UNIEK SOORT PASPOORTUNIE VOOR BENELUX IN DE MAAK Voortaan één maatstaf voor verkeer „van buiten Met toeristenkaart naar Engeland Tunesië en Spanje op reisplan VRIJE TELEVISIE ZOEKT LUCHTIGE' PROGRAMMA'S De Bilt: Koud Televisiespel taboe voor boksers met zender in een vliegtuig UNILEVER 7 PCT. SLAAP WERD KERKGANGER NOODLOTTIG Selwyn Lloyd was bij de Gaulie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND EISENHOWER: NOOD LEERT ZWEMMEN Japan wapent zich weer Onzekerheid omtrent onteigening Sluiskil Nog geen beslissing over mijn-Beatrix Geen schadevergoeding voor oud-SS'ers Eens ongewenst Concessie Misdaad GENERAL MOTORS staakt produktie EERSTE SUCCES VAN „PASPOORTUNIE"' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwscli Dagblad Losse nummers IS Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,— 15e jaargang Vo. 4409 Donderdag 12 november 1959 Elke maand zijn er gemiddeld vijftien jonge Nederlanders die zonder toestemming van hun ouders over de grens proberen te slippen. Elke maand haalt de Koninklijke marechaussee Neder landse meisjes tevoorschijn uit de kofferruimten van buiten landse auto's: op weg naar het buitenland om daar de pas be gonnen liefdes-idylle voort te zetten. Elke maand houdt de Koninklijke marechaussee avontuur lijke, wanhopige of levensmoede jongens aan die op weg zijn naar de wervingsbureaus van het Vreemdelingenlegioen. Elke maand houdt de grensbewaking aan de Nederlandse grenzen voortvluchtige misdadigers aan. Elke dag houdt de grensbewaking vreemdelingen tegen, met duistere plannen ons land binnen willen in totaal 100.000 vreemdelingen per jaar, waarvan rond 12.000 aan de zuidelijke grens. Dit zijn maar enkele gegevens uit de vele, die duidelijk aan tonen dat een landsgrens niet alleen maar een lastige barrière is in het personenverkeer. Grenzen hebben ook voordelen; voordelen, die afschaffing van de grenzen bepaald moeilijk die vaak zonder papieren, zonder middelen van bestaan of soms maken. GRENZEN GAAN VERDER OPEN Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Ook Spanje en Tu nesië zal president Eisenhower be zoeken in de loop van zijn komende buitenlandse reis, maakte het Witte Huis woensdag bekend. Cp 17 december zal de president zijn Tunesische ambtgenoot Bourguiba ontvangen aan boord van de Ame rikaanse kruiser Des Moines. Het schip ligt dan op de rede van Tunis. President Eisenhower maakt een reis van enige dagen op de Middel landse Zee, voor hij naar, rijs gaat om de westelijke topcon. -entie bij te wonen. Wens van Franco llllllllllllllllllMIIIIIIHIHIIIIIIftllllllllllllh Spanje bezoekt het Amerikaanse staatshoofd op 21 en 22 december, dus direct na het overleg in de Franse hoofdstad. Generaal Franco heeft hem uitgenodigd voor bespre kingen. In Washington weigerde men gisteren commentaar te leveren op berich ten, dat het voornaamste onderwerp van Eisenhowers gesprekken met Franco de kwestie van Spanje's toe lating tot de Navo zou zijn. Zoals bekend spant West-Duitsland zich er op het ogenblik zeer voor in- Spanje lid te maken van de weste lijke veidedigingsorganisatie. Verzet iiiiiiiiiiiiiiiiiit Toelating van Spanje tot de Navo stuit nog altijd op verzet van de kleine leden van de verdragsorganisatie: Noorwegen, IJsland en Nederland. De Verenigde Staten hebben in Spanje enkele belangrijke bases aangelegd voor de Amerikaanse strategische luchtmacht. Ook voor de vloot der Verenigde Staten zijn in Spanje steunpunten beschikbaar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het ministers comité van Benelux heeft be sloten de onderlinge grenzen in Benelux voor het personen verkeer medio 1960 op te hef fen. Het lijkt een eenvoudige maatregel, maar opheffing van de intragrenzen bete kent onder meer coördinatie van het vreemdelingenbeleid, harmonisatie van talloze be palingen en voorschriften. Overigens zullen de grenskan- toren met de douane en de slagboom niet verdwijnen. De controle op de handbagage blijft en daarmee wordt helaas een groot deel van het psy chologische effect van de op heffing weer te niet gedaan. Nog steeds zal de grenspassant maar al te duidelijk merken dat hij bij de Nederlands-Belgi sche grens in een ander