via Eerzaam burgerschap tapijtjes bijna bereikt In beide kampen wordt oplossing zeker geacht LAATSTE VEERTIEN MILJOEN VOOR DE GEREPATRIEERDEN deze sierlijke mayonaiselepel Sanovite bij CALVÉ mayonaise ontploffen boven Sahara BURGEMEESTER WAS EEN BESTE BRANDWEERMAN DOUBLURES EUROPOORT ZIJN NIET GEWENST NOG EVEN EN IK HAD HET GERED, ZEI STELENDE HOOFDAMBTENAAR Russische invasie op landkaart het sleutelgat Dwangarbeid voor SS-officieren Minister Luns: nu streep onder rekening Ver, Staten gaan voort met steun aan Navo EERSTE KAMER AKKOORD MET NOODWACHT RAADSEL AAN PARACHUTE I^hthSgr"alhtkr denbrf biur^^ve^uk^op hel QELEZEN Woensdag 18 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. S Slim Rustig gewerkt Dutje Net als toen. Verstoppen Niet nodig FRANS-ALGERIJNSE BESPREKINGEN Veel verdachten Montgomery gaat naar Peking Nieuwe rantsoenering in Oost-Duitsland Voo*- Geen kerstverlof voor auto's in Oslo Roofdieren verboden in Zweedse circus -viape0 uw ïïbii »anK Individueelklachtrechtj |-;(MS|(. atOOIllbom Zal erkend Loonsverhoging moet wachten tot voorjaar VEEL BEHOUDEN B. en W. van Rotterdam ongerust MENSEN EN VEE Eigen nieuwsdienst LONDEN De Russen hebben de spoetniks op de wereldkaart geplaatst. Volgens het persbureau Tass heeft een klein groepje eilanden, gelegen in het zuidpoolgebied binnen de poolcirkel, de naam Spoetniki gekregen. Spoetniki is het Russische meervoud van spoetnik. In totaal hebben in het zuidpoolgebied sedert 1956 liefst 242 eilanden, baaien, kapen, bergen, gletsjers en andere aardrijkskundige punten Russische na men gekregen, aldus Tass. Zij zijn ge noemd naar Russische geleerden, zee. lieden en ontdekkers. Van een onzer vrrslaggever* ZWOLLE „Wanneer ik nog even door had kunnen gaan met mijn tapijtdiefstallen, zou ik TAft0fl ]0prr]p floor al mijn schulden hebben kunnen aflossen. Dan zou ik weer als eerzaam burger en als hoofdambte-1 UUUU 1UC1 naar hebben kunnen verder leven Zo ongeveer redeneert de 4S-jarige technisch-hoofdambtenaar G. L., een belangrijk man bij de N.V. Elektriciteitsmaatschappij De IJsselcentrale, die overdag op voorbeeldige wijze zijn werk deed, maar 's avonds en 's nachts uit inbreken ging in de buitenwijken van Hattem, Heerde en Wapenveld. Vroeger had bij in bet Gooi al op dezelfde wijze zijn slag geslagen. Zo veelvuldig ging de gentleman- inbreker 's avonds en 's nachts op stap, zo dikwijls stal hij daarbij kostbare Perzische tapijten, dat hij de bijnaam kreeg van de tapijtkever. Na zijn ont maskering is wel zeer duidelijk geble ken, dat de technisch hoofdambtenaar nu niet bepaald een kever was in de slechte betekenis van dat woord. Het is een man met een uitermate goed verstand, een boerenzoon uit het noorden, die in zijn jeugd altijd graag had wülen studeren, maar dat niet kon doen omdat zijn ouders er geen geld voor hadden. Toen de jonge boeren zoon ouder werd en zelf geld ging ver dienen, volgde hij een technische cur sus te Arnhem, waardoor hij later be langrijke posities wist te verwerven. Het was een zeer moeilijk examen waarvoor hij glansrijk slaagde. Zo werkte hij lange tijd op het labo ratorium van Philips te Eindhoven. Later kwam hij bij de IJsselcentrale, Zijn technische kennis is hem ten slot te noodlottig geworden. Want juist door de wijze waarop hij 's nachts in de villa's de teleloon onklaar maakte, be greep de politie dat men te doen moest hebben met een man met bijzonder technisch inzicht. Nu is hij tijden* zijn nachtelijke es capades in Hattem, Heerde en Wapen veld niet dikwijls gestoord. Slechts een maal waren het een paar kleine kef fertjes in een villa onder Hattem, die 's nachts heftig begonnen te blaffen. Hij