Regering bezorgd voor overbevissing Noordzee Worms wil deel van Krupp opkopen Vloot wel goed maar vangsten te klein KAMER: NOG GEEN DEB AT OVER BENELUXVERDRAG De Bilt: Mist Koninklijke Olie 14e op ranglijst WAS HOOFD AMBTENAAR IN ZWOLLE Rangerende trein overreed auto UITSTEL VAN LUCHTVAART- OVERLEG MET VER. STATEN Aandacht gevestigd op dubieuze ontmanteling MAATSCHAPPIJ GENEESKUNST TEGEN T.V.- UITZENDING de échte eierbeschuft PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Europa en Amerika over zeerecht Minister Cals zal twee wetsontwerpen intrekken - met zwak voor mooie kleden mikid Bolletje/' Militaire kapel niet meer Aoor commercie Koud Hoofdkantoor: Goes. L. Vorststraat 90. Postbus 4. Giro 116666, telefoon Directie en administratie OliUü- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuivstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15. jaargang No. 4413 Dinsdag 17 november 1959 HARING IS ER GEWEEST Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering zal ernstige aandacht gaan besteden aan de positie van de Neder landse zeevisserij. In de memo rie van antwoord aan de Twéede Kamer kondigt de minister van landbouw en visserij de instelling aan van een commissie die de moeilijkheden in de visserij zal moeten bestuderen. De gevaren die onze visserij bedrei gen zijn, zo blijkt uit het antwoord, vooral de dreigende overbevissing van de Noordzee, de daarmee samenhan gende rentabiliteit van het visserijbe drijf en de instelling van visserijzones door andere landen. Somber De achteruitgang van de haringvang sten van onze drijfnet- en trawlvisse- rij is verontrustend. Weliswaar is er nu en dan een ruime vangst maar dat deze vangsten vooral bestaan uit klei ne haring van eenzelfde jaarklasse levert een somber vooruitzicht op. In ternationaal wetenschappelijk onder zoek heeft dit soort vangsten eerder reeds voorspeld. De dreiging wordt nu werkelijkheid. De grootte van de vangst is dus afhankelijk geworden van -een paar jaarklassen, waardoor de stabi liteit van de haringvoorraad in de Noordzee is ondermijnd. Dit schijnt ook het geval te zijn bij andere be langrijke vissoorten. Gevolgen Dit alles is het resultaat van overbe vissing. die de rentabiliteit van ons visserijbedrijf ongunstig dreigt te be ïnvloeden. Minister Marijnen vraagt zich af of de Nederlandse visserij en ook die van andere Noordzeelanden dit gevaar wel voldoende beseffen. De gevolgen van het steeds sterker wordend streven tot instelling van vis serijzones moeten niet worden onder schat, zo meent de minister, hoewel hij nog geen gedetailleerde conclusies wil trekken. Hij heeft de aandacht van het georganiseerde bedrijfsleven gevraagd en wil nu wachten op het rapport van de commissie. Geen fabriekschepen De slechte resultaten van onze vis serij hebben niet te maken met de toe stand van onze visserijvloot. Het vis serijbedrijf streeft ernaar de technische ontwikkelingen bij te houden. Zowel inhoud als motorvermogen van nieuw gebouwde motorloggers en trawlers wordt steeds groter. Ook de vloot van de kustvisserij wordt vernieuwd. Bo vendien zijn bijna alle nieuwe schepen uitgerust met decca en radar. Voorlopig lijkt het echter niet ver antwoord dat ons land overgaat tot de aanschaffing van vangstfabriekschepen, zoals in het buitenland reeds worden gebruikt. Experimenten met een der gelijk schip acht minister Marijnen voorlopig niet gerechtvaardigd omdat de kosten te groot zijn en omdat de uitslag onzeker is. AMERIKA VERGROOT BEZIT Eigen nieuwsdienst NEW YORK. In het derde kwar taal van dit jaar hebben de aandelen van de voornaamste Nederlandse internationale maatschappijen weer grote Amerikaanse belangstelling getrokken. Verscheidene Amerikaan se beleggingsmaatschappijen hebben hun bezit aan Koninklijke Olie, Uni lever, Philips en K.L.M. verder'ver groot- Opmerkelijk daarbij was, dat hoe- j wel aandelen van oliemaatschappijen in groten getale werden afgestoten, het bezit aan Koninklijke Olie per saldo toenam, zo zelfs dat het hoofd fonds van de Amsterdamse effecten beurs steeg van de 37ste naar de 14e plaats on de ranglijst van 86 van de belangrijkste beleggingen. Philips stond op de 27ste plaats. Unilever