Wetenschap Moeilijkheden in Benelux toegespitst bakkers 2 DODEN BIJ FRONTALE BOTSING MET AUTOBUS De Bilt: Wind KAMER: EERST INFORMATIE OVER LANDBOUWOVERLEG Vier hroers in Leidse Vaart verdronken op fatale thuisrit EMIGRANTEN met veel kleine kinderen redden zich best in Australië Sleper verspeelde deel van sleep Sparta-I.F.K. in Bremen DR. ADENAUER KOMT BREUK HERSTELLEN Rust keert weer in Roeanda PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Twee Scheveningse vissers verdronken Vrouw meegesleurd in haltehuisje LAATSTE NIEUWS Amerikanen blijven van bessensaus af Churchill ivas ziek ALLEEN DE VIJFDE KON ZWEMMEN. Fins parlement voor plan van regering LUCHTVAARTGESPREK AMERIKA AKKOORD MET UITSTEL Protest-enquête van rij schoolhouders Bolletje; De Gaulle gaal ook naar Canada de échte eierbeschuit Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100=2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeiiwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e jaargang No. 4414 Woensdag 18 november 1959 helpt de UNIEVERDRAG MOET Van een onzer verslaggevers n ALKMAAR Op de negende pro testvergadering van de bakkers dgelde Mr. G. van Muijden, secre taris van de Christelijke midden standsbond, mee dat nu het tijdstip is aangebroken om nog sterker wa pens in het vuur te brengen tegen het advies van de S.E.R. Voor de bakkers die tegen nachtarbeid zijn staat nu nog maar één weg open. aldus mr. Van Muijden: het advies van de tafel vegen! „Dit moet op wetenschappelijke basis gebeuren" aldus vervolgde hij. De middenstandsbonden bereiden reeds de samenstelling van een weten schappelijk rapport voor, aan welk rapport ook enkele hoogleraren meewerken. „Het advies van de S.E..R. toont tal van manco's juist waar het gaat om de wetenschappelijke gegevens om trent de structuur van de bakkerij," zo zei mr. Van Muijden. „De telling van 1954 waarvan men is uitgegaan geldt niet meer voor de huidige situatie in de middenstands- bedrijven. Dit betreft zowel het ge tal der bedrijven als dat der werk krachten en de mechanisatie van de middenstandsbedrijven. Tegenover het voorstel van de patroonsbonden om te komen tot een aanvangsuur voor de arbeid in bakkei'ijen van zeven met als aanloopperiode een aanvangsuur van zes stelt de S.E.R. alleen de nachtarbeid". Verrassing De protestvergadering te Alkmaar, waar honderden bakkers uit Noord holland bijeen waren, leverde nóg een verrassende mededeling op. Bij hoge uitzondering kreeg op deze voorlichtingsvergadering de heer L. Jansen namens de in Haarlem oor logvoerende bakkers het woord. Hij ontvouwde een plan tot uitgifte van obligaties, waarbij geen enkel bedrijf een voorsprong krijgt. Alle bedrijven kunnen coupures uitge ven en iedere consument kan bij elke willekeurige winkel de cou pons kopen. Vijfhonderd couponne tjes van ten dubbeltje moeten in wisselbaar zijn in een obligatie, die een rente van zes procent garan deert. WACHTEN Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Benelux Economische Unie zal pas weer bij de Tweede Kamer in behandeling komen als de regering haar heeft ingelicht over de resultaten van het hernieuwde overleg binnen enkele weken met de Belgische regering over de land bouwproblemen. Deze beslissing is gisteren gevallen aan de hand van een brief van de minister-president, waarin deze o.a. inlichtingen over dit overleg in het vooruitzicht stelde en verder vaststelde dat er zowel in het parlement als in de landbouw ongerustheid heerst over de landbouwparagraaf van het Unieverdrag. Prof. mr. C. P. M. Romme (kath. v.) deed naar aanleiding van deze brief het voorstel om de behande ling van het verdrag dan maar uit te stellen en dat gebeurde ook, ondanks het verzet van de socialis ten. Met 73 tegen 44 stemmen aan vaardde de Kamer het voorstel. DEN HAAG. Twee bemanningsleden van de trawler SCH 210 Alie zijn bij het uitzetten van de netten overboord gesla gen en verdronken. Het zijn de Scheve ningse vissers L. Roeleveld (38) en