse modehui zen heeft gedaan, bevinden zich onder andere: Dertig hoeden in diverse mo dellen en kleuren. Vijfendertig paar schoenen met bijpassende tassen en handschoe nen. Zes formele avondtoiletten, uit de wintercollectie van Dior. Zes cocktailjaponnen, waar onder twee strapless modellen, die Farah eerst na lang aar zelen kocht, omdat ze misschien voor het Perzische hof te gedurfd zouden zyn. Vier bont- en twee wollen man tels, zeven mantelpakjes en zes skicostuums, gaan verder in de koffers van de uitverkorene van de Sjah mee naar Teheran. De belangrijkste aanwinst in de nieuwe garderobe van Farah Di ba is tenslotte het bruidstoilet, dat door Yves St. Laurent van witte satin duchesse werd vervaardigd en dat geheel met de hand met Perzische motieven is geborduurd. Advertentie Verfvlekken: Nieuwe vlekken kunt U met K2r direct behandelen. Oude, ingedroogde verfvlekken moet U eerst een tijdje laten weken in ter pentijn en vervolgens: Inwrijven of inspuiten met K2r-vlekkenpasta of K2r-vlekkenspray, goed laten dro gen en afborstelen! Jusvlekken Eerst op de bekende wijze behandelen met K2r Vlekken- pasta of vlekkenspray, daar na met lauwwarm water. verwijdert vlekken - zonder kringen! K2r vlekkenspray f 5,95 K2r vlekkenpasta r 1,95 Nick Funke, de dochter van roman cier Bordewjjk, heeft weer een hoorspel geschreven: „Millicent". De Vara-radio zendt het uit op woensdagavond 25 no vember. Van onze kunstredactie Han Bentz van AMSTERDAM oorlog' bleef. Kort geleden herinnerde hij zich plotse- Televisie eist zware repetities, eist con- Rp_„ d heste tnneplsnelei- in ling wie hij was. Via het Italiaanse centratie en overgave. Die worden afge- den üerg wa& de Deste t°neelsPeler m consulaat in Addis Abeba keerde de trokken van de artistieke energie, die de nu 54-jarige man gisteren in de hui- spelers aan hun toneelrollen moeten selijke kring terug. 'geven. Voor die rollen worden zij be- ZEIST. Maandag, dc eerste dagre scholen) heeft de raad bemoeienis van de tweedaagse zitting, die door de gehad, generale synode der Nederlandse Her- vormde Kerk op Woudschoten te Zeist W0P(|C (Iclit wordt gehouden, is een voorstel aange- O nomen, dat het mogelijk maakt, dat in De synode heeft gisteren gesproken bepaalde gemeenten de kerkeraadsleden J over hel gesprek met de Gereformeerde na tweeamal te zijn herkozen opnieuw; Kerken. Aanleiding hiertoe was de brief, benoembaar te stellen. De synode heeft Vervolgens de con sideraties van de klassikale vergaderin gen behandeld over de voorstellen van de synode lot aanvulling van overgangs bepaling 233d van de kerkorde. Het gaat hier om de hervormde gemeenten, waar in noódvoorzieningen voor minderheids- gróepen getroffen zijn. Een aantal ge meenten is niet bereid in het kader van deze noodvoorzieningen hen, die belijde nis des geloofs afleggen, de gedoopten en de kerkelijk ingezegenden in de boe ken cler gemeente in te schrijven. De .synode heeft voorgesteld deze gedoopten. niéuwe lidmaten en ingezegenden in te doen schrijven in de registers die door de provinciale kerkvergadering worden bijgehouden. Hiervan zal dan door de provinciale kerkvergadering bericht aan de betrokken kerkeraad gezonden wor den. Slechts een minderheid der klas sikale vergaderingen heeft voor ge adviseerd. De synode heeft besloten te bepalen, dat bij weigering van een kerkeraad de betrokkenen in de registers der gemeen te in te schrijven de provinciale kerk vergadering eerst langs de weg van broederlijk vermaan de kerkeraad als nog zal trachten te bewegen dit te doen. Is