land komt. Het streven is een paspoortunie van Benelux, die in opzet en uitvoering waarschijnlijk enig ter wereld zal zijn. De visumsystemen in de drie landen zullen gelijkgeschakeld moeten worden; de werkgroep, die sinds begin 1959 de pas poortunie voorbereidt, is het al eens over de instelling van een Benelux-visum. Elk land dat nu visumvrij is voor één van de drie landen van Benelux zal dat straks ook zijn voor de an dere twee partners. De theorie is eenvoudig maar de praktijk blijkt moeilijk. Wat bijvoor beeld te doen met een land als nationalistisch China dat door België wel wordt erkend maar niet door Nederland, dat op zijn beurt diplomatieke betrekkin gen onderhoudt met rood- China? PARIJS (A.PJ Een jongetje van vier jaar, dat niet kon zwem men is als een hondje een rivier van acht meter breed over gezwommen. De kleine Jacques Fabert, die in Metz woont, was op een holletje op weg van zijn grootmoeder naar huis. Plotseling gleed hij uit en viel in de rivier. Hij probeerde tegen de wal op te klauteren, maar die was veel te steil. Toen zette hij maar koers naar de overkant, vertelde Jacques later. Hij had zijn armen en benen bewogen zoals een hond zijn poten. TOKIO (Reuter) Japan zal ten spoedigste overgaan tot het aanschaf fen van tweehonderd straaljagers van het type Starfighter. Waarschijnlijk reeds aan het einde van 1960 zal Japan over de sterkste luchtmacht van Azië beschikken (twaalfhonderd vliegtuigen), wanneer men ten minste afziet van die van de Chinese volksrepubliek. De sterkte van het Japanse leger zal op 190.000 man worden gebracht. De tonnage van de marine zal worden ver hoogd tot 160.000 ton. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De heer M. Le- win, een der initiatiefnemers van de Vrije radio omroep Nederland, heeft thans een „Vrije televisiezen der" opgericht. Het is zijn plan om vanuit een vliegtuig of helikopter commerciële televisieprogramma's uit te zenden, die overal in Neder land kunnen worden ontvangen. Kapitaal VOLGENS de heer Lewin hebben enige personen zich in beginsel be reid verklaard het beginkapitaal van zeshonderdduizend gulden bijeen te brengen voor charter of aankoop van een vliegtuig en zendappara tuur. Een bedrijf waar films voor televisiereclame vervaardigd worden, zou eveneens zijn medewerking heb ben toegezegd. Het is niet de bedoeling de pro gramma's van de N.T.S. en omroep verenigingen te storen en daarom zal worden uitgezonden op uren dat er geen televisie is. Uit Duitsland DE HEER LEWIN deelde verder mee dat de Vrije televisie zich voor stelt vanuit Duitsland te opereren. De juridische kanten van het project zijn nog in studie. In ieder geval wil men proberen in januari met uit zendingen te beginnen. (De heer Lewin is behalve een der twee initiatiefnemers van de VRON, ook oprichter en secretaris van de in het begin van dit jaar opgerichte politieke partij „De Ne derlandse volksbeweging"). SLUISKIL (ANP) Het comité te Sluiskil ter behartiging van de belan gen bij de komende ontruimingen, die verband houden met de verbreding van het kanaal Terneuzen-Gent heeft zich gisteren met een telegram gericht tot de minister van verkeer en waterstaat. In dat telegram wordt verklfard, dat men de voorgenomen verbreding van het kanaal met het oog op een verdere economische ontplooiing van de streek van harte toejuicht. Echter dringt men laan op een spoedige opheffing van de onzekerheid wat betreft de onteigenmgs- lijn en de te verwachten onteigenings vergoeding, met daaraan verbonden, dat het individu een integrale onteigenings vergoeding zal ontvangen, zodat in de toekomst zijn te besteden inkomen en zijn vermogenspositie door dit werk tot het algemeen nut niet zal worden aan- getast. Ten slotte is het comité van mening, dat bij het vaststellen van de vergoe ding in de ruimst mogelijke zin reke ning zal moeten worden gehouden met de basis-vervangingswaarde, ongeacht de omstandigheid, of het belang van de betrokkene is gevestigd op grond in eigendom, dan wel op erfpachtgrond, uitgegeven door Rijkswaterstaat. ROTTERDAM. Unilever N.V. zal over 1959 een interimdividend uitke ren van 7 procent. Dit dividend wordt op 17 december betaalbaar gesteld. Unilever Limited keert een interimdi vidend uit van 8 procent. Beide divi denden zijn in geldswaarde gelijk. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De Nederlandse boksbond heeft zijn leden, op straffe van levenslang royement, verboden mede te werken aan het televisiespel Requiem voor een zwaargewicht, dat de Avro zondag 22 november uitzendt. In dit spel, waarin Lia Dora- na haar televisie debuut maakt, wordt een on verbloemd beeld gegeven van de achtergronden van de harde bokssport in Amerika. De Avro heeft een aantal boksers en oud-boksers, onder wie ver scheidene vroe gere kampioenen uitgenodigd om aan Requiem voor een zwaar gewicht mee te werken. De leden Harry Bos van de boksbond onder nen, ver moedelijk een vijftal, hebben gis teren een aangetekende brief ont vangen waarin deelneming wordt verboden. De boksbond is van mening dat het spel een beeld geeft van Ame rikaanse toestanden, die op geen enkele "Wijze op die in Nederland lijken. De voorzitter van de bond, de heer W. Onrust te Eindhoven, deelde ons gisteravond mee dat de Nederlandse boksbond alles in het werk stelt om de bokssport zo veilig mogelijk te maken en thans vreest dat aan dit streven afbreuk wordt gedaan als dit spel wordt uitgezonden. Bij de Avro was gisteravond laat nog niets bekend van de be slissing van de boksbond. Men heeft dan ook geen maatregelen genomen om andere deelnemers, die niet door het verbod worden getroffen, aan te zoeken. De enige zwaargewicht onder de spelers zal in ieder geval mee doen. Dat is Ko van Dijk, die op het ogenblik in training is bij de oud-kampioen weltergewicht Harry Bos. INNSBRÜCK (A.P.) De 33-jarige landarbeider Ludwig Hintner is uit de toren in zijn woonplaats Brand- burg gevallen. Hij ligt nu in gips en andere verbanden in het zieken huis. Hintner is tijdens een kerkdienst in slagp gevallen. Toen hij van zijn eigen gesnurk met een schok ont waakte, was de dienst afgelopen en de kerk verlaten. Maar de koster had alle deuren al gesloten, zodat Ludwig de toren beklom om uit een der gaten luidkeels hulp of woorden van gelijke strekking te gaan roepen. Nauwelijks had hij zijn hoofd uit een galmgat gestoken of de zware klok achter zijn hoofd begon te slaan. Hintner schrok zo geweldig van dit oorverdovende lawaai, dat hij voor over uit de toren viel en dertig meter lager op het kerkplein smakte. Hij brak zijn armen, benen en rib ben en kreeg enige hoofdwonden, maar zal er wel het leven afbrengen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. -Over de stopzetting van de mijn Beatrix heeft, minister J. W. de Pous van economische zaken zich nog geen oordeel gevormd, maar hij zei gisteren in de Tweede Kamer het standpunt van de directie van de Staats mijnen met het oog op de kolensituatie wel te kunnen begrijpen. De vooruitzichten zijn volgens de mi nister echter niet slecht. De energiebe hoeften stijgen steeds en onze mijnen zijn gezond. De afbouw van de Beatrix, ook na tijdelijke stopzetting, moet tech nisch makkelijk ter hand zijn te nemen. Langdurige contracten Overigens is de minister nog een ad vies van de Mijnraad wachtende. Hij zou wel graag zien. dat de elektrische centrales in ons land er toe zouden over gaan' om langdurige contracten met de mijnen af te sluiten. Met de twee gevraagde nota's over het energiebeleid en de mijn Beatrix maak te minister De Pous korte metten: hij beloofde de vaste commissie van eco nomische zaken uitvoerig in te lichten over het energiebeleid, maar over de Beatrix deed hij geen enkele toezegging. De Kamer bleek zowel met het een als met het ander genoegen te nemen en gaf tenslotte haar goedkeuring aan de begroting van economische zaken met inbegrip van de Staatsmijnen. VOALS soms bleekneusjes uit de grote steden voor een tijdje naar het platteland wor den gestuurd om wat op krach ten te komen, zo zijn uit Assen, Grollo, Schoonderloo en Schoonoord gisteren bij elkaar 75 jonge koeien uit logeren ge zonden, naar Overflakkee. Gistermorgen vroeg niet vroeg genoeg overigens, want één der expediteurs had zich verslapen... vertrok het jongvee uit Dren te voor de logeerpartij, die mo gelijk is geworden door het me deleven