RAZENDE LOC REED 40 KM ALLEEN DJAKARTA RUIMT OOK LAATSTE RESTANTEN OP JOKE IS ZEVEN Alle Nederlanders weg BINNENSTAD: CULTURELE WIJK MET VEEL GROEN Hongersnood dreigt in Roeanda OORLOG EN MARINE: LANGZAAM INÉÉN De Bilt: Storm luwt KOUD EN NAT Eerst volgend voorjaar topconferentie 800 Rotterdamse agenten worden super-rijders Zuiderkruis als ziekenhuis NIEUWE VRON OP STAPEL De Gaulle overtuigt ook Britten Russische Joden naar Israël PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND SPOOKTREIN BEDWONGEN Pensioenwet militairen ONDRAAGLIJK GHETTO'S Nijmegen sloopt en keert Waal de rug toe VER VAN ELKAAR GEHANDHAAFD AL HALVE EEUW Gevangene vastgebonden Verantwoord zegt minister Schade-vergoeding Militairen op motor in mist tegen een boom Onafhankelijkheidsdag van Polen herdacht Kranslegging in Westkapelle Spreiding van hoger onderwijs: verspilling Onderzeedienst gaat uit Rotterdam weg China geeft doden en levenden terug RUGGESTEUNTJE CHARMANTE WIJZE Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en adrfunistratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER 01180-2009; Vlissingen, Terneuzen, Havenpark Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 13e JAARGANG No. 4411 Zaterdag 14 november 1959 NEW YORK (AP) Jij moet die locomotief opvangen, kreeg ma chinist Chester Gudmnudsun te horen. Chester deed het, maar hij krijgt nóg kippevel als hij vertelt hoe hij het deed: een op hol gesla gen locomotief tot stilstand bren gen, die met grote snelheid bijna 40 kilometer door de Amerikaanse staat New Jersey denderde. De loc, een gevaarte van 123 ton, stond onbemand op het emplacement van Jersey City, met draaiende motor (een Duesel van 600 pk), maar op de rem. Op zeker moment moet de rem zijn los geschoten, v/ant langzaam maar zeker kwam er beweging in de logge kolos. „Pas op, het ding rijdt en er is geen mens in", riepen enkele rangeer ders vol afgrijzen. In minder dan geen tijd snelde de locomotief als een spook trein op topsnelheid langs lege goede rentreinen, over emplacementen en stations van een dicht bebouwde in dustriestreek. Voort raasde de onbemande loc, door Bayonne, naar Elizabeth, over een draaibrug waar vorig jaar een spoor wegongeluk gebeurde dat 48 mensen levens eiste. Steeds sneller joeg het ge vaarte langs de rails. In allerijl werden alle posten langs de spoorbaan gewaarschuwd. Treinen werden omgeleid, of op zijsporen ge zet, spoorbomen neergelaten waar de locomotief langs kwam. Tot ten slotte Chester Gudmundson zijn opdracht kreeg het gevaarte op te vangen. Het ging zo: In een tweede locomotief werd hij in het district Middlesex de spoorbaan opgestuurd, waar even later de spook- loc moest verschijnen. Gudmundsun liet de op hol geslagen locomotief zo dicht mogelijk van achteren naderen. Hij zorgde ervoor de zelfde snelheid als de vluchteling te hebben. Heel geleidelijk verkleinde de ma chinist de afstand tussen de twee die sellocomotieven. tot hij de onbe mande loc opving, afremde en met de twee gevaarten stilstond. De nacht merrie in New Jersey was ten einde. DEN HAAG. Het departement van defensie is bezig met de voorbereiding van een nieuwe algemene pensioen wet. Bij de voorbereiding van de mi litaire pensioenwet zal bijzondere aandacht worden besteed aan de rechten van echtgenoten met wie een invalide militair na dienstverlating is gehuwd, alsmede de kinderen uit dat huwelijk. Van onze correspondent DJAKARTA De Indonesi sche regering heeft in een cir culaire aan alle buitenlandse bedrijven en ondernemingen meegedeeld dat de werkver gunningen van het Nederlandse personeel per februari 1960 zul len worden ingetrokken. Tot dusver had de Indonesische regering Nederlanders die in dienst waren van buitenlandse, niet-Ne- derlandse maatschappijen onge moeid gelaten. Toen door de natu ralisatie van de Nederlandse be drijven het merendeel van de Ne derlanders werd gedwongen het land te verlaten bestond algemeen de verwachting dat althans de Ne derlanders in dienst van andere buitenlandse