koos ijlings het hazenpad. Toch is L. ook verschillende malen villa's binnengedrongen waar waak honden lagen. Hij is blijkbaar zo voor zichtig te werk gegaan, dat zelfs de honden bleven slapen. Éénmaal bescheen hij het gezicht van een oude heer in de slaapkamer van een villa te Hattem. De oude heer werd wat onrustig, en ook toen nam de inbreker de vlucht. De oude heer sliep weer rustig verder. In totaal heeft L. nu dertien inbraken bekend. Van de inbraak in een sterf huis te Hattem, waar het stoffelijk overschot van wijlen de heer O. stond opgebaard, is de hoofdambtenaar-in breker zelf heftig geschrokken. Overigens kende L. blijkbaar geen zenuwen als hij er 's avonds met zijn fiets op uittrok. Hij had dan altijd gymnastiekschoenen aan en droeg in zijn zak een complete collectie inbre kerswerktuigen, enige maskers, een goede zaklantaarn en een slaap zak. Dicht in de huurt waar hij meende gemakkelijk te kunnen inbreken, kroop hij in het kreupelhout om in zijn slaapzak een tukje te doen tot ongeveer twee uur 's nachts. Wan neer hij redelijkerwijze kon ver wachten dat de bewoners naar bed waren, sloop hij op zijn gymnastiek- schoentjes naar deur of raam, for ceerde een houtje of sluiting en sloop dan naar binnen. Enkele malen was hij zo brutaal om van een bouwwerk een hoge lad der te stelen, om in een villa de bo venverdieping te bereiken. Toen hij dat niet vond, deponeerde hij het costuum weer op het achter plaatsje van de viRa. De heer des huizes begreep er 's morgens niets van, toen zijn pak, dat hij 's avonds netjes had opgehangen, 's ochtends keurig achter de villa lag. Waarom L. het altijd op tapijten had gemunt? Zijn antwoord luidt: ze zijn zo kostbaar en gemakkelijk te verkopen. Bovendien hebben de vil labewoners toch zoveel Perzische ta pijten, dat ze daar niet eens aangifte van doen als ze er eentje missen. Ik moest nog vijftienhonderd gul den afbetalen op mijn auto. Verder had ik nog zeventienhonderd gulden schuld, die ik kreeg bij het trouwen met mijn tweede vrouw. Voor mijn eerste vrouw moet ik nog maande lijks tweehonderd gulden alimentatie betalen, maar dat zal zijn afgelopen wanneer ze getrouwd zal zijn. Als ik er dus nog even mee door had kun nen gaan, was ik nu uit de zorgen geweest Had hij de tapijten te pakken, dan reed hij daarmee op zijn fiets een eindje weg, verborg de kleden in het kreupelhout, om na een paar dagen per auto terug te keren en de tapij ten verder te vervoeren. Hij ver kocht ze aan kooplieden, meestal an tiquairs te Leeuwarden, Arnhem, Zutfen, Groningen en Den Haag. Als legitimatie had hij een gestolen rijbewijs, dat hij eens tijdens een van zijn inbraken te pakken had gekregen. Eenmaal stal hij uit een slaapka mer een costuum. in de hoop daarin een rijbewijs te vinden. Van onze correspondent PARIJS. Hoewel het duidelijk is dat besprekingen tussen vertegen woordigers van de Franse regering en van de Algerijnse regering in balling schap niet ver meer af zijn, zal men voorlopig niet mogen rekenen op een spectaculaire verandering in de be trekkingen tussen de twee regeringen. De Algerijnen zijn ervan overtuigd dat besprekingen, die een aanvang nemen, in ieder geval tot een oplossing moeten leiden en aan Franse zijde, althans bij generaal De Gaulle, die het in dit op zicht voor het zeggen heeft, schijnt de zelfde overtuiging te bestaan. Vandaar dat Ferhat Abbas eigenlijk het liefst de zitting van de Verenigde Naties zou willen afwachten in de hoop dat daar een motie wordt aangenomen, die aandringt op onderhandelingen. Dat zou zijn positie bij bepaalde Algerijnen die nog steeds onverzettelijk alle onder handelingen weigeren, sterker maken. In de tweede