op 1 de 86ste. LONDEN (Reuter) Deskundigen uit tien westerse Europese landen, waaron der Nederland en de Verenigde Staten zijn gisteren begonnen aan voorberei dende besprekineen in verband me' een nieuwe conferentie over het zeerecht die het "olgend jaar in Genève wordt ge houden. De twee voornaamste onderwerpen zijn de breedte van de territoriale wa teren en de kwestie van de begrenzing van visgronden. Die twee vraagstukken bleven onopgelost in de conferentie over het zeerecht die de Verenigde Naties in 1958 organiseerden. Deze drie mannen zijn niemand. Toch hebben zij het koud net als mensen, die wel iemand zijn. Daar om stoken zij een klein vuurtje in de mistige kilte van een stukje land, dat van niemand is. Tussen West- en Oost- Duitsland, bij de grenspost Helmstedt-Marienborn hun keren op het ogenblik drie Zuidslaven die geen pa pieren meer hebben naar het moment, dat iemand de grensboom zal openen. Zij verlieten Oost-Duits- land zonder papieren. Dat mocht. Maar de grensbomen van West-Duisland gingen voor de drie mannen niet omhoog. Geen papieren? Dan geen toegang. Terug dus naar de Oost- duitse grenswachten. Nee, bij ons komt u er zonder papieren niet in, zeiden ze daar. Daar staan ze nu. Drie gewone stervelingen, die koud en hongerig zijn en van een abstract begrip als „grens" weinig begrijpen. Honderd meter naar links is West-Duitsland. Honderd meter naar rechts het grens- kantoor van Oost-Duitsland. Tussen twee werelden staat drie maal niemand. Eigen nieuwsdienst I DEN HAAG De Nederlandse schroothandelaar L. Worms heeft de Wêstduitse minister van economische zaken Ludwig Erhard per aangete kende brief meegedeeld, dat hij in aanmerking wenst te komen als ge gadigde voor enkele van de fabrie ken van Krupp, die op last van de geallieerden moeten worden ver kocht. Hij heeft minister Erhard verzocht hem mee te delen welke fabrieken van Krupp onder de verplichte ver koop vallen, en een zodanige rege ling te treffen, dat hij met zijn ad viseurs deze fabrieken kan bezichti gen, zodat hij zijn bod zal kunnen be palen. Op onze nadere informatie zei de heer Worms, dat het hem heeft ver baasd dat tot nu toe geen enkel bod is gedaan op de fabrieken die Krupp DEN HAAG Vanmiddag zal de Tweede Kamer in een debat over de orde beslissen of het wets ontwerp tot instelling van de Bene lux economische unie morgen in be handeling zal komen of niet. Op de agenda voor de kamer staat de behandeling voor morgen, maar de meerderheid van' de kamerleden zou voor uitstel 'voelen. Dat komt door de houding van de Belgische regering, in het bijzonder voor wat betreft de afspraken op het gebied van de landbouw, met name over de import uit Nederland van zuivel- en tuinbouwprodukten. Geen bezwaren Minister Luns heeft de kwestie gisteren samen met enige van zijn ambtgenoten besproken met het seniorenconvent der Tweede Kamer (de fractievoorzitters). Naar verluidt zou ook de regering er geen bezwaren tegen hebben be handeling van het Beneluxverdrag te verschuiven, daar zij in die tijd de gelegenheid zou hebben de zaken opnieuw met de Belgische regering te bespreken. De behandeling zal vermoedelijk tot half december worden uitgesteld. Gesprek over territoriale zeeerens van zes mijl LONDEN (A.P.) Elf westerse lan den zijn gisteren in Londen geheim over leg begonnen teneinde tot overeenstem ming te komen over een uitbreiding van de territoriale zeegrens van drie tot zes mijl. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Tenzij de Tweede Kamer alsnog hezwaren zou maken, zal i minister Cals twee oude wetsontwerpen intrekken: de wet op de journalistieke verantwoordelijkheid en de architecten- wet. i De Kamer heeft op deze. vele jaren geleden ingediende ontwerpen, 'zelfs 'nooit een voorlopig verslag uitgebracht. Minister Cals. informeerde kortgeleden naar de stand van zaken over deze ont werpen, waarop de Kamer reageerde met een wedervraag: waarom is de minister zo nieuwsgierig? Die nieuwsgierigheid, aldus de minister, vat ik gaarne op in zijn betekenis die Van Dale daaraan toekent, nl. „verlan gen om te weten". In het overleg tussen Kamer en regering vraagt de Kamer herhaaldelijk naar voornemens van de bewindslieden. Het is dan toch niet on juist. aldus de minister, dat deze op hun beurt naar de stand van zaken bij de Kamer informeren. Het zou niet „elegant" zijn geweest, indien hij de ontwerpen zou intrekken op een ogenblik dat de Kamer met een voorlopig verslag bezig zou zijn. Nu zijn vraag tot informatie met een wedervraag is beantwoord, meent de bewindsman de vrijheid te hebben de ontwerpen te kunnen intrekken. Er zijn op deze terreinen nieuwe ontwikkelingen aan de gang, waar tegenover de minister zegt in vrijheid zijn standpunt te willen bepalen. 