inschrijving na drie maanden •niet geschied, dan komen de namen in de voorlopige doop-, lidmaten- en trouw boeken. die bij de provinciale kerkver gaderingen berusten. Deze zullen een afschrift aan de gemeente ter plaatse zenden. De synode heeft voorstellen behandeld tot wijziging der kerkorde ten behoeve van gemeenten, die niet meer in een êastorale verzorging kunnen voorzien, 'oor deze wijzigingen zal men toestem ming kunnen krijgen af te wijken van kerkorderlijke bepalingen, waardoor ook Tiiet-predikanten bevoegdheden tot leiding geven krijgen. De synode heeft vervolgens besloten •de mogelijkheid te scheppen van hel ge ven van dispensatie aan gemeenten metj minder dan 1000 zielen de leeftijdsgrens van 70 jaar voor ambtsdragen.den in acht te nemen. I Ds. H. J. F. Wesseldijfe heeft vervol-1 gens mededelingen gedaan over de kerk- bouwactie. Er is nu acht miljoen gulden ontvangen. Ds. M. A. Krop te Groningen heeft erop aangedrongen de kerken onder «oecumenisch gezichtspunt te bouwen. In de avondvergadering waren na mens de raad voor de zaken van kerk en school aanwezig de heren dr. W. J. de Wilde»'voorzitter, ds. O. Henkei, C. Sonneveld en dr. D. H. van der Neut. In èen beleidsnota had de raad een aan tal punten neergelegd. Ze betroffen de Mammoetwet, dc kwestie van de grond slag van de algemene school, de her vormde visie op het punt van de school- verhoudingen, het godsdienstonderwijs op de scholen en de kwestie van de ver houding tussen deze raad en de raad voor de catechese en van het jeugdwerk. Ook in de zogenaamde kwestie Papen- dredit (godsdienstonderwijs op openba- het seizoen 19571958 en Myra Ward de beste actrice. Dat vonden de Ne derlandse schouwburgbezoekers, die hebben meegedaan aan de enquête van het jaarlijks verschijnende Thea- terboek van Luisa Treves. Myra Ward werd bekroond voor haar vertolking van de Chinese vrouw Shen- Te uit Brecht's De goede mens van Sezu- an. Haar rol van de door de goden uit gekozen mens. die haar best doet goed te doen in een verdorven wereld, had een meeslepende kracht, was boers en ruw en tegelijk zeer genuanceerd, vol humor en dramatische felheid. Myra Ward maakte van de wat sche matische propagan distische figuur in het stuk van Brecht een levend mens, die in haar ellende en idealisme ont roeren kon. Vooral de gemaskerde scè ne in de rechtszit ting was een staal tje toneelspelkunst. Han Bentz van den Berg kreeg de titel van de beste acteur van het jaar om zijn optreden in het ook door hem geregisseerde On der het Melkwoud van Dylan Thomas, welk stuk boven dien als het beste van het seizoen 1957—1958 werd uit gekozen. De vertolking van Han Bentz van den Berg in Het Melk woud maakte die pe indruk door de doorleefde eenvoud de humor en de ly- Myra Ward: hu mor en felheid. die de liervormde-gereformeef-de ge- sprekscommissie aan dc generale synodes van beide kerken heeft gericht. In deze brief schreef de commissie, dat in 1957 en 1958 vijf biieenkomsten zijn gehouden, i waarin gesproken werd over de dogma tische uitspraak van Assen 1926 en de hervormde leer aangaande de Heilige Schrift 1953. Ook is een conferentie met dertig niet-theologen gehoden. Duideliik werd. dat vooral over de aard en het functioneren van de belijdenis in de kerk verschillend gedacht wordt, aldus de brief. De commissie stelde voor, haar van haar opdracht te ontheffen. Prof. dr. H. Berkhof heeft ter verga dering dit stuk toegelicht. Sinds 1948 is de commissie bezig, zo zei hij Het thema i was: Wat staat hereniging tussen de beide kerken in de weg? In 