plaats wil de Algerijnse regering duidelijk weten wat precies de plannen van de Franse regering zijn en hoe het begrip „zelfbeschikking" moet worden uitgelegd. Dat zijn punten, waarover geheime besprekingen vrij spoedig duidelijke inlichtingen zouden kunnen geven. Ten slotte wil Ferhat Abbas in geen geval stappen ondernemen dan wanneer i hij, zoals wij maandag reeds uiteen heb ben gezet, zich gesteund weet door de strijdkrachten van de F.L.N. en door de vertegenwoordigingen, die zijn beweging in verscheidene buitenlandse hoofdste den heeft aangesteld. In ieder geval wenst hij de mening daarvan te polsen. De strijdkrachten zullen trouwens reeds op zichzelf een groot probleem gaan vormen, wanneer men mocht terugkeren tot de vrede. Dat veranderen van een militair-poli tiek apparaat in een vreedzame politie ke partij zal waarschijnlijk wel enige jaren vergen en niemand, noch aan 1 ranse, noch aan Algerijnse zijde, stelt zich voor dat er die eerste tijd geen moeilijkheden zullen voortvloeien uit de terugkeer naar het gewone leven van die strijdkrachten uit het verzet. Frank rijk heeft trouwens, zoals uit het dezer dagen verschenen laatste deel van de mémoires van generaal De Gaulle blijkt, na de bevrijding dat vraagstuk aan den lijve ondervonden. Dan is er in een Frans lort nog een figuur opgesloten, die in dit alles vee) te zeggen beeft en wiens medewerking ook zeker nodig is, wil men de Algerijnse strijdkrachten in de hand kunnen hou-j den. Het is Ben Bella, de Algerijnse t leider, die naar men uit redelijk be trouwbare bron verneemt er zeker van is, dat de Algerijnse strijdkrachten akkoord zullen gaan met wat hij beslist, oorlog of vrede. Dat zouden zijn ver trouwensmannen hem hebben bericht. Zijn advocaat is gisteren overigens var. Parijs naar Tunis vertrokken om deel te nemen aan de besprekingen van Ferhat Abbas en zijn regering. Nu zit L. echter weer even diep in de zorg als vijftien jaar geleden, toen hij in de buurt van Apeldoorn ook inbraken pleegde en het daarbij steeds op tapijten had gemunt. Negen maanden gevangenisstraf was toen de afrekening van zijn rechters. Door de misstap van vroeger werd zijn opsporing ten slotte vergemakkelijkt. Weken lang hebben de mannen van de rijkspolitie van de groep Hattem 's avonds en 's nachts in het veld gelegen om de tapijtkever op heter daad te kunnen betrappen. Het enige resultaat daarvan was, dat allerlei villabewoonsters de politie 's avonds en 's nachts opbelden om te vertel len dat ze hier of 'daar een paar ver dachte figuren hadden gezien.... Toen de nachtelijke speurtocht geen resultaat had, heeft dè rijkspolitie te Hattem het onderzoek van een andere zijde aangepakt. Via een oude foto van de Apeldoornse tapijtendief kwam men spoedig aan een recent portret, waarbij men tot de verbijs terende conclusie kwam dat de oude tapijtendief van vijftien jaar geleden het nu gebracht had tot technisch hoofdambtenaar. Toen hij maandagavond in zijn pen sion terugkeerde, wachtte de politie hem op. In een koffer vond de politie de grote collectie inbrekerswerktui gen, de maskers en de zaklantaarn. L. heeft ook nog aan de politie bekend dat hij een aantal zeer kost bare tapijten die een weinig waren beschadigd, in een wetering dicht bij de IJsselcentrale heeft gegooid. Na lang dreggen is een zeer kost baar Perzisch tapijt uit het water opgevist. In de bossen bij Hattem zijn twee tapijten gevonden, die L. daar had gedeponeerd en nog niet had opgehaald. Vrijdag zal L. voor de officier van justitie te Zwolle worden geleid. LONDEN (UPI) Een 38-jarige Belg. René Spirlet, is in Hayes in het graafschap Middlesex gearresteerd we gens een poging, zich