M. Hofland (33), beiden vader van drie kinderen. Het ongeluk gebeurde maandagmorgen vijftig mijl zuid van de Ierse haven Dunmore East. De netten zouden juist voor het eerst op deze reis worden uit gezet. De twee bemanningsleden Roele veld en Hofland stonden vlak bij een van de visborden, die in zee de netten omlaag moeten houden. Waarschijnlijk zijn zij in de netten verstrikt geraakt. Onverwachts sloegen zij met een van de zware borden overboord. Zij werden ver moedelijk direct naar de diepte gesleurd. Er werd snel een reddingboot overboord gezet, maar van de twee mannen was niets meer te bekennen. Schipper A. van der Zwan van de Alie waarschuwde terstond de rederij, de Verre visserij maatschappij te Scheveningen en kreeg opdracht naar huis te varen. Er gaan in Scheveningen geruchten dat er een derde bemanningslid gewond is ge raakt, maar de rederij kan deze geruchr ten bevestigen noch ontkennen. -fc De bus in het water van de Oude Trekvaart na de botsingen met de auto en het haltehuisje. GEEN VERZET Verricht de regering met deze brief geen handreiking aan de Kamer omdat zij zelf wel voor uitvoering voelt, zo vroeg de socialistische woordvoerder prof. mr. I. Samkalden. Hij meende dat de indruk vanzelfsprekend is dat beleidsmoeilijkheden eigenlijk de diepere grond van het uitstel zijn. Minister J. M. A. H. Luns bestreed heftig dat er een dergelijk verband zou bestaan. De regering stelt prijs op een spoedige behandeling, maar zij zou zich niet tegen uitstel ver zetten als de Kamer dat wilde. Overigens zag minister Luns het er nog van komen, dat ons land het Unieverdrag het eerste ratificeert. België en Luxemburg zijn nog niet zo ver. Het overleg zal binnen enkele weken zijn zodat het uitstel dus ook niet langer behoeft te duren. POLITIEK BOOS Prof. Samkalden bleef echter moeilijkheden zien en bovendien maakte hij zich (politiek) boos op de liberale fractievoorzitter prof. mr. P. J. Oud, die het regerings standpunt had verdedigd en de zaak zelf heel onschuldig had genoemd. De socialistische woordvoerder ver wonderde zich over de snelle over schakeling van de liberale fractie leider van oppositie naar regerings fractie. Prof. Oud ziet men telkens automatisch als een duveltje uit een doosje te voorschijn komen om de regering te verdedigen, aldus prof. Samkalden, die dit geestelijke acro batiek noemde. In de diplomatenloge zat de Bel gische ambassadeur F. X. J. M. G. baron van der Straten-Waillet ijverig aantekeningen te maken over het debat om zijn regering hierover in te lichten. Prof. Samkalden had zich ook nog afgevraagd welke indruk dit uitstel in het bijzonder op de Belgen zou maken, maar daarover had de rest van de Tweede Kamer blijkbaar geen zorgen. Prof. Romme tikte hem op de vingers met de opmerking, dat het juist een slechte indruk zou maken als een deel van de Kamer zich tegen het voorstel zou verzetten. ■jf Een hoop verwrongen plaatijzer was alles wat er na de frontale botsing met een bus over was van de auto van de heer Van de Ende. In deze plotselinge manoeuvre sleurde de bus een betonnen halte huisje mee. Mevrouw Van de Putte, die op de bus uit Amsterdam stond te wachten werd hierbij gedood. De 55-jarige heer H. Terol uit Zandvoort, die met haar in het huis je stond, werd met een nekwervel- fractuur naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. De chauffeur en de twee inzitten den van de autobus bleven vrijwel ongedeerd. Het verkeer tussen Am sterdam en Haarlem werd twee-en- een-half uur vertraagd. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Gistermiddag is omstreeks vijf uur op de weg Am- sterdam-Haarlem een auto-ongeluk gebeurd dat aan twee mensen, de 42-jarige Amsterdammer J. van de Ende en de 54-jarige mevrouw L. P. van PuttenCet uit Zwanenburg, het leven heeft gekost. De heer Van de Ende was in zijn personenwagen op weg van Amster dam naar Haarlem. Bij een inhaal manoeuvre aan de buitenkant van Amsterdam raakte hij te zeer aan de linkerkant van de driebaansweg. Hij kwam in volle vaart in frontale botsing met een autobus van de N.Z.H.V.M., die uit Haarlem kwam. De heer Van de Ende was op slag dood. Zijn wagen werd door de bus tot een onherkenbaar wrak verma len. De chauffeur van de autobus raakte door de botsing de macht over zijn stuur kwijt. Het zware voertuig schampte tegen een boom aan de rechterkant van de weg, slingerde vervolgens naar de over kant en kwam in het water van de Oude Trekvaart terecht. Nederlandse Cycloop in storm IJMUIDEN (ANP) De Nederland se zeesleepboot Cycloop van de N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft vorige week donderdag in de Atlantische oceaan ter hoogte van Lissabon een ge deelte van zijn sleep verspeeld. De Cycloop sleepte de Belgische rots breker Cyclope, de sleepboot Helene en en bak van Teneriffe op de Canarische eilanden naar Brest. Donderdag kwam de sleep bij Lissabon in stormweer te recht. De rotsbreker liep lekkage op en zonk vrij spoedig ondanks de pogingen van de runners om het water weg te pompen. De runners werden door de Cycloop gered. De sleep wordt vandaag in Brest ver wacht. ROTTERDAM De beslissingswed strijd voor een plaats in de kwart finales van het tornooi om de Europese Voetbalbeker tussen Sparta en de Zweedse club IFK Göteborg wordt op 25 november te Bremen gespeeld. De ontmoeting het is een lichtwedstrijd zal door een Duitse scheidsrechter en Duitse grensrechters worden geleid. WASHINGTON (Reuter) Het ziet er naar uit, dat duizenden Amerikanen dit jaar op Thanksgiving Day, een nationale feestdag in de Verenigde Staten, hun traditionele kalkoen zonder saus van veenbessen (cranberries) moeten eten. Ook het eten van deze saus behoort tot de gebruiken op Thanksgiving Day. Cranberries zijn er genoeg, maar men vreest dat een groot deel van deze bes sen dit jaar is bespoten met een uiterst schadelijk gif. Vorige week maakte het ministerie van landbouw namelijk be kend, dat, in de staten Washington en Oregon bij het bespuiten van de veen bessen een middel tegen onkruid is ge bruikt, dat bij ratten een ongeneeslijke ziekte veroorzaakt. Vrijwel alle winkels en warenhuizen staakten onmiddellijk de verkoop van veenbessen, in welke vorm dan ook. Grote zendingen werden in beslag geno men. Om de vrees die er is ontstaan tegen te gaan. zei vice-president Nixon zon dag dat hij op Thanksgiving Day zijn kalkoen mèt veenbessen zal eten. Van onze correspondent LONDEN Een van gezondheid blakende dr. Adenauer is gister middag in een miezerige motregen, zonder dat er een enkele welkomst- kreet opsteeg, in Londen aangeko men voor drie dagen van vertrou welijke besprekingen met Mac- millan. Zoals men weet is het de bedoeling, dat de „punten van wrij ving" tussen de Duitse en de Britse regering nu uit de weg worden ge ruimd. Kort na de lunch kwam Adenauer, weer in kille herfststilte, en vooraf gegaan door een Rolls Royce, waar in" een bundeltje plechtig naar bin nen gedragen fazanten zat, op num mer 10 Downing Street aan voor de eerste gedaehtenwisselingen, die ongeveer twee uur duurden en waar aan ook minister Selwyn Lloyd, heide ambassadeurs en wederzijds nog een viertal raadslieden deel namen. Bal na Selwyn Lloyd bleef beide re geringsleiders aan het diner verge zellen en da informele gedachten- wisseling werd daarna voortgezet. Om tien uur vertrok het hele gezel schap naar Grosvenor House om een bal bij te wonen, waarbij de Brits- Duitse vriendschap verder moest worden gesmeed. Volgens de woord voerder van het Foreign Office wa ren het gisteren „nuttige voorbe reidende besprekingen over gemeen schappelijke belangen, waaronder vooral de ontwapening, de topconfe rentie en de politieke en economi sche organisatie van West-Europa". .Versproken „En dat is alles wat ik hierover mag zeggen" zei woordvoerder Rus sell op de volgende persconferentie, waarbij van Duitse zijde de heer Eckhardt het woord voerde. Maar tweemaal versprak de heer Russell zich en had het