bedrijven in Indonesië zouden kunnen blijven werken. Het is thans duidelijk geworden dat de Indonesische regering alle Nederlanders het land uit wil heb ben. Zij zal wellicht nog korte tijd een uitzondering maken voor een „handvol" landgenoten in zeer ge specialiseerde functies, die zij zelf nog onmisbaar acht. Volgens de laatste schattingen be vinden zich nog zesduizend Neder landse „paspoorten" in Indonesië. Voor die mensen wordt het leven steeds ondraaglijker. Burgerlijke en militaire autoriteiten azen steeds openlijker op mogelijk vrij komende huizen en kantoren of achtergeble ven bezittingen. Vertrekkende Ne derlanders hebben sterker dan voorheen het gevoel dat zij tot op het been worden uitgekleed. Velen van degenen die nog enkele maan den respijt hebben, zitten met alleen het allernoodzakelijkste huisraad te wachten op de laatste dag. Er zijn tekenen die de verwachting rechtvaardigen dat na de bezittin gen van de Nederlanders en de Chinezen die op het ogenblik in feite in ghetto's worden bijeenge dreven ook de Engelse daarna wellicht de Amerikaanse onderne mingen door onteigenende maatre gelen zullen worden getroffen. Zo als men weet werden maanden ge leden in Oost-Sumatra al een paar Engelse ondernemingen „overgeno men". Ondanks protesten van de Britse ambassadeur' in Djakarta is de maatregel nog steeds niet onge daan gemaakt. qf- Joke Haanschoten heeft gis termiddag in de speelgoedwinkel van Putten een cadeautje mogen uitzoeken, omdat zij vandaag jarig is. Zeven jaar is ze geworden. Samen met haar zusje Stieneke (9) keurt zij hier enkele poppen. Joke zelf zal het vandaag wel te druk hebben om te denken aan die tjjd toen heel Nederland met haar mee leefde nadat hij een medische be handeling een radioactieve naald punt in haar neus was achterge bleven. Maar als haar ouders naar haar opgewonden toetje kijken, zul len zy zich wel even dankbaar gestemd voelen en blij glimlachen omdat alles toch nog weer goed is gekomen. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN De Nijmeegse bene denstad, een krottenrijk dat nu in snel tempo wordt gesloopt, gaat een toekomst tegemoet als culturele wijk. Zo althans wil het het nieuwste plan van de stedelijke planologen, het Vijf- Heuvelenplan II. Elke gedachte aan een woonwijk zelfs moet worden ge weerd uit dit oudste deel van de stad en de weinige gebouwen die er ko men, worden gevat in ruime groene gordels. Meest opvallende consequen tie van het revolutionaire plan is wel, dat Nijmegen voor het eerst in de Eigen nieifWsdienst BRUSSEL. Er is nog weinig ver betering in de toestand gekomen in het Belgische voogdijgebied Roeanda. Don derdag werd daar de uitzonderingstoe stand afgekondigd. Het plunderen en brandstichten gaat nog steeds voort De vreselijkste tonelen spelen zich af bij de overvallen die de Bahoetoe's doen op hun tegenstanders de Watoetsi's. In een dorp werden oude mensen bijeen gedreven in een aantal hutlen die ver volgens in brand werden gestoken. On- gelukkigen die poogden te vluchten werden met speren in de vuurzee terug gedreven. Telegram aan V.N. Honderden inboorlingen zijn de laat ste dagen gearresteerd wegens brand stichting en plundering. Vrijdag werden zes negers door het koloniale leger bij vechtpartijen gedood. In Roeanda vreest men dat een hongersnood de ellende nog zal vergro ten, want een groot aantal boeren heeft de landerijen in de steek gelaten om de strijd te ontlopen tussen de twee oorlogvoerende stammen. Er begint al gebrek aan voedsel te ontstaan. Tal van missiegebouwen in het oerwoud zitten vol vluchtelingen. Een politieke organisatie van de Bahoetoe's zond gisteren een telegram aan de Verenigde Naties. Daarin wijst men op „het feodale juk van de Wa toetsi's die gekant zijn tegen democra tische hervormingen". De organisatie verklaart samen te willen werken met de Belgische autoriteiten bij het herstel van de orde. negentien eeuwen van zijn bestaan de Waal de rug toekeren gaat. Het is nog geen drie jaren geleden, dat de