van zijn Engel se vrouw te ontdoen door middel van electrische stroom. Toen zijn vrouw boodschappen was doen zette hij met een lang snoer het sleutelgat van de voordeur onder stroom in de verwachting dat zijn vrouw een dodelijke schok zou krijgen wanneer zij de sleutel in het slot stak. Mevrouw Spirlet had echter haar sleu tel vergeten. Dat was haar redding. Zij kroop door een raam naar binnen en zag toen het snoer dat van een stop contact naar het slot van de voordeur liep. Begrijpend dat zij aan de dood was ontsnapt lichtte zij de politie in. DÜSSELDORF (Reuter, UPI). Het gerechtshof in Hagen heeft twee voor malige officieren van de SS tot dwang arbeid veroordeeld wegens het vermoor den van 208 Russische en Poolse gevan genen. De slachtoffers waren in het Ruhrge- bied tewerkgesteld en werden tegen het einde van de oorlog met machinegewe ren vermoord „omdat buitenlandse ar beiders een potentieel gevaar vormden voor de openbare orde". Een der vermoorden was vier jaar oud. Het hof kon dit niet rijmen met het „potentiële gevaar" en veroordeelde een kolonel tot levenslange en een kapitein tot zes jaar dwangarbeid. LONDEN (Reuter, UPI). Veld maarschalk Montgomery gaat een be zoek brengen aan de Chinese Volksre publiek. Dat bezoek is een onderdeel van een wereldreis die hij vandaag be gint. Hij heeft een bezoek aan Peking op zijn reisprogramma gezet omdat hij een „waar en volledig beeld" wil zien te krijgen van het China van Mao Tse- toeng en Tsjoe En-lai. Hij zei gisteren te hopen dat zijn wereldreis ,,een klei ne bijdrage tot de wereldvrede" zou kunnen leveren. Montgomery gaat eerst naar Zuld- Afrika en vandaar via' Indië naar China. BERLIJN (UPI) Boter en melk poeder worden In Oost-Duitsland op nieuw gerantsoeneerd. Uit berichten in verscheidene Oostduitse kranten blijkt, dat de huisvrouwen zich bij een be paalde winkel moeten laten inschrijven en alleen daar boter mogen kopen en niet meer dan een half pond tegelijk. Melkpoeder mag alleen worden ver kocht aan moeders van zuigelingen. Er zal niet meer worden geleverd dan een pond per week. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Nog veertien miljoen gulden is beschikbaar voor vergoeding van wederinrichtingskosten aan gere- patrieerden die zich tussen 1 januari 1954 en 1 april 1957 uit Indonesië in ons land hebben gevestigd. Minister Luns, die dit gisteravond in de Tweede Kamer meedeelde, voegde hieraan toe dat met deze uitbreiding aan de uit kering de regering een dikke streep heeft gezet onder de afwikkeling van de rehabilitatieregeling. Meer dan een miljard gulden heeft ons land aan allerlei voorzieningen ten koste gelegd, waarvan zeshonderd mil joen rechtstreeks uit de schatkist zijn betaald. Daarna zijn er volgens minister Luns nog waarlijk geen geringe bedra gen besteed aan de massa-evacuatie uit Indonesië. De nu toegestane veertien miljoen, waarop de Tweede Kamer sterk had aangedrongen, vooral omdat men de handhaving van de sluitingsdatum van 1 januari 1954 onbillijk vond, beschouw de minister Luns als een sluitstuk van het geheel van voorzieningen, dat hier mee is voltooid en afgesloten. Belofte Een tweede tegemoetkoming bestond uit de belofte om de terugbetaling van overtochtskosten volgens de koers van de gulden uiterlijk één maand na de indiening van het verzoek te doen ge schieden. Ondanks herhaalde aandrang van de Kamer wilde minister Luns geen stap verder gaan, met name niet ten aanzien van de achterstallige salarissen, de over tochtskosten en de spoorwegpensioenen. Het regeringsstandpunt ten aanzien van de zg. backpay van de ex-krijgsgevange nen bleef onveranderd, d.w.z. dat de re gering zelfs ook geen