1952 en 1956 wer den rapporten ingediend. Steeds bleek, dat er verschil was bij de vraag naar de grenzen van de kerk. In '56 vroeg het rapport wederzijdse afvaardiging naar beider sj'nodes. Dit is door de gerefor meerde synode van Leeuwarden afge wezen- De hervormde synode schreef i daarn een brief aan de gereformeerde synode. Het probleem van het schriftge- zang werd dieper bestudeerd. Maar hoe \r:ila T ,.U„C verrijkend, toch bleven de besprekingen V Illd LjOIJ(Jc> O VCT ICLICII te theoretisch. Dat wij niet verder kon- TANTFTnn iAP', De Bra den ligt da.raan. dat beide kerken sterk RI° DL JANEIRO (A.P.- - De Bra in beweging zijn. aldus spreker. Per- züiaanse componist en dirigent Hector soon lijk vond prof Berkhof, dat de twee Villa Lobos is gisteravond op 72-jarige rische vervoering, waarmee de emotio neel opgezweepte verzen van Dylan Thomas werden gezegd. De bizarre poë zie van het stemmenspel werd doorzich tig in zijn betekenis door dé intelligente en tegelijk geladen vertolking van de prijswinnaar. DEN HAAG De generale sy node der Nederlandse Hervormde Kerk heeft benoemd tot kerkelijk hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Leiden (in de aanstaande vacature prof. dr. K. H. Misr- kotte) dr. H. Berkhof, rector van het theologisch seminarium der Ned. Herv. Kerk te Driebergen. De te doceren vakken zijn: dog matiek, christelijke ethiek, we zen en geschiedenis van het apos tolaat en het kerkrecht. Hendrikus Berkhof is geboren op 11 juni 1914 te Appeltern (Gld). Hij door liep het gymnasium te Amsterdam, stu deerde theologie aan de universiteit van Amsterdam (19311932), de universiteit van Lei-deii (19321937), de universiteit en de Kirchliche Hochschule te Berlijn (1937). Berkhof promoveerde te Leiden in 1939 op een proefschrift over Die the ologie des Eusebius von Caesarea. Na predikant te zijn geweest van de hervormde gemeenten te Lemele (Ov) (1938-1944) en te Zeist (1944—1950) is dr. Berkhof van 1950 tot heden rector van 'iet theologisch seminarium der Neder landse Hervormde Kerk. Tijdens zijn predikantschap te Zeist was hij van 1945 tot 1950 tevens hoofddocent voor dogma tiek en ethiek aan het instituut Kerk en Wereld te Driebergen. Tot de publikaties van dr. H. Berkhof behoren: Geschiedenis der kerk (1942), De kerk en de keizer (1946), Korte ge loofsleer (1946), Vergeving en verwach ting (1947), De kerk en het Koninkrijk (1950), Crisis der middenorthodoxie (1951), Christus en de machten (1953), Gods ene Kerk en onze vele kerken (1953) en Gedachtenwisseling over po sitie en problemen van de Geref Bond in de Hervormde Kerk (samen met ds. G. Boer) (1956). 46 Afghanistan heeft zich voorzien van uitgebreide kortegolf-zendappara- tuur van Duitse makelij. De nieuwe zenders staan bij de hoofdstad Kaboel, en zenden programma's uit voor het eigen land. en naar Afrika, Europa en het Verre Oosten. 59 Sommige kijkers zal de schrik om het hart zijn geslagen toen gister avond na het N.T.S.-journaal een embleem op het scherm verscheen met de letters C.V.D.T. Een zesde zuil? Gelukkig was het maar een grapje van de N.C.R.V., die er zo aan herimierde, dat deze omroep 35 jaar geleden ziin bestaan begon als „Christelijke Vereeniging voor Draadlooze Telefonie". Kees van Langeraad maakte de korte film, die ons terugvoerde naar de ge boorte van de N.C.R.V. ill 1924. Een levendige documentaire! Ook anders- kritisch bekeken Han Bentz van den Berg: vervoe ring. kerken nu maar samen moeten doirleven Er is wel degelijk geestelijke gemeen schap. Daarom stelde de