over „de regering in Berlijn", inplaats van „de regering in Bonn". Het hart leek er dus vol van, en zeker is deze kwestie ook ter sprake gekomen. Het was Eckhardt die bekend maakte, dat Sir Winston Churchill had laten weten dat hij op dokters advies verstek moest laten gaan aan het welk'omstdiner. Hij voegde hier echter aan toe, dat het geen zorg wekkende ongesteldheid betreft. Het lijkt meer een op politieke dan op medische gronden genomen besluit. Vlot De besprekingen waren om te be ginnen „vlot, vriendelijk en open hartig". Dit is voor de komende dagen, die beide staatslieden op Macmillans officiële buitenverblijf Chequers zullen doorbrengen, even eens te hopen. Want er zijn nog tal van blijken van wederzijds wantrou wen. En Adenauers bezoek aan Londen is veel meer dan een zuiver EngelsDuitse aangelegenheid, lang niet alleen omdat donderdag in Stockholm de „Zeven", waartoe Engeland behoort, waarschijnlijk spijkers met koppen zullen slaan óp een ogenblik waarop wederzijds veel twijfel bestaat over een grote brug tussen de „Zes" en de „Zeven", Beter Zeker is echter dat de bespre kingen er beter voorstaan dan enkele maanden geleden kon worden ge hoopt. Adenauer, die nog steeds bang is voor Britse slapheid inzake Berlijn, wil de banden van de „Zes" van de gemeenschappelijke markt met Engeland uitbreiden en Londen wil hier, zover het gemenebest dit toelaat, op ingaan nu het de gemeen schappelijke markt ziet opengaan en daar als buitenstaander politieke kansen ziet verminderen. Ondanks de officiële hartelijkheid waarmee Adenauer bij zijn aankomst te Londen werd omringd men ziet hem hier (links) met de Britse premier Harold Macmillan was de ontvangst in het algemeen koel. Eigen nieuwsdienst HEEMSTEDE Vier van de vijf broers Van Rijn uit Kat wijk zijn gisteravond in de buurt van Heemstede verdron ken, nadat hun auto de Leidse Vaart was ingereden. Alle vijf hebben zij nog kans gezien uit de auto te komen, maar slechts één van hen kon zwemmen en wist zich te redden. De andere vier zijn naast hun auto ver dronken. Het waren Dirk (36), IJsbrand (29), Piet (20) en Bas (15). De lij ken van de laatste drie waren om streeks middernacht geborgen en overgebracht naar het Haarlemse St. Elizabethgasthuis. Dat van Dirk was nog niet gevonden. Ver na midder nacht heeft de politie het dreggen naar zijn stoffelijk overschot ge staakt. De 22-jarige Hendrik wist zich te redden. De vijf broers waren van Koegras even ten zuiden van Den Helder op weg naar huis. Samen hadden ze in Noordholland gewerkt in de bietencampagne. EENZAME WEG Van Haarlem reden ze over de vrij smalle, slechts met gas verlichte, eenzame weg langs de Leidse Vaart naar Katwijk. De vaart loopt daar links van de weg. Waar de Manpads- brug op de weg uitkomt is een ver hoging in het wegdek. IJsbrand, die reed, moet daar de macht over het stuur van de auto zijn verloren. Eerst is de auto naar rechts ge zwenkt, daarna naar links. Verschei dene keren over de kop slaand is de wagen toen in het water terecht gekomen. Eenmaal onder water zag Hen drik kans het linkerportier van de twee-deurswagen te openen. Alle vijf de broers konden toen uit de auto komen, maar alleen voor Hen drik betekende dat redding. OOGGETUIGE De enige ooggetuige van het on geluk was een veertienjarige jongen, die via een bewoner van de Leidse Vaartweg de politie alarmeerde. Het was toen twaalf minuten over half zeven. Op het ogenblik dat de politie ar riveerde stond de geredde Hendrik aan de kant van de vaart. Hij zei dat zijn vier broers zich nog in wa ter bevonden. Hij voegde daaraan toe dat zij alle vier uit de wagen waren gekomen, want hij had hen met de hoofden boven water gezien. Zij hebben zich in het ongeveer twee meter diepe water niet kunnen redden. Vandaag zal de politie proberen het vierde slachtoffer te bergen. GELEENDE AUTO De broers reden in een auto, ge leend van een andere broer. De laat ste broer was met een andere wa gen vergezeld van een zevende