morele verplich ting aanvaardt. Behalve de achttien maanden salaris als rehabilitatieuitke- ring, zal er dus geen uitkering meer komen. Hoewel nog van verscheidene kanten een goed woord werd gedaan voor terug betaling van zelfbetaalde overtochtskos ten volgens de koers op de dag van ver trek, wilde minister Luns niet van een verdergaande tegemoetkoming weten. De spoorwegpensioenen waren volgens de minister welbewust in de particuliere sfeer gehouden en konden dus onmogelijk als overheidspensioenen worden aange merkt. Op de positie van het personeel van de Javasche Bank, door mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra ter sprake gebracht, kon de minister nog niet ingaan. Was het maar waar dat er nog veertig miljoen over is, zo riep hij uit in ant woord op het verzoek om de wensen van de Kamer te vervullen met het bedrag WASHINGTON (Reuter) On danks toenemende financiële zor gen zullen de Verenigde Staten voort gaan de Noordatlantische Verdragsorganisatie te steunen zo als zij dat steeds hebben gedaan. Deze verzekering gaf de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Herter, dinsdag in Washing ton op de bijeenkomst van parle mentsleden uit de landen van de Navo. Er zij» de laatste tijd geruchten ge weest dat de Verenigde Staten, in ver band met moeilijkheden op de betalings balans wel eens minder steun zouden kunnen geven aan de verdragsorganisa tie. Minister Herter maakte er geen ge heim van dat de landen van West- Europa, die steeds welvarender worden, een deel van de financiële lasten van Amerika's schouders zouden kunnen af nemen, bijv. bij het verlenen van fi nanciële en economische hulp aan de onderontwikkelde gebieden. Amerika zou voorts de slechting van alle handelsbelemmeringen in de gehele wereld toejuichen en het wegnemen van alle beperkende bepalingen, die som mige landen hebben gesteld op hun handel met de Verenigde Staten, aldus Herter. Advertentie LENGTE 17.7 CM OSLO (AP) De automobilisten in de Noorse hoofdstad zijn hevig ont stemd over een waarschuwing van de politie dat et- in de drukke week voor kerstmis een parkeerverbod voor de ge hele binnenstad zal worden afgekondigd tenzij de automobilisten de binnenstad in die drukke dagen zoveel mogelijk mijden. De politie hoopt met die waarschu wing te bereiken dat er geen grote ver keersopstoppingen zullen ontstaan. De gemeenteraad heeft echter de politie nog niet gemachtigd het dreigement waar te maken. De automobielclubs hebben de voorgenomen maatregel dis criminerend en belachelijk genoemd. STOCKHOLM (A.P.) Na januari kan men in Zweden nog wel van cir cussen genieten, maar leeuwen en tijgers zullen niet meer in de piste komen. De regering heeft bij decreet het optreden van roofdieren voor het pu bliek verboden. De wet is afgekondigd op advies van de veeartsenijraad en de vereniging voor dierenbescherming. In de organisatie van circusdirec teuren heeft de maatregel een storm van protest ontlokt. Het betekent de dood van het circus; het is een stom verbod, meende de president van de organisatie. Liefderijk pakt minister-president De Quay zijn boeken uit de kisten, die zojuist zijn nieuwe woning zijn binnengedragen. Zoiets Iaat men niet aan anderen over, nietwaar. Elders in het huis aan de Waalsdorperweg, dat het echtpaar De Quay gisteren betrok, werd druk gewerkt aan da inrichting, De dagen van het pen sion, dat het sinds eind juli in Den Haag bewoonde, zijn voorbij. dat de uitgaven beneden de ramingspost van 196 miljoen op de begroting zijn gebleven. Het is allemaal verschrikke lijk tegengevallen. De zwartste pessimis ten hadden niet kunnen voorspellen wat er is gebeurd. Wat er over is van het