commissiege- regelden besprekingen der moderamina der beide kerken voor. Ook besprekingen op plaatselijk vlak zouden gewenst zijn. Spreker stelde voor beide suggesties over te nemen. De conclusie uit de besprekingen was. dat de synode de wens uitspreekt, dat het gesprek met het oog op de hereniging dient voort te gaan. De vorm, waarin zij dit voorstelt, zal binnenkort door een schrijven van het moderamen kenbaar gemaakt worden. Hij is geruime tijd leeftijd overleden, ziek geweest. Vier jaar. van 1923 af, verbleef Villa Lobos in Frankrijk, waar de muziek van Debussy en Strawinsky grote in- i druk op hem maakte. In 1927 keerde hij naar Brazilië terug en werd daar een van de belangrijkste componisten, die graag gebruik maakte van oude Brazi liaanse melodieën. Grote levendigheid en j sterke ritmiek zijn kenmerken van zijn werk. zuilenden zullen er plezier in hebben gehad vanuit ons televisietijdperk nog eens terug te blikken naar vroeger, toen men nog met zijn veertigen bij eenkwam in een schoollokaal om adem loos een avondje te luisteren naar het wonder van ,.de draadloze". BOEIEND Dick van Bommel en Rob Mariouw Smit stonden met hun serie Bijbelse documentaires min of meer voor de lastige opgave dingen te filmen, die er niet meer zijn. De eerste film, die gisteren op het scherm kwam, vonden wij lang geen slecht resultaat. Natuurlijk kon de uittocht der Jo den uit Egypte maar ten dele in film beelden worden verhaald. Verder moest men steunen op de (goede) commen taar. Dit kon de afstand tussen ver leden 8n heden niet geheel overbrug gen. Maar ook waar het reisverslag het Bijbelse gegeven overheerste, bleef het een boeiende film. De jubilerende N.C.R.V. besloot de ze stijlvolle filmavond met Arne Sucks- dorff's meesterlijke natuurfilm Het gro te avontuur. CATHERINE SAUVAGE, de be- faamde Franse chansonnière, komt naar ons land. Zaterdag avond 28 november staat zij voor de Vara-mierofoon in de radio show „Week uit week in". Dan zingt ze ook „Paris Ca naille", het chanson dat haar be roemd heeft gemaakt. Het was het lied van de gelijknamige film, Catherine zong het voor de camera als zangeresje bij een troepje straatmusici. Rob Geraerds gelooft dat zijn hoor spel De Hand, waarmee hij in de ge sloten prijsvraag voor een jubileum- hoorspel van de NCRV een gedeel de eerste prijs won, de pennen van luisteraars en kritici in beweging zal brengen. ..Het verhaal beweegt zich op poli- tiek-religieus terrein en beschrijft de controverse tussen democratie en com munisme", vertelt hij. ,,Het is geba seerd op enkele ware gegevens, maar de ideeën en vooral de conclusie zijn strikt persoonlijk Rob Geraerds werd geïnspireerd tot zijn hoorspel De Hand, toen hij rond keek en zijn oor te luisteren legde in Hongkong, een van de steden waar hij in het voorjaar optrad met solo-to neel voor nederzettingen" van de BPM. De boy met de kunsthandel, die in dit hoorspel een grote rol speelt, heeft Rob Geraerds persoonlijk ontmoet. HEEL DRUK De Hand is Geraerds eerste bekroon de hoorspel. Voor de ex-Avro regis seur Kommer Kleyn heeft deze acteur regisseur-schrijver sinds 1950 ongeveer honderd hoorspelen geschreven. „Soms heb ik het zo druk dat ik mezelf wel eens afvraag waar ik de tijd voor hoorspelen schrijven vandaan moet halen", zegt Geraerds. „Het is een tijdrovend, maar bijzonder prettig werk. De combinatie van spelen en schrijven voor de radio, afgewisseld door tournee's met mijn solo-spelen en schooluitvoeringen met mijn Neder lands Jeugdtoneel, men kan het zich werkelijk niet gevarieerder en plezieri