1 moet verkopen. Hoewel Krupp enig uitstel heeft gekregen is er tot heden geen enkele aanwijzing, dat daad werkelijk tot „ontvlechting" van het Krupp-concern wordt overgegaan. BANKGARANTIE „Integendeel", aldus de heer Worms, „Krupp is al die tijd bezig geweest zijn macht en invloed uit te breiden ook door het aantrekken van nieuwe bedrijven die bij het concern worden gevoegd." „Ik heb personen en instanties achter mij", zo deelde de heer Worms verder mee, „die mede mijn verzoek om als gegadigde in aanmerking te komen hebben beïnvloed. Ik beschik i over de nodige bankgaranties. Na men van personen of. bedrijven kan ik nog niet noemen. Die zullen voor de dag komen wanneer ik tot een bieding zal kunnen komen." „Overigens is het mijn bedoeling opnieuw de aandacht te vestigen op de eis tot verkoop, die blijkbaar ge- negeerd wordt en zelfs in het ver geetboek dreigt te geraken", aldus de heer Worms. COMMISSIE Te Bonn vernemen wij hierover: Direct vergeten wordt de eis tot verkoop hier niet, want juist is in de hoofdstad van de Bondsrepubliek achter gesloten deuren een com missie van zeven leden drie Duitsers, een Engelsman, een Frans man en een Amerikaan onder leiding van een Zwitserse voorzitter bezig een verzoek van Alfred Krupp te behandelen om de verkoop van zijn bezittingen in de steenkool- en staalindustrie opnieuw met een jaar uit te stellen. Bondskanselier Adenauer beloofde destijds, toen hij de desbetreffende geallieerde rechtspraak overnam, dat deze Delangen zouden worden ver kocht. Krupp heeft al een keer, zonder al te veel opzien te baren, uitstel gekregen. De verkoop zou eerst in januari van dit jaar geschieden, maar Krupp was zo zeker van zijn zaak, dat hij pas veel later om uitstel vroeg. Dit werd hem formeel ver leend tijdens een van een aantal ge heime zittingen. Ook nu weer schijnt Krupp er vast op te vertrouwen dat hij uitstel en op den duur afstelzal krijgen. Hij en zijn plaatsvervangers Berthold Beitz hebben niet de moeite genomen op de zittingen te verschijnen. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. De tweedemedische televisie-uitzending van de KRO in dit seizoen zal waarschijnlijk niet doorgaan wegens een advies dat de Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst heeft uitgebracht. Op 27 november zou de regisseur Mettrop een documentair programma wijden aan de plastische chirurgie. Alle medewerking van de betrokken artsen was verkregen toen de Maat schappij ter bevordering der Genees kunst zich hiertegen uitsprak. „Het bestuur heeft de betrokken medici geadviseerd", verklaarde de woordvoerder van de Maatschappij, de heer J. J. van Mechelen. „zich van medewerking aan deze uitzen ding te onthouden, daar dat in strijd zou zijn met de regelen van de medische ethiek". Gesprek Het hoofd van de televisiesectie van de KRO, de heer J. Castelijns, verklaarde: „Het is bijzonder jam mer dat deze uitzending in onze serie medische reportages niet door dreigt te gaan. Alle voorbereidingen zijn getroffen, maar ik kan hel de medici die hun medewerking hadden toegezegd en met wie wij al diverse besprekingen hadden gevoerd, niet kwalijk nemen dat zij het advies van de Maatschappij opvolgen. Ik heb nu een onderhoud met het be stuur van de Maatschappij aange vraagd en hoop van harte dat het gesprek aanleiding zal geven tot herziening van het advies." HATTEM De dief, die enkele weken lang in Hattem, Heerde, Wa penveld en Naaiden kostbare tapij ten uit villa's heeft gestolen, is gis teravond door de rijkspolitie te Zwolle gearresteerd. Hij blijkt de 45- jarige technische hoofdambtenaar G. L. van de IJsselcentrale