Japanse smarte- geld wil minister Luns beschikbaar hou den voor afwikkeling van de aanvragen die nog binnenkomen. Tevreden was de Tweede Kamer blijk, baar niet. Minister Luns sprak van gedeel telijke voldoening gemengd met enige droefheid omdat de regering niet verder kon gaan. De Kamer nam er ten slotte genoegen mee. Advertentie Hebt U al geproefd hoe lekker SANOVITE hl Regelt de spijsvertering Bestrijdt overwicht Ook zoutloos overal verkrijgbaar CMiDlt60.l65 PARIJS (A.P.) Frankrijks eerste Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Binnenkort zal de Ne derlandse burger zich ook persoonlijk voor het internationale gerechtshof kun nen beklagen als hij meent dat jegens hem de „rechten van de mens" zijn ge schonden. Ons land heeft namelijk het zgn. individuele klachtrecht erkend, zoals dat is neergelegd in het verdrag over de bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Vier jaar nadat dit verdrag in 1950 in Rome was gesloten trad ons land toe, maar met het individuele klachtrecht ging het wat moeilijk. Nu is het ook erkend en gisteren heeft de Tweede Ka mer daaraan zonder hoofdelijke stem ming haar goedkeuring verleend. atoombom zal boven de Sahara tot ontploffing worden gebracht. Dit ver klaarde de Franse hoge commissaris voor de kernenergie, Frances Perrin, dinsdag aan een lunch met Britse en Amerikaanse journalisten. Perrin weigerde te zeggen wanneer de explosie zal worden teweeg gebracht. Hij zei alleen dat het een bovengrondse ontploffing zal worden. In Parijs denkt men over het algemeen 1 dat de bom op een speciaal gebouwde toren zal worden ontstoken. Een andere mogelijkheid, die veel minder waar- ischijnlijk wordt geacht, is de bom door een vliegtuig te laten uitwerpen. Katholieke kruideniersbond UTRECHT (ANP) De huidige loonpolitiek noodzaakt het kruideniers- bedrijf met een verbetering van de lo nen te wachten tot na 1 april van het volgend jaar, zo zei gisteren de heer A. Slootmaekers als secretaris van de Nederlandse katholieke kruideniers- bond in de kringbesturenvergadering. Als men nl. nu de Ionen zou gaan verbeteren, dan zou dat inhouden dat de ondernemers geen aanspraak kun nen maken op een verbetering van de winstmarges, ook niet na de loonronde die in april van het volgend jaar ge geven zal worden ter compensatie van huurverhoging en stijging van de melk prijs. Op het ogenblik is er in het krui- deniersbedrijf geen ruimte voor een aanzienlijke loonsverbetering. De enige mogelijkheid voor loonsver betering nu zou zijn dat de minister van economische zaken, gelijk zijn voorganger verleden jaar, de kruide niersbranche vrij zou laten in het be palen van de winstmarges, aldus de heer Slootmaekers. Deze zaak zal on- aldus Perrin, opdat er geen slachtoffers zullen vallen. Perrin kondigde aan dat Frankrijk bij de bouw van kernenergiecentrales waar schijnlijk zal bezuinigen, in verband met de aanvoer van olie en aardgas uit de Sahara. De prijs van kernenergie zal in som mige delen van de wereld, waar de voorraden steenkolen en olie beperkt zijn en het vervoer duur is, in 1965 con currerend kunnen zijn, aldus de hoge commissaris. In de meeste gebieden ter wereld, zo verwacht Perrin, zal de prijs der de aandacht van de minister wor- van kernenergie tegen 1970 gunstig liggen, den gebracht. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het ontwerp van wet op de noodwachten goedgekeurd. De socia- MANHATTAN BEACH (UPI) - Een HPTTT TAREN VOOR groot aantal personen heeft maandag! J a* LLAjII \J\Ji L aan de Califórnische kust een voorwerp tta 4 DT FA/1CI? I/^OTIT aan een parachute in zee zien dalen., JtlAAJtvJLililVJ OJLh JUl IJtli Een uitgebreide speurtocht leverde ech- teDegfoy^~acLte viel ongeveer EN ZIJN VRIENDJE drie kilometer uit de kust in zee, en werd door het gewicht van het voor-| Eigen nieuwsdienst werp onder water getrokken. Een vliegtuig van de American Air- ARNHEM Wegens poging tot in- Eigen nieuwsdienst KERKWERVE Een wakkere brand weerman, die met gevaar voor eigen leven een brandende schuur binnendrong en kans zag 24 stuks vee te redden. Dat zeiden de inwoners van Kerk- werve op Schouwen Duiveland toen zij gisterochtend hoorden, wat hun burge- lines had op een hoogte van 1700 meter braak in hotel Groot Warnsborn te Arn- dè parachute al opgemerkt en had hem hem zijn de 45-jarigq tegelzetter J. P. MDrTnXrr,een tijdlang gadegeslagen door erom uit Haarlem, bijgenaamd Haarlemse meeèter, de heer S. Francke, m de listen en de communisten verzochten heen tJe cir|el|n Jopie> en de veertigjarige slager G. H. nacht van maandag op dinsdag had ge- aantekening dat zij tegen net voorstei Later is een helikopter in de nabij-1 van W. uit Amsterdam gisterochtend j daan. Zo mogelijk kijken zij met nog een waren. j heid gaan vliegen. Hij wierp op dedoor de Arnhemse rechtbank ieder ver- tikkeltje meer respect tegen hem op Minister Toxopeus had nog eensplaats waar het voorwerp het wateroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, dan reeds het geval was. verzekerd dat alleen in de uiterste raakte een boei uit. De eis tegen ieder was vier jaar. vol gas, alarmeerde de bewoonster van dè boerderij, die daar met haar' vier kinderen woonde, belde de brandweer, waarna hij met mevrouw Den Boer de brandende schuur binnendrong. Zij slaagden er samen in al het vee, 24-stuks in veiligheid te brengen. noodzaak oud-Indiëgangers voor de noodwacht zullen worden opgeroepen. Ook zullen niet meer mensen op de B.B.-lijsten worden geplaatst dan strikt nodig is. De minister verwachtte dat maximaal vierduizend vrijwilligers zullen bedanken. Een strand wacht beschreef het voor werp als iets met een ronde bodem, een I De verdachten hadden toegegeven dat vierkante bovenzijde, en kennelijk van i zij in de nacht van de inbraak voor het metaal. De Amerikaanse kustwacht is later de bodem met stalen kabels gaan af tasten, maar het voorwerp vond men niet. hotel hadden gestaan. Zij ontkenden ech ter dat zij een ruitje hadden ingeslagen en een inbraak hadden willen plegen. P. en Van W. zijn onmiddellijk in ho ger beroep gegaan. In die nacht reed de burgemeester van een vergadering in de Zienkzee naar zijn gemeente, toen hij in de verte vlam men zag slaan uit het dak van de schuur behorende bij de boerderij Nieuw Leven van mevrouw E. den Boer-Boot. Hij gaf Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. In het centraal- rapport over de begroting van 1960 hebben vrijwel alle raadsleden met bezorgdheid gewezen op de positie van de Rotterdamse haven, die voortdu rend bloot staat aan allerlei aanvallen uit binnen- en buitenland. B. en W. delen deze bezorgdheid, zo delen zij in de memorie van beant woording mee. In het belang van de nationale econo mie, zo oordelen zij, zou enige coördina tie in de ontwikkeling van de infrastruc tuur van de Nederlandse zeehavens ge wenst zijn opdat economisch niet ver antwoorde doublures vermeden worden. Voor het overige kan de verhouding tussen de havens het beste worden ge regeld door „reële bedrijfsfaetoren en een gezonde commerciële bedrijfsvoe ring." De havenactiviteit te Rotterdam onder vindt nog geen merkbare invloed van de Euromarkt, tenzij men aldus B. en W. hieronder ook wil verstaan de verhoogde belangstelling van onder nemingen van buiten dc Euromarkt om hier nieuwe bedrijven te vestigen of zich met bedrijven in