ger voorstellen". In januari gaat Rob Geraerds op uitnodiging van de Belgische regering voor de tweede maal een tournee door Vla anderen maken met een van de spelen, waarin hij alle rollen speelt en tientallen keren van kostuum, pruik en type moet veranderen in een voor stelling van twee uren waaraan geen andere acteur te pas komt. De radioluisteraars kennen Geraerds stem uit talloze hoorspelen. Hij was al present als acteur bij hoorspeluit- zendingen in de beginperiode van de radio en speelt de laatste jaren voor al voor de KRO-microfoon. Vanavond (20.50, Hilv. 1) gaat zijn hoorspel De Hand in de ether, het tweede dat hij voor de NCRV schreef. „Het is géén documentair hoorspel", weerstreeft hij de mening van een der juryleden. „Ik durf het zelf een spel met een uitgesproken tendens te noe men. Voor een prijsvraag moet men niet aan komen dragen met „zomaar een niemandalletje" en daarom schreef ik De Hand televisie 1 WOENSDAG. - Mr. Hiltermann heeft kortgeleden een reis naar het Verre Oosten gemaakt. Hij stelde daar een documentaire over China samen, die u vanavond om 21.05 op het scherm ziet. Verder ziet u o.m. een optreden van het Hongaarse orkest Lajos Veres, en een spannende film in de reeks Vlieg wereld. De Vlaamse televisie draait een film over de Sahara (20.00), en relayeert daarna (20.25) de Duitse uitvoering van Schumann's oratorium „Het Pa radijs en de Peri." België Frans geeft ditzelfde Duitse relais, en vervolgt om 22.05 met „Lek- tuur voor allen." Advertentie St.Nieolaas komt ROB GERAERDS ware gegevens. radio i vandaag 1 Na Leen Timps verlaten nu ook de televisie-regisseurs Thijs Chanowski en Ton Lensink de Avro. Ghanowski gaat zich wijden aan de film, Ton Lensink wordt free-lance. Leen Timps heeft grote belangstelling voor de commerciële televisie. De zuilen in Hilversum worden ter gelegenheid van de televisieavond ten bate van de actie Redt een kind op 13 december in het Concertgebouw te Amsterdam omvergehaald. De regie van het programma, waaraan een twintig bekende Nederlandse artiesten meewerken, berust bij Jack Dixon, de produktie bij Karei Prior. Mies Bouw man zal gastvrouw en Guus Oster gast heer zijn. De V.P.R.O. zal van deze avond een uur voor de televisie uitzenden. Er bestaat een kans dat Wim Kan zich ook beschikbaar zal stellen. De acteur Frits Bouwmeester ïs gis termorgen op 74-jarige leeftijd overle den in het ziekenhuis te Laren, waar hij al enkele jaren werd verpleegd. Vier jaar geleden speelde Frits Bouwmees ter de laatste hoorspelrol onder regie van Dirk Verèl, de oude organist in het spel „Het oude en het nieuwe orgel". Na zijn toneelcarrière werd Frits Bouwmeester assistent-regisseur bij de Vara en had een jarenlange verbintenis bij de hoorspelkern van de Nederland se Radio Unie, waarin hij speelde met zijn echtgenote Dogi Rugani. WOENSDAG. „De hand", een spel van Rob Geraerds, een van de twee bekroonde hoorspelen uit de ju bileum-prijsvraag van de NCRV, wordt vanavond om 20.50 uitgezonden. Eveneens via Hilversum I kan men om 19.50 beluisteren wat de prijsvraag voor kinderliedjes heeft opgeleverd. De werkjes worden uitgevoerd met com mentaar van de juryleden. Twee goede uitzendingen wachten de luisteraar via Hilversum 2: een hoor spelreportage naar Meyer Sluyser's boek „Hun lach klinkt van zover" over de Amsterdamse Jodenbuurt, (20.05) en Broadway-melodieën gezon gen door het bekende Norman Luboff- koor (23.40). Op een farm ergens in Californië viert vandaag de destijds zo wereld beroemde coloratuursopraan Ame- lita Galli-Curci