van boeren in het wes ten met hun collega's uit de door de droogte getroffen gebie den. O Hartelijk werden de logeetjes waarvan er één (zie foto) een koffer bij zich had, uitgeleide gedaan door de boeren. "VANDAAG zullen nog honderd Drentse koeien volgen. Bij de hele actie zijn vijfhonderd stuks vee betrokken. De verzor ging op vreemde bodem kost de Drentse boeren vrijwel niets; zij betalen slechts de verzekering en het vervoer. AAN het veer te Middelharnis werd het vee gisteren in de namiddag met enig ceremonieel ontvangen. Drentse woorden van dank werden gericht tot alle boeren van Overflakkee van Ouddorp tot Ooltgensplaat. In april keren de koeien weer huis waarts, gesterkt en vol goede herinneringen aan Flakkee. Eigen nieuwsdienst BERLIJN „De arrestatie en inter nering van personen die op bijzondere wijze verbonden waren aan het natio- naal-socialisme, hebben niet in oorspron kelijke samenhang met de oorlogsge beurtenissen in de Tweede Wereldoorlog, maar met de politieke hervorming van Duitsland na de overwinning der geal lieerden te maken. Daarom hebben men sen die werden gearresteerd en geïnter neerd vanwege hun nationaal-soeialis- tische aanhankelijkheid, geen aanspraak op schadevergoeding voor krijgsgevan genschap". Aldus heeft de rechtbank in West-Berlijn uitgemaakt. Op grond van deze overweging is in een principieel proces de eis tot schade vergoeding van een SS-bewaker uit het concentratiekamp Dachau, die tot drie jaar na het einde van de oorlog in Amerikaanse gevangenschap verbleef, afgewezen. Zou men het in bepaalde ge vallen niet eens worden over een gemeenschappelijk visum dan zal men waarschijnlijk de oplossing zoeken in een ge clausuleerd visum dat in een van drie landen geldig is. Om dat de persoonscontrole straks wegvalt zal het verbod om naar de twee andere landen van Be nelux te reizen ondersteund moeten worden door zware strafbepalingen. De vreemdeling die ongewenst is in het ene land zal straks ook onge wenst zijn in de andere landen van Benelux. Dat is het beginsel dat thans wordt uitgewerkt. Men is van plan hiertoe een opsporingsregister voor Benelux aan te leggen, dat bij alle politiediensten, ook de plaatselijke korpsen aanwezig zal zijn. Dit regis ter zal natuurlijk ook van nut zijn voor specifiek opsporingswerk van de politie. Men zal het er voorts nog over eens moeten raken hoe het met vreemdelingen zal gaan die nu in een van de drie landen verblijven en door een of meer partners als ongewenst worden beschouwd. Aan de Belgisch-Franse grens zal men straks duidelijk moeten weten welke vreemdelingen Nederland als ongewenst beschouwt. Voor de Luxem burgse-Franse, de Luxemburgs-Duitse en de Belgisch-Duitse grens geldt natuurlijk heizelfde. De Belgische en Luxemburgse rijkswachters zullen eigenlijk de taak van de Koninklijke marechaussee over moeten nemen. Deze taak zal echter gepaard gaan met een nog al grote Belgische en Luxemburgse concessie. In België kent men niet het systeem van de verplichte doorlaatpost, zoals in Ne derland. Bij onze zuiderburen kan men gemakkelijk binnenkomen zonder dat de rijkswachters de reizigers aan een speciale controle onderwerpen. Deze mildheid aan de grens com penseren de Belgen in het binnenland dan weer door een streng toezicht op eenmaal gevestigde vreemdelingen. Waarschijnlijk echter telt België toch meer ongewenste vreemdelingen dan Nederland. Ons land met zijn van oudsher strenge grenscontrole en veel minder streng toezicht in het binnen' land wil deze vreemdelingen graag buiten de deur houden. België en ook Luxemburg, dat hetzelfde beleid volgt hebben beloofd de grens controle te verscherpen. De Nederlands-Belgische grens als barrière voor- voortvluchtige mis dadigers gaat ook verdwijnen. Het werk van de opsporingsdiensten zal dus zwaarder worden. Er zal daarom een intensiever contact moeten ko men tussen de Interpoldiensten van de drie landen. Vreemde problemen zullen kunnen ontstaan bij de achtervolging van verkeersovertreders en misdadigers. De grenscontrole is weg, de over treder of misdadiger kan ongehinderd in het Belgische buitenland komen. De politie mag niet zomaar de grens overschrijden. De Belgische