planologen het Vijf-Heuvelenplan I afvuurden op een niets vermoedende raad. De raad kreeg gisteravond onver hoeds het Vijf-Heuvelenplan II te ver werken. Niets van het oude plan bleek in het nieuwe gespaard. Tijd dus om de kostbare maquette van het eerste pl\n, 7.o'n 25 meter in het vierkant groot, in het gemeentemuseum bij te zetten. Geen woningen meer dus in de bene denstad, maar uitsluitend bijzondere ge bouwen in de culturele sector: musea, een muziekschool, een kunstacademie, een cultureel centrum met leeszaal en bibliotheek, vergaderruimten enzovoort. Verder, om tussen de vele beplantingen toch nog wat gebouwen te plaatsen, de mensa van de studenten, studentenflats, sociëteitsgebouwen en als het even wil ook hotels. Maar alles ver van elkaar en vooral dik in het groen. Van de oude bebouwing zal, zo willen het de planologen, niet meer gespaard blijven dan de panden die op de Monu mentenlijst voorkomen. Het Brouwers huis, het Besienderh'uis en de Zeilmake rij zijn enkele van die gebouwen; verder het op de Valkhofkapel na oudste ge bouw, het onvolprezen wijnhuis Com- manderie van Sint Jan, en niet te ver geten de ombouwing van de Stevens toren. Deze laatste twee complexen worden gehandhaafd als concessie aan de eisen, die een comité uit de burgerij tijdens de actie om het eerste Vijf-Heuvelenplan formuleerde. Gevolg van die met veel tamtam ge voerde actie is onder meer ook, dat Mo numentenzorg „zomaar" tussen de oude bebouwing om de Stevenstoren acht een cellige kanunnikenhuisjes terugvond. Als uitermate zeldzame kostbaarheden moe ten deze huisjes, luttele jaren geleden uitgekreten als overrijp voor de sloop te zijn, thans worden bewaard en gekoes terd. De naarstig tekenende planologen ge ven in geen enkel opzicht aan hoe hun mooie ideeën moeten worden verwerke lijkt. Dat is verstandig van hen, want Nijmegen zwoegt nu al vijftig jaren aan de sanering van zijn oude stad. Daarbij lag het tempo nog nimmer zo hoog als de laatste tijd. Gedurende de laatste vier jaren werden in de benedenstad 115 pan den met 183 (krot)woningen gesloopt. Tegen de muren van zes panden (twaalf woningen) bonken thans de slopersha- Imers. Nog 187 panden moeten worden afgebroken zodat het, zelfs in de huidige duizelingwekkende vaart, nog 1966 wordt voor het laatste krot tegen de grond is gegooid. Als de planologen intussen hun eigen tempo er in houden zullen we al aan Vijf-Heuvelenplan IV toe zijn. ROTTERDAM. Achthonderd Rotter damse politieagenten die reeds in het bezit zijn van een geldig rijbewijs krij gen thans een voortgezette rij-oplei ding. Zij volgen daarbij een veertiendaagse cursus om hun stijl .van rijden te ver beteren, zich vertrouwd te maken met allerlei motorvoertuigen, het han teren van allerlei autogereedschappen, het verhelpen van storingen, het nemen van maatregelen bij het te water ra ken van auto's en nog veel meer. Eén dag is daarbij uitgetrokken voor praktische rijlessen op het circuit van Zandvoort en daar leren de cursisten ook onder de moeilijkste omstandig heden meester over het stuur te blij ven. Behendigheidsoefeningen ter ver hoging van de stuurvaardigheid beslui ten deze lesdag. De motor- en autotechnieklessen worden toegelicht met films en aan het eind van de cursus worden een schriftelijk examen en een praktische rijproef af genomen. Slaagt de cursist dan wordt hem een politie-dienstrijbewijs uitge reikt. De instructeurs die deze cursus voortge- gezette rij-opleiding leiden hebben al len een zogenaamde anti-slipcursus ge volgd. AMSTERDAMS PLAN Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Van het emi grantenschip Zuiderkruis een zieken- inrichting maken idat plan zouden de gemeente Amsterdam en de Vrije universiteit koesteren. Zij willen de Zuiderkruis, die binnenkort uit de vaart wordt genomen, kopen of hu ren. De uitvoering van het plan zou een oplossing betekenen van het grote gebrek aan ziekenhuisbedden in Am sterdam; ook kan op korte termijn worden voorzien in enkele wensen over de gezondheidszorg benoorden het IJ. Het drijvend ziekenhuis zou namelijk aan de noordelijke oever van het IJ worden gemeerd. Bovendien komt het plan tegemoet aan de wensen in kringen van de Vrije universiteit om alvast met de aanwezige medische kern de acade mische opleiding te beginnen in een tijdelijke inrichting. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Zowel van de zijde van de officier van justitie te Amsterdam als vanwege het ministerie van justitie is een onderzoek ingesteld naar de be handeling van de gevangene in het huis van bewaring te Amsterdam, die bij een ontsnappingspoging was gegrepen. Over dit onderzoek deelt minister Beerman op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Vrolijk mee: Het visiteren en plaatsen van de be trokkene in een isolatiecel (ten einde zijn verblijfcel aan een onderzoek te on derwerpen) was geen disciplinaire straf, maar geschiedde als voorzorgsmaatre gel. Dat de man in kwestie enige malen op zijn krib werd vastgebonden, was vol gens de minister gerechtvaardigd door zijn houding. Het gevangenispersoneel vreesde dat hij hun veiligheid in gevaar zou brengen, dan wel pogingen tot zelf moord of zelfverminking zou doen. Ook de commissie van toezicht op dit huis van bewaring komt tot een zelfde conclusie, aldus de minister. Deze com missie is van oordeel dat het vastbinden op de krib te rechtvaardigen is door de weerspannigheid van de gevangene en in het belang van zijn eigen veiligheid en die van anderen. De commissie voegt hieraan toe dat zij noch van de gevan gene noch van zijn familie of raadsman klachten over de behandeling heeft ont vangen (gedetineerden kunnen zich vrij tot deze commissie wender, zonder cen suur). In de vijf jaar dat de commissie werkt, zijn nimmer klachten over mis handeling in dit huis van bewaring bij haar binnen gekomen. Van onze weerkundige medewerker Een zeer diepe depressie is gis teren in een vrijwel kaarsrechte baan van de oceaan naar de Britse eilanden getrokken. Om zeven uur gisteravond bevond zij zich precies midden boven Wales. Om dit centrum heen hebben zware stormen gewoed, in het Engelse kanaal uit zuid west tot west, aan onze kust van zuid tot zuidwest. Het lichtschip Noordhinder heeft gisteren enige tijd windkracht tien gemeten. In ons land voerde 'de wind koude, in Frankrijk sterk afge koelde lucht aan; de tempera tuur kwam op de meeste plaat sen dan ook niet hoger dan 4 a 6 graden, maar in het begin van de avond zette een langzame stijging in het zuidwesten van ons land in, om zeven uur werS in Vlissingen 8 graden gemeten. De regenzone van de depres sie bereikte kort na het middag uur onze kust, tot zeven uur gisteravond waren hoeveelheden van 1 tot 6 mm regen gevallen, In Hoek van Holland werden gisteravond bovendien enkele donderslagen gehoord. De snelheid waarmede de de pressie zich naar het oosten be weegt wordt kleiner. Vanmorgen zal het centrum zich niet ver van Londen bevinden. Daarbij zal zij minder diep worden waar door de wind vermindert Door de kleine snelheid waarmee de depressie zich nu nog verplaatst, zal zij het weer bij ons. dit week einde nog wei onder haar hoede houden; er blijft dus kans op een bui bij ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur. De mist is door deze verandering gelukkig weggeblazen, zowel in Engeland alsook in ons land is nu van mist geen sprake meer en ook de vorst die in Engeland 's nachts al 5 tot 7 graden had bereikt, is verdwenen om voor lopig niet meer terug te keren. DEN HAAG De minister van defensie is van mening dat gestreefd moet worden naar een geleidelijke samenvoeging van de diensten van de voormalige ministeries van oorlog en van marine. De top van het de partement van defensie is verticaal georganiseerd omdat dit geleide lijke integratie zonder grote schok ken mogelijk maakt. Samenvoeging met een horizontaal georganiseerde top leek de vorige minister van de fensie, de heer Van den Bergh, uit organisatorische overwegingen niet verantwoord. Zijn opvolger ir. S. H. Visser