broer, eveneens naar Noordholland geweest. Zij zijn langs een andere weg naar Katwijk aan de Rijn te ruggekeerd. Daar hoorden zij even als hun ouders en de vrouwen van de twee getrouwde broers Dirk en IJsbrand het ontstellende nieuws. Later op de avond is de enige ge redde bij dit tragische ongeluk naar zijn woonplaats teruggekeerd. Van onze correspondent SYDNEY „Onze emigran ten met grote kinderen heb ben het 't moeilijkst. De uit spraak klinkt wat boud, maar het is naar mijn smaak toch juis ter dan de mening, die men hier ook vaak hoort: gezinnen met kleine kinderen hebben de groot ste problemen.. Geëmigreerde landgenoten willen nog wel eens de vinger opheffen: „Waar schuw vooral de mensen met kleine kinderen. Zij moeten niet emigreren." Heel anders Het is merkwaardig, dat de waar- schuwing tegen-kleine-kinderen' meestal wordt geuit door mensen, die pas in Australië zijn gearriveerd. Onze landgenoten die al jaren geleden hier hun tweede vaderland vonden, den ken daar geheel anders over. Ik sprak kort geleden met een emi grant, die met vrouw en vier jonge kin deren hierheen was getrokken. Hij is nu in goede doen, enthousiast over zijn nieuwe vaderland en blij, dat hij emi greerde. In een van de kampen trof ik een gezin aan met zes kleine kinderen, zo gelukkig als een gezin maar zijn kan. ,.Ik heb hier mijn televisietoestel, mooie meubeltjes, en alles betaald, meneer daar zag ik in Nederland geen kans voor", zei de man. ,,Nu sparen we maar tot we genoeg geld hebben om het kamp te verlaten", voegde de vrouw er optimistisch aan toe. Toch zat dit gezin al bijna twee jaar in het kamp. De man betoogde verder: ,,Voor de kinderen zijn we geëmigreerd; zij zullen de moeilijkheden niet krijgen, die wij nu hebben. Waarom zullen wij. dan klagen?" Zijn vrouw had het bovendien te druk met haar kinderen (,,Ze laten me geen tijd tot piekeren") en openbaarde daar mee het geheim, waarom juist deze ge zinnen zo weinig kunnen denken aan de nadelen. Zoiets wordt gezegd in een kamp, waar het leven warempel niet meevalt. Grote gezinnen moeten daarin boven dien veel langer op een huis wachten, dan een klein gezin. I olivassen kinderen Zeker, kleine gezinnen en ouders met grote kinderen hebben het soms gemakkelijker, en vooral wanneer de grotere kinderen hun ver plichtingen jegens de ouders blijven na komen. Als iedere week de totale ver diensten van vader, moeder en kinde ren in de spaarpot worden gegooid, dan is het eigen huis met ijskast, t.v. en auto spoedig bijeen. Wat is echter natuurlijker dan dat grote kinderen gaan trouwen, het huis verlaten en zelf een nestje gaan bou wen? Dan loopt het bij de afbetaling in het ouderhuis dikuhjls spaak. Waar blijft dan die theorie over moeilijkheden al leen met kleine kinderen? Men moet de klaagzangen eens horen in de ge zinnen met volwassen kinderen. Zoals men zich herinnert heeft Ame rika een lening van anderhalf miljoen gulden voor onze emigranten in Austra lië ten behoeve van hun huisvesting be schikbaar gesteld. Talrijke emigranten vroegen een lening aan. Bij het beoor delen van die aanvragen verkeerde ik in de bevoorrechte positie de verzoeken te mogen inzien. Telkens weer verwon derde het mij, dat het juist gezinnen met kleine kinderen waren, die zich op wonderbaarlijke manier door de moei lijkheden heenworstelden. De klaagtonen werden luider naarma te het gezin kleiner, en de kinderen gro ter waren. Dat niet alleen: deze laat- sten waarschuwden vooral die „stak kers van gezinnen met kleintjes". Met dat z.g. onbaatzuchtige geklaag ontneemt men grote gezinnen de moed in dit nieuwe land een betere toekomst op te bouwen. In de kleine gezinnen waar grote kinderen de wekelijkse ver diensten fors doen oplopen, telt men dik wijls uitsluitend de .ponden", die kun nen worden ingebracht. Kunnen worden ingebracht. Hard Emigreren is immers een aangele genheid van ouders èn kinderen; het is een harde bezigheid, met mee- en tegenvallers. In de loop der jaren heb