politie zou de achtervolging moeten voort zetten. Als de gezochte is aangehou den zou hij niet zonder meer aan de Nederlandse politie kunnen worden uitgeleverd. Daar is een nauw om schreven procedure voor nodig ge baseerd op bestaande uitleveringsver dragen. Terzijdestelling van deze pro cedure zou de basis zijn van de uit leveringtheorie. Voorlopig echter denkt men de oplossing te vinden in een vereenvoudigde uitleveringsproce dure en een beperkte mogelijkheid van achtervolging door Nederlandse politiemannen op Belgisch grondge bied. Zonder het te willen is deze Zuid- afrikaanse dame, mevrouw Mafekeng, moeder van elfkinderen, de aanlei ding gewrorden van bloedige relletjes in de stad Paarl in de Kaapprovincie. Van de regering had zij bevel gekre gen te verhuizen naar een oord dat op 1100 km van haar woonplaats ligt omdat zij orde en rust in Paarl in gevaar zou hebben gebracht. Zij is namelijk vakbondleidster. Haar kin deren mocht zij wel meenemen, maar haar man niet. Op het ogenblik is zij zoek. Waarschijnlijk is zij de Unie van Zuid-Afrika ontvlucht om op Brits grondgebied politiek asiel te vragen. Van onze correspondent PARIJS. De Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd die gis terochtend in Parijs is aangekomen „om de Brits-Franse meningsverschillen uit de weg te helpen ruimen", is onmiddel lijk met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville aan het werk getogen. Gis teravond heeft president de Gaulle de Britse minister ontvangen. De sfeer waarin de besprekingen wor den gehouden. wordt goed genoemd. Het gaat zowel over de komende topconfe rentie van het Westen als over de top conferentie met Krpesjtsjef. Ook zal er terdege -can gedachten wor den gewisseld over de Verschillen van mening aangaande de ecor.-vnische sa menwerking in West-Europa. Waar schijnlijk zullen daarover de grootste moeilijkheden komen, want over het tijd stip van de topconferentie valt nauwe lijks meer te redetwisten nu is geble ken dat zelfs Kroesjtsjef zich wenst te schikken naar het tijdschema dat de Gaulle blijkt te hebben opgesteld. DETROIT (Reuter) General Mo tors heeft de produktie van alle per sonenauto's gestaakt wegens gebrek aan staal. De maatschappij heeft geen vaste aanwijzing omtrent het tijdstip dat er weer voldoende staal zal wor den geleverd om hervatting van de produktie mogelijk te maken. Waar schijnlijk zullen de assembleerbedrij- ven een maand gesloten moeten blijven. Het K.N.M.I. In De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Aanhou dend vrij koud. MIESJE: Vlie gende T.V.- omroepster? 13 november: zon op 7.54, zon onder 16.53; maan op 16.22, maan onder 5.34. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In de loop van volgend jaar zal het mogelijk zijn met een toeristenkaart naar Engeland te reizen. De Britse autoriteiten hebben na onderhandelingen met Nederland, België en Luxemburg besloten het paspoort als het enige aanvaardbare grenspapier te laten vallen en ook de toeristenkaart en de carte d' identité" als grenspapier te erkennen. Belgen en Luxemburgers zullen daarom in de loop van volgend jaar met een „carte d' identité" in Engeland mogen komen. Het gezamenlijk optreden van de Benelux in deze onderhandelingen betekent in feite een vooruitlopen op de paspoortunie van Benelux die ondermeer gemeenschappelijk optreden in dit soort onderhandelingen mo- gelijk maakt. Het resultaat van de onderhandelingen is zeer verheugend t© meer daar Engeland tot nu toe weigerde elk ander document dan het paspoort te erkennen. Voor onderdanen van andere landen dan die van Benelux geldt deze verruiming niet. Zij zullen ook in de toekomst slechts met een paspoort Engeland binnen kunnen komen. Volgend jaar zal er nog een andere verbetering in het grensverkeer van Nederland met het buitenland komen. Nederland en Duitsland zijn van plan de controleposten langs hun gemeenschappelijke grens samen te voege% Nederlands en Duits grenspersoneel zal dus samen controleren hetzij op Nederlandse hetzij op Duitse bodem. Een en ander is geregeld 'in een verdrag, dat inmiddels het ministerie van justitie heeft verlaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1