deelt thans in zijn memorie van antwoord de Tweede Kamer mee dat hij het met dit standpunt eens is. Niet dezelfde De luchtmacht kon men departe mentaal niet dezelfde positie geven als de Marine omdat dan de reeds geïntegreerde diensten van land macht en luchtmacht, zoals die reeds bestonden in het oude ministerie van oorlog, zouden moeten worden op gesplitst. De luchtmacht evenwel is voor wat betreft de staf en de mate- rieeldienst reeds geruime tijd zelf standig. Ook omdat nauwe samen werking tussen land- en luchtmacht noodzakelijk is lijkt het minister Visser niet verantwoord alsnog een staatssecretaris voor de luchtmacht aan te stellen. Te kort Minister Visser wijst er in zijn antwoord voorts op dat zijn ambts periode nog te kort is voor een ge grond oordeel over de meest ge schikte organisatie van zijn departe ment. Of de samenvoeging tenslotte zal leiden tot een doeltreffende de partementale organisatie, bedrijfs leiding, hoger rendement en bespa- ing van geld en personeel kan hij daarom ook nog niet zeggen. Maar dat de huidige organisatie zou leiden tot een ongezonde rivaliteit tussen de verschillende krijgsmachtonder- delen bestrijdt hij. Opgelost De moeilijkheden met de secreta rissen-generaal van de beide op geheven departementen heeft minis ter Visser als volgt opgelost: de secretaris-generaal van het ministe rie van oorlog, de heer L. C. Riet veld, is benoemd tot secretaris-gene raal van het ministerie van defensie. De secretaris-generaal van het voor malige ministerie van marine, de heer J. J. van Houten, is voorge dragen als adviseur voor integratie aangelegenheden bij de samenvoe ging van de twee departementen. Het is de bedoeling dat de heer Van Houten de opvolger zal worden van de heer Rietveld die volgend jaar wordt gepensioneerd. Lewin ontslagen Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De heer Lewin, adjunct-directeur en mede-initiatief nemer van de V.R.O.N., is gister middag wegens ongeschiktheid door het bestuur ontslagen. Zoals bekend was het ontslag van de heer Lewin reeds donderdagmiddag bekend ge maakt. Enkele uren later werd de heer Lewin echter weer in genade aangenomen. Een brief van zijn twee mededi recteuren, de heren Slootmans en Oswald, maakte gisteren echter een einde aan alle verdere gissingen. De V.R.O.N. bleek achteraf toch te veel bezwaren tegen de figuur van de adjunct-directeur te hebben. De neer Lewin heeft inmiddels maatregelen getroffen voor het in stellen van een gerechtelijke eis tot schadevergoeding. Bovendien stelt hij, dat de naam van de V.R.O.N., door hem persoonlijk bij het han delsregister is ingeschreven. De com merciële radio-omroep zal daarom geen gebruik van deze naam mogen maken, zo deelde hij ons mede. Naast zijn plannen voor een com merciële televisiezender wil de heer Lewin nu een eigen V.R.O.N.-orga- nisatie gaan oprichten. Andere mededelingen van de heer Slootmans hebben ook elders krin gen beroering gewekt. Een door het bestuur als aandeelhouder opgege ven heer A. Mens verklaarde, dat hij beslist niet tot de aandeelhouders van de V.R.O.N. behoort. Tevens ontkende de heer Mens, die direc teur van een Amsterdams reclame bureau is, dat hij zijn studio ter beschikking van de V.R.O.N. zou hebben gesteld. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM Bij Calfsven, op de weg van Hogerheide naar Os- sendrecht, zijn gistermorgen vroeg twee jonge militairen met een motor in dichte mist op volle snelheid tegen een boom gereden. De bestuurder van de motor, de 22- jarige matroos H. F. A. Clerx uit Breda, werd gedood. Zijn duopassa gier, de 22-jarige korporaal der lucht macht A. P. van Vliet uit Breukelen werd levensgevaarlijk gewond. VLISSINGEN. De Vereniging van Poolse Oudstrijders heeft in het „Scheldekwartier" de Poolse onafhan kelijkheidsdag gevierd. De voorzitter van de kring, ing. J. Minkiewicz, hield een lezing over de historische gebeur tenis, waardoor Polen na 123 jaar zijn onafhankelijkheid herwon. Nu Polen weer gebukt gaat