ik reeds vele gezinnen met veel kleine kinderen tot gelukkige emi granten in het nieuwe land zien opgroei en. Vorige week ontmoette ik een Neder landse emigrant wiens gezin uit zeven nog jonge kinderen bestaat, en al een eigen stukje land bezit. Op dat land staan al twee slaapkamers en een stuk je veranda. Hij is gelukkig. „Binnen kort laat ik mijn huis afbouwen". Hij zal extra hard moeten werken, harder dan de vader met de volwassen kinde ren. Deze krijgt het echter in Neder land ook niet cadeau. In Australië even min. Aansluiting bij de zeven HELSINKI (UPI) Het Finse par lement «heeft de regering gisteravond de bevoegdheid gegeven met de zeven Europese landen, die op het punt staan een klein vrijhandelsgebied op te rich ten, onderhandelingen aan te gaan over de wijze waarop Finland daarvan deel zou kunnen uitmaken. Alleen de com munisten stemden tegen. Het standpunt van de Finse regering is, dat het land niet het achtste lid van het vrijhandelsgebied kan worden we gens zijn bijzondere handels verplich tingen tegenover Rusland, maar dat het er overigens wel zo volledig moge lijk deel van moet uitmaken omwille van de Finse positie op de Europese markt. In welke vorm dat moet ge beuren, zal tijdens de onderhandelingen, worden uitgemaakt. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De regering van de Ver enigde Staten heeft ingestemd met uitstel van de Nederlands-Amerikaanse lucht vaartonderhandelingen. Zoals wij gisteren meldden heeft de Nederlandse regering om dat uitstel ge vraagd in verband met de ziekte van mr. D. U. Stikker, die zal optreden als hoofd van de Nederlandse onderhande lingsdelegatie. De besprekingen, waarbij het Nederlandse verzoek om landings rechten aan de westkust van de Verenig de Staten de hoofdschotel is, zullen nu vermoedelijk een maand later, in de loop van januari, beginnen. AMSTERDAM (ANP) Meer dan '.ïonderd rijschoolhouders uit Amsterdam, Rotterdam. Haarlem en Hilversum heb ben besloten een enquête te houden on der alle rijschoolhouders in het land en binnenkort een landelijke vergadering te beleggen om de houding van de rijschool houders over de openbaarmaking van de rijexamens te peilen. De rijschoolhouders verzetten zich te gen de door de raad van toezicht van het Centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen voorgenomen re geling een nieuw instructeursdiploma in te stellen. Zij menen dat het C.B.R. zich dient te beperken tot zijn taak van het afnemen van rijexamens en zich in alle opzichten dient te onthouden van 'net uitoefenen van invloed op de opleiding. BRUSSEL. Aan de onrust in het voogdijgebied Roeanda is volgens de Belgische minister voor Kongo en Roe- anda-Oeroendi, De Schrijver, een einde gekomen. De minister sprak dinsdag in de Kamer van afgevaardigden in Brussel. Dank zij het optreden van de veilig heidsstrijdkrachten van politie en leger, aldus de minister, is het brandstichten en het moorden op grote schaal ge ëindigd. De toestand in Roeanda blijft echter gespannen. Volgens minister De Schrijver hebben de Bahoetoe's het grootste deel van hun geoefende strijders bij gevechten tegen de Watoetsi's verloren. De stamhoofden van de Watoetsi's die verantwoordelijk zijn voor hel bloedvergieten, zijn allen gearresteerd. Het is beslist nodig dat de militaire maatregelen in Roeanda gehandhaafd worden, verklaarde de minister. Advertentie OTTAWA (Reuter) De Canadese regering verwacht dat de Franse presi dent de Gaulle volgend voorjaar, behalve aan de Verenigde Staten, ook een bezoek zal brengen aan Canada. In Parijs is reeds vernomen, dat de Gaulle inderdaad van plan is, Canada op te nemen in zijn bezoek aan Amerika. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking met tijdelijk regen. Krachtige tot harde, langs de Wadden tijdelijk harde tot stormachtige oostelijke wind, later afnemend. Kouder dan gisteren. MIESJE: Ik heb ook nog wel wat voor het Marijkehuis.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1