te Zwol le te zijn. De man woonde nog in Hilversum. Hij was in verband met de woningnood in Zwolle op kamers. L. heeft ongeveer vijftien jaar ge leden soortgelijke misdrijven ge pleegd. In de archieven van de po litie was hij dus een bekende. Toch heeft het nog vrij lang geduurd voordat men hem heeft kunnen ont maskeren. Duizenden In eerde, Hattem en Wapen veld stal hij in totaal circa dertig stuks met een gezamenlijke waarde van vele duizenden guldens. Vier tapijten die hij uit een villa aan de Oudblaricumerweg in Naarden stal, zijn hem tenslotte noodlottig ge worden. De districtsrecherche te Zwolle kwam er achter dat een aantal ge stolen kleden was verkocht aan een antiquair in Groningen. Door die verkoop kreeg de politie een vrij nauwkeurig signalement van de dader in handen. Aanwijzing Ook de omstandigheid dat hij niet alleen in de contreien van Hattum maar ook in Naarden zijn merkwaar dige diefstallen pleegde was voor de politie een aanwijzing. De man zou dus best eens in het Gooi kunnen wonen. De oude politieregisters brachten de politie op zijn spoor. Recher cheurs gingen zijn gangen nauwkeu rig na, waarna hij gisteravond in Zwolle kon worden gearresteerd. Hij is naar Hattem overgebracht. Daar heeft hij meteen bekend alle inbraken waarvan men hem ver dacht ook inderdaad te hebben ge pleegd De hoofdambtenaar bleek welis waar een goede positie te hebben, maar doordat hij zijn vrouw, van wie hij gescheiden leeft, nog moest onderhouden was zijn financiële po sitie niet bijzonder sterk. Hij zou door geldnood tot de inbraken zijn gekomen. Bij een huiszoeking in het Zwolse pension waar de technische hoofd ambtenaar op kamers woonde vond de politie een complete inbrekers- uitrusting: masker, gummi hand schoenen, gymnastiekschoenen, af- geschermde lantaren, beitels en j schroevendraaiers. Ook werden een aantal door diefstal verkregen bui tenlandse waardepapieren aange troffen en het gestolen rijbewijs waarmee de ambtenaar zich legiti meerde bij de antiquairs die hij de tapijten te koop aanbood. Advertentie De Zeeuwse collecte heeft in KLOE- TINGE opgebracht 105,63. In de Ned. Herv. gemeente te KLOE- TINGE zijn nieuwe ambtsdragers geko zen: ouderlingen: M. Meeuwse. A. Sturm en D. M. Pekaar. Diakenen: J. de Schip per en M. Verhulst. Kerkvoogden: W. H. Ubbink, J. de Lange en A. Wagenaar. No tabelen B. M. van Nieuwenhuize en L. Kraak. In de zaal boven de chr.' kleuterschool te COLIJNSPLAAT werd uitgaande van het kerkewerk der Ned. Herv. kerk de film: „mens durf te leven" vertoond. Des middags was er een voorstelling voor de jeugd. Zoon gedood, moeder gewond Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Op de bijzonder onoverzichtelijke en donkere Riga- kade achter het Houtveen te Amsterdam is gisteravond laat een personenauto overreden door een rangerende goederentrein. In de auto zaten twee mensen, moeder en zoon. De zoon weid gedood, de moeder werd levensgevaarlijk ge wond. Hgt heeft ruim een uur geduurd voor de op de auto geschoven goe derenwagen zo ver was opgetild dat de slachtoffers uit wat er van de auto was overgebleven konden wor den gehaald. Met heel veel moeite lukte het politie- en brandweer mannen tenslotte de kreunende vrouw uit het wrak te halen. De trein zou bij het rangeren moeten zijn voorafgegaan door een man met een rode lamp. Die is met een shock opgenomen in een zieken huis. Hij heeft nog verklaard dat hij de auto pas zag, toen die op de rails stond. Ook schijnt hij nog een waar schuwing te hebben geroepen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Koninklijke mili taire kapel zal niet meer ter opluiste ring mogen dienen van manifestaties waarbij een commercieel doel wordt gediend. Dat besluit heeft het ministerie van defensie genomen naar aanleiding van het optreden van de K.M.K tijdens de Stuttgarlwoche van de Nederlands- Duitse kamer van koophandel. Men is van mening dat bij deze en andere manifestaties de K.M.K. niet de geëigende muzikale representant is Het besluit om de K.M.K. in 'het vervolg niet meer beschikbaar te stel len voor dat soort manifestaties werd genomen tijdens de voorbereiding van de StuttgartWQChe. De kapel heeft toen toch nog