onder de juk van een vreemde tyrannie, is het streven van de wereld-federatie van Poolse oudstrij ders het Poolse volk zijn onafhankelijk heid en vrijheid terug te geven. Aan de heer Billy Strenk werd het gouden ere-insigne overhandigd voor wat hij voor de zaak van Polen heeft gedaan. WESTKAPELLE. Om half vier zondagmiddag zal de Engelse kolonel Dawson, in 1944 commandant van de geallieerde landingen bij Westkapelle, een krans leggen bij het landingsmo nument. Ook namens het gemeentebe stuur van Wesikapelle zal een kran» worden gelegd. Commissie-Casimir DEN HAAG. Tegen de spreiding van het hoger onderwijs, zoals die op het ogenblik wordt bepleit, heeft de Commissie ontwikkeling natuurweten schappelijk onderzoek ernstig gewaar schuwd. Voor de meeste gebieden der moderne natuurwetenschappen betekenen kleinere instituten een verkwisting van geld en intellect, aldus deze commissie. In de wetenschapsbeoefening in Ne derland is de achteruitgang van baan brekend werk in de voorste gelederen het meest verontrustende verschijnsel, zo constateert zij en waarschuwt daar om met grote nadruk tegen de versnip pering, die het inrichten van nieuwe na tuurwetenschappelijke faculteiten met zich zal brengen. Ernstige daling Minister Cals heeft deze commissie op 2 december 1957 geïnstalleerd met de opdracht een onderzoek in te stellen naar de stand van het natuurweten schappelijk onderzoek in ons land en maatregelen aan te bevelen om dit on derzoek te bevorderen. Voorzitter van de commissie is prof. dr. H. B. G. Ca- simir, bijzonder hoogleraar in de na tuurkunde te Leiden, directeur van het natuurkundig laboratorium en lid van de raad van bestuur van de n.v. Phi lips. De commissie-Casimir heeft haar rap port thans aan de minister uitgebracht en doet daarin een aantal voorstellen om gunstiger omstandigheden te schep pen voor het wetenschappelijk onder zoek. Zij constateert in ons land een ernstige daling van dit onderzoek, voor al in vergelijking met enige buurlan den. Adviseur De Onlangs aangeworven algemeen commercieel adviseur van het depar tement heeft tot taak minister en staatssecretarissen te adviseren bij het aanschaffingsbeleid, de aanschaf fingsprocedure en de organisatie van de aanschaffingsdiensten. Hij zal ook betrokken worden bij alle commer ciële transacties van honderdduizend gulden en hoger. WENEN Voor het eerst sinds jaren heeft de Sowjetume enkele Joodse inwo- ners toegestaan het land te verlaten om naar Israel te emigreren. Het gaat om zestien mensen, de meeste van vrii se- vorderde leeftijd. Zij allen hebben fa milieleden m Israël. De zestien Joodse Russen maakten de r?.ls via Oostenrijk, Vrijdag vertrokken zij uit Wenen om de tocht voort te zet- ten. Men acht het nog veel te vroeg om de conclusie te trekken, dat de Rus sische regering een soepeler houding aanneemt tegenover de Joodse burgers van de Sowjetunie, wat het emigreren naar Israël betreft. Behalve de zestien Russen reisden de afgelopen dagen een tweehonderd Poolse Joden via Wenen naar Israël. Roemeen se Joden zijn er sinds het begin van het jaar niet meer op doorreis in Wenen ge weest. Vorig jaar liet de Roemeense re gering ondanks scherpe protesten van de Arabische landen duizenden Joden uit het land vertrekken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Omstreeks januari 1961 zal de onderzeedienst van Rotter dam naar Den Helder worden overge plaatst. Deze verhuizing wordt nood zakelijk, omdat Rotterdam de bestaande faciliteiten voor deze dienst niet langer beschikbaar kan stellen en vestiging elders dan in Den Helder hoge kosten met zich meegebracht zou hebben. Dit antwoordt minister Visser de Tweede Kamer in zijn antwoord bij de defensie begroting. Van onze correspondent PARIJS. Selwyn Lloyd, de Brit se minister van buitenlandse zaken, heeft Parijs na twee dagen van be sprekingen verlaten na met de Fran se regering ,,tot volkomen overeen stemming" te zijn gekomen over al le hangende problemen. Bij zijn aan komst in Londen verklaarde Lloyd