de Euromarkt te liëren. Ten aanzien van de economische posi tie van de haven merken B. en W. voorts op dat het adntal binnenkomende schepen weliswaar nog steeds toeneemt en het goederenverkeer zich goed weet te hand haven, maar dat in de nabije en verdere toekomst rekening zal moeten worden gehouden met een steeds sterkere positie van de met Rotterdam wedijverende zee havens. Verschillende van deze havens hebben, in het bijzonder na het bekend worden van het plan-Europoort, grootscheepse uitbreidingsplannen ontworpen of zijn met de uitvoering daarvan reeds begon nen. Uiteraard behoeft Rotterdam een ge zonde concurrentie met andere havens niet te vrezen, maar in bepaalde geval len zoals bijvoorbeeld te Antwerpen, worden deze havenuitbreidingen voor een belangrijk deel rechtstreeks door de landsoverheid bekostigd zodat de daar- rio? v, boerderij behouden 9°^ Ook de Belgische rijnvaartpremies vor- slal in de schuur bleet gedeeltelijk voor i men een origezoncj en kunstmatig ele- devlammen gespaard. ment in de onderlinge verhoudingen tus- Burgemeester Francke vertrok gister isen de zeehavens 0Cll«rn? uVroeg Weer uit Kerkwerve om p B en'w. zouden het in strijd achten op Walcheren twee vergaderingen bij te met de eerder genoemde „reële bedrijfs- wonen. Hulde hebben zijn gemeentena-1 factoren en een gezonde commerciële ren deze wakkere „brandweerman dus .bedrijfsvoering" naast Europoort reeds Met name ten aanzien van de plannen om de havenmond van IJmuiden toe gankelijk te maken voor schepen tot 75.000 ton zijn B. en W. niet geheel ge rust. De economische noodzakelijkheid van zodanige doublures is nog niet ko men vast te staan. ROTTERDAM Drie paradepaard- jes presenteert Spoormaker n.v. op de Opelshow 1960 in Emporium aan de Kipstraat. Voor het eerst in Nederland wordt de nieuwe en zuinige Opel 1200 getoond, die uiterlijk gelijk is aan de Opel-Rekord. Daarnaast is er de nieu we Opel-Rekord met vier deuren en de automatische koppeling en voorts de nieuwe Opel Kapitan Deze tentoonstel ling, waarop ook de nieuwe bedrijfswa gens van Opel gedemonstreerd worden, is geopend tot en met zaterdag aan staande. r.og met kunnen betuigen. thans ook elders in den lande ten koste De di- ik van de bewoonster van de van grote overheidsinvesteringen facili- boerder-j, wier man vorig jaar is over-1 teiten te creëren voor zeer grote sche- leden, heeft hij wel mogen incasseren, pen. (over het bezoek van bondskanselier Adenauer aan Engeland) In The Times (Londen) Van beide zijden, zowel de Britse als de Duitse, verwacht men meer van het bezoek van dr. Adenauer aan Lon den dan enkele maanden geleden mo gelijk scheen. De verhouding tussen beide landen is minder gespannen en berust nu meer op vertrouwen. De bondskanselier kan rekenen op goede wil en op een op recht verlangen naar begrip bij de aanvang van zijn overleg met Engel se ministers. In The Daily Telegraph (Londen) De rampzalige verhouding tussen Enge land en Duitsland in de 20e eeuw heeft één klein voordeel opgeleverd. Zij heeft het de leiders van de twee landen ten minste gemakkelijk ge maakt bijeen te komen zonder ge noodzaakt te zijn de onderlinge ver schillen te verdoezelen achter geleuter over oude en eeuwige vriendschap. In De News Chronicle (Londen) Zo de Britse regering meer begrip voor en sympathie met dr. Adenauers cen trale politiek van aansluiting van Duitsland bij het westen door middel van Frans-Duitse samenwerking toont is er meer kans dat zij de ijzeren kan selier èr toe kan brengen met betrek king tot de diplomatieke voorbereiding van een topconferentie wat meer soe pelheid te tonen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5