meegedaan, omdat de voorbe reidingen reeds te ver waren gevorderd om het programma nog te wijzigen. Mr. Stikker ziek Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Nederlandse am bassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft zich tot het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken gewend met het verzoek de komende Amerikaans-Neder landse luchtvaartbesprekingen uit te stellen. Deze besprekingen, waar in over de door Nederland gevraag de landingsrechten te Los Angeles aan de westkust van Amerika moet worden beslist, zouden op 8 decem ber beginnen. MER WEKEN Reden van het verzoek tot uitstel is ziekte van mr. D. U. Stikker, de Nederlands permanente vertegen woordiger bij de Navo te Parijs, die door het kabinet zal worden belast met de leiding der Nederlandse delegatie. Naar het zich laat aanzien zal mr. Stikker begin januari weer geheel hersteld zijn, zodat de be sprekingen ongeveer vier weken verschoven moeten worden. NIET ONGERUST Onze Parijse correspondent meldt in aansluiting hierop: Mr. Stikker is voor enige dagen ter observatie opgenomen in het Ame rikaanse ziekenhuis te Neuilly. Hij heeft het plan zo spoedig mogelijk naar Nederland te vertrekken om zich door zijn eigen artsen te laten onderzoeken. In de omgeving van mr. Stikker koestert men overigens niet de minste ongerustheid over zijn toestand. Het zal mr. Stikker nu niet mogelijk zijn op te treden als hoofd van de Nederlandse delegatie bij het zgn. jaarlijkse overzicht van de Navo op 19 november. Staatssecretaris Cal- meijer zal daarom naar Parijs komen en voor die ene dag de leiding van de delegatie op zich nemen. WRAK WAARGENOMEN Vermist Amerikaans vliegtuig met 42 man in zee gestort MIAMI (U.P.I.) Het Amerikaanse vliegtuig, dat sinds zondag met 42 passagiers aan boord wordt vermist, is waarschijnlijk in zee gestort. Hon derdvijftig kilometer voor de Ame rikaanse kust zuidoostelijk van New Orleans, is .een vliegtuigwrak waar genomen. Een vliegtuig van dezelfde maat schappij als van het vermiste toestel, dat gedwongen was door de mist laag te vliegen, nam een grote olievlek waar. Toen men boven die plek ging cirkelen zag men een rubberboot, en de staart van een vliegtuig boven het wateroppervlak uitsteken. Een helikopter meldde later, dat er op die plek verscheidene lijken rond drijven. Men veronderstelt, dat het wrak op een richel ligt. Het water is ter plaatse dertig tot zestig meter diep. Zeven jaar geleden is op diezelfde plaats een vliegtuig vergaan. Daarbij kwamen 43 mensen om het leven. Het vermiste vliegtuig was van Miami op weg naar Los Angeles. Een half .uur voordat het bij New Orleans een tussenlanding moest maken zond het zijn laatste radioboodschap uit. Op donderdag 26 november zal de zen dingspredikant ds D. J. Baars, die gewerkt heeft op de Zendingspost „Sarmi" op Nw. Guinea over zijn werk komen vertellen aan de hand van kleurendia's in Westka- pelle. Het K.N.MX in De Bilt berichtte ons gisterevond om 23.15 uur: Plaatselijk mist rtj: met lage mid- dagtemperaturen. maar elders ook opklaringen en i maxima van 6 tot r 8 graden. Zwakke - tot matige wind tussen zuid en zuidoost. MIES JE: Had ik maar radar! 18 NOVEMÈER: zon op 8.03, zon onder 16.46; maan op 19.22, maan onder 10.24. Gisteravond kwam er weer mist voor. De atmosfeer was ook weer helemaal tot rust gekomen nadat de depressie die vrijdag boven Engeland was aangekomen, bijna het loodje had gelegd. Boven Rusland bevindt zicli nu een uitgestrekt gebied van hoge druk. waardoor boven Centraal- Europa de wind naar het oosten is gedraaid. Het vroor gisternacht in Rusland vijf tot tien, op enkele plaatsen in het noorden bijna twintig graden. De koude lucht is nu al een eind- weegs over Duitsland gestroomd, maar is onderweg wel wat minder koud geworden. Moeizaam baant de stroming zich een weg naar het westen. Het is niet uitgesloten, dat zij morgen het uiterste noordoosten van ons land bereikt. Ook zonder dat zal het hier kou der worden, omdat in deze tijd van het jaar een afneming van de wind vrijwel altijd afkoeling tot gevolg heeft, vooral als de mist overdag niet wil optrekken.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1