dat hij volkomen tevreden gesteld was en in Parijs legde de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Couve de Murville, een soortgelijke verkla ring af ten aanhore van het kabinet onder voorzitterschap van president De Gaulle. De Franse regering is erin geslaagd, de Engelsen ervan .te overtuigen dat het ruimschoots op tijd is, wanneer de veel begeerde topconferentie met de Russen in de loop van het voorjaar, in elk ge- NEW DELHI (Reuter) Vandaag zal China de tien Indische militairen uitleveren, die vorige maand tijdens een gevecht in het gebied van Ladakh wa ren gevangen genomen. Indische en Chinese vertegenwoordigers kwamen dit vrijdag overeen tijdens besprekingen in de bergen van oostelijk Ladakh. Zoals bekend, eist China een deel van Ladakh op; Ladakh maakt deel uit van de staat Kasjmir. Peking maakte gisteren ook nog be kend, dat het bereid is de lichamen uit te leveren van negen Indiërs die bij de schermutselingen in het grensgebied tussen beide landen omkwamen. Indië kreeg gisteren van de Verenigde Staten een belangrijk ruggesteuntje in het geschil met communistisch-China. In Washington werd namelijk een over eenkomst getekend op grond waarvan Indië een Amerikaanse lening krijgt van 240 miljoen dollar. Dit geldt is bestemd voor de aankoop van katoen en graan in de Verenigde Staten. „De Amerikaanse regering heeft altijd een diepe belangstelling gekoesterd voor de onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van Indië", aldus het State Department in een verklaring na de ondertekening van de overeenkomst. val dus na het bezoek van Kroesjtsjef aan Parijs (in de tweede helft van maart) wordt gehouden. In feite heeft de Britse regering een grote concessie gedaan aan het Franse standpunt. De Engelsen en Amerikanen hebben de laatste maanden gestreefd naar een topconferentie op het vroegst mogelijke ogenblik. Het eerst is Eisen hower door de knieën gegaan, toen hij zei, dat hij bereid was, met De Gaulle's ideeën rekening te houden. Nu is Groot- Britannië gevolgd, zodat men mag aan nemen, dat de topconferentie met Kroesjtsjef (die zelf ook met de opvat tingen van De Gaulle schijnt in te stem men) niet voor april of zelfs mei gehou den zal worden. Dat de Engelsen deze concessie heb ben gedaan, is ongetwijfeld mede een gevolg van het feit dat De Gaulle op de hem eigen handige wijze, de Britse staatslieden alle hulde heeft gebracht voor hun reis naar Moskou, die, naar algemeen wordt aangenomen, de huidi ge ontspanning ten gevolge heeft gehad. De Gaulle heeft op charmante wijze de Britten de eer gegeven van het initia tief en wat moesten zij daarop ander» doen dan van hun kant vriendelijk zijn tegenover Frankrijk? Voorts is er gesproken over economi sche vraagstukken binnen West-Europa In hoeverre daarover overeenstemming is bereikt, is niet duidelijk. Datzelfde geldt ook voor hetgeen is besproken over de moeilijkheden in Afrika, het Duitse vraagstuk, de ontwapening en andere vraagstukken. Dat de Entente cordiale, die de laatste maanden in ern stig gevaar verkeerde, weer lapt, is niettemin wel zeker. is opge- De Nederlandse architect K. H. Tielman uit Nijmegen heeft een tweede prijs ge wonnen in.een prijsvraag van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal Gevraagd was een ontwerp voor arbei derswoningen bij mijnen en staalbe drijven. De Zweedse televisie geeft weke lijks een kwartiertje Engelse les op het beeldscherm. De belangstelling voor de cursus is enorm. Van het bij behorende leerboek zijn ruim 60.000 exemplaren verkocht. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking met plaatselijk enige buien. Matige tot krachtige, langs de kust aanvan-' kelijk nog storm achtige wind tus sen zuidoost en zuidwest. Iets minder koud. afspraak MIESJE: Een leuke voor het weekeinde. 15 NOVEMBER: zon op 7.58, zon onder 16.50; maan op 17.21, maan onder 7.39. 16 NOVEMBER: zon op 8.00, zon onder 16.50; maan op 17.21, onder 7.39. maan

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1