haar zeventigste verjaardag. Tesamen met Caruso behoorde zij in de twintiger jaren tot de sterren, waarvan de meeste grammofoonplaten werden verkocht. Advertentie Een klein wondje kan de poort zijn waardoor ziektekiemen binnendringen. Dan ontstaat er infectie en een min of meer ernstige ont steking is het gevolg. Gebruik daarom bij elke verwonding de reeds door drie geslach ten geprezen Kloosterbalsem (Akker-Bal sem), de zuiverende en ontsmettende wond- balsem bij uitnemendheid. Ook U zult zeg- gen: .Kloosterbalsem, geen goud zo goed."j In het kort RADIO HILVERSUM I, 402 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.0C Nws; s.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolra dio. NCRV: 10.00 Gram; 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Ge wijde muz; middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Gram; 12.25 V d boeren; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Zang en gitaar; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer: 13.20 Lich te muz; 13.40 Amus muz. NCRV: 14.00 Promenade ork en omr koor; 14.40 Ka- merork en solist; 15.20 Kamermuz; 15.40 Gram; 16.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Zang en piano; 16.50 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Voordr. avond 18.00 Lichte muz; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Koorzang en comm; 18.50 Sociaal perspectief; 19.00 Nws en wet-rber. 19.J0 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 1.9.30 Radiokrant: 19.50 Pol ora tie; 20.00 Gr»m 20.15 Gevar progr; 22.00 Gram; 22.10 Pe riodieken parade: 22.20 Gram; 22-30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl; 22.45 Avondoverden- king; 23.00 Orgelconcert; 23.30 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. ochtend 7.00 Nws: 7.20 Gram: 7.50 VPRO: Dag opening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym- 9.1o De groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 19.50 V -i. leuters; 11.00 Tussen de wal en het schip, lezing; 11.15 Gram; 11.45 Be jaarden en hun hobbies, lezing. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Uit het be- drijfsleven, lezing; 13.00 Nws; 13.15 Me ded of gram; 13.20 Orgel en zang; 13.55 Beursber; 14.00 V d vrouw; 14.30 Piano recital; 15.00 Paul Vlaanderen en het Con- rad-mysterie, hoorsp; 15.40 Kamermuz; 16.10 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.30 Jazz- muz. avond 18.00 Nws: 18.15 Lichte muz; 18.30 V d jeugd: 18.45 Sportpraatje: 18.55 Gespro ken brief; 19.00 V d kleuters; 19.05 Ge- var progr; 20.00 Nws; 20.05 Residentie ork en sol (I d pauze; plm. 20.55—21.15 Voor dr); 22.15 Lichte muz; 22.30 Nws en beurs ber te New York; 22.40 Journ; 22.55 Sport- act; 23.05 Uit de wereld v=n het amuse ment, praatje: 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NEDERLAND NTS: "10.00 Jourïi en weeroverz. NCRV: 20.20 De wonderbaarlijke schoenlappers vrouw, komedie; 21.10 Rep; 22.10 Dagslui ting. DUITSLAND 17.00 V d jeugd; 17.40—lg.oo De legen de v d Heilige Elisabeth (Regionaal progr NDR: 18.45 Die Nordschau WIJK 18.45 Hier und Heute. NDR: 19.25 Stefan en de witte vogels WDR19.25 Zo'n zeeman); 20.00 Nws; 20.20 Cabaret; 20.50 TV-baliet; 21.25 Eurovisie: Intern concours hippique. BIILGIë FRANS 17.00—18.00 V d jeugd; 19.00 Progr v d ouderen; 20.00 Journ; 20.35 Quiz; ''1,35 Film. Daarna: Nws. BELGIë VLAAMS 19.00 Gevar progr; 19.30 Nws; 20.00 Do cumentaire; 20.30 Fllmrep; 20.40 Speelfilm; 22.05—23.30 Eurovisie: Intern concours hippique.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7